Toerisme Kerst in Wenen groots volksfeest Naar de bollen ofiets verder weg: 'Sterren zeggen weinig over kwaliteit hotel' Vrijdag 13 December 1991 Redactie: 023-150268* U DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER N Vormgeving: COR HOOGETERP 28 REISBERICHTEN Voordelig naar Parijs Wie de komende maanden 'zo maar' even een weekendje naar Parijs wil, doet er goed aan even de speciale folder 'Bon Week end a Paris' aan te vragen bij Maison de la France (Prinsen gracht 670,1017 KX Amsterdam, fax: 020-6203339). 99 hotels in en om de Franse hoofdstad doen mee aan een speciale actie, waarbij men twee nachten kan logeren voor de prijs van één. De hotels zijn onderverdeeld in vijf categorieën. Het duurste is 1200 francs, maar er zijn ook accommodaties voor minder dan 400 francs. Kinderen tot 10 jaar kunnen gratis overnachten op de ka mer van de ouders. Eurocamp naar het noorden Eurocamp, de organisatie voor luxe kampeervakanties, biedt voor komende zomer ook reizen aan naar Scandinavië. Speciaal voor die bestemmingen is een samenwerkingsverband aange gaan met Scandinavian Seaways, dat twee keer per week heen en weer vaart tussen Amsterdam en Göteborg. In het nieuwe reisprogramma dat verkrijgbaar is bij de ANWB, de Rabobank en de reisbureaus van Holland international, staat ook nieuwe be stemmingen elders in Europa. Vaak op zeer afgelegen en dus rustige plekjes, zoals de Spaanse Pyreneeën en de Atlantische Costa Verde. Cruisewijzer Een vakantie op een groot schip is nog altijd heel ver schillend van een verblijf in een hotel, een appartement of op een camping. Toch wordt de cruise steeds popu lairder, ook al is de aanslag op de beurs niet zelden aan zienlijk. Vakantie vieren op een schip is luxueus, maar heeft uiteraard de beperking van het water dat aan vier kanten het verblijf omspoelt. Wie idee heeft in een derge lijke vakantie doet er verstan dig aan om het gidsje 'Alles wat u over een cruise wilt weten' aan te vragen. Dat kan bij VCK Zeereizen, post bus 1418,1000 BK Amster dam (tel: 020-6116205) Devon en Cornwall Speciaal voor degenen die optimaal van het landschap willen genieten heeft de regionale VW van Zuidwest Engeland een kaart over de wandel- en fiefsmogelijkheden uitgegeven. Zuid west Engeland met zijn zachte klimaat, fraaie kusten en de na tionale parken van Dartmoor en Exmoor is een geliefd vakantie- gebied, dat op deze wijze het best kan worden 'ontdekt'. Fietsen in de tropen Een heel bijzondere reisorganisatie is Vlieg Fiets, een particu lier initiatief dat nu zes jaar draait en zondermeer een succes is. Clara de Goede en Bert Breukers organiseren fietsvakanties in d tropen, meer bijzonder in Maleisië, Thailand en Indonesië. Een avontuurlijke manier van vakantie vieren die, dat moet gezegd, niet goedkoop is. De basisprijs schommelt tussen de 2500 en 3000 gulden en daarbij moet dan nog verblijf (overigens vaak voor een appel en een ei in die landen) en eten (ook goedkoop) worden bijgerekend. Inlichtingen: 033-725015. de Legoland groter Het attractiepark Legoland in het Deense Billund gaat komende zomer flink uitbreiden. Dat is nauwelijks een luxe te noemen, want met 1,2 miljoen bezoekers is het de grootste toeristische trekpleister in Denemarken. Afgelopen zomer waren er dagen dat liefst 18.000 besoekers de kassa's passeerden. De uitbreiding bestaat ondermeer een groot speelterrein. Meccano-constructies Door al het elektronische spul van tegenwoordig is het eerlijk handwerk op het gebied van speelgoed een beetje in de vergetel heid geraakt. Meccano bijvoorbeeld, waarmee hele generaties de fraaiste constructies hebben gebouwd. De befaamde metalen stripjes worden aan elkaar'geschroefd tot fraaie bouwwerken, maar ook tot de ingewikkeldste constructies. Een aantal van de zeer bijzondere constructies wordt tot en met 11 januari ten toongesteld in de Gemeentebibliotheek in de Hoogstraat te Rot terdam. Met Djoser naar Mexico Dj/d>-ser> 071-126400 Oostenrijkse hoofdstad is een metropool van uitersten Wenen is een fascinerende stad, maar vooral ook een metropool van uitersten. Vooral nu de stad zich op maakt voor de kerst staat het vrolijke feestgedruis op de Christkindlmarkt in het Rathauspark in schril contrast met de zwervers, die in afvalcontai ners, twee straten verderop, zoeken naar een korst brood. In alle mensen een welbehagen, zingen ook de We ners straks rond de kerstboom. Wie het op straat koud heeft, koopt maar een beker warme Glühwein... WENEN JAN PETER VERSTEEGE In het verschil tussen arm en rijk verschilt Wenen uiteraard niet van andere wereldste den als New York of Londen. Anders wordt het wanneer officiële stadsgidsen geïnstru eerd blijken bezoekende journalisten toch vooral niets te vertellen over de toenemen de armoe in de stad van Mozart, Beethoven en Haydn. De miljoenen toeristen mochten eens wegblijven. Dat kan de oude keizer stad niet gebruiken, want er is veel geld no dig. Al was het alleen maar om alle vergane glorie in stand te houden. Vol trots vertelt stadsgids Hannelore Hal per, die vloeiend Nederlands spreekt van wege een verblijf van enkele jaren in Neder land, over het tempo waarin Wenen zijn ba rokke oude gevels opknapt. 'Weleer' wordt op grote schaal gekoesterd. De buitenkant dan. Hele huizenblokken gaan tegen de grond, waarbij de eeuwenoude gevels blij ven bewaard. Achter de gevels, die uiteraard tijdelijk worden gestut, worden vijf of zes verdiepingen hoge moderne flats opgetrok ken. Honderden miljoenen Oostenrijkse schil lingen worden gespendeerd aan deze de cennia durende renovatie. Niet alle eigena ren werken braaf mee aan de plannen van de lokale overheid. Zo kan het gebeuren dat het ene blok huizen een prachtige aanblik biedt na een grondige zandstraalbeurt en het volgende door zijn grauwheid meer doet denken aan de zelfkant van het leven. Opnieuw een contrast, zoals dat zich in we reldsteden vaker opdringt. Op het Graben loop je tussen rijke toeristen in dikke bont jassen en, hemelsbreed niet eens zo ver weg, word je vlakbij de Nederlandse ambas sade geconfronteerd met een lange rij hon gerige Weners, die op gratis soep en brood wachten. Elke dag om twaalf uur lenigt een plaatselijke kerk de ergste hongersnood... Iets speciaals Toch is een bezoek aan Wenen rond de kerst beslist aanbevelenswaard. Niet voor niets brengen miljoenen toeristen uit bin nen- en buitenland jaarlijks een of meerde re dagen door in het oude Wenen. Ze ko men beslist niet alleen voor de wereldbe roemde Staatsopera en het Theater an der Wien, waar opera's en vooral musicals soms jarenlange triomfen vieren. Nee, de kerst in Wenen heeft iets speciaals, daar zijn vriend en vijand het over eens. Een groot deel van de toeristen bezoekt de Christkindlmarkt bij het Wener raadhuis met zijn mooie toren, anderen houden meer van de sfeer in en rondom de Step- hansdom, het Graben met zijn dure winkels en de sfeer van de typisch Weense koffie huizen. Bijzonder is dat mensen daar soms uren rondhangen en niet onmiddellijk wor den weggekeken als ze slechts een koffie per uur consumeren. Kom daar in Amster dam maar eens om. Wie een beperkt aantal dagen heeft, moet beslist zo snel mogelijk de al genoemde Christkindlmarkt bezoeken. Zowel overdag als 's avonds is dat bepaald geen verloren tijd. Werkelijk alles op het gebied van kerst en Kerstmis is te koop op deze markt, die volgens de overlevering een traditie heeft van bijna zevenhonderd jaar. Ballen, beren, suikergoed, je kunt het zo gek niet beden ken of je ziet het hoog opgetast liggen of staan op de vele schappen in de tientallen kraampjes. Vergeleken met Nederland zijn de prijzen beslist gepeperd, maar wie zegt dat je iets moet kopen? Er hangt in elk geval een bijna Dicken- siaanse kerstsfeer, die noodt tot uitgebreid én vooral langzaam slenteren langs de tien tallen kramen. In het bijzonder 's avonds is de zaak prachtig verlicht. In de bomen han gen grote kerstklokken en levensgrote uilen met een lampje er in. Drink er nog een be ker warme Glühwein bij en de frase 'in alle harten een welbehagen' wordt meteen spreekwoordelijk. En dreinen de meege brachte kinderen iets te nadrukkelijk, dan zal een rit met een treintje door het Rat hauspark of een tochtje op een pony over een speciaal aangelegd parkoers ter plekke ervoor zorgen dat ze niet alleen vermoeid zullen zijn, maar ook tevreden. Kerststallen Er is echter meer te doen rond de wijze waarop Wenen kerst viert. In de Peterskir- che, een paar straten verderop, is een onge looflijk uitgebreide verzameling kerststallen te zien. Tientallen kunstig gefabriceerde stukjes huisvlijt zijn uitgestald in de kelder van de kerk, waar op de begane grond de geraamten van twee bisschoppen onder evenzovele altaren en achter glas wachten op de Opstanding. Een amateur kan zien dat in sommige kerststallen honderden uren figuurzagen, boetseren en ander handwerk is gestopt. Wat is er nog meer te beleven in Wenen? Neem de 'concurrerende' kerstmarkten op de Spittelberg en in het Heiligenkreuzerhof. Ook zeer de moeite waard. Het is zon neklaar; Wenen leeft en bruist tijdens de kerstdagen, waarin ook het sociale leven elk jaar weer een krachtige impuls krijgt. Vol gens stadsgids Halper vergeten vriend en vij and in Wenen tijdens de feestdagen alle ru zies en meningsverschillen. Op straat spre ken wildvreemden elkaar aan en hebben het dan geanimeerd over de feestelijke verlich ting of over de vrolijke kanten van het nade rende kerstfeest. Ze heeft honderd procent gelijk, blijkt al gauw. Lopend over het drukke Graben wor den we meerdere malen aangesproken door 'Wiener', die na het zakendoen nog even na praten bij een stalletje, waar ten bate van een goed doel punch wordt verkocht. Weer even later spreekt een oudere inwoner van de keizerstad ons aan. Hij heeft het echter niet over feestelijke zaken maar maakt van de gelegenheid gebruik ons Hollander onge vraagd te bezweren dat hij in 1938 beslist te gen de Anschluss met Hitler-Duitsland was... Kerstmis in Wenen. Stadsgids Hannelore Halper raakt niet uitgepraat over 'hèt feest' van de conservatieve Weners'. Alles wordt thuis gepoetst, alles schoongemaakt, want de hele familie komt", vertelt ze enthousiast. „Het is bij uitstek de periode van de roman tiek, waarvan wij Weners houden. De feest verlichting op het Graben, de diensten in de Ballen, beren en sul- kerken, de kerststallen, veel zoetigheid, het kergoed. Je kunt het hoort allemaal bij ons. Echt waar, de We- zo gek niet bedenken ners zijn een heel gezellig volk en ze vinden of het is op de kerst- het fijn als zoveel mogelijk mensen van bui- markt van Wenen te ten het feest meemaken". koop. foto pr Meer informatie over Wenen: het Oosten rijkse Toeristenbureau, Stadhouderskade 2,1054 ES in Amsterdam (020-6129682). uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Hotelwezen wil teleurstellingen voor consument voorkomen BERRY SWART GPP Na 1993 mag in Nederland een hotel pas een hotel worden ge noemd als het minstens een ster voert. Idee van het Bedrijf schap Hotelwezen, dat alle 2400 hotels in ons land gaat indelen in klassen van één tot vijf ster ren. Door de verplichte sterren indeling wil het Hotelwezen het produkt hotel beschermen en regulieren. Achterliggende ge dachte: duidelijkheid scheppen bij de consument en het voor komen van teleurstellingen. Maar zal dat er op die wijze in derdaad van komen? Laconieke reactie van, een Amsterdamse reisorganisator: „Een opge pompte fietsband is geen ga rantie om de Tour de France te n." En S. de Boer, direc teur van het Bedrijfschap Hore ca geeft toe: „De sterren zeggen weinig over de kwaliteit van de faciliteiten." Vast staat in elk geval dat de gast die straks in een één-ster- renhotel gaat slapen, zeker in de kille jaargetijden beter eerst even een kijkje op de kamer kan gaan nemen: volgens de norm hoeft immers maar een derde van de kamers over verwarming te beschikken. En ook in een tweesterrenkamer, met prijzen van al gauw honderd gulden per nacht, is het eerder regel dan uitzondering dat een gast de gang op moet om naar het gedeelde toilet en/of badka mer te gaan. Driehonderd gulden voor een nachtje slapen in een vierster- renkamer geeft evenmin recht op een eigen douche of toilet. Slechts vier vijfde van de ka mers van het hotel hoeft daar mee te zijn uitgerust. De logé heeft daarentegen wèl de get ruststellende zekerheid van per bed minstens één fauteuil in de kamer en het recht op een ra dio, eventueel op verzoek te in stalleren. Pas bij vijf sterren is de gast honderd procent verze kerd van eigen sanitair, room service 'de klok rond' en een te lex-aansluiting in het gebouw. De prijs is dan inmiddels wel opgeklommen naar ongeveer vierhonderd gulden per nacht. De Consumentenbond heeft zware kritiek op het clasificatie- systeem. Woordvoerder M. Leij- ser: „Sterren bieden geen enke le garantie voor comfort. Als een hotelier een kleerkast vol stopt met voorzieningen heeft hij vol gens de normen een perfecte kamer waar veel voor betaald moet worden. Maar daarin overnachten is natuurlijk geen pretje." De bond is voor een duidelijke hotelaanduiding maar vindt het bijvoorbeeld een gemis dat het systeem geen mi nimale afmetingen van de ho telkamers voorschrijft. Ook binnen de hotelwereld stuit de sterrenindeling op kritiek. „De sterren zeggen niets over waar het nou juist om gaat: de meerwaarde van een hotel, wat er aan extra's aanwezig is", zegt M. van Zon, verkoopdirecteur van Intercontinental Hotels, een keten met prestigieuze vestigin gen als het Haagse Des Indes, het Amsterdamse Amstelhotel en Americain. En ook mag dui delijk zijn dat het sterensysteem niets verandert aan de meest gehoorde klachten van hotel gasten: vieze kamers, belabber de service en de beruchte 'over boekingen'. Harde garanties voor een pret tig verblijf zijn ondanks het voe ren van een bepaald aantal ster ren nooit te geven. Eerderge noemde horeca-directeur M. de Boer: „Het is nu eenmaal on mogelijk subjectieve zaken te classificeren. Als wij bijvoor beeld iets modern gaan noe men, betekent dat voor de één sfeervol, maar voor een ander kil. We vermelden alleen de ob jectief waarneembare zaken, sec wat je kunt aantreffen in een hotel. Aan de andere kant: Een bedrijf met een aantal ster ren kan het zich gewoon niet permiteren slechte service te verlenen." 'Avonturiers' hebben nu een eigen club Een tiental reisorganisaties, ge specialiseerd op de zogenaam de 'avontuurlijke reismarkt' heeft zich verenigd in de VAR, de Vereniging van organisaties voor Avontuurlijke Reizen. De nieuwe club is voor de toerist vooral van belang omdat zij zich ten taak stelt voorlichting te geven over deze speciale vorm van toerisme. Ook willen de aangesloten bedrijven bin nen de VAR komen tot het uit wisselen van ervaringen zodat het produkt steeds meer kan worden verbeterd. De VAR, die zich met een speciaal symbool aan het publiek zal presenteren, treedt voor het eerst naar buiten op de Vakantiebeurs die van 8 tot en met 13 januari in Utrecht zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28