Tafeldekken: hou het eenvoudig Gewaagde halsuitsnijdingen en sportief-chique vestjes marauant Mode- Kinderstoffen' Grote kollektie Quiltstoffen Bij aankoop van 3 Certifit slips Zelfmaak boetiek Vermeulen b.v. Servet vouwen Wijnadviezen Vrijdag 13 december 1991 27 STOFFEN Onze wintercollectie nu tot 50 korting Vogue modestoffen patronen op voorraad Velours, fluweel, pailletten en ruisende taft Of je nu uitgenodigd bent voor grote partijen of het thuis gezellig maakt die laatste week van december, je wilt er toch een beetje bij zonder uitzien. En dat hoeft heus niet altijd 'groot gala' te zijn. Party-shirt in zijde van C&A. In een goed gesneden pantalon of legging met een sierijk jasje van brokaat of helemaal gebor duurd met pailletten of een mooie rok met een kanten blouse en lange, glanzende bla zer zie je er minstens zo feeste lijk uit. Dat vindt ook C.E. Hoogland van Boutique Koster in Haarlem, die zijn kleding te rugziet op chique partijen en feesten. „Tegenwoordig kun je op een groot feest veel dragen hoor. Laatst nog ging een ldant, die binnenkwam voor een avondjurk, weg met een mooie legging met toebehoren." Als inkoper van feestelijke kleding is Hoogland te benij den. Waar veel van zijn collega's de zaak tot op de cent nauwkeurig moeten afwegen, kan hij kiezen wat hij het mooiste vindt. „Wij hebben geen doel groep. De wouw die hier koopt heeft al les al in de kast han gen", zegt hij. „Wij zoeken daarom naast een perfecte coupe en mooie materialen altijd naar net iets anders dan de grote lijn aan geeft. Bij voorbeeld andere kleurcombinaties, geraffineerde draperieën of een bijzondere garneringen, zoals voor dit sei zoen veertjes." En dat zeggend haalt hij een cocktailjurkje met pofmouwtjes (ook een trend voor de feestdagen) van veren voor de dag. „Bovendien houd ik er bij het inkopen van avond kleding altijd rekening mee dat mijn klanten juwelen dragen." Voor de feestdagen heeft hij naast zwart gekozen voor voor blauw, eventueel gecombineerd met zwart; rood-zwart en fuch sia met zwart. En omdat bijzon dere halsuitsnijdingen kenmer kend zijn voor feestkleding (en niet alleen voor die van Koster) een advies van Hoogland: "draag bij deze kleding alleen een paar heel grote oorbellen, dan komt die halslijn het mooi- Maar niet alleen bij de dure mo dezaken is het feest. Elke mode- ondernemer heeft voor de feest dagen wel iets bijzonders in huis. Er is een ruime keus van gekleed tot sportief. Zoals een zachtglanzende jurk met pof mouwtjes, een spannende halsuitsnijding en een vanuit de taille wijd uitwaaierende rok of een strak aansluitend fluwelen jurkje met pailletten bolero. Maar ook een catsuit in lurex of skibroek in tricot- velours die kan worden gecombineerd met tops in het zelfde materiaal, een party-parka of een mooi vestje, geborduurd met pareltjes of voorzien van subtiele glansef fecten en borduurwerk. En voor wie de mooie, vorig jaar aangeschafte fluwelen rok niet in de kast wil laten hangen zijn er blouses in goud, zilver, rood, groen zwart en wit. Deze blou ses zijn vaak voorzien van an tiek-ogende knopen en bord uurwerk waarin pareltjes zijn verwerkt. Kant, pailletten en doorschijnende batisten kragen zijn accenten die de blouse feestelijk maken. Mannen Ook de man kan er in deze tijd van het jaar sfeervol en feeste lijk uitzien. Een donkere panta lon en een fraai gedessineerd zijden overhemd zijn vaak al ge noeg om hem 'in de pas te laten lopen' met de wouwen in zijn omgeving. Bovendien zijn er speciaal voor de wat jongeren, die nog niet aan het klassiek be- lijnde kostuum toe zijn, soepel vallende zijden colberts. Deze colberts kunnen ook na de feestdagen nog heel goed dienst doen. Maar de smoking is natuurlijk de echte uitgaanskleding de man. De iets meer dan eeuw oude klassieke smoking begon zijn loopbaan als een ge makkelijk huisjasje met sjaal- kraag. De heren trokken dit jas je aan als zij zich in de rooksa- lon terugtrokken om (zonder de dames) te genieten van port en sigaren. Deze smoking brengt o.m. C&A in twee variaties: een model met een glanzende sjaalkraag en een double-brested model met opgesneden revers. Bij de smoking hoort een speciaal overhemd, een strik, een cum- berbund (tailleband die met de plooien naarboven wordt ge dragen) en een pochet. Deze zijn te koop in vele modieuze tinten. Een zwart jurkje van fluweel met een satijnen band over het voorpand uit de collectie van In Wear. Wedgwood en Voor de feestdagen hebben wij een uitgebreide sortering panty's Kanten bodystockings van Ten Cate, alsmede kanten slips en topjes. voordeel Verkrijgbaar bij: Kopermolen 12, Leiden ook verkrijgbaar in Winkelhof - Leiderdorp Verder vindt u in onze huiskollektie de volgende merken: - - T. EDME. Het ontwerp is bijna aan zijn tweede eeuw toe: Wat komt door "de klassieke eenvoud met een hoge gebruikswaarde. Ongedecoreerd al indrukwekkend, maar leent zich ook voor de kostbaarste decors. Villeroy Boch, Arzberg, Rosenthal, Thomas, Johnson Brothers, Mosa, Royal Albert, Thomas, Midwinter, Friesland, Royal Doulton, Mason, Classic, Rose. ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN TEL 071 -14 08 92 Kerstkleed in lila Traditioneel wordt de tafel voor kerst gedekt met kleden in dennegroen met rood. Kleuren die bij veel moderne in richtingen niet zo goed passen. Daar om brengt Van Loon Sealskin een lila tafelkleed met daar overheen een dekkleed met kerst- decoraties in diverse tinten paars en groen. Het tafel kleed is er in 160 en 180 rond; 90 x 90 en 140 x 180. Het dek kleed is erin 160 rond; 80 x 80 en 140 x 200. Een decor van hulst takken in groen en donkerrood op het Villeroy Boch ser vies holly. Heel kerstservies aanschaffen is niet nodig Een feestelijke tafel begint bij een mooi ta felkleed; servetten wat versiering. En dat mag best 'papier' zijn mits van een goede kwaliteit. Wie een heel mooi wit tafelkleed i de kast heeft liggen, kan een combinatie an linnen en papier maken. Het voordeel an papier is dat je wat met kleuren kunt spelen. Uitgaande van een wit tafellaken, dat aan alle kanten ongeveer 20 cm moet overhangen, kan met placemats, onderzet ters en servetten in kerstkleuren of een kleur passend bij het servies of het interieur een heel mooi effect worden bereikt. Zorg dan ook nog voor kaarsen en een laag bloemstukje (je moet elkaar wel kunnen blijven zien) in dezelfde tinten en je etentje is al een groot deel geslaagd. Het servet ligt gewoon platgevouwen links van het bord of als er weinig ruimte is op het bord. Houd er wel rekening mee dat el ke gast om comfortabel te kunnen eten te- minste 70 cm ruimte nodig heeft. Het servet kan ook voor deze gelegenheid in een fantasievorm worden gepresenteerd. In restaurants zie je vaak prachtige vouw werkjes en het lukt je bijna nooit dat thuis na te doen. Toch is het allemaal niet zo moeilijk als het soms lijkt. VOORBEELD: Tekening 1 tot en met 3 Vouw het servet in vieren. Leg het met de punt naar boven voor je; vouw de bovenste laag om tot ongeveer een centimeter voor het midden; vouw vervolgens de andere la gen op dezelfde manier. Vouw nu de linker en de rechterzij punt naar achter en zet de punten met een knopspeldje vast. Bij een stijlvol etentje hoort een compleet, onbeschadigd servies; niet een allegaartje van borden en schalen. Maar een fraaie afwijkende schaal of een afwijkend bord voor een speciaal gerecht kan wel een aardig effect opleveren. Zo heeft bij voorbeeld Villeroy Boch het servies Holly, dat gedeco reerd is met hulsttakken in ver schillende tinten groen en donker rood. Het decor is toegepast op de klassieke Louis XIV-serviesvorm Manoir. Manoir en Holly zijn daar door onderling prachtig te kombi- neren. Een bord uit de Holly serie kost vanaf 42 gulden. Maar een bord of schaal uit deze serie is na tuurlijk ook heel goed te gecombi neerd met een vrij neutraal servies i andere (minder dure) fa brikant. Naast V&B zijn er ook tal van andere fabrikanten die kerst servies of speciale kerstschalen in de collectie hebben. Zet alleen datgene op tafel wat je echt nodig hebt, anders wordt het snel onoverzichtelijk. Wie het extra feestelijk wil maken, gebruikt bij het dekken onderbor den, te koop in koper- en zilverkleur of in een met het servies contrasterende kleur. Op het onderbord wordt een klein papieren kleedje (taartkleedje) gelegd. Van dit 'plaatsbord' wordt nooit gege ten het staat tot het nagerecht op tafel. Het dessertbordje mag ge hoon op het tafelkleed. Bestek Het dekken van bestek (we onder scheiden klein en groot bestek) is niet zo moeilijk als vaak wordt ge dacht. De vorken liggen links van het bord, het dessert- of fruitbestek erboven; de messen, met de snij- kant in de richting van het bord, en de soeplepel rechts. De volgorde is van buiten r binnen. Een speciaal Kristalhuys ii servies voor Kerstmis, zoals Christmas Village kun je bijelkaar sparen. Marc Meltzer van het n Heemstede dekte om de kerstsfeer nog te verhogen met rode plaatsborden. foto george ver- berne soep zijn speciale, kleine kopjes te koop - een soeplepel voor schildpadsoep een klei ne lepel. HOOFDGERECHT: groot bord; grote be stek (vork en mes). Voor het eten van vis is speciaal bestek te koop. Dat zit meestal niet standaard in de cassette maar moet apart worden gekocht. Het staat mooi op tafel maar echt nodig, behalve als het een heel formeel diner is, heb je het niet. NAGRECHT: klein bord; klein bestek. Ijs gaat meestal in en coupe of schaaltje, daar hoort een kleine lepel bij. Vork en mes hanteer je met een boven- handse greep de lepel houd je altijd onder hands vast. DRANKEN:Wijn- en waterglazen staan rechts boven het hord in een rij of in een driehoek. Staan de glazen in een rij staat het wijnglas dat je het eerst gebruikt helemaal rechts. Bij een driehoek-opstelling staat het laatste wijnglas aan de top. Uitgaande van een viergangen-diner komt er het volgde aan servies en bestek op tafel: VOORGERECHT: klein bord, klein bestek (mes en vork) of bijvoorbeeld bij een garna- lencocktail een cocktailglas en een kleine lepel. SOEP: soepbord of -kop; - voor schildpad- VOORGERECHT 1989 Pinot Blanc d'Alsace Domaine Jean- Pierre Dirler Unild-zachte Elzasser met een verrukkelijk frit it) HOOFDGERECHT 1990 Bourgogne Saint-Bris Chardonnay Domaine Grand Roche geurige witte Bour gogne met zachte smaak) NAGERECHT Muscat de Frontignan Chateau de la Peyra- de liquoreuze wijn, gemaakt van de mus kaat-druif) Alle wijnen dienen koel geserveerd te wor den; de wijn voor het dessert zelfs goed koud (±8

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27