Sport Faber niet bang voor Oegstgeest Hlasek kijkt uit naar Nederland Het keiharde bestaan van de tafeltennisprof Anderlecht wordt verrast Lerby voelt einde naderen bij Bayern München ét*.#.Ss A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 17 NIEUWSLIJN Twee duels voor Van Tiggelen ZEIST - Adri van Tiggelen zal twee wedstrijden niet voor PSV mogen uitkomen. De commissie van beroep betaald voetbal leg de de voetballer gistermorgen een schorsing van twee wedstrij den op. De straf werd Van Tiggelen opgelegd naar aanleiding van diens opzettelijke handsbal in de wedstrijd PSV - FC Twente op 13 november. Den Helder capituleert DEN HELDER - Een spierbonk van 2 meter 2 in het vierkant was alle basketballers van Den Helder te machtig. Comy Thompson, met zijn 31 jaar de oudste man in het veld, liet de macht van het kapitaal zegevieren. De Amerikaan was verantwoordelijk voor de vierde nederlaag (74-82) van Den Helder in poule B van de halve Finales van de Europese beker voor landskampioenen. Hij hield met 22 punten en 15 rebounds zijn Spaanse werkgever Joventut Badalona ongeslagen aan kop in poule B. Veenhof winnaar op natuurijs VEENOORD - De provinciale favoriet Arend Veenhof heeft giste ren in Veenoord/Nieuw Amsterdam de eerste marathon op na tuurijs gewonnen. De schaatser uit Gieten boekte tevens zijn eerste seizoenzege. Veenhof was in de beslissende sprint sneller dan Edward Hagen (tweede) en Gerhard Heidema (derde). Cantona wil ermee stoppen N1MES - Eric Cantona heeft aangekondigd te stoppen met prof voetbal. In het duel van zijn club Nimes met St. Etienne, afgelo pen zaterdag, gooide Cantona de bal van ergernis tegen de scheidsrechter. Toen hij woensdag vier wedstrijden schorsing te gen zich hoorde uitspreken, schold hij de leden van de tucht- commissie de huid vol, waarop de straf werd verdubbeld. Finale LD-Cup in Vijf Meihal LEIDEN - Net als vorig jaar zal de finale van de strijd om de LD- Cup korfbal op Tweede Kerstdag in de Vijf Meihal worden ge houden. De eindstrijd begint om 14.00 uur. Wie zich daarvoor klasseren wordt in de ochtenduren beslist. Dan treden de vier halve Finalisten tegertelkaar aan. Om 11.00 begint het duel tussen De Danaïiden en TOP en om 12.00 uur staan Zuiderkwartier en Pemix tegenover elkaar. De bedoeling is om in de pauze de 'oudjes' van Danaïden en de rest van Leiden een wedstrijdje te laten spelen. Mocht dat niet doorgaan dan be gint de finale om 13.30 uur. GUS VAN OOSTEN Ter Leede was in de jaren vijftig ('56 en '58) tweemaal landskampioen bij de zaterdagamateurs en speelde be gin jaren zeventig nog even in de eerste klasse. Sindsdien is het bergafwaarts gegaan met de Sassenheimse trots. De laatste drie seizoenen probeert de ploeg van de nieu we trainer Willem van Harskamp uit de zaterdag vierde klasse te komen. Met eigen jeugd, en met een beetje hulp van buitenaf. Vorig seizoen kwam Mario Faber (32) de gelederen aan de Menneweg versterken. moet winnen om in het spoor van Ter Leede te blijven. Faber, tot op heden goed voor vier goals, verwacht dat Oegstgeest op vijf punten wordt gezet. Hoe komt het dat Ter Leede dit seizoen zo goed presteert? „Vorig seizoen werd van ons verwacht dat we even kampioen zouden worden. Soms dachten we dat zelf ook. We hadden ge noeg kwaliteit, maar de inzet was niet altijd aanwezig. Vorig jaar onderschatten we ploegjes als Oudewater, die op papier in derdaad een stuk minder waren dan wij. Die fout maken we nu niet. Er wordt, en daar hamert de trainer op, elke wedstrijd ge vochten. We stappen niet meer het veld op met de gedachte 'dat winnen we wel even'. Con ditioneel zijn we sterker gewor den, waardoor we niet alleen op kwaliteit maar ook op inzet een wedstrijd kunnen winnen. De achterhoede is sterker gewor den, we kunnen als het moet ook op de nul spelen. Boven dien voetballen we nu iets an ders, we hebben een ander sys teem." Wat houdt dat nieuwe systeem „Vorig jaar voetbalden we met twee echte vleugelspitsen, dat werkte niet. Onze aanvallen lie Faber, die 28 zaalvoetbalinter lands achter zijn naam heeft staan, werd na een periode van dertien jaar bij het Leidse UVS door trainer Ruud de Groot op een zijspoor gezet. Hij werd door Jan Schoen, elftalleider van Bax toen Faber voor de Voorhoutse ploeg in de zaal uit kwam, aan het einde van het seizoen '89/'90 overgehaald om bij Ter Leede te gaan voetbal len. In Sassenheim ontmoette Faber UVS-maatjes van weleer: Sam Eradus (inmiddels ge stopt), Hans Verkuylen en Jeroen Désar. Pas in het huidige seizoen krijgen de ambities van Ter Leede gestalte. Met Faber, als centrale middenvelder in een verdedigende rol, staan de rood-gelen in de vierde klasse B fier aan kop met drie punten voorsprong op de twee overge bleven concurrenten Oegstgeest en Jodan Boys. Van de twaalf wedstrijden werden er tien ge wonnen, ging er één verloren (tegen KRV) en werd er bij Oegstgeest gelijkgespeeld (3-3). Morgen is Oegstgeest te gast in Sassenheim. Een belangrijke wedstrijd, omdat Oegstgeest pen vast omdat we te weinig ruimte kregen van de tegen stander. Van die vleugelspitsen zijn we afgestapt. Nu spelen we met drie centrumspitsen (Ver kuylen, Eric Grosman, Peter Scheltes of Pieter Kruik, red.) die veel moeten bewegen om gaten te trekken. Ik moet zeg gen dat het zijn vruchten heeft afgeworpen." In de wedstrijden van Ter Leede tegen Oegstgeest wordt er meestal veel gescoord. Vorig sei zoen won Ter Leede met 7-0 en 4-3. Drie maanden geleden werd het 3-3. Wat kunnen we morgen verwachten? „Ik hoop dat er weer veel ge scoord zal worden. Dat is voor het publiek altijd leuk. Ik denk dat het een wedstrijd met veel inzet van beide kanten wordt. Oegstgeest moet het vooral van werken hebben. Alleen in hun voorhoede loopt wat kwaliteit, voor de rest zijn het werkers. MÜNCHEN ERIC DE BIE Het verbaast me l ze het zo goed doen. Ik denk toch dat wij gaan winnen. We zullen er evenveel inzet tegen over stellen en uiteindelijk op basis van kwaliteit zegevieren. Trouwens, ik lees steeds in jullie krant dat Oegstgeest een hele goeie keeper heeft. Is dat een nieuwe of zo? Of is het dezelfde? O, ik was nooit zo onder de in druk van zijn keeperskwalitei ten (Faber doelt op Frits Bleichrodt, red.)." Is het waar dat dit je laatste sei zoen is? „Het moet heel gek lopen wil ik volgend seizoen nog bij Ter Leede voetballen. In het zaal voetbal wordt namelijk een lan delijke klasse ingevoerd, waar schijnlijk gaat mijn club Cever- bo (uit Zwijndrecht, red.) dan doordeweeks trainen. Dan moet ik veel op en neer reizen. Dat gaat me teveel tijd kosten, denk ik." GPD-VERSLAGGEVER Het Nederlandse Daviscup- team kan zijn borst nat maken. Jakob Hlasek, de kopman van Zwitserland, eind januari in de eerste ronde van de wereld- groep de tegenstander van Oranje, verheugt zich namelijk nu al op de ontmoeting in de Haagse Houtrust-hallen. Zeker de beslissing van bondscoach Stanley Franker om het duel op het zogeheten 'Supreme Court' af te werken, deed Hlasek veel plezier. Op die ondergrond voelt de 27 jaar geleden in het Tsjechische Praag geboren ten nisser zich immers het beste thuis. „We gaan jullie verslaan riep de huidige nummer twintig van de wereld, die in Den Haag met Mark Rosset de Zwitserse eer zal verdedigen, met een gro te grijns op zijn gezicht uit. Om iets serieuzer te vervolgen: „Het zal een open wedstrijd wor den." Hlasek, die op vierjarige leef tijd met zijn ouders naar Zwit serland vluchtte, ziet in de con frontatie met Nederland een sleutelrol voor Jan Siemerink weggelegd. „Op 'Supreme Court' is Siemerink misschien wel één van de besten ter we reld. Zijn agressieve spel en het feit dat hij linkshandig is maken hem moeilijk te verslaan", aldus de Zwitser, die blijkbaar even was vergeten dat hij dit jaar al drie keer te sterk was voor de Rijnsburger. Hlasek versloeg Siemerink op het gras van Ros malen en tijdens de indoor- toemooien van Stockholm en Moskou. Alleen in Wenen trok de Nederlander aan het langste eind. Richard Krajicek. waar schijnlijk de andere Oranje- troef in Den Haag, stond in 1991 eenmaal tegenover de door Günther Bresnik getrainde In Toulouse pakte de Neder lander met 6-2, 6-4 simpel de winst. BUDAPEST ANP Door een doelpunt van Pancev in de slotfase heeft Anderlecht gisteren met 3-2 verloren van Rode Ster. De Belgen verspeel den een voorsprong van 2-1 (Lamptey en Nilis) en John Bos man kreeg de rode kaart nadat een kopduel met Najdoski on vriendelijk eindigde. Ook de Joegoslaaf moest van scheids rechter Sundell inrukken. An derlecht is in de poule van de landskampioenen laatste met een punt. Een eigen doelpunt van de Egyptenaar Ibrahim Hassan heeft Real Madrid op weg naar een mime zege op Neuchatel Xamax geholpen. De Spanjaar den wonnen met 4-0 (Hagi, Mi chel, en Sanchis) en plaatsten zich als laatste club voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker. die daar echter het minste mee deed. „Dat was zo, maar ik ga nu bewuster met de sport om. Ik weet dat ik het kan, en ik heb ook zelfvertrouwen. Ik heb van wege een operatie aan m'n borstbeen vorig jaar geen bal kunnen slaan, maar ik ben nooit in paniek geraakt. Erger, ik ben pas gewisseld van mate riaal en speel nu beter dan Volleyballers winnen opnieuw ECUA ANP De Nederlandse volleybalploeg heeft China een mentaal tikje gegeven. Het team van bonds coach Brokking won op de tweede dag van het herlanden- toernooi in Ecija bij Sevilla met 3-1 van de Aziaten. Nederland, volgens hulptrai ner Pang vrijwel op volle sterk te, was buitengewoon gebrand op een zege tegen China. De ge dachte was dat het voor de Chi nezen, de laatste jaren toch al kansloos tegen Nederland, de motiverend moet zijn als ze zelfs verliezen van een verzwakt Oranje. Zwerver, Benne, Boud- rie en Teffer bleven immers ge blesseerd in Nederland, 's Och tends was de videoband met beelden van Cuba - China be studeerd, tijdens het duel bleef Avital Selinger de ploeg aanspo ren tot concentratie en inzet. Schapers ziet zich als coach AMSTERDAM ANP Michiel Schapers als ten- niscoach. Nog niet zo lang gele den piekerde de nu 32-jarige Eemnesser daar niet over. Maar sinds kort is hij van gedachten veranderd. Volgend jaar neemt Schapers op zijn reizen langs 's werelds tennisbanen de studie boeken mee. die horen bij de coachingscursus van de natio nale bond. Schapers, die gisteren in Am sterdam door winst op lohan Vekemans (7-6 6-3) de laatste acht van de nationale Masters haalde, boert aardig in de nada gen van zijn loopbaan. /Ms Rot terdammer reikte hij in 1988 onder leiding van coach Martin Simek tot de 25ste plaats op de wereldranglijst. Anderhalf jaar geleden kwam hij op een einde loos lijkende glijbaan terecht, die hem deze zomer, voor het behalen van de finaleplaats in Rosmalen, naar de 232ste plaats van de wereld deed duikelen. Vorig jaar december kondigde Schapers tijdens de vierde editie van de Masters in Driebergen aan. dat hij nog wel eens ZOU te rugkeren in de top honderd. Er werden toen nogal wat hoofden meewarig geschud. Begin no vember kwam die wens echter uit. Schapers won in de finale van een Challenger-toernooi in Helsinki van de Oostenrijker Antonitsch en is nu 85ste op de computeruitdraai. Hoe tevreden Schapers ook is met zijn comeback, die hem op de Grand Slam-toemooien van Melbourne en Parijs zal vrijwa ren van het spelen van de door hem verfoeide kwalificatiewed strijden, hij denkt toch ook steeds vaker over zijn toekomst na het actieve tennis. „Het zou dom zijn als ik me daar niet mee bezig hield", al dus Schapers, die ooit zijn kan didaats economie haalde. „Ik ben inmiddels tot de slotsom gekomen dat ik een berg bagage heb in de tennissport. Dal kan mij goed van pas komen. Ik ben al een paar keer benaderd, vooral door spelers uit Oost-Eu ropa, om coach te worden. En wie weet doe ik dat ook wel. Ik maak daar volgend jaar in feite al een begin mee. Met de 19-ja rige Tsjechoslowaak Daniel Va- cek vorm ik een vast dubbel. Maar daarnaast zal ik hem ook adviseren in zijn spel. Wat dat coachen betreft zal het voor mij een soort leerjaar worden. Aan het helemaal brengen van een twaalfjarig kereltje denk ik niet. Dat is niks voor mij." MUNCHEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER De dagen van Sören Lerby als trainer van Bayern Mün chen lijken geteld. De 33-jarige Deen wordt bij de in de versukkeling geraakte Zuidduitse miljoenenclub mo menteel van alle kanten onder vuur genomen en krijgt nog nauwelijks dekking van spelers en bestuursleden. De laatste competitiewedstrijd vóór de winterstop, morgen tegen Fortuna Düsseldorf, bepaalt dan ook of Lerby zich kan opmaken voor een lange vakantie. Pas komende dinsdag vergadert het bestuur van Bayern over de positie van de oefenmeester zonder di ploma. „Maar als we van Düsseldorf verliezen, hoef ik me weinig illusies meer te maken", beseft ook Lerby, die voor de duur van het huidige seizoen is ingehuurd. „Dan zit het er dik in dat er na de winterstop een ande re man voor de groep staat". De oud-voetballer van Ajax, Bayem, Monaco en PSV, wekt echter de indruk daar niet wakker van te liggen. In de lounge van het Sheraton-hotel, waar Lerby sinds acht weken bivakkeert, reageert hij ontspannen op de kritiek. „De laatste tijd ben ik stressbestendig gewor den. Zo noemen ze dat toch? Bij Bayem zijn ze op het moment een beetje nerveus. Ach, ik wacht gewoon af welke beslissing het bestuur neemt. Ik ben niet bang om eruit gegooid te worden. Ik kan in België zo weer met mijn vleesverwerkingsbedrijf beginnen". Toen Lerby twee maanden geleden bij Bayern de plaats van Jupp Heynckes innam, kreeg hij als opdracht mee in elk geval voor komend seizoen Europees voet bal veilig te stellen. De Deen kwam er echter al gauw achter dat zelfs dat voor de recordkampioen in de Bun- desliga vrijwel onmogelijk zou worden. Roofbouw „Bayem heeft de afgelopen jaren steeds mee moeten hollen in de race om de titel. Daardoor is er roofbouw op de jonge spelers gepleegd. Na het vertrek van de laatste kopstukken naar Italië (Reuter en Kohier, red.) moesten zij de kar gaan trekken. Daarvoor was het ech ter nog te vroeg. Als je tenminste in de top wil mee draaien". „Bayem zou er beter aan doen nu bewust een stap terug te zetten om de jongeren te laten rijpen. In het huidige elftal staat maar één international, en dat is Jan Wouters. Deze ploeg kun je dan ook niet vergelijken met die van een paar jaar terug. Daarin zaten vijf, zes spelers van het Duitse nationale team. Bayem herbergt momenteel genoeg individuele kwaliteiten, maar is nog geen echt team. Dat mag je na twee maanden ook niet verwachten. Daarvoor is meer tijd nodig". Lerby's probleem is dat men bij Bayeren te veel ver wend is om even op het tweede plan te acteren. Daar voor is de druk van sponsors en supporters ook te groot. Lerby loopt lang genoeg mee in de voetballerij om dat te realiseren. „Er telt maar één ding en dat is winnen. Ik ben echter van mening dat we met Bayem op de goede weg zitten. Dinsdag moet blijken of het be stuur dat ook vindt". Hakblok Het hoofd van Lerby ligt echter al op het hakblok. En niemand minder dan Franz Beckenbauer, sinds kort vice-voorzitter van de Beierse club, voerde hem hoogst persoonlijk naar het schavot. De oud-bondscoach heeft in de Duitse pers al zijn voorkeur voor Erich Ribbeek uitgesproken. Hoewel de voormalige trainer van Frank furt, Kaiserslautem, Dortmund en Leverkusen te ken nen heeft gegeven zijn huidige baan als marketing manager bij Opel niet te willen opgeven. Ook Bayem- voorzitter Fritz Scherer neemt Lerby niet meer in be scherming. „We zullen het contract met Lerby in elk geval niet verlengen", gaf de praeses deze week nog te kennen. Lerby, die alleen nog door zijn vriend Uli Hoeness (manager van Bayem) in de mg wordt gedekt, voelt zich desondanks niet in de steek gelaten. „De druk is nu eenmaal erg groot. Het vervelende vind ik alleen dat de eventuele nieuwe man van mijn werk zal profiteren. De spelers die nu zijn geblesseerd, komen dadelijk weer terug. Met dat probleem zit mijn opvolger niet meer". LEIDEN ROB ONDERWATER Wat bezielt een gezonde, Hol landse jongen en bovendien bij zonder goed bij verstand, cm tafeltennisprof te worden? Al leen voor de echte wereldtop pers is er immers in die branche een belegde boterham te ver dienen en is het voor de rest van de kudde sappelen gebla- Gerard Bakker junior voert z'n professie als pingpongprof niet louter voor het geld uit. De Leidenaar koestert een immen se liefde voor de sport en hij is dolgelukkig dat er dit seizoen een redelijke vergoeding tegen over staat. Daarvoor moet de twee meter lange tafeltennisser zich wekelijks ruim 300 kilome ter richting Duitsland verplaat sen. Bakker en streekgenoot Pe ter Paul de Vrind hebben zich deze competitie verbonden aan Raspo Brand, een club uit Aken. Da's een aardig eindje uit de richting en ook uit het zicht van de bondscoaches Vlieg en Li. Maar Bakker en zijn compaan zijn door de NTTB niet uit het oog verloren, ook al is het een beperkt niveau waarop het tweetal zich beweegt. Bakker, inderdaad, de zoon van de voormalige trainer van Bettine Vriesekoop: „Iedereen vraagt hoe we in hemelsnaam terecht zijn gekomen in de Duitse vierde divisie. Nou, ik werd van de zomer gebeld door Rob Bas, de Nederlandse trainer van Raspo Brand. Hij had stad en land afgebeld voor wat spe lers en kwam zo bij mij te recht." Het besluit om in Duitsland te gaan spelen, nam het duo Bakker/De Vrind weloverwo gen. De onwetenden verkeren in de veronderstelling dat ze hun balletje slaan in de bush- bush, maar insiders weten be ter. Bakker: „Het is daar beter georganiseerd dan welke club in Nederland dan ook. Daarbij valt het niveau best mee, ook al is het vierde divisie. Er spelen veel buitenlanders in die competitie. Chinezen, Tsjechen, noem maar op." Persson Bakker houdt zich gemakkelijk staande in Aken. Dank zij een honderd procent score stemt hij zijn bazen tevreden en aast hij met die palmares naar een club in bijvoorbeeld de tweede Bun- desliga. „Ik moet reëel zijn, de hoogste klasse is voor mij nog te hoog gegrepen. Daarin spelen de grote jongens, zoals wereld kampioen Persson. Maar voor de divisie daaronder voel ik mij goed genoeg." Gerard Bakker is anders dan zijn andere familieleden. Hij is introvert en slaat zichzelf zelden op de borst. Hij komt er wel voor uit dat hij talent heeft en is daarom intensief bezig om dat tot volle wasdom te laten ko men. Twee keer trainen op een dag is de gewoonste zaak van de wereld. Twee van die oefen sessies vallen wekelijks onder de verantwoordelijkheid van bondscoach Li. En daar is Bak ker gelukkig mee, want zo blijft hij onder de aandacht van de NTTB-bonzen. Gerard Bakker is de huidige nummer vijf van Nederland. Paul Haldan en Trinko Keen, nummer één en twee, acht hij vooralsnog onbereikbaar, maar de Leidse tafeltennisser vindt zichzelf talentvol genoeg om met Danny Heister het duel om de derde plaats aan te gaan. Hèt podium voor dat gevecht in de strijd om de nationale ti tels komend weekeinde in Den Bosch. Bakker beseft dat hij in De Maaspoort zijn visitekaartje moet afgeven. „Wil ik worden uitgezonden naar het EK in Stuttgart, dan is het inderdaad zaak om goed te presteren. Dat Gerard Bakker junior: „Ik ga nu bewuster met de sport om." FOTO HENK BOUWMAN weet ik donders goed, maar ik leg mezelf die druk niet op. Doe je dat wel, dan komt er hele maal niets van terecht." Leermeester De Chinees Li is z'n grote leer meester, maar z'n vader staat hem nog zo af en toe bij. Offi cieel heeft de nestor zich geheel uit het tafeltennis teruggetrok ken, maar zoonlief kan nog op de steun van senior rekenen. Ju nior is daar verguld mee. „Je moet het achter de tafel alle maal zelf doen, zo werkt dat in de tafeltenniswereld, maar het is wel nuttig als iemand vertelt wat je verkeerd doet." Het leven van een tafeltennis prof, ook al is de boterham dun netjes belegd, is dus aan Gerard Bakker besteed. „Ik heb hier niet bewust voor gekozen. Het is nu eenmaal zo gelopen om dat de hele familie aan tafelten nis deed. Maar ik studeer er nog wat bij, hoor. Ik volg een meao- cursus assurantie, je moet ten slotte toch ook aan de toekomst denken." In huize Bakker werd de jong ste (hij heeft de zussen José en Ellen boven zich) altijd afge schilderd als het grootste talent, - 7 «<N Sören Lerby.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17