Regio Toeristenbelasting toch van de baan 'Leren en werken in het onderwijs combineren' Politie: weinig extra aandacht voor vuurwerk Oegstgeest ziet af van reinigen containers Tuinkeuringscommissie huldigt prijswinnaars Vrijdag 13 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 14 LEIDEN NIEUWSLIJN Bejaarde betrokken bij botsing VOORSCHOTEN Een 79-jarige Voorschotense liep gistermid dag een flinke vleeswond aan haar been op toen zij bij het over steken werd aangereden. Om ongeveer 15.00 uur stak zij op de Voorschoterweg ter hoogte van de Wijngaardelaan de zebra over en werd geraakt door een 24-jarige automobilist uit Voorscho ten. De politie verzoekt getuigen van het voorval zich te melden. (071-614993) 'Snippergroen' te koop VOORSCHOTEN Inwoners van Voorschoten kunnen zoge naamd 'snippergroen' kopen, kleine stukjes openbaar groen langs of aan woningen. B en W hebben een lijst gemaakt van te verkopen stukjes, waarvooreen basisbedrag van 1000 gulden moet worden betaald. Grond die niet bebouwd mag worden kost 100 gulden per vierkante meter, grond waarop wel bouw sels mogen verrijzen kost tweehonderd gulden per vierkante meter. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de ge meentelijke afdeling openbare werken. Daarnaast blijft de ge meente mensen achter de vodden zitten die stukjes gemeente grond zonder toestemming bij hun eigen erf hebben getrokken. Vooral in de wijk Noord Hofland zou dit verschijnsel voorko- Zoeterwoude groet Polen ZOETERWOUDE De werkgroep Zoeterwoude-Polen wil de mensen uit de adopteerde dorpen Zbarzewo en Niechlod een kerstgroet brengen. Het is de bedoeling dat alle gezinnen uit de beide dorpen een kaars uit Zoeterwoude ontvangen. Aan de kaarsen worden kaartjes vastgemaakt met een kerstgroet. Wie een kaars met groet wil schenken, kan dat zaterdag en zondag doen voor en na de kerkdiensten of voor zondag 12.00 uur op de Gans 10. Op 25 januari vertrekt er weer een bus met goederen naar Polen, dit keer naar een tehuis voor geestelijk gehandicap ten. In het tehuis leven mensen van alle leeftijden. Zij krijgen in ieder geval twee rolstoelen. De organisatie hoopt dat ook vol doende lakens worden meegegeven. Ook kleding blijft welkom. Wallage ziet rol voorscholen bij vermindering 'uitstromers' NOORDWUK/VOORHOUT PETER VAN DER HULST Sneller leerlingen de mogelijk heid bieden om werken en le ren in het bestaande onderwijs stelsel te combineren. Die op lossing moet er volgens staats secretaris J. Wallage toe bijdra gen dat het aantal jongeren dat het voortgezet onderwijs voor tijdig en zonder diploma verlaat vermindert. Wallage deed deze uitlating gistermiddag in Noordwijk tijdens de viering van het honderd jarig bestaan van de Aloysius Stichting, een onderwijsinstelling waartoe on der meer de KTS in Voorhout en de Scholengemeenschap Duin- zigt in Oegstgeest behoren. Jaarlijks verlaten 128.000 leer lingen voortijdig het onderwijs, de helft van het aantal studen ten dat de studie wel afmaakt. Van die grote groep 'uitstro mers' stoppen 29.000 leerlingen zonder enige vorm van een di ploma, liet Wallage de ruim vijf honderd genodigden gisteren weten. „Bij die harde kem van achterblijvers voltrekt zich een negatieve spiraal. Als er dan geen goede basis is, kom je van de regen in de drup." De scholen kunnen in belang rijke mate bijdragen aan het ke ren van dit proces. Volgens de staatssecretaris moeten daartoe 'reparerende werkzaamheden binnen het reguliere onderwijs stelsel' plaatsvinden. „Kwaliteit moet gemeten worden aan hoe je de zwakste weet te helpen. In het onderwijs is sprake van een fout taalgebruik: het succes is nog steeds iets van de school, terwijl de mislukking aan het individu is te wijten. Maar hoe definieer je als school je succes? Leerstof Wallage pleit er dan ook voor om secuurder te inventariseren waar de achterstanden zitten. Daarnaast moeten de grote ver schillen van arbeidsbevrediging in het onderwijs worden wegge nomen. „Verzuimcijfers zeggen nu eenmaal iets over de betrok kenheid van de docent." Scho len moeten volgens de staatsse cretaris inspelen op de drang naar zelfstandigheid en de vroe gere rijpheid van de scholier. „Afgevraagd moet worden of de werkelijkheid van buiten echt de leerstof van vandaag is. Hoe kan een leraar aardrijkskunde over IJsland geven, terwijl er zo veel rond Gorbatsjov gebeurt?" Oud-minister van onderwijs JA. van Kemenade zei daarover eer der op de dag al dat het onder wijs vervreemdt van de maat schappelijke realiteit. Als r dat i lement noemde Wallage het ge ven van meer vrijheid aan zelf standige scholen, leerkrachten vaker buiten de school ervaring op laten doen, en meer praktijk ervaring voor de leerlingen. Te vaak richten de scholen zich in zijn ogen nog op lapwerk aan de individuele leerling. „Terwijl de reden waarom de leerling zich ongelukkig voelt te weinig wordt weggenomen." De staatssecretaris vindt het daarom ook beter om de dis cussie over het basisonderwijs toe te spitsen op de vraag hoe iedereen in het onderwijsstelsel aan zijn trekken kan komen, dan zich af te vragen hoe het hoogste niveau van alle leerlin gen kan worden bereilct. „Geen enkele dropout heeft zichzelf gemaakt." Wallage had wat dat betreft lovende woorden voor de Aloysius Stichting. „Ik heb liier een combinatie geproefd van ambitie en hardnekkig heid." Zelf ontworpen verkeersborden in Warmond De kans is groot dat Warmond twee zelf ontworpen verkeers borden introduceert. Op het ene bord, dat aan de ingangen van het dorp een plaatsje moet krijgen, wordt het verkeer geat tendeerd op de geringe breedte van de doorgaande route in het dorp. Het raadslid C. Saris van de WD zal de geschiedenis in gaan als de bedenkster. Op het andere bord, dat wordt gedacht op het smalste gedeelte van de Herenweg (na bij het Texaco-benzinestation), wordt het auto's verboden fiet sers in te halen. Dit bord is vooral ontsproten aan het brein van PW-raadslid K. van Eg- mond, maar komt er ook door de grote druk die CDA-raadslid C. van Schie. »Zij eiste gister avond maatregelen voor dit deel van de doorgaande route. WD-wethouder W. de Vos (verkeer, openbare werken) staat niet te juichen om deze borden. Van rijkswege wordt immers aangedrongen op het kappen van de bordenwouden Warmond 'moddert door' met woonforensenbelasting Het kruispunt Laan van Oostergeest/Herenweg in Warmond. De aanpassing hiervan staat bovenaan de lijst van maatregelen die moeten worden getroffen om de geasfalteerde doorgaande route in Warmond veiliger te maken voor fietsers. foto hielco kuipers en dat strookt niet met het de doorgaande route, onvol- het aanbrengen van een oranje planten van zelf verzonnen doende vindt. knipperlicht op de oversteek- exemplaren. De bestuurder Andere maatregelen zijn de plaats ter hoogte van de Bis- moet echter wijken voor de aanpassingen van de verkeerssi- schopslaan. Deze aanpassingen druk vanuit de gemeenteraad, tuaties op de kruising Laan van vloeien voort uit een evaluatie die de maatregelen om het vei- Oostergeest-Herenweg, de met de Warmonders van de ge- liger voor fietsers te maken op bocht Beatrixlaan-Herenweg en asfalteerde doorgaande route. De invoering van toeristenbelasting in Warmond is voor 1992 van de baan. Tamelijk onverwacht stemden de frac ties van Progressief Warmond, CDA en WD gisteravond tegen het voorstel van burgemeester en wethouders. In de raadscommissie financiën, enige tijd geleden, verzette alleen een burgerlid zich tegen de invoering. De raadsle den zijn in de tussentijd echter flink bewerkt door de lob by van campinghouders en een Recron-consulent, zo werd gisteravond duidelijk. wAPMownwiM Korvorr vakantieverblijfsruimte beter is gemeubileerd. Op gemeubileer de woningen zonder wc en/of wastafel kan zelfs helemaal geen belasting worden geheven. De verwachting is dat Warmond in 1992 en volgende jaren min stens 25.000 gulden aan woon forensenbelasting minder bin nen krijgt. Burgemeester I. van der Wel sloot gisteravond in de wandelgangen zelfs bedragen van 100.000 gulden niet uit. VRIJE TIJD Jamsession In het Voorschotense buurthuis Boschbloem wordt zondagmiddag 15 december gejamd. Tus sen 14.00 en 17.00 uur wordt een muzikale in stuif gehouden waaraan iedereen met instrument of zangstem kan mee doen. De toegang is gra- Veldrijden Het tiende Zoeterwouds kampioenschap veldrij den wordt op zondag 15 december verreden. De wielrenners starten om 13.00 uur op het Loethe- veld. De wedstrijd duurt een half uur plus enkele ronden. Deelnemers kunnen zich tot 12.45 uur aanmelden. De veld- rit telt mee voor het Su per Prestige klassement. Lezing in Warenar De psychiater G. Mojet houdt op zondag 15 de cember een lezing in het Wassenaarse cultureel centrum Warenar met de titel Verwachting als spi rituele levenshouding in de maalstroom van alle veranderingen'. De le zing is georganiseerd door de stichting White Lodge Holland, die cur sussen geeft in spirituele psychotherapie. De fracties zijn niet tegen toe ristenbelasting, maar vinden dat ze het de campinghouders niet kunnen aandoen reeds vol gend jaar tot invoering over te gaan. De recreatie-onderne mers hebben hun rekeningen reeds verstuurd en zouden hun klanten heel onaangenaam moeten verrassen. CDA-wethouder J. Wassenaar (financiën) bestreed deze op vattingen te vuur en te zwaard. Hij herhaalde gisteravond wel tien keer dat de toeristenbelas ting de woonforensenbelasting gaat vervangen en er dus eigen lijk niets verandert. Warmond wil van de woonforensbelasting af omdat deze in toenemende mate wordt ontdoken, zeer fraudegevoelig is en er bij de in ning erg veel controle nodig is, die de gemeente met haar rela tief kleine ambtenarenapparaat niet aankan. Het tarief van de woonforen senbelasting stijgt naarmate een Wethouder Wassenaar slaag de er gisteravond maar niet in de gemeenteraad ervan te over tuigen dat de toeristenbelasting slechts een 'compensatie' is. De rekenvoorbeelden vlogen over de tafel. Die van CDA-raadslid K. Bonnet maakten nog de meeste indruk. Hij becijferde dat voor een sta-caravan met meer dan drie slaapplaatsen volgend jaar 69,50 gulden meer belasting wordt geheven als de gemeenteraad overschakelt op toeristenbelasting. Wassenaar gaf vervolgens toe dat in vallen alles hetzelfde blijft. Vijf procent is duurder uit, de reste rende vijf procent goedkoper. Burgemeester Van der Wel zette de discussie op scherp. Zij stelde dat volgend jaar War mond zijn recreatienota moet presenteren. Dan ook moeten er beslissingen vallen over be lastingen voor andere soorten recreanten en toeristen, bij voorbeeld de groep die met een boot overnacht bij de jachtha vens. Nu al staat vast dat War mond meer geld nodig heeft voor de uitvoering van de recre atienota dan er momenteel bin nenkomt. „Als de raad ons voorstel afstemt, moeten we volgend jaar doormodderen met de woonforensenbelasting en komt er dus minder geld binnen. Bovendien schiet de raad nu een gat in de begroting zonder een dekkingsplan. En we kunnen de 'gewone' Warmon ders toch niet laten betalen voor de recreanten?" De gemeenteraad hield ech ter zijn poot stijf. Ook de op merking van de burgemeester dat van haar en de wethouders geen nieuwe voorstellen zijn te verwachten en dat de raad zelf met alternatieven moet komen, kon de fracties niet vermurwen. De toeristenbelasting werd met negen stemmen tegen en twee voor (van de wethouders) weg gestemd. OEGSTGEEST Oegstgeest gaat niet over op van gemeentewege geregelde schoonmaakbeurten van de mini-containers. In de raads commissie milieu zat gister avond, op PvdA-raadslid F. Wegman na, niet één voor stander van het voorstel van burgemeester en wethou ders. Wegman denkt aan een proef op beperkte schaal. De gemeente moet die proef be talen, vindt hij. Wethouder T. Kohlbeck (PvdA) zei dat hij het plan dit jaar niet meer in de raad zal brengen. „In 1992 praten we verder." De raadsleden willen liever geen door de gemeente gere gelde containerreiniging, bang dat ze zijn dat de toch al niet kinderachtige reini gingsrechten in Oegstgeest dan helemaal onbetaalbaar worden. WD-raadslid W. Kamp huizen: „Wij vinden dat we de burger geen cent méér kunnen vragen." Wethouder Kohlbeck zei dat de schoon maak van containers in Lei derdorp door een daarin ge specialiseerd bedrijf 130 gul den per jaar kost. Oegstgees- ter burgers moeten nu hun eigen containers schoonma ken of een particulier bedrijf inschakelen. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse raadszaal zat gisteravond vol met prijswin naars. De commissie tuinbeoor- deling had alle mensen uitgeno digd die naar de mening van de jury het afgelopen jaar hun tui nen het best hadden verzorgd. „Eigenlijk zitten we hier niet voor deze inwoners, want die besteden al genoeg zorg aan hun groen", zei commissielid M. Pauw-de Korte. „Het gaat er om dat ons werk ertoe leidt dat veel meer mensen in Zoeter woude hun tuin goed gaan ver zorgen." Volgens haar is het in enkele wijken soms hard zoe ken naar een tuin die eruit springt. Toch heeft de commis sie de indruk dat de beoordeling voor een grote groep inwoners een stimulans is om te zorgen voor een mooie tuin. Minimaal vier keer per jaar gaan de beoordelaars in de hun toegewezen wijk op pad om de tuinen in alle jaargetijden te be kijken. Bij de prijsuitreiking blijkt hoe goed ze hun zaakjes kennen, want de winnaars krij gen allerlei tips om er volgend jaar nog beter uit te komen. Ook de gemeente waardeert het werk van de commissie, door er elk jaar weer een subsi die voor beschikbaar te stellen. Burgemeester A. Houdijk zei gisteravond te vrezen dat er voor hem wel nooit een prijs op dit gebied weggelegd zal zijn. Hij is daarvoor te vaak gefasci neerd door de prachtige onkrui den die spontaan in zijn tuin opkomen. Hij laat ze tot volle wasdom komen en heeft daarna moeite genoeg om alle zaaisels ervan te beteugelen. Hij vindt wel dat zeker in een 'groene ge meente' de tuinen er verzorgd uit moeten zien. Alle prijswinnaars ontvingen van de commissie een certficaat en een bloemstuk. De gemeente schonk een linnen tas met het opschrift: 'Zoeterwoude, 't blijft groen.' Ook deze bewoners - negen categorieën v< an de Zuidbuurtseweg, het echtpaar Van Leeuwen, vielen in de prijzen bij één van de i de Zoeterwoudse tuinkeuringswedstrijden. foto jan holvast De politie in de regio besteedt over het algemeen weinig extra aandacht aan het voorkomen van narigheid met vuurwerk. Door gebrek aan personeel blijft het in veel gemeenten bij wat extra patrouilles. Alleen in Was senaar heeft het plaatselijke korps ruimte om extra maatre gelen te nemen. Veel gemeenten hebben aan vullende afspraken gemaakt in het kader van het HALT-project, waarbij jonge wetsovertreders na een eerste overtreding een alternatieve straf krijgen. Mede werkers van HALT vertonen op verzoek een film waarin de gru welijke gevolgen van het knoei en met vuurwerk worden ge toond. Ook worden 'vuurwerk criminelen' snel gestraft. In Voorschoten is volgens een woordvoerder van de politie wegens personeelstekort niets extra's mogelijk. Alleen in de wijk Noord Hofland wordt door het vuurwerkteam van de Leid- se politie een extra oogje in het zeil gehouden. Deze wijk grenst aan Leiden en de politie ver wacht dat jongeren uit deze wijk en uit de Leidse Stevenhof elkaar wel zullen weten te vin den. De Leiderdorpse en Zoeter woudse korpsen sturen in de vroege avonduren extra pa trouilles in burger op pad. Lei derdorp overweegt tussen kerst en oud en nieuw nog iets extra's te doen. „Maar dat lukt alleen als er voldoende mensen zijn", aldus een zegsman. Zoeterwou de deelt het extra koppel met de gemeente Rijneveld. Oegstgeest beperkt de actviteiten tot extra opletten en ook in Warmond wordt het toezicht op het ge bruik van vuurwerk in de gewo ne surveillance meegenomen. Alleen in Wassenaar heeft de politie wat meer tijd om narig heid later deze maand te voor komen. De Hermandad bezoekt bedrijven die brandbare spullen verhandelen, zoals autoslopers. „We vragen of ze oude banden goed willen opbergen", zegt een woordvoerder. „De ervaring leert dat jongeren al weken te voren banden, pallets en ander brandbaar materiaal verzame len om met de jaarwisseling grote vreugdevuren te stoken." De Wassenaarse politie houd ook goed in de gaten wie brand baar materiaal verzamelt. Wel licht gaat één dezer dagen zelfs een helikopter de lucht in, zodai via luchtfoto's kan worden getoond wie brandbare voorra den in zijn achtertuintje legt Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Aloysius Stichting was in Huis ter Duin een kleine ex positie ingericht. Oud-minister van onderwijs J.A. van Kemenade en oud-burgemeester van Voorhout M. van de Wouw bekijken wat archiefstukken. foto dick hocewoning

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14