Regio In Alphen vinden buitenlanders wel werk OK-assistenten protesteren over hoge werkdruk 'Leidse universiteit speelt geen paniekvoetbal' Hara helpt vrouwen van haar kalmeringspillen af Nieuwe directeur benoemd Akzo-personeel boos over schrappen vut Vrijdag 13 december 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 In twee jaar 200 van de 320 werklozen aan de slag Een project om in Alphen aan den Rijn buitenlanders aan werk te helpen, is een groot succes. Terwijl het FNV zich druk maakt over baangaranties voor allochtonen, er ophef ontstaat over een werkloosheidspercentage van 25 procent onder buitenlanders, blijkt het Alphense project bijzonder aan te slaan. Eind maart hebben 200 van de 320 buitenlandse werkzoekenden die begin 1990 bij het Alphense arbeidsbureau waren ingeschreven, een vaste baan gevonden, zo is de verwachting. Verschillende ar beidsbureaus in Nederland hebben inmiddels belang stelling getoond voor de Alphense werkwijze. Uitbreiding Groenrecycling mag DEN HAAG Groenrecycling Rijpwetering mag van de provincie haar compos- teercapaciteit verdriedubbelen. Groenrecycling composteert plant soenafval, snoeihout en schoffelvuil. Voorwaarde voor de provincie is wel dat de groenbeplanting rond de vestiging in tact moet blij ven. Projectcoördinator B. van Meggelen (links) en de directeur van het COP, H.C.K. Rietveld: „We halen de banen waar ze zijn, namelijk bij de bedrij- voor vuilverbranding ven". foto ben de bruijn LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN WILLEM SPIERDIJK De werkloosheid onder etnische minderheden steeg in Alphen aan het eind van de jaren '80 - net als in andere middelgrote gemeenten - veel sneller dan die onder de Nederlanders. Het arbeidsbureau gaf daarom het Centrum Ontwikkeling Projec ten (COP) de opdracht een campagne op te zetten. Die werd eerst een half jaar geheim gehouden. De directeur van het arbeidsbureau was bang dat de ambitieuze doelstelling om de helft van het aantal buitenland se werklozen aan een baan te helpen, niet zou worden ge haald. Inmiddels is duidelijk dat het project een groot succes is. Niet de helft, maar bijna twee derde van de allochtone werk zoekenden in Alphen aan den Rijn vindt een baan. Net als bij andere projecten, die tot doel hebben werklozen aan een baan te helpen, is scholing een belangrijk onderdeel. Er is echter één groot verschil. Mede werkers van het projectteam zoeken werk voor de deelnemer en begeleiden hem zes maan den lang als die baan eenmaal gevonden is. Maar niet alleen de buitenlanders krijgen bege leiding, ook het bedrijf wordt uitgelegd hoe het best met de allochtone werknemers kan worden omgegaan. Voor de uit voering van het project heeft het COP buitenlandse mede werkers aangetrokken. Buiten landers worden dus veelal bege leid door mensen van de eigen nationaliteit. In een gesprek stellen zij vast op welk gebied scholing nodig is. Het COP schakelt soms particuliere be» drijven in om die opleidingen te verzorgen. „Het komt soms voor dat mensen anderhalf jaar op de wachtlijst staan voor een cursus Nederlands. Dat kan toch niet", zegt één van de me dewerkers. Zodra een profielschets van een werkzoekende is gemaakt, gaan de Nederlandse bedrijfs- consulenten van het COP op pad. „Er zijn in Alphen veel overslagbedrijven, ondernemin gen met grote magazijnen, er is ook veel produktiewerk. Daar richten we ons op. We kunnen de mensen nu eenmaal geen opleiding van drie jaar geven", stelt projectcoördinator B. van Meggelen. De bedrijfeconsulenten van het COP sporen bestaande banen op, maar ook 'verborgen vaca tures'. „Sommige bedrijven zeg gen een tekort aan vakmensen te hebben. Die vaklui blijken soms maar 60 procent van hun tijd bezig te zijn met dat ge schoolde werk. Een lasser zet soms ook zijn werk in de menie, dat kan best door een ander ge beuren. Daardoor benut de on dernemer zijn vakpersoneel be ter", zegt Van Meggelen. De directeur van het COP, H.G.K. Rietveld is laaiend en thousiast over de werkwijze. Volgens hem is het geheim van zijn project dat buitenlanders niet alleen geschoold worden, maar dat er ook een baan voor hen wordt gezocht „En die ha len we waar ze zijn, namelijk bij de bedrijven". Alleen het ver zorgen van een opleiding is niet genoeg, stelt Rietveld. „Daarom zijn ook de heroriënteringsge- sprekken die met langdurig werklozen zijn gevoerd, een flop geworden. De meesten volgden een opleiding, maar kwamen toch weer in de bijstand te recht". Rietveld wijst erop dat de werk wijze van het COP vrij goed koop Is. „Bij sommige projecten kost het 20.000 tot 40.000 gul den om iemand aan een baan te helpen. Wij komen op een bedrag van 8000 gulden per persoon". De directeur van de Utrechtse organisatie hoopt dat zijn cam pagne tot de gehele regio die door het arbeidsbureau Rijn streek (Gouda, Leiden, Lisse) wordt bediend, kan worden uit gebreid. In dat gebied zijn in to taal 2000 werklozen. Van de al lochtone beroepsbevolking in Leiden is 30 procent werluoos. Rietveld: „Onze mensen zijn nu net ingewerkt in deze regio. Het zou mooi zijn als ze hier kon den blijven. Vanuit Alphen kun nen we het gehele gebied be strijken." LEIDEN De operatiekamer-assistenten van het Academisch Ziekenhuis Leiden gaan zelf een voorstel formuleren waarin hun werk en rusttijden zijn geregeld. On langs lag er zo'n nieuw dienst rooster. Het was echter tot stand gekomen zonder dat zij daarbij wan-n betrokken. En dat heeft kwaa« l bloed gezet. Een goed jaar geleden tikte de arbeidsinspectie het AZL op de vingers, omdat het zich niet hield aan het zogenaamde Ver- pleegbesluit, een wet uit de ja ren vijftig, waarin werk- en rust tijden zijn geregeld. De ok-as- sistenten werkten veel te lang. DEN HAAG De nieuwe directeur ad interim van de vuilverbranding die op Ypenburg gebouwd moet wor den, is J. Kraaijeveld van He- mert. Hij begint zijn werkzaam heden op 15 februari 1992. Hij volgt hiermee het Leidse ge meenteraadslid Fred Kuijers op, die nu directeur is van de Haag se vuilverbranding. Kraaijeveld van Hemert (63) was 18 jaar Daar moest een eind aan ko men. Toen de ok-assistenten de nieu we dienstroosters onder ogen kregen, maakten ze van hun hart geen moordkuil, maar uit ten hun ongenoegen over de plannen en vooral over de ge volgde strategie. Inmiddels heeft men de medezeggen schapsraad gevraagd om in het conflict te bemiddelen. Voor het indienen van een al ternatief dienstrooster hebben de ok-assistenten een bedenk tijd van drie maanden gevraagd. Het was aanvankelijk de bedoe ling in de eerste helft van janu ari een begin te maken met nieuwe rooster. lang voorzitter van de raad van bestuur van Baggermaatschap- pij Boskalis Westminster. Hij is nu dagelijks bestuurslid van van het zuiveringsschap Zuidhol landse Eilanden en Waarden en voorzitter van de Kamer van Koophandel Zuid-Holland- Zuid. Verder vervult Kraaijeveld van Hemert enekle voorzitter schappen en commissariaten van bedrijven in Nederland en in het buitenland. Rector magnificus Leertouwer heeft geen zorgen over concurrentie Rector magnificus Leertouwen „Sinds het wetenschappelijk onderwijs voor velen beschikbaar is en universi teiten massaler zijn geworden, zijn wij bij de politiek uit de gratie, denkt de politiek dat we er een potje van maken". foto loek zuyderduin LEIDEN o MEINDERT VAN DER KAAU In Leiden wordt al 417 jaar aan toponderzoek gedaan en zal dat ook in de toekomst blijven doen. De oudste universiteit van Nederland blijft vertrouwen op eigen kracht. Geen modieu ze studierichtingen in het leven roepen om studenten te trek ken, zoals andere universiteiten doen. „Paniekvoetbal wil ik dat niet noemen", zegt rector magnificus prof.dr. L. Leertou wer, „maar zij hebben wel het gevoel dat er een prestigeslag gewonnen moet worden. Daar doen wij dus niet aan mee". De Leidse universiteit lijkt zeer onder de indruk te zijn van de roep uit de politiek om-oplei ding van meer toponderzoe kers. In de concurrentiestrijd die tussen de Nederlandse uni versiteiten is uitgebroken, vaart Leiden volgens Leertouwer een ingehouden, zelfbewuste koers. „In plaats van lukraak met plan nen te komen, dienen wij voor stellen in waar niemand om heen kan". Met name bij het aantreden van Ritzen als minister van on derwijs, nu twee jaar geleden, nam het begrip onderzoekscho len een grote vlucht. Dat moe ten plaatsen worden waar excel lente onderzoekers hun talen ten kunnen uitbuiten en waar door Nederland ook internatio naal op wetenschappelijk vlak kan blijven meetellen. Leertou wer wijst erop dat het begrip onderzoekschool vanuit de poli tiek wordt gebruikt in twee te genstrijdige betekenissen, wat de keuze voor de universiteit moeilijk maakt. „Sinds het wetenschappelijk onderwijs voor velen beschik baar is en universiteiten massa ler zijn geworden, zijn wij bij de politiek uit de gratie, denkt de politiek dat we er een potje van maken. Er is een enorm wan trouwen ten aanzien van de kwaliteit van onderwijs en on derzoek en de manier waarop we het geld besteden. Vanuit die argwaan bepleit Den Haag de bescherming van toponder zoek in aparte onderzoekscho len". Leertouwer vindt dat Leiden dit wantrouwen niet verdient. De universiteit heeft reeds bij twee zware operaties als proef tuin gefungeerd. Er is toen een strenge selectie gemaakt en er zijn maatregelen genomen om het beste onderzoek te bescher men. „Als er nog sprake was van dor hout dan is dat wel op geruimd. Ik durf met mijn hand op mijn hart te verklaren dat hier geen slecht onderzoek meer wordt gedaan", zegt Leer touwer. De andere betekenis van 'top onderzoek' heeft volgens Leer touwer betrekking op de natio nale politieke strategie: de wens om in de internationale concur rentieslag voor Nederland een goede positie te veroveren. De nadruk komt daarbij op techni sche en natuurwetenschappe lijke studies die worden gezien als de motor van de Nederland se economie. „Dat is dus een heel andere invalshoek dan de behoefte om de kwaliteit te be waken. Hier is de politiek aan zet om voor dat doel meer geld te reserveren". Van de 166 voorstellen die de gezamenlijke universiteiten op de lat hebben gezet, komen er voorlopig slechts vijf uit de Leidse koker. „Dat is geen kwes tie van niet durven. Integedeel, het is bewust beleid. Wij dienen alleen een voorstel in wanneer wij er 100 procent van overtuigd zijn, dat dat tot een volwaardig instituut kan uitgroeien. En die 166 voorstellen, daarvan moet een deel op lucht gebaseerd zijn. Er zijn in Nederland niet eens genoeg onderzoekers in opleiding daarvoor aanwezig". Bij de vijf Leidse voorstellen zijn er verschillende in de 'har de sector' zoals sterrenkunde, genetica, immunologie en biofarmacie. De vijfde is het Centrum voor Niet-Westerse Studies dat in Leiden gevestigd is. Volgens Leertouwer heeft Leiden nog net iets meer dan de drie andere brede universiteiten daarbij te maken met veel facul teiten waar goed onderzoek wordt verricht, maar te klein zijn om de hele organisatie te dragen van een onderzoek school. „Neem nu godgeleerd heid, de faculteit waaruit ik zelf kom. Dat is de enige opleiding die aan internationale normen voldoet, maar het is wel piep klein. Hetzelfde geldt voor de richtingen pre- en protohistorie en wijsbegeerte". De universiteiten staan voor de niet geringe taak om straks excellent onderzoek te combi neren met het onderwijs van duizenden studenten. Volgens Leertouwer is het zo dat het toponderwijs zonder meer een brede basis nodig heeft. „Voor één Jaap van Zweden zijn zo veel conservatoria nodig. Zo is het ook met wetenschap. Voor bovenmatig goed onderzoek heb je veel, waterdragers nodig, die in feite de motor van het on derzoek vormen", legt Leertou wer uit. Tot nu toe was het moeilijk om via het onderwijs in de we tenschappelijke wereld een mooie carrière te maken. „Ik vind dat niet goed. Wanneer ie mand met vernieuwend onder wijs komt, moet dat beloond worden in de vorm van goede loopbaan vooruitzichten, want om goed onderwijs goed te houden heb je voortdurende prikkels nodig". LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het vrouwengezondheidscen trum 'Hara' in Leiden gaat vrouwen helpen, die niet langer afhankelijk willen zijn van slaap- en kalmeringspillen. Elke woensdag zijn er een in loopspreekuur (14.30-15 uur), telefonisch spreekuur (15-16 uur) en werkgroepjes (9.30- 11.45 uur). Op de spreekuren kunnen over de verslaving vra gen worden gesteld, in de werk groepjes wordt die verslaving daadwerkelijk aangepakt. Nel Dorresteijn van de Stichting Vrouwen en Medicijngebruik, die Hara helpt, zegt: „Zodra ie mand geen dag zonder pilletje kan en langer dan drie maan den slikt, kun je van verslaving spreken. Die mensen duiven de deur niet uit zonder medicijnen en worden nerveus als ze geen tablet hebben ingenomen. Dat is de groep vrouwen op wie Ha ra zich richt." Nederland herbergt zo'n 200.000 mensen die verslaafd zijn aan slaap- en kalmerings middelen. Vrouwen vormen veruit het merendeel. De schat ting is dat driekwart van die 200.000 vrouwen (150.000 dus) zijn. Schrikbarend hoog, zegt Nel Dorresteijn. „Je moet je daarbij bedenken, dat steeds meer mensen gaan slikken. Ha ra pakt het probleem niet voor niets aan. De vraag om hulp SASSENHEIM CAROUNE VAN OVER BEEKE Werknemers van Akzo Coatings in Sassenheim zijn overvallen door het bericht dat Akzo de vut wil afschaffen. Een van hen die zegt liever anoniem te willen blijven, heeft het bericht uit de krant moeten lezen. „Ik dacht: o jee. Ik ben er dan ook absoluut tegen en sta achter de mening van de vakbonden. Ik denk dat veel werknemers hier niet blij mee zullen zijn. Maar hoeveel dat er zullen zijn, weet ik niet: er zijn hier van de 1500 werkne- vanuit Leiden rechtvaardigt de spreekuren en werkgroepen." De stichting waarvoor Dor resteijn werkt, zetelt in Eindho ven. En daar, vertelt ze, zijn be hoorlijk wat telefoontjes bin nengekomen van vrouwen die van hun medicijn verslaving af willen. Het besluit om voor Lei den en omgeving iets van de grond te tillen viel, omdat de vraag om hulp uit deze hoek maar bleef aanhouden. Voorlichting Alvorens het startsein wordt ge geven voor die zelfhulpgroep is er een ochtend voorlichting. Die heeft plaats op 22 januari van tien tot half twaalf. De eerste groep (6-8 vrouwen) begint een week later, 29 januari. Hierin kunnen, zegt Nel Dorresteijn, ook vrouwen plaatsnemen die nog niet aan slaap- en kalme ringspillen verslaafd zijn, maar, bij voorbeeld, wel van hun ang sten afwillen. Hoe raakt een vrouw ver slaafd en hoe helpt Hara haar van die verslaving af? Dorres teijn: „Huisartsen schrijven te gemakkelijk voor en vergeten nogal eens te vragen hoe het zo ver is gekomen. Je krijgt pillen en dan lijkt het goed te gaan. Lijkt, want als je met slikken stopt, komen dezelfde proble men weer op je af. Vragen waar om je stress hebt, hyperventi leert, angstig bent of slecht mers misschien tweehonderd lid van een vakbond. Die lage organisatiegraad is ook de re den dat ik mijn naam liever niet noem." Kees Kramer, bestuurder van de Industriebond FNV, is ver ontwaardigd over het jongste plan van Akzo. „Dit kan gewoon niet. Wij wilden de vut-leeftijd juist verlagen van 62 naar 60 jaar, dat is een zwaar punt voor ons. Hier valt met ons niet over te praten." Kramer vindt het plan van Akzo in strijd met de realiteit. „Ze houden nu een mooi ver slaapt komen niet aan de orde. Maar daar draait het wel om. Dus moet daar naar worden ge keken." In welk tempo de vrouwen van de pillen af willen komen mogen ze zelf bepalen. Het cre do is: afbouwen en niet abrupt ermee stoppen. Nel Dorresteijn, ze slikte zelf zeventien jaar lang kalmeringstabletten en dronk te veel alcohol: „We beginnen met een kwart van de pil af te halen en geven hun het vertrouwen dat ze er echt buiten kunnen. Op een gegeven moment zijn die pillen zo klein, dat er een nagelvijltje aan te pas moet ko men om nog wat af te krijgen. Beetje voor beetje bouwen we af." Zoektocht Het duurt zeker een jaar alvo rens de vrouwen geen pillen meer nodig hebben om nor maal te leven. Dan. zegt Nel Dorresteijn, begint er een zoek tocht door hun leven om er achter te komen waar die klach ten vandaan zijn gekomen. „Al met al kan het anderhalf tot twee jaar duren voor de vrouwen kunnen zeggen: 'Ik kan het leven weer aan'. Lang? Ach, dat valt best mee. Ik vraag altijd hoelang ze in de proble men zitten. Dan blijkt dat ze er heel wat vlugger uit zijn dan ze erin zijn geraakt. Want dat kan een kwestie van jaren zijn." haal over kennis en ervaring, maar feit is dat ouderen er bij Akzo met honderden tegelijk uitgaan. Ik snap niet dat ze ait nu durven te zeggen. Maar ge lukkig hebben de mensen het door, en zullen werknemers de komende cao-onderhandelin gen met argus-ogen volgen." Kramer erkent dat er niet veel vakbondsleden zijn in Sassen heim. „Ik weet dus ook niet of de mensen bereid zijn tot harde acties. Maar we hebben inmid dels wel een actiecomité opge richt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13