Leiden Ernstige vervuiling Nieuwe Rijn Drukte over maat kiosk Dierenweide terug naar oude plaats in Coebel Vrijdag 13 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 11 Opruimen olie lastig karwei De grond onder de panden 15, 16 en 17 aan de Nieuwe Rijn is ernstig verontreinigd met olie. Onderzoek in op dracht van de provincie heeft dat bevestigd nadat begin 1989 de eerste tekenen van vervuiling aan het licht kwa men. De oorzaak is dat ooit een olietank onder de grond is overgestroomd. Het gapende gat tussen het Schuttersveld en de Rijnsburgersingel groeit gestaag dicht Het complex met 43 woningen en kantoorruimte van woningbouwvereniging Ons Doel heeft aansluiting gevonden met de bestaande bebouwing aan de singel. De Amsterdamse architect Paul de Ley streef de er met zijn ontwerp naar om de hoogte van het nieuwe gebouw niet veel te laten afwijken van die van de bestaande huisjes. Daarom is gekozen voor een complex dat aan de kant van het Schuttersveld acht ver diepingen hoog is en geleidelijk afloopt naar vier in de richting van de Rijnsburger singel, waar vroeger de koffiekeet stond. In het complex komen 33 drie-kamer woningen en tien twee-kamerappartemen ten. Op de begane grond realiseert Ons Doel een kantoor met een oppervlakte van 650 vierkante meter. Het complex, dat on geveer 10 miljoen gulden kost, wordt naar verwachting in februari opgeleverd. Het kantoor van de woningbouwvereniging verhuist medio maart van de Pioenhof naar de nieuwbouw. Volgens directeur M. Gla- zer van Ons Doel is de belangstelling voor de gebouwen overweldigend. „We hebben mappen vol reacties naar aanleiding van de advertenties". Een deel van de wonin gen wordt overigens gereserveerd voor ouderen. •FOTO HIELCO KUIPERS Jaar cel en 500 gulden vergoeding voor messteek Een 28-jarige man uit Lei derdorp is gistermiddag op de Haagse rechtbank veroor deeld tot een jaar gevangenis wegens mishandeling. De Leiderdorper had op 29 sep tember van het vorig jaar de eigenaar van koffieshop Pa namaclub aan de Morsstraat met een mes gestoken. De verdachte hield vol schuldig te zijn. De Leiderdorper kreeg op de bewuste zaterdagavond ruzie met de eigenaar over de hoogte van de rekening. Hij duwde de kroegbaas te gen de muur en stak hem met een mes in de hals. De officier van justitie had voor deze daad oorspronke lijk poging tot doodslag ten laste gelegd. Dat vond de Haagse rechtbank echter on voldoende bewezen. Als bij zondere voorwaarde naast de gevangenisstraf moet de Lei derdorper 500 gulden beta len aan zijn slachtoffer, voor de geleden schade. Gemeenteraad: Dit lijkt wel een complete winkel LEIDEN «GERT VISSER Een nieuw onderzoek naar de manier waarop de olie kan wor den verwijderd, wordt vermoe delijk nog voor de zomer van '92 afgerond. Daarna kan het nog geruime tijd duren af hankelijk van de kosten voor dat de grond ook daadwerkelijk kan worden schoongemaakt. Ook de grond onder naastge legen panden en onder de straat is vervuild, zij het in lichtere mate. De verwachting dat olie zou worden aangetroffen onder een groter gebied tot aan de Burchtheuvel, is niet uitgeko men. Ook het slib van de Rijn, is niet door olie vervuild, althans niet door olie uit de tank. Het schoonmaken van de grond zal naar verwachting een ingewikkeld karwei worden. De huizen staan niet op heipalen maar zijn op staal (een gemet- LEIDEN In de Coebel is vanmiddag de eerste paal geslagen voor een dierenweide van ongeveer 3000 vierkante meter. In het voorjaar moet de aanleg gereed zijn. De dierenweide, die achter het Jac ques Urlusplantsoen ligt, keert daarmee in feite op haar oude plaats terug. Twee jaar terug moest de wei de, na vijftien jaar het veld rui men, omdat de wijk de Coebel werd aangelegd. De dieren wer den daarop op een stuk grond nabij de Wassenaarseweg tus sen Leiden en Oegstgeest over gebracht. Daar bevinden zich Een en ander heeft bijvoorbeeld al nadelige gevolgen gehad voor de Leidse kunstenaar Onno Schilstra (30). Een kunstwerk van hem, dat hij met toestemming van de gemeentelijke cultuurafdeling op de begraafplaats had gemaakt, werd door onbekenden gesloopt. „Vervelend, maar het kan me nu niet meer zoveel schelen. Het was toch maar als tijdelijk bedoeld en ik heb het beeld genoeg gefotografeerd en gefilmd". Kunstgras (1) Waar Schilstra, zelf woonachtig aan de Groenesteeg, wel over inzit is de toekomst van de be graafplaats. Vrij plotseling werd een aantal jaar geleden de be graafplaats herontdekt. Het ver vallen en door verschillende grassoorten overwoekerd stukje stadsrand werd opnieuw als 'mooi plekje' aangemerkt en tot monument verklaard. Vooral toen bleek dat bijvoorbeeld de moeder van Vincent van Gogh er lag begraven. Diverse instan ties zoals de plaatselijke monu mentenclubs en gemeentelijke seld muurtje) gefundeerd zodat 'zomaar' afgraven niet mogelijk is. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden dat het gaat om monumentale panden waarbij moet worden voorko men dat verzakkingen op zullen treden. Afgraven is niet onmogelijk, meent milieu-ambtenaar Van den Berg, wanneer de huizen op palen worden gezet. Die me thode is ook toegepast bij het afgraven van de grond onder de Stadstimmerwerf. Daar werd grond tot op zeven meter diepte afgegraven. Ook is het mogelijk het grondwater onder de panden te reinigen zonder af te graven maar dat is een langduriger kar wei. De juiste methode wordt bepaald door het onderzoek dat binnenkort van start gaat. Dat moet ook duidelijk maken hoe- vqel het gaat kosten. nu geiten, schapen, kippen, ko nijnen en een hitje. Het beheer over de weide is in handen van de Stichting Die renweide Coebel, waarvan het bestuur uit vijf leden bestaat. Twee jaar terug kreeg deze stichting van de Nederlandse Heidemaatschappij een prijs voor haar activiteiten. De Hei demaatschappij is ook betrok ken bij de aanleg van de nieuwe weide. Volgens secretaris-pen ningmeester A. Zandbergen worden de kosten van die aan leg door sponsors gedragen: „De grond is van de gemeente en we stoppen er persoonlijk ook geld in". afdelingen bedachten wat ze met de begraafplaats konden doen. Duidelijk was dat het op geknapt moest worden. Gras weg, het bijbehorende karakte ristieke gebouwtje renoveren, grafzerken schonen. Kortom: hoop voor de toekomst. Dat opknappen op zich is niet wat Schilstra dwarszit, wel de manier waarop het moet gaan gebeuren. Volgens de beeldend kunstenaar is de begraafplaats Groenesteeg dé ideale plek in Leiden om exposities 'buiten' te houden. „Tijdelijk of perma nent, bijvoorbeeld een beelden tuin", droomt hij. Het bijbeho rende gebouwtje zou als toe- gangspost kunnen dienen of ook als expo-ruimte of atelier. En volgens Schilstra moet de begraafplaats er dan ongeveer bij komen te liggen zoals nu. Wel ontdaan van overtollig gras en rommel en zeker met toe zicht maar toch een beetje ver wilderd houden met hopen bla deren, scheve zerken, kronke lende paden en ongeremde boomgroei. Een rustplaats voor overdag en 's nacht een decor voor een draculafilm. Kunstgras (2) Waar Schilstra nou een beetje LEIDEN KAREL BERKHOUT De kiosk aan de Sint Jorissteeg, waarvan de eventuele komst nogal wat opschudding veroor zaakte onder de winkeliers, wordt 'in het echt' een stuk klei ner dan op de tekening. Wet houder T. van Rij beloofde gis teren de commissie ruimtelijke ordening dat zowel de hoogte als het vloeroppervlak wordt be perkt. „Precieze maten kan ik nog niet geven, dat moet wor den uitgezocht", zei Van Rij. De gemeente is tot grote waardering van alle politiek partijen bezig om het stadsdeel rond de Hogewoerd op te pep pen en was daarom zeer inge nomen met het plan van een particulier om een kiosk te wil len neerzetten. De buurtbewo ners en vooral de winkeliers wa ren minder gelukkig met de bang voor is, is dat de gemeen te, in het bijzonder de afdeling groen, er meer op uit is om de begraafplaats tot een soort grote tuin om te toveren. De Leide- naar heeft zogezegd nachtmer ries van tuinmannen die met sikkeltjes de perkjes bijhouden, de door het weer aangetaste grafstenen oppoetsen en gelijk vloers trekken, de bomen knot ten en een hondeuitlaatstrook aanleggen. Kortom, er een trut tig gezinsparkje van maken. Schilstra wordt in zijn gedachte gesterkt door het gerucht dat een speciaal Haags bureau, dat omvang van het glazen bouwsel met een vloeroppervlak van 40 vierkante meter bij 4,5 meter in de hoogte. De lichtinval en de gevelreclames van de winkels zouden verdwijnen met zo'n gevaarte voor de deur. Gisteren kregen winkeliers bijval van de gemeenteraad die de kiosk 'iets te massaal, iets te groot' vond, zoals de WD het gisteren voorzichtig uitdmkte. „Dat is geen kiosk meer, dat is een complete winkel, als je ziet dat de lengte 12 meter mag zijn", zei CDA-raadslid L. van Velzen. SP-raadslid C. Vergeer voegde daaraan toe: „Bij een kiosk denk ik aan iets om een krant te kopen en dan past deze maat daar niet echt bij". Enthousiast Van Rij gaf toe 'iets te weinig eerder in de Hofstad een Joods begraafplaats 'keurig' opknapte, ook voor de Groenesteeg plan nen heeft. Voor Schilstra kwam het dan ook als een geschenk uit de he mel toen hij toestemming kreeg een kunstwerk te bouwen op de begraafplaats. Hij zou daarmee immers kunnen laten zien hoe de begraafplaats creatief, en toch juist aardig voor wande laars,.gebruikt kan worden. En daarbij mocht hij gebruik ma ken van het witte huisje om zijn materiaal op te slaan. Dat was helemaal een traktatie voor kritisch te hebben gekeken' naar het bouwplannetje: „Mis schien hebben wij iets te en thousiast gereageerd op de plannen van de projectgroep". Wel waarschuwde Van Rij dat de kiosk ook niet te klein kan worden: „In Nederland heb je altijd iets van beschutting no dig. Een hokje zoals in Parijs waarbij je staand even iets koopt zou hier geen aanwinst zijn. Je zou kunnen denken aan opklapbare wanden, maar ik zou niet zo gauw weten hoe je dat moet vastleggen in een ver ordening". De initiatiefnemer van de kiosk heeft in een eerder stadi um al laten weten dat als de kri tiek op zijn plan aanhoudt, het wat hem betreft 'niet meer hoeft'. Nu de raad de kritiek van de winkeliers deelt, is het zeer twijfelachtig of er wel een kiosk komt. Schilstra, want Leiden kampt met een chronisch gebrek aan atelierruimte. Kunstgras (3) Als er een Leidenaar is die dit jaar een nare smaak aan 3 okto ber overhield, dan was Schilstra dat. Op die dag werd namelijk het toegangspandje gekraakt. Het hout dat hij daar had opge slagen voor het kunstwerk kon maar net uit de door krakers ge vormde open haard worden ge- Kritiek van CDA-jongeren op wethouder LEIDEN» Het CDJA-Leiden is het niet eens met het plan van wethou der Walenkamp om studenten hun recht op een parkeerver- gunning te ontnemen. De Christen Democratische jonge ren vinden het onrechtvaardig dat juist studenten worden 'aangepakt' terwijl andere groe pen binnenstadbewoners die ook een parkeervergunning hebben, buiten schot blijven. Omdat bekend is dat alle stu denten een ov-jaarkaart heb ben, is deze groep gemakkelij ker aan te pakken. Van rechts gelijkheid kan dan niet meer ge sproken worden, zo vinden zij. „Wij hopen dat de wethouder in de komende tijd naar een ande re, meer rechtvaardige oplos sing zal zoeken", laten de CDA- jongeren in een brief aan de ge meente weten. red: „Ik heb niets tegen die kra kers. Zij zijn nog een beetje met de begraafplaats begaan. Ze zit ten mij minder in de weg dan ze de gemeente dwarszitten", neemt hij hen in bescherming. Onverstoord ging Schilstra ver der met zijn kunstwerk. Van houten latten werd een zeer moderne bank gemaakt in de vorm van een vier meter hoge kerk. Maar het schort aan toe zicht in en om de begraafplaats. Dat bleek al uit de komst van de krakers maar daarnaast werd het terrein, mede door de publi citeit, als speelplek voor de jeugd ontdekt. Een van de wei nige plekjes in Leiden waar het ruwe profiel van de gemiddelde mountainbike zijn waarde kan tonen. „Laatst kwam ik hier en hadden jongeren van deuren een kabelbaan tussen twee oude bomen gemaakt", illu streert hij de situatie. Kunstgras (4) Het duurde dan ook niet lang of in een onbewaakt, waarschijn lijk nachtelijk ogenblik, werd zijn kunstwerk alsnog tot schrootjes gereduceerd. „Na tuurlijk is het vervelend maar dat komt door het gebrek aan toezicht. De gemeente heeft ook nog geen duidelijke plannen. Het enige dat nu gebeurt is het tegenhouden van verder verval. Voor mij verdient duidelijk een culturele oplossing de voorkeur. Er zijn steeds meer wandelaars die echt om de huidige begraaf plaats geven. Het is een unieke plek, niet alleen voor Leiden maar zelfs voor Nederland". REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS AGENDA VRIJDAG 13 DECEMBER Leiderdorp Prijsklaverjassen en ijssport, kantine ijsbaan, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Optreden Havenzangers in Club '71, Oude Zeeweg. Aan vang 20.30 uur. Adventsconcert mmv het Ves perkoor en Capella pro Canti- bus in de Grote of St. Jeroens- kerk, Voorstraat. Aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 14 DECEMBER Leiderdorp Cabaret van Paul Haenen: 'Een heldere avond', Muzenhof, aanvang 20.15 uur. Leiden MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld, Jans sen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: C.M. Maris en Verhage, Rosmolen 2, tel. 218661. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie, Ri)nsburgerweg96, tel. 177100. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wassttraat 2a. tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste Gracht 129, tel. 132500 Groep 3 - Boels, J. de Bruyne. W de Bruyne, Fogelberg, Huibers. Jurgens. Lely, Van den Muijsenbergh en Smit za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne. Kernstraat 11tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne. de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - Bénit. Horn, de Kanter. Lahr, Lodder, Nieuwenhuis. Paulides, Van Ri|n, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uurJ.S. de Kanter, l Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Winger den, Boshuizerkade 31, tel. 310047 Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur-, H. de Jong, Noordeindeplem 4a, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: H F. Wiersma, Haagweg 60. tel. 318311. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za M. Lesuis. tel. 894343; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. tel. 891000. zoL Middendorp, tel. 130189; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Peppelschans KI4. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur G A. van der Steenhoven, Boerhaaveplem 19, tel. 177461 Voorschoten za C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel. 613032; zo: A. Meiman, J.W. Fr isolaan 13. tel. 612118 Wandeltochten georganiseerd door de Wandelkring Leiden. Start: Ijsbaan, Vondellaan 41 vanaf 9.00 uur. Afstand 25 en 40 km. Inschrijven aan de start. Noordwijk Tom Oosterhuis in 'De grote doorbraak van Charlie de Boer'. Aanvang 20.15 uur, Cultureel Centrum De Rank. Golfbaan 99. Deinum Sobhead Tech- notrash (vanaf 16 jaar) J0IN- centrum, Weteringkade. aan vang 21.00 uur. Warmond Kaarsenkransjes maken van Fri-frottitie voor kinderen vanaf 5 jaar in het Meerpunt. Aan vang 14.00 uur. Warmond L.J.H. Lempers. Churchilllaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140 Wassenaar za M.H. van Tolingen jr. Hofcampweg 7.tel. 15939; zo M.F. van der Feen. Hofcampweg 65. tel. 18309; spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) om 12 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18 20. Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Lei derdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der. Roest (Leiden en omstreken): F Muurling. Plantsoen 23. Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw- R Koster. Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 613836 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R J W Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel 156161; of DJ. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21Oegstgeesttel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr S. Stibbe, Bronkhorststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: E.J.M.J, Zeijen, Piet Hemlaan 30. Oegstgeest, tel. 175394; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar za en zo W.S.L. Kowaiski, Klaverwij- destraat 17. Zoeterwoude. tel. 01715-2025. A F. de Lmd van Wijn- gaarde-van Drie. Gr. Haesebroek seweg 27. Wassenaar, tel. 01751- 77282. Spreekuur van 17.30 - 18.00 uur. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024 De begraafplaats aan het einde van de Groenesteeg is een monument. Maar het toezicht van de gemeente laat te wensen over. Het bijbehorende gebouw is gekraakt en de mountainbike-jeugd heeft een nieuw cross-terrein ontdekt. Schilstra toont de maquette van wat eens een vier meter hoog kunstwerk was. 'TOTOAH HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11