Sport Ajax 'Europees' schadevrij Barcelona sleept in Lissabon punt weg Volleybalteam vergeet zorgen l tegen Spanje VERHUIZEN? MultiRent Donderdag 12 december 1991 Redactie: 071-161400 martin hoekstra herman joustra ad van kaam (chef) tim brouwer de koning rob M WANROOY ROB V Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 25 NIEUWSLIJN Cantona voor twee maanden geschorst PARIJS - Eric Cantona, de spits van Nimes en de Franse nationa le voetbalploeg, is gisteren door de tuchtcommissie van de Fran se voetbalbond voor twee maanden geschorst. Cantona gooide tijdens de wedstrijd van afgelopen weekeinde tegen Saint F.tien- ne de bal naar de scheidsrechter. De commissie legde hem aan vankelijk een schorsing van vier wedstrijden op, maar toen Can tona daar boos tegen protesteerde werd de straf verhoogd tot twee maanden. Bayern praat over positie Sören Lerby FRANKFUR T - Het bestuur van Bayern München praat volgende week over de positie van trainer Sören Lerby. Volgens vice-voor- zitter Franz Beckenbauer komen tijdens de vergadering van dinsdag alle sportieve problemen bij de club aan de orde. Ook de eventuele tweede trainerswissel van het seizoen. Volgens de voormalige bondscoach worden argumenten uitgewisseld en volgt daarop een stemming. Bayem staat veertiende in de Bundesliga. Beckenbauer zou al voor Lerby's aanstelling tegen het Bayem-bestuur hebben ge zegd, dat uitblijven van succes de eigen schuld zou zijn van de club omdat de Deen geen enkele ervaring heeft als trainer. AC Milan moeizaam verder in beker MILAAN - AC Milan heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van de Italiaanse bekerstrijd. De club van Berlusconi had giste ren in het tweede duel tegen Verona voldoende aan een gelijk spel: 1-1. De eerste wedstrijd was in 2-2 geëindigd, waardoor Milan op grond van de uit gemaakte doelpunten verder mag. Marco van Basten opende één minuut voor de rust de score voor de koploper in de serie A. De gelijkmaker van Lunini volgde een kwartier voor het einde. AC Müan, dat zonder Rijkaard en Gullit speelde, treft in de kwartfinales Torino. Illegaal gokcircuit in Bundesliga FRANKFURT - De Duitse politie is gisteren in actie gekomen te gen een illegaal gokcircuit in de Bundesliga. Er werden invallen gedaan in de kantoren van Schalke'04 en Wattenscheid, waar to taal tien clubfiinctionarissen werden gearresteerd. Voor zover de justitie nu bekend is, heeft het gokcircuit, waarin vooraanstaan de voetballers als Klaus Allofs meespeelden, er niet toe geleid dat wedstrijduitslagen zijn beïnvloed. Allofs, uitkomend voor Wer- der Bremen, bekende dat hij elk week voor 300 a 400 mark aan weddenschappen afsluit op uitslagen van Bundesligawedstrij- den. De Duitse wet verbiedt dit soort praktijken, maar Allofs zei dat hij in de veronderstelling verkeerde dat het gokcircuit via bookmakers in Groot-Brittannie en Oostenrijk liep, waar de gok- wetgeving een stuk liberaler is. Celstraf voor Belgische schutter GENT - De Belgische voetbalprof Pascal de Wilde is gisteren door de rechtbank in Gent in hoger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien maanden en een boete van 40.000 Belgische franken (2200 gulden). De rechtbank in Bmgge had De Wilde wegens het onder invloed veroorzaken van een ver keersongeluk waarbij twee doden en twee zwaargewonden vie len, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Selinger blijft echter keihard Na een rush van dertig meter scoort Dennis Bergkamp 1-0 voor Ajax tegen Osasuna. Ajax heeft met een ongeschonden blazoen afscheid ge nomen van Düsseldorf. Nadat eerst het Zweedse Orebro (3-0) en daarna Rot-Weiss Erfurt uit de voormalige DDR (eveneens 3-0) het Rheinstadion waren uitgejaagd, moest gisteravond Osasuna er aan geloven; 1-0. jaar, in maart of april, een der gelijk groot aantal verliespun- ten. Met het bereiken van de kwartfinale maken we tenmin ste nog iets goed van wat er in de competitie allemaal al is misgegaan." düsseldorf jan mennega gpd-verslaggever Omdat de Amsterdammers veertien dagen geleden in Pamplona eveneens met een 1- 0 overwinning afsloten, kwalifi ceerden zij zich eenvoudig voor de kwartfinales van het Europa Cup III-toernooi. 'Europees' liep Ajax dit seizoen helemaal nog geen schrammetje op. Uit zes wedstrijden haalde het de maximale score van twaalf pun ten. Technisch directeur Louis van Gaal kon een succesje ook op perbest gebruiken. Sinds hij in De Meer de scepter zwaait, ligt de hogepriester uit Avenhom vrijwel permanent onder vuur. In de competitie wil het dan ook niet bijster vlotten met Ajax. De Amsterdammers lieten in zeventien wedstrijden al elf punten liggen en zagen de kloof met PSV tot vijf punten groeien. "Een club als Ajax," stelde aan voerder Danny Blind vast, "heeft meestal pas in het voor- Vrieskou In de vrieskou van Düsseldorf sloot Ajax gisteravond ook een magere Europese reeks af. Als uitvloeisel van het staafincident tegen Austria Wien mocht het voor straf vorig seizoen Europa helemaal niet in. En de jaren daarvoor was het met de inter nationale voetbalpret van de hoofdstedelijke club steeds al na één ronde gedaan. In 1990 struikelden de Amsterdammers over Austria Wien, in 1989 over Sporting Lissabon. Hun laatste Europese kunstje haalden zij in 1988 uit. In het toernooi der be kerwinnaars drongen zij toen door tot de finale, waarin KV Mechelen uiteindelijk te sterk Ajax, drievoudig Europa Cup 1-winnaar toch, is in het EC Hl- toernooi wonderlijk genoeg nimmer een hoogvlieger ge weest. Het is inmiddels al 21 jaar geleden dat het zich daarin - het UEFA-cuptoemooi heette destijds nog Jaarbeurssteden- bekertoemooi - plaatste voor de kwartfinales. De halve eindstrijd werd ook nog bereikt, maar Ar senal versperde de Amsterdam mers de weg naar de finale. Hoe Ajax, gisteravond met Sonny Silooy in plaats van John van 't Schip, er momenteel in ternationaal voor staat, is nog onduidelijk. Daarvoor werd het nog onvoldoende aan de tand gevoeld. De lichtgewichten Ore bro en Rot-Weiss Erfurt waren helemaal geen partij en ook de Spaanse subtopper Osasuna kon amper meer dein een kin derknuistje maken. Dennis Bergkamp, met Wim Jonk en Aron Winter nog de beste Am sterdammer, tekende al na twaalf minuten voor de enige treffer. In Pamplona had hij dat ook al gedaan. Het was Berg- kamps vierde Europa-cupdoel- punt van dit seizoen. Van een echte wedstrijd was gisteravond overigens geen sprake. Het keihard bevroren terrein stond dat niet toe. De bal maakte vaak de wonderlijk ste capriolen en de spelers had den de grootste moeite op de Düsseldorfer 'schaatsbaan' overeind te blijven. Het toeval speelde, kortom, een te grote rol. De Spanjaarden hadden met de winterse omstandighe den helemaal geen rekening ge houden, want zij hadden geen goed schoeisel meegenomen. Gistermiddag schaften zij zich in een Düsseldorfer sportzaak nog kunstgrasveld-schoenen aan. Reflex Het mocht niet baten, al waren de Spanjaarden na de rust wel een paar keer dicht bij de gelijk maker, maar Stevanovic zag Stanley Menzo met een reflex redding brengen en Jan Urban knalde na een snelle uitbraak rakelings naast. Ajax, dat Rob Alflen vijf minuten na de rust geblesseerd verloor (Marciano Vink was zijn vervanger), zakte in de tweede helft ver weg. Pas in de slotfase herstelde het zich enigszins. Stefan Pettersson (naast), Marciano Vink (in de handen van keeper Roberto) en Aron Winter (naast) wisten zich met de kansen evenwel geen raad. moron/den haag anp Harry Brokking, bondscoach- in-het-nauw van de Nederland se volleybalploeg, heeft zijn ploeg het vierlandentoernooi in Moron zien openen met een ze ge van 3-0 op Spanje. De Span jaarden, in tegenstelling tot Ne derland zeker van deelneming aan de Olympische Spelen in Barcelona, waren met 9-15 7-15 en 4-15 kansloos. Brokking heeft in Moron, 65 kilometer van Sevilla, slechts acht spelers tot zijn beschik king. Zwerver, Benne, Boudrie en Teffer zijn ge blesseerd in Ne derland achter- gebleven. De ba sis bestond uit Selinger, Klok, Koek, Van der Horst, Van der Meulen en Held, die een aanval lende hoofdrol voor zich opeiste. In de derde reeks verving De Reus hem. Van Ree viel geregeld in voor Selinger. Spanje, dat veel gebruik maakt van de sprong- service, nam alleen in de eerste reeks een goede voorsprong: 3- 0. Op de achtergrond speelde het conflict tussen Brokking, de door hem ongewenste maar maandag aangestelde assistent Selinger en de NeVoBo. De bondscoach oogde vermoeid en volgt de berichtgeving van af stand. De Amstelvener, die maandag voor het vertrek ver telde zo snel mogelijk contact met Selinger op te nemen, liet dat vooralsnog na. Hij is nogal gepikeerd over uitlatingen van Selinger, die vindt dat zijn vroe gere leerling zich meteen moet richten naar de wens van de spelersgroep. Luisteren Volgens Selinger is een oplos sing van het geschil mogelijk. De Amerikaan, trainer van de Japanse vrouwenploeg Daiei, zei gisteren dat Brokking in Spanje vooral moet luisteren naar zijn spelers, voor het te laat is. „Laten we opnieuw begin nen", hield hij de deur tot een opening op een kier. „Als Harry concludeert dat het team gelijk heeft, is er geen pro bleem. Denkt hijzelf gelijk te hebben, dan is het voor hem beter op te stappen." Duidelijk is dat Selinger ge brand is op een rentree in de ploeg waar van hij de fun dering legde. Hij heeft al aangeboden ook op papier hoofdcoach te worden en Brokking aan te stellen als assis tent. Opmerkingen die Brokking steken. Selinger is ambitieus, keihard. „Het team heeft de po tentie om de gouden medaille te halen, maar dat lukt niet in de huidige situatie. Ik heb al een zilveren medaille gepakt met de Amerikaanse vrouwen- ploeg. De gouden mis ik nog." In het andere duel won Cuba, met zijn sterkste spelers in Spanje, met 3-0 (15-9 15-6 15- 11) van China. Vandaag ont moet Nederland de Chinezen, die komend jaar tijdens het Pré Olympisch Toernooi in Rotter dam een van de tegenstanders zijn. Selinger raadt bondscoach aan om goed naar wens van spelers te luisteren Vechtteams Gent en Kopenhagen blijven Europees actief lissabon/denhaag FC Barcelona heeft als eerste in groep B van de halve-finale- groepen om de Europa Cup voor landskampioenen een puntje buitenshuis meegepikt. Het Catalaanse team van Johan Cruijff hield gisteravond in Lis sabon Benfica op 0-0 en voert met drie punten de groep aan. Sparta Praag en Dinamo Kiev volgen met twee, Benfica sluit de rij met één. Cruijff startte in Portugal de tweede wedstrijd uit de miljoe nendans voorzichtig, met Ro nald Koeman aanvankelijk niet op zijn vertrouwde plek als libe ro maar wat meer opgeschoven naar de rechterkant van het middenveld. In de tweede helft was de rossige Nederlander meer in de defensie te vinden. Wij hebben verhuis- j wagens» van klein tot groot. BEL: 071-35 18 18 Auto- en Motorverhuur Vondellaan fjO, feeiden Twee spitsen mochten van Cruijff voorin loeren op een counter. De Bulgaar Stoitsjkov kreeg direct de mogelijkheid de Spanjaarden in een perfecte uit gangspositie te manoeuvreren. De aanvaller knalde kort na het begin in de handen van de uit komende doelman Neno. De thuisclub nam in de eerste pe riode nauwelijks risico's, met als enige pluspunt de Sovjet-spits Joeran. De Portugezen, die in de eer ste confrontatie onderuit gingen tegen Dinamo Kiev, durfden pas in de tweede periode meer initiatief te nemen, mede door de komst van de linkeraanvaller Pacheco. De invaller mocht het drie keer vrij voor Zubizarreta proberen. De stiftbal was de mooiste kans, maar ging voor- Witschge Barcelona had moeite de bal in de ploeg te houden. De ploeg, die in het eerste groepsduel Sparta Praag met 3-2 temgwees, had alleen in Witschge een mid denvelder die geregeld zijn voorwaartsen met lepe passes aan het werk zette. De Neder lander ontving in de eerste helft wel een gele kaart van de Zwit serse scheidsrechter Galler, die af en toe moeite had het Zuid- europese temperament onder controle te houden. Sampdoria compenseert de slechte prestaties in de Italiaan se competitie in het Europese toernooi voor landskampioe nen. De club van trainer Boskov behaalde op de tweede speel dag in de halve finalerondes het derde punt. Sampdoria speelde in Athene 0-0 bij Sampdoria, dat in de Serie A pas negen punten heeft uit twaalf duels, won eerder met 2- 0 van Rode Ster en voert groep A voorlopig aan. Anderlecht kan vandaag gelijk komen door in Budapest te winnen van Europa Cup-houder Rode Ster Belgra do. Sparta Praag pakte in zijn eerste thuisduel in groep B de eerste punten. De Tsjechoslo- waken wonnen met 2-1 van Di namo Kiev. Eerder verloor Praag met 3-2 bij Barcelona. Voor 15.000 toeschouwers nam Sparta in de beginfase af stand. Op het moeilijk bespeel bare veld, het was glad en hard door de vorst, scoorden aan voerder Nemecek in de dertien de en Vrabec in de 22ste mi nuut. Vrabec verraste Kiev-doel- man Koetepov met een specta culair genomen hoekschop. Na de pauze kwam Dinamo sterk terug. Tsjaran scoorde met een kopbal, na een fraaie voorzet van Moroz. Uefa-cup Op financieel gebied kunnen ze onmogelijk wedijveren met Eu ropese topploegen. Toch bevin den AA Gent en BK Kopenha gen zich in maart bij de laatste acht van de strijd om de UEFA- beker. Kopenhagen haalde de kwartfinales door een late ge lijkmaker van Maniche, waar door Trabzonspor op het niet toereikende 1-1 bleef steken. AA Gent haalde op een wit uitgesla gen veld in de Oekraïne onge havend het einde (0-0) tegen Dinamo Moskou. De Russische ploeg raakte tij dens het duel twee spelers kwijt wegens een rode kaart. Genoa, Manfred Linzmaier, aanvoerder van FC Tirol, ontwijkt Liverpools centrale verdediger Mark Wright Links Jan Mölby, die met Liverpool geen kind had aan de Oostenrijkers. foto et Tsjitsov pakt opnieuw damtitel den haag anp Wereldkampioen Tsjitsov heeft in Tallinn zijn titel met succes verdedigd. In de oor spronkelijk op twintig partij en vastgestelde tweekamp had de titelverdediger aan twintig punten voldoende. Tegen uitdager Guntis Valne- ris bereikte hij dat aantal al na vijftien partijen. Door vijf duels te winnen kwam hij op een 20-10 voorsprong. In theorie kan de Letse grootmeester in de resteren de vijf partijen die achter stand nog goed maken, maar daarmee komt de titeipro- longatie van Tsjitsov niet meer in gevaar. Het is alleen van belang voor de verdeling van het prijzengeld van hon derdduizend roebel, dat bij een gelijke eindstand over beide partijen (60-40 pro cent) wordt verdeeld. Na zijn overwinningen in de WK-toemooien van 1988 (Paramaribo) en 1990 (Gro ningen) en de onbesliste match tegen Ton Sijbrands (1990) is het voor de vierde keer dat Tsjitsov als wereld kampioen wordt gehuldigd. Liverpool en Sigma Olomouc zijn de overige ploegen die Ajax vergezellen naar de kwartfina les. Real Madrid of Neuchatel Xamax maken vandaag uit wie het achttal completeert. BK Kopenhagen heeft dit sei zoen de plaats van Bröndby als Deense cupfighter overgeno men. Na de uitschakeling van Bayem München volgde gister middag in een Turkse heksen ketel het beste resultaat van de club op Europees niveau. De Denen hadden het eerste duel voor eigen publiek met 1-0 ge wonnen. Die voordelige stand raakte de zevenvoudige kam pioen kort na de rust kwijt door een treffer van Hamdi. De vloedgolf van aanvallen op het Deense doel bleef daarna echter zonder succes. Kopenhagen counterde maar had pas laat succes. Acht minu ten voor het einde profiteerde Maniche van een grove verdedi- gingsfout in de Turkse ploeg van de Belg Urbain Braems, waarmee de laatste acht werd bereikt. AA Gent had een barre trip naar Simferopol achter de rug, waar op een keiharde onder grond en bij een temperatuur van minus vijftien graden een voorsprong van 2-0 moest wor den verdedigd. De Buffelo's, waar de Nederlanders Mark Verkuyl en Eric Viscaal hun brood verdienen, hielden keurig stand. Niet in de laatste plaats door arbiter Assenmacher, die na negentig seconden de rode kaart voor de neus van Dirkatsj kon na een kamikaze-trap ver trekken. Hij had kort voordien de gele ook al gezien. De 0-0 bleef negentig minuten staan. In de slotminuut maakte Assen macher de misère aan Dinamo- kant nog groter door een twee de speler weg te sturen. Dean Saunders was net als twee weken geleden de grote man bij het in Europa terugge keerde Liverpool tegen FC Tirol. In Oostenrijk bracht de interna tional van Wales zijn club al na genoeg bij de laatste acht door twee keer te scoren, gisteravond Anfield Road nam hij de eerste drie doelpunten voor zijn reke ning. De een was daarbij nog mooier dan de ander. De vierde treffer was van Barry Venison. Italië bleef met twee teams in de bekerstrijd vertegenwoor digd. Genoa won voor de twee de keer met 1 -0 van Steaua Bu- karest. De Uruguayaanse inter national Aguilera maakte het doelpunt. Torino maakte zich na de 2-2 tegen AEK Athene in Griekenland niet meer echt druk. De bevrijdende treffer voor de thuisclub viel vroeg in de tweede helft, via Ca sa grande. Real Madrid komt vandaag nog in actie tegen Neuchatel Xamax. De ploeg van Beenhakker moet voor eigen publiek een achter stand van 0-1 goedmaken. Stationsplein 22 Leiden Tel: 071 -121101

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25