Kunst 'Goldreyer schaadt beroep' Leids Literatuurfestival onderdeel van landelijke boekenweek Woensdag 11 december 1991 Redactie: 071 -161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEüNCA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT I f!s -ho S&sl- tfêyi* NIEUWSLIJN Onderzoek juridische stappen tegen restaurateur Goldreyer Het gemeentebestuur van Am sterdam laat onderzoeken of ju ridische stappen mogelijk zijn tegen de Amerikaanse restaura teur Daniel Goldreyer. Het is „zeer onjuist" dat een zo ver gaande ingreep heeft plaatsge vonden zonder uitdrukkelijke toestemming van de opdracht gever. Dat zegt het college van B en W in een commentaar op de restauratie van het schilderij 'Who is afraid of Red, Yellow and Blue III' van Bamett New- Op grond van het vorige week uitgebrachte rapport van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk, trekken B en W de voorlopige conclusie dat het schilderij inderdaad is overge schilderd. De keuze die direc teur Wim Beeren van het Stede lijk Museum in 1987 maakte voor Goldreyer en daarmee voor een bepaalde restauratie techniek. noemt het college „een zorgvuldige". Aan Beeren is gevraagd het rapport van het Gerechtelijk La boratorium voor commentaar voor te leggen aan Goldreyer. Daarin staat dat het doek. ook buiten de beschadigde delen, met een andere verfsoort is overgeschilderd dan Newman destijds gebruikte. Die bescha diging ontstond nadat in 1986 een bezoeker in het museum het doek met een stanleymes bewerkte. B en W hebben de museum directeur ook gevraagd naar de aanpak van dergelijke grote res tauraties in de toekomst. Bo vendien willen zij van hem we ten welke afspraken er^bestaan over de samenwerking tussen de restauratie-afdeling en de di rectie. Al in maart dit jaar werd Beeren door zijn hoofdrestaura tor Elisabeth Bracht op de hoogte gesteld van het over schilderen door Goldreyer. Concert Jeugdkamerorkest Leiden LEIDEN Het Jeugdkamerorkest Leiden geeft op zondag 15 de cember om 14.30 uur een concert in de Lokhorstkerk in Leiden. Medewerking verlenen het bekende blazersensemble Marsyas o.l.v. Hans Stoop, en het strijkorkest van de Muziekschool o.l.v. Henny Ravestein. Solist is de jeugdige fluitiste Wieke Karsten. Er zijn werken te beluisteren van o.a. Vivaldi. Haydn en van de Ne derlander Wouter Paap. De kaartverkoop begint om 14.00 uur bij de kerk. Kerstconcert in Noordwijk NOORDWIJK In de R.K. kerk van Sint Jeroen, aan de Van Limburg Stirumstraat in Noordwijk, wordt op zondag 22 sep tember een kerstconcert gegeven ten bate van het werk van Pa ter Jerome de Souza in Bombay. Er worden werken vertolkt van Johan Sebastian Bach, Johan Christian Bach, Arcangelo Corelli en Unico Graaf van Wassenaer. De uitvoerenden zijn: Unico Consort, m.m.v. Jan van der Linden (Clavecimbel) en het Oecu menisch Kinderkoor o.l.v. mevrouw Christina Guillermo. De aanvang van het concert is 15.00 uur. Kaarten uitsluitend vooraf verkrijgbaar bij mevr. Puylaert (071-172087) en mevr. Putman (1719-15968). Tentoonstelling 'Beschilderde zijde' RIJNSBURG In de Openbare Bibliotheek 'De Kloosterhof, aan de Smidstraat 5 te Rijnsburg, wordt tot 31 december een ver kooptentoonstelling gehouden van beschilderde zijde, gemaakt door Thea Vries-Prosman. Er zijn onder meer sieraden en be schilderde sjaals te zien. Op de tentoonstelling worden tevens exclusieve voorwerpen van Raku keramiek getoond. Ma. t/m vr. van 14.00 tot 17.00, di. tot 20.00, ma. en wo. ook van 10.00 tot 12.00, vr. van 18.30 tot 21.00 en za. van 9.30 tot 12.30 uur. Zakhorloges onder de hamer AMSTERDAM Bij het veilinghuis Eland in Amsterdam komt op zondag 15 december (13.00 uur) een uitgebreide privéverza- meling van circa 600 gouden en zilveren zakhorloges onder de hamer. De collectie omvat unieke exemplaren, van zowel Neder landse als internationale mak^ij, uit de laat-17de, 18de, 19de en 20ste eeuwDe verwachte veilingopbrengst per horloge varieert van 100 tot 40.000 gulden. Een van de zakhorloges die zondag onder de hamer komt bij het veilinghuis Eland. foto p Leidse kunsthistoricus Erma Hermens: „Eindeloos hebben we ons afgevraagd: waarom doe je zoiets. Niemand kan het begrijpen. Indien geldzucht een rol zou hebben gespeeld, dan zou er nog ander materiaal gebruikt kunnen zijn. Bovendien heeft Daniel Goldreyer een praktijk die goed loopt. Daarom kan niemand begrij pen welke motieven hij heeft gehad, dat schilderij in z'n geheel over te schilderen." LEIDEN JAN WESTERLAKEN De reactie van de Leidse kunst historicus Erma Hermens klinkt een tikkeltje geëmotioneerd. Ze zegt dat Goldreyer zich niet aan de beroepsethiek heeft gehou den. De Newyorkse restaurateur had alleen de schade aan het schilderij Who's afraid of Red, Yellow an Blue van Bemett Ne wman mogen repareren. Van de rest van het verfoppervlak had hij gewoon af moeten blijven. In plaats van zich aan die regel te houden, heeft hij het hele schil derij met een soort huisschil- dersverf overgeschilderd. Verpest? Erma Hermens: „De waarde van het schilderij was voor de vernieuwing zo'n 5,4 miljoen gulden. En nu? Ik heb er geen idee van. De verf die er op is gesmeerd, is er moeilijk af te krijgen. Wil je een poging doen het schilderij te herstellen, dan moet je dat snel doen. An ders hoeft het echt niet meer. Ik vraag me nog steeds af waarom hij geen verf heeft gebruikt die er afgehaald had kunnen wor den." Deuk Erma Hermens noemt het voor val een 'uitzonderlijke gebeurte nis'. Of het wereldje van restau rateurs er een deuk door heeft opgelopen? Ze twijfelt. „Gol dreyer heeft schade aan het beeld van de restaurateur aan gebracht en schade aan het kunstwerk. Voor beide heeft hij geen respect getoond. Eigenlijk zou hij zich geen restaurateur mogen noemen. Ik hoop", zegt ze, „dat er nu eens wat meer aandacht komt voor het werk van de restaurateur. Die restau rateur is niet zo maar een am bachtsman, maar iemand die een duidelijke stem moet heb ben in belangrijke restauraties. Het idee dat hij 'maar' een am bachtsman is, moet nu eens snel de wereld uit geholpen worden, omdat de kunsthistori cus zelf weinig afweet van res tauratie- en schildertechnieken. Kijk, in dit geval heeft Goldreyer zich niet aan de beroepsethiek gehouden. Hou je je aan die in ternationale regels, dan kan er niets gebeuren. Wat hier is voorgevallen, is echt rampza- iig-" Hermens weet niet precies waarom het Stedelijk Museum in Amsterdam nu juist voor een Amerikaanse restaurateur koos en niet voor één van zichzelf. „Ik weet dat daarover overleg is geweest, maar dat men er niet uitkwam. Uiteindelijk is er voor Goldreyer gekozen: hij is Ameri kaan en heeft Newman goed gekend. Maar het restauratie werk had ook in handen kun nen worden gegeven van een Nederlander. Dat had ik liever gezien en met een Amerikaan in de begeleidingscommissie. Of het nu is afgelopen met Gol dreyer? Indien hij Nederlander zou zijn, zou dat zeker het geval zijn. Ik hoop nu ook. Maar ja, hij is wel Amerikaan." Erma Hermens ontkent dat dit het topje van de ijsberg zou zijn. De Leidse kunsthistoricus: „Nee, in het Nederlandse muse umwereldje gebeurt zoiets ab soluut niet. Natuurlijk, beunha zen heb je overal. Maar mensen die in opdracht van een muse um werken, doen zoiets niet. Ze leveren duidelijk werk, brengen verslag uit over de voortgang en de methode die ze gebruiken. Ze zitten niet romantisch op een zoldertje te knutselen. Als ze aan een groot project werken is er een begeleidingscommissie die hen op de vingers kijkt of al les gaat zoals het moet.' Beurs Hillegom HILLEGOM De stichting Kulturele Raad in Hillegom organiseert in het weekeinde van 14 en 15 decem ber voor de negende keer een kunstmanifestatie. Deze kunst markt is bedoeld om professio nele kunstenaars in de gelegen heid te stellen hun werk aan het publiek te tonen en te verko pen. De organisatoren hebben ne gen kunstenaars geselecteerd, onder wie Ab Vermeulen (smeedwerken en plastieken), Robert Koelewijn (foto's) en An- nica Koot (gouaches en colla ges). Op beide dagen is de kunstbeurs tussen 13 en 17 uur geopend. Adres: Prinses Ire- nelaan 16, Hillegom. Cobra-werk levert half miljoen op AMSTERDAM ANP Een collectie van zestien teke ningen uit 1949 van de kunste naar Corneille heeft gisteren tij dens een veiling van het veiling huis Van Gendt Book Auctions in Amsterdam meer dan 19.000 gulden opgeleverd. Het was het hoogste bedrag dat tijdens de veiling van „de meest uitgebrei de Cobra-bibliotheek ter we reld" werd geboden. In totaal bracht deze eerste veilingdag bijna een half miljoen gulden op. Woensdag wordt het tweede gedeelte geveild. De totale op brengst werd geschat op meer dan één miljoen gulden. De collectie was in de loop der tijd opgebouwd door de Utrechtse kunsthandelaar Jan Juffermans. Van alle bij Cobra aangesloten kunstenaars, als Appel, Alechinsky, Jom, Corn eille, Constant, Claus, Brands en Pedersen, was werk aapwezig. 'Het prachtig rijk van Insulinde in Leiden LEIDEN CEES VAN HOORE Het Leids Literatuurfestival zal volgend jaar een integraal on derdeel vormen van de, door de CPNB georganiseerde, landelij ke boekenweek (11 tot en met 21 maart). Het thema van de boekenweek is 'Het prachtig rijk van Insulinde'. De organisatie van het Leids Literatuurfestival heeft dit thema op de eigen stad betrokken en uitgebreid tot 'Het prachtig rijk van Insulinde in Leiden'. In vrijwel alle Leidse musea zullen tijdens dit festival exposi ties worden gehouden waarin dit thema op de een of andere manier terugkeert. De organisa tie van het festival is in handen van K&O, de Stichting Burcht Literair, de werkgroep Indische Letteren, de Openbare Biblio theek en de Leidse boekhandels Kooyker, De Kier en Zandvliet. De organisatoren verwachten een grote toeloop van belang stellenden vanuit het gehele land. Het festival wordt geopend door Peter van Zonneveld van de Werkgroep Indische Letteren in Leiden. Hij spreekt op don derdag 12 maart om 20.15 uur in De Burcht met de schrijfster Hella Haasse over haar jongste roman 'De heren van de thee'. Dit evenement is door de CPNB geadopteerd. Het is slechts een van de vele activiteiten die op het program ma staan van het Leids Litera tuurfestival. Mieke Obbema, voorzitter van de Stichting Burcht Literair: „We hebben bij de samenstelling van het pro gramma getracht platgetreden padeii te vermijden. Wel gaat het weer om Indische literatuur die door Nederlanders is ge schreven. De richting is dus 'van hier naar daar'. Maar veel van wat wij presenteren zal toch verrassend zijn. Er is een onge looflijk rijke verzameling Indi sche literaire geschriften. Wat dat betreft, vind ik het wel jam mer dat we 'Ons Indië' kwijt zijn." Bart Vieveen, organisatorisch medewerker van K&O, be schouwt het festival als een mooie gelegenheid om „de spruitjeslucht die opstijgt uit veel Nederlandse literatuur" even kwijt te raken. „Eventjes geen bedompte binnenkamer tjesliteratuur." Klaas Zandvliet, die de Leidse boekhandels representeert, wil nadrukkelijk stellen dat de orga nisatie nooit van de grond was gekomen als niet alle Leidse musea belangeloos hadden meegewerkt. „Dat is een enor me oppepper geweest. We heb ben berekend dat het festival bij elkaar zo'n tienduizend gulden zal kosten. Er is nog zo'n 2500 gulden nodig. We verwachten dat de gemeente Leiden hier voor eens in de beurs tast. Dit project heeft een grote landelij ke uitstraling. Naar ik verwacht zullen veel Indische Nederlan ders en andere belangstellen den ons festival bezoeken en dat is voor Leiden toch een aar dig stukje reclame." Indische films staan centraal op vrijdagavond 13 maart om 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O Gebouw. Daar zal on der meer een zeldzaam archief exemplaar van de rolprent 'Rubber' te zien zijn. De film is gemaakt naar de gelijknamige roman van Szekely-Lulofs. De bekende publicist en schrijver Rudy Kousbroek zal een inlei ding houden bij deze Indische filmcyclus. In de Leidse Openbare Biblio theek komt op zondag 15 maart het Indische kinderboek aan bod. G. Brantas, een verzame laar van Indische kinderlitera tuur, zal daarover een lezing ge ven. Naar alle waarschijnlijk heid zal uitgeverij Veen op deze dag een Indische uitgave van 'Ot en Sien' presenteren. De bekende schrijver en Cou- perus-biograaf Frédéric Bastet behandelt in een lezing op dins dag 17 maart in de Burcht socië teit de relatie van Coupems met Indië. Liefdesgedichten Een onderdeel waarvoor de or ganisatie extra aandacht vraagt is een manifestatie op donder dag 19 maart in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Daar zal een voordracht plaatshebben van Indische liefdesgedichten. Mieke Obbema: „Er zijn gedich ten bij die maar heel weinig be kend zijn.,De schatkamer gaat open. Allerlei onderwerpen worden in die verzen bezongen: de liefde voor de baboe, de Hol landse jongen die niet met het inlandse meisje mag verkeren, erg mooi allemaal." Peter van Zonneveld inter viewt op deze dag Rob Nieu- wenhuis, de schrijver die veel heeft gepubliceerd over de Gor-. del der Smaragd. Een andere trekpleister in het Rijksmuseum voor Volkenkunde is de exposi tie 'Rond de Javazee', een grote tentoonstelling over Indië. Een en ander zal worden opgeluis terd door Soedanese muziek. Planten Voorts zijn er onder leiding van Peter van Zonneveld vele literai re wandelingen door Leiden die voeren langs speciale tentoon stellingen. Het Natuurhistorisch Museum opent deze keer de deuren voor het publiek met een tentoonstelling over gevaar lijke expedities in het Indische gebied. In de Hortus Botanicus wor den literaire teksten geplaatst bij tropische planten die een rol spelen in de Indische literatuur. De Universiteitsbibliotheek richt de blik naar de 'Literatuur van het andere Indonesië' en toont handschriften van de Is lam. In het Gemeente-archief Leiden is een verzameling Indi sche curiosa te zien. Het betreft hier toevalsvondsten die gedaan zijn binnen eigen huis. Bijna had Leiden nog een lan delijke primeur gehad. Peter van Zonneveld ontdekte on langs het toneelstuk 'Arm Java' van de schrijver Brooshooft. Het stuk, dat in het begin van deze eeuw werd geschreven, bevat veel kritiek op het Nederlands beleid in Indië. Net zoals dat ge beurt in de Max Havelaar van Multatuli. Bart Vieveen: „We hebben geprobeerd om 'Arm Java' te laten opvoeren door To neelgroep Imperium. Maar he laas. de voorbereidingstijd bleek toch te krap te zijn." LEIDEN Ernst Langhout, Shoot the Moon en Weekend at Waikiki treden zaterdag 14 december op in het LVC aan de Breestraat. Ernst Langhout bracht onlangs zijn debuut-cd 'Songs' uit met Ierse en Schotse folk. Shoot the Moon, een vervolg op The Rousers en The Thought, brengen stevige pop songs, maar schuwen een bluesy rustpunt niet. De achtkoppige Friese band Weekend at Waikiki, geen onbekende in het LVC, sluit de avond af. Aanvang: 22.00 uur. Voorafgaand aan deze drie acts is op vrijdag 13 decmeber de Amsterdamse band Yellow Roses (zie foto) in het zoldercafé te horen. Opzwepende gita ren en meerstemmige zang en hier en daar de In vloed van de jaren zestig. Aanvang: 23.30 uur. Erma Hermens in het schilderijendepot van De Lakenhal: „Goldreyer mag zich geen restaurateur foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9