Rtv show Spoorloos voert naar Oost-Europa 'De perfecte plaat heb ik nog niet NOS-personeel kritisch over reorganisatieplan Kabelradio voorlopig geen optie Woensdag 11 december 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: HANS BOEZELUN Dat het IJzeren Gordijn is neergelaten, is ook op de redac tie van KRO's tv-programma Spoorloos merkbaar. Han van der Meer begint zondagavond met een nieuwe reeks, waarin met assistentie van de tv-kijkers isen worden herenigd. Op merkelijk is dat er steeds meer opsporingsverzoeken komen, die betrekking hebben op Rus land, Hongarije, Oekraïne en Letland; brieven van mensen die in Nededand die familie of bekenden in Oost-Europa zoe ken. poorloos gaat op 15 decem ber" het derde seizoen in, met ?n wekelijkse uitzendingen telkens op zondag, 's Middags, tussen half vier en vier uur, legt presentator Han van der Meer de kijkers een aantal gevallen voor. 's Avonds,tussen twaalf minuten over acht en kwart over negen, wordt de echte speurtocht in gang gezet. Ge poogd wordt dan zoekers en ge- zochten in de studio bijeen te brengen. „Dit programma", kondigt presentator Han van der Meer aan, „wordt een per soonlijke geschiedenis van zoe kenden en gezochten." Hij hoopt ook mensen bij el kaar te kunnen brengen, die sa men een stuk geschiedenis heb ben meegemaakt. Waar zijn bij voorbeeld de collega's uit de laatste Limburgse mijnen? Wie zaten in de allereerste kleuter school in de Noordoostpolder? Waar is er geworden van de be zetters van het Maagdenhuis? Van der Meer: „Het hoeven geen heel oude onderwerpen te zijn. In de jaren vijftig, zestig en zeventig is ontzettend veel ge beurd en ik kan me voorstellen dat mensen-van-toen elkaar nog eens terug willen zien." Han van der Meer, de man die zoekers en gezochten in Spoorloos nader tot elkaar brengt. BOES HEINZ ER ZUN NOG BERGEN te verzetten. Er zijn nog veel meer dingen te doen. Ik hoef niet te werken, maar ik heb geluk. Ik krijg betaald voor een baan die ik gratis zou doen. (BB King) ZOGEZEGD A „Het milieu moet snel worden aangepakt. Ik word al kwaad als ik een plastic zak in het bos zie liggen, maar wat nog erger is, ik durf geen water meer uit de kraan te drinken. Ik neem nu dus nog alleen maar bronwater tot mij." (Gerard Joling in Story.) De jeugdige gedrevenheid van BB King De ondernemingsraad van de NOS vindt dat het NOS-bestuur een reorganisatie van de Ge meenschappelijke Diensten doorvoert zonder daarvoor re delijke argumenten aan te voe ren. Volgens het plan zouden vijftig arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Het inspraakorgaan zal vrijdag omtrent diverse pun ten opheldering vragen aan het NOS-bestuur, alvorens een defi nitief standpunt in te nemen. In de Gemeenschappelijke Diensten zitten de NOS-huis- drukkerij, de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek, de dienst Fi nanciële Zaken, de dienst Pro grammazaken, de afdeling In- en Externe Betrekkingen, de af delingen Aankoop en Sales en de afdeling Eurovisie en Pro- grammapublikaties. Volgens het plan van het NOS-bestuur moe ten de afdelingen een zelfstan diger bestaan binnen de NOS krijgen, waarbij zij zelf voor een deel van de inkomsten gaan zorgen door bijvoorbeeld dien sten voor omroepen in rekening te brengen. Het NOS-bestuur nam op 18 oktober een zogenoemd 'voor genomen besluit' over de reor ganisatie van deze afdeling. Een definitief besluit kan het be stuur pas nemen na een advies van de ondernemingsraad. De or heeft het Utrechtse bureau Andersson Elffers Felix aange trokken om het NOS-besluit te onderzoeken. Ook dat bureau komt tot tal v^n kritische vra gen. Grootste kritiek van de kant van de or betreft de status van de reorganisatie. Het bestuurs besluit vloeit voort uit het meer jarenplan voor de publieke om roep (in omroepkringen ook het plan-De Jong genoemd). Nu de toekomst van dat publieke be stel ongewis is, vindt de or dat met de reorganisatie gewacht moet worden tot er meer duide lijkheid is. Bovendien wordt in het be stuursbesluit een bezuiniging van vijf miljoen gulden per jaar als uitgangspunt genomen voor de reorganisatie, terwijl de or eerder toegezegd zou zijn dat bezuinigingen geen doel op zichzelf zijn. De ondernemingsraad zegt wel bereid te zijn met het be stuur van gedachten te wisselen om sommige onderdelen van de Gemeenschappelijke Dien sten efficiënter te laten werken. Een definitief advies over het voorgenomen besluit over de reorganisatie, laat de or afhan gen van de bespreking, komen de vrijdag, met het NOS-be stuur. by. Om Charlie Brown (be roemd van de Peanuts) en Lee Atwater, de architect van de succesvolle verkiezingscampag ne van president George Bush, niet te noemen. Hij is ook die gozer die invloed heeft gehad op (of, zoals sommigen zouden zeggen: „bestolen is door") Eric Clapton, Jeff Beck, George Har rison, Johnny Winter, Peter Green, Albert Collins en Jimi Hen^rix. Heel eenvoudig, hij is de gozer die in zijn eentje op nieuw heeft uitgevonden hoe de bluesgitaar moet worden be speeld. King zit in de muziek sinds 1947, toen hij vanuit zijn huis in Itte Bene (Mississippi) naar het noorden liftte, naar Memphis (Tennessee) en daar werk kreeg bij het radioprogramma van Sonny Boy Williamson. Hij had zijn eerste hit in 1951, met Three O'Clock Blues. Zijn gitaar, Lucille, is bijna net zo bekend als haar bespeler. Zij kreeg haar naam in het midden van de ja ren vijftig, toen een gevecht uit brak in een pleisterplaats waar b „Ik ben Kees Roorda, niet Tim en verder een doodgewone jon gen. Maar het idee dat ik door 'Goede Tijden, Slechte Tijden' beroemd zou kunnen worden, houdt me toch wel bezig. Mocht dat gebeuren, prima. Ik zou maar één soort rollen weigeren: die in sensationele geweldfilms." (Kees Roorda in Veronica-blad). b „Waarom is Kevin Costner zo populair? Hij is een milkshake zonder ijs: slappe hap." „Ik hou het waarschijnlijk nog vijf jaar uit als acteur tussen al die waardeloze troep." (Mickey Rour- ke in Nieuwe Revu). wr „Ik ben afgekickt en een nieuw leven begonnen. In de tijd van Culture Club werd ik geleefd. Ik kon nooit mijn eigen gang gaan. Als ik nu wil optreden, pak ik de microfoon en stap het podi um op. Nee, voor mij geen wurg contracten meer." (Boy George in Story). b „Ik denk dat je door een fijne jeugd je in het latere leven een stuk lekkerder voel. Wat ik aan mijn jeugd heb overgehouden? Dat ik heel moeilijk gek ben te maken. Ik kan me heel kalm be wegen onderr zeer zware druk." (René Froger in Studio) b „Fred Schuit lijkt wel een beetje op mijn vader. Natuurlijk is hij niet zo'n racist als Fred, maar net als Schuit staat mijn vader zichzelf wel eens in de weg en daar heb ik het als kind niet altijd even gemakkelijk mee ge had." (Moniek Kramer, actrice van 'In Voor- en Tegenspoed in De Telegraaf) JASON NISSE The Independent In The Commitments, de film van Alan Parker over een niet tot volle wasdom gekomen soul band in Noord- Dublin, wordt de naam van.BB King genoemd. Jimmy Rabbit- te, de manager van de band, beschuldigt trompettist Joe 'de Lip' Fagan ervan dat hij te oud is. Fagan antwoordt: „Ik ben tien jaar jonger dan BB King." Rabbitte is verrast dat iemand van BB King heeft gehoord. De film is dan ook gedateerd. Vraag een willekeurig kind in Dublin wie BB King is en je krijgt als antwoord: „Dat is die gozer die met U2 heeft ge speeld." King is inderdaad die gozer die met U2 heeft gespeeld. En met de Rolling Stones, de Crusaders, Ike Tina Turner, Sting, Stevie Wonder, de Four Tops, Rufus Thomas, Bob Dy lan, Sonny Boy Williamson, Bobby 'Blue' Bland en Bill Cos- King speelde en waar ook nog brand ontstond. King 'rende de zaal uit, maar moest terug om zijn gitaar te redden. Het ge vecht was begonnen om een vrouw die Lucille heette. Sail lant detail: King mag dan trouw zijn aan de legende, hij is niet zo trouw aan de gitaar. De Lu cille waarop hij nu speelt is zo ongeveer de dertigste die die naam draagt. Oplichter Sommige bluespuristen zien King als een oplichter een showman die zijn ogen dicht knijpt en zijn gezicht vertrekt. Toch blijft zijn stijl onmisken baar je hoort de gitaarsnaren aanspannen en je wèet dat ze worden aangespannen door King. En dus is hij met zijn 66 jaar populair als altijd. En met artiesten als John Lee Hooker, Jeff Healey en Robert Cray op de hitlijsten lijkt het alsof de blues zelf een opleving onder gaat. Het is bijna als aan het einde van de jaren zestig, toen Parijs, vandaag precies twee jaar geleden. U2 en BB King als tweeëenheid. „Dank zij de band zijn voor mij deuren opengegaan die anders dicht waren gebleven. archieffoto irx van rossen BB King: Er zijn bluespuristen die hem een oplichter vinden, een show man die zijn ogen dichtknijpt en zijn jezicht vertrekt, "och blijft zijn stijl onmiskenbaar. Leiding TROS komt ondernemingsraad tegemoet De TROS gaat de komende maanden in volle kracht streven naar een commercieel tv-station via de kabel, gecombineerd met een radiozender via de ether. Dat verklaart TROS-directeur Wolzak in reactie op de eis van de TROS-ondememings- raad dat er tot 1 april 1992 niet met de or valt te praten over radio via de kabel. „Wij zien de uit spraak van de or als steun in de rug voor de direc tie in gesprekken met Den Haag voor een restfre- quentie voor de radio." Wolzak zegt met de eis van de or te kunnen in stemmen omdat het inspraakorgaan zelf een tijdslimiet heeft ingebouwd. „Als op 1 april blijkt dat een radiozender via de ether niet lukt, dan moeten we op dat moment de zaak opnieuw be kijken. Ik ben dan ook blij dat de or die tijdslimiet heeft ingebouwd." Wolzak zegt het in beginsel dan ook eens te zijn met de mening van de or. „Natuurlijk wil de TROS programma's maken voor een zo breed mogelijk publiek. En radio via de ether is veel gunstiger voor de exploitatie. In dat geval kun je je ook de kosten voor bijvoorbeeld nieuwsuitzen dingen veroorloven. Via de kabel kan dat niet of nauwelijks. Wij zullen de komende dagen en we ken dan ook met dat standpunt, mede gesteund door de or, in Den Haag gaan praten. We zullen de tijd die we hebben gebruiken om het politieke veld ervan te overtuigen dat dit ook voor de pu blieke omroep van belang is. In z'n algemeenheid proef ik in de politiek toch al de mening dat men ons graag uit het bestel ziet vertrekken. En we la ten dan ruimte achter die de publieke omroep nodig heeft voor de uitbreiding naar A-omroep van EO en VPRO. Maar het is natuurlijk maar de vraag of zo'n etherfrequentie uiteindelijk reali seerbaar zal blijken." geen enkele zichzelf respecte rende rockmusicus beweerde door iemand anders te zijn be- invloed dan door Blind Lemon Jefferson en Howling Wolf. En wat zegt King zelf? „In de jaren zestig en de vroege jaren zeventig speelden een heleboel rockbands de blues. Maar dat waren rockspelers, geen blues spelers. Toen ze ophielden de blues te spelen, dachten de mensen dat het wel zou ver dwijnen, maar dat deed het niet. De blues bleef. En nu is ze terug. Er zijn grote sterren die de blues spelen en die zich er niet voor schamen bluesspelers te worden genoemd." De ironie is dat King de publi citeit die het werk met U2 hem opleverde, nodig had. „Er zijn veel deuren voor mij gaan die anders dicht zijn gebleven." De verbintenis met U2 kwam drie jaar geleden tot stand, toen de bandleden King in zijn kleedkamer opzochten na een concert in Dublin. King vroeg de zanger Bono een liedje voor hem te schrijven dat hij kon op nemen. Bono stemde toe, maar King hoorde er niets meer over tot hij een jaar later een tele foontje kreeg van de manager van U2 die hem uitnodigde voor een tour met de band in Fort Worth, Texas. De bluesman kwam opdraven en ontdekte dat Bono inder daad een liedje had geschreven, 'When love comes to town'. Niet uitsluitend bestemd voor King, het moest een duet wor den. Die avond was de première van het liedje voor 40.000 men- Spontaniteit Het was deze spontaniteit die zelfs King van zijn stuk bracht. „Wij hadden het samen een keer doorgenomen, maar eerlijk gezegd was het de eerste keer dat we het samen speelden. Ik moet toegeven dat ik een beetje trillerig was." Ondanks Kings vrees was het liedje een enorm succes. King en zijn band sloten zich aan bij de tour van U2. King en de le den van 's werelds succesvolste rockband werden dikke vrien den. King beweert nu: „Ik geloof niet dat er een betere rhythm- gitarist is die nog leeft, dan The Afstand Eerder had King zich openge steld voor een relatie met een andere superrockgroep. Met de Rolling Stones. Maar eind jaren zestig, op het toppunt van hun roem, lieten de Stones BB King niet echt toe tot hun wereld. Ondanks hun schijnbare liefde voor de blues (Keith Richard is een van de muzikanten die meespelen op de laatste elpee van John Lee Hooker), bewaar den de Stones een afstand tus sen henzelf en de blueslegende. „De Rolling Stones leken het zakelijker te willen houden. Zij waren vriendelijk, deden niet vervelend tegen me of zo, maar het leek alsof ik niet paste in hun manier van leven. Het was niet die verstandhouding die ik met U2 had." Met zijn nieuwste produktie wentelt King zich in de nostal gie van de jaren vijftig. Toen reisde hij rond met een 13-kop- pige jazzband, waarmee hij de big band blues opzette die werd opgepakt door muzikanten als James Brown, die er soul van maakten. Economische facto ren waren er de oorzaak van dat de omvang van de band moest worden teruggebracht tot niet meer dan 6- of 7-koppig, en dan alleen nog maar dankzij wat sponsoring. Deze keer is hij in staat geweest een orkest van 18 man sterk bijelkaar te brengen. Indrukwekkend De lijst namen die meespelen in de big band is indrukwekkend. Leider is pianist Gene Harris en verder zijn prominent aanwezig Harry 'Sweets' Edison, de voor malige trompetspeler van Count Basie, bassist Ray Brown, die met Oscar Peterson en Dizzy Gillespie heeft gewerkt, saxofonist James Moody, die ook met Gillespie heeft gewerkt en in de jaren veertig met Miles Davis heeft samengespeeld, en de jonge New Yorkers Robin Eubanks op trombone en saxo fonist Ralph Moore. De ster is zangeres Dianne Reeves, die een duet zingt met King in lied jes als 'Every Day I Have The Blues'. „Er is niets waar ik meer van hou dan van een big band", legt King uit, „Er zijn tegenwoordig nog maar heel weinig big bands, het is economisch niet levensvatbaar. Maar ik herinner me dat in de jaren vijftig, ergens buiten Londen, ëen band was die werd geleid door Ted Heath. Ik kocht zelfs toén platen van Ted Heath. Als er nu big bands zouden zijn, zouden de mensen hun platen kopen." Dit is Kings 44ste jaar in het muzikale bedrijf. Hij zegt dat hij geluk heeft dat hij geen piloot of bouwkundige is geworden, want dan zou hij misschien op zijn 65ste gedwongen zijn ge weest met pensioen te gaan. „Er zijn nog bergen te verzetten. Er zijn nog veel meer dingen te doen. Ik hoef niet te werken, maar ik heb geluk. Ik krijg be taald voor een baan die ik gratis zou doen. Ik heb nooit een per fecte plaat gemaakt. Niettemin, als ik alleen in mijn kamer ben, geef ik mezelf een klopje op mijn mg." Vertaling: Luutje Nlemantsverdrlet STRIPS BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6