Buitenland Jeltsin weet leger aan zich te hinden Leger Myanmar arresteert studenten na demonstraties Militairen EG brengen noodhulp naar Moskou Massa-arrestaties in Taiwan Smith blijft ontkennen Zeker 38 mensen omgekomen bij voedselrellen in Albanië Journalist Buchanan tegenkandidaat Bush 'Wij sterven, maar niemand hoort Leger verlaat Zagreb Woensdag 11 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN United Press International (UPI) NIEUWSLIJN Zwarte neushoorn op uitsterven De in Afrika levende zwarte neushoorn dreigt binnen vijf jaar uit het wild te verdwijnen als de stroperij geen halt wordt toegeroe pen. Dat stelt de stichting 'Save the Rhino' in Lopik. Volgens de stichting worden wekelijks gemiddeld tien zwarte neushoorns afgeslacht omwille van hun hoorn. De hoorn is vooral in Yemen erg gewild, waar hij wordt verwerkt tot dolkheft. In Aziatische landen wordt het poeder van de hoom gebruikt als potentiever hogend middel. Eieren voor Rafsanjani In de Senegalese hoofdstad Dakar hebben twee jonge vrouwen gisteren de Iraanse president Rafsanjani met eieren bekogeld. De vrouwen, die Rafsanjani voor moordenaar uitmaakten, wer den door veiligheidsagenten in de kraag gevat. De Iraanse presi dent woont in Dakar de vierdaagse topontmoeting bij van de Is lamitische Conferentie, waarbij 45 landen zijn aangesloten. Doden bij referendum Nagorno Tijdens het referendum dat gisteren in de Armeense enclave Na- gomo-Karabach in de republiek Azerbajdzjan werd gehouden, zijn zeker zeven mensen gedood. De hele dag waren er schoten wisselingen te horen. Tijdens het referendum sprak de bevolking zich uit over onafhankelijkheid van Nagomo-Karabach, dat ge regeld vanuit Azerbajdzjan wordt beschoten. De uitslag is pas over twee dagen bekend. 'Duitsers ruilen tegen Hamadi-broers' De twee laatste gijzelaars in Libanon, de Duitse ontwikkelings werkers Kemptner en Stmebig, zullen pas vrijkomen als de in Duitsland gevangen zittende Hamadi-broers op vrije voeten worden gesteld. Dat heeft het Iraanse staatspersbureau Ima gis teren nog eens duidelijk gemaakt. De in mei 1989 gegijzelde Duitsers worden vastgehouden door een derde Hamadi-broer, die de veiligheidschef is van de pro-Iraanse extremistengroep Hezbollah (Partij van God). Record voor spionagecamera's De veiling van spionage- en miniatuurcamera's bij het Londense veilinghuis Christies heeft bijna een miljoen gulden opgebracht. Een wereldrecord voor een veiling van fototoestellen, aldus het veilinghuis. Eén van de camera's, verborgen in een pakje sigaret ten, bracht bijna 60.000 gulden op. Een andere telefonische bie der bleek bereid meer dan 70.000 gulden neer te tellen voor een in een zakhorloge geplaatste Lancaster camera uit het eind van de vorige eeuw. Het hoogste bedrag 74.047 gulden werd betaald voor een Brin Patent Camera. 'Gorbatsjov niet van plan af te treden' De Russische president Jeltsin heeft steun gekregen van rusland de republieken waar de Unie-minister Sjaposjnikov van defensie. „Hij staat volle- Sovjet-kernwapens liggen opge dig achter de formule dat de strijdkrachten van de drie republieken onder één gezamenlijk commando blijven", aldus Jeltsins vice-premier Boerboelis. De positie van het Rode Leger is van cruciaal belang voor de levensvatbaar heid van de Gemenebest, die Jeltsin en zijn collega's van de Oekraïne en Witrusland willen vormen. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De parlementen van de Oek- raïnse en Witrusland stemden gisteren in met het Akkoord van Brest, dat voorziet in de vor ming van het Gemenebest van onafhankelijke staten. Jeltsin verdedigt het akkoord morgen in het Russische parlement. Jeltsin praat vandaag met de bevelhebbers van strijdkrachten en militaire districten. Unie president Gorbatsjov, die vecht voor de laatste kansen van zijn UNie, had gisteren al een ge sprek met de legerleiding over de structuur van het Sovjet-rijk. Gorbatsjovs woordvoerder Andrej Gravtsjov zei gisteren dat „Gorbatsjov niet van plan is af te treden. Zo denkt hij er al thans vandaag over". Gratsjov haalde wel wat scherpe kantjes af van het verzet dat Gorbatsjov maandag aantekende tegen het Akkoord van Brest. „Gorbatsjov is niet principieel tegen zo'n ak koord. Maar hij verzet zich te gen de manier waarop het tot stand is gekomen." Gravtsjov en de commandant van de kemstrijdkrachten van het Rode Leger herhaalden gis teren dat de kernwapens onder controle van Gorbatsjov blijven. Maar de Russische minister van buitenlandse zaken Kozyrev riep Gorbatsjov gisteren op het commando over de kernwapens 'op een beschaafde manier' aan het nieuwe Gemenebest over te slagen. De Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Robert Strauss zei gisteren in Washington hij de nodige vraagtekens plaatst bij de rol van het leger. Ook uitte hij bezorgdheid over de controle op kernwapens. Strauss voorspelde opnieuw so ciale onrust, gevolgd door een staatsgreep. Datzelfde deed de directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, Robert Gates, die waarschuwde voor de ergste onrust sinds 1917, het jaar waarin de boljewieken de macht grepen en de Sovjetunie in het leven riepen. MAASTRICHT MARGREET VERMEULEN De EG-lidstaten gaan noodhulp verstrekken aan Moskou en St. Petersburg, de twee grootste steden van Rusland. Het trans port en de distributie komt in handen van Westeuropese mili tairen. De lidstaten, met name Duitsland, zijn bang dat de hulp anders terecht komt op de zwarte markt. Het is nog niet bekend welk bedrag met de noodhulp is ge moeid. Naar verluidt gaat het om ongeveer 460 miljoen gul den. De Twaalf overwegen de noodhulp later uit te breiden naar alle leden van het nieuwe Gemenebest, dus ook naar Wit rusland en de Oekraïne. Ook is het idee opgevat om het hulp programma van 4 miljard gul den dat de EG de voormalige Sovjetunie in het vooruitzicht heeft gesteld, te versnellen. Aanleiding voor de noodhulp zijn de berichten over dreigen de hongersnood in de grote Russische steden. De EG ver wacht met de noodhulp chaos te kunnen voorkomen. Meer dan 13.000 mensen zijn in Taiwan gearresteerd in het ka der van een politiecampagne tegen de misdaad. De arresta ties komen kort voor de verkie zingen voor de Nationale As- semblée, die op 21 december worden gehouden. Op die datum dingen 628 kandidaten naar de 325 zetels in de Nationale Assemblée. De verkiezingen lijken een kracht meting te worden tussen hen die Taiwan als een onafhanke lijk land beschouwen en voor standers van hereniging met het Chinese vasteland. Zeker 24 parlementskandidaten hebben politiebescherming aange vraagd omdat ze zouden zijn bedreigd. WEST PALM BEACH AP De voorzitter van het Nobelprijs comité, Francis Sejersted, over handigde gisteren in Oslo de No belprijs voor de vrede aan Alexan der (midden) en Kim, de zoons van de Myanmarese oppositie leidster Aung San Suu Kyi (op de foto rechts). Suu Kyi heeft huisar rest en kon daarom niet zelf de prijs in ontvangst nemen. Tegelij kertijd werden in Stockholm de prijzen uitgereikt voor natuurkun de, scheikunde, medicijnen, eco nomie en literatuur. Omdat de Nobelprijs negentig jaar bestaat waren ook ruim honderd oud-No belprijswinnaars naar de Zweedse hoofdstad gekomen. De Vredes prijs is de enige Nobelprijs die niet in Zweden wordt verieend. fotoepa Smith erkent wel seksueel contact met haar te hebben ge had. Maar op de vraag van zijn eigen advocaat of hij zich met geweld aan de vrouw had ver grepen antwoordde hij voor de rechter en tv-camera's: „Dat heb ik niet gedaan." De openbaar aanklager Moira Lasch trok gisteren zo fel van leer tegen Smith dat de rechter regelmatig moest ingrijpen. Ze noemde Smith onder meer een seksmachine. In zijn eerste getuigenis in het spraakmakende verkrachtings proces heeft William Kennedy Smith gisteren gezegd dat hij in maart dit jaar werd opgepikt door een aantrekkelijke vrouw die plotseling woedend werd toen hij haar bij de verkeerde naam noemde terwijl zij sex hadden. Hij hield echter vol dat hij de vrouw niet heeft ver kracht. Een overgelukkig Albanees jongetje is er in geslaagd na uren wachten drie broden te bemachtigen. foto ap Bij een brand in een voedselopslagplaats in Fus- he-Arrez, 80 kilometer ten noorden van de Alba nese hoofdstad Tirana, zijn gisteren zeker 38 mensen omgekomen. De slachtoffers maakten deel uit van zo'n 3000 hongerige demonstranten die de opslagplaats bestormden en met branden de toortsen op zoek gingen naar eten. Een lokale bestuurder noemde een dodencijfer van 32 en zei dat het aantal slachtoffers vermoedelijk nog zou stijgen. In de hoofdstad protesteerden maandag al zo'n 15.000 mensen tegen het onvermogen van de re gering om de levensomstandigheden in het totaal verarmde land te verbeteren. Albanië, dat onder de communisten decennia lang zelfvoorzienend was, is momenteel voor zijn voedsel bijna volledig afhankelijk van het buitenland. President Alia heeft gisteren demissionair mi nister Ahmeti (voedselvoorziening) benoemd tot premier van een nieuw kabinet. Alia zei dat de nieuwe regering zich vooral zal inzetten om de hongerende bevolking de winter door te loodsen en voldoende stabiliteit te creëren om verkiezin gen te kunnen uitschrijven. Ahmeti was minister in de regering die vorige week aftrad nadat de Democratische Partij zich uit de coalitie met de socialisten, de vroegere communisten, terugtrok. De coalitieregering stond onder leiding van de socialist Bufi. WASHINGTON Na de voormalige Ku Klux Klan-leider David Duke heeft gisteren een tweede Republikein zich kandidaat gesteld voor de Amerikaan se presidentsver kiezingen van vol gend jaar de con servatieve com mentator Patrick Buchanan. De 53-jarige Buchanan, die ooit redevoeringen voor president Nixon schreef en onder Reagan directeur communicatie was, maakte zijn kandidatuur be kend tijdens een redevoering in Concord, de hoofdstad van de staat New Hampshire. Dat was niet toevallig, want in die staat wordt in februari de eerste echte voorverkiezing ge houden en de ervaring leert dat kandidaten die het in New Hampshire goed doen, over het algemeen een heel eind komen. Buchanan herin nerde in zijn toe spraak aan dat feit, en zei dat hij zich kandidaat heeft gesteld omdat Bush niet langer de Republikeinse waarden vertegen woordigt. Hij liet weten campagne te zullen voeren met een program ma dat onder meer een hardere handelspolitiek te gen Japan voorstelt. Voorts toonde hij zich voorstander van belastingverlaging, stopzetting van de buitenlandse hulp en een strenger immigratiebeleid. Buchanan is een gerespec teerd journalist die commenta ren schrijft in tientallen kranten en ook op de televisie (CNN) geen onbekende is. Al maanden trekt hij van leer tegen het be leid van Bush. MAASTRICHT/LONDEN» ISABEL HILTON OSLO-BANGKOK AP Leger en politie in Myanmar hebben vanochtend de universiteit in de hoofdstad Yangon gesloten en stu denten gearresteerd, die voor de tweede achtereenvolgende dag pro testeerden tegen het militaire regi me. Dat hebben inwoners van Yang on gemeld. Een westerse diplomaat zei te heb- ben gehoord dat soldaten en politie agenten een eind maakten aan de demonstratie na een groot gebied rond de universiteit te heb ben afgezet. Er zou geen geweld zijn gebruikt. „Ik zal mijn best doen om de gevoe lens over te brengen waarvan ik geloof dat zij ze tot uitdrukking zou willen brengen", aldus Alexander Aris bij de inontvangstneming van de prijs. „Ze zou zeggen dat deze prijs niet haar toebehoort, maar al die mannen, vrouwen en kinderen die, zelfs op het voor democratie moment dat ik dit zeg, hun welzijn, hun vrijheid en hun leven blijven op- offeren voor de totstandkoming van een democratisch Burma." 'Prijs ook voor al die mensen die zich opofferen De zoon van Suu Kyi zei dat ondanks het mar telen, de armoede, de ziektes en de onderdruk king door de junta de mensen in Myanmar (Bur- Het was voor het eerst sinds september 1988 ma) vandaag hun hoofden iets meer geheven dat in Burma op grote schaal werd gedemon streerd tegen de junta en voor invoering van de democratie. Het begin van de demonstraties, gis teren, viel samen met de uitreiking van de Nobel prijs voor de Vrede in Oslo aan de Myanmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die al ruim twee jaar in huisarrest zit in Rangoon. De zoon van Aung San Suu Kyi nam de prijs voor zijn moeder in ontvangst genomen „namens kunnen houden, „in de wetenschap dat in dit ver re land hun lijden is gehoord en acht wordt gesla gen op hun lijden". De militaire junta heeft gisteren de woning van Suu Kyi, die al sinds juli 1989 onder huisarrest wordt gehouden, onder nog scherpere bewaking gesteld. Rond de woning werden prikkeldraad versperringen aangebracht en alle verkeer in de straat werd gecontroleerd. De oppositiebeweging het hele Burmaanse volk". Behalve de 18-jarige van Suu Kyi won verleden jaar met overmacht de Alexander Aris waren ook zijn 14-jarige broer Kim landelijke verkiezingen. Voor de militaire macht en hun Britse vader Michael Aris bij de uitreiking hebbers, die de verkiezingsuitslag niet erkenden, aanwezig. was dat het sein om opnieuw hard in te grijpen. THE INDEPENDENT „In Maastricht", zegt Visna Mil- as van het Kroatische Vredesfo- rum, „praat Europa over een verenigd Europa, een Europa dat de nationale indentiteit ver dedigt en in vrede werkt. In Kroatië wordt een natie vernie tigd." Terwijl maandag binnen in het provinciehuis in Maastricht de regeringsleiders vergader den, demonstreerde buiten een delegatie Kroaten. Zij waren daar op initiatief van het Vre- desforum, om de EG-leiders er aan te herinneren dat Kroatië ook in Europa ligt en dat zij zich, na vijf maanden vernieti gende oorlog, politiek in de steek gelaten voelen. Twee Kroatische vrouwen zijn bezig aan eenzelfde missie in Groot-Brittannië. Visna Milas, redacteur bij het Lexicigrafisch Instituut in Zagreb en Ivica Bo- ban, die als theaterdirecteur al twintig jaar voor het festival van Dubrovnik werkt, vertegen woordigen de Kroatische vre desbeweging, die volgens hen duizenden leden telt. Zij begon nen in januari met een petitie die is ondertekend door 67.000 moeders van soldaten in het Joegoslavische leger. Eind au gustus trokken 3000 moeders BELGRADO Rtr-AFP-AP Het federale Joegoslavische le ger heeft zich gisteren terugge trokken uit de Kroatische hoofdstad Zagreb. Ook wissel den de strijdende partijen krijgsgevangenen uit. In som mige delen van Kroatië laaiden de gevechten echter opnieuw fel op. Een staakt-het-vuren lijkt nog altijd ver weg. Toch is dat de voorwaarde die de Verenigde Naties stellen aan het sturen van een vredesmacht. VN-bemiddelaar Cyrus Van ce, die maandag in New York terugkeerde, noemt de evacua tie van federale troepen uit hun kazernes een „belangrijke door braak". De federale marine hief gisteren voor de derde achter eenvolgende dag de belegering van een haven op, ditmaal die bij Sruz in Dubrovnik. In Zagreb en bij Samac aan de rivier de Sama werden hon derden krijgsgevangenen uitge wisseld. Een van de belangrijk ste figuren van het Kroatische verzet in de stad Vukovar, zie kenhuisdirecteur Vesna Bos- anac, is op speciaal verzoek ook vrijgelaten. uit heel Joegoslavië naar Belgra do voor een ontmoeting met de Servische president Milosevic en de federale minister van de fensie, generaal Kadijevic. Zij werden niet ontvangen. Nu, zeggen zij, is de communicatie tussen Servië en Kroatië verbro ken en kunnen zij geen contact meer onderhouden met hun geestverwanten in Servië. „Wij realiseerden ons dat er in Joegoslavië niemand naar ons zou luisteren, dus probeer den we internationale leiders te spreken te krijgen", aldus Milas. Een delegatie van 900 vrouwen ging naar Brussel, waar zij spra ken met Enrique Baron Crespo, de voorzitter van het Europarle ment. Een andere groep ging naar Bonn om te praten met de Duitse minister van buitenland se zaken Genscher. „Wij weten nauwelijks wat we nog kunnen doen", zegt Milas, „Hoe we tot de mensen kunnen doordrin gen. Het lijkt wel of de wereld slaapt en niet in de gaten heeft wat er met ons is gebeurd. Als ze wakker worden, en het is te laat, zullen ze zich schuldig voe len." De vrouwen hebben een lan ge lijst van burgerslachtoffers meegebracht, waarvan de gege vens komen uit medische ver slagen en uit de verhalen van vluchtelingen. Een 9-jarige jon gen die in Osijek gewond is ge raakt in zijn nek door gra naatsplinters. Het dorp Skela dat op 29 augustus is afgebrand, de oudere bewoners, te oud om te vluchten, vermoord. Een bom op een bejaardenhuis in Vuko var op 5 september vier doden en zes gewonden. Het zijn mo mentopnamen van ontredderde gemeenschappen, van gedode of verwonde oudere mensen, vrouwen en kinderen. De vrouwen zeggen de afge lopen maanden honderden brieven te hebben verstuurd. In september schreven ze aan se cretaris-generaal Perez de Cuel- lar van ae Verenigde Naties, die in 1987 de symbolische peetva der werd van een Kroatische jongen die was uitverkoren als de vijfmiljardste inwoner van de wereld. De vrouwen vroegen Perez de Cuellar peetvader te worden van een Kroatische ba by, die werd geboren tijdens een bombardement op Vuko var, maar hij heeft nooit geant woord. VN-chef: Irak schuldig aan oorlog met Iran NEW VORK AP Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties heeft in een gisteren gedateerd schrijven aan de Veiligheidsraad de regering in Baghdad als eer ste verantwoordelijke aangewe zen voor het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak in september 1980. Perez de Cuellar komt in de ongewoon partijdige nota tege moet aan de wens van Teheran dat de internationale gemeen schap Irak voor het uitbreken van de vijandelijkheden verant woordelijk zal verklaren. Daar mee wordt de weg geplaveid voor herstelbetalingen aan Iran en wordt het Iran bovendien ge makkelijker gemaakt zijn herin trede te doen op het wereldto neel. De oorlog tussen beide lan den duurde acht jaar en eiste meer dan een miljoen doden of gewonden. Bij de vijandelijkhe den werd gifgas ingezet en wer den kinderen mijnenvelden in gestuurd om landmijnen uit te schakelen. Geen resultaat op eerste dag vredesoverleg WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Meer dan vijf weken nadat de vredesgesprekken voor het Mid den-Oosten in Madrid waren geschorst, ziin Israël en drie Arabische delegaties gisteren in Washington begonnen aan het vervolg van hun dialoog. De eerste dag leverde geen noe menswaardige resultaten op. De overleg tussen Israël en een Palestijns-Jordaanse delegatie, waarvan het meest werd ver wacht, liepen al snel vast op procedurele onenigheden. Ook het gesprek tussen de Is raëlische en de Syrische delega ties leverde niet meer op dan de bereidheid aan beide zijden om elkaar vandaag opnieuw te ont moeten. Hetzelfde gold voor de ontmoeting tussen Israël en Li banon. Niettemin gaf het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken gisteren een verklaring uit, waarin grote vreugde werd uitgesproken over de voortzet ting van de vredesgesprekken. die worden gesteund door de Verenigde Staten en de v lige Sovjetunie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5