Feiten P Gorby vecht tegen windmolens Leipzig krabbelt met gemengde gevoelens op 1991 Moskous zetel in V-raad op de tocht EN MENINGEN Burgeroorlog? Onvermijde lijk zal hier en daar felle strijd ontbranden in het immense rijk dat onlangs nog Sovjetunie heette. Hoe treurig ook, het gebied heeft die chaos nodig om weer op orde te geraken. Maar vooralsnog lijkt de angst van het Westen on gepast. Van een wereld brand met nucleaire risi co's zal het niet komen. Al thans, nu nog niet. AMSTERDAM ONNO HAVtRMANS Nadat de presidenten van Rus land, de Oekraïne en Wltrus- land afgelopen zondag besloten tot de vorming van een Slavisch Gemenebest, waarschuwde de Amerikaanse minister James Baker (buitenlandse zaken) voor 'een tweede Joegoslavië, maar dan met kernwapens'. Harder had de alarmbel niet kunnen rinkelen. Maar terecht is het niet. Het Gemenebest van onafhan kelijke staten van Jeltsin, Kravtsjoek en Sjoesjkevitsj bun delt juist drie van de vier poten tiële kernmachten, die na het ontbinden van de Sovjetunie zullen ontstaan. En de drie Sla vische leiders wijzen er met na druk op dat ze in hun 'akkoord van Brest' tot een gezamenlijke defensie-politiek en een centra le controle over de kernwapens hebben besloten. Dat geldt natuurlijk nog niet voor het centraal-Aziatische Ka- zachstan, dat buiten de afspra ken van Brest is gehouden. Maar volgens Boris Jeltsin, die de afgelopen dagen min of meer als woordvoerder namens de drie presidenten is opgetre den, kan elke republiek uit de voormalige Unie aansluiting zoeken bij de nieuwe staten bond. Kazachstan, in oppervlakte de tweede en qua economische kracht de derde republiek van de Unie, zal de nauwe banden met vooral Rusland niet zomaar opgeven. President Nazarbajev heeft al laten doorschemeren dat hij als het niet anders kan aansluiting zal zoeken bij het e Gemenebest. Het arme Estland 45.100 km2 1,6mllj.inw. Letland 63.700 km2 2,7 milj. inw. ONTWIKKELINGEN IN DE SOVJETUNIE •UNIE VAN SOEVEREINE STATEN' De onvrede in de Sovjetunie neemt toe. De roep om onafhankelijkheid wordt i steeds sterker. Vooral in de Baltische staten komt men in opstand tegen de centrale regering in Moskou. Door^ het inzetten van Sovjettroepen vallen er veel slachtoffers onder de burgerbevolking. 9 augustus meldt het persbureau Tass dat Michail Gorbatsjovs taak als president van de Sovjetunie i.v.m. gezondheidsredenen door vice-president Gennadi Janajev TJN1 ^^^^slacl mÊ D0p19aug Alles wat maar aan het communisme doet denken wordt door de bevolking verwijderd. is overgenomen.D De bevolking, met name die in Moskou, verzet zich tegen de staatsgreep. Onder leiding van Boris Jeltsin wordt om de terugkeer van Gorbatsjov geroepen. Na drie dagen keërt Gorbatsjov weer. In Rusland wordt de Communistische Partij voorlopig verboden. Nadat de Baltische Staten zich onafhankelijk hebben verklaard, volgen andere republieken. Moskou dringt aan op onder tekening van een nieuw Unieverdrag. Armenië, dat bezig was zich he lemaal los te maken van de Unie, koos daar al meteen zon dagavond voor. Genadeklap Zoals de kaarten nu liggen, be tekent het nieuwe Gemenebest sodroezjestvo zeggen de Rus sen vooral de genadeklap voor Unie-president Gor batsjov. Het Gemenebest lijkt in veel opzichten op de Unie van Soevereine Staten die Gor batsjov voor ogen stond. Er zijn echter twee opvallende verschil len. Allereerst symboliseert de keuze van Minsk als administratief centrum de radicale breuk met de eeuwenoude centrale functie van Moskou. Met uitzondering van Peter de Grote, die in de delta van de Neva aan de Finse Golf een moderne hoofdstad liet bouwen Sankt Peters burg, dat de afgelopen 67 jaar Leningrad heette bestuurden alle grootvorsten en tsaren van af de vijftiende eeuw hun in grootte steeds wisselende Russi sche rijken vanuit Moskou. En de bolsjewieken deden al niet anders. Nu komt het centrum van de macht, waar beslissin gen zullen worden g over het gezamenlijk het gebied van defensie, buiten landse politiek, financiën en economie, in Minsk, de wat sla perige hoofdstad van Witrus- land. De breuk met 'het centrum' van Gorbatsjov is overigens niet zonder gevaren. Het Westen maakt zich momenteel terecht zorgen over de toekomst van het Rode Leger, waarin de on vrede sinds de terugtrekking uit Afghanistan en Oost-Europa immens is. Rusland heeft vrij wel alle instanties van de Unie overgenomen, behalve het leger dat nog helemaal is opgebouwd Met gemengde gevoelens bewondert een bejaarde inwoonster van Moskou de etalage van een particuliere winkel. De prijzen voor westerse import-goederen in de nieuwe privé-bedrijfjes zijn vooral voor gepensio neerden niet op te brengen. foto epa anatolysapronyenkov vodden worden afgedankt. Neem bijvoorbeeld Oezbekis tan. Jarenlang mochten de Oez- beekse boeren alleen maar ka toen verbouwen. Herders moes ten de traditionele schapenteelt opgeven omdat de weidegrond in cultuur werd gebracht voor de katoenplant. Ook vruchtbare landbouwgrond moest eraan geloven. Oezbekistan was nu eenmaal uitverkoren voor de katoen. Rivieren werden omge legd om de velden te besproei en. Het land is nu geruïneerd, het milieu een ramp. Omdat de natuurlijke waterhuishouding volledig is verstoord, verdroogt de grond en rukt de woestijn op. Door het massale gebruik van bestrijdingsmiddelen wordt volgens communistische struc turen. Bovendien heeft juist dat leger de beschikking over (kern- )wapens en kennis. Daarmee is het een tikkende tijdbom. Vodden Het tweede belangrijke verschil is de verheven opstelling van de Slavische republieken, niet toe vallig de meest welvarende of moeten we zeggen de minst noodlijdende van de Unie. An dere republieken mogen zich aansluiten, maar ze mochten niet meepraten in Brest. Dat is vooral zuur voor de vijf cen traal-Aziatische republieken, die jarenlang door de planecono mie zijn misbruikt en nu als viseur Stanislav Sjatalin, werd duidelijk dat 'Gorby' aan het einde was van zijn Latijn. Ie mand anders had het moeten overnemen, om de perestrojka in een nieuwe stroomversnel ling te brengen. Het waren niet de minsten die een nieuwe dictatuur voorspel den, toen Gorbatsjov steeds nieer ging leunen op conserva-' tieve krachten en de hervormers van de Sovjet-staat van zich ver vreemdde. Anderen waar schuwden voor het uiteen spat ten van de Sovjetunie, met een burgeroorlog als gevolg, aange zien de glasnost het deksel van de beerput vol onderdrukte r ziekten. Hoe dit soort proble men moeten worden aange pakt, bleef in Brest onbespro- Onvermijdelijk Op het eerste gezicht is het merkwaardig dat uitgerekend de drie Slavische republieken Gorbatsjov onderuit halen. Wit- rusland stond begin augustus nog te boek als de meest volgza me republiek van de Sovjetunie. De Oekraïne had weliswaar ge kozen voor onafhankelijkheid maar pas na de putsch in Mos kou ging ook president Kravtsjoek overstag. En de Rus sische Federatie is met Kazach stan de enige republiek die zich wel soeverein, maar nog altijd niet onafhankelijk heeft ver klaard. Toch was de val van Gorbatsjov onvermijdelijk. Al vorig jaar september, toen hij terugdeins de voor de radicale economi sche hervormingen van zijn ad- licht. Merkwaardig genoeg blijf die burgeroorlog nog steeds uit. Waren de voorspellingen dan toch te pessimistisch? Jawel, er komen steeds meer brandhaarden. Nagomo-Kara- bach, de Armeense enclave in Azerbajzjan, wordt niet voor niets vergeleken met het Liba non van nog maar een jaartje terug. Moldava wordt ver scheurd door drie volken, Mol- daviërs, Russen en Gagaoezen, die elkaar naar het leven staan. In Zuid-Ossetië, dat zich wil los maken van Georgië om zich aan te sluiten bij Noord-Ossetië in Rusland, vallen dagelijks doden door geweld. En onlangs had den we nog de opstand van de Tsjetsjenen, die hun republiekje willen afscheiden van Rusland, maar het intern weer aan de stok hebben met een minder heid van Ingoesjen. Het is maar een greep uit de stapel verse persberichten. Het is vreselijk, wat daar gebeurt. En toch valt het allemaal nog erg mee. Minder dan een jaar geleden, toen Eduard Sjevard- nadze in een dramatische toe spraak bekend maakte dat hij aftrad als Sovjet-minister van buitenlandse zaken omdat de Unie in de sfeer raakte van een dictatuur, begon het Westen zich grote zorgen te maken. De reus op lemen voeten, die het rijk van Lenin door econo misch en sociaal wanbeleid was geworden, leek op het punt te staan in tientallen kleine brok jes uiteen te vallen. Aanvanke lijk was dat precies wat het Westen van het Rijk van het Kwaad verlangde, maar na de mislukte augustuscoup ging de twijfel knagen. De lang verwachte knal leek eindelijk te komen, toen op 1 december een grote meerder heid in de Oekraïne koos voor onafhankelijkheid, los van Mos kou. Maar er gebeurde niets. Nou ja, drie presidenten spra ken in Brest af te gaan samen werken en een einde te maken aan het logge apparaat van de Unie. Die keuze lijkt de dreigende conflicten in de kiem te smoren. Dat moet ook wel, want de drie partners hebben alle mogelijke steun van het Westen broodno dig en het laatste wat ze daarbij kunnen gebruiken is angst voor een kernoorlog. Het Westen is wel gedwongen hulp te geven, al was het maar om te voorko men dat een paar gefrustreerde militairen uit pure nood hun nucleaire kennis te gelde maken bij gevaarlijke gekken la Sad dam Hussein. Dat Gemenebest is zo gek nog niet. Gorbatsjov vecht tegen windmolens. LEIPZIG KEES HUCES Even voorbij Braunschweig boort een Nederlandse touring car zich door een zware mist op weg naar voormalig Oostduits grondgebied. Wie nooit in het Oostblok is geweest en zich daarvan een grijs grauw beeld heeft gevormd, wordt nu nog op zijn wenken bediend. De mist plus de nauwelijks verlichte we gen, compleet met slecht aan gekondigde omleidingen, geven een uiterst kil beeld van de vroegere DDR. Wie Leipzig van voor die Wende kent en nu terugziet, krijgt het beeld van een langzaam op krabbelende grote stad. Ooit was Leipzig een rijke, wijds ge bouwde stad met imposante ge bouwen. Maar de laatste de- cennnia is de aanblik sterk ver pauperd onder invloed van de bruinkoolaanslag en door het uitblijven van elke vorm van onderhoud. Veel gebouwen staan nu in de steigers voor een grondige restauratie. Ook het Trabant-wagenpark lijkt aardig uitgedund en vervangen door andere automerken. Daarentegen verdwijnen vroe ger gerenommeerde winkels uit het stadsbeeld, omdat de steeds hoger wordende huren niet meer zijn óp te brengen. De werkloosheid groeit gestaag en ligt in de deelstaat Saksen in middels al zo rond de 30 pro cent, met alle gevolgen van dien. De maatschappelijke ef fecten van de werkloosheid be zorgen de medewerkers van de Nicolaikerk een grote werkdruk. Johannis Lehnert, werkzaam aan het kerkelijk bureau, en Christian Führer, één van de drie predikanten van deze kerk, vertellen dat zij worden bena derd met de meest uiteenlopen de en ingewikkelde smoezen met als uiteindelijk oogmerk dat mensen geld of woonruimte proberen te krijgen. Wat is er trouwens overgebleven van de grote voortrekkersrol van de Ni colaikerk? Lehnert: „Vanaf 1983 houden we in deze kerk de zogenoemde Friedesgebeten. In het begin kwamen daar zo'n dertig bezoe kers op af om in 1989 uit te groeien tot een compleet volle kerk. Twee groepen mensen vonden zich in dit gebed. De ene groep wilde compleet bre ken met het socialisme, terwijl de andere het socialisme gestal te wilde geven in de vorm waar voor het uiteindelijk was uitge dacht. Wat beide groepen ge meen hadden was de zekerheid dat het zó niet langer meer kon." „Tot nu toe heeft de eerste groep de overhand. Rigoreus wordt alles uitgeroeid wat naar socialisme riekt. Straat- en pleinnamen zijn veranderd het kost handen vol geld. Zo heet het Karl Marxplatz nu weer Augustusplatz. Maar ik vraag je, was die Augustus dan zo'n vre delievend mens? De kerk van nu behoort aan de staat, omdat die haar financiert via de belas ting. Zolang de kerk zich met religieuze zaken bezig houdt is er niets aan de hand. maar met politiek mogen christenen zich niet bemoeien." Nu is dit laatste juist heel moei lijk te omzeilen met een man als Christian Führer. Ten tijde van de omwenteling heeft deze 'Sjors van de rebellenclub' zich Johannes Lehnert. opgeworpen als een buffer te gen rassenhaat. Daarna heeft hij een groot werklozenproject van de grond geholpen. Daarbij wordt niet alleen door middel van diverse gespreksgroepen maar door het creëren van ar- beidsplekken hard gewerkt om hulp te bieden aan schoolverla ters, psychisch benadeelden, al leenstaande jonge moeders en uit het arbeidsleven gestoten ouderen. De verwikkelingen rond de voormalige Staatssicherheits- dienst, de Stasi, zijn ook een 'hot item'. In het oude Stasige bouw in Leipzig loopt dezer da gen een tentoonstelling met de treffende titel: Stasi, Macht und Banaliteit. Vooral dat laatste komt tot uiting in een opstel van de hand van een 14-iarige jongen. Hij beschreef enkele ja ren geleden de mogelijkheid een tweetakt-Trabant om te bouwen tot een viertaktwagen- door middel van een samen werkingsverband met de Volks wagenfabriek. Het was voldoen de om het gehele veiligheidsap paraat in beweging te brengen. De ontmanteling van de Stasi levert dan ook nog steeds grote emoties op. Zo is bijvoorbeeld Hans-Joachim Rotzch, de zeer geliefde cantor van het beroem de Thomanerchor (waar de FOTO KEES HUCES naam van Johann Sebastian Bach onverbrekelijk aan ver bonden is) door de stad aan de kant gezet vanwege zijn ver meende rol binnen de Stasi. Rotzch heeft schriftelijk moeten bevestigen (zoals elke leidende figuur in Leipzig) dat hij infor matie naar de Stasi doorspeel de. Volgens de een is dat door spelen van gesprekken ook daadwerkelijk gebeurd, terwijl een ander meldt dat Rotzch dit nu juist niet op zijn geweten heeft. Maar het stadsbesuur trekt één lijn, dus eruit. De grens tussen informanten en 'integeren' loopt dwars door fa milies en werkrelaties heen. Ei- Eind vorige maand reisden 45 vertegenwoordigers van de her vormd/gereformeerde kerken van Haarlem-Noord naar Leip zig. Sinds 1985 onderhouden zij intensieve cantacten met de Ni colaikerk. Daardoor waren zij in oktober 1989 getuige van de grote maandagse demonstra ties, vanuit de Nicolaikerk op de toenmalige Karl Marxplatz, die het communistische bewind in de voormalige DDR aan het wankelen hebben gebracht en die uiteindelijk de val van de Muur veroorzaakten. Organist Kees Huges beschrijft zijn erva ringen bij de terugkeer naar Leipzig. gen dossiers opvragen, durft ei genlijk niemand omdat men bang is namen van vrienden en familieleden tussen de infor manten aan te treffen. Ook blijkt dat Stasileden zich in de laatste weken van het regiem bedienden van valse namen op formulieren, zodat zij de ver denking op onschuldige perso nen konden werpen. Onzeker heid troef. Lehnert: „Kun je je nu ook de agressie voorstellen die mensen uitleven op de zwakkeren bin nen onze samenleving zoals buitenlandse groeperingen? Weet wel dat skinheads alleen nog maar het zichtbare topje van de ijsberg vormen. De poli tie is te zwak. Die laat zich voor een schamel salaris niet in el kaar slaan. Vroeger wist je als burger waar je aan toe was, nu voel je je belazerd door de poli tiek, de banken, noem maar op." Lehnert is geen pessimist, maar een realist die in zijn eigen wakker te schudden. Hij meent echter dat het nog zeker tien jaar zal duren voordat de mist boven de voormalige DDR wer kelijk zal zijn opgetrokken. 'De ondergang van de Sovjetu- jg nie roept de vraag op of 's we- relds belangrijk- r ste diplomatieke lichaam, de Vei- - ligheidsraad van de Verenigde Na ties, niet aan ra- V dicale hervor- 1 ming toe is. 1 Deze maand is de Rus Yuliy Vor- ontsov voorzitter van de V-raad, maar weet nie mand meer wie hij vertegenwoordigt. Vorontsov Uit Maastricht komt vandaag of morgen de boodschap dat een gemeenschappelijke Europese zetel onvermijdelijk is. De Europese Commissie kreeg, onlangs toestemming om in het Wereld Voedsel Programma, een VN-organisatie in Rome, op De Witrussische parlementsvoorzitter Sjoesjke vitsj (rechts) begroet de Oekraïnse president Kravtsjoek bij diens aankomst in Minsk, afgelo pen zaterdag. foto epa david brauchli is ambassadeur v lige Unie, die afgelopen week einde door de presidenten van Rusland, de Oekraïne en Wit- rusland werd opgeblazen. De verwarring wordt alleen r groter doordat de laatste twee republieken altijd zelfstan- te treden namens de Twaalf, dig lid zijn gebleven van de Ver- Maar zolang Brussel geen enigde Naties. De permanente zetel in de V-raad is echter niet in handen van Rusland, de der de en grootste republiek, maar van de Unie die niet meer be staat. Die Unie is sinds enkele weken niet meer in staat zijn rekenin- kelijke eenheid vertegenwoor digt, zal de EG de Twaalf niet mogen vertegenwoordigen in New York. Het einde van de Sovjetunie kan dit proces moge lijk versnellen door een hervor ming van de V-raad. Parijs en Londen schijnen te hopen op ;en aan de VN te betalen, waar- een „elegante oplossing'v worden ontheven van stem recht in de Algemene Vergade ring. De tijd lijkt rijp het probleem van de Sovjet-ze tel. Het ideaal is dat de Russi sche Federatie deze permanen te zetel overneemt. ge reorganisatie, ook al omdat in Maastricht de dag naderbij wordt gebracht waarop Groot- grondi- Geen van de vijf permanente le den van de Raad Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de VS, China en dat wat de Sovjetunie was Brittannië en Frankrijk hun per- is voor een radicale hervorming manente zetel zullen moeten opgeven. Londen en Parijs ver worven hun positie aan de di plomatieke toptafel, toen zij elk nog een wereldmacht waren. van het knusse clubje dat vrij wel onveranderd is gebleven sinds de oprichting 46 jaar gele den.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2