Sport Volgend jaar weer minder profkoersen mz Ten Caat beleeft zware tijden met Aberdeen DE PIONEER N-30 DE BESTE KOOP! Roemloos einde Hamburger SV in UEFA-beker Droom Havelange wordt nachtmerrie Woensdag 11 december 1991 Redactie: 071 161100 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 24 ROOSENDAAL GPD. In 1992 worden in Nederland weer minder wedstrijden voor beroepswielrenners georgani seerd dan dit jaar. Waren het er dit seizoen nog 33, in 1992 komt het aantal hoogstens op 31. Daarmee zet de tendens van de laatste jaren zich voort. Tot de afvallers behoren dit keer in elk geval de wedstrijden in Apeldoorn, Rotterdam en de Grote Prijs Forbo in Kromme nie. Het criterium in Tiel en het evenement in Zaandam zijn momenteel nog vraagtekens. Na enkele jaren afwezigheid maakt Valkenburg zijn rentree op de kalender. De - voorlopige - agenda werd gepresenteerd op de jaarlijkse vergadering in Den Bosch van de VOB, de organisa toren van beroepswielerwed strijden. Gerry van Gerwen is nog even coördinator Van de SBB, de Stichting Bevordering Beroeps- wielrennéri, en regelt de ren nerscontracten voor de Neder landse wedstrijden. De Braban der zal de SBB hoogstwaar schijnlijk verlaten om Krikke op te volgen als manager van de ploeg van Jan Gisbers, die vol gend jaar onder Festina/PDM in het peloton verschijnt. Onmiskenbaar Zes jaar lang is Van Gerwen dan in ftinctie geweest. In die zes jaar heeft hij de markt aanzien lijk zien versmallen. „Ja, dat is onmiskenbaar. Toen ik begon waren er 58 wedstrijden te be zetten, nu nog maar 31, de neergaande tendens is heel dui delijk en zet zich volgend jaar door." Het zijn voor Van Gerwen hectische dagen. Komende dinsdag verwacht hij een defini tief aanbod van Festina te krij gen, volgende week donderdag zal hij wellicht zijn beslissing nemen, nadat hij eerst een advi seur heeft geraadpleegd. De zaak is voor negentig procent rond en inmiddels wordt heftig gespeculeerd over de opvolging van Van Gerwen als SBB-coor- dinator. „Op zich is het logisch dat ik zelf met die opvolger kom, maar ik heb op dit ogen blik nog geen flauw idee," aldus de toekomstige Festina-mana- ger. „De voordracht zal gebeu ren na overleg en goedkeuring van belangengroeperingen als die van de organsisatoren (VOB-red) en de renners (WBW-red)." Roger van Es is secretaris van de VOB en bekleedt dezelfde functie in het profsectiebestuur. Ook hij zegt nog geen idee te hebben over de opvolging van Van Gerwen. „Laten we eerst maar eens wachten op het defi nitieve vertrek. Ik gup het Gerrie van harte, het is een aardige promotie, mag ik aannemen. Bij ons had hij een redelijk salaris, maar een vetpot was het niet. Hij is in zijn SBB-functie de af gelopen jaren enorm gegroeid. Van Gerwen heeft zijn zaakjes zo goed voor elkaar, dat de boel snel is over te nemen, daar ben ik van overtuigd." Van Gerwen: „Dat is het pro bleem ook niet, dat computer programma is gemakkelijk te volgen, maar het zal gaan om de contactuele eigenschappen van m'n opvolger. Het is vaak niet gemakkelijk zowel organi satoren als renners te vriend te houden." berichten EDWIN MOSES. tweevoudig Olympisch kampioen op de 400 meter horden, heeft zich nog niet neergelegd bij zijn afwezig heid tijdens de Olympische Winterspelen in Albertville. Mo ses slaagde er in juli niet in een plaats af te dwingen in een van de Amerikaanse bobploegen, die momenteel in Europa ver- bijven voor trainingen en we reldbekerwedstrijden. De atleet voerde maandag voor de beroepscommissie van de Amerikaanse bobfederatie aan, dat hij tijdens de selectie procedure onbehoorlijk was be^ handeld. Met twee andere afge wezen kandidaten, Willie Gault en Greg Harrel, deed 'starter' Moses zijn beklag over de be handeling. SOREN LERBY is niet van plan om zaterdag Stefan Effenberg te laten spelen tegen Fortuna Düs- seldorf. De 23-jarige voetballer van Bayern München traint wel weer mee met de spelersgroep. Effenberg werd vóór het duel te gen Rostock geschorst, omdat hij forse kritiek had geuit op de clubleiding. Naar aanleiding van de situa tie bij Bayem, staat ook de plaats van Effenberg in de Duit se voetbalselectie ter discussie. Coach Berti Yogts gaat nu pra ten met de werkgever van Ef fenberg. Zaterdag hoort de voetballer of hij wel of niet mag aantreden in het EK-kwalifica- tieduel tegen Luxemburg op woensdag 18 december. ZIBI BONIEK 2at afgelopen zondag gewoon op de bank bij Bari. Alsof er niets was gebeurd. Vorige week dinsdag werd hij ontslagen door voorzitter Ma- tarrese. De Poolse international wilde woensdag afscheid ne men van zijn spelers. Zijn voor ganger bij de Zuiditaliaanse club Gaetano Salvemini stond immers reeds klaar om het roer over te nemen. Boniek kreeg echter te horen dat hij nog een dag in Bari moest blijven om zijn ploeg te coachen in de bekerwedstrijd tegen Sampdoria. Die wedstrijd werd een grote adhesiebetui ging van supporters voor de Pool, zodat de clubleiding be sloot alles bij het oude te laten. (CONSUMENTEN ONDERZOEK NOVEMBER 1991) Keurig bij u afgeleverd en aangesloten inclusief afstandbediening en luidspeakers Een compact Hi-Fi mini systeem met een trendy design en een op en top moderne vormgeving. De simulated stereo en stereo wide geluidseffecten dragen bij tot een verhoogd luisterplezier. Terwijl de disco, hall of BGM weer- gaveprofielen bepaalde muziekvormen beter tot hun recht doeg komen. De smart operation laciliteit zorgt Voor een verbluffend gebruiks- comfort: u schakelt het systeem in en CD, deck ot tuner beginnen automatisch te spelen. A.S.E.S. AUTO SYNCHRO EDITING SYSTEEM Met "fulfill" en "link" wordt het opnemen van cassettes heel makke lijk. "Fulfill" begint automatisch opnieuw song t op te nemen als er nog lege band overblijft. 3-WEG LUIDSPREKERS De S-P410 3-wegs bass reflex luidsprekers zijn van een zeer hoge kwaliteit. BEELDSGELUID telefoon verkoop S reparatie 071 126344 OPENINGSTIJDEN Ma van 13.00-17.00 u. Di t/mVr. van 09.30-18 00 u Do koopavond van 19 00-21.00 u Za. van 09.30-17.00 u ALTIJD: gratis bezorgd - aangesloten op aanwezige installatie en gedemonstreerd. De Swaak zaken vindt u op de Haarlemmerstraat tussen de Pelikaanstr. en de Haven te Leiden. parkeergelegenheid 'N EERLIJKE ZAAK V T E r T M B N D Hamburger SV heeft op roemloze wijze af scheid genomen van het toernooi om de UEFA-beker. De gehavende Duitse forma tie werd dinsdagmiddag in Tsjechoslowa- kije door Sigma Olmütz simpel met 4-1 verslagen. Het eerste duel in de achtste fi nale had HSV eveneens verloren (1-2). De Duitse ploeg, die zes basisspelers om uiteenlopende redenen miste, speelde 55 minuten van de levendige wedstrijd met tien man. Doelman Golz werd tien minu ten voor de rust, bij een stand van 1-0, te recht door de Joegoslavische arbiter Petro- vic weggezonden na een grove charge op de doorgebroken Kerbr. Voor reserve-doel man Bahr moest aanvaller Eckel het veld ruimen. In offensief opzicht kon HSV dat verlies niet opvangen. Bahr presteerde redelijk. In de 63ste mi nuut keerde hij een strafschop van Hanus. Voorzitter Hunke had zijn spelers een winstpremie van ruim 13.000 gulden in het vooruitzicht gesteld indien uit de vrijwel kansloze uitgangspositie alsnog de kwartfi nale zou worden bereikt. Bij een tempera tuur van zes graden onder nul liepen de Duitsers niet echt warm voor de kerst-gra tificatie. Sigma Olmütz, aangemoedigd door 16.000 toeschouwers, was zowel fy siek als technisch de betere ploeg. Kerbr opende in de dertiende minuut de score voor de thuisclub. Na een uur her stelde Spörl het evenwicht. In de slotfase buitte Sigma het numerieke overwicht uit. Hapal. Latal en Hanus maakten tussen de 64ste en 75ste minuut van HSV, de laatste Duitse vertegenwoordiger in het toernooi om de UEFA-beker, een geslagen ploeg. Even naar Booy bellen... nieuwslijn De vraag voor de topper KV Mechelen-Club Brugge was: doet Foeke Booy mee? Op 13 oktober raakte de Nederlandse topscorer van Club (12 goals in 10 wedstrijden!) zwaar gebles seerd aan de knie. Vrijdag zou hij voor het eerst weer meedoen in het tweede van Club Brugge, maar liet met een keelontste king nog verstek gaan. Georg Leekens, vorig jaar nog trainer van Club Brugge en dit jaar coach bij KV Mechelén, wist het op tijd. „Ik vermoedde al dat Foeke zou spelen. Toen ik hem tijdens de invallersmatch niet zag opdraven en mijn spionnen aan het werk zette, wist ik het zeker. Ik liet enkele uren voor de wedstrijd iemand naar Foeke thuis bellen. Men antwoordde dat hij er niet was... Ik moest niét drie keer raden om te weten waar hij zich dan wel bevond." Aberdeen beleeft de laatste maanden zware tijden. De Schotse club, waar de Neder landers Hans Gillhaus, Peter van de Ven. Willem van der Ark, Theo Snelders en Theo ten Gaat onder contract staan, behaalde uit de laatste acht wedstrijden slechts drie punten! Een diepte punt in de historie van de club. De achterstand op koploper He- art of Midlothian bedraagt na 23 duels inmiddels elf punten. „We praten maar niet meer over een titel", zegt de 27-jarige Ten Caat. „Het wordt nog een hele klus om Europees voetbal te halen". Wat is er mis met Aberdeen? Ten Caat zucht: „Tsja...Het geluk heeft ons nogal eens in de steek gelaten, al kun je dat na tuurlijk niet blijven zeggen. Sco ren is een obsessie voor ons ge worden. In het begin van het seizoen werd bijna elke kans benut. In die periode stonden we ook bovenaan. De laatste tijd wil het niet meer lukken. We creëren genoeg kansen, maar ze gaan er niet in. Dat ligt overigens niet alleen aan de aanvallers, ook de middenvel ders delen in de malaise. Daar bij komt dat er verdedigend veel kapitale fouten worden ge maakt". De onrust moet groot zijn? Ten Caat: „De club is dit niet gewend, dus dat zorgt voor ex tra spanningen. Vooral zaterdag was de druk erg groot in de uit wedstrijd tegen Airdrie. Dat was ook af te zien aan het spel. Dat was puur slecht. Er komt na tuurlijk steeds meer kritiek van buitenaf. Je leest de nodige din gen in de kranten. Vaak hebben ze gelijk. Is ook niet zo moeilijk. Een blinde kan zien dat het niet goed gaat bij ons". Staat de positie van de mana ger Alex Smith al ter discussie? Ten Caat: „Het is niet de poli tiek van Aberdeen om de mana ger zomaar op straat te zetten. Bij iedere andere club was dat wel gebeurd, hier denken ze daar anders over. Ik denk eerder dat er spelers zullen sneuve len". Ben je bang voor jouw positie? Ten Caat: „Ik ben op dit mo ment geblesseerd (de midden velder heeft last van een kwets uur aan de buikspieren, red.), dus ik heb weinig te vrezen. Maar ik denk dat wanneer ik hersteld ben er toch weer insta. Ik draai tot nu toe een redelijk seizoen. Ik speel links op het middenveld en heb inmiddels vier keer gescoord". Van de andere Nederlanders horen we weinig positiefs. Theo Snelders deelde onlangs een klap uit aan een tegenstander en Hans Gillhaus miste zaterdag te gen het zwakke Airdrie een pe nalty- Ten Caat moet lachen: „Snel ders had die Frank Bruno op te levisie zien boksen tegen die Nederlander. Hij dacht: dat kan ik ook. Het was een echte knock-down". Dan serieus: „Als het slecht gaat, krijg je dit soort dingen. Zoiets is niks voor Theo, maar je bent natuurlijk eerder geïrriteerd als het slecht gaat met de club". Zie jij nog licht in de tunnel? Ten Caat: „Zaterdag komt St. Johnstone op bezoek, een te genstander waar Aberdeen het altijd moeilijk tegen heeft. Wat we nodig hebben, is een over winning. Dan komt het zelfver trouwen weer wat terug en kun nen we ons weer mengen in de strijd om Europees voetbal. Al leen moet die overwinning niet te lang meer op zich laten wachten". GPD. De droom van Joa Havelange (op archieffoto met wereldbe ker) wordt steeds meer een nachtmerrie. De voorzitter yan de FIFA liet zich een paar jaar geleden voor het karretje span nen van Henry Kissinger, die een vurig pleidooi hield het WK '94 in de Verenigde Staten te houden. Hermann Neuberger, vice- president van de FIFA en al vanaf 1974 direct betrokken bij de organisatie van alle WK's, heeft er een hard hoofd dat het allemaal nog in orde komt. „Het ontbreekt de Amerikanen niet alleen aan ervaring, maar ook aan geld en sponsors. Het wordt een hele zware opgave om dit WK tot een goed einde te bren gen". Neuberger liet het zondag bij de loting in New York niet al leen bij woorden, maar sloeg meteen flink op de trom. Om Amerikaanse sponsors warm te krijgen voor het WK wil de FIFA in juni '93 in de VS een toernooi houden met alle wereldkam pioenen. Dus met Duitsland, Italië, Brazilië, Uruguay, Argen tinië en Engeland. Van Himst wil snel aan de slag Rinus Michels adviseert de KNVB dit seizoen nog niet te begin nen met de kwalificatie-reeks voor het WK '94. In Belgie wil men echter zo snel mogelijk aan de slag. Bondscoach Pol van Himst heeft een 1-6-3 systeem bedacht: één wedstrijd nog in het lo pende-seizoen, dan zes wedstrijden tussen september '92 en ju ni '93, vervolgens nog drie duels tussen september en december '93. Van Himst: „Ik wil zo snel mogelijk beginnen, als het kan al in april komend jaar." Het gaat dan om een thuiswedstrijd tegen een van de zwakste tegenstanders in.de poule, Cyprus of de Far. Oer Eilanden. Opvallend is dat Nederland (Michels!) juist altijd heeft geprobeerd, in verband met het doelsaldo, de thuiswed strijd tegen de zwakste voor het laatste te bewaren. Hearts blij met Joe Jordan Joe Jordan doet het voortreffelijk als manager van Hearts in Schotland. Een jaar geleden nam hij de job over bij het toen op degraderen staande Hearts. Inmiddels staat de club stijf boven aan in Schotland en lonkt voor het eerst in ruim 30 jaar het kam pioenschap. Zóndag wordt hij 40, maar de oud-spits van Leeds, Manchester United, AC Milan en Schotland (drie WK's!) heeft al een mooie staat van dienst als manager. Bij Hearts doet hij het ook nog eens zonder geld, want dat is er niet. In mei stond Pier re van Hooijdonk (toen RBC) op zijn lijst. „Dat klopt, maar ik kan Van Hooijdonk niet kopen; geen geld." De koopzucht van Ron Atkinson Nu valt er natuurlijk altijd te handelen in de voetballerij, zeker in Engeland, waar het gebruik is geld te lenen als een speler moet worden gekocht. Ron Atkinson is zo'n manager die zijn hand niet omdraait voor een transfer meer of minder. Bij Manchester United zette hij tientallen miljoenen om in het kopen en verkopen van spelers. Bij Aston Villa is het niet anders. Sinds'Atkinson in juni aan de slag ging in Birmingham kocht en verkocht hij liefst 21 spelers. De omzet bedroeg 45 miljoen gul den. Edoch: Atkinson boekt tot op heden winst: met het gehan- del verdiende hij voor Villa inmiddels 12,3 miljoen gulden. Daar staat tegenover dat zijn ploeg op de ranglijst een beschei den positie inneemt. „We zijn een miljoen mijl verwijderd van het kampioenschap", zuchtte Atkinson daarom vorige week. De cynische reactie van een verslaggever. „Ik had niet in de gaten dat Villa zo dicht bij de titel was." Zoute thee doet wonderen De saaie wedstrijd Hull-Preston zaterdag pas pittig, toen de spe lers in de rust hun thee kregen zonder suiker; maar met zout! Niemand merkte er iets van en binnen de kortste keren werd er drie keer gescoord. Hull-manager Terry Dolan: „Het moet ze goed gedaan hebben, zo'n kopje thee met zout." Vóoral de spe lers van Preston dan, want die maakten twee van de drie goals.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24