Sport Groenendijk wordt pissig V: Becker met geen geld uit ziekbed te krijgen Richard Witschge eist voor volgend seizoen basisplaats BOLLEN Woensdag 11 december 1991 NIEUWSLIJN Carlo L'Ami naar Heracles DEN HAAG - Heracles heeft tot aan het eind van doelman Carlo L'Ami gbhuurd van SW/Dordrecht '90. De eer- ste-divisieclub heeft een optie tot koop. L'Ami (27) speelde eer der bij Excelsior en PSV. Bij de fusieclub was hij derde keeper. Bij Heracles vult L'Ami de plaats op van de langdurig geblesseer de doelman Vennema. Vanwege de rode kaart van reserve-kee per Beerthuizen is de overgang in een stroomversnelling geko- Albertville in trek ALBERTVILLE - De kaartverkoop voor de komende Olympische Spelen in Albertville verloopt vlot. Volgens Michel Barnier, me de-voorzitter van het Franse organisatiecomité (COJO), zijn twee maanden voor het begin van de zestiende Winterspelen 600.000 tickets aan de man gebracht. „We zijn zeer tevreden over dit aantal", verklaarde Barnier. „We hebben onze begroting betreffende de recettes al gehaald. We hebben nog 200.000 kaartjes in de aanbieding. We hadden 1,2 miljoen toegangsbe wijzen kunnen verkopen, maar na beraad hebben we daarvan afgezien. We zouden bij een dergelijke hoeveelheid problemen krijgen met de vervoerscapaciteit." Van Hoorn verder in Open NK squash AMSTERDAM - Van veelvoudig nationaal kampioene Babette Hoogendoorn werd gisteren op de openingsdag van het open NK squash voor vrouwen wel iets meer verwacht. Ze faalde in de eerste ronde tegen de Engelse qualifier Linda Charman. De hui dige Nederlandse titelhoudster Hugoline van Hoorn leek tegen de sterke en ervaren Linda Soutter kansloos, maar de 22-jarige Eindhovense verraste aangenaam door als enige Nederlandse door te dringen tot de tweede ronde. Ze versloeg de geplaatste Engelse, die volgens de organisatie en de wereldranglijst net als Hoogendoorn de laatste zestien had moeten halen, in drie ga mes met overtuiging. Meerburg-jeugd verslaat Quick Boys LEIDEN - In de voetbalcompetitie voor teams onder 21 heeft Quick Boys gisteren een verrassende nederlaag geleden. Bij Meerburg gingen de Katwijkers met 3-2 onderuit. Voorschoten trok ook aan het langste eind. Thuis tegen Roodenburg werd met 3-1 gewonnen. De talenten van UVS kwamen in eigen huis niet verder dan 2-2 tegen UDWS. De overige wedstrijden werden Miljoenendans in ijshockeywereld LOS ANGELES - De Noordamerikaanse ijshockeycompetitie NHL is een goudmijn voor de spelers. Volgens het gezaghebben de blad Hockey News krijgen zeventien NHL-profs per seizoen meer dan één miljoen dollar op hun bankrekening bijgeschre ven. De Canadees Wayne Gretzky (Los Angeles Kings) is de ab solute topper. Deze sportheld ontvangt een gage van ruim drie miljoen dollar, ongeveer 5,7 miljoen gulden. Mario Lemieux van de Pittsburgh Penguins is tweede op de lijst van grootverdieners. Hij moet op jaarbasis genoegen nemen met een klein miljoen dollar minder. Derde in het klassement is Pat LaFontaine van het de Buffalo Sabres. Dp topscorer van het Amerikaanse natio nale team strijkt per jaar een salaris van anderhalf miljoen dollar op. De Fin Esa Tikkanen is met één miljoen dollar de bestbetaal- de Europeaan in de NHL. Stefan Pettersson probeert ander schoeisel op de harde mat van het Rhein-stadion. Alfons Groenendijk kwam afgelopen zomer als opvolger van de aan Barcelona verkochte Richard Witschge naar De Meer. Hij dacht bij Ajax rap een basisplaats te kunnen veroveren. En stiekem mijmerde hij ook al over het Oran je-shirt en het EK in Zweden. Maar al zijn zoete dromen zijn vooralsnog voorbarig. De competitie is reeds halver wege en Groenendijk is nog altijd geen vaste kracht bij Ajax en het Europees kampioenschap is verder weg dan ooit. dusseldorf gpd-verslaggever „In tien jaar betaald voetbal," laat de Leidenaar weten, „heb ik er nog nooit naast gestaan. Nu overkomt me dat en dat doet pijn. Nee, gefrustreerd ben ik niet, wel getergd." Maar hij zal terugknokken, belooft de 27-ja- rige linkermiddenvelder, die via FC Den Haag (vijf seizoenen) en Roda JC (vier seizoenen) voor 1,2 miljoen gulden aan de Am sterdamse Middenweg beland de. „Ik denk dat ik voor Ajax be langrijk kan zijn," klinkt Groe nendijk strijdvaardig. „Ik hoor ook in het eerste elftal. Waar om? Dat vind ik gewoon. Ik loop lang genoeg mee om te kunnen zien hoe er gevoetbald moet worden. Ik zal ook bewijzen dat ik erin hoor. Elke wedstrijd die ik er naasj sta, vind ik er één te veel. Maar ik ben prof, ik laat me niet uit het veld slaan. Ik blijf in mezelf geloven." Maar gelooft Louis van Gaal ook in hem? De technisch direc teur van Ajax zegt van wel. „Groenendijk is een goede voet baller," stelt hij simpel vast. Dat is Groenendijk zeker, maar dat neemt niet weg dat hij ook van avond in het Europa Cup-duel tegen Osasuna weer genoegen moet nemen met een plaats op de bank. Van Gaal heeft voor de positie links op het middenveld de voorkeur gegeven aan de rechtsbenige Rob Alfien. „En dan is er iets aan de hand, als ik een rechtspoot aan 'de linker kant neerzet." Met andere woorden, Louis van Gaal is allerminst tevreden over de beoogde opvolger van Richard Witschge. „Groenen dijk," beaamt hij, „heeft tot dusver niet best geacteerd. Ik vind Alfien momenteel scherp er." Groenendijk is het met de lezing van de coach oneens. „Scherper, scherper...wat is nou scherper? Ik ben groot, beweeg soepel en oog daarom mis schien minder scherp dan klei ne mannetjes als Rob Alfien en Jan Wouters. Maar dat wil nog niet zeggen dat ik niet scherp ben of mijn taak verzaak. Ik ga geen duel uit de weg. Verdedi gend is me nog niks gebeurd." Knieblessure Groenendijk, een aankoop van Leo Beenhakker, geeft toe nog niet optimaal voor zijn nieuwe werkgever te hebben gepres teerd. Hij kent ook de oorzaak; een slepende knieblessure, op gelopen in een oefenpartijtje te gen de amateurs van Aalsmeer, op 3 september. „Een honderd procent fitte Groenendijk schiet per wedstrijd vier tot vijf keer op doel. Die neemt corners waaruit gescoord wordt. Die is overal bij betrokken. Maar ik had zo'n last van die knie dat ik niet meer op doel kon schieten, geen corner meer kon nemen, zelfs geen bal meer met de binnenkant van mijn voet kon trappen." Hij blikt een tikje mistroostig voor zich uit en wiegt zijn hoofd zachtjes heen en weer. „Eigen- lijk," peinst hij, „had ik aan me zelf moeten denken en rust moeten nemen. Maar je bent nieuw bij de club en wilt niet di rect zeuren. In overleg ben ik daarom doorgegaan. Voor ten minste zeven, acht wedstrijden ben ik opgelapt met pilletjes en pijnstillers. Ik heb me opgeof ferd voor de jongens en voor de trainer, want zelf beleefde ik weinig plezier aan die wedstrij den. Uiteindelijk ben ik het slachtoffer geworden van mijn eigen opofferingsgezindheid. Zoiets zal me geen tweede keer overkomen. Ben ik nu gebles seerd, dan speel ik niet. Dat is de belangrijkste les die ik heb geleerd." In Van Gaal is de rossige voet baller teleurgesteld. „Ik vind het onbegrijpelijk dat ik het zo bij hem verbruid heb, want hij wist dat ik niet fit was. Ik denk dat de trainer ccn voorkeur heeft voor bepaalde spelers." Hij noemt de 'lievelingetjes' van Van Gaal niet bij naam, maar het is dui delijk dat hij op Michel Kreek, Frank de Boer en Wim Jonk doelt. Groenendijk, vergoelij kend: „Al is het natuurlijk men selijk dat een trainer bepaalde voorkeuren heeft. Ieder mens heeft zijn voorkeuren." Groenendijk waakt er angst vallig voor het achterste van zijn tong te laten zien. „Wij mogen ons niet negatief uitlaten en ik moet oppassen nifft mijn eigen glazen in te gooien. Misschien levert me dit al wel een boete op." Toch kan hij het niet laten nog even een sneer aan het adres van Van Gaal uit te delen. „Als je met 2-0 van Vitesse ver liest en je bent dan toch zo te vreden, zoals de trainer was, dan snap ik daar niks van. Ik kan na een nederlaag niet zo te vreden zijn." munchen eric de bie gpd-verslaggever Een huwelijk tussen Boris Bec ker en de Grand Slam-cup lijkt maar niet tot stand te willen ko men. De 24-jarige tennisser uit Leimen, die geacht werd van daag in München voor het al taar te verschijnen, besloot gis teren al de gerezen onzekerheid bij zijn aanstaande bruid weg te nemen. Hij stuurde manager Ion Tiriac om de ongewenste tijding mede te delen. „Boris voelt zich nog steeds te zwak om te spelen", sprak de Roemeen met veel gevoel voor dramatiek op een haastig beleg de persconferentie. „Sinds zon dag is er in zijn ziektebeeld geen verandering opgetreden. Wat hij precies heeft, weten we nog steeds niet. De oorzaak is waarschijnlijk een virus. De ko mende dagen wordt zijn bloed verder onderzocht." Voorafgaande aan deze be kendmaking speelde zich in de catacomben van de Olympia- hal een fraai theaterstukje af, met in de hoofdrollen Tiriac en organisator Axel Meyer-Wölden. Even na vijven maakte de Roe meen zijn opwachting, telefo neerde even en praatte vervol gens ruim een half uur met een advocaat uit München, die ove rigens namens Tiriacs bedrijf Teviri BV in de toernooileiding van het met zes miljoen dollar gedoteerde evenement zit. On dertussen glipte reserve Todd Woodbridge de kamer van de toernooileiding binnen. Het geen al aangaf dat Becker, die de afgelopen dagen in zijn Münchener appartement door zijn zus werd verzorgd, verstek zou laten gaan. Eerlijker „Boris vond het ten opzichte van de organisatie en het pu bliek eerlijker om zich nu al af te melden. Hij wilde de mensen niet tot het laatste moment in het ongewisse laten", gaf Tiriac de woorden van zijn pupil door. „Het spijt hem zeer dat hij de toeschouwers moet teleurstel len. In de aanloop naar de Grand Slam-cup heeft hij enke le positieve dingen over het toernooi .gezegd. Daarom wilde hij graag aan zijn verplichtingen voldoen. Hij is echter van me ning dat het geen zin heeft om té verschijnen als hij niet zijn beste spel kan laten zien". Bij de eerste editie van de Grand Slam-Cup gaat het rtog steeds om geld. Omdat het eve nement nog steeds in een on gunstige periode van het sei zoen valt - precies in het door de spelersvakbond (ATP) be pleite toernooi-vrije tijdvak - moet 'München' natuurlijk iets aardigs bieden om de beste ma- tadoren van „de vier Grand- Slam-toernooien (Melbourne, Parijs, Londen, New York) naar het koude Beieren te lokken. Daarom trok de organisatie vorig jaar het exorbitante be drag van zes miljoen dollar uit voor het prijzengeld. Door het beschikbaar stellen van 2,5 mil joen dollar voor het tennis in ontwikkelingslanden en de pro motie van het rolstoeltennis trachtte de ITF haar evenement nog enigszins verkoopbaar te maken. Patrick McEnroe kwam de eerste partij in München goed door, hij versloeg Thierry Champi barcelona anp Richard Witschge heeft zich aan de vooravond van de Europese bekerwedstrijd tegen Benfica gemengd in de discussie om trent de buitenlandse spelers bij Barcelona. De jeugdige mid denvelder liet onverbloemd we ten het volgende seizoen geen genoegen meer te nemen rnet een plaats op de bank. „Ik speel, of ik stap op", zegt de voormali ge Ajacied in een interview met de Madrileense sportkrant Mar- ca. Witschge is bij de Spaanse landskampioen bezig aan zijn eerste seizoen van de zeven, die in zijn miljoenencontract zijn opgenomen. In de dertien com petitiewedstrijden speelde de international gemiddeld dertig minuten. „In mijn eerste seizoen bij Barcelona wil ik nog wel genoe gen nemen met een onderge schikte rol", aldus Witschge. „Maar het volgende seizoen wens ik niet opnieuw als vierde buitenlander te fungeren. Ik hoor niet thuis op de bank. Ik wil evenmin voor een jaar uitge leend worden aan een andere Spaanse club." De problematiek rond de bui tenlanders bij Barcelona is de laatste weken weer actueel ge worden door het sterke spel van Michael Laudrup. Het contract van de Deen loopt dit seizoen af en aanvankelijk was het de be doeling van de clubleiding de behendige aanvaller na zijn dienstverband te verkopen. Hoewel coach Johan Cruijff nog aarzelt, heeft Nunez zijn sterspeler al nieuw, meerjarig contract aan geboden. Laudrup, die de voor keur zou geven aan een verlen ging van slechts één seizoen, heeft het voorstel in beraad ge- Barcelona beschikt met Ro nald Koeman, Hristo Stoitsjkov, Laudrup en Witschge over vier peperdure buitenlandse krach ten. In de Spaanse competitie mogen slechts drie niet-Span- jaarden worden opgesteld. Met ingang van het volgende sei zoen geldt die norm ook voor de Europese bekertoernooien. De positie van Koeman staat, bij gebrek aan alternatieven, niet ter discussie. De aanvallers Stoitsjkov en Laudrup hebben zich de afgelopen maanden bij herhaling afgezet tegen een mo- geliike rol als bankzitter. SU ,E OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Rob Vermeulen was jarenlang de fiere libero van FC Lisse. De technisch aangelegde voet baller maakte naam als voet ballende laatste man (zo heet dat in deze sport, want er zijn er gek genoeg ook die niet voetballen, al staan ze in het veld). Hij kreeg vorig jaar als beloning zelfs een uitnodiging voor het Nederlands amateur team. Maar de 24-jarige Lisse- naar zit in het welbekende dal letje, heeft geen basisplaats meer en geen lol meer in zijn hobby. Bij Lisse denken ze dat het al lemaal niet zo'n vaart loopt. Maar de voetballer zelf denkt daar heel anders over. „Mijn carrière bij Lisse is over. Dat zeg ik niet in een opwelling of omdat ik niet meer in de ba sis sta. Ik ben een jaar geleden in Rotterdam gaan wonen en rijd drie keer per week naar Lisse om te trainen. Dat is wel even een uur heen en een uur terug. En dan op zaterdag op de bank zitten. Dat is niet meer op te brengen, aldus een teleurgestelde Vermeulen, die ook nog twee broers (John en Arnold) bij Lisse heeft. Hij speelde zeventien jaar bij de club op Ter Specke. Een langdurige verhouding wordt dus abrupt afgebroken en de Bollenstreek verliest een van de betere voetballers op de velden. Het verhaal achter de verstoorde relatie is een beetje ingewikkeld. Vermeulen gaf r het de r we trainer Ruud Bröripg al te kennen dat hij de libero-posi tie niet meer ambieerde. Hij wilde aanvallender spelen, als middenvelder of spits. In de uitwedstrijd tegen Vitesse Ruud Bröring. archiefffoto der in het i de aanval. Hij kreeg echter in de slotfase van dat duel een schop en was een maand uit de roulatie. Toen hij terug kwam van de blessure zat Brö ring met een dilemma. De tra ditionele spits Mark Ens was inmiddels terug van vakantie en er was weinig reden om Vermeulen in te passen. Het draaide immers boven ver wachting met FC Lisse. Toch kwam hij weer even in het team. Als libero. „Om het team uit de brand te helpen. Onder de vorige trai ner, Wim Eilander, heb ik het jarenlang gedaan. Er was geen andere gegadigde. Maar ik wil het niet meer. Uil tegen ARC heb ik het weer gedaan voor een keer. Maar de week erop zat ik weer gewoon op de bank. Toen knapte er iets. Ik vind mezelf te goed om in de dug out te zitten. Wachten op een schorsing of blessure zie ik niet zitten. Dat is mijn eer te na. Ruud Bröring vindt het ook een ongelukkige situatie maar zegt geen andere keus te heb ben. „Het feit dat Rob geen laatste man wil spelen is een extra moeilijkheid. Maar ik moet ook zeggen dat ik hem geen ba sisplaats kan garanderen als hij wél libero wil spelen. En dan is drie keer per week Rot- terdam-Lisse vice versa erg veel als je op zaterdag niet speelt. Dat snap ik. Vermeulen vroeg onlangs aan zijn trainer bedenktijd. Hij stelde de coach nog niet in kennis van zijn besluit. Bröring: „Het balletje ligt nog steeds bij hem. Hij is al door veel mensen gebeld, omdat ze het jammer vinden als hij zou stoppen. Het is een positieve jongen en Rob kan geweldig voetballen. Enfin, ik ben benieuwd wat er uitrolt. Misschien moet ik het wel in het Leiclsch Dagblad lezen. Inderdaad. prettige me dedeling van de KNVB. De ploeg uit Hazerswoude had volgens de heren op het bondsbureau de tweede perio- detitel in de zondagafdeling bemachtigd! Van harte, dus. Secretaris Sjaak Wortman viel om van verbazing, nadat hij kennis had genomen van de brief. Hij overwoog in een vlaag van plotseling opkomen de vreugde om Hotel Groe nendijk voor een heus feest af te huren, maar het bestuurslid kwam weer pijlsnel terecht in de wakkere wereld. Want vol gens zijn informatie was Ber- nardus helemaal geen perio dekampioen geworden. Rede nen genoeg omViaar eens even contact te zoeken met competitieleider Jozef van der Vooren. Die stuurde nog dezelfde dag een tweede brief aan Bernard- us en andere betrokken ver enigingen. Daarin een onthut sende mededeling: Bemardus was géén kampioen geworden van de tweede periode. Nu be grijpt Jan met de pet toch al weinig van de door de KNVB ontwikkelde formule om tot drie periodekampioenen te komen. Maar nu tasten de ho ge heren, uit wier brein het systeem nota bene is ontspro ten, dus zélf ook in het duister. Hoezo ingewikkeld systeem? Maar inmiddels heeft Jozef van der Vooren het lek boven. „Het was een foutje. Ik verkeer de in de veronderstelling dat Bemardus een wedstrijd voor de tweede periode had ge speeld, maar achteraf blijkt het een wedstrijd uit de derde pe riode. Van der Vooren wordt achter zijn bureau soms horendol van de regeling. Zeker is, dat je wiskunde gestudeerd moet hebben om het systeem te kunnen ontleden. 'Simpel' ge zegd komt het hierop neer: vanwege het oneven aantal clubs geldt niet voor elke ploeg dezelfde reeks wedstrijden voor een periode. Ploeg A moet bijvoorbeeld zijn punten vergaren in de wedstrijdron den 1 tot en met vijf, ploeg B in de ronden 2 tot en met 6. Administratief bijzonder inge wikkeld en daarom moeilijk te begrijpen. Kan dat nou niet anders, he ren van de KNVB? Van der Vooren: „Natuurlijk wel. Je kunt de competitie ook in twee stukken delen. Dan heb je twee periode kampioenen. Maar daar wil hei afdelingsbestuur niet aan. Dat wil een competitie met minstens drie en liefst met vier ploegen. Op 22 december valt nu de de finitieve beslissing omtrent de tweede periode. Bemardus heeft tegen ASC nog één puntje nodig en de ploeg is vast van plan om het klaarlig gende kerstcadeautje uit te pakken. Secretaris Wortman: We gaan gewoon met z 'n el ven voor de pot liggen, we heb ben ten slotte aan een gelijk spel genoeg, ha, ha, ha. Nee, zonder gekheid, we gaan die prijs pakken, daarvan ben ik overtuigd. Nu maar hopen dat de admi nistratie van KNVB op orde is.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23