Leidsch Dagblad EG geeft Major zijn zin ik Wim van Leenen weer actief in computers 384 'Brandsteder .bjmoet nu naar de rechter' Amsterdamse politie schorst adviseur van korpsleiding 1995,- 2975,- jg§75,- Mensensmokkel op Schiphol wordt al sinds mei gevolgd Naam KLM verdwijnt FEITEN EN MENINGEN Gorbatsjov vecht tegen windmo lens BINNENLAND Belastingdienst ontdekt enorme wir-fraude Journalist Bucha nan neemt het op tegen Bush Stationsplannen bieden veel extra werkgelegenheid TNO in Leiden moet nog verder uitbreiden Leids literatuur festival onderdeel van boekenweek Woensdag 11 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39723 Losse nummers 1,45 Becker met geen geld uit zieken boeg te krijgen Nog geen abonnee? nri 07I 161400 DlLS 071 161 353 ABONNEÈ^_ SERVKE-£9 Sociale paragraaf geschrapt om economische en monetaire unie te redden Oprichter Infotheek begeleidt bedrijven Premier John Major van Groot-Brittanië is de grote over winnaar geworden van de vannacht afgesloten Eurotop in Maastricht. Na een keihard politiek gevecht met de Franse president Mitterrand en de Duitse kanselier Kohl wisten de Britten af te dwingen dat de EG zich niet meer gaat bemoeien met het sociaal beleid. een apart onderling verdrag. Premier Lubbers sprak na af loop ondanks alles van „een goed resultaat". Ook de andere regeringsleiders lieten zich in een poging het prestigegevecht te relativeren positief uit. Kohl en Mitterrand lieten na afloop doorklinken dat ze ak koord zijn gegaan om zo de economische en monetaire MAASTRICHT PETER DE VRIES De onderhandelingen over het sociaal beleid vormden het met veel politiek prestige beladen sluitstuk van de EG-top over verdere monetaire en politieke eenwording. De 'sociale para graaf is geheel geschrapt uit de akkoorden. Elf EG-landen slui ten over het sociaal beleid nu Britten juichen de Elf staan nu 'Game, set and match'. Groot- Brittannië heeft de slag in Maastricht gewonnen. Premier John Major kraaide het vanoch tend uit van plezier. De Britse kranten brachten het nieuws over de afloop van de Eurotop juichend op de voorpagina's. In Parijs en Bonn wordt gegromd. In het Maastrichtse gouverne ment is gisteren uren gepraat over het sociaal beleid van het Europa van de toekomst. Pre mier Lubbers, bondskanselier Kohl en de Deense premier Schlüter goochelden met woor den om veilig te stellen dat ar beidsvoorwaarden, levensom standigheden en medezeggen schap in de toekomst onder werp zullen zijn van EG-beraad. Maar onder druk van de span ning houdt de diplomatieke taal niet altijd stand. Elke keer eindigt het deb^t bij John Major, de charmante Con servatieve premier. Zijn inbreng in de discussie is simpel, onver biddelijk, en telkens hetzelfde. 'Nee. Dat hangt de Franse presi dent Mitterrand aan het begin van de middag knap de keel uit. Hij grijpt de microfoon, houdt NIEUWSLIJN Dode verstekeling op vrachtschip Op de Noordzee is in het mim van de Nederlandse vrachtvaar der Wilma een dode verstekeling uit Dubai gevonden. Een twee de verstekeling, eveneens uit Dubai, werd levend aangetroffen. De Wilma is via de haven van IJmuiden direct doorgevaren naar Amsterdam, waar de technische recherche aan boord ging voor een onderzoek. De vermoedelijke doodsoorzaak van de verste keling is verhongering. Vandaag wordt sectie verricht. Het twee tal heeft zich vijftien dagen zonder eten en drinken verborgen gehouden. 'Deel wintersportbussen onveilig' Van de ongeveer 300 bussen die gemiddeld een keer per week op wintersportbestemmingen rijden, laat bijna 10 procent te wensen over op de punten van veiligheid en comfort. Winter- en modderbanden, een speciaal remsysteem en goede verlichting ontbreken. Ook is de verwarming in sommige bussen onvol doende. Algemeen directeur Ter Haar van OAD-Reizen zei dit gisteren in Zeist bij de presentatie van het nieuwe OAD-reispro- gramma. unie te redden. Daaraan hecht ten zij het meeste belang. Een flop in Maastricht zou tot gevolg hebben gehad dat de histori sche verdragen over politieke en monetaire eenwording, inclu sief de invoering van één munt, niet hadden kunnen worden af gesloten. Het zou ook een poli tiek verkeerd signaal zijn ge weest, gezien de troebelen in Oost-Europa. De uitgelaten Britten toonden zich vannacht „zeer dankbaar" voor het slotvoorstel van pre mier Lubbers, waarbij de (elf) landen die een uitgebreid soci aal beleid willen voeren, daar toe de vrijheid krijgen. Major had de onder leiding van That cher staande anti-Europese vleugel van zijn Conservatieve Partij beloofd geen akkoord te tekenen waarin Londen zou worden gedwongen zich te on derwerpen aan het sociaal EG- beleid. Maar tegelijk moest hij er rekening mee houden dat de ze opstelling de Labour-opposi- tie munitie geeft voor de nade rende verkiezingen. De ruzie tussen Major en zijn gesprekspartners liep gisteren mede hoog op omdat'de Britten al op meer gebieden een uit zonderingspositie hadden be dongen. Zo staan ze langs de zijlijn bij de invoering van de Europese munt, en hebben ze de mogelijkheid gekregenzich tè onttrekken aan de uitvoering van het Europese veiligheidsbe leid. Het touwtrekken tussen En geland en de rest overschaduw de de tweede dag van de EG- top, die op tal van terreinen tot nieuwe afspraken leidde. Er werd overeenstemming bereikt over de invoering van één Eu ropese munt en ook voor de Spaanse eis om meer geld te krijgen voor de arme zuidelijke landen is een oplossing gevon den. Op pagina 3 voor meer nieuws over de Eurotop LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Wim van Leenen, oprichter en directeur van het failliete Leidse systeemhuis Infotheek, is weer actief in de automatiseringswe reld. Hij gaat startende onder nemingen begeleiden onder de naam Van Leenen Bedrijfsbege- leiding. Hij is inmiddels begonnen met de opbouw van twee activi teiten uit de failliete boedel van Infotheek: Restart Computers en Microfix. Deze bedrijfjes zijn gevestigd in het voormalig on derkomen van Infotheek aan de O verrijn in Leiden. Van Leenen wil ook gaan deelnemen in deze twee bedrijf jes: bij Microfix onderhandelt hij over een meerderheidsbe lang van 60 procent. Restart Computers koopt en verkoopt tweedehands computers aan particulieren, Microfix houdt zich bezig met de reparatie van computerapparatuur en de handel in onderdelen. Van Leenen zegt zijn uitge breide ervaring bij het opbou wen van een onderneming te willen benutten. „Deze ervaring bestaat onder andere uit het in tien jaar opbouwen van een on derneming die marktleider was in pc-verkoop en service." Hij zegt dat hij heeft geleerd van de gebeurtenissen rond het faillis sement van Infotheek. Pagina 18:Ik heb een goede naam in de branche over succes: geïsoleerd de Britse premier voor dat het zo langzamerhand elf tegen één wordt. En -zegt bijtend: „Hoe voelt dat nu, meneer Major, om geïsoleerd te staan?" De Brit kijkt op, en zegt onverstoorbaar: „Ik weet niet waar u het over hebt". Zijn woordvoerder zal later suggereren dat er EG-landen zijn die het diep in hun hart wel met Engeland eens zijn, maar Major de kastanjes uit het vuur laten halen. Anderen spotten: „De Elf zijn geïsoleerd". De woordvoerder van Major houdt voet bij stuk. Ze hebben het ge wraakte „F-word" (federalisme) al op Londens aandrang ge schrapt, dit '"S-word" (sociaal) zal ook sneuvelen. De Franse persattaché, an ders altijd bedaard en rustig, zegt boos: „Iedereen onderhan delt, op één land na. Dat doet geen suggesties voor verbeterin gen of veranderingen, het zegt telkens nee". Maar de Britten houden stug vol en winnen. „Het gaat ons om het belang van Europa. Dit beleid vernie tigt banen in Europa, niet in de VS of Japan. Maar als de rest zichzelf in de voet wil schieten, moeten wij ze dan tegenhou den?" RUNSBURG Bloemenkweker L. Schilder (links) uit Berkenhout en inkoper H. van Pieterson (derde van rechts) van de Rijnsburgse firma P. Zwaan werden vanmorgen vroeg in Bloemenveiling Flora uit de banken van de mijnzaal gehaald voor een surprise. Ze maakten gisteren de 500 miljoen gulden klokomzet vol door een partij bloemen van eigenaar te laten verwisselen. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland S. Patijn (tweede van rechts) en zijn vrouw grepen dit record aan om de veiling te bezoeken. Ze waagden.zich in de 'arena' om de kopers, kwekers en medewerkers van de veiling te feliciteren. De handelaren waren het half uur oponthoud door het stilzetten van de klok snel vergeten toen ze allemaal een fles champagne kregen uitgereikt. foto dick hogewoning Schrijver Joost Zwagerman moet billekoek hebben, omdat hij de wetten van de literatuur doorbreekt „onder pressie van het klootjesvolk". Dat zei mr. G. Schuijt, hoofddocent aan het Instituut voor Informatierecht van de Universiteit van Amster dam, gisteren tijdens een stu diedag in Amsterdam. Schuijt reageerde op de ver anderingen die Zwagerman in de tweede druk van zijn roman Vals Licht heeft aangebracht. Het gaat om de passages over het bordeelbezoek van de zan ger Sting en een televisiepre sentator, in wie Ron Brandste der herkenbaar is. Ron Brandsteder heeft het volgens Schuijt goed begrepen, door niet te reageren op de ro man van Zwagerman. Het boek was per slot van rekening een roman. Nu de auteur de ge wraakte passage na veel tumult in de roddelpers heeft ge schrapt, kan worden geconclu deerd dat Zwagerman het wel licht toch als belediging heeft bedoeld. „Als ik Brandsteder was, zou ik nü naar de rechter lopen!", suggereerde Schuijt. AMSTERDAM CPD De korpsleiding van de Amsterdamse politie heeft gisteren een hooggeplaatste politiefunctionaris geschorst wegens 'verkeerde contacten' met de Surinaamse legerleider Desi Bouterse en diens kennissenkring. De functionaris zou die contac ten hebben verzwegen. Dat de man banden onderhield met Bouterse is gebleken uit een onderzoek dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) de afgelopen maanden instelde bij de Amsterdamse politie. De man reis de verscheidene keren naar Suriname om daar gesprekken te voeren met de Surinaamse legerlei der, andere hoge militairen en politici. De 39-jari- ge man was aanvankelijk coördindator minder hedenbeleid. Eerder dit jaar werd hij overge plaatst en werd hij algemeen adviseur van de korpsleiding. Hij kwam toen in het nieuws omdat hij tot een groep politiefunctionarissen zou beho ren die contacten had met de Surinaamse drugsmafia. Hoofdcommissaris Nordholt heeft de berichten over de schorsing gisteren tegenover het dagblad De Telegraaf bevestigd. Meteen na dat minister Dales van binnenlandse zaken de BVD-informatie aan het politiekorps had doorge geven, heeft de korpsleiding de man geschorst. Ook is een ontslagprocedure in werking gezet. Het BVD-onderzoek heeft vooralsnog geen straf bare feiten aan het licht gebracht. kerstartikelen voor kreatieve knutselaars, kerstplanten, kerststukjes, kunstkerst en zelfs natuurlijke kerstbomen, trek er gerust een uurtje voor uit. garden centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 (tussen zwembad en begraafplaats). HET WOORD IS AAN UNIEK AANBOD Dancall, CAR-PHONE incl. Antwoordapparaat van 3995,- voor Nokia 620. PORTABLE-PHONE van 3395,- voor Deze apparatuur ni jarenlange garantie CarVoice: uw hoog- kwalitatieve partner- business vooralle CarVoice in Maarssen, Zonnebaan 16, V Tel: 030 - 4115 82. CarVoice in Rijswijk, Patrijsweg 46, Tel: 070 - 398 72 50. 3njzen zijn excl BTW en geldig t/m 20 december Luchthaven heeft nog geen maatregelen genomen DEN HAAG GPD De rijkspolitie op Schiphol doet al sinds mei on derzoek naar mensensmokkel door schoonma kers op de nationale luchthaven. Het binnenha len van illegalen is niet gestopt en ook zijn de vei ligheidsregels op de luchthaven niet verscherpt. Woordvoerders van het ministerie van justitie, in Den Haag en het openbaar ministerie in Haar lem konden gisteren niet zeggen of het onderzoek al resultaat heeft opgeleverd. Goed ingelichte bronnen op de luchthaven Schiphol spreken het vermoeden uit dat de rijkspolitie weinig haast maakt met de zaak. Een conflict met de Koninklij ke Marechaussee over de overdracht van de grensbewaking aan de rijkspolitie zou daaraan ten grondslag liggen. Het was de marechaussee die de zaak in mei aan het rollen bracht. Toen hield de dienst op Schiphol een 21-jarige schoonmaker aan, die pro beerde drie illegale Ghanezen via de personeels ingang het land binnen te laten. Later zou hij nog een keer vijf Ghanezen binnenloodsen. De Afrika nen betaalden de man duizend gulden per per soon voor zijn diensten. De vermeende mensensmokkel kwam deze week opnieuw in de publiciteit toen officier van justitie mr. R. Toeter bekend maakte dat twee schoonmakers zijn aangehouden op verdenking van verkrachting van een 17-jarig Kaapverdiaans meisje. De afgelopen twee jaar zijn 53 mensen uit verschillende Afrikaanse landen na afgifte van hun paspoorten bij de marechaussee spoorloos verdwenen. Gom uit Schiedam, dat met zeventig mensen op Schiphol schoonmaakwerk verricht, neemt sinds twee maanden geen Afrikaans perso neel meer aan voor de luchthaven. AMSTELVEEN «BILL MEYER De naam KLM verdwijnt als 'de koninklijke' gaat fuseren met British Airways (BA). Hoe de nieuwe luchtvaartmaatschap pij gaat heten is nog niet be kend. Wel hebben de twee be oogde fusiepartners afgespro ken dat er gezamenlijke huis stijl komt. De vakbonden en personeels verenigingen zijn gisteravond in een twee uur durende bijeen komst over de stand van zaken ingelicht. Er zijn nog drie strui kelblokken. Zo hebben de twee luchtvaartmaatschappijen weliswaar overeenstemming bereikt over de zeggenschaps verhouding binnen de directie (50-50). maar onduidelijk is nog wie de knoop doorhakt wan neer de stemmen staken. BA. dat drie keer zo groot is als de KLM. wil een doorslaggevende Verder bestaat nog onduide- Charme triomfeert over alle des. Sigmund Graff VANDAAG 3.4 9 Familieberichten Feiten en meningen Jnfo- Programma's Regio - RTVShow6 Sport23.25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nog winters Heldere nacht. Minimumtempera tuur omstreeks -4 graden Over dag vrij zonnig en middagtempe- ratuur ongeveer 3 graden Zwakke tot matige wind. rond kracht 3. draaiend van zuidoost naar zuid tot zuidwest. Als het met British Airways tot fusie komt lijkheid over de waardebepaling van beide maatschappijen. Die is belangrijk voor.de winstver deling. Tot slot is nog onover zichtelijk wat de personele ge volgen van een fusie zijn. Vol gens bronnen binnen de KLM verdwijnen er. zonder gedwon gen ontslagen, in het eerste jaar 5.000 arbeidsplaatsen bij de KLM en BA. De betrokken vakbondbe stuurders wilden gisteravond weinig kwijt over de verstrekte informatie. Ze hebben de direc tie strikte vertrouwelijkheid toe gezegd. Volgens een vakbonds bestuurder kan de zaak nog af ketsen. Hij schat de kans dat de gesprekken succesvol zijn op vijftig procent. De KLM wil nog voor de feestdagen spijkers met koppen slaan en de onderhandelingen over samenwerking afronden. Voor 20 december staat een ex tra bijeenkomst van de raad van commissarissen op de agenda. d (126,45) via a laling* aal 76.75) via aal (f 76.75) via betaling* lorletters Woonplaats l I Telefoon (i v nr m in een envelop, zonder «I, sturen naar Leidsch Dagblad 2300 VB Leiden 8 712141 400053 Hulp op strand voor peuters die zijn verdwaald KATWIJK WILLEKE HEYKOOP In Katwijk wordt volgende zo mer een originele maatregel ge nomen om het aantal zoekge raakte kinderen op het strand te beperken. Naast de 'vraagte- kenvlag' met de betekenis 'kind zoek' zullen op de strandtenten grote afbeeldingen prijken waarop verdwaalde kinderen zich kunnen oriënteren. Vol gens de strandpolitie raakten de afgelopen zomer bijna 300 kin deren zoek in de drukte. Een woordvoerster van de ge meente Katwijk zegt dat de vorm waarin de beeldmerken worden gemaakt nog onder werp van bespreking zijn. Ook wordt nog met de strandtent houders overlegd over het idee. afkomstig van een inwoner van Katwijk. Kleine kinderen die nog niet kunnen lezen zijn wel ontvankelijk voor vrolijke af beeldingen van bijvoorbeeld een huis. een fiets of een auto. i

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1