Regio 'Centrum compacter' Tehuis Rosarium naar Haas wijk Celstraf en tbs voor ontuchtpleger Uitstel investeringen door onderbezetting weg- en waterbouw Scherpe kritiek op handelwijze college in 'zaak Utopia' 'Opknappen school zonde van het geld' Woensdag 11 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 LEIDEN ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Het bureau weg- en waterbouw van de gemeente Zoeterwoude is zodanig onderbezet dat een aantal geplande projecten in 1992 niet kan worden uitge voerd. Wethouder A. Ringersma stelde gisteravond voor in de raadscommissie openbare wer ken voor de herinrichting van de Vogelweide, het verkeerscir culatieplan Dorp-Zuid en de bouw vari een nieuwe brug over de Noord-AA uit te stellen. Over de eerste twee plannen zijn al inspraakrondes gehouden. Het bureau weg- en water bouw telt over enkele maanden nog maar één medewerker. De andere drie zijn dan vertrokken. Eén medewerker is benoemd tot directeur gemeentewerken, de andere twee kunnen hun po sitie in een andere gemeente verbeteren. Voor WD-fractievoorzitter H. van der Kooi mag dit echter geen reden zijn voor uitstel van NIEUWSLIJN Arbeidsongeval in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Een 40-jarige Leiderdorper is gistermiddag even voor half drie zwaar gewond geraakt bij een ongeval op zijn werk bij Oosthoek Beton in Zoeterwoude-Rijndijk. De man wilde naar buiten en liep door de zogeheten warmteflappen in de deuropening. Klaarblijkelijk waren die flappen zo vuil geworden dat de man een vorkheftruck niet zag, die op hetzelfde moment naar binnen wilde rijden. Een frontale botsing volgde. De Lei derdorper moest met hoofd-, borst- en nekletsel naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht. De chauffeur van de vorkheftruck, een 37-jarige Hagenaar, mankeerde niets. Bezorgdheid over olievervuiling ZOETERWOUDE De. tank die bij het Zoeterwoudse muziek centrum in de grond zit, heeft volgens de laatste gegevens huis brandolie bevat. De tank zou inmiddels zijn leeggezogen. De grond aan de bovenzijde is vervuild en omwonenden van het muziekcentrum vrezen dat er nog meer vervuiling in de bodem zit. Eerder had wethouder A. Ringersma aan het werken aan een oplossing geen prioriteit toegekend. Dit herhaalde hij gister avond in de raadscommissie voor openbare werken. Het raads lid J. Stuijt (PZ) vond het een zaak die de gemeente wel degelijk aan gaat. Hij wees er op dat de burgers ongerust zijn, nu er al meer dan een jaar niets is gebeurd. „Ga op onderzoek uit, win informatie in over wat er echt aan.de hand is", zo spoorde hij de wethouder aan. Zijn pleidooi werd ondersteund door H. van der Kooi (WD) en Jv van der Salm (CDA). geplande investeringen. Hij stond er op dat alle projecten die zijn genoemd in de algeme ne beschouwingen van zijn par tij, ook daadwerkelijk worden uitgevoerd. „Desnoods maar met hulp van bedrijven van bui ten", meende hij. Ook J. Stuijt (PZ) wilde niets weten van uitstel. „We hebben voor deze projecten gekozen en dan moet het ook gebeuren". Hij wenste van de wethouder spoedig een notitie waarin alle 'mitsen en maren' van het vol ledig uitbesteden van werken worden opgesomd. Qok als geen van de plannen zou doorgaan, dan nog wenst de CDA'er J. van der Salm dat 'al dat puin' op de Kortmann- straat verdwijnt. Er kunnen vol gens hem gewone verkeers maatregelen worden genomen, waardoor al die betonnen ran den waarmee de straat op ver schillende plaatsen wordt vers mald, kunnen worden wegge haald. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse politici handhaven een duidelijke taakverdeling, ook bij een prestige-project als de aanpak van het plaat selijke dorpscentrum. Gistermiddag om half twee nam wethouder A. Ringersma (openbare werken en verkeer) het eerste enquêteformulier in ontvangst, waarmee wordt onderzocht wat volgens Zoeterwoudenaren nog aan hun centrum kan worden verbeterd. Volgende week gaan me- ao-schoolieren van het Leiderdorpse Holtlandcollege voor dit onderzoek op pad. Om drie uur gistermiddag beleefde wethouder R. Hogenelsl (ruimtelijke ordening) zijn glorieuze moment. Aan hem de eer om de eerste paal te slaan voor een complex winkels en woningen in de Dorpsstraat. Een deel van het complex is inmiddels reeds verhuurd. foto hielco kuipers Planogen maken studie van het Oegstgeester midden Meer winkels, meer horeca, een nieuw raadhuis en een dito bibliotheek, kantoorruimte, gestapelde woningbouw en meer parkeerplaatsen. Dat zijn de bestanddelen uit een programma dat planologen van een Maastrichts bu reau hebben gemaakt voor het centrum (Lange Voort, Lijtweg) van Oegstgeest. Aan het studierapport wordt volgende week een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening en openbare werken gewijd. OEGSTGEEST WIM KOEVOET De opdracht voor de centrum studie werd eerder dit jaar gege ven door de gemeente Oegst geest en de eigenaren AZL Be heer en ABP onroerend goed. Volgens de opstellers van het rapport is de Lange Voort hard aan 'upgrading' toe. Het winkel centrum in zijn huidige vorm wordt 'als ongezellig en onher bergzaam ervaren', schrijven ze. De haren tochten er van je hoofd, de aankleding is om te huilen, zo gebrekkig en geda teerd, fietspaden of -stroken ontbreken en het parkeerterrein aan de Lijtweg zou eigenlijk aan het andere, veel drukker be zóchte uiteinde (bij Albert Heyn) van het gebied moeten liggen. 's Avonds komt er alleen licht uit de etalages want de rijbaan- verlichting haalt het loopgebied niet. Het loopgebied is zeker aan de Lange Voort en Irislaan overbemeten, vooral ook door dat er aan maar één kant win kels zijn gevestigd. In de winkel passage daarentegen is ruimte gebrek, niet in de laatste plaats vanwege de te uitbundige uit stalling van waren. Winkelhaak De Maastrichtenaren willen het Oegstgeester midden transfor meren 'tot een kleinschalig cen trum met een menselijke maat'. De hoogte van de gebouwen in het gebied, bijvoorbeeld die van de enorme flat aan de Lijtweg en de afstanden tussen de ver schillende bouwsels, zijn nu nog een veelvoud van het ge middelde in Oegstgeest, stellen de planologen vast. Daarom moeten er meer 'bouwmassa's' in het gebied ko men. Bijvoorbeeld een nieuw raadhuis en een nieuwe biblio theek. Gedacht wordt aan het parkeerterrein aan de Lijtweg. Verder zijn afwisselende bestra ting, straatmeubilair, beplanting en bebouwingswanden hard nodig. De vele barrières, zowel tussen de 'winkelhaak' (de win kels met luifel aan Lange Voort en Lijtweg) en de passage als tussen het centrum en de ran den, willen de planologen be handelen. Zoals bekend vormen de passage aan de Lijtweg en genoemde winkelhaak geen eenheid doordat de drukbere- den, brede tweebaansweg de Lange Voort er dwars doorheen loopt. Door poorten aan de in valswegen van het winkelgebied te plaatsen, zou het meer als een eenheid kunnen worden beleefd. De planologen zien in de Lange Voort en het andere winkelcentrum van Oegstgeest, de De Kempenaerstraat, elkaar aanvullende eenheden. De win kelgebieden hebben hun eigen karakteristiek en waarde en ver schillen heel erg in branchering. Van een 'hiërarchisch onder scheid' willen de Maastrichte naren niets weten. Mede daarom moet de uit breiding van het aantal winkels T>ij de Lange Voort beperkt blij ven. Gedacht wordt aan 1700 vierkante meter. De helft daar van moet aan winkels uit de foodsector ten goede komen, de andere helft aan non-food. Het centrumgebied heeft nu een be drijfsvloeroppervlakte van zo'n 6500 vierkante meter en telt 30 winkels. De benodigde uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen kan gestalte krijgen door herinde ling van de ruimte en door ze simpelweg aan te leggen. Voor de extra winkels zijn zo'n 70 ex tra plekken nodig, voor het raadhuis 40 stuks en voor de bi bliotheek 15. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER "Ik vind deze manier van han delen laag, zeer laag." Zo luidde het oordeel van het CDA-raads- lid J.J.M. van der Salm over het gemeentelijk verbod op disco- en houseparty-activiteiten van het jongerencentrum Utopia. Hij sprak deze veroordeling gis teravond uit tijdens de commis sievergadering openbare wer ken, verkeer en milieu. Van der Salm verklaarde zijn boosheid uit het feit dat er maar heel weinig met Utopia was ge sproken. Hij stelde vast dat pas vorige week dinsdag na de commissie welzijn er voor het eerst sinds jaren een goed gesprek tussen Utopia en de raadsleden heeft plaatsgehad. „Toen wist wet houder Hogenelst al welk besluit er was genomen. Hij had ons dat moe ten meedelen, desnoods in een besloten vergade ring", vulde naamgenoot J. van der Salm aan. In een toelichting op het col- legebesluit zei wethouder A. Ringersma dat de gemeente wel genoodzaakt was stappen te on dernemen omdat de hinderwet dit nu eenmaal vereist. Na vele waarschuwingen en gesprekken bleef Utopia volgens hem over matige hinder veroorzaken, waarover door bestuur en be zoekers van de Klaverhal is ge klaagd. „Wij hebben ze gedoogd en gingen ervan uit dat ieder zijn verantwoordelijkheid ken de." Over het waarom van het be zorgen van het sluitingsbevel op vrijdagmiddag om kwart over vijf, kon de wethouder geen uit sluitsel geven. „De bezorging van de brief is een bijzondere slordigheid, waarvoor ik geen verklaring heb", was zijn ant woord. „Dan had u de brief niet moeten laten uitgaan", riepen enkele commissieleden in koor. Het raadslid J. Stuijt (PZ) dacht dat Utopia de maatregel aan zichzelf te wijten had. On danks het conflict met de Kla verhal veroorzaakte het cen trum nog meer overlast dan ge- 'De bezorging van de brief getuigt van slordigheid' woonlijk, meende hij. Het voortbestaan van de Klaverhal en het belang van de andere ge bruikers gingen ook voor het college van B en W voor, zo be nadrukte wethouder Ringers ma. WD-fractievoorzitter H. van der Kooi wenste geen genoegen te nemen met de antwoorden van Ringersma. Hij zal zich be raden over wat hem verder te doen staat. Daarbij denkt de li beraal aan een motie om het gevoerde beleid af te keuren en de maatregel terug te draaien. Delegatie Tussen wethouder R. Hogenelst en een delegatie van Utopia (aangevuld met een adviseur) had gisteravond op het gemeen tehuis een ge sprek plaats. Er is afgesproken dat het bestuur van de jongeren vereniging haar eisen en wensen op papier zet. Aan het bestuur van de Klaverhal zal hetzelfde worden gevraagd. De wethouder hoopt daarna beide partijen aan tafel te kun nen krijgen. Het meest voelt hij voor het voortzetten van de 'ge doogsituatie', gebonden aan duidelijke voorwaarden. Ook wil hij vaststellen hoe lang die situatie mag gaan duren. In de tussentijd hoopt de wethouder op een oplossing in de vorm van een andere lokatie voor Utopia. „Ik heb ze niets over het toestaan van de disco op vrijdag aanstaande beloofd en me niet tot toezeggingen laten dwin gen", verklaarde hij. Het Utopia-bestuur heeft in middels in een brief aan wet houder Hogenelst het intrekken van het bevel tot sluiting geëist. Dat moet voor vrijdag 12.00 uur gebeuren. Zo niet dan probeert Utopia het besluit bij de Raad van State ongedaan te maken. In diezelfde brief maakt het bestuur zijn wens kenbaar 'te rug te keren naar de oude ge doogsituatie', waarbij Utopia z'n houseparty's alleen op vrij dagavond houdt en zaterdag avond en zondagmiddag het normale programma's draait. VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS Met tegenzin steunde de Voor- schotense raadscommissie voor onderwijs gisteravond het voor stel om ruim 250.000 gulden be schikbaar te stellen voor een opknapbeurt van de Gevers Deynootschool. De school heeft een gering aantal leerlingen (iets minder dan 100) en het is niet denkbeeldig dat ze in de toekomst haar deuren moet sluiten of moet fuseren met de eveneens noodlijdende protes tants christelijke school Het Pa riet. Wethouder F. ten Have legde de commissieleden uit dat de gemeente niet meer doet dan het wettelijk verplicht doorslui zen van geld van het Rijk. Hoogstens zou Voorschoten een heel klein beetje kunnen morre len aan de hoogte van het be drag, maar dat zou weinig zo den aan de dijk zetten. De wet houder toonde begrip voor het standpunt van de schoolleiding toch subsidie aan te vragen, on danks het feit dat Voorschoten straks misschien met een opge knapt, maar onbruikbaar schoolgebouw zit. Met ingang van 1992 verval len subsidieregelingen, waarna de school een flinke onder houdsbeurt wel zou kunnen vergeten. Bovendien kan de ge meente niet vooruitlopen op re organisaties en schaalvergrotin gen binnen het onderwijs, waarover nu door de landelijke politiek nog geen beslissing is genomen, zo betoogde Ten Ha ve. De commissie ging 'node akkoord'. „Het blijft zonde ver plicht te zijn rijk^geld waar- schijrllijk over de balk te gooi: en" verwoordde een lid de ge meenschappelijke tegenzin. OEGSTGEEST WIM KOEVOET „Dat was op 't nippertje", zo haalde de Oegstgeester PvdA- wethouder T. Kohlbeck (PvdA) opgelucht adem. De bestuurder vierde gisteravond een klein feestje in de raadscommissie welzijn omdat hij erin is ge slaagd een nieuw onderkomen te vinden voor de bewoners van het rusthuis Rosarium. Het nieuwe adres voor deze mensen worden twee huurwoningen uit het gemeentelijk bestand in Haaswijk, aan de H. Swartlaan. Omwonenden zijn vanochtend schriftelijk op de hoogte gesteld. „Maar zij hebben geen ve torecht", aldus de wethouder. Hij had tot 1 januari de tijd om vervangende huisvesting te vin den. Het Rosarium-probleem ontstond enkele maanden gele den toen zuster Schuil, die het pand aan de L de Colignylaan huurde, haar particuliere initia tief moest beëindigen omdat ze zelf verhuisde naar een bejaar denoord. De gemeente Oegst geest had formeel geen enkele verplichting maar voelde zich moreel verantwoordelijk voor de achterblijvende ouderen. De eigenaar wil het pand aan de L. de Colignylaan per 1 januari leeg hebben. De gemeente fi- nancieert het project tot die tijd. Medewerkers van de stichting De Schakel (voor begeleid wo nen) hebben het werk van zus ter Schuil inmiddels overgeno men. Mede dank zij de bemoei enissen van wethouder Kohl beck neemt het regionaal insti tuut voor begeleid wonen het project met ingang van 1992 de finitief over. Voor die tijd moest een nieuw onderkomen worden gevonden. Integratie Kohlbecks missie liep, met de haven reeds in zicht, enkele ke ren stuk. Tot voor kort leken woningen in de Bloemenbuurt het nieuwe onderkomen voor Rosarium te worden. Maar zoals wel vaker heeft de eigenaar te kennen gegeven dat hij niet wil de verkopen 'in verband met de waardedaling van het onroe rend goed'. De eigenaar van de woningen aan de H. Swartlaan wil de hui zen wel ter beschikking stellen. Acht van de twaalf Rosarium bewoners kunnen er terecht. De anderen vier komen via De Schakel aan onderdak. Wethou der Kohlbeck is dus voor het grootste deel geslaagd in zijn opzet de bewoners zo veel mo gelijk bij elkaar te houden. De huizen moeten nog wel worden aangepast. Er dient on der meer een gemeenschaps ruimte te komen. Kohlbeck ver trouwt op een voorspoedige in tegratie. Hij wijst op de 'uitste kende ervaringen' die in Haas- wijk zijn opgedaan met enkele socio-woningen en De Water schapsheuvel, een gemeen schap voor verstandelijk gehan dicapten. DEN HAAG/LEIDERDORP» PAUL DE VLIEGER Zes maanden onvoorwaardelij ke celstraf, tbs en dwangverple ging. Die straf eiste officier van justitie Slits gisteren tegen een 23-jarige Leidenaar. De man verscheen voor de Haagse rechtbank omdat hij in Leider dorp met verschillende kinde ren, in de leeftijd van 3 tot 7 jaar, ontuchtige handelingen had gepleegd. Negen zeer jonge kinderen waren gedurende de afgelopen jaren het slachtoffer geworden van de gedragingen van de man. Twee eerdere veroordelin gen had de Leidenaar al op zijn naam staan. Voor drie in 1990 en '91 gepleegde misdrijven moest hij zich gisteren voor rechter Punt verantwoorden. Op 2 januari 1990 had hij in een lift in Leiderdorp een 7-jari- ge jongen vastgegrepen en diens broek naar beneden ge trokken. Twee maanden later had hij een 3-jarig jongetje en een 4-jarig meisje zijn ge slachtsdeel getoond in een gan getje achter een huizenblok aan de Roerdompstraat in dezelfde plaats. Een 4-jarig Leiderdorps meisje werd op 4 september van dit jaar slachtoffer van de man. Met haar had de man on tuchtige handelingen gepleegd, waarbij hij het kind ook had ge schopt en geslagen. Volgens de medici en de re classering had het gedrag van de man alles te maken met zijn jeugd en opvoeding. Als enig kind was hij zeer beschermd opgevoed. Zijn vader bracht hem bijvoorbeeld dagelijks naar zijn werk. Tot normaal commu niceren met leeftijdgenoten was de man nooit in staat geweest. Van seksueel contact met jonge kinderen krijgt hij naar eigen zeggen 'een kick'. Ooit had hij via dansles een vriendin van zijn eigen leeftijd gehad, maar bij seksueel contact met haar bleef die kick achterwege. De man zelf wilde niets liever dan opgenomen worden in een psychiatrisch ziekenhuis. Hij re aliseerde zich fout te zijn ge weest en wilde behandeld wor den. Gebeurt dit niet, dan is de kans op herhaling groot, zo wa ren de man, zijn artsen en de reclassering van mening. Officier van justitie Slits uitte tijdens de zitting gisteren felle kritiek op de hulpverleners. De psychiater die de Leidenaar be handelde, was daar plotseling mee opgehouden omdat hij een andere baan vond. De psychia ter had verzuimd de reclasse ring hierover in te lichten. De Leidenaar voelde zich in de steek gelaten en verviel kort na dat zijn hulpverlener afhaakte terug in zijn oude gedrag. ,,Als de hulpverlening zorgvuldiger was geweest, had een aantal ge vallen voorkomen kunnen wor den. Kleine kinderen die van deze traumatische ervaringen wellicht hun hele leven last houden", aldus Slits. Dat met het opleggen van een straf aan de man het leed van de kinderen en hun ouders niet werd weggenomen, realiseerde Slits zich. „Maar deze man mag nooit meer vrij kunnen rondlo pen zolang er kans op herhaling bestaat." De rechtbank doet 24 december uitspraak. Sm? ïhynwkthtei, Het is niet denkbeeldig dat de Gevers Deynootschool binnen afzienbare tijd de deuren moet sluiten. i foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19