Regio TNO-dienst in Leiden moet weer uitbreiden Ik ben bang dat er doden vallen 'Van de gekke dat trekspuit nog wordt gebruikt' Schade na infarct beperkt met nieuw geneesmiddel TNO 'Ik heb nog een goede naam in de branche' 'Bedrijven komen hun cao niet na' Woensdag 11 december 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROUNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT voorlichtingsavond over het kopen en financieren van een eigen huis HULS HYPOTHEEK s Hypotheek, Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplein 2, 2406 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon: 01720-24003. werkt samen met vele geldverstrekkers en it Dneman makelaardij te Alphen a/d Rijn. Nieuwkoop en Woerden (lid NVM). moest uiteindelijk toch niet voor een gedeelte worden ge tild. „De fabrikant heeft dit meteen verholpen", zegt R. Nij- land, experimenteel medewer ker van TNO. „Je ziet dit soort tekortkomingen meestal bij produkten die net zijn ontwik keld". De TNO'er noemt als voorbeeld de elektrisch verstelbare zieken huisbedden, die een aantal ja ren geleden op de markt wer den gebracht. „Van de 14 door ons gekeurde bedden, waren er 10 onveilig. Ze stonden onder stroom of ze kwamen bij het zakken op de voeten van de ver pleegkundige terecht". De medisch technologische dienst (MTD) van TNO was eerst ondergebracht in een van de barakken bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. De dienst is nu het Gaubius Instituut voor hart- en vaatziekten en het In stituut voor Experimentele Ge rontologie ondergebracht in het Gaubius-laboratorium. De sa menwerking tussen de MTD ep de andere afdelingen moet nog op gang komen. „Er zijn ver schillende werelden bij elkaar komen, er is al samenwerking maar die moet nog verder op gang komen", stelt groepsleider T. Nusselder. Meer werk door wettelijke richtlijnen keuringen Een van de onderdelen van het Gaubius-laboratorium van TNO, dat gisteren officieel is geopend, moet over en kele jaren alweer worden uitgebreid. Het gaat om de af deling medische technologie. Deze dienst van TNO ver richt keuringen van medische apparatuur. Volgens Eu ropese richtlijnen moeten alle medische apparaten over enkele jaren worden gekeurd. In Nederland gebeurt dat in veel gevallen nog niet. TNO hoopt een flink deel van die keuringen voor zijn rekening te kunnen nemen. Wettelijk vastgelegde richtlij nen waaraan apparaten moet voldoen zijn er nu nog niet, be halve voor apparatuur die in het menselijk lichaam wordt ge bracht zoals pacemakers. TNO verricht keuringen aan de hand van algemeen geldende normen voor veiligheid, sterkte en duur zaamheid. Deze richtlijnen wor den vaak opgesteld in samen spraak met gebruikers en fabri kanten. Ook moet apparatuur die patiënten gebruiken, vaak voldoen aan normen van de Ge meenschappelijke Medische Dienst. Die stelt dat als voor waarde om aan gebruikers te verstrekken. Vermoedelijk in 1995 zijn die wettelijke richtlijnen er wel. Er wordt dan een Europese norm ingevoerd voor apparatuur, de zogenaamde Conformité Eu- ropéenne. Het ministerie van WVC gaat instanties aanwijzen die keuringen mogen verrich ten. TNO heeft zich aangemeld en verwacht ook erkend te wor den. J. Boter, belast met externe be trekkingen van de dienst, zegt dat TNO de markt opgaat om brede bekendheid te geven aan de keuringsactiviteiten van TNO. „We verwachten hier een flinke hoeveelheid werk in te kunnen vinden. Hoeveel dat zal zijn, is echter niet 'te voorspel len". Tijdens demonstraties giste ren tijdens de opening van het nieuwe laboratorium, liet de af deling medische technologie zien hoe een patiëntenlift op sommige punten tekortschoot. De lift kon de patiënt niet mid den op een rolstoel plaatsen en Het Instituut voor Veroude- rings- en Vaatziekten Onder zoek van TNO (IWO) in Leiden heeft een middel ontwikkeld waarmee stolsels in bloedvaten doelmatig kunnen worden ver wijderd. Met het stolseloplos sende enzym kan de bloedbaan snel worden vrijgemaakt zodat de gevolgen van een infarct be perkt blijven. Prof.dr. D. Knook, algemeen directeur van het instituut, die dit gisteren bij de officiële ope ning van het nieuwe instituut door koningin Beatrix aankon digde, vergeleek het nieuwe tromboliticum met het voor wasmiddel Biotex. Het enzym kan eenvoudig in de bloedbaan worden gespoten. De directeur noemde de resultaten van het onderzoek met het nieuwe mid del bij het hartinfarct spectacu lair. De huidige trombolitische middelen hebben het nadeel dat zij als infuus gedurende meerdere uren moeten worden toegediend. Als bijwerking kun nen ze bloedingen veroorzaken. Daarom ging het TNO-instituut naar verbeterde middelen of toedieningsvormen kijken. Nu kan het verstopte bloedvat met een enkele injectie vrijge maakt worden. De kans op bloedingen als nevenverschijn sel is veel minder. Bij de ont wikkeling van het nieuwe trom boliticum maakten de onder zoekers van de afdeling fibrino- lyse en proteolyse van het TNO- instituut gebruik van recombi nant DNA-technologie en mole cuulmodelbouw. Er zijn enkele octrooien aangevraagd en er worden project bewerkt in sa menwerking met industriële deelnemers en andere onder zoekinstituten. Trombose speelt een belang rijke rol bij het ontstaan van hart- en herseninfarcten, die een belangrijke oorzaak zijn van sterfte en invaliditeit in de wes terse wereld. Een acuut hartin farct is het gevolg van het afslui ten van een bloedvat dat het hart van voedsel en zuurstof voorziet door een bloedstolsel. Een deel van het hart, dat door dit bloedvat wordt gevoed, sterft na enige tijd (uren) af en er ont staat blijvende schade aan het hart. Als het deel van het hart dat door het bloedvat wordt ge voed te groot is, zal het hart nietmeer naar behoren functio neren en sterft de patiënt. Met behulp van stolseloplos sende middelen is het mogelijk een gevormd stolsel op te lossen en de bloedvoorziening van het hart te herstellen. De behande ling heeft alleen zin als snel na het hartinfarct wordt ingegre pen, omdat anders al perma nente schade aan het hart is ontstaan. In de praktijk houdt men een tijd van vier uur aan na het ontstaan van het infarct waarbinnen trombolitische the rapie moet worden begonnen om zinvol te zijn. TNO Leiden ziet veel mogelijkheden voor het keuren van medische apparatuur. foto loekzuyderduin Zeven Vietnamezen zijn nu dertien dagen in hongerstaking ANNETVANAARSEN Dertien dagen zijn zeven Vietnamezen in het Alkmaarse Asielzoekerscentrum De Vluchthoef vandaag in hongerstaking. On der hen bevindt zich Long, die nog niet zo lang .geleden in hotel De Lindenhof in Kat wijk woonde. Zijn gezondheidstoestand verslechtert zo snel dat de artsen van het centrum de controle tot twee keer per dag hebben opgevoerd. Vanaf maandag weige ren hij en de anderen behalve voedsel ook water. „Ze hebben geconstateerd dat onze ge zondheid sterk achteruit gaat", verklaarde Long maandag. „Als je bij een gezond mens op de huid drukt, dan veert hij terug. Bij ons blijft er een kuiltje. Zoutgebrek, zeggen de doktoren." Samen met zes andere hongerstakers heeft hij in één van de paviljoens van het centrum een plaatsje gekregen. Zijn vrouw Toan staakte haar hongerstaking zondag nadat het ministerie van justitie dreigde niet meer met de actievoerders te willen onderhandelen zolang zij en 25 andere zwangere vrouwen in veftcheidene asiel zoekerscentra weigerden te eten. Pastor Casse, die zich met de zaak be moeit en gisteren nog bij de hongerstakers was, zegt echter de indruk te hebben dat Toan en de twee andere zwangere vrouwen in de Vluchthoef toch weer aan het vasten zijn. Omdat de communicatie zonder tolk nogal moeizaam verloopt, is dat volgens hem echter niet met zekerheid te zeggen. Aan de buiten- en binnenkant is het ge bouw volgehangen met spandoeken. In de woonkamer liggen her en der mensen op matrassen en banken. „Wie nog kracht heeft, doodt de tijd met kaartspelen", zegt Long. „De mensen, die te uitgeput zijn, lig gen gewoon de hele dag. Soms, als we op staan, vallen we zomaar om." Het is een rigoureuze actie. De actievoer ders besloten in het weekend al zout- en suikeroplossingen, zoals bij hongerstakin gen veelal gebruikelijk is, te weigeren. Maandagmiddag werd ook water in de ban gedaan. Tue Thi Bui, een Vietnameze die vanuit Sassenheim de actie in Alkmaar en zestien andere centra coördineert, zegt dé situatie niet meer aan te kunnen zien. „Het is echt verschrikkelijk om te zien. Je hebt bij veel van de hongerstakers het ge voel dat ze alleen nog maar dood willen. In Leersem hebben er zelfs een aantal ge dreigd zichzelf in brand te steken. Vorige week stak iemand zichzelf drie keer met een mes nadat hij hoorde dat hij uitgezet zou worden. Omstanders konden nog net voorkomen dat de zelfmoordpoging lukte. Ik ben bang dat als het nog lang duurt er echt doden gaan vallen", aldus Tue. Long wil geen kwaad woord horen over de doktersbegeleiding: „Die is goed". Het gaat er echter steeds meer naar uitzien dat hij en de andere hongerstakers het pavil joen gaan afsluiten voor de artsen. „Ze ma ken zich zorgen om ons. Ze willen ons de hele tijd medicijnen geven maar die nemen we niet aan. Zolang justitie niet toegeeft aan onze eisen, ga ik liever dood", zegt Long. Eén van de andere hongerstakers, Trung, zegt niet te kunnen geloven dat hij in een democratisch land zijn eigen li chaam moet martelen om gehoor te krij gen. Inzet van de hongerstaking is in ieder ge val de garantie van staatssecreatris Kosto, dat de actievoerders geen gevaar lopen als ze terug worden gestuurd naar de Oost- europese landen, waar ze vóór hun vlucht werkten. Volgens de hongerstakers in Alk maar is die garantie niet gegeven, hoewel de meesten officiëel nog een verblijfsver gunning hebben voor een van de Oost- europese landen. „Ik heb gewerkt in Tsjechoslowakije", al dus Long. „De ambassade van Vietnam heeft er een netwerk van geheime agenten. We zijn vertrokken, dus staan we op de zwarte lijst. Onze laatste hoop is dat het mi nisterie van justitie een soepeler beleid gaat voeren, zodat we hier kunnen blijven tot het communistisch regiem in Vietnam is verdwenen", vult Trung aan. LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE Vervolg van voorpagina Van Leenen verklaart dat hij na het faillissement van Infotheek altijd al van plan was weer iets in de computerwereld te gaan doen. „Het opbouwen van een bedrijf vraagt heel veel energie. Daarom zie ik meer in een com binatie van ervaring met jonge re mensen die zelf het voortouw nemen. Met heel veel mensen van Infotheek heb ik nog regel matig contact: eens in de maand borrelen we met el kaar." De voormalige Infotheek-di- recteur zegt nog andere contac ten te hebben die mogelijk re sulteren in nieuwe activiteiten „Er is een gigantische markt voor computers, ook al is de groei er uit. Maar het is een kwestie van het goede deel se lecteren en het goed doen. Ik heb nog veel relaties met afne mers van Infotheek. Ze zeggen me dat als ik voor mezelf begin, ze een dag later als klant bij mij op de stoep staan. Binnen de branche heb ik nog steeds een goede naam." Restart Computers is uit de failliete boedel van Infotheek overgenomen door een voor malig manager van Infotheek: V. Bongaards. Restart en Micro- fix zijn gevestigd aan de Over- rijn in Leiden, het pand waar Infotheek van 1982 tot 1986 uit groeide tot een onderneming met een omzet van 2,5 miljoen naar 60 miljoen gulden. In to taal werken hier drie mensen. Restart Computers verkoopt tweedehands computers af komstig uit faillissementen en uit overtollige voorraden van fa brikanten. Een deel van deze pc's komt uit de boedel van In fotheek. Restart Computers wil ook nieuwe computers gaat ver kopen, voorlopig alleen aan particulieren. Van Leenen sluit niet uit dat Restart zich ook weer op de bedrijven-markt gaat begeven. Kort geding Bouw- en Houtbond FNV De Bouw- en Houtbond FNV in Woerden heeft een kort geding aangespannen tegen twee bouwbedrijven in Leiderdorp en Zevenhoven omdat zij zich niet aan de cao zouden houden. Metselbedrijf Veldonk in Lei derdorp en Marco Bouw- en Aannemingsbedrijf in Zevenho ven zouden de loon- en vakan tierechten van hun werknemers niet op tijd betalen. Volgens FNV—districtsbe stuurder, Th. van Amersfoort, heeft Veldonk inmiddels een betalingsachterstand van onge veer 150.000 gulden en moet Marco nog ongeveer 250.000 gulden betalen. „Deze bedrijven komen hun cao-verplichtingen niet na. Ze moeten elke vier we ken loon- en vakantierechten van hun werknemers, ongeveer twintig mensen in elk bedrijf, in het Sociaal Fonds Bouwnijver heid storten. Anders kan dit fonds de werknemers niet beta len. Het gaat om loon dat werk nemers tegoed hebben voor snipperdagen, vakantiedagen en feestdagen. Gemiddeld is dat al gauw zo'n 500 gulden per week per werknemer." Volgens Van Amersfoort heeft Marco een bétalingsachterstand van 15 weken, en Veldonk 23 weken. „Met Veldonk hebben we regelmatig om de tafel geze ten maar dit bedrijf bedenkt steeds weer allerlei uitvluchten: de opdrachtgevers zouden niet op tijd betalen, enzovoorts. Maar daar hebben wij geen boodschap aan. Daarom span nen we nu een procedure aan." Volgens de bondsbestuurder proberen bedrijven een slaatje te slaan uit het vertragen van de betalingen. „Ze kunnen dan de rente trekken van het geld dat ze in eigen beheer houden. An dere bedrijven leven van dag tot dag en realiseren zich blijkbaar niet dat ze ook verplichtingen hebben. We hebben regelmatig te maken met dit soort malafide bedrijven. Tot nu toe hebben we alle, enkele tientallen, ge rechtelijke procedures gewon- Als de bouw- en houtbond door de rechter in het gelijk wordt gesteld, heeft een bedrijf volgens Van Amersfoort gemid deld nog 14 dagen om alsnog aan zijn betalingsverplichting te voldoen. „Gebeurt dat niet dan kan er een dwangsom worden opgelegd van 1000 gulden per dag. Vaak kunnen bedrijven daar niet aan voldoen en gaan ze failliet." Veldonk en Marco waren gis teren niet bereikbaar voor com mentaar. De kort gedingen die nen .morgenochtend bij de rechtbank in Den Haag. DE F27 FRIENDSHIP ASSOCIATION (FFA) krijgt een vertegen woordiging in Engeland. Het filiaal wordt gevestigd op het vliegveld van Norwich. Dé club wil de herinnering aan de Fokker Friendship levend wil houden. Hun ideaal is een eigen vliegtuig te exploiteren, net als hun collega's van dé Dutch Dakota Association. Tweede Kamerfractie D66 eist maatregelen bollensector DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Voor D66 is de maat vol. Als de minister van sociale zaken niet snel wat doet aan de arbeids omstandigheden in de Bollen streek, vraagt de partij om spoedberaad. Nog steeds zijn werknemers in die bedrijfstak te slecht beschermd tegen bestij- dingsmiddelen. De discussie over arbeidsom standigheden in de sector werd begin vorig jaar aangezwengeld door een rapport van de Weten schapswinkel van de Leidse Universiteit. Conclusie: het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de Bollenstreek tast huid en zenuwstelsel ernstig aan. Minister De Vries kwam met wat hij zelf een pakket van maatregelen noemde, maar wat het Leidse D66-Kamerlid Schimmel toen al onvoldoende achtte. „Niets was concreet, niets trad direct in werking", kijkt ze terug. „Er werd gestu- déérd op een aanscherping van de normen en er zou vooral veel voorlichting worden voorbereid. Een dekking ontbrak". Echt pijnlijk werd het volgens haar toen de minister vorige maand met een voortgangsrap portage kwam. Ze las eruit dat er de afgelopen anderhalf jaar niets is gedaan en stelde schrif telijke vragen aan de bewinds man. Zo vroeg ze zich af waar de voor 1990 aangekondigde publikatie-bladen bleven. Dergelijke bladen moeten precies aangeven hoe je moet omgaan met bestrijdingsmidde len in de Bollenstreek, maar Schimmel denkt dat de ministe ries van landbouw en sociale zaken het niet eens konden worden over de normering: „Gevolg is dat de arbeidsinspec tie onnodig moet discussiëren met de bedrijven of iets nu wel of niet mag. En dat frustreert de handhaving en het toezicht". Wel concreet is de oprichting van een bedrijfsgezondheids zorg voor de Bollensector en ta baksverwerkende industrie, dit najaar. Toch is Schimmel ook daar, anders dan de minister, niet tevreden over. „Als ik zie wat ze daar gaan doen, krijg ik niet de indruk dat er erg hard aan wordt getrokken. Er worden plannen gemaakt, projecten voorbereid en er komt vooral veel overleg, onderzoek en ana lyse". Over persoonlijke be scherming en het inruilen van oude technieken voor nieuwe, hoorde ze niets: „Terwijl het toch van den gekke is dat er nog steeds gewerkt wordt met de een wettelijke aanwijzing nodig is. Wat Schimmel betreft had de bedrijfsgezondheidsdienst zich tot de Bollenstreek moeten be perken: „Het is een sector met hele specifieke nadelen, wat al leen al te zien is aan de hoeveel heid gebruikte bestrijdingsmid delen. Telwijl in de akkerbouw gemiddeld 18,6 kilo per hectare wordt gebruikt, gaat het in de bollensector om zo'n 120 kilo per hectare". „Je hoort kwekers vaak zeg gen dat ze wel minder willen, maar dat de exporteisen zo hoog zijn. Kan best zijn, maar draag dan zorg voor goede per soonlijke omstandigheden. Nu verbaas ik me vaak over de on zorgvuldigheid waarmee men sen omspringen met bestrij dingsmiddelen". Schimmel wil dan ook van de minister weten of hij de stren gere bepalingen over gif in fa brieken van toepassing wil ver klaren op de landbouw. Het ge bruik van bestrijdingsmiddelen hoopt ze verder terug te dringen door ze duurder te maken: „Van de opbrengst kunnen we dan mooi de arbeidsomstandighe den verbeteren. En betere ar beidsomstandigheden kunnen weer het imago opvijzelen en zorgen voor een stabieler ar- beidsbestand Het Leidse D66-Tweede Kamerlid Arthie Schimmel heeft kritiek op minister De Vries: „Als ik zie wat ze daar gaan doen, krijg ik niet de indruk dat er erg hard aan wordt getrokken". trekspuit, waarbij hun eigen walm lopen". Ze wijt de vrijblijvendheid van de dienst aan de laksheid van De Vries. Als hij de bedrijfs gezondheidsdienst wettelijk had voorgeschreven, had de dienst snel in actie moeten komen, was deze onafhankelijk geweest en had hij aanwijzingen kunnen foto roland de bruin geven wanneer bedrijven de aanbevelingen niet nakomen. Nu laat De Vries de dienst eerst een jaartje proefdraaien en kijkt de minister vervolgens of alsnog

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18