Leiden I Slaaghwijk wil deelraad 'Nieuwe' Groenoordhal gaat zes miljoen kosten Weer klacht tegen Willibrordusschool Molenstichting vraagt zeven ton van Alkemade Slaaghwijk wil méér met Raad en Daadwinkel 'Oostvlietpolder moet bedrijfsterrein worden' Woensdag 11 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 LEIDEN ERNA STRAATSMA Directeur van de Groenoordhal- Ien A. de Jong wil een slordige zes miljoen gulden steken in de verbouwing van het complex aan de Willem de Zwijgerlaan. Die investering zou noodzake lijk zijn om van de Groenoord- hallen een winstgevend bedrijf te maken. B en W van Leiden overwegen van de Groenoordhallen een bv te maken, waarvan de gemeen te zelf alle aandelen in handen heeft. Dat zei burgemeester C. Goekoop gisteravond tijdens de raadscommissie bestuurszaken. De hal móet over enkele jaren zelfstandig kunnen opereren, waardoor de gemeentelijke kos ten omlaag kunnen. De Jong wil de agrarische functie van de Groenoordhallen aanzienlijk versterken, door on der meer het slachthuis naar zijn terrein te verhuizen. Ook moeten er vaker evenementen in de hallen worden georgani seerd om meer geld in het laatje te brengen. De Groenoordhallen hebben sinds 1984 oplopende verliezen, wat indirect het gevolg is van de invoering van de zogenaamde 'superheffing'. De wekelijkse veemarkt in de hal levert sinds dien minder geld op. Begin dit jaar lanceerde De Jong zijn eerste plannen verbetering van de Groenoord hallen. Na de jaarlijkse bezui- ningsronde in mei heeft hij deze voorstellen aangepast en on langs gepresenteerd. „We moe ten van de gemeente in 1994 twee ton bezuinigen", zei De Jong gisteravond tegen leden van de raadscommissie be stuurszaken, „maar wij willen verder gaan. Wij zijn bereid on ze nek uit te steken en het avontuur aan te gaan". WD raadslid A. Geertsema wees De Jong er op dat het doel van de investeringen uiteinde lijk een bezuiniging van twee ton moet zijn. „Dan kunt u wel een bedrag met zes nullen op noemen, maar het gaat toch in eerste instantie om die twee ton die het moet opleveren". P. Bordewijk (PvdA) vroeg zich af of de oprichting van een bv voor de gemeente wel bespa rend is. „Een gemeente kan im mers veel goedkoper geld lenen dan een bv". Burgemeester C. Goekoop zei te verwachten dat een commerciëler werkend be drijf doelmatig zal werken dan een overheidsorgaan. Volgens haar bewoners zou de Slaaghwijk een stadsdeelraad kunnen worden. FOTO ELLEN MARTENS De moeder vindt het toezicht op de-leerlingen op de Willi- brordusschol ronduit slecht: „Herhaaldelijk was mijn zoon zoek als ik hem kwam ophalen. Of zijn tas was weg. Een keer hebben andere kinderen hem opgesloten in een koelkast. Stel selmatig werd de knaap door mede-leerlingen gepest, zonder dat de school ingreep." Op een dag kwam de jongen huilend naar zijn moeder met de mededeling dat hij 'hard op het hoofd was geslagen' door de bewuste docent. De vrouw zegt toen contact te hebben gezocht met de schoolpsychologe die al les ontkende. Vervolgens stapte zij naar de betreffende leer kracht, die zou hebben toegege ven de jongen 'een tikje te heb ben gegeven'. De zaak liep volgens de vrouw zo uit de hand, dat zij in samen spraak met een maatschappe lijk werkster besloot de jongen van school te halen en weer naar het internaat te sturen. „Een flinke stap terug voor mij en de jongen", aldus de moe der. Gisteren heeft zij alsnog de inspectie voor het speciaal on derwijs ingeschakeld. Bij de inspectie voor het spe ciaal onderwijs in Zoetermeer is opnieuw een een klacht inge diend tegen de Willibrordus school. Volgens een Alphens vrouw is haar 14-jarige zoon door dezelfde docent geslagen als over wie al eerder ouders hebben geklaagd. Bovendien heeft ze veel kritiek op het toe zicht dat de school houdt op de pupillen. De jongen is inmid dels weer teruggeplaatst op een internaat. De vrouw besloot de inspectie in te schakelen nadat zij in deze krant las dat andere ouders klachten hebben ingediend over mishandeling. Haar zoon is' geestelijk gehandicapt en woonde op een internaat. Hij maakte daar evenwel zulke goe de vorderingen dat de leiding besloot dat hij mocht terugke ren naar huis om vervolgens naar een school voor zeer moei lijk lerende kinderen te gaan. Uiteindelijk kwam hij op de Willibrordusschool terecht, ove rigens een school voor moeilijk lerende kinderen, een niveau hoger dan waarvoor de jongen geschikt werd geacht Bewoners uit de Slaaghwijk willen in de werkgroep soci ale vernieuwing graag meer te vertellen hebben dan ze nu mogen. Op een vergadering van de werkgroep in buurthuis 'Op eigen wieken' werd gisteravond gepraat over de mogelijkheden om de invloed van de wijk op het gemeentelijk bestuur te vergroten. Enige suggestie daar toe biedt de gemeente zelf in haar voorlopige nota 'Im pulsen sociale vernieuwing'. LEIDEN EMIEL FANGMANN Slaaghwijkbewoner H. Pelt voel de wel voor de mogelijkheid om een speciale wijkcommissie in te stellen. Krachtens de ge meentewet is dat toegestaan. Die commissie die wel wat lijkt op een Amsterdamse stads deelraad,— neemt dan enige bevoegdheden van het gemeen tebestuur over en bestuurt .in feite de wijk zelf. Nadeel is dat zij in feite een nieuwe bestuurs laag vormt. Andere leden van de werk groep sociale vernieuwing za gen wel iets in het voorstel waarbij een wijk meer over de eigen leef- en woonomgeving te zeggen krijgt. Alle aspecten daarvan zouden dan uit het centrale beleid van de gemeen te gehaald kunnen worden. De wijk zou dan bijvoorbeeld de gemeente kunnen adviseren over een eigen begroting. Bewoner Pelt vond dat twee de voorstel niet ver genoeg gaan. „Nee, want dan blijf je be woner, je wordt geen bestuur der. Ik bedoel het goed hoor, maar de gemeente kan, als ik even heel negatief denk, toch alles van tafel vegen". Tegelijk moest hij erkennen dat de ge meente de Slaaghwijk-voorstel- len vanuit de 'sociale vernieu wing' meestal heeft overgeno men. Maar de invloed van de bewoners is op dat gebied rela tief beperkt. Pelt wees voorts op de noodzaak van scholing voor de bewoners die zich met in spraak bezighouden. „Vaak is het allemaal erg ingewikkeld, dus daar moet door de gemeen te voor gezorgd worden." De gemeente wil de komende maanden weten of bewoners ideeën over de inspraak hebben of steunen. Omdat de voorstel len in de nota nog niet erg con creet zijn, werd werkgroepvoor zitter M. Portheine gevraagd om meer details. Die kunnen dan de volgende keer besproken» worden. Voorlopig is de wijk- groep sociale vernieuwing Slaaghwijk tevreden met de ton extra die volgend jaar te beste den is aan de leef- geving. ALKEMADE HENK VAN TOL procent) in 1993 ter beschikking te stellen. Vorige maand stelde Alkemade achtdui zend gulden aan de Molenstichting be schikbaar. Dat was een extra bijdrage in het normale jaarlijkse onderhoud. Ook daar voor had Rijnland nauwelijks nog geld be schikbaar en deed zij een beroep op provin cie en gemeenten. Die financiële reddingsoperatie is nu met succes afgerond. Voor 1992 kan het onder houdsbudget per molen worden verhoogd van 5.000 gulden naar bijna 12.000 gulden. Als het rijk ook hierin bijdraagt komt het jaarlijks onderhoudsbedrag op 15.000 gul den. De Rijnlandse Molenstichting wil van de gemeente Alkemade een bedrag van 675.000 gulden als bijdrage in de restaura tiekosten van negen molens in de gemeen te. Dit'zijn de Gogermolen, de Vrouw Ven- nemolen, de Lijkermolens 1 en 2, de Kager- molen, de Blauwe-Molen, de Veendermo- len, de Adermolen en de Waterloosmolen. De molens zijn dringend aan restauratie toe. De Molenstichting heeft het plan in 1993 met het opknappen te beginnen. Zij heeft inmiddels opdracht gegeven restaura tieplannen op te stellen. Verwacht wordt dat deze in juli van het volgend jaar klaar zijn. „Op dat moment weten we precies wat de restauratiekosten zijn en welk deel hier van subsidiabel is. Wij verwachten dat het hier om een totaalbedrag van 2,7 miljoen gulden zal gaan", aldus de stichting in een brief aan de Alkemadese gemeenteraad. De molenstichting vraagt Alkemade één malig 25 procent van de restauratiekosten voor haar rekening te nemen. Dat is een be drag van bijna zeven ton. De provincie Zuid-Holland heeft zich in principe bereid verklaard vijftien procent te betalen. Aan het rijk is gevraagd de rest van het geld (60 Allemaal even met de pollepel op de braadpan slaan en de vlag aan de bezem hangen. De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse vereniging a van Huisvrouwen bestaat volgende maand 75 j'aar. De Nederlandse Ver eniging van Huis vrouwen. Bij die naam krijg je visioe nen van dames die met de schort voor, gezellig sa men strijken en zich een breuk boenen in de verenigingszaal. Af en toe keuren ze een flesje Jif en testen een wasmiddel op de vuile overhemden van hun ge liefde echtgenoten. Gezamenlijk bespreken ze de prijsstijgingen van de roomboter en de opvoe- ".ding van de bloedjes van kinde ren. Als ze klaar zijn, kijken ze met betraande ogen naar de Surprise-show van Hennie Huisman, want dat is zo'n leuke jongen. In Leiden doen ze dat volgend jaar 75 jaar, een mooie reden om deze nijvere huisda mes eens in het zonnetje te zet- Breinaalden Nou, dat was een hele schok, de vlag dekt de lading geenszins. Niks geen schorten, krulspelden en breinaalden. Twee vlot ge klede dames vertellen dat ze ei genlijk het liefst af willen van die term 'huisvrouwen' iri de verenigingsnaam. Het leidt maar tot een truttig imago en een hoop vooroordelen. „Veel van onze leden werken of heb ben dat gedaan, het heeft niks meer te maken met huisvrou wen", meent bestuurslid me vrouw Versteeg. De voorzitster meldt dat in de landelijke verga dering vorig jaar een voorstel is gedaan de naam te veranderen. „Maar de Nederlandse Vereni ging van Vrouwen is ook niet al les". Daarom is besloten om de afkorting in te burgeren: NWH. Dat moet net zo'n eigennaam worden als bijvoorbeeld FNV, of CDA Geboen Niks geen geboen dus bij de Leidse afdeling, maar cursus sen, excursies en spreekbeur ten. De NWH is een club die het nodige onderneemt om de leden intellectueel te vormen. Die excursies gaan ook niet naar de Efteling of naar de Be driegertjes of zo. Nee, de dames zoeken het iets verder op. De Sovjetunie, Joegoslavië, het zijn toch geen misselijke bestem mingen. En die cursussen, die gaan ook niet over de vraag wel ke kleuren je het beste naast el- De 'huisvrouwen' Versteeg (r) en Blok-Van Oosten. kaar kunt breien. Nee, kunstge schiedenis, zelfverdediging, ge heugentraining, belastingbiljet- invullen en filosofie. Dat is toch wel andere koek. Geregeld zijn er ook lezingen in het onderkomen van de vereni ging aan de Caeciliastraat. On langs kreeg professor Diekstra de zaal vol, maar ook mindere goden kunnen rekenen op een redelijke opkomst. Voorbeelden zijn lezingen over bedrijven als Smit-Tak, homeopathie en de kunstveiling. Zeshonderd leden telt de afde ling leiden/Oegstgeest. In Voorschoten en Leiderdorp zit ten aparte afdelingen. „Maar die hebben geen eigen ruimte en ze organiseren ook minder", meldt mevrouw Versteeg trots. Vandaar dat in de Leidse club ook Leiderdorpse dames zitten. Er is overigens geen sprake van haat en nijd tussen de afdelin gen. Integendeel, als Voorscho ten iets leuks organiseert, kun nen de Leidse vrouwen gewoon mee en omgekeerd. Mannenhaat Nog even een vooroordeel weg- FOTO HIELCO KUIPERS werken. De vereniging laat geen manneh toe, zelfs geen huis mannen. Maar dat betekent niet dat het een club herenha ters is. Versteeg: „Nee hoor, bij sommige excursies mogen ook mannen mee en dan hebben we het niet alleen over de echt genoten van onze leden. Als he ren interessse hebben in een van onze lezingen, mogen ze al tijd langs komen". Het is trouwens nogal wat, 600 leden. Wat zijn dat nou voor een types? Volgens de bestuurs leden zijn de meesten zo tussen de 35 en 75 jaar oud. Ze hebben de kinderen de deur uit en zoe ken een aardige manier om contacten te leggen en ook nog iets bij te leren. Voorzitster Blok-Van Oosten: ,;Veel ge trouwde vrouwen vallen in een gat als de kinderen weg zijn, door onze activiteiten leren ze weer andere mensen kennen. Dat is een van de belangrijkste drijfveren". Er staan evenwel ook vrouwen op de ledenlijst met een full-time baan, het is eigenlijk van alles wat, meent het tweetal. Kookcursus Volgend jaar is het dan zo ven de Leids/Oegstgeester afdeling viert het 75-jarig jubileum. Dat gaat niet ongemerkt voorbij. In tegendeel, de dames kunnen ei genlijk niet wachten tot het 1992 is. Immers, dit jaar is er nog een jubileumbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal en vlak na de jaarwisseling een nieuw- jaarsinstuif. Volgens het huis vrouwen-principe 'wie wat be waart heëft wat' worden de feestelijkheden uitgesmeerd tot aan de zonmervakantie. Er komt een themadag over wo nen, een kunst en kitsch-beurs en zo kunnen.we nog even doorgaan. Maar dan komen de dames niet meer aan het woord en die zijn eigenlijk veel interessanter. Want ze weten wel wat ze wil len: „Onlangs wilden we een kookcursus organiseren, maar daarvoor was geen belangstel ling. Dat geeft toch wel iets Meer doen dan alleen de ruimte bieden aan gemeentelijke in stellingen. Dat vinden de bewo- de Slaaghwijk van de zogeheten Raad en Daadwinkel in hun wijk. H. van Leeuwen van buurthuis 'Op eigen wie ken' zei te hopen, dat ook ande re dan gemeentelijke instellin gen, bijvoorbeeld inwoners zelf, een bijdrage kunnen gaan leve ren aan de winkel. „Daar is ook eerder in nota's sprake van ge weest", aldus Van leeuwen. Werkgroep-voorzitter M. Portheine waardeerde de sug gestie die gisteravond aan de orde kwam op de vergadering sociale vernieuwing Slaaghwijk Ze bracht in herinnering dat de winkel in eerste instantie be doeld is om gemeentelijke in stellingen dichter bij de burger te brengen. Portheine maakte bekend dat inmiddels twee ambtenaren zijn aangesteld die de winkel vanaf februari moe ten gaan bemannen. Volgens Portheine moeten die 'winke liers' in de praktijk uitzoeken, welke andere taken de winkel kan gaan verrichten. De ambte naren krijgen ook de verant woording voor de Raad- en Daadwinkel in Pancras-Oost. Zoals bekend wordt de Slaagh- wijk-winkel gevestigd in een flat aan de Havikshorst, die nu nog als directiekeet voor de bouw dient. In februari moet de in richting gereed zijn. op de 'structuurschets Leidse agglomeraties', waarbinnen wel een locatie voor toekomstige woningbouw wordt aangewe zen. maar geen rekening wordt gehouden met het 'tekort aan bedrijfsterreinen in de Leidse agglomeratie'. De Oostvlietpolder is volgens de beide organisaties de aange wezen plaats voor een nieuw bedrijfsterrein. „Dit vanwege de ligging in de nabijheid van de bedrijfsterreinen van de ge meenten Zoeterwoude en Lei den, de nabijheid van de A-4, de luchthavens Schiphol en Rotter dam en de toekomstige Rijks weg-11 oost", aldus de Kamer van Koophandel en de LV1 in de brief aan het college van B en De Oostvlietpolder moet be drijfsterrein worden. Dat vinden de Kamer van Koophandel voor Rijnland en de LVI, vereniging voor ondernemingen. In een brief aan het college van B en W betogen zij dat er op korte ter mijn 'een groot tekort aan be drijfsterreinen' zal onstaan. „Daarom is het noodzakelijk dat u voor het gesignaleerde te kort een grote plaats inruimt", aldus de beide ondernemersor ganisaties. De Kamer van Koophandel en de LVI zijn van mening dat als de gemeente loeiden een wo ningbouwlocatie aanwijst, de ondernemers niet vergeten mo gen worden. Ze doelen hiermee W. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Soscha, dv. R.B. de la Fuentö en M. van der Valk Lesley Romano, zv. R. Timmer en D. Greefkes Claire Simo- ne, dv. J. de Wilde en Y. Schoneveld Lillian, dv. LJ.A. Duijndam en A.C.M. Looijesteijn Laura Simone, dv. G. Ha- zenoot en P.K. van der Linden Wietske Christina Elisabeth, dv. J.M.M. Pieters en M.C.E.W. Overdijk Michael Alexan der, zv. F.X. Schmid en G.M. de Bruijn Hanneke, dv. G.M. van Zuijlen en J.C. Kromhout Marleentje Leontina Maria, dv. P. Dunki Jacobs en D. van Duijn Remco Albert, zv. A. Parlevliet en J. van der Plas Joost, zv. H. Ravensbergen en C.M. Vletter Michelle, dv. R. van Ha- mersveldenS.N. Ellens* Raquel Reshi- ka, dv. O.R.K. Ganga en A.M. van Ginkel Carola, dv. M.T.J. van der Linden en D.C. Rommers Daniélle Louise, dv. E.J. van der Plas en C.T.H.M. Steen voorden Leander Hendrik, zv. A.W. Schippers en M.GJ. Verdoes Loes Jo hanna Elisabeth, dv. R.P.G. Aanhane en S.P.A. Warmerdam Abdellah, zv. M. Lakhal en R Jermoumi Jpran Chris tian, zv. R.B. Blok en R C A. Barends Jimmy, zv. N.A. van Wiermgen en J.T.H. Steenvoorden Masis Wajakan Misak, zv. Wajakan Misak Mardroosen Farkrm Nissan Eisif Floris Pieter, zv. M.A. Loth en C.M. tllegems Sebastiaan Mi chel. zv. R.C. Bon en G.P.M. van Dijk Marit Nysha, dv. A. Oosterom en M.E.C. Fit Daniël Aloysius Gerhard, zv. G.H. Staal en A C M. Meiier Ph.line, dv. L.R.L. Pofféen J.M.F. van Zundert An ne Carolien, dv. F.A. van den Broek d'O- brenan en C.JJ. Kellenaers Susanne Viola, dv. AJ. van der Putten en J.M. van Gils Lucas Johannes, zv. I J Terpstra en C P A. van der Westen Sa muel Willem Fredrik, zv. W.F. van de Wiingaard en H.C. Star Rick, zv A Wiemer en M.J.J. van den Burg Joshua Mark. zv. K.J. Shepherd Ingmar, zv E. den Hartog en A. Boender Gilles Bart, zv. A. Schoulsen E.R. Pearce Rediëti. dv. G.M. Biratu en S.M. Tsegahun Ro bert Christian, zv. AJ. de Lange en I. Rombouts Maxim Christoffel, zv. R.W. Oltmans en M.L.J.J. van der Pas Joy ce, dv. T. van der Heijden en J.N.I. Kwestro Matthijs, zv. J.A. de Lege en K. van Duijn Judith, dv. J.W. Ravens bergen en A.C.D. de Vries Yunus Emre, zv. 0. Akbulak en S. Akbulak Hester Overleden R.J. Massee, geb. 27 dec. 1960. man «A.F. van Tol. geb. 19 april 1904, geh. gew. met D.H.P. Snel C. van der Weijden, geb. 25 aug. 1900, geh. gew. met J. van Es L. van den Berg, geb. 23 nov. 1917, geh. gew. met L. van der Linden J. Arnbldus, geb. 17 maart 1900, man J.W.M. Boortman, geb. 3 jan. 1901, geh. gew. met H J. de Bolster E.J. Wildenberg, geb. 10 mei 1916, echtg. van A.J. Kranenburg T.B.M. Winkelman, geb. 8 juni 1918, man J. van den Berg. geb. 22 nov. 1905. man* Q.l van der Poel. geb 10 mei 1931, man* S. Prevoo,geb. 27 ju ni 1931, man E.P.A. Buitenman, geb. 24 nov. 1927, man M. Klie, geb. 7. maart 1963, echtg. van H. van Leeuwen U. Rose, geb. 1 juni 1937. echtg. van H.H. Feldhoff A.J. van der Plas. geb. 28 juni 1933, man*J.L. Buijn.geb. 18 mei 1922, man S. Brouwer, geb. 28 sept 1938. echtg van A Btzzon. M.T. Vmkestijn, geb. 12 april 1909, echtg. van L. Prins G. Rigtennk. geb. 19 juli 1925, geh. gew. met A. Hooites Meur- smg* N. Stofkoper. geb. 19febr. 1913. man S Honsbeek. geb 12 nov. 1920. man W.S.E. Nasveld. geb. 18sept. 1914, echtg. van C.W. van Zijp G W. Zeelt. geb. 17 jan. 1927. vrouw* M. Robbers, geb. 17 nov. 1909, geh. gew met N. van den Berg M C. van der Put ten, geb. 17 juni 1910, geh. gew. met W. Vink* P.H.J. Dickhoff. geb. 27 sept. 1929, man W. van der Ham. geb. 26 nov, 1917, man D. Heemskerk, geb. 1 febr. 1921. man «P. Pijper, geb. 14 sept. 1916, man N. Alcock. geb. 17 mei 1909, geh. gew. met L.P. Bouw meester F.J. Hageman. geb. 23 mei 1897, man H.P. Elmg. geb. 5 maart 1942, man. Gehuwd B.A.N.M. Vreeburg en E.P.M. van Amelsvoort P.T. van Haastregt en A.S. Geldhof! C van der Walle en J.M. Koreman CJ. Valk en N.GJ. van Rhijn J.W. Peet en G.H.A.M. de Jong P.C. Heijmansen M.GJ. Baartwi|k R.J. de Kier en M M van Hest F. Hamburg en M.H.M.M. Jansen M. Fielemon en J J.H. van der Tuin G. van der Laan en G. Stouten. AGENDA m de Grote Kerk. Voorstraat var 13 00 tot 21 00 uur Jongerenpastoraat organiseert een avond Br-dgen voor n Poeihuys. aanvang 19 45. Noordwijk Kerstmarkt m de Grote Kerk Oegstgeest B"0ge-arive m Hotel Het W' g 19 45 uur Kerstwi|dmg Ned Cm Vrouwenbond Buurthuis Hoofdstraat 11aanvang 19 4 Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA oN ee fysiotherapeut m Zwembad Poelmeer. La ge Voort 273. van 14 30 tot 15 30 uur REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS TEL 161418

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17