Leiden Duizenden nieuwe banen rond station Beter leren rekenen met computer Reizigersorganisatie wil een snelbus naar strand Prijs stationsplannen stijgt per jaar met tientallen miljoenen GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING - —WP 'Het scheelde weinig of u had iemand vermoord' Nieuwe plaats gezocht voor brandweerkazerne Bouw Vrouwenkerkplein wil maar niet vlotten Woensdag 11 december 1991 L FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEF MANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER (chef) 5L NIEUWSLIJN Nieuw hoofd communicatie gemeente De heer Rijk van Arp is benoemd als hoofd communicatie bij de gemeente Leiden. Van Ark is 34 jaar en nu werkzaam als hoofd van de afdeling voorlichting bij het partijbureau van het CDA in Den Haag. Om de schijn van een politieke benoeming te vermij den, hebben de niet-CDA-wethouders in het college de sollicita tieprocedure afgerond. Op de functie hebben 50 kandidaten ge reageerd. De enige vrouw die geschikt werd bevonden, trok zich terug. Dorstige dieven stelen schoolmelk Onbekenden hebben gisterochtend zeven kratten schoolmelk ontvreemd uit de basisschool De Noorderkring. Van de school aan de Willem de Zwijgerlaan werd een ruit geforceerd om bin nen te komen. De diefstal werd door het onderwijzend perso neel ontdekt omstreeks kwart voor zeven 's ochtends. De melk ii om 5.00 uur in het gebouw gezet. Vuurwerkteam draait goed Het vuurwerkteam van de politie draait op volle toeren. Volgens voorlichter D. Graveland is het aanzienlijk rustiger in de stad dan vorige jaren. Jongeren die betrapt worden met vuurwerk worden onmiddellijk doorgestuurd naar bureau Halt. Vorige week hadden zich hier al 75 jongeren gemeld. „Ik verwacht dat we inmiddels hard naar de 100 gaan", aldus Graveland. Hij be treurt dat een van de weinige incidenten meteen een zwaar ge wonde opleverde. Vorige week liep een vrouw zwaar oorletsel op nadat jongeren vuurwerk in haar richting gooiden. Gisteren zijn jongeren aangehouden uit Oegstgeest en Nieuw Vennep (allen 13 jaar). Zij werden gepakt op de Kagerstraat. Op de Boerhaave- laan werd een 15-jarige jongen uit Roelofarendsveen gepakt. Vrees voor leegstand kantoren In het Leidse stationsgebied werken over enkele jaren 14.000 mensen als de grootse plannen van de gemeente voor de bouw van onder meer kantoren doorgaan. „Nu werken in dit gebied 8600 mensen tegen 5700 in 1982", zei bouwambtenaar W. Verhoeven gisteren bij de presen tatie van de stationsplannen aan de gemeenteraad. „In Nederland worden gigan tisch veel kantoren neergezet op dit moment, zelfs een plaats als Deventer heeft een mooie lokatie bij het station. Als je dan bedenkt dat veel makelaars ver wachten dat de onroerend goedmarkt gaat inzakken, is de kans groot dat het aanbod de vraag overstijgt", zei D66-raads- lidT. de Graaf. Verhoeven denkt dat in 1993 kan worden begonnen met de bouw van de twee kantoorflats aan de AZL-kant van het sta tion, als de onderhandelingen naar verwachting eind 1992 zijn afgerond. De kantoren waarvan 4 kolos sen van 65 meter hoog dicht te gen het station komen te staan, krijgen een gezamenlijk opper vlak van 35.000 vierkante meter. De oppositiepartijen WD en D66 zijn bang dat die hoeveel heid te groot is en dat veel kan toorruimte zal blijven leegstaan, wat Leiden een slechte naam als kantorenstad zou bezorgen. Bescheiden De betrokken wethouders zijn echter minder somber. „In ver gelijking met een stad als Zoe- termeer die 200.000 vierkante meter ontwikkelt, zijn onze plannen heel bescheiden. Daar bij komt dat onze kantoren aan het station staan en dat is van belang voor het rijksbeleid dat is gericht op de ontwikkeling van het openbaar vervoer", zei wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening). Zijn collega J. Walenkamp (economische zaken) vulde aan: „De provincie kan bij het vast stellen van de bouwvolumes ook de voorkeur geven aan een stationslokatie zoals die in Lei den en elders de groei afrem- In noodgevallen kunnen de kantoorflats worden omge bouwd tot een flat met wonin gen, gaf van Rij aan. In geval van calamiteiten kan zelfs wor den besloten een gedeelte van de kantoren maar niet te bou wen. WD-raadslid G. Bakker stelde in elk geval gerust vast: „Die kantoren bij het AZL kun nen worden gebouwd ook als de stationsplannen niet moch ten doorgaan". Er moet een strandbus komen tussen Leiden en Noordwijk aan Zee. Op dagen met gunstig strandweer moet deze 'snelbus' een non-stop verbinding met de boulevard van de badplaats on derhouden. Dat bepleit ROVER, de vereniging reizigers open baar vervoer, in een brief aan de NZH. Volgens ROVER gaat de trek naar de kust op zomerdagen ge paard met grote verkeersover last. Opstoppingen en parkeer problemen maken de badplaats vrijwel onbereikbaar. Het huidi ge openbaar vervoer biedt on voldoende soelaas. «Passagiers van de buslijnen 40 en 42 wor den met grote omwegen naar het strand gebracht, de rijtijd is te lang en de bus kan de con currentie met de auto niet aan. De oplossing ligt volgens de reizigersvereniging in het invoe ren van een non-stop bus die via de snelste route van station Leiden naar de boulevard in Noordwijk rijdt. Deze bus moet gaan rijden op een traject waar op dat moment de minste kans is op files. De route zou eventu eel ad hoe moeten worden aan gepast. ROVER vindt dat de strandbus moet gaan rijden op alle dagen dat een grote strand- drukte wordt verwacht. Bij een slechte weersverwachting kan de snelbus in de garage blijven. J. Hutten, NZH-voorlichter van het district Leiden zegt het voorstel 'kritisch te zullen bekij ken'. „We staan op dit moment onder druk van allerlei bezuini gingen, waarbij we proberen zoveel mogelijk voorzieningen in stand te houden. Risicolijnen als deze passen daar. niet goed in. Het is moeilijk in te schatten hoe de kosten en baten van een dergelijke nieuwe lijn zullen zijn." Overigens ziet ROVER voor de financiering van de strandbus een belangrijke rol weggelegd voor de gemeente Noordwijk en de horeca-ondememers van de badplaats. Een woordvoerder van het Noordwijkse gemeente bestuur laat echter weten dat de brief 'nog in behandeling is'. De financiering van de grootse plannen voor de ontwikkeling van de stationsomgeving is een kwestie van alles of niets. „Als over een jaar blijkt dat er geen rijkssubsidie komt, moeten wij besluiten de plannen definitief bij te zetten in het boek Nooit gebouwd Leiden", zei wethou der T. van Rij (ruimtelijke orde ning) gisteren. De gemeente raad moet volgend jaar deson danks al wel besluiten over een voorfinanciering van 1,5 mil joen gulden voor de Terweetun- nel en een eventuele damwand voor de U-bocht langs de spoorlijn. De stationsplannen, waarvoor bij dè ministeries verkeer en waterstaat, economische zaken en onderwijs geld wordt ge vraagd, zitten als puzzelstukjes in elkaar. „Alles hangt met el kaar samen", benadrukte Van Rij gisteren nog eens, „wij reke nen op een soort maatwerk uit Den Haag. Er is dus ook geen alternatief'. Een aantal raadsle den had gevraagd of er geen klaar ligt voor het geval er geen of te weinig geld uit Den Haag komt. Doem De vrees dat het allemaal toch niet doorgaat hing als een doem over de discussie. „Wij zijn nu al een jaar op het punt dat bijna de definitieve subsidie-aan vraag de deur uitgaat. En het opmerkelijke is dat wel de plan nen steeds duurder worden, maar dat Leiden niet meer kwijt is", zei WD-raadslid G. Bakker met een verwijzing naar het Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,- vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Leids experiment op de basisscholen na vier jaar afgesloten LEIDEN «EMIEL FANGMANN Dank zij de computer in de klas leren leerlingen van de basis school beter rekenen. Dat vindt ruim de helft van de leerkrach ten die in het kader van het Leids Computer Project Primair Onderwijs (LCPPO) een jaar lang een computer in de klas kregen. Om en om konden de leerlingen daarop vooral een beperkt aantal rekenvaardighe den trainen. Gisteren werd het vier jaar durende project afgesloten met de overhandiging van het eind verslag aan onderwijswethou der Koek in het gebouw van de Schoolbegeleidingsdienst. Niet iedereen is echter te spreken over computers. Er blij ven leraren die vinden dat het 'opdreunen' van tafels beter is. Bovendien, de computer in de klas biedt dan wel de mogelijk heid de resultaten van de leer lingen beter bij te houden maar de meeste docenten vonden niet, dat zij daardoor een beter beeld van de leerlingen kregen. Over het gebruik van de com puter op zich wordt verschil lend geoordeeld. Sommige scholen zouden graag een gro tere keuze van computerpro gramma's hebben gehad. Eenentwintig Leidse basis scholen deden aan het project mee dat werd gesubsidieerd in het kader van het onderwijs voorrangsbeleid. Dat betekende dat vooral basisscholen die ex tra ondersteuning kunnen ge bruiken er bij waren betrokken. De scholen moesten voorstan der zijn van individueel onder wijs. De computer mocht men Wethouder Koek tut hav ten slotte houden. Wethouder Koek roemde cis teren de samenwerking bij het project, dat op initiatief van di recteur Bosch van de Christelij ke PABO in Oegstgeest van start ging. In 1987 werd met drie scholen begonnen, die elk de beschikking over drie personal computers kregen. Gedurende vier jaar kregen telkens groepen scholen de kans om één jaar lang aan het project mee te doen. Daarnaast begon de rijksover heid in augustus met een eigen de computer. computerproject voor de basis scholen begonnen, dat de naam Prlnt/Comenius draagt. Leiden werd echter voor deelname af gewezen. Gisteren wees LCP- PO-projectleider F. Buné er fijn tjes op hoe het Leidse project lijkt op dat Print/Comeniuspro- ject. Hij zag zelfs voordelen in de Leidse aanpak, omdat de voorbereiding in de scholen bij het Print-project een jaar duurt, terwijl bij het Leidse project al direct met de computers werd gewerkt. Ook de begeleiding en betrokkenheid van het nele FOTO JAN HOLVAST schoolteam was volgens hem in het Leidse project beter gere- Vanaf augustus doen ruim twintig scholen uit de Leidse re gio in het Print/Comeniuspro- ject mee. De komende jaren volgen ook de Leidse basisscho len die eerder aan LCPPO mee deden. Wel wordt er met een andere computer gewerkt. De ontwikkelingen hebben niet stilgestaan en de 'zachte' schijf is inmiddels een 'harde' gewor den. Soms lees je in de krant over mensen if j ?1 die maanden dood in de woning heb ben gelegen alvo- I**-JSUE5S5& rens ze worden ge- f-T.jTiiiffo'tt'if vonden. Aan de r'r &Wk£3l"K' Hoge Rijndijk gfc -MPT""*! houdt een overle- W-,.. Jjfc-J dene het wel heel lang uit zonder ge- 0(281 a mist te worden. Of 7 J ontdekte de foto- graaf gisteren een uitwas van raam- prostitutie bij de kerstboom? FOTO LOEKÏ ZUYDERDUIN HWittm MIC maximumbedrag van 15 mil joen gulden dat Leiden wil uit trekken. De kostenraming is in enkele jaren gestegen van 56 miljoen naar bijna 200 miljoen gulden en volgens PvdA-raads- lid A. Boot is dat 'meer dan een slok op een borrel'. Bij de subsidie-aanvraag die de deur uitgaat wordt aan het lan- ge-tunnel-project nog de 'Smit- sloo-variant' met een apart «prijskaartje toegevoegd. De Leidse bedrijfsmakelaar M. Smitsloo vindt de U-bocht (links-af buigend van Schiphol- weg naar Rijnsburgerweg) veel te ingewikkeld voor het autover keer en bepleit een afslag in de tunnel. Volgens de gemeente is dat echter veel te duur en boven dien zijn de onderhandelingen met de NS over de grond langs de spoorlijn bijna afgerond. „Voor 99 procent en dat bete kent ook dat de U-bocht voor 99 procent positief is", zei am- betnaar W. Verhoeven. Het is niet mogelijk om de tunnel sneller te bouwen dan in de ge plande 3 jaar, zoals D66 wilde. 'Meer huizen rond station' Het CDA wil dat in de sta tionsomgeving meer wonin gen worden gebouwd dan de voorgenomen 300, bleek gis teren bij de presentatie van de stationsplannen aan de gemeenteraad. „Wij zouden liever zien dat het aantal dichter toegaat naar het streefgetal van 500 dat wij 2 jaar geleden vaststelden", zei CDA-raadslid L van Velzen. Volgens wethouder T. van Rij is dat nauwelijks mogelijk, omdat het afgesproken aan tal het resultaat is van minu tieuze onderhandelingen met het AZL De overige partijen zijn be hoorlijk tevreden over de hoeveelheid woningen, die allemaal voor de vrije sector worden gebouwd. „In 1989 stelden wij een minumum van 250 woningen vast en ik constateer dat we daar ruim boven zitten", zei D66-ffac tievoorzitter P. Langenberg. PvdA-raadsiid A. Boot vroeg zich alleen af of er mensen willen wonen tussen de trei nen en de bussen. Anderhalfjaar cel geëist voor steekpartij DEN HAAG/LEIDEN Schutter door cafébaas zelf overmeesterd De 49-jarige Leidse kroegbaas en zijn 48-jarige vrouw, die vo rige week werden neergescho ten in hun café Het Centrum hebben de schutter zelf over meesterd en ontwapend. Hoe wel beide slachtoffers al ge wond waren, stortten zij zich na de schoten toch op hun over valler. De 34-jarige dader heeft inmiddels bekend en wordt na voorgeleid te zijn aan de officier van justitie vastgehouden. De Leidse schutter, die be kend staat als een opgewonden standje, kwam vorige week op Sinterklaasavond binnen in café Het Centrum om verhaal te ha len voor incident dat enkele da gen ervoor in hetzelfde café had plaatsgevonden. De kroegbaas had de dader toen terechtgewe zen. omdat deze zich nogal ver velend gedroeg. De dader liet zich deze keer kalmeren met een pilsje en vertrok naar een kroeg aan de overkant. Daar zagen de bezoekers hem even later weer weggaan met een handdoek om zijn arm, waarin misschien een pistool was verborgen. In elk geval kwam de dader weer bij café Het Centrum, maar nu met een inmiddels ontbloot zwaarkali- ber pistool. Hij begon vrijwel onmiddellijk te schieten op de kroegbaas, die gewond raakte aan zijn schouder. De echtgenote stortte zich voor haar man en ving een schot op in haar borst. Beiden wierpen zich vervolgens op de schutter en wisten hem te ont wapenen met behulp van een bezoeker. PAUL DE VLIEGER „De reclassering concludeert over u dat u een brave jongen bent die snel kwaad wordt. En inderdaad, als ik u zo zie zitten vraag ik me af: hoe heeft-ie het voor elkaar gekregen? Maar feit is dat het een haartje heeft ge scheeld, of u had iemand ver moord". Met die woorden uitte rechter Punt zijn verbazing over het ge drag van een 18-jarige Leide- naar die gisteren voor hem stond. De jongen had op 14 september van dit jaar een 20- jarige plaatsgenoot met een mes in de zij gestoken en daar bij de lever en darmen van het slachtoffer flink beschadigd. Aanleiding tot de steekpartij was een ruzie over de aankoop van softdrugs tussen de ver dachte en een vrouw die in de koffieshop werkte. Geheel tegen de gewoonte in had de jongen zijn bestelde weed niet mogen uitzoeken maar moest hij ge noegen nemen met hetgeen zij hem gaf. Op het moment dat het slachtoffer de koffieshop bin nenkwam, was de ruzie alweer gesust en zat de Leidenaar met zijn vriend aan een tafeltje. De 20-jarige Leidenaar, die door zijn vriendin was gebeld omdat 'er herrie in de tent was', been de echter op de jongen af en sprak hem aan met „hé vieze kankerzwarte, wat is er aan de hand"? Toen de jongen vervol gens door de man tegen de grond werd geslagen, had hij zijn mes getrokken en toegesto ken. „Poging tot doodslag", vond de officier van justitie, die 24 maanden cel waarvan 6 voor waardelijk eiste. Maar volgens de advocaat van de. Leidenaar was alleen toebrenging van zwaar lichamelijk letsel te be wijzen. Volgens hem had zijn cliënt uit zelfverdediging gehan deld en was hij van zijn daad zo geschrokken dat kans op herha ling er niet was. De jongen toonde tijdens de zitting gisteren veel spijt van zijn daad. „Ik droeg dat mes al tijd bij me om me te kunnen beschermen. Maar dat doe ik nu niet meer. Geeft u mij een voorwaardelijke straf dan zal ik bewijzen dat ik niet zo moeilijk ben. Ik wil graag mijn lasdiplo- ma halen en in Suriname gaan wonen. Maar als ik eerst lang de gevangenis in moet, kan dat niet", sprak hij bijna smekend tegen rechter Punt. „Ik zal er over nadenken", was diens re actie. De uitspraak is op 24 de cember. ERNA STRAATSMA nog in een zeer pril stadium verkeren. Al lange tijd bestaan plannen voor verhuizen van de kazeme. De brandweer heeft vooral moeite met het uitruk ken op dagen dat het druk is in de stad ot er festiviteiten wor den gehouden. Vorig jaar werd de ligweide van zwembad De Vliet al als mogelijkeiplek voor nieuwbouw van een kazeme genoemd. Ook denkt de brandweer aan loka- ties aan de Rooseveltstraat. De gemeente houdt in samen werking met de Leidse brand weer een onderzoek naar ver plaatsing van de brandweerka zerne aan de Langebrug naar de omgeving van het Lammen- schansplein. Bij de kazeme moet ook ruimte komen voor een nieuwe ambulancepost. Burgemeester C. Goekoop zei gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie bestuurszaken dat de plannen pende aanpassing is volgens hem noodzakelijk om goedkeu ring van de gemeente te krijgen. „Het bouwplan is nu te breed, te hoog en drukt de omgeving te veel weg", aldus Meijer. De gemeente wil dat beide archtic- tenbureaus het plan gezamen lijk aanpassen. Verheycn heeft nog niet gereageerd op het voorstel van de gemeente. Een woordvoerder van bu reau Vollmer verzucht dat de gemeente hen blijft tegenwer ken. Vollmer heeft het bouw plan op verzoek van de ge meente al enkele keren eerder aangepast. Het Leidse architectenbureau Verheyen gaat het bouwplan voor het Vrouwenkerkplein waarschijnlijk aanpassen. Dit gebeurt op verzoek van de ge meente, omdat de monumen tenbeheerscommissie het hui dige plan van archtitect Vollmer heeft afgekeurd. Chef stadsbeheer van de ge meente, L. Meijer, zegt dat een tweede architect met een 'frisse kijk' naar het plan kan kijken. Dat is volgens de monumenten- beheerscommissie 'te massaal en te overheersend'. Een ingrij-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15