Britten blij met schrappen 'F-woord' 'Stervend Kroatië groet slapend Europa' 'Je voelt je een gevangene in je eigen stad' PINSDAG 10 DECEMBER 1991 3 MAASTRICHT EUROTOP *91 HET VUURWERK in Maastricht bleef gisteren beperkt tot het Vrijthof. Daar besloot de gemeente de extra Eurotop-koopavond met vuurpijlen en feestraketten. Fanfares hadden tot kort daarvoor het publiek in de bin nenstad van de tijdelijke hoofdstad van Europa vermaakt. De restaurants deden, met een paar duizend honge rige bezoekers, goede zaken 'Erop of eronder' op tweede dag top NIEUWSLIJN Top praat over mensenrechten Tijdens de Europese top is gisteravond een verklaring over de rechten van de mens uitgeven. In de verklaring noemt de EG niet minder dan negen gebieden waar deze rechten worden ge schonden: Irak, de door Israël bezette gebieden, El Salvador, So malia, Etiopië, Myanmar, Sri Lanka, China en Oost-Timor. In de verklaring die de vorige Europese top, die van eind juni in Luxemburg, over de mensenrechten uitgaf werd geen enkel land of gebied met name genoemd. De regeringsleiders herhalen dat het aan de orde stellen van afzonderlijke gevallen van schendin gen van de mensenrechten niet als een inmenging in binnen landse aangelegenheden van een ander land mag worden be schouwd, maar juist de „legitieme plicht van de internationale gemeenschap" is. EG wil Duitse gijzelaars vrij De EG-leiders vragen om de vrijlating van de twee Duitse gijze laars in Libanon, Thomas Kemptner en Heinrich Strübing. Bei den waren werkzaam voor een Westduitse liefdadige organisa tie, Caritas, toen zij op 16 mei 1989 in Zuid-Libanon werden ontvoerd. De ontvoerders zouden nauwe banden onderhouden met de Libanese familie Hamadi, van wie de oudste zoon, Abdel Hadi, lid is van de pro-Iraanse Hezbollah. Twee leden van de fa milie Hamadi zitten in Duitsland lange gevangenisstraffen uit. Militair veroordeeld Een 20-jarige dienstplichtig militair uit Amsterdam is vanmor gen door de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem ver oordeeld tot een werkstraf van 200 uur, ter vervanging van 5 maanden cel en 5 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man tijdens het wachtlopen een 20-jarige soldaat uit Beek en Donk heeft doodgeschoten. Het schot ging per ongeluk af, nadat de twee geruime tijd met hun wapens hadden gespeeld. Justitie zet Russen land uit Het ministerie van justitie heeft besloten een begin te maken met het uitzetten van ongeveer 250 Russische asielzoekers. Een eerste groepje, bestaande uit een echtpaar met twee kinderen, moet vanmiddag naar Israël vertrekken. Het echtpaar, dat in Eindhoven verblijft, heeft laten weten niet vrijwillig te zullen meewerken aan de uitzetting. De Britse premier Major is tevreden over het Nederland se voorstel om het woord 'federaal' uit de verdragstekst voor de politieke unie (EPU) te schrappen. De topconfe rentie in Maastricht is vanmorgen hervat. Toch tractoren in Maastricht Ondanks een voor de gehele ge meente Maastricht afgekondigd tractorverbod mag een demon strerende groep van het Neder lands Agrarisch Jongerencon tact tóch met twee tractoren in Maastricht de straat op. In de Limburgse hoofdstad proteste ren vandaag boze, merendeels Waalse boeren, die zich bij de driehonderd jonge Nederlandse boeren zullen voegen. Burgemeester Houben van Maastricht heeft zaterdag een demonstratieverbod voor het westelijke stadsdeel en voor de vergader- en verblijfplaatsen van EG-leiders afgekondigd. Te vens mogen er geen tractoren de stad inkomen. Houben wil daarmee ongeregeldheden voorkomen. De boeren willen demonstra- MAASTRICHT ANP-AP In de nieuwe voorstellen die vanmorgen door prémier Lub bers aan de twaalf EG-leiders zijn voorgelegd, staat dat het door de Britten verfoeide 'F- woord' kan worden vervangen. Daarvoor in de plaats komt de zin dat de nieuwe verdragen „een stap zijn op de weg naar een steeds hechtere unie van de volkeren van Europa, waarbij besluiten zo dicht mogelijk bij die volkeren worden genomen". Volgens Nederlandse diploma ten is het vandaag „erop of er onder". Het 'totaalpakket' van Lub bers bevat verder voorstellen om de arme EG-landen (Spanje, Griekenland, Portugal, Ierland) tevreden te stellen. Dat kan bij voorbeeld door het oprichten van een speciaal fonds, investeringen in het milieu en grote infrastructurele werken (transport, telecommunicatie) in die landen kunnen worden gesubsidieerd. De Europese Commissie heeft al eerder een voorstel in die richting gedaan, maar Duitsland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk voelen daar niets voor. De ministers van financiën van de Twaalf moesten vanoch tend op de tweede dag van de conferentie een besluit nemen over de tekst die voorlag over het verdrag voo een Economi sche en Monetaire Unie. Dit verdrag stelt een „onomkeer baar proces" in werking dat moet leiden tot één Europese munt, de ecu. Die moet uiterlijk in januari 1999 worden inge voerd. Overigens blijft het Vere nigd Koninkrijk een zwaar voor behoud maken bij de afspraak. „Na Maastricht is er geen weg terug meer. De EMU ligt voor het grijpen", aldus minister Kok van financiën. Het feit dat de EG-ministers van financiën gis teren een principe-akkoord slo ten over invoering van de derde en beslissende fase van de EMU in )')99, is voor een groot deel aar. de Nederlandse minister te danxen. Hij heeft zich tijdens het EG-voorzitterschap taai in de materie vastgebeten waar door de ministers vorige week in Scheveningen al overeen stemming bereikten op hoofd punten. Toen is al besloten dat de Britten de mogelijkheid wordt geboden via een 'ont snappingsclausule' alsnog van deelname aan de EMU af te Gisteren is besloten dat de derde fase van de EMU op 1 ja nuari ingaat. Eind 1996 moeten de EG-leiders formeel hun g' -edkeunng uau de EMU hech ten. Voor din tijd moet ook wor den bekeken welke EG-landen aan de criteria voldoen om tot de EMU toe te treden. Zo mag de inflatie niet hoger zijn dan 3 procent en mag de overheids schuld niet meer bedragen dan 60 procent van het bruto natio naal produkt. Henning Christophersen (financiën en economie) noemde het akkoord een „elegante oplossing" omdat het alle landen de kans geeft hun geloofwaardigheid te to nen. Volgens hem is het realis tisch te veronderstellen dat „veel" landen tegen 1997 kun nen voldoen aan de criteria. „Deze beslissing zet de EG-lid- staten onder druk om zelfdisci pline te betrachten." tief balen stro in brand steken en Europese overschotproduk- ten als melkpoeder en bakmeel uitstrooien, aldus voorzitter Ari- an Camp van het Nederlands Agrarisch Jongerencontact van morgen. De EG gaat volgens de protesterende boeren veel te ver met de afbouw van de land bouwsubsidies. Enkele pelo tons van de Mobiele Eenheid en rechercheurs in burger zullen de boeren de hele dag volgen. Boze boeren protesteerden gisteren in de weilanden bij kas teel Neercanne, waar koningin Beatrix de EG-leiders een lunch aanbood. Het protest ging even wel ongemerkt aan de voorbij snellende regeringsdelegaties voorbij. Europa slaapt, Kroatië sterft. Urenlang hebben gisteren dui zenden Kroaten in het stadion van de voetbalclub MW in Maastricht de aandacht van Eu ropa gevraagd voor de oorlog in hun uit de Joegoslavische fede ratie getreden republiek. Met bussen zijn ze uit alle windstre ken van Europa en zelfs uit Amerika en Australië aange voerd. Een aantal van hen rechtstreeks van de slagvelden rond Vukovar, een stad die de Kroaten vorige maand na een belegering van meer dan tachtig dagen moesten prijsgeven. Slachtoffers van de strijd, zie lige wrakjes mens rillend van kou in hun rolstoelen op de middenstip van het voetbalveld, roepen direct al emoties op bij hun landgenoten op de tribu nes. Keer op keer klinkt het gescandeerde 'Króatië, Kroatië, Hvratska, Hvratska' uit de dui zenden kelen. Ingetogen, maar vastberaden, terwijl bij velen de tranen over de wangen biggelen wordt het volkslied gezongen. Machteloosheid, verdriet en woede spreken uit de talrijke toespraken. Spreker op spreker roept de inmiddels bekende beelden van geweld, oorlog en vernietiging op. Europa wordt verweten met de handen over elkaar toe te zien, terwijl de Kroaten worden uitgemoord. Ook twee Kroati sche bewindslieden voeren het woord. Minister Budissa noem de het onvoorstelbaar dat de Europese Gemeenschap het de mocratisch recht van het Kroatiosche volk om in vrede en veiligheid te leven niét wenst te Kroatische slachtoffers van de oorlog in Joegoslavië riepen sterke emoties op tijdens een grote demonstratie in eerbiedigen. 'Ave Europa, zij die schillende (voormalige) loego- staatssecretaris Piet Dankert gaan sterven groeten u' valt tus- Slavische deelrepublieken ook (Europese zaken) heeft voor de sen de zee van rood-wit-blauwe prominent aanwezig zijn bij het Kroaten. Dankert is in het sta- Kroatische vlaggen te lezen. Europese topberaad. En dat on- dion om namens het EG-voor- 'Van den Broek: God zal straf- danks het feit dat de situatie in zitterschap een petitie met fen' meldt een ander spandoek, de Balkanstaat pas volgende 12.000 handtekeningen in ont- Ook Slovenen en Albanezen uit week op de agenda staat van vangst te nemen. De Kroaten Kosovo zijn in woord en gebaar een bijzondere ministersverga- moeten zo ver mogelijk van het aanwezig, zoals vertegenwoor- dering. vergadercentrum worden ge- digers van de media uit de ver- Dat is ook de boodschap die houden. Vandaar de komst van Dankert, die eerder op de dag ook even luisterde naar protes terende Kurden. In hun petitie eisen de Kroaten erkenning voor hun staat, de komst van VN-troepen voor de bewaking van de 'oude' grenzen en het staken van de agressie van Servië en het Joe goslavische leger. Beatrix hoeft niet op ecu te prijken MAASTRICHT* GPD-/ Koningin Beatrix heeft giste ren het Britse verzet tegen de ecu in een ongebruikelijk iro nisch en politiek getint toe spraakje op de hak genomen. Tijdens de lunch die de vorstin de twaalf EG-leiders aanbood op kasteel Neercanne zei de vorstin er „geen bezwaar" te gen te hebben wanneer haar beeltenis niet op de ecu zal prijken. In haar korte toespraak, die zoals gebruikelijk voor de poli tieke verantwoordelijkheid van premier Lubbers komt,'onder streepte de koningin het histo rische belang van de bijeen komst van EG-leiders en de hooggespannen verwachtin gen. Ze verzekerde haar ge hoor dat ze graag een persoon lijke bijdrage wil leveren „door geen bezwaar te maken wan neer ik mijn hoofd op onze munt zal moeten offeren voor Haar Britse 'collega', konin gin Elisabeth blijft wel op de Britse munten prijken, ook al besluit Londen uiteindelijk toch over te schakelen op de ecu. EG-landen mogen overi gens zelf weten wat ze op de achterkant van de munt zet ten. MAASTRICHT HANS JACOBS „Je voelt je met al die bewaking soms net een gevangene in je eigen stad", meent een inwoner van de voor doorgaand verkeer afgesloten Rechtstraat in Maas tricht. Aan het einde van de straat ligt hotel Maastricht en daar is een aantal delegaties naar het Europese topberaad ondergebracht. Voor de omwo nenden betekent dat overlast en extra controles. Of eerder op staan om naar het werk te gaan omdat straten zijn afgesloten. Wanklanken zijn er echter maar weinig. De politie lijkt te slagen in haar opzet om voor veilig heid en bewaking met een vriendelijk gezicht te zorgen. Om de hindemissen en blok kades rond het in en aan de Maas gelegen gouvernement, waar de EG-leiders vergaderen, is echter meer nodig dan een vriendelijk gezicht of een bewo nerspas. Daar geldt de onver biddelijke hiërarchie van de badge. Journalisten en ambte naren, de mindere goden van de Top. onüenen hun status aan die badge. Die laat voor ie dereen immers duidelijk zien dat betrokkene tot de inner-cir cle van de Europese top be hoort. En hoewel het dragen, van het herkenningsteken bij het winkelen, flaneren of eten in de binnenstad natuurlijk hele maal niet nodig is, staat dat wel zo interessant. Niet iedereen is echter onder de indruk. Een groep ambtena ren, die gisteravond nog laat in een sjiek restaurant dineerde, viel slechts hoongelach ten deel, toen passanten de aan een koordje hangende persoonsbe wijzen om hun nek opmerkten. „Zo'n ding vergeet je toch niet af te doen als je je voor het eten verkleedt?" Echte toppers hebben na tuurlijk helemaal geen badge nodig, al zou Maastrichts bur gemeester Philip Houben het misschien wel gemakkelijk heb ben gevonden. Nu moest hij gisteren de hele middag oefe nen op de namen en gezichten van de (minder bekende) EG- leiders. Die mocht hij gister avond namens premier Lubbers welkom heten voor het door de Keuringsdienst van waren streng gecontroleerde diner in het stadhuis. Houben droeg bij de ont vangst zijn inmiddels al oneer biedig tot mislukte kerstslinger bestempelde nieuwe ambtske ten. Het uit twaalf sterren be staande gevaarte fonkelde in elk geval in het licht van de televi sielampen en de fraaie kerstver lichting op de zich langzaam met dure auto's en politiemoto ren vullende Markt. Achter de dranghekken ston den de nieuwsgierigen op een aantal plaatsen wel zes rijen dik te koukleumen om maar een glimp op te vangen van het ho ge gezelschap. Lubbers zorgde voor hilariteit door nog vóór het bordes uit zijn auto te springen en een sprintje te trekken. Zo kon hij zich nog net bij Houben scharen om de op dat moment uit zijn limousine stappende Franse president Mitterrand als eerste etensgast mede te ver welkomen. Houben, die zondag met het schaamrood op de kaken moest bekennen niet alle bezoekers bij naam te kennen, bleek daarin niet alleen te staan. Het publiek althans speelde het spelletje herkent u deze man met verve. Mitterrand was nog gemakke lijk. De Fransman, het enige staatshoofd in het gezelschap, heeft de meeste bewaking en het grootste escorte. Bovendien wappert de presidentiële stan daard op de voorplecht van zijn wagen. De Duitse bondskanselier Kohl en zijn minister van bui tenlandse zaken Genscher wer den ook direct herkend. De uit de kluiten gewassen Mercedes- sen met Duits kenteken dien den daarbij als geheugen steuntje. Kohl oogstte applaus en gejuich. Hij was dan ook de enige die de moeite nam om naar het publiek te zwaaien. Zijn collega's hadden alle aan dacht nodig voor het bestijgen van de trap. Moeilijker werd het al bij de Belgische premier Martens en Jacques Delors, de voorzitter van de Europese commissie. En de premiers van Griekenland, Luxemburg en Denemarken bleven steken in de categorie onbekend maakt onbemind. Daar hebben de uitvoerige tele visiebeelden vanuit Maastricht de afgelopen dagen nog geen verandering in kunnen bren gén. Misschien dat Poul Schlü- ter of Jacques Santer (respectie velijk Denemarken en Luxem burg) nog wat kunnen leren van hun Britse collega Major. Die immers weet al maanden lang alle aandacht op zich te vesti gen. En om dat te illustreren, ar riveerde Major gisteravond ruim na alle andere delegaties op het stadhuis. Mitterrand was ook de eerste die het stadhuis zo rond elf uur gisteravond weer verliet. Vol gens het draaiboek had zijn co lonne, waarin een ambulance was opgenomen, precies twaalf minuten nodig om de afstand tussen Maastricht en hotel Prin ses Juliana in Valkenburg te overbruggen. Iedere andere sterveling heeft veel meer tijd nodig, maar voor Mitterrand werden alle verkeerslichten op groen gezet. Dankert beaamt dat aan het bloedbad snel een einde moet komen, maar toezeggingen of beloften vallen uit zijn mond tot woede van de fluitende demon stranten uit zijn mond niet op te tekenen. „We hopen op een spoedige oplossingzegt Dan kert. „En ondertussen gaat het moorden verder", gromt een in Düsseldorf woonachtige Kroaat. Burgemeester Houben van Maastricht heeft de Kroaten te zamen met andere demon stranten, zoals gisteren de Kur den, boeren, Belgische Italia nen, de Socialistiese Partij, en activisten voor het behoud van Bonn als Duitse hoofdstad verboden om in de binnenstad te demonstreren. Slechts een handjevol Kroaten mag door het stadsdeel Wyck trekken. Bij de toegangswegen tot het cen trum, zoals de Servaasbrug, staat de ME klaar om de Kroaten tegen te houden. Tegen het avonduur dreigt het even tot ongeregeldheden te komen wanneer een deel van de Kroaten zich niet wil laten afschepen met een omgang rond station en kerk. Via de be langrijke verkeersader de Noor- derbrug proberen de Kroaten alsnog de binnenstad, waar de EG-leiders later op de avond zullen dineren, te bereiken. In grijpen van de ME. eerst met de wapenstok, en daarna met de zachte hand en veel overre dingskracht brengt de demon stranten op andere gedachten. De blokkade van de brug zorgt wel voor vele kilometerslange fi les op de snelwegen (A2, A76) rond de Limburgse hoofdstad. President Mitterrand laat zich de oesters goed smaken. De EG-leiders waren gisteravond te gast in het stadhuis van Maastricht. FOTO COR MULDER Politie klaagt over opvang en slecht eten MAASTRICHT GPD „Met 500 i grote zaal lijkheid Een groot deel van de bijna 1500 extra politieagenten die zijn ingezet voor de Eurotop in Maastricht, is niet te spreken over de werkomstandigheden. in slapen we in een bnder enige moge ontspanning. Maar erger is nog dat het eten bijzon der slecht is. Het lijkt wel var kensvoer", aldus een groepje agenten uit Haarlem en Amster dam. Ze maken deel uit van een groep die is ingekwartierd in het Amerikaanse leger-noodhospi taal op het industrieterrein De Beitel in Heerlen. In totaal zijn 21 pelotons Mobiele Eenheid van 50 agenten paraat in Maas tricht. Daarnaast zijn nog onge veer 500 motor- en verkeers agenten en functionarissen voor allerhande klussen in dienst. Sommige agenten zijn bijzon der geïrriteerd over de kwaliteit van net eten. „Schandalig. Het is weer een echt bobo-feestje. Toen we 's avonds terug kwa men van een dag dienst, kon den we alleen nog maar op een veldbed gaan liggen. Ergens rustig ontspannen of een pilsje drinken was niet mogelijk", al dus een motoragent uit Haar lem. Sommige officieren lieten voor hun manschappen eten uit een broodjeszaak of van de Chi nees aanrukken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3