Leidsch Dagblad Genadeklap voor Gorbatsjov Lot van Eurotop Spanje en Groot- in handen van Brittannië Volleybalbond zet Brokking onder druk Politie Londen voorkomt kidnap KLM-employée Lissenaar verduistert voor 2 ton Iedere Maastrichtenaar wil wat van Euro-sfeer proeven Maandag 9 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39721 Losse nummers 1,45 SPORT WOERDEN AD HEESBEEN Het bestuur van de Nederland se Volleybalbond (NeVoBo) heeft besloten Arie Selinger tij delijk toe te voegen aan de tech nische staf van het Nederlandse volleybalteam. Selinger, die van '86 tot '89 al het bewind voerde over de nationale ploeg wordt tot en met de Olympische Spe len van volgend jaar de assistent van bondscoach Harrie Brok- king. Of Brokking met deze beslis sing, die vandaag door het bondsbestuur aan de techni sche leiding en de spelers wordt I nurtFNAP ders ondergebracht terwijl poli tiemannen posities innamen bij zijn huis in Staines, ongeveer zes kilometer ten zuiden van de luchthaven Heathrow. Toen om ongeveer zes uur 's avonds twee mannen bij het huis versche nen, werden zij gearresteerd. De twee andere mannen en de vrouw werden elders opgepakt. Inspecteur Paul Seacombe van de politie van Heathrow verklaarde dat de inhoud van de kluis niet bekend was, maar dat de waarde aanzienlijk zou kun nen zijn. „Er worden verschi- lende dingen in zo'n kluis be waard, het is elke dag anders, oud, diamanten, valu- De Londense politie heeft het afgelopen weekeinde voorko men dat een KLM-employée werd ontvoerd om hem te dwingen de kluis in een KLM- gebouw te opnenen. Dat heeft Scotland Yard gisteren bekend gemaakt. Vijf mannen en een vrouw zijn gearresteerd. „De arrestaties zijn het resul taat van een uitgebreid onder zoek naar het complot om een KLM-manager te dwingen de kluis in een opslagplaats te ope nen terwijl zijn gezin in gijzeling werd gehouden", aldus inspec teur Toby Child. De 50-jarige KLM-manager Ian Blake was zaterdagavond el- zijn. BINNENLAND WVC wil werk vrijwilligers aan trekkelijk maken Japan heeft 'op recht spijt' van Pearl Harbor TUD VAN TOEN Thorbecke werd toch prof, maar vraag niet hoe Expositie vol En gelen bij Leids genootschap Ars Leidse ijshal is voorlopig uit de financiële zorgen Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DlL: 071 - 161 353 Rusland, Witrusland en Oekraïne vormen Slavische 'Gemenebest' Voor de WK-loting in New York waren tal van coryfeeën naar New York gehaald: van links naar rechts actrice Barbara Eden, Fifa-secretaris gene raal Joseph Blatter, acteur Roger Moore en de bekende oud-voetballers Pele en Franz Beckenbauer. foto epa Michels tevreden over WK-loting Tevredenheid troef bij de Nederlandse delegatie die gisteren in New York de loting bijwoonde voor de kwalificatiewedstrijden van het WK-voetbal. Nederland moet het in poule 2 van de Eu ropese zone opnemen tegen Engeland, Polen, Turkije, Noorwe gen en San Marino. De nummers één en twee gaan over naar de eindronde die in 1994 in de Verenigde Staten wordt afgewerkt. Rinus Michels, de man die na het Europees kampioenschap in Zweden de supervisie over Oranje zal overdoen aan Johan Cruijff of zijn assistent Dick Advocaat, geeft zijn opvolger een goede kans om ook daadwerkelijk aan het evenement in Ameri ka mee te doen. „Als ik de hele groep overzie en natuurlijk ook de andere vijf groepen, dan kan ik alleen maar zeggen: Neder land heeft het niet gek gedaan", aldus de huidige bondscoach. Katwijk zet Quick Boys een hak Op eigen veld en voor 4000 toeschouwers zette Katwijk de grote buur Quick Boys zaterdag een hak: 2-1. De uitslag gaf de krachtsverhouding niet eens juist weer, want Katwijk was op alle fronten beter, behalve dan in het benutten van de kansen. Een goed verliezer toonde de zaterdagkampioen en huidige lijstaan- j voerder zich niet. De irritaties liepen soms hoog op. Marco Dijk- huizen werd zelfs uit het veld gestuurd. De Sovjetunie bestaat niet meer. Michail Gorbatsjov is president zonder land. Rusland, Witrusland en de Oek raïne gaan als onafhankelijke staten samenwerken naar het voorbeeld van de Europese Gemeenschap. Dit heb ben de presidenten van de drie Slavische republieken gisteren in een buitenverblijf nabij Brest aan de Poolse grens besloten. litieke Unie, geleid door een president en een centrale rege ring, op de klippen zijn gelopen. Andere republieken kunnen Gorbatsjov heeft steeds ge- zich bij dit nieuwe 'Gemene- zegd dat hij zal aftreden als zo'n best' aansluiten, aldus een gis- Unie er niet komt. Vandaag zou teravond gepubliceerde korte hij in Moskou spreken met de verklaring. Dit betekent dat de drie presidenten en andere lei plannen van Unie-president ders van republieken tijdens Gorbatsjov voor een nieuwe po- een vergadering van de Staats- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT raad. Maar de Oekraïnse presi dent Kravtsjoek en de Witrussi- sche parlementsvoorzitter Sjoeskevitsj weigerden vanmor gen naar Moskou te komen. In de gemeenschappelijke verklaring van de presidenten Jeltsin (Rusland), Kravtsjoek en Sjoeskevitsj wordt de Witrussi- sche hoofdstad Minsk genoemd als zetel van de 'coördinerende organen van het Gemenebest'. De verklaring zegt dat de 'normen' (bedoeld worden waarschijnlijk 'wetten', red.) van „derde landen, inclusief de voormalige Sovjetunie" niet voor het Gemenebest gelden. „De activiteiten van de organen van de voormalige Unie op ons grondgebied worden beëin digd". Het Gemenebest zal alle in ternationale verdragen van de voormalige Sovjetunie nako men. Ook is besloten tot een ge zamenlijk militair commando voor het grondgebied van het Gemenebest en één orgaan dat de nucleaire wapens onder con trole heeft. De Sovjet-kern macht ligt voor het grootste deel in deze drie republieken opgeslagen. Maar ook de centraal-Aziati- sche republiek Kazachstan heeft kernwapens op zijn grondge bied. De Kazachstaanse presi dent Nazarbajev heeft al gezegd dat zijn republiek zich eveneens onafhankelijk zal verklaren als er geen nieuwe politieke Unie komt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker zei gisteren in een tv-interview dat er in de voormalige Sovjetunie een burgeroorlog dreigt. „Net als in Joegoslavië, maar dan met het risico van inzet van kemwa- Pagjna 2: Het broeit in het mi litair-industrieel complex bekendgemaakt, kan leven, is uiterst twijfelachtig. Brokking vreest te grote invloed van de man die hij destijds opvolgde en staat nu voor het dilemma of hij al dan niet zal aanblijven. Selinger, die twee jaar gele den zwichtte voor het grote geld in Japan, keert terug op verzoek van de spelers. Behalve een kor te periode in maart/april is de Amerikaan vanaf het pre-olym- pisch toernooi begin mei in Rotterdam tot en met de Spelen in Barcelona volledig be schikbaar voor het Nederlandse team. Ook GAK opgelicht Een 30-jarige Lissenaar is van morgen vroeg bij zijn ouders in Haarlem van zijn bed gelicht wegens verduistering van 200.000 gulden. De man heeft verder voor een nog onbekend bedrag het GAK opgelicht. Voorts wordt de man ervan ver dacht veelvuldig goederen te hebben gekocht zonder die te betalen. Deze flessentrekkerij is hem noodlottig geworden. Bij de politie van Lisse kwamen de laatste tijd verschillende aangif ten binnen. De Lissenaar was volgens een woordvoerder van de politie ac tief in de geldmarkt. In het be lang van het onderzoek wil de Lissese politie alleen kwijt dat de man een eigen bedrijfje had en 'geld beheerde van andere mensen'. Een team van vijf per sonen, onder wie opsporings ambtenaren van de economi sche controledienst en van het GAK. houdt zich met het verde re onderzoek in deze zaak be- Ongeveer drieduizend mensen hebben zaterdagmiddag in het centrum van Antwerpen betoogd tegen de ultra-rechtse politieke partij Vlaams Blok. Met leuzen als 'Vlaams Blok, nazi-blok, rot op!' lieten de demon stranten een duidelijk protest horen tegen de 'doorbraak van het racis me' bij de jongste Belgische verkiezingen. Ondanks de zo nu en dan grimmige sfeer deden zich geen incidenten voor. De manifestatie was georganiseerd door het Anti Fascistisch Front(AFF). De demonstranten, onder wie een grote groep Nederlanders, riepen op tot solidariteit tus sen Belgen en migranten en eisten stemrecht voor buitenlanders, «foto Mensensmokkel via Schiphol let zou goud, diamanten, valu- i of zelfs kunstwerken kunnen MAASTRICHT PETER DE VRIES CORRESPONDENT Spanje en Groot-Brittannië hebben de sleutel in handen tot het succes van de vandaag in een nerveuze stemming begon nen EG-topconferentie in Maastricht. De top lijkt uit te draaien op een keiharde bot sing, nu beide landen met ve to's hebben gedreigd. Algemeen wordt aangenomen dat de twaalf de komende twee dagen zoveel water bij de wijn zullen moeten doen, dat een uiterst moeizaam en dun compromis het resultaat wordt. Bij de opening van de top heeft voorzitter Crespo van het Europese Parlement gewaar schuwd tegen een „Gemeen schap waar de fut uit is" en te gen het „versjacheren" van de federale doelstelling van Euro pa. De laatste dagen is er toene mende bezorgdheid over de on buigzame opstelling van Span je, dat zich heeft opgeworpen als de informele aanvoerder van de groep van arme EG-landen, die meer steun willen bij de hervorming van hun economie. De rijke lidstaten zijn daar fel tegen. Lagen de Britten tijdens de voorbereiding op vrijwel alle punten dwars, de top lijkt nu te stranden op de Spaanse klip. In alle EG-hoofdsteden is het weekeinde gewaar- luwd voor een mager ak koord over de verdere monetai re en politieke eenwording. Ook de Nederlandse EG-commissa- ris Andriessen voorziet „een ui terst moeizaam geconstrueerd geheel". De top van het Nederlandse kabinet, premier Lubbers, vice- premier Kok en minister Van den Broek, streek zaterdag al in Limburg neer om de slotbespre- kingen voor te bereiden. De overige EG-regeringsleiders landden gisteren op het vlieg veld Beek en zijn vandaag om half tien begonnen aan hun ver gadering in het Limburgse gou- veneurshuis. Lubbers heeft alle klippen die nog moeten worden omzeild, samengevat op een miniscuul papiertje. Vandaag komen alle omstreden onder werpen aan de orde. Het belooft een harde con frontatie te worden, want Lub bers' rondreis langs de EG- hoofdsteden heeft niets opgele verd, ^ldus diplomatieke krin gen. De premier wil vannacht een definitief voorstel op papier zetten om morgen knopen te kunnen doorhakken. Pagina 2: Nederland blunderde behoorlijk Pagina 3: Veel ceremonieel vertoon MAASTRICHT HANS JACOBS Maastricht is vandaag weer even de vestingstad van weleer. In de zwaarbewaakte toren van het gouvernementsgebouw vergaderen sinds van morgen de leiders van de twaalf EG-landen. De omgeving van het Limburgse provinciehuis is door de politie met rollen prikkeldraad herme tisch afgesloten. Op de Maas patrouilleert de rijkspolitie, boven de stad cirkelen helikopters en vanuit de atoombunker in fort St. Pieter van- waaruit 150 jaar geleden de strijd tegen de op standige Belgen werd geleid coördineert de veiligheidsdienst de politie-inzet in de rest van de stad. Slechts voor de lunch bij de koningin in kasteel Neercanne en voor het diner op het stadhuis komen de politici even tevoorschijn. Er moe ten vandaag en morgen fikse knopen worden ont ward en doorgehakt. Voor plezier en verzetjes is geen tijd. De Maastrichtenaren denken daar echter an ders over. Gisteren won de nieuwsgierigheid het van de aanvankelijk getoonde onverschilligheid. In de middaguren was de binnenstad propvol, le dereen wilde wat van de sfeer proeven en een kijkje nemen bij de laatste voorbereidingen. Vanaf de St. Servaesbrug bijvoorbeeld werd de ronddob berende politie bekeken en van commentaar Rond hotel Maastricht, waar een aantal delegaties logeert, werd de bewaldng 'getest'. Maastricht is in enkele dagen omgetoverd tot het centrum van Europa. De stadskleuren rood en wit hebben plaats gemaakt voor het blauwgeel van de EG. Het straatbeeld wordt behalve door de alom aanwezige politie bepaald door buitenlan ders. Journalisten vooral, herkenbaar aan hun schoudertassen en blocnotes. En televisieploegen natuurlijk. CNN, BBC en Deutschland Funk zoe ken naar de mooiste plekjes van de stad als ach tergrond voor hun reportages. Gisteravond konden de Maastrichtenaren ook even een glimp opvangen van de bezoekers. Kort achter elkaar kwamen de EG-leiders Maastrichtse vliegveld Beek, op het zij onder politiebegeleiding naar de hotels in Maastricht werden gebracht. Alleen Mitterrand slaapt daar niet. Als enige staatshoofd onder de conferentie gangers staat hij op een aparte behandeling. Hij verblijft in Valkenburg. De bevolking reageert nuchter. Burgemeester Houben niet. Hij heeft een demonstratieverbod afgekondigd en oefent op de namen van zijn gas ten. Tijdens een live-uitzending van de lokale om roep viel Houben gisteren behoorlijk door de mand. De namen van de leiders van Portugal en Luxemburg wilden hem niet te binnen schieten en hij scheen er ook niet van op de hoogte te zijn dat Oostenrijk nog geen lid is van de EG. HET WOORD IS AAN Men zou rijk moeten zijn om zich arm te kunnen kopen aan boeken. C. Buddingh' VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten - RTVShow Sport HET WEER Kouder Wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks -2 graden. Middagtemperatuur rond het vriéspunt. Zuidoostenwind, matig, rond kracht 3. Zeehondje spoelt aan in Katwijk Op het strand tussen Wassenaar en Katwijk is gistermiddag een zeehondje gevonden. De zee hond is een ringelrob, een soort dat zich normaal gesproken niet zuidelijker dan Spitsbergen waagt en leeft in de Noordelijke IJszee en bij IJsland. Het man netje is vervoerd naar het op vangcentrum Ecomare op Texel. Zijn conditie is goed, maar volgens een woordvoerder van Ecomare is de eerste week meestal kritiek. Miljoenenbrand bij touwfabriek Een uitslaande brand heeft van nacht bij touwfabriek Lankhorst in Sneek voor miljoenen gul dens schade aangericht. Het kantoorgedeelte en een aan grenzende drukkerij zijn in de as gelegd. De met groot mate rieel en voltallig uitgerukte Sne- ker brandweer en de bedrijfs brandweer van Lankhorst heb ben overslaan van de brand naar naastgelegen kantoorpan den kunnen voorkomen. De oorzaak is nog onbekend. Het bedrijf hoeft de produktie niet stil te leggen. Via Schiphol zijn de afgelopen twee jaar 53 Afrikanen Neder land binnengesmokkeld. Schoonmakers loodsten met misbruik van toegangspassen en bedrijfskleding illegale bui tenlanders buiten de paspoort controle om. De zaak kwam aan het rollen toen op 25 november twee schoonmakers werden aange houden op verdenking van ver-I krachting van een zeventienja rig Kaapverdiaans meisje. Zij verklaarde tegenover de politie meerdere malen door schoon makers te zijn verkracht na door hen het land te zijn binnenge smokkeld. Zij had haar paspoort bij de marechaussee op Schip hol ter controle achtergelaten. Uit onderzoek bleek dat er nog 53 paspoorten bij de mare chaussee liggen. De eigenaren zijn eveneens spoorloos. Het gaat hier om 36 i vrouwen. wachtkamer op Schiphol door schoonmakers benaderd. Zon der paspoort werden zij via per soneelsingangen naar buiten gesmokkeld. Vqlgens de Haar lemse waarnemend persofficier van justitie mr. J. E. Hartjes is het overigens niet zeker of er een verband bestaat tussen de verkrachtingszaak en de ver dwenen illegalen. „Tot zover is van een connectie tussen beide zaken niets gebleken." Het openbaar ministerie stelt bij de marechaussee een apart onder zoek in. Zie verder pagina 3 il ik daarna: i Per maand (126.45) via automa- tische betaling* Per kwartaal (f 76,75) via accept- Naam en voorletter» I Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Laidan l i j 8 "7l2141 %00053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1