Buitenland Voedselrellen in Albanië Drie volken maken Moldava tot brandhaard VS kondigen sancties af tegen Joegoslavië Terry Anderson haat ontvoerders niet Ook nieuwe premier Polen vraagt offers Bod op Daily Mirror Edward Kennedy getuige in verkrachtingszaak Zaterdag 7 december 1991 023-150225 RONALD FRISART <chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES ingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET DE NEDERLANDSE REGERING trekt 5 miljoen gulden uit voor noodhulp aan Joegoslavië en Albanië. De noodhulp voor Joego slavië (3,8 miljoen) is bestemd voor de ongeveer half miljoen ont heemden. De 1,2 miljoen voor Albanië dient voor de financiering van een project van Artsen Zonder Grenzen Nederland. Het pro ject is er op gericht de uitrusting van ziekenhuizen te verbeteren in drie zuidelijke districten van Albanië. NIEUWSLIJN Patriot-raketten voor Saudi-Arabië De Verenigde Staten zullen Saudi-Arabië 758 Patriot-raketten le veren. Dat heeft het Amerikaanse ministerie Van defensie ge meld aan het Congres. De totale kosten van de leverantie, inclu sief 75 lanceerinstallaties en andere benodigdheden, bedragen 3,3 miljard dollar (ruim zes miljoen gulden). Volgens het ministerie is de leverantie noodzakelijk om de lucht verdediging van Saudi-Arabië te verbeteren. Tijdens de Golfoor log werden Patriot-raketten gebruikt voor het onschadelijk ma ken van Iraakse Scud-raketten die werden afgevuurd op Saudi- Arabië en Israël. Russische kerncentrale gesloten Een kerncentrale in de Russische stad Smolensk is gisteren ge sloten nadat een van de reactoren bij het opstarten aanzienlijk minder stroom bleek te leveren dan normaal. De reactor wordt volgens het persbureau Tass momenteel gekoeld. Er zou geen verandering zijn opgetreden in het niveau van radioactiviteit rond de centrale. Het incident volgt twee maanden nadat in de kerncentrale van Tsjemobyl, waar in 1986 een grote kernramp plaatsvond, tot tweemaal toe brand was uitgebroken. Dwerg tegen verbod dwergwerpen Een Franse dwerg heeft gisteren tevergeefs geprobeerd een ont moeting te regelen met minister van binnenlandse zaken Philip pe Marchand, om de opheffing te bepleiten van het onlangs in gestelde verbod op het zogenoemde dwergwerpen. De 1 meter 20 lange Manuel Wackenheim zegt dat het verbod hem heeft be roofd van werk, waarin hij gebruik kon maken van zijn handi cap. De 24-jarige Wackenheim verdiende zijn brood als werp- dwerg in cafés en nachtclubs. Bezoekers konden de gehelmde lilliputter daar zo ver mogelijk op een matras werpen. Marchand verbood vorige week het dwergpwerpen, omdat hij het een mensonwaardige bezigheid vindt. Miljoenen voor manuscript Beethoven Een manuscript van Ludwig van Beethoven voor een piano-so nate heeft gisteren ruim 3,5 miljoen gulden opgebracht, tijdens een veiling van het veilinghuis Sotheby in Londen. In de catalo gus was de waarde van het manuscript van 28 pagina's de helft lager ingeschat. Het manuscript bevat een handtekening van Beethoven en is gedateerd op 16 augustus 1814, in Wenen. WASHINGTON/ZAGREB Rtr-AFP-DPA-AP De Verenigde Staten hebben gisteren economische sancties afgekondigd tegen alle zes repu blieken van Joegoslavië. Was hington trekt al zijn handels voordelen voor Joegoslavië in, stopt met een hulpprogramma en zet een bilateraal textielak- koord in de ijskast. In 1990 voerden de Verenigde Staten goederen en diensten uit Joego slavië in tot een waarde van 1,5 miljard gulden. Dat is ongeveer vijf procent van de buitenlandse handel van Joegoslavië. De twaalf lidstaten van de EG hebben alleen economische sancties ingesteld tegen Servië en diens bondgenoot Monte negro. Op de andere vier repu blieken - Slovenië, Kroatië, Bos- nië-Hercegovina en Macedonië - zijn de EG-sancties sinds deze week niet langer van toepas sing. De Verenigde Staten zijn, in tegenstelling tot Duitsland, Oostenrijk en Italië tegenstan der van erkenning van de repu blieken Slovenië en Kroatië, die zich onafhankelijk hebben ver klaard. Washington vreest dat erkenning een regeling door middel van onderhandelingen in de weg zal staan en de strijd zal uitbreiden naar Bosnië en Surinaamse minister biedt ontslag aan .PARAMARIBO GPD De Surinaamse minister van fi nanciën Rudi Roseval heeft gis teren zijn portefeuille ter be schikking gesteld. De reden is niet bekendgemaakt. President Venetiaan heeft het ontslag „in beraad genomen". In politieke kringen in Para maribo wordt het plotselinge vertrek van Roseval in verband gebracht met zijn moeizame in trede in de regering-Venetiaan. De aanwijzing van ministers voor de Nationale Partij Surina me (NPS) eindigde in een poli tieke rel toen de voormalige fractieleider Rufus Nooitmeer zich tegen de wil van partijvoor zitter Arron liet benoemen tot minister van regionale ontwik keling. Roseval haalde toen de woede van de partijtop op zijn hals, door zich solidair te ver klaren met Nooitmeer. Binnen de regering moest Roseval slag leveren met weer een andere NPS-minister: Eddy Sedoc van planning, die voor Roseval mi nister van financiën was. President weigert ontslag regering om chaos te voorkomen De Albanese premier, Ylli Bufi, heeft gisteren het ontslag van zijn regering aangeboden aan president Ramiz Alia, die hem echter „om de chaos en anarchie te voorkomen" heeft verzocht aan te blijven. De regeringscrisis heeft in de hoofdstad Tirana en andere steden al geleid tot aan vallen door burgers op graandepots en bakkerijen en ge vechten om brood. TIRANA DPA Bufi diende zijn ontslag in na dat de Democratische Partij (DP) zich twee dagen geleden uit de regering had teruggetrok ken. Dat gebeurde omdat de Socialistische Partij van de pre mier, de vroegere communis ten, weigert vervroegde verkie zingen te houden en de bezem te halen door het nog door communisten beheerste staats apparaat. Vorige week zegden de Republikeinen al de samen werking met de socialisten op. De minister van voedselzaken Vision Ahmeti erkende tegen over radio-Tirana dat „er op sommige plaatsen aanvallen zijn gedaan op graanopslag- plaatsen en bakkerijen". Hij riep de bevolking op tot kalmte en terughoudendheid en poog de haar gerust te stellen: „Elke dag wordt, net als voorheen, 3.000 ton graan per spoor en schip aangevoerd". De paniek is ontstaan nadat Bufi woensdag verklaarde dat er nog maar voor zes dagen graanvoorraden zijn. Op sommige plaatsen hebben veiligheidstroepen moeten in grijpen tegen woedende menig ten die vochten om brood te ko pen in praktisch lege winkels. President Alia, die de crisis de ernstigste in het land heeft ge noemd. riep de politie en amb tenaren op hun werk te blijven doen. „Anders breekt er anar chie uit en zullen de conse quenties ernstig zijn", zei hij. Alia kondigde aan met alle par tijen te gaan praten om te trachten de regeringscrisis op te lossen. Bufi's regering, die in juni werd gevormd na het instorten van het stalinistische bewind, is de eerste niet-communistische in Albanië sinds de Tweede We reldoorlog. Het opstappen van de Democratische Partij onder leiding van Sali Berisha heeft tot een scheuring geleid in de DP- gelederen. Een aantal ministers, onder wie Democraten, vreest dat de politieke crisis de proble men nog zal verergeren voor de drie miljoen Albanezen, die een winter tegemoet gaan die op de Balkan streng kan zijn. In de Albanese winkels zijn de meeste eerste levensbehoeften niet te krijgen. De primitieve ziekenhuizen, fabrieken en be drijven hebben een chronisch tekort aan voorraden. Het werk ligt er vrijwel stil. De Albanese autoriteiten deden twee weken geleden al een dramatische op roep voor de levering van 250.000 paar schoenen voor de Albanese kinderen. Macedonië. Die mening werd gisteren in New York gedeeld door secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Vere nigde Naties. De speciale afgezant van de Verenige Naties Cyrus Vance heeft gisteren fel geprotesteeerd tegen de beschieting door het federale leger van Dubrovnik en Osijek, waardoor tientallen mensen werden gedood of ge wond raakten. Ook andere be langrijke doelen werden door het leger onder vuur genomen. Het oplaaien van de gevechten werpt een schaduw over de po gingen om in Kroatië VN-vrede stroepen te stationeren. De Servische televisie meldde dat het dorp Tenja, op 4 kilome ter ten zuidoosten van Osijek. in Servische handen was gevallen en dat het leger de strategische berg Srdj, vanwaar op Dubrov nik kan worden uitgekeken, had veroverd. De bemanning van een Itali aans koopvaardijschip slaagde er gistermiddag in 99 Joegosla- ven te redden van een in brand geraakte veerboot voor de kust van Split. Na de reddingsactie nam een schip van de Joegosla vische marine de veerboot op sleeptouw en bracht de boot naar een eilandje in de buurt. Terry Anderson met zijn zus Peggy Say tijdens de persconferentie. WIESBADEN AP „Ik haat mijn ontvoerders niet, hoewel ze mij en mijn familie wel groot onrecht heb ben aangedaan." Dat zei Terry Anderson, die woensdag als laatste van de Amerikaan se gijzelaars in Libanon door zijn shi'itische ontvoerders werd vrijgelaten, gisteren op een personferentie in een Amerikaans le- gerhospitaal in het Duitse Wiesbaden. Anderson zei ook dat hij het aan zijn ge loof heeft te danken dat hij in de ruim 6,5 jaar dat hij gevangen zat, niet heeft toege geven aan de wanhoop. De 44-jarige chef van het kantoor van The Associated Press (AP) in Bayrut bedankte op de persconfe rentie de andere gijzelaars, omdat ze hem hebben geholpen de beproeving te door staan. Hij bedankte met name Thomas Sutherland, met wie hij de meeste tijd in een cel doorbracht, „soms samen aan een ketting" en de Brit Terry Waite, „die zijn le ven voor mij heeft gewaagd". Waite werd ontvoerd toen hij in Bayrut was om te pro beren de vrijlating van de gijzelaars te be werkstelligen. Op de vraag of hij een idee had waarom hij was ontvoerd antwoordde Anderson: „Amerika is de vijand". Hij zei niet te gelo ven dat hij gevangen was genomen omdat hij journalist is. „Ik werd gepakt omdat ik kon worden gepakt", zei hij. Hij zei „redelijk respectvol" te zijn be handeld. „De meeste bewakers met wie we moeilijkheden hadden werden verwijderd." In het begin kwam het wel voor dat hij werd mishahdeld, zo zei Anderson, maar de laatste vier of vijf jaar gebeurde dat niet meer. Wel werd hij elke dag vastgeketend. Ook zei hij dat zijn ontvoerders, die volgens hem „behoorlijk intelligent" waren, hem hadden verteld dat ze tot de overtuiging waren gekomen dat de gijzelingen geen zin meer hadden. Anderson werd op 15 tot 20 verschillende locaties vastgehouden, zo vertelde hij. „Soms in een cel, soms in een fiat waarvan de deur en ramen waren vervangen door staal." Over de verschillende verklaringen die hij voorlas op door zijn ontvoerders ver spreide videobanden zei hij: „Ik was een gijzelaar, mij werd verteld wat ik moest zeg gen." Hij zei er echter niet van te zijn uitge gaan dat iemand zou denken dat de verkla ringen van hemzelf afkomstig waren. „Ik deed het alleen om mijn familie te laten zien dat ik leefde en dat ik gezond was." Spanning door mogelijke hereniging met Roemenië Het staat al vast wie morgen de presidentsverkiezingen in de voormalige Sovjet-republiek Moldava zal winnen: de huidige president Mircea Snegur, een gematigde ex-communist. Snegur heeft geen tegenkan didaten, maar wel twee tegen- presidenten: de Russische en Gagaoezische minderheden hebben een week geleden al hun eigen staatshoofd gekozen. Hun verzet tegen een mogelijke hereniging met Roemenië dwingt Snegur tot voorzichtig laveren tussen de buurlanden én de bevolkingsgroepen in ei gen land. Moldava maakte deel uit van Roemenië totdat het onder het in 1939 in het geheime pact tus sen Hitler en Stalin (het Molo- tov-Ribbentroppact) aan de Sovjetunie toeviel. Het gebied werd een van de 15 Sovjet-re publieken en kreeg de naam Moldavië. Sinds enkele jaren is aan bei de oevers van de rivier de Prut, die Roemenië van Moldava scheidt, de roep om hereniging sterker geworden. De kans daarop werd vergroot na de mislukte coup in Moskou. Mol davië verklaarde zich onafhan kelijk en koos voor de Roe meense naam Moldava. Sinds de onafhankelijkheid van 'buur land' Oekraïne is de republiek ook geografisch niet meer ver bonden aan wat er van de Unie rest. Maar Snegur maakt geen haast met de hereniging. De be langrijkste obstakels liggen in Roemenië, vindt staatssecretaris voor buitenlandse zaken Nico- lae Osmochescu. „Bukarest kent nog geen democratie, het weigert economische hervor mingen door te voeren, en de communistische structuren be staan er nog steeds." Paradoxaal genoeg is Roeme nië tot dusver het enige land dat de Moldavische staat heeft er kend. Ook eist Bukarest van de Oekraïne teruggave van Zuid- Boekovina en Zuid-Bessarabië, twee gebieden die het tegelijk met Moldava aan de Sovjetunie verloor. De pragmatische Sne gur had deze kwestie juist laten rusten om conflicten met Kiev te vermijden. Ook moet Snegur de niet- Moldaviërs (1,5 van de in totaal 4,3 miljoen inwoners), die niets voelen voor hereniging, gerust stellen. Het verzet daartegen komt vooral van de half miljoen Russen op de linkeroever van de rivier de Dnjestr en de 150.000 Gagaoezen, een etnisch Turks, christelijk-orthodox, Russischt- alig volk. Beide hebben vorig jaar hun eigen staat uitgeroe pen, de socialistische Sovjetre publieken TransdnjeStrië en Gagaoezië. Afgelopen week kozen de 'Transdnjestriërs' Ivan Smimov tot hun leider, en de Gagaoezen Stepan Topal. Helemaal onaf- hankeljk willen de Russen en Gagaoezen toch niet worden, ze willen wel binnen de voormali ge Sovjetunie blijven. De Mol davische leiders in Chisinau (in het Russisch: Kisjinjov) vermoe den dan ook de hand van Mos kou achter de afscheidingen. Het gevaar blijft bestaan van een gewelddadige escalatie in deze republieken. Vorig jaar ok tober vielen drie doden toen Moldavische nationalisten naar de .linkeroever van de Dnjestr optrokken om daar de verkie zingen tegen te houden. Toen na de mislukte coup van augus tus de Russische 'president' Smimov" en zijn Gagaoezische collega Topal werden gearres teerd wegens steun aan de put- schisten, sloegen de Russen te rug met een wekenlange blok kade van de spoorlijn naar Chi- Een jaar eerder had het Mol davische parlement al de Gagaoezen tegen zich ingeno men door hun niet alleen auto nomie te weigeren, maar hen zelfs niet als volk te erkennen. „Als Kisjinjov ons autonomie had toegekend, was er geen conflict geweest", aldus Leonid Dobrov, oppositielid binnen de stadsraad van Komrat, de Gagaoezische hoofdstad. ,,ln Gagaoezië heerst nu het stali nistische communisme, maar dat is dank zij de Moldaviërs aan de macht gekomen." Ook in Transdnjestrië zijn de tijden van weleer teruggekeerd: de communistische partij is heropgericht en de Oekraïners in het gebied klagen over de ge dwongen russificatie. De vroegere Oostduitse leider Erich Honecker en zijn vrouw Margot nemen in Moskou brieven en kranten door. Een van de bla den is de Pravda die gisteren een hartstochtelijk pleidooi publiceer de om Honecker toe te staan in de voormalige Sovjetunie te blijven. „Onze geschiedenis kent veel tra giek en onrecht. Moeten wij daar nog meer aan toevoegen?", schreef de krant. „Laten we er een punt achter zetten en onze vroe gere vriend de kans geven de rest van deze eeuw rustig uit te le ven". De 79-jarige Honecker werd na de omwenteling in Duitsland uit een militair hospitaal van een Sovjet-basis bij Berlijn naar Mos kou overgebracht, in naam voor medische behandeling, maar in werkelijkheid om hem te behoe den voor vervolging door de Duit se justitie. De Duitse regering heeft om uitlevering van Honec ker gevraagd. foto ap WARSCHAU AFP-Rtr De vroegere advocaat van Soli dariteit Jan Olszewski, die giste ren in de Sejm (parlement) is gekozen tot premier van Polen, heeft verklaard dat „nieuwe of fers" van de bevolking onver mijdelijk zullen zijn gezien de „dramatische situatie" van het land. De nieuwe eerste minister behoort tot de conservatieve partij die verzachting van het economische herstelbeleid had beloofd. De 61-jarige Olszewski, die wordt gesteund door een coali tie van vijf centrum-rechtse partijen, verklaarde „zo spoedig mogelijk" een regering van ex perts te willen vormen. Volgens hem zal Polen „over vijf a zes jaar" „weer een normaal Euro pees land zijn geworden" met een functionerende economie. Olszewski werd gisteren door het parlement tot premier geko zen met 250 stemmen voor, 47 tegen en 107 stemonthoudin- gen. Hij was donderdag met duidelijke tegenzin voorgedra gen door president Lech Wale sa, die verklaarde te betwijfelen of de nieuwe premier in staat is een samenhangend econo misch herstelbeleid te voeren. „Ik ben mij bewust hoe drama tisch de economische situatie van het land is en hoe moeilijk de opdracht waar de regering voor staat", zei de nieuwe pre mier gisteren. Vier van de vijf partijen in Olszewski's coalitie hebben zich vóór de recente verkiezingen fel verzet tegen het economische beleid van de vertrekkende re gering van Jan Bielecki, dat zij te hard voor de bevolking noemden. Het scherpe beleid van de twee regeringen van So lidariteit sinds januari 1990 heeft de weg vrijgemaakt voor de vrije markteconomie in Po len en de gierende inflatie een halt toegeroepen. Maar het be leid heeft ook een enorme da ling in de industriële produktie tot gevolg gehad en een stijging van de werkloosheid tot twee miljoen mensen. ap doug mils LONDEN GPD Een 'onafhankelijk financieel instituut' heeft gisteren een bod gedaan op de Britse krant The Daily Mirror. Dat heeft hoofdre dacteur Stott van de Mirror ver klaard. Hij wilde niet zeggen wie de bieder was en hoeveel hij had geboden. The Daily Mirror en een aan tal verwante kranten zijn te koop sinds de instorting van het imperium van wijlen Robert Maxwell. De uitgever had een meerderheidsbelang van 51 procent in de Mirror Group Newspapers. De redactie van de Daily Mir ror eist van een nieuwe eige naar dat de krant haar steun aan de Labour Partij kan voort zetten. De Mirror is de enige progressieve krant in Engeland. WEST PALM BEACH politie van Palm Beach die de kleding van de vrouw had on derzocht, zei dat ze sperma op de kleren had gevonden dat overeenkwam met dat van Smith. Ook zei Caraballo dat de beha niet was beschadigd, maar dat dat niet ongebruikelijk was bij dergelijke geweldplegingen. Het vermeende slachtoffer zei donderdag dat haar beha niet werd weggerukt. De advocaten van Smith hebben gezegd dat hun belangrijkste bewijs wordt gevormd door het gebrek aan schade aan de beha na de ver onderstelde gewelddadigheden van Smith. Senator Edward Kennedy is gis teren opgeroepen als getuige voor de aanklagers in het proces wegens vermeende verkrach ting tegen zijn neef, William Kennedy Smith. Op 29 maart nam de senator zijn neef en zijn zoon mee uit naar een nacht club in Palm Beach. Het avond je uit leidde tot een aanklacht wegens verkrachting door Smith van een 30-jarige vrouw. Edward Kennedy verklaarde onder ede dat hij die nacht niets had gehoord in het landhuis, in de buurt waarvan het incident zou hebben plaatsgevonden. Daarna ontkende Kennedy dat hij met zijn zoon Patrick en zijn neef William Smith had gespro ken over de gebeurtenissen van die nacht. Kennedy kwam samen met zijn zuster Jean, de moeder van Smith, aan bij het gerechtsge bouw van Palm Beach. Hij be toonde zich een onwillige getui ge voor de aanklagers en zijn getuigenis leek de officier van justitie weinig te helpen. De senator wordt bekritiseerd om dat hij Palm Beach op 1 april had verlaten zonder dat hij met de politic had gesproken. Ken nedy heeft eerder gezegd dat hij niet op de hoogte was van de emst van de beschuldigingen. Gistermorgen stond het tech nische bewijs centraal in de rechtszaak. Getuige-deskundige Barbara Caraballo. een labora toriummedewerkster van de KORT NIEUWS ANC-VOORMAN CHRIS HANI is gisteren gekojen tot alge meen-secretaris van de com munistische partij van Zuid- Afrika (SACP). Hani volgt )oe Slovo op die wegens ziekte te rugtreedt. Het was de eerste keer in 41 jaar dat de SACP in Zuid-Afrika legaal kon congrcs- PRESIDENT BUSH heeft giste ren het Amerikaanse wapenem bargo tegen Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije opgeheven. Volgens regeringsfunctionaris sen is de opheffing van de boy cot mogelijk door de democrati sering in Oost-Europa en de in eenstorting van de voormalige. ROEMENIË

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7