Binnenland De D66'er wordt gewoner 'Minderheden zijn te lang doodgeknuffeld' CLa HET LAND Zaterdag 7 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: 5 landelijk gemiddelde WAT IS DE OPLEIDING VAN DE D66-STEMMER E3 'oude' D66-slemmers ,s„ ai„orI,nj 'nieuwe' D66-s1emmers percentages zijn algerond 37 36 35 36 lager onderwijs, (mjuto.mavo, havo, mms, hbo, universiteit lbo, lis, mbo hbs, vwo huishoudschool Bron: GPD-tnqulH '0> staat van hel land* 1991CGPO lnfoqrapMcV)llu«ritl»s:R<lrwud SljttmaTheo Gootjn Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). De aanhang van D66 vormt het ze vende onderwerp van een grote en- quete die onder meer deze krant in mei onder haar lezers hield. WAT IS HET INKOMEN VAN DE D66-STEMMER percentages zijn algerond meer dan 4001 l/m 6000 6000 gulden 2000 gulden HANS VAN MIERLO D66 Van de 25.000 deelnemers aan de GPD-enquele waren er 1500 die bij de vorige verkiezingen op D66 hebben gestemd. 3300 kiezers lieten weten bij de komende verkiezingen voor het eerst op deze partij te zullen stemmen. Bij elkaar vormen deze 4800 kiezers het grootste kiezersbestand van D66 dat ooit is onderzocht O «landelijkgemiddelde 'oude' D66-stemmers 'nieuwe' 066-stemmerS Aanhang van Democraten vaak ontevreden met democratie WD'er Dijkstal proeft 'broeierige sfeer' aan vooravond Nationaal Debat HOE TEVREDEN IS DE D66-STEMMER OVER DE OVERHEID in procenten 54,1 landelijk gemiddelde E3 'oude' D66-stemmers 'nieuwe' D66-stemmers 0A 7,4 (zeer)tevreden (zeer)ontevreden geen mening De aanhang van D66 gaat steeds meer lijken op een af- spiegeling van de Nederlandse bevolking. De partij ^naakt daarmee een doorbraak naar kiezers die eerder onbereikbaar leken voor de Democraten: laag opgelei- den, geschoolde arbeiders, uitkeringsgerechtigden, werk- lozen en personen met een laag inkomen. Opvallend is i dat de kiezers die bij de komende verkiezingen voor Jiet eerst op D66 gaan stemmen, vergeleken met de 'oude' j D66-aanhang ontevredener zijn over zowel het eigen le- t ven als het functioneren van de overheid. Dat blijkt uit het onderzoek 'De staat van het land' dat gehou- den is onder vijfentwintigdui- zend lezers van vijftien regiona- I ,,lé dagbladen, waaronder deze I krant. Van de lezers die aan het on- j derzoek meededen, hebben er 1500 bij de laatste verkiezingen op D66 gestemd. 3300 Anderen waren van plan dat te gaan J doen. Bij elkaar vormen de 4800 i D66-kiezers het grootste kie- zersbpstand van de Democraten dat ooit is onderzocht. Ter ver- j gelijking: het aantal leden van j D66 bedraagt ongeveer 10.000. Uit het onderzoek blijkt dat j D66 qua kiezersaanhang steeds meer op een doorsnee van de I Nederlandse bevolking lijkt. De partij die het imago heeft een aanhang met voornamelijk aca- J demici te hebben, blijkt ook on der kiezers die uitsluitend lager i onderwijs of lager beroepson derwijs hebben gevolgd, popu lair te worden. Bij de nieuwe D66-stemmers zitten twee maal zoveel lager-geschoolden als bij de 'oude' aanhang. Ook uit andere gegevens valt af te leiden dat de nieuwe D66- stemmer meer gaat lijken op de gemiddelde Nederlander. Zo stijgt het aantal werklozen dat op D66 zijn stem gaat uitbren gen en komt ook het aantal D66-aanhangers onder bij standsgerechtigden en ambte naren op het landelijk gemid delde. Bovendien neemt het aantal D66'ers in de grote stad af en stijgt het aantal kiezers dat in een dorp woont. Ook hier is het beeld overeenkomstig het landelijk gemiddelde. Personen met lagere inko mens (tot 2000 gulden netto) voelen zich ook meer aange trokken tot de Democraten: bij na één op de vijf van hen gaat volgen, maken verhou dingsgewijs meer deel uit van het D66-eleco- raat. Het aantal stemmers dat aangeeft geen godsdienst aan te han gen, is nog steeds bo vengemiddeld: ruim 53 procent. Opmerkelijk is wel dat er een 'door- braakje' onder rooms- katholieken ontstaat: een kwart van de nieu we D66-stemmers be hoort tot deze kerkelij ke gezindte. Twee jaar geleden was dat nog geen vijfde deel. D66 stemmen (een lichte stij ging). Van de hoger opgeleiden voelen juist minder mensen voor het 'redelijk alternatief: hun aandeel in het D66-electo- raat daalde van 32 procent naar 27 procent. In een aantal gevallen lijkt het profiel van de D66-stemmer nog steeds op het bekende ste reotype. Hij of zij is relatief jong. De partij is nog steeds onder vertegenwoordigd onder gepen sioneerden. De kiezer is vaker alleenstaand of samenwonend. Ook mensen die een opleiding Ontevredenn Degenen die zeggen bij de volgende verkie zingen op D66 te zullen stem men, verschillen in sommige gevallen opmerkelijk van 'de ge middelde kiezer'. Zo is de D66- stemmer opvallend ontevreden over het functioneren van de overheid. Van de Democraten zegt 54 procent hier tamelijk tot zeer ontevreden te zijn. Dat is bijna tien procent meer dan het landelijk gemiddelde. De veel gehoorde kreet dat D66 vooral een 'protestpartij' is, lijkt daar mee bewaarheid. Ook andere kenmerken van de D66-kiezer wijzen op een ge voel van onbehagen. Op de vraag of de kiezer tevreden is met het leven dat men nu leidt, antwoordt ruim 8 procent ta melijk tot zeer ontevreden te zijn. Dat is vergeleken met de 'oude' D66-aanhang een toena me van ontevredenen met 60 procent. Ook is er onder de nieuwe aanhang een afname van vertrouwen in de mede mens te bespeuren, zelfs lager dan het landelijk gemiddelde. De oude D66-kiezer had bedui dend meer idealisme wat dit betreft. Bovendien wordt door de nieuwe D66-aanhang vaker een bezoek gebracht aan de psycho loog dan de oude kiezersaan hang (toename met 15 procent) en heeft men meer last van een zaamheid (stijging met 30 pro cent) en depressies (bijna een verdubbeling). Des te opmerke lijker zijn deze gegevens, omdat ze ook behoorlijk boven het lan delijk gemiddelde liggen. De conclusie lijkt gerecht vaardigd dat de nieuwe D66- aanhang d'e partij aan de ene kant minder elitair en dus 'ge woner' maakt. Maar dat bete kent wel dat D66 meer rekening moet houden met de onlustge voelens die bij een deel van haar electoraat blijkbaar leeft. Het idealistische wereldbeeld en de wilde haren lijken te wor den ingewisseld voor een ver drievoudiging van de macht. POLITIEK Turkse kinderen op een Haarlemse school. Miss< kwalificeren voor een baan. „Het niet of on voldoende beheersen van het Nederlands is een aantoonbare handicap op de arbeids markt. Ik vind daarom aat je mensen kunt verplichten de taal te leren. En doen ze dat niet, dan moet je hun uitkering korten", zegt Dijkstal. Hij weet niet wannéér iemand dan vol doende Nederlands spreekt. „Ach, de socia le diensten moeten dat toch per geval kun nen toetsen. Iemand die als schoonmaker aan de slag wil, is natuurlijk eerder klaar dan iemand die een baan als computer deskundige zoekt. Feit blijft dat kunnen communiceren de eerste voorwaarde voor zelfstandigheid is", aldus Dijkstal. Daarnaast moet het onderwijs strenger worden. Zo kan worden voorkomen dat grote groepen allochtonen straks slecht ge schoold de arbeidsmarkt betreden, vindt de WD. „Schoolvérzuim en het vroegtijdig af haken van buitenlandse kinderen zijn grote problemen. Daar moet je met meer dwang wat aan doen. Ook hier geldt de wet: de lien integreren ze vanzelf. Anders moeten ze er v leerplicht moet worden nageleefd." Nog meer recht. Dijkstal geeft „het gevoe lige voorbeeld" van een Marokkaanse vader die zijn zoon slaat. Kindermishandeling vol gens de wet, volgens de vader een kwestie van cultuurverschil. „Wie betaalt de reke ning van dat gedrag? Inderdaad, die jongen. Hij loopt op Hoog Catharijne te stelen en zit aan de drugs. We zijn eigenlijk al te laat. Die vader had veel eerder uit de ouderlijke macht moeten worden ontzet. Dan was die zoon nooit losgeslagen. In de toekomst zul len we duidelijker moeten maken hoe dat in dit land is geregeld. Dijkstal hamert op de onaantastbaarheid van de grondwet. Maar zijn er dan aanwij zingen dat buitenlanders daaraan knagen? „la. Het is voor sommige allochtonen niet altijd duidelijk dat aan de basis van ons recht niet kan worden getornd. Neem de vrijheid van meningsuiting. Er waren mos lims in Nederland die De Duivelsverzen van Rushdie op fundamentalistisch islamitische gronden wilden verbieden. De grondwet Igens Dijkstal toe worden gedwongen. schrijft ook gelijke behandeling van man en vrouw voor. Vrouwen mogen daarom niet worden onderdrukt of uitgehuwelijkt, maar dat gebeurt bij sommige groepen wel." Zondebok Regels, wetten en zelfs de grondwet ten spijt, ook Dijkstal kan niet ontkennen dat vooral discriminatie en de sociale achter stand van allochtonen voor spanning zor gen. Dat wreekt zich met name in de 'pro bleemwijken' in de steden. Des te opmerke lijker was daarom het recente pleidooi van Bolkestein voor de Nederlanders in die buurten. Hun belangen dreigen volgens hem ondergesneeuwd te raken, omdat alle aandacht naar de allochtonen zou gaan. Waarom splitst de WD het probleem op? Sociale achterstand raakt toch de hele buurt. .Jazeker, ledereen heeft last van cri minaliteit, vervuiling en vèrpaupering. Ik kan daar makkelijk over praten vanuit Was senaar, maar in die wijk gaan mensen el- UNITED PHOTOS DE BOER kaar als zondebok aanwijzen. Daarom moet je de achterstand van beide groepen weg werken. Pas dan kan een dialoog ontstaan. Als je elkaar beter leert kennen, krijg je meer begrip voor eikaars waarden en nor- tïien. Dan kun je vreedzaam samenleven." En vreedzaam samen wónen. Met z'n al len in die probleemwijk, als mensen daar zelf voor kiezen. Want de WD is tegen op gelegde spreiding van allochtonen. De over heid mag ze wél dwingen Nederlands te le ren. maar waar het wonen betreft, beroept Dijkstal zich op liberale keuzevrijheid. Is het dan niet. net als gebrqkkig Nederlands, een sociale handicap om vast te zitten in een wijk waarin je je niet meer kunt ontwikke len? „Dat is een probleem, ja. Niemand heeft daar in Nederland nog een oplossing voor gevonden." Momentum Die oplossing moet er wel snel komen, vindt de WD. Want de toenemende span- DEN HAAG PATRICK VAN DEN HURK Nederland gaat volgend jaar 'Nationaal l Debatteren' over de minderheden. Nu ra- i cisme en vreemdelingenhaat overal in Eu- ropa de kop opsteken, is het onderwerp ook hier in no time bovenaan de politieke J agenda verschenen. Praten over harde maatregelen blijkt opeens niet meer ta- hoe. Vooral de WD presenteerde zich de I afgelopen maartden als 'kampioen min- S derheden'. Hans Dijkstal, minderheden- J. specialist van de liberalen: „Het kan niet zo zijn dat de politiek een onderwerp doodzwijgt, waarover in elke huiskamer, in elk café en in elk koffiehuis van Neder- land wordt gepraat" :Nee, de WD heeft het probleem niet aan- «gekaart om er electoraal garen bij te spin- jnen. Dijkstal wijst de suggestie beslist van ;de hand. „Daarop gokken we alleen rond de "verkiezingen. Dat duurt helaas nog even." En van annexatie van extreem-rechts ge- dachtengoed is al helemaal geen sprake. „Ik doe mijn werk vaniiit goede intenties. Maar ik weiger elk woord 84 keer op een goud schaaltje te wegen, omdat er mogelijk een ziel wordt gekwetst. De WD heeft weloverwogen en vooropge- zet de knuppel in het hoenderhok gegooid, .zegt Dijkstal, die het beleid namens zijn fractievoorzitter Frits Bolkestein verwoordt. Het kan zo niet langer, vindt de partij. Ne derland heeft zijn minderheden te lang doodgeknuffeld. De welzijnsachtige aanpak van hét recente verleden heeft volgens de WD ernstig gefaald. Dijkstal sluit zelfs ras- senrellen niet uit: „Het broeit. Ik houd mijn hart vast." Vandaar dat Bolkestein de afgelopen maanden keer op keer met harde, zakelijke uitspraken over minderheden kwam. Socia- le achterstand en discriminatie moeten worden aangepakt, maar ook de diepe kloof tussen buitenlanders en Nederlanders moet gedicht. Anders wordt de situatie onleef- j baar, aldus Bolkestein. Integreren is daarom «het WD-devies voor allochtonen. En wie niet horen wil, moet maar voelen. Voelen. In de WD-visie is dat een korting op de uitkering, als een werkloze buitenlan der weigert Nederlands te leren. Dat is het uit de ouderlijke macht ontzetten van een vader die zijn zoon mishandelt, ook al ge beurt dat 'op culturele gronden' slaat. Dat is ook een verbod op uithuwelijken en op on derdrukking van de vrouw, omdat de grondwet dat niet toestaat. Dat klinkt hard. Dijkstal noemt het recht- vaardig: „Wij eisen van allochtonen dat ze .zich voegen naar Nederlandse wetten en re gels. Men moet weten wat de consequen ties zijn van vestiging in Nederland. Dat mag je hard noemen, maar die wetten en regels gelden voor iedereen die hier Onaantastbaar Zo mag je een buitenlander met uitkering verplichten Nederlands te Ieren, vindt de WD. De regels eisen immers dat iedereen met een uitkering alles doet om zich te ning zorgt voor een „broeierige sfeer". Dijk stal: „Hoe langer de problemen onopgelost blijven, hoe gunstiger het klimaat voor ras- senrellen wordt. Ook de schaal speelt eert rol. De te grote instroom van nieuwe men-i sen heeft een slechte invloed op het inte-i gratieproces, je hoort steeds vaker mensen zeggen dat de 'ze ook iedereen maar toela-i ten'." .Anderen maken zich meester van dezq spanningen. Extreem rechts én extreerrj links. Daar ben ik bang voor. Maar je moet je mond niet houden omdat groepen mis bruik maken van alle aandacht die er voor de zaak is. Integendeel. Als we blijven zwij gen, ontwikkelt de onrust zijn eigen kracht: Dan krijgen we Duitse of Belgische toestan-j den." Dijkstal gelooft dat het Nationale Debat de kans op. escalatie zal verkleinen. .Als dé partijen maar samen optrekken en er geen politieke winst uit proberen te slaan. En het moet geen brede maatschappelijke discus-; sie worden, zoals we die in het wilde weg over kernenergie hebben gevoerd. Ik wil een momentum creëren, waarin je ondub-t belzinnig uitspreekt waarover je het wilt hebben. Dan ga je gericht kijken wat je kun^ doen. Vervolgens moet er boter bij de vis: een beter beleid. „Ik vind ook de psychologische werking van zo'n debat heel belangrijk. Politieke let* ders en grote maatschappelijke organisaties kunnen nadrukkelijk zeggen dat discrimi natie uit den boze is. Topmensen moeten hun nek uitsteken en het voorbeeld geven. Daarmee schep je een klimaat waarin ande ren dat ook gaan zeggen." Zou de WD zien dan niet wal sterker moeten maken om bijvoorbeeld een ge kleurd kamerlid te krijgen? „Met dat pro- bleem is een interne commissie druk bezig, maar het moet ook van twee kanten ko men. De sfeer van 'omdat je zwart bent, wordt je benoemd' is uit den boze. Als jc concessies aan de kwaliteit gaat doen. ra1 ken de allochtonen alleen nog maar verdef van huis." Idealisme Waar de WD een interne commissie aan het werk zet. zoekt de traditionele tegen pool Groen Links het in de.aaustelling vatl een migrantenpersoon. Het is een van dé vele verschillen in aanpak, maat-toch von den de twee partijen elkaar de laatste tijd opmerkelijk vaak. Dijkstal en Groen Linkset Paul Rosenmöller schreven samert een artH kei over het arbeidskansenbeleid. De partij-i en dienden gezamenlijk een motie in ovef de aanpak van de onevenredig grote werk- loosheid onder allochtonen. „We hp.bben allebei wat ingeslikt en in het belang van de zaak gezocht naar een gemeenschappelijke noemer", zegt Dijkstal. Uit opportunisme of idealisme? .Alleen kwade tongen zullen het eerste beweren. Alleen het idealisme houdt ons in dit vak op de been. Als je 's morgens opstaat, hoop je dat je hebt geleerd van de lessen in het ver leden. Dat geldt ook voor dit probleem. We zitten er zelf bij. Laten groepen of partijen het afweten, tja. dan houdt alles op."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5