'Het beest is onder ons' Aardpimper- notenkaas >TT ZATERDAGS BIJVOEGSEL Onze taal Pindakaas is onmisbaar. Ook al denken de meeste volkeren er anders over, in Nederland en in Amerika is pindakaas absoluut nummer één van alle soorten broodbeleg. Na 1992 zal de rest van Europa weldra volgen. De eerste fabriek waar pindakaas werd gemaakt in 1948 stond in Nederland. Die fabriek staat er trouwens nog en er wordt nog steeds pindakaas gemaakt. Maar het is bepaald niet meer de enige fabriek want er wordt nu over de hele wereld pindakaas gefabriceerd. Toch is de pindakaas ouder dan 1948, maar dan gaat het om zelfgemaakte, thuis bereide, pindakaas. Het woord 'pindakaas' is, voorzo ver ik kan nagaan, ergens tussen 1920 en 1930 in onze taal gekomen. In dezelfde tijd dus waarin ook het woord 'pinda' of 'pinda- noot' verscheen. Pinda is ontleend aan het Papiamento, de taal die op de Antillen wordt gesproken. Het woord was door negerslaven uit Afrika meegenomen naar het toenmalige West-lndië'. En in de jaren twintig is dat in Nederland overgenomen. Pinda's waren hier toen al lang bekend maar ze werden nog niet zo genoemd. De pindaplant is oorspronkelijk afkomstig uit Zuid-Amerika. De Portugezen hebben die plantesoort al in de zestiende eeuw overge bracht naar Afrika en Azië. In alle tropische streken bleek de plant het heel goed te doen. Al gauw ging men ertoe over pindaplanten te kweken en pindaplantages aan te leggen. Het" grootste gedeelte van de oogst werd overi gens niet geroosterd en opgegeten, maar ge bruikt om er olie uit te persen. Pinda's bevat ten namelijk veel plantaardige olie. Aan het begin van deze eeuw, toen het woord 'pinda' hier nog onbekend was, werden ze meestal 'aardpimpemoot' genoemd. Pimper* noot is de Nederlandse naam voor de pista che oftewel groene amandel. Daar leken ze wel wat op, al groeiden ze onder de grond. Vandaar aardpimpemoot, of op z'n Frans: pistache de terre. De geroosterde pinda's zoals ze in Nederland werden gegeten, wer den ook wel 'katjang goreng' genaamd. Ten slotte is ook de benaming 'apenootjes' al minstens honderd jaar oud. Minder oud is de benaming 'aardnoot'. Dat woord bestond weliswaar al, maar duidde oorspronkelijk op de wilde wikke of de aar daker, op inheemse Nederlandse planten dus. Maar omstreeks 1925 is men dat verge ten en betekent aardnoot meestal onze pin da. Daarnaast ontstond ook de benaming 'olienoot', die precies aangeeft waarvoor de ze nootjes vroeger meestal werden gebruikt: slechts weinig om zomaar op te eten of om er thuis een soort pindakaas van te maken maar voor het overgrote deel om er olie uit te per-, sen. In een woordenboek uit 1924 lezen we bij 'aardnotenolie': 'olie uit aardnootjes ge slagen: bekend onder den naam Delftsche slaolie'. De namen aardnoot, apenoot en olienoot be staan nog steeds maar het woord aardpim pemoot verdween in de jaren twintig. In die periode duikt het woord pinda op. Waar schijnlijk werd de aardpimpemoot oftewel de pinda toen populair als lekkernij en als grondstof voor (zelfgemaakte) pindakaas. In ieder geval is ook nog een andere benaming uit diezelfde jaren twintig afkomstig: 'Cura- Qaosche amandelen', algauw verkort tot 'saifc semangelen' en 'sausjes'. Maar die namen - zijn ondertussen al weer bijna net zo verge ten als de aardpimpemoot. Waarom die kaas in pindakaas? In het Engels zeggen ze peanutbutter en in het Frans 'beurre d'arachides'. Nederland was voor 1948 niet erg gewend aan smeerbare kaas. Waarom werd het geen pindaboter? Was die vroegere handmatig gemaakte pindakaas misschien snijdbaar? Sprak men voor 1920 van aardpimpemotenkaas? Of is het pas kaas geworden toen ook het woord pinda op kwam? Misschien noemde men het wel ape- notenkaas. Wie het weet mag het zeggen. Zanger Barry White predikt tegen de verloedering van zijn tijd john oomkesg et teken des tiids?" Barry H White houdt zijn imposan- ■JL JL te rechterduim op een hal ve centimeter afstand van zijn rechterwijs vinger. „We zijn zó ver verwijderd van een al gemene catastrofe. Nog even, en de hele donderse boel sodemietert in elkaar. De we reld tuimelt in elkaar. We hebben er jaren aan gewerkt. We hebben er alles aan gedaan om te zorgen dat de ineenstorting op zekere dag inderdaad zou plaatsgrijpen. We hebben ons te pletter gewerkt." „Somber? Ik ben een realist, meneer. Kijk, in mijn land, in Amerika, een land dat maar 250 jaar oud is, hebben we ons afgebeuld om de misdaad zo belangrijk te maken als ze nu, vandaag de dag is. We doen er alles aan om onze kinderen met narcotica op te zadelen. En kijk nou 'ns! Ik kom in Engeland aan, en het avondjournaal roept wanhopig dat de cri minaliteit overal om zich heen grijpt. Dat is al heel lang voorgekookt." White klapt snel in zijn handen en verandert het onderwerp op eens van 'wij' in 'zij'. „Vooruit, geef ze maar een staande ovatie. Het beest is onder ons, mijn vriend." „In Amerika hebben we het hardst gewerkt aan deze ondergang. Ik weet dat niet alleen, het Is zo. Ik ben jaren lid geweest van een jeugdbende in Los Angeles. Toen al, meer dan een kwart eeuw geleden, deden ze er al les aan om de misdaad te promoten. Mij hebben ze uiteindelijk niet te pakken gehad, maar mijn broer wèl. Hij legde op zijn 37ste het loodje. Ze hebben er werkelijk alles voor over gehad om de zwarte jeugd dom te hou den, te laten verlangen naar een stom en on derontwikkeld bestaan, zonder opleiding." „Als er al sprake is van onderwijs, dan is 't slecht onderwijs. Het is een leven met valse hoop, en valse goden. Ze hebben er hard aan gewerkt om dat voor elkaar te krijgen. Dus, voor Barry White betekent het Teken des Tijds: 'we' zijn er, jongen. In de komende ja ren zullen zich rampen voordoen op mense- Hij is de beminnelijkheid zelve. In Veronica's talkshow RUR hield de kolossale en bebaarde Barry White zich deze week koest achter zijn diepbronzen stemgeluid, zijn muzikale le gende en de jaren zeventig. Toch is er ook een andere Barry White een man met een ver leden in een van LA. 's geweld dadige jeugdbendes. Een zwarte superster die zich druk maakt om méér dan prachtige soul- nummers over liefde en lust, druipend van vioolpartijen. „Het beest is onder ons, mijn vriend." lijk gebied, waaraan je niet eens durft te den ken." Waarheid „Het is een storm die in stilte door woedt. De ellende die Marvin Gaye al bezong in What's goin' on?' Een goed voorbeeld, waarvan hij later zelf het slachtoffer werd. Waarom be schrijf ik dat teken des tijds niet in mijn songs? Ik doe dat niet in mijn muziek. Mu ziek heeft tot doel je te troosten. Als je 's mor gens wakker wordt, heb je geen tijd meer voor iets anders dan de ratrace, de sleur. Pas als je thuis komt, kun je je laten verwennen. Dan zet je Barry White op, en kan je er de volgende morgen weer even tegen." „Toch heb ik op mijn come back-plaat ('The Man is Back', red.), vorig jaar, hier en daar mijn zorgen kenbaar gemaakt. Maar mijn belangrijkste taak in het leven is dat ik mensen moet samenbrengen, en dan samen met hen waardevolle ervaringen deel. Daar om zing ik over liefde. Dat was zo in 1973 toen ik begon te zingen. Ik had geen idee waarover ik moest zingen en of ik kon zin gen. En dat is nu nog zo. Je kijkt naar een heel rare artiest, meneer ik ben niet eens een zanger, maar ik ben wel een artiest die doet wat hij moet doen." „In Amerika kent iedereen me, mijn vriend. Daar weet iedereen wat ik van de re gering vind. Wat voor een pet ik op heb op van het onderwijs. De religie. De armoede. De daklozen. Aids. Alles. En ik praat er zon der enige terughoudendheid over in de grote talkshows en actualiteitenprogramma's op tv. Ik verstop me niet in een hoekje." White slaat met een grote vinger een staccato-ritme uit het tafeltje voor hem. „Ik heb altijd ge waarschuwd tegen de zonden van deze we reld." „Wie zijn de valse profeten van deze tijd? Dat zijn zij die liegen. Nee, niet iemand als Louis Farrakhan (een belangrijke radicale zwarte politicus red.) Farrakhan liegt niet. Hij is wijs, intelligent. Hij brengt zijn bood schap een beetje agressief. Malcolm X deed dat ook, Martin Luther King idem. Dat wil niet zeggen dat ze om de hete brij heen dan sen. Het betekent alleen maar dat ze zich la ten leiden door het juiste motief, maar dat ze die met de verkeerde methode toepassen." „Veel rap-crews (bands die rap en hiphop- muziek maken red.), hoe agressief en arro gant ook, spreken niet alleen de waarheid, maar ze verkondigen de absoltite waarheid. Ook iemand als Prof. Griff, Public Enemy. Al die jonge kids die zingen of rappen dat de wereld niet shit is. Want de wereld is niet shit. Echt niet. Leugens, valse tegenspraak, bedrog 'je moet daar naar toe, want dóór is 't te krijgen', terwijl !t zich juist dóór (wijst de andere hoek van de kamer aan) bevindt." Mosterdzaadje „Wij, de Amerikanen, hebben vijftig jaar gele den geprobeerd Japan weer op te bouwen. Vandaag de dag is het land geruïneerd. Dat is echt zo, mijn vriend. Bush, onze president, langs. 'Hfj woonde hier ook in het ghetto. Boekte succes, verhuisde en kwam nooit „Iedereen dacht alleen aan zichzelf: 'als ik succes krijg, smeer ik 'm en kom ik ook niet terug'. Barry White zegt: „Je móet terug. Hoe durf je!" Hij lacht zwaar en traag. „Nat King Cole op school, dat had ik gewild. Nat, die te gen deze Barry en alle andere kleine Barry's had gezegd: kom naast me zitten, raak me aan, en moet je effe luisteren! Ik ben echt. Ik ben geen fantasiefiguur, alleen omdat je me op het witte doek ziet. Ik ben niet een onaan raakbare, omdat je mijn stem via de plaat hoort. Prik me en ik zeg: au! Doe me pijn en ik huil." „Het mosterdzaadje. Het Is inderdaad een bijbelse term. Mijn wortels liggen in de kerk. De gospelkerk, tussen mijn vierde en zestien de. Toen ik een man werd, nam ik afscheid van kinderachtige zaken. Die dingen die lie gen. De valse profeten over wie je 't had. Martin Luther is een uitzondering. Hij was apart omdat hij geboren werd onder het te ken van het lot. Het noodlot. Nadat hij stierf is er niemand geweest die zijn taak overnam. Na King hebben we geen leidersfiguur gehad. Niet alleen de zwarten in Amerika verloren er een: iedereen verloor een voorbeeld van be lang. Die man wist hoe we samen moesten leven." „Een christen? Hij stierf in '68, weet je nog. Iemand pakte een stukje metaal op, en put one in him. Took his flicking life. Deden ze ook met Malcolm X, JFK, Robert Kennedy." White lacht om de opmerking dat drie van de vier namen een goede soulsong vormden. „Ik ben een realist, niet zonder hoop, dat is waar. Ik vind de kracht om verder te gaan in me zelf. Hoe slecht het ook in Amerika is, hier in Nederland kan ik gewoon over straat lopen en hoef ik nergens vrees voor te hebben. Het verschil? Jullie hebben de welvaart beter ver deeld dan wij. Als je slim bent dan deel je wat je hebt met je medemens. Kan ik een kopje koffie krijgen. Ja, goed. Want als de andere man niet eet, dan weet je dat hij net zo krachtig kan zijn als de man die wèl te eten heeft. En op zekere dag legt degene die niks heeft degene om die wel wat heeft." Pijn „Daarvoor ben ik niet bang. Ik vrees niemand in de rug, al ben ik nog zo rijk. Want negen van de tien die achter me lopen, bewegen zich voort zonder enige kwade bedoeling. Ik heb een heleboel te vrezen in Amerika. Ik vrees 't met respect en met gebruikmaking van mijn intelligentie. Ik kan overal wonen waar ik zou willen, maar hij die me heeft ge schapen heeft ook Amerika zo gemaakt als het nu is. Ik hoor daar thuis." „Ik ben allereerst een producer, en geen zanger. Misschien staat het arrangeren wel voorop. Arrangeren is mijn favoriete werk. Ik kan jouw lied nemen, een song van The Beat les of Billy Joel en het opnemen alsof 't mijn eigen stuk is. Ik kan oneindig variëren, mijn oor is geweldig. Ik kan het ene moment naar een symfonieorkest luisteren, het volgende naar Guns 'N Roses, naar rap en dan weer naar latin-jazz. Ik heb waardering voor alle goede muziek." „Stevie Wonder. Gamble Huff. Burt Bacharach Hal David. Thorn Bell. Holland, Dozier Holland. Quincy Jones. Dat zijn mijn gelijken. In januari krijg je een video te zien met al die mensen in een kamer. Nor- man Whitfield. Isaac Hayes. Barry White. Dat zijn de mensen die over vijftig jaar nog over de tong gaan. Ze spendeerden een hele dag bij mij in de studio. Gek hè? Waar praten 'zij' over? Je hebt het nooit over je macht, je suc ces. je allure. Je praat over je tekortkomingen, de kleine dingen die pijn doen. De redenen waarom we niet vaker eikaars gezelschap op zoeken en iets betekenen voor elkaar, de maatschappij en de jongere generaties. Waarom hebben we alleen maar onze trots en ijdelheid gestreeld. Why haven t we rea ched out and touched each other?" Het zou een perfecte titel voor een Barry White-song kunnen zijn. 'Wij supersterren moeten stimuleren en inspireren' sterren kwam toen op je school langs om je ervan te overtuigen dat er ook andere kansen in het leven waren. Geen basketballer die even een balletje kwam werpen „Natuurlijk waren er zwarte voorbeelden, ook toen. Genoeg! Wie? Ach, zij weten wie ik bedoel. Veel! We hebben altijd zwarte voor beelden gehad. Grote acteurs, schrijvers, zan gers. Heb je wel eens van Nat King Cole ge hoord? Zo'n echt grote zwarte vent! Zo'n ke rel die een klein zwart knulletje een kick zou hebben bezorgd? Maar ze kwamen niet die tegen de Jappen zegt: kom op, joh, je hoeft je niet te excuse ren voor Pearl Harbor. Want an ders moeten wij ons misschien wel verontschuldigen voor Hiros hima en Nagasaki, of voor alle oorlogen die wij zijn begonnen, voor alle embargo's en alle han- delbeperkingen. 'Zeg alsjeblieft niks, meneer Yamamoto of hoe je ook heet, want jullie Jappen zijn misschien begonnen, maar wij hadden je al in de knel. Zeg alsjeblieft niks, want anders moet Amerika misschien wel door het stof. De waarheid is ver bluffend, mijn vriend. „Sony is the hardest word. Ja. Het is ook een erg jammerlijk woord." „Ze zeggen dat ik in weelde leef, hè? Ik ben opgegroeid en ge togen in een achterbuurt. Een ghetto zouden we nu zeggen. Ik was een jonge vent die besloot het heft van zijn eigen leven in handen te nemen. Dat heb ik ge daan door me te begeven in dat wereldje waarvan ik een klein beetje afweet: de muziekwereld. Barry White bezat het geloof van een mosterdzaadje, de kracht van niet aflaten, en de macht van toewijding en geduld en gek, hè, opeens was Barry White niet arm meer." „Ik ben bijna elke week in Los Angeles te vinden. Ik ben niet ie mand die vanuit een airconditio ned limousine LA bekijkt vanachter kogelvrij, gerookt glas. Ik hang er rond, ga er stappen, praat met mijn buren van vroe ger. Anderen bezoeken het ene na het andere Caribische eiland, ik wip van de ene highschool naar de andere. Vertrouw me, zonder de media. Ik neem zes tig, zeventig zwarte supersterren mee naar die middelbare scholen. Een hele dag lang. Laat de kids ons, de supersterren maar aan raken. We zijn echt, voel maar." „Veel supersterren hebben de slechte ge woonte om de rug te keren naar de plek van waar ze zijn gekomen. Ik heb altijd Michael Jackson, en al mijn andere jonge 'zonen' die het nu voor het zeggen hebben in de muziek industrie, voorgehouden dat ze terug moes ten gaan. We hebben een taak. We moeten stimuleren, communiceren, inspireren. Juist hen die minder fortuinlijk zijn geweest." Voorbeelden „Wat ik vandaag de dag zie, is het nabije ein de van het verhaal dat ik ooit beleefde. Nie mand kon me op mijn vijftiende uit een jeugdbende houden, om het simpele feit dat het niemand een bal kon schelen of ik leefde of overhoop werd geschoten. Mijn moeder, mijn broer en ik leefden van de steun. Gedu rende mijn hele jeugd. Niemand van de toenmalige zwarte sport-, muziek- of film-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 43