Binnenland 'Schaf puntenstelsel woningverdeling aP Lubbers laakt Gabor Kamer moet knoop doorhakken over PGGM Schadeclaim tegen Japan onmogelijk Reorganisatie Philips verloopt moeizaam Vergoeding van medicijnen in het buitenland is onzeker Zaterdag 7 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). DEN HAAG» GPD Premier Lubbers vindt de op merkingen die staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) over zijn ambtenaren heeft gemaakt „niet verstandig". De premier zei dit gisteren tijdens zijn we kelijkse persconferentie. Gabor had zich vorige week in een vraaggesprek kritisch uit gelaten over zijn ambtenaren. Zij zouden de staatssecretaris slecht begrijpen, te weinig doen met de signalen die hij afjgeeft en te weinig openstaan voor al ternatieve ideeën. De ambtelijke top viel maan dag direct over de staatssecreta ris heen. Ook de Tweede Kamer had kritiek op zijn uitlatingen. Enkele maanden geleden kreeg ook Gabors baas minister Buk man van landbouw een veeg uit de pan van Lubbers. Lubber vond het toen eveneens „onver standig" dat Bukman de pers te woord had gestaan over organi satieproblemen binnen het mi nisterie. NIEUWSLIJN Tekort bij pensioenfonds Antillen Het pensioenfonds van de Nederlandse Antillen zit met een te kort van minimaal 250 miljoen gulden als gevolg van onbehoor lijk gedrag van de bestuurders van de verscheidene eilanden. Daardoor komen de pensioenen van veel Antilliaanse ambtena ren in gevaar. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren geconclu deerd op basis van het jaarverslag van het pensioenfonds APNA over 1983. Dat is het laatste financiële stuk dat het overheids fonds heeft gepubliceerd. De Kamer wil van de regering weten of zij ook vindt dat sprake is van onbehoorlijk bestuur. De meeste partijen zijn ook bang dat de Nederiandse regering straks het te kort moet bijbetalen. Woningraad vindt huidige systeem te ouderwets De Nationale Woningraad (NWR) wil het toewijzen van /voningen via het huidige puntenstelsel afschaffen. Het systeem waarbij de woningzoekende pas na het verza melen van voldoende punten een woning krijgt aangebo den, is verouderd. NWR-directeur Van Velzen: „De wo ningzoekende moet vooraf kunnen kiezen in wat voor soort huis hij wil wonen." De koepelorganisatie NWR dis cussieert momenteel met de 725 aangesloten woningbouw verenigingen over alternatieven voor dit het puntenstelsel. Vorig jaar was Delft de eerste ge meente die dit systeem afschaf te. Ook Temeuzen gaat per 1 ja nuari deze klassieke manier van woningverdeling vervangen door een meer commerciële aanpak. In deze gemeenten worden de vrijkomende woningen per advertentie in een huis-aan- huis blad aangeboden. Zo kan de woningzoekende zijn huis zelf kiezen. Als zich te veel gega digden melden, dan geven eco nomische gebondenheid aan de plaats en de verhouding tussen huur en inkomen de doorslag. Deze criteria gelden overigens ook voor het puntenstelsel. WNR-directeur Van Velzen is zeer te spreken over dit nieuwe systeem. „De woningzoekende krijgt een actieve rol. Hij kiest als het ware zijn eigen huis. Voorheen bepaalde de woning bouwvereniging in welk huis hij kon wonen. Als de woning dan niet naar zijn zin was, werd hij opnieuw op de wachtlijst gezet. Dat leverde veel administratieve rompslomp en frustraties op". Het puntenstelsel is in 1947 ingevoerd vanwege het na-oor- logse distributiebeleid. De wo ningnood was hoog. Via het puntensysteem kwamen de meeste urgente woningzoeken den het eerst in aanmerking voor een huis. Nu de woning nood grotendeels is opgeheven, is het puntenstelsel een achter haald systeem. Dat meent al thans WNR-directeur Van Vel zen: „Er zijn voldoende huizen in de aanbieding, dus mensen hebben ook het recht om te kie zen". Het gaat hier voorname lijk om sociale huurwoningen. Halverwege het volgend jaar wordt de woonruimtewet uit 1947 vervangen door de huis- vestingswet. Dan kunnen ge meenten zelf bepalen op wat voor m«mier ze de beschikbare woonruimte verhuren of verko pen. Van Velzen: „Wij bekijken nu met de aangesloten woning bouwverenigingen welke moge lijkheden er zijn. Vast staat dat de woningmarkt commerciëler wordt. Door het grote aanbod van huizen is er meer concur rentie. De gemeenten moeten slagvaardig reageren". De commerciëlere aanpak zal echter niet voor iedere gemeen te geschikt zijn, benadrukt Van Velzen. Dat geldt voornamelijk voor de kleine gemeenten in de Randstad. Daar heerst nog steeds woningnood. „Dan heen het geen zin om advertenties te zetten. Er zijn nauwelijks wo ningen te verdelen en de vraag is ontzettend groot. Dan krijg je dus veel te veel reacties op één advertentie waardoor je weer een ingewikkelde selectie-pro cedure moet toepassen". Van Velzen verwacht dat het pun tensysteem in deze gemeenten voorlopig nog niet wordt afge schaft. Ook zijn er gemeenten waar het zogenoemde vrije inschrij vingssysteem is ingevoerd. Het gaat hier om plaatsen waar in diverse wijken veel huizen leeg staan. De woningzoekende kan opgeven in wat voor soort huis en in welke buurt hij het liefste wil wonen. Bij deze bemidde ling wordt niet gekeken naar economische gebondenheid, omdat er toch huizen in over vloed zijn. Komende week mag de Tweede Kamer het Salomonsoordeel vellen: heeft het pensioenfonds PGGM nu wel of niet geld ge noeg in kas om via een forse premieveriaging geld vrij te ma ken voor salarisverhoging in de zorgsector? Het kabinet ener zijds en de werkgevers, bonden en het pensioenfonds ander zijds staan in de kwestie lijn recht tegenover elkaar. Minister De Vries van sociale zaken gooide deze week nog wat olie op het vuur. In deze ka binetsperiode kan het pen sioenfonds PGGM via premie verlaging anderhalf miljard gul den beschikbaar stellen voor loonsverhogingen in de zorgsector, zo liet hij weten. Hij verdrievoudigde daarmee de eerdere claim van het kabinet, die bonden en werkgevers al eerder tót het kookpunt had ge bracht. Eind vorige maand lie pen die gezamenlijk weg uit een overleg met staatssecretaris Si mons van volksgezondheid over de arbeidsvoorwaarden voor 1992 omdat deze weigerde een half miljard extra beschikbaar te stellen voor loonsverbetering. Dat geld, stelde Simons, moet het PGGM (bestuurd door werkgevers en bonden samen) maar ophoesten. Op het eerste gezicht lijkt de claim van het kabinet niet onre delijk. Het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen heeft 40 miljard in kas. Volgens de Verzekeringsraad, een onaf hankelijke instantie die jaarlijks bekijkt of verzekeringsmaat schappijen voldoende geld heb ben om aan hun verplichtingen te voldoen, zou het PGGM op dit moment kunnen volstaan met 23,5 miljard. Het is echter pertinent onjuist om daaruit te concluderen dat het fonds 16,5 miljard 'over' heeft, zegt PGGM-woordvoer der Van Daalen. Het PGGM, op gericht in 1969, is namelijk een jong pensioenfonds en heeft daardoor nu (nog) relatief veel premiebetalers en weinig pen sioenuitgaven. De komende tientallen jaren nemen die uit gaven echter geleidelijk toe. Het PGGM berekent elk jaar hoeveel geld er de komende 35 jaar no dig is en stelt op basis daarvan de premie vast. Volgens die re kensom is die 40 miljard wel de gelijk nodig om de pensioenen te garanderen. Daéimaast hebben bonden en werkgevers een principieel be zwaar: ze vinden het belachelijk dat de werknemers in de zorgsector hun eigen loonsver hoging moeten betalen door een lagere pensioenpremie. Als de minister van sociale zaken, die de onderhandelingsruimte in de zorgsector vaststelt, 3,75 procent extra reëel vindt, moet hij daarvoor ook het geld be schikbaar stellen. De Vries zou dat wel willen, zegt hij, maar hij heeft er geen geld voor dit voorjaar heeft het kabinet zich bij de Tussenba lans vastgelegd op 20 miljard bezuinigingen, terwijl in 1992 de economische groei achter blijft. Vandaar zijn plan om - al heeft de overheid daar geen en kele zeggenschap over - via een verlaging van de pensioenpre mies 500 miljoen vrij te maken voor loonsverhoging. Of dat echt kan, is volgens een woord voerder van Sociale Zaken „vooral een taxatiekwestie". De Vries vindt van wel, al geeft hij toe dat zo'n premieverlaging niet te léing kan duren omdat dan het PGGM inderdaad in de problemen komt. En daar zit een angel: als straks de premie weer omhoog moet, kost dat de verplegenden en verzorgenden de koopkracht die ze er nu bijkrijgen. En wie draait daar dan voor op? De Vries zegt bereid te zijn tot „na der overleg" over die vraag, maar werkgevers en bonden hebben hun twijfels. Volgens De Vries komt zo'n premieverho ging immers pas in de volgende kabinetsperiode aan de orde. En wat gebeurt er als er dan ie mand anders op Sociale Zaken zit? Veegt die eventuele afspra ken dan niet van tafel? Dat is in het verleden net iets te vaak ge beurd, vinden de werkgevers. Vandaar dat bonden en werk gevers de zaak anders willen re gelen. Als de overheid geen geld heeft, dan moet de loonsverho ging maar worden betaald via een verhoging van de ziekten- kostenpremies met enkele tien den van procenten. Maar daar is het kabinet weer mordicus te gen: dat leidt immers tot een hogere lastendruk en dat staat DEN HAAG GPD Het kabinet heeft terecht ge concludeerd dat ons land op grond van het internationaal recht geen financiële claim bij de Japanse regering kan indie nen in de kwestie van de Japan se ereschulden. Dat blijkt uit een rapport van de Commissie van Advies inzake Volkenrech telijke Vraagstukken. Uit het rapport blijkt dat de Nederlandse regering wel het morele vraagstuk van het nog steeds voortdurende leed bij de Japanse regering aan de orde kan stellen. Maar in financieel opzicht kan de Nederlandse staat geen enkele aanspraak meer maken. De Adviescommissie baseert haar conclusie op het Vredes verdrag van 1951. Met dat ver drag heeft de Nederiandse rege ring afstand gedaan van haar recht om vergoeding te verlan gen voor schade cfie het gevolg is van de Japanse bezetting van Nederlands Oost-Indië. Van minstens zo groot belang is een Protocol uit 1956 tussen Nederland en Japan. Daarin kende Japan de Nederlandse re gering een smartegeld toe voor de burger-slachtoffers van de Japanse bezetting van Neder lands Oost-Indië. Tegelijkertijd bevestigde de Nederlandse re gering daarmee dat zij voor zichzelf en haar onderdanen af ziet van schadeclaims op Japan. Het oordeel van de Advies commissie geldt overigens niet voor particulieren die smarte geld willen eisen van de Japanse staat of Japanse burgers. Schaefers 'nee' tegen PvdA is nu definitief Oud-staatssecretaris en voor malig PvdA-kamerlid Jan Schaefer heeft definitief be- dankt voor het voorzitterschap van zijn partij. Dat heeft hij gis teren geschreven aan het partij bestuur. Schaefer, nu nog vooizitter is van de Interbestuurlijke Pro jectgroep Sociale Vernieuwing, schrijft niet in staat te zijn „op grotere afstand van het politieke bedrijf' te functioneren. Dat is één van de eisen waaraan de nieuwe voorzitter moet vol doen. Hij schrijft voorts niet ge schikt te zijn als kop van Jut en zich evenmin een duizendpoot te voelen. „De twee handen die ik heb laten mij al geregeld in de steek", aldus Schaefer. Hij liet al eerder doorschemeren weinig voor de functie te voe len. Voor het voorzitterschap zijn nu nog vijf kandidaten over. Felix Rottenberg, directeur van theater De Balie in Amsterdam, Ruud Vreeman, voorzitter van de Vervoersbond FNV, Bob Suurhoff, medewerker van de Industriebond FNV, PvdA-ka merlid Jeltje van Nieuwenhoven en oud-partijvoorzitter en oud- minister Van der Louw. ös?raevöes volledig haaks op het kabinets beleid. De Tweede Kamer moet vol gende week kiezen. Eén ding is echter zeker zonder loonsver hoging komt er het komende jaar gedonder in de zorgsector. Voorzitter Fruitema van de par ticuliere verzekeraars zei het heel treffend na het weglopen uit het overleg met Simons: „Onder zulke omstandigheden moet iedereen maar zorgen uit het ziekenhuis te blijven in 1992'. COR: Centurion komt slecht op gang Centurion, het ganisatieproces dat Philips mo menteel doormaakt, komt op veel plaatsen moeizaam op gang. Zo is het het plan nog niet tot de gehele organisatie door gedrongen. Tot die conclusie komt de Centrale Onderne mingsraad (COR) van Philips naar aanleiding van een eigen enquête. De enquête van de COR is in september gehouden. Sinds dien is de situatie iets verbeterd. Het onderzoek is ingesteld on der de ondernemingsraden in de verschillende vestigingen. De respons was gering. De COR leidt hier uit af dat de commu nicatie tussen de top en de mensen in de bedrijfsonderde len slechts is. Datzelfde zou gel den voor de mate van overleg tussen de COR en de verschil lende lokale ondernemingsra den. Het personeelsbestand bij Philips in Nederland daalde de eerste tien maanden van dit jaar met ruim 7.800 tot bijna 46.700 medewerkers. Van de werkne mers die door Centurion hun baan hebben verloren, heeft 77 procent ander werk gevonden. Het wordt, aldus COR, echter steeds moeilijker om ook voor de overgebleven groep werk te vinden. Daar zijn twee redenen voor: de resterende groep is moeilijker bemiddelbaar en de arbeidsmarkt reageert steeds te rughoudender. Ohra: Medicijnen buiten Nederland niet verzekerd UTRECHT «ANP Het is nog onzeker of en hoe de kosten worden vergoed van medicijnen die Nederlanders na 1 ja nuari in het buitenland aanschaffen. Op die da tum worden de kosten van-geneesmiddelen door het plan-Simons overgeheveld van de particuliere en ziekenfondsverzekering naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz). De particuliere ziektekostenverzekeraar Ohra heeft zijn verzekerden deze week laten weten dat het recht op vergoeding van kosten voor awbz- verstrekkingen alleen bestaat als deze kosten in Nederland zijn gemaakt. „Dit betekent dat de kosten van medicijnen die in het buitenland wor den gekocht, niet zijn verzekerd", aldus Ohra. Het ministerie van volksgezondheid spreekt dit overigens tegen. Volgens het departement heb ben awbz-veizekerden onder bijzondere omstan digheden recht op een uitkering voor de kosten van zorg. Dat gaat ook op als zij bijvoorbeeld in het buitenland wonen of daar tijdelijk verblijven voor werk of vakantie. De Ziekenfondsraad moet echter de hoogte van die vergoedingen nog vaststellen. Volgens N. Stie- mer, hoofd van de afdeling verdragen van de Zie kenfondsraad, is dat heel lastig: „Er zitten nog veel haken en ogen aan." Zo is het nog maar de vraag of hoe het moet met het vergoeden van ge neesmiddelen die in Nederland niet op de markt zijn. Onduidelijk is ook of voor in het buitenland gekochte medicijnen het geneesmiddelenvergoe dingssysteem (GVS) geldt. In het GVS zijn de in Nederland verkrijgbare middelen in groepen verdeeld. Voor medicijnen met een prijs boven het gemiddelde van de groep de limiet moeten de verzekerden het prijs verschil zelf bijbetalen. Overigens voorziet Stiemer voor ziekenfonds verzekerden in het buitenland weinig problemen. Het is nog wel de vraag of die medicijnen dan worden vergoed op grond van internationale ver dragen over de ziekenfondsverzekering of op grond van de awbz. Stiemer vindt dat de particu liere verzekeraars zich echter nogal laks opstellen. De meeste particuliere polissen voorzien in hulp in Nederland (particuliere en awbz-kosten) èn hulp in het buitenland. Stiemer vraagt zich af waarom Ohra bijvoorbeeld voor buiten Neder land aangeschafte geneesmiddelen geen regeling heeft getroffen in het „buitenlandse" deel van de polis. Protest tegen vluchtelingenbeleid Leden van het Platform Illegale Vluchtelingen protesteerden gis teren tegen het Nederlandse vluchtelingenbeleid bij het in aan bouw zijnde detentiecentrum Schiphol-Oost. De betogers maak ten vooral bezwaar tegen de volgens hen onmenselijke behan deling van asielzoekers. foto anp cor out Politie lost veertig misdrijven op Met de aanhouding van acht verdachten heeft een recherche team uit Tilburg, Udenhout .en Oisterwijk veertig zaken in één klap opgelost. Het gaat om gewapende*)vervalleninbraken, brandstichting, autodiefstallen en een inbraak in een politiebu reau. De totale buit bedroeg ruim 662.000 gulden. De groep liep in oktober in België tegen de lamp bij een gewapende overval in Nieuwmoer, net over de Belgische grens ter hoogte van Roosen daal. Vier jaar in zaak gemummificeerd lijk De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 35-jarige man uit de hoofdstad conform de eis van de officier veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Hij heeft een 23-jarige Duitser in 1986 in een kraakpand zodanig mishandeld, dat de man overleed. De dader verpakte het lijk vervolgens in zakken en bouwde een schot rondom het lichaam. Behalve voor de dodelijke mishande ling kreeg de man ook straf wegens zijn betrokkenheid bij een overval op bewoners van het kraakpand en diefstal van een auto. Voor de grensovergang Ha- zeldonk stonden gisteren honder den vrachtwagens in een kilome- grens staakten. Zij vrezen banen verlies als op 1 januari 1993 de binnengrenzen van de Europese Gemeenschap wegvallen. foto anp paul stolx Vijftien jaar voor moord op pompbedienden UTRECHT» GPD ters lange file. Medewerkers van expeditiekantoren en douane agentschappen aan de Belgische De Utrechtse rechtbank heeft een 32-jarige Nijmegenaar ver oordeeld tot een gevangenis straf van vijftien jaar, wegens zijn betrokkenheid bij twee roofmoorden op pompbedien den in Maarsbergen en Best. Zijn veroordeling geldt ook een mislukte overval op een slijter in Maam. Tegen de man was een gevangenisstraf geëist van tvfintig jaar. De Nijmegenaar heeft samen met een 20-jarige stadsgenoot op 2 en 8 mei tankstations in Maarsbergen en Best overval len. Bij die overvallen heeft hij een ,54-jarige en een 64-jarige pompbediende doodgeschoten. Een andere verdachte van 18- jaar, die betrokken was bij de overval in Maarsbergen, is na een eis van vier jaar veroordeeld tot een celstraf van drie jaar en zes maanden. Zijn zaak is ach ter gesloten deuren behandeld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3