Nijenrode maakt zich op voor de beslissende ronde ZATERDAG 7 DECEMBER 1991 De overheidssubsidie aan het Instituut Nij- enrode, universiteit voor bedrijfskunde in Breukelen, dreigt te worden ingetrokken. Dat zou het einde bete kenen van een 45 jaar oude traditie waarbij vwo-scholieren in drie jaar worden opgeleid tot aankomende managers en directeu ren. Nijenrode-presi- dent Neelie Kroes heeft grote plannen voor het instituut dat in haar ogen kan uitgroeien tot een nieuwe opleiding van internationale al lure. Maar volgens de Nijenrodianen, oud en jong, heeft ze zonder slag of stoot een ma nier van leven bij de vuilnisbak gezet. Een bericht van het actie front dat zich opmaakt voor de beslissende ronde. BERT VAN DEN HOED e toon was die van een bekakt i f Goois meisje dat bij het tv-pro- .V gramma Kinderen voor Kinde ren zingt dat ze 'latum arbeidurm wil worr- den'. De Nijenrode-studente die kort geleden voor de VPRO-televisie bezwoer dat Nijenro- de absoluut niet elitèèèrrr wgs, is op de cam pus van de Universiteit voor Bedrijfskunde heel wat keren nagebauwd. Maar toch, de boodschap was wèl overgekomen. De Nijenrodianen hadden driehonderd nieuwe leden geworven voor de eveneens in nood verkerende VPRO, genoeg voor enkele minuten vrij te besteden zendtijd. Hoewel het bereik van deze actiespot niet veel verder kwam dan 'die paar honderddui zend VPRO-kijkers', was ontmanteling van de vooroordelen over vegeterende rijkeluiszoon tjes op Nijenrode goed besteed aan de VPRO- achterban. Én dèt is volgens student Teun Hermsen (20), lid van het actiecomité 'Niienrode blijft!' sowieso de grote winst van ruim twee maan den intensief actievoeren voor het behoud van Nijenrode oude stijl. „Nederland denkt nu anders over onze universiteit dan drie maanden geleden", zegt hij op de zolder van het Koetshuis dat tijdelijk is ingericht als ac- tiecentrum. „We hebben veel fatsoenlijke en goede publiciteit gehad. Grote achtergrond verhalen in kranten en optredens op televi sie. Zoals bij Sonja Barend die ons aanvanke lijk ook beschouwde als verwende kinderen, maar na afloop tegen me zei: 'Als jullie een onzin-doel zouden nastreven, dan zouden jullie er nooit zo hard voor werken als je nu doet'." Niet zeuren Hét carillon van Kasteel Nijenrode speelt 'In een groen, groen, groen, groen knollen-knol lenland'. Dan is het weer doodstil op het uni versiteitsterrein. In de klassieke, Franse tuin achter het kasteel schoffelen tuinmannen messcherp gesneden rozenperken. Niets wijst erop dat er op het terrein een strijd gaande is. Nog geen sticker of pamflet te zien. Zelfs niet op de publikatieborden van de studentenvereniging 'De Nieuwe Com pagnie van Verre', die gedisciplineerd vol hangen met cijferlijsten en affiches -voor sta geplaatsen bij bedrijven als DSM en McKin- sey. Het is wat rustiger geworden aan het actie- front, maar het comité zit allerminst stil. De studentenleden van het 'Comité Nijenrode blijft!' houden de wacht bij de telefoon in het actiecentrum, met voor zich een dik studie boek dat ligt opengeslagen op de eerste blad zijden. Het is tentamenweek op Nijenrode en. de studie heeft al genoeg geleden onder alle reddingswerkzaamheden. ,;Het gaat de goede kant op", meldt Teun Hermsen opgewekt. „Toen we in oktober be gonnen met de acties, stonden we achter met 10-0. De opheffing van onze basisopleiding (BBA, ofwel Bachelor of Business Administra tion) leek een hamerstuk te worden in de Tweede Kamer. Nijenrode was politiek abso luut geen item." „De mededeling over het convenant dat Neelie Kroes vormt mikpunt van boze studenten in actie tegen opheffing Het Kasteel van Nijenrode. Presidente Neelie Kroes en de directie van Nijenrode hebben al heel lang niets meer van zich laten horen. gebeuren, zeggen ze." Subsidies „Natuurlijk spelen emoties een rol", zegt Si mon van der Ende, oud-Nijenrodiaan en pro minent lid van het actiecomité. „Toen de fa culteit Tandheelkunde in Utrecht werd opge heven, is er geen student in opstand geko men. Wij wel. Maar echt niet uitsluitend op grond van emoties. Zeker ook op puur ratio nele gronden." Op weg naar naar het kasteel van Nijenro de laat Van der Ende, directeur van een bu reau voor public relations in Den Haag, via de autotelefoon aan de leden van het comité weten dat hij bij Vïnkeveen zit. Hij komt er dus zo aan, maar wil alvast melden dat de stemming in de Tweede Kamer over de kwes tie Nijenrode zal plaatsvinden op 17 of 19 de cember. En dat is goed nieuws voor de aan wezigen in het Koetshuis, want dat betekent dat er alle tijd is voor de leden van het alge meen bestuur van Nijenrode om zich op 12 december opnieuw over het gehekelde con venant te buigen. „Dat wordt een zeer cruciale en spannende vergadering", weet Van der Ende als hij is ge arriveerd in het actiecentrum. „Van de ne genentwintig bestuursleden is een groot aan tal, ik denk Zelfs een meerderheid, dat inmid dels vindt dat ze hebben ingestemd met het convenant met Ritzen op basis van onvolle dige en zelfs onjuiste informatie. Ze spreken van een overval van Kroes en Jeelof (lid van het dagelijks bestuur en medestander van Kroes) en zijn zeer verbolgen over de gang van zaken." Inmiddels heeft Simon van der Ende zowel onderwijs-specialisten van de Tweede Kamer als bestuursleden van Nijenrode van een 'Het Nijenrode-gevoel mag niet bij het vuil worden gezet' berg informatie voorzien over studieresulta ten, vooruitzichten voor studenten en onder zoeksresultaten onder personeelsfunctiona rissen bij tweehonderd topbednjven en an dere 'kosten- en rendementsplaatjes'. Gege vens die voor de bestuursleden en kamerle den voor een belangrijk deel nieuw waren. Zo zou er volgens president Kroes geen in teresse zijn bij het bedrijfsleven om de BBA- opleiding van Nijenrode te subsidiëren, waardoor het de overheidssubsidie niet lan ger nodig zou hebben en zichzelf zou kunnen bedruipen. Van der Ende: „Kroes heeft ge zegd dat fundraising niets heeft opgeleverd. Maar ze baseert zich daarbij op oude pogin gen in de jaren tachtig. Die waren inderdaad niet erg succesvol. Toen zijn de echt grote ondernemingen gepolst: Philips, Shell, DSM. Maar die zijn meer geïnteresseerd in acade- „De praktijkgerichte Nijenrodianen komen veelal terecht bij de bedrijven net onder de toplaag. Bovendien stonden de pogingen voor subsidiëring door het bedrijfsleven in een totaal ander perspectief. Nu gaat het om de opheffing van Nijenrode en ik weet zeker dat een groot aantal bedrijven er belang "fTij~ heeft dat Nijenrode blijft bestaan." Van der Ende hoopt en verwacht dat het Nijenrode-bestuur in de vergadering op 12 december het convenant de afbouw van de BBA-opIeiding verwerpt en president Kroes terugstuurt naar Ritzen voor hernieuw de onderhandelingen. „Kroes heeft tegen het bestuur gezegd dat ze heeft gelobbyd voor behoud van de basisopleiding. De bestuurs leden hebben toen gedacht: 'als deze ex-poli- tica daar haar tanden in heeft gezet, zal het wel goed zitten'. Maar ze heeft alleen maar gepleit voor haar eigen MBA-plan." Dat laatste is wat Teun Hermsen vooral heeft gestoken. „Nu wordt gezegd dat als de Tweede Kamer besluit de 12 miljoen subsidie te handhaven, de BBA-opleiding wat Kroes betreft mag blijven. Dat is toch laf! Ze had zich daarvoor met haar volle gewicht moeten inzetten en ons niet de kastanjes uit het vuur moeten laten halen." Teun Hermsen kent nog enige deemis met zijn presidente. „Zij was natuurlijk ook geen onderwijsspecialist, kwam uit de wereld van verkeer en transport en wordt omringd door een kleine kern van mensen die zichzelf graag aan het hoofd zien van een chique prestigeobject. Harvard en Fontainebleau, dat willen ze en ze denken dat in een paar jaar uit de grond te kunnen stampen. Ze ver geten dat die instituten er veertig jaar over hebben gedaan zover te komen." De presidente zelf en de directie van Nij enrode hebben al heel lang niets meer van zich laten horen. Ook nu blijft de ophaalbrug van het Kasteel, waar Neelie Kroes haar ka mer heeft, voor de buitenwacht gesloten. Di recteur externe betrekkingen Maria Meijer laat weten op dit moment geen enkele be hoefte te hebben te reageren. „Wij willen on der geen beding de indruk wekken de stu denten en het comité te ontzeggen hun emo ties te uiten.". Puntig samengevat: geen com mentaar. Maria Meijer wil al helemaal niks kwijt over het bericht dat Neelie Kroes vrijwel ze ker de opvolger wordt van Jan Terlouw als voorzitter van de Europese transportorgani- satie CEMT in Parijs. Volgens - onbevestigde - berichten zou er zelfs in het kabinet reeds een formele voordracht zijn gedaan. „Pure onzin", zegt Meijer. „Mevrouw Kroes blijft gewoon bij Nijenrode". Simon van der Ende: „Ik ben blij dat dit bericht nu eindelijk naar buiten komt. Want Kroes denkt dat ze beide functies wel zou kunnen combineren, maar dat kan ze alleen als haar vernieuwingsplan zal worden uitge voerd. Ze heeft er kortom nog eens persoon lijk belang bij ook. Ik denk dat bestuursleden als ze dit vernemen tegen haar zullen zeggen: nou mevrouw, gaat u dan maar weg En dat zou ons niet slecht uitkomen." Nijenrode-president Neelie Kroes met minis ter Ritzen had gesloten, werd volledig onder gesneeuwd door de wao-problematiek. Dat kwam Kroes heel goed uit. Die zei: 'Ik heb voor Nijenrode 62 miljoen gulden voor de poorten van de hel weggesleept en verder moeten jullie niet zeuren. Nijenrode wordt met de nieuwe, prestigieuze MBA-opleiding leidelijk zal opdoeken. In plaats daarvan Bovendien, zo heeft onderzoek uitgewe- komt er post-academisch MBA-onderricht, zen, is het gemiddelde ouderlijk inkomen het voorbeeld van internationale top pers als Londen Business School en INSEAD- Fontainebleau. Ritzen had voor de afbouw van de BBA-opleiding en het opbouwen van de nieuwe opleiding een eenmalige subsidie over van bijna 63 miljoen gulden. Geen (Master of Business Administration) nog slecht onderhandelingsresultaat, vond Neelie i nog rijker'. Geen discussie, 2 het ongeveer." Een maand later, begin november^ beslaan enrode terugkeerde. Kroes die tevreden over 'dit huzarenstukje' (zoals ze het zelf noemde) naar Kasteel Nij- de handelingen over de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer 78 pagina's. Daarvan gaan er 21 over de kwestie-Nijenrode. En dat terwijl het gaat om een subsidie van jaarlijks 12 miljoen gulden op een totale onderwijsbe groting van 33 miljard. Notulen als stille ge tuigen van een geslaagde lobby van (oud-) Nijenrodianen. Elitair De voorgeschiedenis. Op Prinsjesdag maakte Nijenrode-gevoel Kroes zag zichzelf een beetje als de redder van Nijenrode, maar daar dachten de Nijen rodianen op de campus heel anders over. Teun Hermsen dreunt de argumenten moei teloos nog eens op. „Onze basisopleiding is een goed produkt dat door Kroes gewoon bij het vuil is gezet Er is een grote vraag naar de opleiding: het aanbod van studenten is zes maal groter dan we kunnen plaatsen. Vijfen onderwijsminister Ritzen (PvdA) bekend de zeventig procent van de studenten slaagt r 12 miljoen subsidie voor de Stichting Nijen rode te willen stoppen. Ritzen vindt dat de bijna 600 studenten van Nijenrode (afkom stig van het vwo) moeiteloos kunnen uitwij ken naar 'gewone' universiteiten als Gronin gen en Rotterdam. Ritzen heeft moeite met de financiële bar rière die Nijenrode zou opwer pen voor studenten van minder draagkrachtige ouders. De oplei ding aan Nijenrode bedraagt 13.000 gulden voor kost en in woning en 2900 gulden college geld per jaar. De minister vindt Nijenrode elitair, want moeilij ker toegankèlijk en duurder dan andere bedrijfskunde-opleidin- gen. Een ander belangrijk bezwaar van Ritzen is de toelatingsproce dure voor Nijenrode. Anders dan de gewone universiteiten wor den aankomende studenten niet via loting geselecteerd, maar vol gens een aantal criteria, waarbij talent, instelling en geleverde prestaties een rol spelen. Nijenrode in de huidige opzet mocht van Ritzen dus verdwij nen. Zo zou hij niet alleen wor den verlost van enkele morele bezwaren, maar vooral ook van een uitgavenpost van enige mil joenen guldens op zijn begro ting. De kersverse president van Nijenrode, Neelie Kroes voor heen Neelie Smit-Kroes die te genwoordig Neelie Kroes heet, zodat ze in de spreektaal haar dubbele naam heeft behouden en doorgaat als Neelie Kroes-Te genwoordig koos eieren voor haar geld. Ze trof een onverzet telijke minister tegenover zich, stelde vast dat er geen alterna tieven waren en besloot een overeenkomst te sluiten. Het convenant houdt in dat Nijenrode de driejarige BBA-op leiding voor vwo-scholieren ge- drie jaar. De gemiddelde duur van de studie bedrijfskunde aan universiteiten als Gronin gen en Rotterdam is vijfenhalf jaar. Het ren dement en de kwaliteit van onze opleiding is daarmee vergeleken dus zeer groot. Een jaar na het afstuderen is bijna niemand van de af gestudeerden werkloos." Twee Nijenrodianen op de bank in de tuin van hun instituut. „Een n nier van leven is gewoon bij de vuilnisbak gezet" foto vos pouussen Eerst r studenten niet hoger dan dat van andere universiteiten. Voor de invoering van de ba sisbeurs was het aantal beursstudenten ook niet lager dan bij de collega's. Daarbij heeft een groot aantal studenten leningen afgeslo ten, met als vanzelfsprekend vooruitzicht dat de afbetaling na voltooiing van de studie op weinig financiële problemen zal stuiten. Waar maken Hermsen en zijn comité zich eigenlijk zo druk om? De huidige BBA-stu- denten kunnen immers in alle rust de oplei ding afmaken. Na hen wordt Nijenrode om gevormd tot een instituut voor een andere doelgroep, de post-academici. So what? Maar daar gaat het dus juist om. Waar pre sident Kroes geen rekening mee had gehou den of misschien geen rekening mee heeft willen houden ('Ik ben hier om een tent te runnen, niet om emoties te beteugelen', zei ze kort na haar aantreden) is wat ook wel wordt omschreven als het Nijenrode-gevoeL Wat dat is, laat zich nog niet zo heel eenvou dig omschrijven, maar heeft alles te maken met het bestaan op en rond de campus waar de studenten drie jaar lang samenleven. De campus waar in de nieuwe opzet geen plaats meer voor is. Eens Nijenrodiaan, altijd Nijenrodiaan, naerstigh ende cloeckmoedigh, krachtens de statuten van de studentenvereni ging.' Nijenrodianen gelden als praktijkgerichte, daadkrachtige types. Gepokt en gemazeld vol gens de riten op de campus waar rugby de favoriete sport is. Stude ren op het instituut is een manier van leven die ook na het afstude ren wordt voortgezet. Je maakt deel uit van één familie die ban den aanlegt voor het (bedrijfs) le- Hermsen: „Over het zoge naamde Nijenrode-netwerk wordt ook wel eens vreemd ge dacht. Alsof er world-wide een groep Nijenrodianen zou bestaan die via vriendjespolitiek elkaar de bal toespelen. Zo is het niet, geen modem bedrijf kan dergelijk ge drag van mensen tolereren. Maar je staat wel in een' traditie en ik heb weinig zin om de laatste der Mohikanen te zijn." „Vergelijk het maar met een leuke buurt waar je ook nog wel eens naar wilt terugkeren. Vorige week is hier een reünie geweest van de lichting uit 1951. Van de vijfenzestig mensen waren er vijf tig, van wie er mensen uit de Ver enigde Staten waren overgeko men. Zoiets mag je niet zomaar weggooien." Als penningmeester van de stu dentenvereniging die het komen de lustrumfeest moet voorberei den, ondervindt Hermsen nu al hinder van de aangekondigde vernieuwingen. „Bij het zoeken naar sponsors merken we duide lijk dat potentiële sponsors een afwachtende houding aannemen. s kijken wat er gaat

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37