ZATERDAGS BIJVOEGSEL Pearl Harbor weggestreept tegen de atoombom 'Beklim de berg Niitaka, 1208' EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA MARGOT KLOMPMAKER ZATERDAG 7 DECEMBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Morgen is hét vijftig jaar geleden dat Pearl Harbor, de thuishaven van de Amerikaanse vloot, werd platgebom bardeerd door Japan. De aanval op zondag 7 december 1941 was voor de Verenigde Staten aanleiding om zich in het geweld van de Tweede Wereldoorlog te storten. Beide landen herdenken deze historische gebeurtenis. Japan verwacht nogal wat uitbarstingen van anti-Ja panse gevoelens in de VS. Tal van argu menten moeten de aanval op Pearl Harbor goedpraten. Is de zaak met de Amerikaanse atoombommen op Hiros hima en Nagasaki niet aardig quitte? De ondergang van de USS Arizona. Omdat een bom terecht kwam in een kamer met explosieven zonk het slagschip in nog geen negen minuten tijd met 1177 man schappen aan boord. ARCHIEFFOTO. Japan moest Ameiikaansè vlooT' in Pearl Harbor welaanvallen horoscoop voor zondag is het Maar dan liep Japan het risico yai^Amea^. kaans ingrijpen. Daarom moest de Amerikaanse vloot al op voorhand een vernietigende klap worden toegebracht. Vóór de Amerikaanse Japanners zien zichzelf nog steeds als slachtoffer van Tweede Wereldoorlog ELBRICH FENNEMA eorge Bush kijkt streng en be denkelijk. Hij is oud en gerim- i peld, maar draagt een vliege- nierskap en een vliegbril op zijn voorhoofd. „Herinnert Bush zich Pearl Harbor?" staat onder de tekening op de omslag van het Ja panse tijdschrift 'Bart'. Het geeft aardig weer hoe Japan zich op maakt voor de vijftigste verjaardag van het Japanse bombardement op Pearl Harbor, de Amerikaanse marinebasis op Hawaii. Deze geslaagde verrassingsaanval op de Ameri kaanse vloot was het begin van de oorlog tus sen Japan en de VS. De herdenking zal onge twijfeld leiden tot overpeinzingen over de huidige relatie tussen de twee voormalige vij anden. Als het even kan, kijkt Japan liever niet te rug op zijn oorlogsverleden. Maar als de VS het doen, kan Japan er natuurlijk niet om heen. De Japanners gaan er op voorhand van uit dat het tot weinig goeds kan leiden als Amerikanen oorlogsherinneringen gaan op halen. De meeste Japanners zijn er van over tuigd dat de Amerikanen Japan zijn econo mische succes misgunnen. Deze onlustgevoelens in de VS zullen on getwijfeld alleen nog maar toenemen als de Amerikanen er weer eens aan worden herin nerd hoe Japan de aanval opende, zonder de VS formeel de oorlog te hebben verklaard. Al thans, dat denken de Japanners. voeten stond zou Japan z'n koloniale slagschepen, vreemde, plotselinge, totaal onverwachte en onverklaarbare gebeurtenis sen laat zien die alle facetten zullen beïnvloeden." Dat schreef de Los Angeles Evening Herald Express van 6 december 1941. Je zou bijna in astrologie gaan geloven, want de volgende ochtend voerden Japanse bommenwerpers een verwoestende aanval uit op de Ameri kaanse vloot in de haven van Pearl Harbor, op het eiland Oahu in Hawaii. De aanval kwam als de spreekwoordelijke donderslag bij heldere hemel. Niets had de Amerikanen er op voorbereid. Integendeel, Op die zondag dachten Amerikaanse militai- .svalsgölf met 183 vliegtuigen werd een uur la ter gevolgd door een tweede golf met 170 vliegtuigen. Toen alles voorbij was, waren j 2403 Amerikanen gedood en 1178 gewond. Achttien marineschepen, waaronder acht ambities hebben verwezenlijkt en toegang i het leven hebben tot alle noodzakelijke grondstoffen. En daarom zette op 26 november een Japan se vloot koers naar Hawaii. Een week later kreeg bevelhebber Chuichi Nagumo van zijn superieuren het groene licht met de code- boodschap: 'Beklim de berg Niitaka, 1208'. Het getal gaf de datum van aanval, de achtste dag van de 12e maand Japanse tijd. Dat wil zeggen: 7 december in Amerika. i gezonken of be- •UEK dan de helft van hen dacht dat hun land buiten de oorlog in Europa en Azië zou blijven. Er waren hooguit kleine aanwijzingen ge weest, maar die had niemand serieus geno men. Zo had de Amerikaanse ambassadeur Tokyo op 27 januari een telex i aanvankelijk aan een oefening, toen de eerste golf Japanse vliegtuigen over de Waianae-bergen kwam gevlogen. Maar toen de bommen en torpedo's vielen, was er geen twijfel meer mogelijk. De overdonderde Amerikanen waren vol komen in paniek. Er werd in het wilde weg land gestuurd waarin stond: „Mijn Peruaanse geschoten, waardoor 58 van hun eigen bur- collega heeft een lid van mijn staf verteld dat hij van vele kanten, inclusief Japanse, heeft gehoord dat Japan, als er moeilijkheden met Amerika komen, een verrassingsaanval op Pearl Harbor zal uitvoeren." De Amerikanen hadden bovendien de co de gebroken waarin de Japanners hun mili taire en diplomatieke boodschappen ver stuurden. Volgens aanhangers van de 'sa menzweringstheorie' moet in die bood schappen de naderende aanval op Pearl Har bor aan de orde zijn geweest. President Roosevelt zou met opzet niets hebben ge daan, omdat naar zijn inschatting de Japanse actie alle reserves in het land over deelname aan de Wereldoorlog zou doen wegsmelten. Maar het is slechts een theorie. Acht ver schillende onderzoeken van het Amerikaanse Congres leidden tot de conclusie dat de ver rassingsaanval écht als een verrassing kwam. gers werden gedood. Eén trompettist stopte zelfs z'n instrument in de loop van een lucht doelkanon, waarna het ding werd afgescho- De Japanse oorlogsmachine deed even ef ficiënt als dodelijk z'n werk. De eerste aan- schadigd, en 347 vliegtuigen tigd of onklaar gemaakt. Eén enkele bom had voor de grootste scha de gezorgd. Een 800 kilo zware bom had de USS Arizona geraakt, was in een kamer met explosieven terechtgekomen en was daar ontploft. De klap bracht het slagschip in min der dan negen minuten tot zinken, met 1177 manschappen aan boord. Het wrak van de Arizona ligt nog altijd in de haven van Pearl Harbor, inclusief de licha men van de 1177 mannen aan boord. Over het schip is een rechthoekig, wit gedenkteken gebouwd: een soort drijvende, overdekte gang. Je kunt er doorheen lopen en in het water kijken. Als het water rustig is en het licht goed valt, is het schip te zien. Maar Ook als het onzicht baar is, weet je dat het er is door de olie die op het water ligt. Want nog altijd, na vijftig jaar, lekt de Arizona olie, naar schatting drie tot vier liter per dag. Als tranen, als een bood schap aan de overlevenden. Japans Voor de plechtigheden waarmee van 4 tot 7 december de aanval op Pearl Harbor wordt nérdacht worden duizenden men sen verwacht. Juist dit soort herden kingen tonen aan hoe de wereld is veranderd. Want het grote slotdiner van de Amerikaanse overlevenden wordt gehouden in het Japanse She raton Waikiki Hotel. Was er geen ander hotel beschikbaar? Nee, want alle grote hotels op Oahu zijn in Ja panse handen.. Evenals vele woon huizen en de beste golfterreinen. Op Hawaii wordt vaak de grap gemaakt dat de Japanners nooit meer zullen aanvallen, omdat de hele staat van hen is. Dat is wat overdreven, maar feit is dat Japan op zeer grote schaal in Hawaii heeft geïnvesteerd. Feit is ook dat 1,4 miljoen Japanse toeris ten jaarlijks Hawaii bezoeken, en dat is 20 procent van het totale aan- vliegde tal bezoekers. Ze geven gemiddeld vijf keer zo veel uit als Amerikaanse toeristen. En vooral dat laatste feit, de manier waarop de Japanse toeristen met geld kunnen smijten en de Amerikaanse niet, is een sterk staaltje ironie. Want Japan deelde met Péarl Harbor de eerste klap uit. De Verenigde Staten vervolgens de oorlog. Maar wie lacht eigenlijk het laatst? GUMEN Een fragment uit een Japanse film waarop piloten aan boord van een vliegdekschip instructies krijgen voor de aanval op Pearl Harbor. ARCHIEFFOTO De Verenigde Staten geven voorlopig nog weinig aanleiding om deze gedachten te be vestigen. Integendeel. Zowel de Amerikaanse minister Baker van buitenlandse zaken als minister Cheney van defensie hebben tijdens recente bezoeken aan Japan benadrukt dat in Amerikaanse ogen de Japans-Amerikaanse betrekkingen goed zijn. Ook president Bush noemt Japan steevast „een van onze dier baarste partners". En Mario Cuomo, de gou- CjRI ndstoffe: Een ander verhaal is: waren de politieke ge beurtenissen vóór de aanval op Pearl Harbor dusdanig dat ze wel in een catastrofe móes ten eindigen? In de eeuwige jacht op grond stoffen was Japan vanaf de jaren '30 druk be zig om een koloniaal rijk te stichten. In 1931 was Mantsjoerije geannexeerd, in 1937 begon de aanval op de rest van China en in 1941 op Frans Indochina. Het Amerikaanse antwoord op die agressie bestond uit steeds stevigere protesten, waar schuwingen en sancties. Ijzer, staal en brandstof voor vliegtuigen mochten niet meer naar Japan worden uitgevoerd. Uitein delijk bevroor Roosevelt alle Japanse tegoe den in de VS. Dat betekende dat Japan niet langer kon betalen voor Amerikaanse olie importen. Met als gevolg.dat Japan van 80 procent van z'n olietoevoer was afgesneden. Aan de Amerikaanse eis weg uit China en Indochina wilde Tokyo niet voldoen. Na een korte oorlog zou eventueel olie uit Nederlands Indië kunnen worden gehaald. New York stelde dat „we op 7 december weliswaar Pearl Harbor herden ken, maar op de achtste concentreren we ons weer op 1991, en niet op 1941". Niettemin bereidt Japan zich voor .op uit barstingen van anti-Japanse sentimenten in de VS rond 7 december. In de Japanse media circuleren allerlei tegenargumenten op even tuele Amerikaanse verwijten. De oorlog be gon helemaal niet met Pearl Harbor. De VS lieten Japan geen andere keus dan oorlog. De VS stelden Japan immers dè onmogelijke eis zich terug te trekken uit het aan grondstoffen rijke Indochina? Door bovendien een olie boycot uit te roepen, riepen de VS in feite de oorlog over zichzelf af. De VS wordt verweten niet meer moeite te hebben gedaan om Japanse diplomatieke boodschappen te analyseren, terwijl de code al was gekraakt. In deze berichten wérd im mers al vanaf juni 1941 de mogelijkheid van een aanval op Pearl Harbor genoemd. Was hington had beter moeten inschatten hoe kritiek de situatie was. De aanval op Pearl Harbor was dan niet als een volslagen verras sing gekomen. Voor het feit dat Japan Amerika nog niet de oorlog had verklaard op het moment dat Ja panse vliegtuigen boven Pearl Harbor hun bommen en torpedo's afwierpen, valt ook een verklaring te vinden. Volgens veelvuldig geciteerde Japanse historici had het Japanse ministerie van buitenlandse zaken een telex met de oorlogsverklaring naar de Japanse ambassade in Washington gestuurd. Maar de secretaresse die de boodschap in het Engels moest typen, was nét even afwezig. Vandaar dat het bericht pas na de aanval op Pearl Harbor kon worden overhan digd. Voor de Japanners valt de schuldvraag voor het uitbre ken van de oorlog niet zo ge makkelijk te beantwoorden. Terwijl voor de Amerikanen de oorlog onomstotelijk bij Pearl Harbor begint, wijzen Japanners op een noodlottige j combinatie van factoren en ontwikkelingen. Daarin |kwam Japan de niet zo fraaie rol toe een onverhoedse aan val te doen op de Amerikaan- se vloot en was het later aan de Amerikanen twee atoom bommen op Japan te laten vallen. Voor Japanners zijn die twee gebeurtenissen Pearl Harbor en Hiroshi- I ma/Nagasaki met elkaar te vergelijken en tegen elkaar weg te strepen. Het zijn doorgaans de kranten en tijd schriften die zich uitputten in dergelijke in terpretaties van de geschiedenis. PopuJairdl- j re media, zoals tv en film, bieden andere mo- gelijkheden om eventueel schuldgevoel over Pearl Harbor te lijf te gaan. Het meest béke- ken commerciële net Fuji-tv brengt het ge dramatiseerde verhaal van een groep jonge, bezorgde korporaals die tevergeefs hebben geprobeerd admiraal Yamamoto te overtui- gen van de desastreuze -gdvolgen van een aanval op Pearl Harbor. TBS, het tv-station dat probeert Fuji-tv t naar de kroon te steken, heeft in de dagen voor 7 december een docu-drama gepland over de eerste Japanse krijgsgevangene: Ka- zuo, een piloot die bij de aanval op Pearl j Harbor door de Amerikanen gevangen is ge- Ook andere tv-stations besteden ruim aan dacht aan de Japanse slachtoffers van de oor log: een familie uit Yokohama die lijdt onder schaarste en luchtaanvallen, een jong stel dat elkaar uit het oog verliest in db chaos rond de Japanse aftocht uit Noord-Chiha na de oor- log. Zo zien Japanners zichzelf we*r terug in de rol die hun het beste ligt, namelijk als slacht offers van de oorlog. De gedachte dat in een oorlog iedereen lijdt, ligt in het verlengde van de opvatting dat de oorlog eigenlijk nie- mands schuld is. Het is alleen wel merkwaar dig dat Japan bij de herdenking vap Pearl Harbor weer net zo n medelijden mefc zich zelf heeft als jaarlijks bij de herdenkingen van. de atoombommen op Hiroshima en Nagasa ki op 6 en 9 augustus. Het zou voor de slachtoffers van de Japan se agressie geruststellender zijn als de Japan se media zich ook eens voor hun leed inte resseerden. Kennelijk gaat men er in Japan van uit dat de andere slachtoffers van de oor log zelf de herinnering aan hun leed wel in stand zullen houden. Als Pearl Harbor de Ja panners in het geheugen staat gegrift, hoe zou. Bush dan Pearl Harbor kunnen vergeten?

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35