Sport 'We missen vooral bluf WK-organisatie mikt op twaalf stadions Zaterdag 7 december 1991 HERMAN JOUSTRA AD V B ONDERWATER V) WANROOY ROB VAN DER ZANDEN SPORT OP TV 09.30-10.00 Sportnet: Eurobics. 10.00-11.00 Sportnet: Bowlen: Neder- 10.00-01.00 EURO: Saturday alive: Skiën om de Wereldbeker (Super G voor werpen), international motorsport, WK 11.00-12.00 Sportnet Paardesport; Le 12° 00- "f *30 S^ort^e^WorldspoTtspe- 12.30-15.00 Sportnet- NBA basketbal: Indiana-Detroit. 3.15 "A Ci s Hatch), 'galTroph* 1.00-15.00 Sportnet: Argentijns voe Dal 1991/92. 15.00-15.30 Sportnet: Watersport. 15.00-17.00 Did 3: Sport 3 Extra. 15.00-18.00 BRT 2: Tennis: ECC-toer- nooi in Antwerpen. 15.30-16.00 Sportnet: Tennis: finale vanuit Caen, Frankrijk 16.00-16.30 Super; World Sport Spe- 16.00-18.00 Sportnet: Golf: Miljoen Dollar Golf. 18.00-18.10 Did 1: Sportschau-Tele- 1,8.00-19.00 Sportnet: Powe.rsports in- 18.10-19 00 Did 1: Sportschau: met o.a. Bundesliga voetbal. 18.30-19.00 Ned 1Sportpanorama. 18.30-19.00 BBC 2: Play Bridge, cur- 19 00-20.00 Sportnet: 10.50-11.00 Sportnet-, Golf-verslag. 11 00-13 00 Sportnet- WK Snooker, fi 12J30-12 .46 Ned 2: Voetbal Plus: ma- *Ï3 00-14 00 Sportnet Europees truck 1 00-17 .00 BRT 2- Sport Extra: Europacup I volleybal (Ma£ Vuelta vanuit Spanje, 19.30-20.05 BRT 1 Sport. 20.05-20.20 BBC 2: Sport 21.00-22.00 Sportnet: Go: Nederlands auto- en motorsportmagazine. 21.50-23.10 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.00-22.30 Sportnet: 22.30-23.00 BRT 1: Sport op Zaterdag. 22.30-00.30 Sportnet: I 00.30-01.00 Sportnet: Bowlen: Mc Karlsson Bowling Classic. 01.00-02.00 Sportnet- American c ge football. 02.00-03.30 Sportnet: Rallycross: FIA Europese kampioenschappen, terugblik. 00.00-00.30 Sportnet: P 03.30-05.00 Sportnet: Boksen: Fight 16.00-16.30 Super. World Sport Spe- 16 00-18.00 Sportnet: Golf: Miljoen 16.45-17.30 RTL 4: Match. 17.30-18 05 BBC 2-, Ski Sunday. 18 00-18.30 Sportnet-, Skiën: afdaling 18.05-19.05 BBC 2: Rugby Special:- Bath-Northampton. 18.10-18.40 Did 1 Sportschau. 18.30-19.00 Sportnet: Britse motor- 18°45-20.00 Ned 3: Studio Sport. 19 00-20.00 Did 3: Sport im Westen. 19.30-19.45 BRT 1: Sport. 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- 19.50-20.30 RTL 4: Match: voetbal, hoogtepunten en uitgebreide samenvat tingen uit de Spaanse (Albacete-Bar- celona) Engelse (Nottingham Forest-Ar senal) en Italiaanse (Juventus-lnter Mi laan) competitie; 20.00-20.30 Sportnet. Formule 3000: Japanse kampioenschappen. 20.00-22.00 EURO.- Tennis: ECC toer nooi vanuit Antwerpen, finale. 20.15-22.15 Did 1- Sportgala 1991. 20.30-22.00 Sportnet: Internationaal 22.00-23.00 Sportnet: Formule 1: Insi- terugblik op het seizoen. 22.00-23.00 EURO- Skiën eWe- 22.30-22.50 BRT 1: Sport. 22.50-23.05 Did 2- Sport am Sonntag. 23.00-00.00 Sportnet; Golf: Miljoen Dollar Golf. 23.00-01.00 EURO.- WK Kickboksen it Parijs. 06.30-08.00 Sportnet: NBA basketbal: Indiana-Detroit. ZONDAG 08.00-09 00 Sportnet: Bowlen: Neder- 09.00-10.00 EURO: Transworld sport. 09.30-10.00 Sportnet: Eurobics. 10 00-10.50 Sportnet: Golf: Miljoen ir Golf vanuit Sun City 00.30-02.00 Sportnet: NBA basketbal Indiana-Detroit. MAANDAG 08.00-08.30 Sportnet: Eurobics. 08.30-09.00 Sportnet: Bowlen: Mats Karlsson Classic 09.00-09.30 Sportnet: Formule 3000: Japanse kampioenschappen. 09.30-10.00 Sportnet: Tennis: le hal ve finale vanuit Caen, Frankrijk. 10.00-10.30 Sportnet: Zeilen: IYRU in ternationale bekerfinales. 10.30-11.00 Sportnet; Eurobics. 11.00-12.00 Sportnet: Powersports in ternational. Cor Lems van noodlijdend Den Haag: Het waren allemaal maar indianenverhalen. Het bestuur van FC Den Haag was absoluut niet van plan Co Adri- aanse de deur uit te werken. Gewoon een communicatie stoornis, vertelden de hoge heren aan de trainer. Vervol gens rookten beide partijen de vredespijp, klopten elkaar nog eens uitgebreid op de schouder en daarmee was de kous af. Adriaanse mag gewoon het seizoen afmaken. De spelers, een enkele uitzondering daargelaten, haalden opgelucht adem. Cor Lems voorop. hebben. Goed, hij zegt dat vier jaar bij'dezelfde club erg lang is. Daarin heeft hij toch gelijk? Ik heb zelf nog nooit meegemaakt dat een trainer zo lang bij een club bleef. Hij gaat straks wel weg, maar gemotiveerd is hij nog altijd." 10.00-20.00 EURO: Sunday alive: Ski- 12.00-13.30 Sportnet. Thai-I it Bolton. De 30-jarige middenvelder steekt niet onder stoelen of banken dat hij doodziek werd van al dat gekrakeel. ,,De laatste tijd was niemand meer met zijn hoofd bij het voetballen. Daar ontkom je niet aan. Ik denk dat de partijen nu een juist besluit hebben genomen. We kunnen nu weer met een schone lei be ginnen en ons helemaal tot het voetballen bepalen." Hij heeft geen zin het gebeur de nog eens op te rakelen, daags na de Grote Verzoening, maar benadrukt wel dat Adri aanse in elk geval nauwelijks enige blaam treft. Om de trainer als zondebok aan te wijzen voor de serie slechte resultaten is wat al te goedkoop, vindt hij. „Adri aanse staat daar buiten. Het ligt niet aan hem. Okay, hij heeft misschien wel eens een keer een tactische fout gemaakt. Niet goe3 ingeschat hoe de tegen stander zou spelen. Maar dat doet elke trainer wel eens." Bovendien zou het wegwer ken van Adriaanse de club geen goed hebben gedaan, vindt Lems. Ook al was al weken lang bekend dat hij er aan het eind van dit seizoen de brui aan zou geven na een dienstverband van vier jaar. „Wat koop je daar nou voor als je hem wegtrapt? Adri aanse kent de spelers als geen ander, weet wat er speelt bin nen de groep. Een nieuwe trai ner zou daar weken voor nodig Noodzaak Dat is bittere noodzaak voor de noodlijdende club. Adriaanse mag dan wel met frisse moed de draad hebben opgepakt, daarmee zijn de problemen de wereld nog niet uitgeholpen. FC Den Haag behoort, in tegenstel ling tot het vorige seizoen, tot de zwakke broeders in de eredi visie. Het zijn volgens Lems de spelers die de hand in eigen boezem moeten steken. „Aan onze mentaliteit ligt het niet. Er wordt gewerkt, anders kun je net zo goed thuis blijven. We zitten nu eenmaal in de hoek waar de klappen vallen en zo iets gaat aan je zelfvertrouwen knagen. We missen vooral dé bluf. Het wordt hoog tijd dat we eens rond de tafel gaan zitten, elkaar eens goed de waarheid zeggen." Het geblaat rond Adri aanse leidde de aandacht mis schien wat af, maar het borrelde en gistte ook al enige tijd bin nen de selectie. Lems heeft al leen weinig trek uit de school te klappen, („er is al genoeg ge kletst"), de problemen moeten eerst maar eens binnenskamers worden uitgesproken. Die problemen oplossen is, behalve voor Adriaanse, ook een schone taak voor de routi niers zou je zo zeggen. „Ja, ja", beaamt Lems, „maar zo een voudig is dat niet. Zoiets moet je met z'n allen doen. Boven dien moet je elkaar ook coachen in het veld en ik heb dit seizoen nog niet zo veel ge speeld. Zes wedstrijden maar, door een achillespeesblessure aan mijn linkerbeen." Die blessure stelt hem nu nog voor problemen, het fysieke on gemak is niet geheel verdwe nen. „Als ik er op druk, is het nog gevoelig. Ik heb net een echo laten maken. Er was geen verdikking te zien en geen scheurtje. Nu zit ik op een op roep te wachten voor de scanner. Het is dat Adriaanse me aan het begin van het sei zoen heeft tegengehouden, an ders had ik toen al gespeeld. Maar ik weet eerlijk gezegd niet of het zo veel zou hebben ge holpen als ik wel had gevoet bald." Kaartenregen Lems zegt dat dat behalve met het gebrek aan bluf ook heeft te maken met de kaartenregen die FC Den Haag dit seizoen teis tert. Dat komt een vaste opstel ling niet ten goede. Oud-ÜVS'er Marcel Valk is koploper met vijf gele prenten en een rode. Voor die laatste kaart, die hij afgelo pen zondag kreeg in in het duel met Volendam, is hij intussen voor vier wedstrijden geschorst. Leidenaar Remco Torken doet met zes boekingen nauwelijks voor hem onder. Lems, die zijn hele leven al kaarten verzameld zoals een an der postzegels, is 'goede derde' met vier kaarten. In zes wed strijden, dat wel. „Met Torken ligt dat heel anders. Dat is ge woon stom. Hij heeft al twee keer een boeking gekregen voor het wegschoppen van de bal. Valk heeft soms te veel tempe rament. Dat is zonde, het zijn goede voetballers. En ik, ik heb nu eenmaal een slechte naam. Daar kom ik niet meer van af. Ik denk dat ik al een stuk of vijftig kaarten heb gekregen, maar in het veld denk ik daar niet aan. Dat zou een slechte instelling zijn. Dan moet er keihard ge werkt worden." Zoals morgen tegen SW/Dordrecht '90, een cruciaal duel voor de Hage naars. De mouwen zijn nu al opgestroopt tot vlak onder de oksels. „We hebben tegen Vo lendam al laten zien hoe het moet. Nee, niet voor Adriaanse. Je voetbalt nooit speciaal voor de trainer, maar altijd voor de overwinning." Over het hele land voetbalpromotie De organisatoren van de eind ronde van het wereldkampioen schap voetbal in 1994 mikken voor de wedstrijden op twaalf stadions, over het hele land ver spreid. Alan Rothenberg, zowel voorzitter van de Amerikaanse bond als van het Amerikaanse organisatiecomité vertelde dat er gewerkt wordt aan twee draaiboeken, één voor acht en één voor twaalf stadions. „Spelen in twaalf steden kost ons meer geld en werk, maar het is wel ons doel omdat wij over het hele land voetbalpro motie willen bedrijven. Wij den ken dat wij eind maart ons standpunt zullen bepalen". Oorspronkelijk hadden 26 steden zich aangemeld, op dit moment zijn er nog 19 over en daar hoort New York bij, hoewel de stad zijn officiële kandida tuur heeft ingetrokken omdat er geen geschikt stadion voorhan den is. De FIFA echter vindt dat New York, als grootste stad van het land, niet kan worden uitge sloten. Daarom richt men zich op de Meadowlands, het sta dion van de New York Giants, aan de andere kant van de Hud son en dus net buiten de stads grenzen. De accommodatie, gebruikt voor American Football, ligt dan wel in New Jersey, maar even dicht bij het hart van de stad dan de twee honkbalstadions (Mets en Yankees), die ook als mogelijkheid zijn genoemd. Die optie werd overigens snel van tafel geveegd, want midden in het honkbal seizoen kan een sta dion natuurlijk niet voor voetbal worden gebruikt. Probleem met het stadion van de Giants is dat er kunstgras ligt en het veld bovendien tien me ter smaller is. Overwogen wordt nu om een zwevende grasmat van de passende afmetingen aan te leggen, waarbij de ac commodatie met 5000 plaatsen wordt verminderd tot 72.000. Naast New York worden ook Tampa Bay, Los Angeles, Dallas, Kansas City' en Orlando als kan didaat voor de finale van het toernooi 1994 gezien. De ande re steden die zich hehben aan gemeld voor wedstrijden uit de eindronde zijn; Atlanta, Boston, Chicago, Columbus. Denver. Miami. New Haven, Philadel phia, San Francisco, Seattle en Washington. Liechtenstein Liechtenstein, één van de 39 Europese landen die zich heeft ingeschreven voor het WK, overweegt zich weer terug te trekken. Liechtenstein dat in het internationale voetbal geen an dere ervaringen heeft dan zeer kortstondige in Olympische kwalificatietoernooien, ziet op tegen de moeilijkheden dié een serie van twaalf kwalificatie wedstrijd met zich mee kan brengen. Met 38 landen heeft Europa het grootste aantal deelnemers aan de kwalificatiewedstrijden. Duitsland is als titelhouder au tomatisch geplaatst, evenals or ganisator Amerika. Naast Duits land mag Europa nog twaalf landen naar de eindronde af vaardigen. De andere continenten leve ren gezamenlijk tien deelne mers. De verdeling is als volgi: Afrika 37 inschrijvingen voor, drie plaatsen, Azië 29 inschrij vingen voor twee .plaatsen, Zuid-Amerika 9 inschrijvingen voor drie of vier plaatsen; Noord- en Midden-Amerika 23 inschrijvingen voor twee of drie plaatsen, Oceanië 7 inschrijvin gen voor één of geen plaats. De nummer één van de zone Oceanië speelt twee wedstrijden tegen de nummer twee van Noord- en Midden-Amerika de die wedstrijden met het als vierde geëindigde land van Zuid-Amr rika strijdt om de laatst bekchik bare plaats. Zwabbervoet tegen het zere been... Een advertentie van het Ijs stadion Stadspark Groningen heeft kwaad bloed gezet in de top van het Groninger schaatsgewest. „Voorkom een zwabbervoet... Bel voor de nieuwe schaatscursus", luidde het lokkertje van de ijsbaan op de voorpagina van een regionale krant. Dat was een pijnlijk uithaal naar het zere been van Gerard Kern- kers, wiens internationale schaatscarrière juist door een onverklaard voetgezwabber in de ijskast is beland. Kemkers schaatst dit sei zoen in de ploeg van het ge west Groningen, onder lei ding van trainer-coach Tjaard Eisses. De Eeldenaar hoopt nog altijd in deze luw te te kunnen werken aan een uiteindelijke terugkeer aan de top. Dat zijn thuisbaan hem nu nog eens zo fijntjes voor een groot publiek aan zijn mankement herinnert, steekt met name trainer Eis- „Ik ben hier woedend over. Het is echt verschrikkelijk als ze zo met één van mijn men sen omgaan. Moet je nagaan, elke zondag zouden we met vijf mensen uit onze-ploeg op de baan in Groningen een cursus verzorgen. Dat kan ik nu onmogelijk doen. Een re clamestunt? 't Is belachelijk zo met mensen te sollen." Opsteller van de adverten tie is Gert Bron, hoofd sport en recreatie van het ijssta dion en verantwoordelijk voor de pr. „Ach ja, boze re acties zijn normaal bij zo iets," vindt hij. „Zullen wel supporters zijn. Maar die commotie is totaal mis plaatst. De tekst is heus niet bedacht om wie dan ook te kwetsen. Gewoon een pak kende zin." DE GELIJKENIS' TIM BROUWER DE KONING Als zij heel eerlijk zijn, zouden Ruud en Marion Borst het liever hebben over de sportieve pres taties van hun zus Anja en va der Kees. Maar de meest geta lenteerde van de Borsten, Anja, heeft haar schaatsen inmiddels voorgoed in het vet gezet. Borst senior, die als veteraan vooral op natuurijs de ene prijs na de andere voor zich opeiste, laat liever zijn kinderen aan het woord. Ruud (19) en Marion (17) lij ken in sportief opzicht meer op elkaar dan op hun grote voor beelden. „Zij waren ook goed op de korte afstand. Wij moeten het niet zozeer van talent alswel van ons doorzettingsvermogen hebben." Daarbij kent vooral Ruud nauwelijks grenzen. „Je kunt ook vooruitgang boeken door vaker of harder te trainen. Vorige week zondag reed ik mijn snelste 5000 meter tot nu toe: 7.16 op De Uithof iri Den Haag. Misschien plaats ik mij als junior wel voor de nationale afstandskampioenschappen. Voor mijn gevoel moet het alle maal nog beginnen. Mijn groot ste kracht ligt waarschijnlijk op de marathon." „Ik zie jou in de toekomst nog wel eens een A-marathon win nen", zegt Marion, vol bewon dering voor haar broer die zij tevens als een goede vriend be schouwt. „Meer niet?", reageert Ruud, die kennelijk toch meer ambities heeft dan hij wil toege ven. Daarbij houdt hij zich vast aan voorbeelden van geslaagde schaatsers als Alphenaar Henk Angenent, die vorig jaar als B- rijder regelmatig zijn meerdere moest erkennen in Borst en nu al een zege in het A-peloton op zak heeft. „Als ik over vier jaar zo oud ben als Henk nu, hoop ik net zo ver te zijn als hij. Maar mijn basis leg ik als allrounder op de lange baan." Zus Marion deed dat tot vóór kort ook. „Wat mij stoorde was mijn gebrekkige techniek. Hoe sterk ik ook was, die kracht kon ik toch niet overbrengen op mijn schaatsen. Met wielrennen heb ik ontdekt dat ik mijn ener gie beter kwijt kan. Al schuilen daar weer andere gevaren. Ik Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering elf komen Ruud en Marion Borst uit Leiderdorp aan het woord. De eerste schaatst meer dan hij fietst. Zijn zus draait de volgorde precies om. Gemeen hebben ze dat ze toppers in spé zijn. Broer en zus Ruud en Marion Borst: een wederzijdse passie voor fietsen en schaatsen. blijf erbij, dat ik tijdens het we reldkampioenschap voor junio ren hoger had kunnen eindigen als ik niet in de berm was be land." Dat Marion Borst ondanks haar keuze voor de wielersport 's winters toch nog wekelijks op de ijsbaan te zien is, heeft te maken met de gezelligheid die zij er vindt. Ruud is het roerend met zijn zus eens, dat trainings- tochten op de racefiets wat dat betreft niet opwegen tegen de knusse winterse ijstrainingen. Marion: „Wat ik wel een voor deel van wielrennen vind is het geipak waarmee je de fiets pakt. Geen reis naar een ijsbaan, maar meteen gaan." Haar broer moet toegeven dat hij het wielrennen intussen ook heeft ontdekt. „Ik fiets meer dan vorig jaar. Met trainen moet ik wel eens worden afge remd, want vorig jaar raakte ik zelfs overtraind. Hoe meer ik er voor deed, hoe minder de pres taties werden." Marion daaren tegen houdt ook van freewhee len: „Ik moet nu eerst mijn vwo-diploma halen. Na mijn examen wil ik bewegingstech nologie gaan studeren. Maar ik heb wel alvast geïnformeerd of die studie ook topsport-facilitei ten kent." „Mijn schaatstrainingen zijn deze winter vrijblijvender dan FOTO LOEK ZUYDERDUIN ooit. Daardoor duurt het veel langer voordat ik de slag te pak ken heb. In het voorjaar kan ik mij pas toeleggen op de wereld kampioenschappen wielrennen voor junioren. Dat moet een sportief hoogtepunt worden." Ruud lijkt de keuze tussen sport en studie al definitief te hebben gemaakt. Volgens zijn zus kostte de middelbare tuin bouwschool hem niet de minste moeite. Ruud: „Het werk dat ik nu doe, als bloemist in het be drijf van mijn vader, is lichame lijk zwaar. Zeker in combinatie met al mijn trainingen. Het voordeel van deze situatie is dat mijn vader er begrip voor heeft als ik vrij vraag om te schaat- Het wekt* geen verwondering dat sport regelmatig onderwerp van gesprek is in huize Borst. „Wij leven enorm met elkaar mee. Als we tijd hebben kijken we naar elkaar." Ruud: „Boven dien kunnen we vooral in tac tisch opzicht veel opsteken van vader. Vergis je overigens niet. Schaatsen hebben we niet van hem, maar van moeder geleerd. Zij had in elk geval genoeg ge duld." Ook na die leerzame beginpe riode kwamen Ruud en Marion Borst in goede handen terecht. Ruud roemt trainer Hans Veld kamp, Marion geeft hoog op van Zoeterwoudenaar Wim den Eisen. Om zo veel mogelijk op hun trainingen te verschijnen, moeten de Borsten zich soms in rare bochten wringen. „Soms eet ik mijn boterhammen nood gedwongen in de auto op", al dus Ruud. Marion, lachend: „En ik ben meer dan eens met een pan eten op schoot naar de trai ning gebracht." Ook al hebben zij dan andere accenten gelegd, in wezen zit ten Ruud en Marion Borst nog steeds in hetzelfde schuitje. We derzijds begrip en bewondering zijn er. volop. „Ruud lijkt alleen sterk in zijn benen, maar hij is het ook in zijn armen." „Marion is voor een vrouw wel sterk. Vergeet niet dat zij dezelfde schema's traint als mannen, maar dan wat minder. Eerlijk gezegd kijk ik toch het liefst naar wedstrijden van mannen. Vrouwen zijn meer krengen." Dat kan Marion volmondig beamen. „Als je in zo'n mara thon van kop komt, laat nie mand je voorgaan, of het moet toevallig een vriendin zijn. Wat dat betreft mis ik Colette Zee wel, die nu in de junioren schaatskernploeg zit. Ik moet het op de fiets waarmaken. Net als Ruud ben ik een subtopper. Maar misschien krijg ik toch nog eens voor elkaar dat zij bang voor mij worden." Regilio Tuur dicht bij wereldtop profboksen GREENVILLE GPD Regilio Tuur is weer iets ver der gevorderd op zijn weg naar de wereldtop. De tegen woordig in New York woon achtige bokser uit Hoogvliet stond vooraf aan zijn achten twintigste profpartij, afgelo pen nacht in Greenville (South Carolina) al als vierde genoteerd op de binnenkort te publiceren ranglijst van de World Boxing Council. Zijn zege op Bobby Brewer, en vooral de manier waarop die tot stand kwam, zal aan dit* stipnotering zeker geen af breuk doen. Tuur (24) won na tien hai de ronden op punten. Naar schatting 3500 toeschouwers in de zaal en miljoenen tv kijkers thuis voor de buis za gen een enerverend gevecht, dat van de eerste tot de laatste gong door de Rotter dammer wefd gedomineerd. Brewer, een 27-jarige Ame rikaan die dertien van zijn zeventien gevechten had ge wonnen en ondermeer een hardhandig einde mankte aan de Amerikaanse carrière van de Sovjetnis Serge Arte tniev, bleek een typische te krijgen. Wat Tuur ook pro beerde, welke combinaties hij ook uit de kast haalde en hoe venijnig hij zijn stoten ook afvuurde, de lichtge wicht uit Denver bleef zij het vaak met de grootste moeite op de been. Dat de drie juryleden de zege unaniem aan Regilio Tuur toekenden, verbaasde niemand. Tuurs' record is nu 26-1-1 heeft gebracht. Acht tien keer besliste hij een ge vecht vroegtijdig.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31