Feiten 'EG mist oog voor rest wereld' Angst regeert in Nova Jerusalem Souvenir De top van Maastricht, over de toekomst van de Europe se Gemeenschap, zal ook buiten Europa verstrekkende gevolgen hebben. De EG-Ieiders ontmoeten elkaar maandag en dinsdag in de Limburgse hoofdstad om tot overeenstemming te komen over het sluiten van een Eu ropese Monetaire Unie (EMU) en een Europese Politieke Unie (EPU). amstibdam joike oppewal de EG-De nieuwe, strenge nor- AMSTIRDAM JOLKE OPPEWALmen ,uchtvaart. maatschappijen uit de ontwik- De voorganger van deze unie, kelingslanden ertoe dwingen de interne Europese markt, is een nieuw toestel of stillere mo- nu bijna in kannen en kniiken, toren aan te schaffen, omdat zij en zal vanaf 1993 werkelijkheid anders hun landingsrechten zijn. De opheffing van interne verliezen. Een ander voorbeeld handelsbarièrres en grenzen zal zijn de EG-normen omtrent een extra economische groei veevoeder. Deze normen bren- van twee tot vier procent tot ge- gen de export van Westafri- volg hebben, zo verwachten kaanse pinda's in gevaar. Deze bevatten een te hoog gehalte af- latoxine, wat leverziekte kan veroorzaken. naar de Gemeenschap. Volgens De harmonisatie van het cacao- de Nederlandse econoom Gerrit gehalte in chocolade zou een Faber is het effect van een inter- daling van de cacao-importen ne markt op de ontwikkelings- uit de ontwikkelingslanden landen daarom „gematigd posi- kunnen veroorzaken. Met name tiefFaber waarschuwde er wanneer dat gehalte wordt ver- echter wel voor dat de effecten laagd tot de laagste gemene de- voor de verschillende ontwikke- Ier. Aan de andere kant zouden lingslanden onderling sterk de textielimporten kunnen stij MAASTRICHT O EUROTOP '91 De groeicijfers zullen gelijk zijn de toename van importen kunnen verschillen. Landen met een flexibele eco nomie en exporteurs van hoog waardige industriële produkten zullen het meest profiteren van de groei van de EG-import, die wordt geschat op 18 miljard gulden. Maar landen die afhan kelijk zijn van de export van grondstoffen en andere basis goederen wacht een minder flo rissante toekomst. Vele zullen hun voorkeursbehandeling met de individuele landen van de EG kwijtraken. De gevolgen zul len het grootst zijn voor de ba nanen-exporterende landen in Afrika en het Caribisch gebied. Zij verkopen hun produkten nu tegen gegarandeerde prijzen aan de EG-landen, met uitzon dering van Duitsland. Harmonisatie De ontwikkelingslanden zullen ook gevolgen ondervinden van de harmonisatie van kwaliteits- en milieunormen binnen de Gemeenschap, waarschuwt Fa ber, die tevens lid is van de Na tionale Adviesraad voor Ontwik kelingssamenwerking (NAR). Faber geeft als voorbeeld het maximum toegestane geluids niveau van vliegverkeer binnen gen. Afschaffing van nationale quota's in het Multi-Vezelak- koord (MFA) zou kunnen leiden tot een invoertoename van tex tiel van drie tot vijf procent. Moeilijk „Het is zeer moeilijk een even wichtige kosten-batenanalyse samen te stellen van de gevol gen van de interne markt", al dus Faber. Die analyse wordt gecompliceerd door de werke lijke redenen die hebben geleid tot de komst van de interne markt. De Europese Gemeen schap kan worden gezien als een unilateraal proces van han delsliberalisatie dat leidt tot een versterking van de Europese economie, die zich vervolgens een open en liberale benadering van de wereldmarkt kan veroor loven. Aan de andere kant zijn er ook stemmen die zeggen dat de Ge meenschap zwaar onder druk staat van industriële- en land- bouwlobby's die bescherming eisen voor hun concurrentiepo sitie op de interne markt. „Wel ke van deze twee richtingen de boventoon zal voeren, zal af hangen van de houding van de andere deelnemers aan het pro ces", schrijft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking in zijn rapport 'Een wereld van verschil'. De andere machtige spelers op het toneel van de wereldhandel bereiden zich al voor op een Europa dat naar binnen en naar Midden- en Oost-Europa is gericht, en dat weinig inte resse zal hebben voor de rest van de wereld. De Verenigde Staten, Canada en Mexico zijn in bespreking over een Noor- damerikaanse Vrijhandelsasso ciatie (NAFTA) en Japan speelt met het idee van Malaysia om een Oost-Aziatisch Economisch Blok (EAEQ op te richten. „Dit Maastricht de besluiten van de Eurotop zijn van invloed op de welvaart v rikaen Azië. idee is geoppperd vanuit de ge dachte dat Azie de grote verlie zer zou worden nu Europa en de Verenigde Staten haast ma ken met de vorming van econo mische handelsblokken", ver klaarde de vroegere minister van buitenlandse zaken, Saburo Okito, in de Japan Times. „Het vooruitzicht voor Afrika in een wereld die is verdeeld in economische blokken is akelig", zegt Jan Rood van het Instituut voor Internationale Betrekkin gen, Clingendael. Wereldpolitiek Nauw verbonden met de Eu ropese handelspolitiek is de po litieke unie, waartoe ook een gezamenlijke defensie en een gezamenlijke buitenlandse poli tiek horen. Voor de meeste EG- lidstaten is een politieke unie van groot belang, omdat daar mee in de wereldpolitiek een grotere vuist kan worden ge maakt. Voorstanders van de EG leggen de nadruk op het feit dat Euro pa niet bang moet zijn voor haar verantwoordelijkheden als belangrijke wereldmacht. Euro pa moet daarom spreken met één stem, en niet met 12 ver schillende die alle hun eigenbe lang nastreven. Dit geldt ook voor de monetaire unie. Wan neer aan het einde van deze eeuw de ecu in alle lidstaten wordt gebruikt zal de Europese munt in kracht en belangrijk heid de dollar ver overtreffen. De ecu zal voor een groot deel de rol van de dollar in de we reldeconomie overnemen. Wat er binnen de EG op politiek gebied wordt béslist, zal gevol gen hebben voor de hele we reld, aldus Faber. Hij noemt als voorbeeld de Verenigde Staten. De verhoging van de militaire uitgaven en de verlaging van de belastingen onder president Reagan veroorzaakten een be grotingstekort die de rente in de Verenigde Staten scherp deed stijgen. De Amerikaanse ren testijgingen zijn over de hele wereld geëxporteerd. Dat leidde tot een daling van de economi sche groei en een scherpe stij ging van de rentelasten voor de schuldenlanden die daardoor in diepe problemen verzeild raak ten. Eenzelfde scenario is voor een Verenigd Europa e goed voorstelbaar. EN MENINGEN STANDPLAATS BRUSSEL Het heerlijk avondje is alweer voorbij, maar voor enkele duizenden mensen is er begin volgende week een toegift. In Maastricht. Europese topcon ferenties blijken de laatste jaren immers steeds vaker gepaard te gaan met een cadeaufestival. De Eurocraten en journalisten die een paar dagen in het Limburgse zullen bivakkeren, vragen zich dan ook al dagen af: wat krijgen we dit keer? Het is de gewoonte geworden dat het organise rende land, de streek en/of de stad de regerings leiders, ministers, diplomaten, ambtenaren en journalisten van geschenkjes voorzien. Niet om om te kopen of te beïnvloeden. Maar gewoon als souvenirs van dat land, die streek of die stad, of zomaar wat. Mijn collectie goedkope plastic bal pennen met opdruk uit alle Europese hoofsteden zijn stille getuigen van de 24 toppen die ik heb meegemaakt. De regeringsleiders en ministers plegen over het algemeen dure, wat niet per definitie waardevolle betekent, cadeaus te krijgen. Van het soort dat, om met Sonneveld te spreken, 'achter de rodon- dendrons' wordt gemieterd of in trofeeënkasten terechtkomt. Ooit gingen de president en de pre miers naar huis met een in een dure houten kist verpakte even dure, ingelegde biljartkeu. Beeld jes, dure fotoboeken. Het is allemaal al eens gege- Wat de Nederlandse regering nu voor haar gasten in petto heeft, is geheim. Een telefoontje naar de Rijksvoorlichtingsdienst leverde niets op. „Dan is het geen verrassing meer", kirden de Sinterklazen in Den Haag. Ook naar wat ik krijg, blijft het gis sen. Maar wij journalisten hebben al wat gehad. Toen minister Van den Broek in juni zijn plannen voor het EG-vooizitterschap presenteerde, pakte het ministerie van buitenlandse zaken meteen al uit. Een tas; die nog steeds veel wordt gebruikt, ge vuld met een prima pennenset, wat brochures en een cd met oud-Nederlandse luitmuziek. Ge speeld door een Japanner. Oei! Die kon bij de cd van het Weihnachtsoratorium van Bach (ook niet erg Frans, maar toch gekregen in Straatsburg, de top van december 1989) en de twee cd's met Ierse volksmuziek (Dublin, juni 1990). Behalve door de bak met pennen wordt mijn bu reau gesierd door een koperen presse-papier (ook al uit Straatsburg), hangt aan de muur al het hele jaar een fraaie Italiaanse kunstkalender (Rome, december 1990), en staan in mijn boekenkast fo toboeken van Rome (diezelfde top), Madrid (juni 1989) en Rhodos (december 1988). En dan heb ik het nog niet eens gehad over de lokale versnape ringen die de duizenden leden van het EG-circus worden aangeboden. Elzasser wijn, Ierse whiskey, Griekse ouzo. De kroon spannen de Ieren die vorig jaar grote in druk maakten door de Europese gasten met hele Ierse zalmen naar huis te sturen. Nu waren die, verpakt in een doos van bijna een meter lengte, natuurlijk te groot voor de speciale EG-top-tas (de stapel daarvan in mijn kast wordt ook steeds hoger). Dat leverde na de top op het vliegveld van Dublin het koddige beeld op van honderden EG- ambtenaren en journalisten, die allemaal met een grote zalm onder de arm op het vliegtuig wacht ten. De cadeaumanie begon pas drie jaar geleden. Daarna wilde elk EG-voorzittend land zijn voor gangers overtreffen met al dan niet bruikbare prullaria. Tot juni dit jaar in Luxemburg, toen de groothertogelijken er zich goedkoop van afmaak ten met slechts een afschuwelijke gifgroene stropdas, die ik nog door niemand heb zien dra gen. In Maastricht wordt gelukkig de 'oude' gewoonte weer hersteld. Een fotoboek van de stad en een agenda (waarin de verjaardag van minister Van den Broek 11 december speciaal is vermeld) hebben we al. Over de rest bewaren Den Haag, Limburg en Maastricht het stilzwijgen. Aan de Maastrichtse EG-top van 1981 hield de halve EG een salmonellabesmetting over. Er valt dus wat goed te maken. Besluiten top hebben verstrekkende gevolgen voor ontwikkelingslanden Zaterdag 7 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN vertalingen: MAR GREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTS VERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN CNN veroorzaakt jacht op moordenaars Braziliaanse straatkinderen DUQUE DE CAXIAS INEKE HOLTWUK CORRESPONDENT De politiecommissaris van Duque de Caxi- as is heel stellig. „Op een dag duiken ze weer op en dan pakken we ze. De moorde naars zijn net muggen en de stad is de lamp die ze naar zich toetrekt. Deze mensen kun nen niet zonder de stad." Ruim twee weken geleden werden zes straatkinderen geëxecuteerd in een slop penwijk van Duque de Caxias, een voorstad van Rio de Janeiro. In Brazilië is men heel wat gewend. Presuntos (letterlijk: hammen), zoals de in plastic verpakte lijken van een afrekening in de volksmond neten, worden zelfs op de vuilnisbelt gevonden. Maar dit bloedbad in de wijk Nova Jerusalem (Nieuw Jeruzalem) veroorzaakte nationaal en zelfs internationaal opschudding. Nog nooit werden zes straatkinderen, in leeftijd variërend van negen tot zeventien jaar, in een keer gefusilleerd. Zelden zijn er getuigen. Dit keer heeft de dood wel een ge zicht. Dat van de 16-jarige Andrea, die de executie op miraculeuze wijze overleefde. Andrea is inmiddels op een geheim adres ondergebracht. Dankzij haar verklaringen is commissaris Mario de Freitas Azevedo een heel eind op streek. Alle elf rechercheurs van de afdeling Homicidio (moordzaken) zijn op de zaak gezet. Vorige week werd de eerste verdachte gearresteerd. Enkele dagen later werd nummer twee opgebracht. Nu zijn er nog vier mannen, onder wie de hoofdverdachte Marquinho, voortvluchtig. Bekentenis Maar doutor Mario, zoals de commissaris door zijn ondergeschikten wordt aange sproken, is optimistisch. Hij kent zijn pap penheimers. „Ver weg zijn ze niet, want dit zijn geen mensen met geld." Volgens zijn mug-en-lamp-theorie is het een kwestie van geduld hebben en waakzaam zijn. Een van de arrestanten, een 21-jarige dief. heeft bekend. Hij zou alle schoten hebben gelost terwijl zijn maten toekeken. Azevedo neemt het verhaal van de man met een kor reltje zout. Eén bekent, zodat de rest vrijuit kan gaan. Een bekende regeling in het cri mineel circuit. Uit onderzoek is vast komen te staan dat de kogels afkomstig waren uit minstens twee verschillende wapens. Mario de Freitas Azevedo hoort tot de nieu we lichting delegado's, commissarissen. Hij zit drie maanden op zijn huidige post en moet vooral schoon schip maken. Hij erfde van zijn voorganger 7.000 onafgehandelde moordzaken. In Duque de Caxias, een voor stad met 1,5 miljoen inwoners, werden vo rig jaar meer dan duizend mensen koudge- maakt. De burgeroorlog in Libanon is er niets bij. Altijd gemaskerd Maar er is hoop. Dit jaar verdwenen een kleine veertig huurmoordenaars achter de Roken en lijmsnuiven zijn de voornaamste vormen van vertier voor de Braziliaanse schof fies. FOTO AP ALTAMIRO NUNES tralies en meteen maakt de doodscurve een flinke duikvlucht. Azevedo schat de daling op bijna 50 procent. Een goed deel van het aantal lijken komt voor rekening van doodeskaders, de uiterst professioneel opererende huurmoorde naars. Meestal zijn dit ex-politieagenten en militairen met zwaar kaliber schiettuig, weet Azevedo. „Ze zijn moeilijk te pakken, want ze laten geen sporen achter en zijn al tijd gemaskerd." Wie hen een opdracht geeft? „Mensen die macht hebben en hun macht willen vergroten. Of mensen die geld hebben en macht willen. Daar komt het al tijd op neer." Dan zijn er groepjes meest jonge mannen, die zichzelf beschouwen als ordehandha vers en afrekenen met wat zij zien als die ven en lastposten. Het is een keten van ge weld. De twee moordenaars van Nova Jeru salem bijvoorbeeld zeiden in het verhoor dat zij de kinderen „moesten" executeren. Zij, de moordenaars dus, werden aangeke ken op de diefstallen, die deze tieners pleegden. Sensatiekranten Voor het politiebureau van Duque de Caxi as is het ongewoon druk. De sensatiekran ten en de grote televisienetwerken bezetten de stoep. Verslaggevers en fotografen han gen in de open straatbars, kijken de meisjes na en plegen telefoontjes bij de autorij school tegenover het politiebureau. Hun chauffeurs lezen de krant in de auto. Als de mannen van homicidio in hun jeep sprin gen, komt het hele circus in beweging en begint een wilde achtervolging door de stad. De zaak van Andrea heeft aan gewicht ge wonnen nu het Amerikaanse tv-netwerk CNN er een item van heeft gemaakt. Bo vendien wil 's lands bekendste tv-ster, Xuxa, Andrea adopteren. Nou ja, adopteren... Xuxa die dagelijks een kinderprogramma presenteert en in Brazilië liefkozend de „ko ningin van de kleintjes" wordt genoemd, heeft in het meest bekeken programma ge zegd dat zij school en opvoeding van An drea wil bekostigen. Maar van in huis ne men is geen sprake. Xuxa staat bovenaan de lijst van kidnapcommando's. „Zij moet om haar eigen veiligheid denken", aldus haar manager. En Andrea is, zolang nog vier moordenaars op vrije voeten zijn, een wan delende schietschijf. De samenwerking tussen pers en politie verloopt gladjes. Bij de reconstructie van het bloedbad had de politie zelfs journalis ten uitgenodigd* Andrea, met een dik ver band om het hoofd, vond het niks. Ze is bang dat het haar dood wordt. Maar vol gens officier van justitie Dania Maria Salles Moreira is publiciteit juist haar reddding. „De moordenaars durven nu niets te doen." Op de plek van het bloedbad vlakbij de ri vier, heeft een buurtbewoner een kruis neergezet. De plastic haarband van het eni Straatkinderen spelen een gevaarlijke spelletje in de sloppenwijken van Rio. ge meisje dat werd vermoord, ligt er naast. De lege patronen werden meegenomen door ae politie. „We hebben ons de ogen uit de kop gehuild", zegt Eugenia, een zwarte vrouw met een hoofddoek. Ze woont op 200 meter van de onheilsplek. „Ik heb nog nooit zoiets vreselijks gezien als op die ochtend. De kinderen lagen op een grote hoop. Helemaal verstrengeld, zo samen." Niemand kent de moordenaars of weet waar de tieners woonden. „Ze kwamen wel vaker hier om te drinken of lijm te snui ven", vertelt Maria Aparacida. Soms bleven ze slapen in een lege barak. „Weet je", legt ze uit, „hier bemoeit niemand zich met nie mand. Om geen problemen te krijgen. Toen ik vreemde mannen zag op de bewuste avond heb ik meteen de kinderen binnen gehaald en de deur op slot gedraaid." Veel willen de buurtbewoners niet kwijt, ook niet bij de politie. Want getuigen kan eveneens worden afgestraft met de kogel. Stofwolk Nova Jerusalem krijgt sinds het bloedbad FOTO AP EDUARDO NUNES veel politiebezoek. Woensdag om half een is het weer raak. Met loeiende sirene arri veert de jeep met de mediakaravaan in haar kielzog. De sloppenwijk, een honderdtal hutten van afvalhout, karton en luchtstenën langs een hobbelig zandpad, loopt uit. Smoezelige kinderen rennen op hun blote voeten achter de colonne aan. Een tandelo ze, dronken man steekt zijn duim in de lucht. Verder is het stille vijandigheid. Tudo bem (alles goed), de gebruikelijk groet in Brazilië, slaat dood in het zand. De meeste bewoners kijken gelaten toe.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2