Sport Lendl is niet uit op trofee Van Orssagen blijft lachen Romario opnieuw naar Brazilië Sovjetunie staakt financiële ondersteuning topsport jgrafej Zaterdag 7 december 1991 A VAN WANROOY ROB V 29 NIEUWSLIJN Ondanks blessure Ab Kolkman verlaat VTL LEIDEN Trainer Ab Kolkman heeft het bestuur van VTL te kennen gegeven aan het eind van dit seizoen op te stappen. De oefenmeester is van mening dat drie jaar bij een club lang ge noeg is. Bovendien vindt hij het juist dat een nieuwe club zoals bekend fuseren VTL en VNL aan het eind van dit seizoen tot VCL verder gaat met een nieuwe trainer. Lerby laat Effenberg thuis MUNCHEN Coach Sören Lerby neemt international Stefan Effenberg voor straf niet meer naar Rostock voor de uitwedstrijd van FC Bayem München in de Bundesliga. Effenberg uitte eer der in de week in de Duitse pers ernstige kritiek aan het adres van de leiding van FC Bayem. Effenberg nam in interviews geen blad voor de mond. Hij maakte zowel Lerby, als ook manager Uli Höness, Franz Beckenbauer en Karl-Heinz Rummenigge zware verwijten. Effenberg zei ook het onbegrijpelijk te vinden, dat coach Jupp Heynckes twee maanden geleden ontslagen werd. Lerby ver klaarde het niet meenemen van Effenberg overigens door te stel len, dat hij al lang niet in vorm is. Neuberger: 'Acht finalisten uit de tijd' NEW YORK Hermann Neuberger, voorzitter van de Duitse Voetbal Bond (DFB) vindt acht finalisten in het toernooi om de Europese titel uit de tijd. Hij is voorstander van een eindronde met zestien naties. In Zweden wordt volgend jaar nog gespeeld met acht teams in de finaleronde. „Eind 1992 zal de Europese Voetbal Unie door de ontwikkelingen in de Sovjetunie en Joego slavië misschien 42 of zelfs 44 leden tellen. Dan is een uitbrei ding van het aantal plaatsen in de eindronde meer dan gerecht- aldus Neuberger. Van der Velde drie onder par SYDNEY Chris van der Velde was tijdens het met 1,4 miljoen gulden gedoteerde Johnnie Walker Classic golftoemooi in Syd ney in de tweede ronde een stuk beter op dreef dan op de ope ningsdag. Na zijn totaal van 75 slagen op donderdag kwam Van der Velde gisteren in 70 slagen rond. Dat is drie onder par. Met zijn score van 145 slagen maakt Van der Velde deel uit van de midenmoot. Lijstaanvoerder is de Australiër Craig Parry, die 136 slagen (69+67) nodig had. Het is uitgesloten dat UVS morgen tegen 's-Gravendeel een beroep kan doen op zijn topscorer. Arthur van Orssa gen, volgens eigen berekening samen met Hans de Kruijs en John van der Zwan in competitieduels het meest tref zeker voor de Leidse eersteklasser, is namelijk net onder het mes geweest. TIM BROUWER DE KONING Door middel van een kijk-ope- ratie hoopt de 25-jarige Leide- naar snel zicht te krijgen op de ernst van zijn knieblessure. Mankeert er wat aan zijn me niscus, dan kan het leed met een geslaagde ingreep snel gele den zijn. Van Orssagen rekent op een rentree vóór de kerst. Hoe kom je aan die knieblessu re? „Paul Osenga en ik raakten op de training in een duel verwik keld. Mijn been kwam klem, maar mijn knie draaide wél. Ik ben meteen behandeld door onze fysiotherapeut en hoopte dat de pijn zou wegtrekken. Dat gebeurde niet. Via-via kon ik voor een kijk-operatie in het Sint Johannes de Deo Zieken huis in Haarlem terecht. Maar afgelopen maandag waren alle bedden helaas bezet. Daardoor moest ik wachten tot het eind van de week." Zien we je morgen bij de thuis wedstrijd van UVS tegen 's-Gra- vendeel al op de tribune? Reken daar maar op. Als alles goed gaat, kan ik me morgen weer voortbewegen. Ik wil geen wedstrijd overslaan. Net als Hans de Kruijs, die pas in janu ari uit het gips mag, blijf ik la chen. Ik hoop dat ik daartoe morgenmiddag ook nog alle re den heb. Tegen 's-Gravendeel hebben we wat goed te maken. De uitwedstrijd verloren we met 3-0. Dat mag tegen zo'n beperk te counterploeg natuurlijk nooit meer gebeuren. Jammer dat ik zelf niet kan meedoen." Wie moet nu de doelpunten ma ken? „Daar vraag je me wat. Het is opmerkelijk dat ik sinds ik tegen Rijswijk als middenvelder stond opgesteld al drie keer heb ge scoord. Zeven jaar heb ik als rechtsback gevoetbald. Trainer Ruud de Groot was ook heel te vreden over die omzetting. Het verbaasde me vooral dat ik aan vallen kon afronden. Daarmee hebben voetballers vaak de meeste moeite. Het is waar schijnlijk een kwestie van zelf vertrouwen. Tot ik geblesseerd Arihur van Orssagen, hier in de achtervolging op Pieter Huistra: „Ik heb altijd van die vreemde blessures." Hoe moet het verder met UVS? „We moeten doorgaan op de ingeslagen weg. Het begin van de competitie verliep slecht voor ons, maar in de tweede pe riode doen we volop mee. Win nen we een periodetitel, dan hebben we dit seizoen alvast wat bereikt. Dat geeft rust. Al die blessures ook mijn aan staande zwager Gerry Jansen zit weer in de lappenmand zijn wel hinderlijk, maar hoeven UVS de kop niet te kosten. De trainer moet alleen wat aanpas singen in het team aanbrengen. Dat heeft hij in feite het hele seizoen al moeten doen." Zo te horen vat je die tegenslag nogal laconiek op. „Dat lijkt maar zo. Mijn humeur lijdt er wel degelijk onder. Aan de andere kant ben ik al het één en ander gewend. Ik heb altijd van die vreemde blessures: een gebroken neus of een gebroken stuitje. Het ergste vind ik nog wat ik de afgelopen week heb meegemaakt. Ik merkte tot die gevierd." operatie geen enkele vooruit gang" Duren de dagen dan niet lang „Dat kun je wel stellen. Met mijn werk als inkoper bij de Rijksuniversiteit Leiden kan ik op zijn vroegst volgende week weer beginnen. Tot die tijd moet ik me behelpen met TV kijken, voornamelijk naar sport programma's. En met UVS na tuurlijk. Want de jongens verge ten me niet. Bovendien hebben we met het elftal nog sinterklaas Maar er zijn dingen die je liever doet. „Ja. trainen bijvoorbeeld. Nor maal gesproken loop ik dan voorop. Ik zal blij zijn als het zo Dan ga je een duel met Osenga waarschijnlijk wel uit de weg? „Ben je gek. Paul is een kei van een voetballer en bovendien een aardige jongen. Hij heeft maar één zwak punt: hij is ei genlijk te lief..." Daviscupheld Guy Forget deed gisteren in het Antwerpse ECC-toernooi wat iedereen van hem verwachtte. Keurig in twee sets verliezen (4-6, 4-6) van Ivan Lendl. En hup het privé-vliegtuig in naar Parijs voor de ontvangst door president Mitterand. ANTWERPEN ANP Antwerpen zag hem nauwelijks aan het werk. Tijdens de twee middagsessies, waarin hij aan trad, waren de tribunes vol lege plekken. Dat kon de Fransman niet worden verweten. Met schroeiende opslagen en kurk droge passings voldeed hij ruimschoots aan zijn professio neel plichtsbesef. Hij riskeerde zelfs verergering van zijn knie blessure, waardoor mogelijk zijn deelneming volgende week in München in het gedrang kan komen. Een onverantwoord risico, want bij de Grand Slam Cup rinkelt de kassa nog luider dan in Antwerpen. Aaron Krickstein bijvoorbeeld valt volgende week in de Beierse hoofdstad in voor Stefan Edberg en krijgt om te beginnen honderdduizend dol lar mee. Om in Antwerpen aan dat bedrag te komen, moest hij drie partijen winnen. Nog een geluk, dat de geblesseerde arm van Magnus Gustafsson gister middag meewerkte (6-1,6-4). Ivan Lendl is nog twee winst partijen verwijderd van het mo ment dat hij zich definitief ont fermt over de wisseltrofee; het met 1600 diamantjes opgesier de gouden racket. Voor de tweede keer in zijn carrière. Lendl mag zich gerust Mr. ECC noemen. Wat de gemiddel de burgerman in een heel leven verdient, hield de nog altijd op een Amerikaans paspoort wach tende Tsjechoslowaak alleen al aan zijn jaarlijks weekje Antwer pen over. In zeven optredens verdiende hij ruim 1,1 miljoen dollar, het kwart miljoen van de finale van morgen niet meege teld. Hij won de eerste editie in 1982 en herhaalde die prestatie in 1984 en '85, waarmee hij het eerste gouden racket in de wacht sleepte, en pakte ook nog de hoofdprijs in 1987 en '89. Zijn eigen racket heeft hij veel liever. Lendl mag dan graag 'Antwerpen' winnen, op de hoofdprijs, een protserig gouden racket met diamanten, zit hij niet te wachten. foto ep/ Nog één eindzege en ook de tweede ereprijs wordt uit zijn driehoek van gepantserd glas gehaald. Een kunstvoorwerp waarin zes kilo goud en 1600 diamantjes zijn verwerkt. Artis tieke waarde volgens het pro gramma-boek een kleine twee miljoen gulden. Het idee sprak Lendl niet erg aan. „Twee partijen winnen is heel wat", hield hij zich op de vlakte. Niet onverstandig met Boris Becker en Pete Sampras nog in de race; toppers in wie de ouder wordende Lendl meestal zijn meerdere moet er kennen. Maar er was nog een reden. Wat doe je met zo'n trofee? In de vensterbank tussen de bloe men zetten, gaat niet. Omsmel ten dan? Of teruggeven? Een be lediging voor de gevers. Schen ken aan het Wimbledonmuse- um of de Hall of Fame geeft vei ligheidsproblemen. Nee, met zo'n ding kun je aardig in je maag zitten. Lendl weet het uit ervaring. Jaren geleden stopte hij het waardevolle kunstvoorwerp weg in een New Yorkse bankkluis en keek er nooit meer naar om. Voor het zover was, voerde hij eerst een pittige discussie met de gulle gevers over de kosten van verzekering, transport en douane, waarbij bleek dat er nogal een frappant verschil was tussen de taxatie-waarde en de opgave van de Antwerpse dia mantairs. Lendl houdt het er nu maar op dat de prijs irrelevant is en het racket voor hem alleen waarde heeft als een trofee. „Al leen kun je het niet in je prij- zenkast zetten." Romario is gisteravond voor de tweede keer dit seizoen terug gekeerd naar Rio de Janeiro om zich te laten behandelen aan zijn enkel. De aanvaller van PSV denkt dat alleen zijn 'eigen' fy siotherapeut Nilton Petrone hem van zijn welhaast chroni sche blessure kan afhelpen. Sinds een week was de Brazi liaan onder behandeling bij haptonoom Ted Troost, bij wie ook Marco van Basten en Ruud Gullit vaak hun heil hebben ge zocht. Romario kwam dit seizoen nauwelijks in actie voor de landskampioen. Tijdens de wedstrijd om de Super Cup te gen Feyenoord raakte hij ge blesseerd. Pas na een verblijf in Brazilië, waar vertrouwensman Nilton hem eveneens begeleid de, kwam hij sporadisch weer in actie. In de Europese wedstrijd te gen Besiktas maakt hij zijn ren tree. Wegens conditie-gebrek werd Romario door trainer Rob- son gewisseld. De speler maakte daarover veel misbaar, hetgeen hem op een schorsing van een duel kwam te staan. In de top per tegen Ajax maakte de Brazi liaan zowaar een doelpunt. In de thuiswedstrijd tegen An- derlecht, in de tweede ronde van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen, viel hij opnieuw uit. „Sindsdien hebben wij hem op het trainingsveld niet meer gezien", verklaarde assistent trainer c.q. elftalbegeleider Frank Amesen gisteren. „Naar wat ik heb gebrepen kan hij niets doen, zelfs niet lopen. Hij heeft veel vertrouwen in Nilton. Vandaar dat is besloten hem toch maar naar Brazilië te laten gaan." Romario gaf al eerder te ken nen naar Rio de Janeiro terug te willen. De leiding van PSV acht te de eigen medische staf echter capabel genoeg aan het herstel van de international te werken. Bovendien had de Braziliaanse fysiotherapeut zich eerder ui terst denigrerend uitgelaten over de medische staf van de Eindhovense club. Volgens Ar- nesen heeft de medische afde ling van de club toegestemd in het vertrek van de Braziliaan. „Dokter Van den Hoogen- band heeft hem een brief voor zijn fysiotherapeut meegege ven. Daarin staat wat aan de hand is en hoe hij eventueel dient te worden behandeld." Amesen wist niet wanneer Ro mario in Eindhoven wordt terug verwacht. Het lijkt uitgesloten dat hij nog voor de winterstop in actie komt. SCOREBORD 20-22 11-21, De Vr.nd/Bak Solopov 18-21 9,55 9,40 9,90 MOSKOU AP Gossport, het Sovjet-staatsbu- reau dat tientallen jaren de top sporters in de Sovjetunie zoda nig in de watten legde dat zij zich alleen nog maar hoefden te bekommeren om hun prestaties uit naam van het communisme, heeft gisteren bekendgemaakt dat het zichzelf heeft opgehe ven. „Met Gossport zal de Sovjet- sport simpelweg desintegre ren", meende Leonid Dratsjevs- ky, vice-voorziter van het bu reau en nu belast met de liqui datie ervan. De regerende Staatsraad heeft de opheffing van Gossport gelast als onder deel van de grootscheepse ope ratie die de bureaucratie in het land aanpakt. De opheffing kwam niet ge heel onverwacht. De regerings subsidies van Gossport zijn na genoeg opgedroogd door de economische crisis, waardoor het bureau geheel afhankelijk werd van een nationale loterij. Gossport heeft jarenlang de trainingen van nationale teams en topsporters en hun afvaardi ging naar de Olympische Spelen gefinancieerd en gecoördi neerd. Zo'n 25.000 atleten en 1200 trainers krijgen nu geen salarissen meer en zullen de (Olympische) trainingskampen en voorbereidende wedstrijden zelf moeten betalen. Er rijst gro te twijfel in de Sovjetunie over een succesvolle deelname van het land aan de Olympische Spelen volgend jaar in Barcelo na. Dratsjevsky denkt dat de nieuw te vormen sportfedera ties in de Sovjetunie binnen en kele jaren voor elke tak van sport de taken van Gossport kunnen overnemen, waaronder de salarissen voor de trainers en atleten. „Maar de federaties zijn niet klaar om de Olympische teams samen te stellen", aldus Dratsjevsky. Het nieuws in de Sovjetunie komt op het moment dat het hoofd van het Nationale Olym pische Comité, Vitaly Smimov, in het Zwitserse Lausanne met het Internationale Olympische Comité (IOC) onderhandelt over een afzonderlijke deelna me van Sovjet-republieken aan sommige onderdelen van sport evenementen, terwijl ze toch deel mogen blijven uitmaken van de Sovjet-ploeg tijdens de Olympische Spelen. BETAALD VOETBAL PAARDESPORT rland Zweden 0-3 Bak 16-21 21-23, De Vrini 9.55 9.10 9,80 9.40 9.70 9,70 9.50 9,50 9.30 9,40 DAMMEN PORTPARK "KIKKERPOLDER' ZONDAG A S. AANVANG 14.00 UL EERSTE KLASSE UVS-'S-GRAVENDEEL Crab assurantiën BV. tel. 224700 Crab makelaardij og BV. tel. 225135. "ijnsburgersmgel 61 Leiden Hij suggereerde donderdag de oprichting van een orgaan dat JALL1?N de Olympische Associatie van (i^ï) t^si' Soevereine Republieken ge- deei tsiïsiov noemd kan worden. „De repu- ,en) blieken kunnen dan onafhanke- lijk deelnemen aan internatio- GOLF nale sportcompetities, maar een gezamenlijk team uitzenden s^cty® naar de Spelen", aldus Smimov. intemationae Hij bespreekt in Lausanne J** ook de protocollaire problemen die het Sovjet-team in Barcelo- na te wachten staan, zoals wel ke vlag te gebruiken en welk volkslied te spelen. Tijdens de Winterspelen in Albertville zul len de Sovjet-atleten in ieder geval onder de rode vlag met hamer en sikkel paraderen en bij een medaille-winst het Sov jet-volkslied aanhoren. 'Higer (Zwi) Apollo 20 Kwartfinales: Nederland MÉMMMMer tiM Jun (Chi) 16-2114- Wei(Chi) 19 21 21 1910 2 Goa Jun/Chen Zihe 10-21. 13-2 ZWEMMEN Dpartiienof 21 pun- SKI TENNIS (Sov) 5 58 ,4 n (GBr) 57.80. 3 I 139, 4 Elkington (Au; TIGNES (FRA) tiansen (Noo) 28.80 punten. *2 Franco 28.80. 3 Pierce (Can) 28.30, 4 Spina 27.80. 5 Walker (Can) 26.40. 26 (Ned) 19,40 Bucket: I Aliemand 26.51.55 Plas (Ned) 16.29 Vrouwen, ballet: 1. Krssling (Zwi) 26.3 II (GBr) 24.75. 3. Breen (VSt) 23.3 3.80. 22 Ko (VSt) 23.35. 0,21 W 11.50 II (Ts|) Forget (Fra) 6-4 6- Sovietunie 3 0 Tstechoskwvaki|« (Sov) 55,57, 2 Hladky (1 bit/a (Dui) 57,21. 50 m vlinder, eente ter 24.16. 2 Jakovlev (Let) 24.63. >ui) 24.8< 4.57. 2 1st) 25.4 4,91.2 I (Dui) 24.89. I 24.57. 2 Khmkin (Sov) 2 (Est) 25.42. derde tertc: 25.28 TAFELTENNIS TURNEN STUTTGART 0TB-beker Zeskamp, mannen willige, ringen, sprong, brug. r 1 OU) 26,40. 2 Verbauwen (Bel) 26,2 De Bru.in (Ned. S hep par d (GBn

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29