Regio Winkelhart Zoeterwoude moet veel aantrekkelijker Jonge ondernemers de boer op met koffiemok 'Het bestuur heeft mij laten vallen als een baksteen' Zaterdag 7 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIER DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT C25L27 LEIDEN NIEUWSLIJN Voorlichting over Nieuw Voordorp VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten organiseert een voorlichtingsavond over het bestemmingsplan Nieuw Voordorp. Op woensdag 11 december zijn omwonenden en belangstellen den om 20.00 uur welkom in het Bondsgebouw aan de Leidse- weg 100, Voorzitter is wethouder van ruimtelijke ordening F. ten Have. Voorts zullen gespecialiseerde vertegenwoordigers van de gemeente en een stedebouwkundig adviesbureau aanwezig zijn. De avond is alleen bedoeld om voorlichting te geven over het bestemmingsplan. Bouwplannen komen pas later aan de orde. Scholierencentrum Wassenaar open WASSENAAR Het scholierencentrum in de voormalige boer derij Ter Weer aan de Deylerweg wordt op vrijdag 13 december geopend. Het zogenaamde vrijetijdscentrum voor 16- tot 20-ja- rigen is van de stichting Jeugd- en Jongerenwerk. Tijdens de opening wordt de naam van het centrum bekend gemaakt. De receptie duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Geen papierinzameling in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Leden van de Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' halen op 14 december oud papier en vodden op onder het motto 'Uw kranten zijn voor ons contanten'. Vanaf januari worden papier en vodden weer elke laatste zaterdag van de maand opgehaald. De ophaalploeg start op 9.30 uur. Kerstbakjes maken in Sjelter LEIDERDORP In het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum de Sjelter kunnen kinderen en volwassenen op 23 december een kerstbakje maken. De Sjelter zorgt voor materiaal en deskundige begeleiding. Volwassenen voor vijf gulden van 13.30 tot 15.00 uur, kinderen voor drie gulden van 15.00 uur tot 17.00 uur. Op gave tot 15 december. Persoonlijkheidsvorming vrouwen VOORSCHOTEN De Voorschotense Vrouwenraad geeft op de donderdagochten 16,23 en 30 januari een cursus persoonlijk heidvorming. De cursus wordt gegeven door de psychologe G. Kofman in cultureel centrum de Engelenbak. Aan de orde ko men asseetief gedrag, luisteren naar elkaar en opkomen voor je zelf met aandacht voor de ander. Kosten 15 gulden. In februari wordt aansluitend een cursus onderhandelen gegeven. Een lid maatschap van een vrouwenorganisatie is niet noodzakelijk. LEIDERDORP» UESBETH BUITINK Een swingende actie met een Veronica-karakter onder de titel 'Save my day', compleet met house-muziek op een jingle. De elf leerlingen van het Holtlant College die een milieu-vriende lijke beker aan de man willen brengen, hebben helemaal uit gedacht hoe ze hun collega leerlingen voor dit project warm moeten maken. Invoering van de beker moet de 2,25 miljoen plastic bekertjes die jaarlijks in het Holtlant worden leegge dronken, overbodig maken. Een actie van de stichting Mi- ni-Ondememingen Nederland om kleinschalige bedrijfjes on der scholieren te starten, bracht enkele tweedejaars leerlingen van het middelbaar midden stands onderwijs op het beker tjes-idee. Met Frans Ransijn als algemeen directeur, Bob Meijer als financieel manager en ver der marketing-, produkt- en personeelsmanagers met werk nemers, werd de onderneming vorige week officieel opgericht. De naam 'Beco' staat voor Be ker Ecologisch. De 55 aandelen a 25 gulden zijn inmiddels ver kocht en moeten het kapitaal van Beco garanderen. „Een milieu-vriendelijk kof- fiebekertje kan iedereen verko pen, maar wij plakken er een milieucampagne aan vast", ver telt Ransijn. „Die campagne is bedoeld om leerlingen milieu bewuster te maken en ze bij te brengen dat we het bekertje niet invoeren om ze te pesten, maar om bij te dragen aan een beter milieu." „De stichting steunt ons al leen als we wat aan het produkt toevoegen", vult Meijer aan. „We mogen dus niet bij de groothandel inkopen en zonder iets extra's doorverkopen aan de detailhandel. We hebben elf medewerkers en het grootste deel daarvan werkt aan de milieucampagne. Die bestaat uit een informatiekraam en le vensgrote posters die we overal ophangen." Graffiti De kraam komt in de Holtlant- kantine te staan om leerlingen te informeren over de milieube lasting van de plastic bekertjes. Meijer: „De poster is in graffiti stijl met bloemen en planten. Je ziet er een mannetje en een vrouwtje op met onze beker, die tussen de planten staan." Zo'n 2,25 miljoen bekertjes verdwijnen jaarlijks van het Holtlant College naar de afval berg. Ransijn rekent voor: „We hebben 3750 leerlingen die drie maal per dag een bekertje leeg drinken. Met tweehonderd les- dagen per jaar kom je op die 2,25 miljoen. Daarvoor moeten achtduizend containers worden afgevoerd met 5000 kilo afval. Dat kost het Holtlant jaarlijks 60.000 gulden." De school kan door de maat regel niet besparen op perso neelskosten. „Het sanitair moet nu vaker worden schoonge maakt, want iedereen gaat zijn bekertje natuurlijk afspoelen. De kosten verschuiven dus. De school kan het eerste jaar waar schijnlijk net quitte spelen", verwacht Ransijn. Beco verkoopt de bekertjes voor 3,25 gulden per stuk aan het Holtlant, die de besparing op plastic bekers en vuilniszak ken doorberekent en ze voor twee gulden aan de leerlingen doorverkoopt. Ransijn: „Wij doen de verkoop twee keer, eerst aan de school en dan aan de leerlingen." „Het is de bedoeling dat we daarna met een koffertje vol nette rekensommetjes naar an dere scholen gaan. Met foto's en misschien een videootje om te zeggen: 'kijk, kijk, het werkt'. De eerste afnemer zorgt dus meteen voor onze promotie", aldus Ransijn. Andere scholen hebben al interesse voor de milieu-vriendelijke beker ge toond, maar hebben over het algemeen niet de tijd om de be ker ook aan de man te brengen. Beco wil dat wel voor de scho len doen. De stichting Mini-Onderne mingen heeft enkele voorwaar de gesteld. Beco mag geen schulden hebben en ook als al les goed gaat, moet de onderne ming in mei worden geliqui deerd. Ransijn ziet echter al brood in een andere onderne ming. „Het materiaal van de be kers is volledig recyclebaar. Maar de mogelijkheden om het te verwerken voor hergebruik bestaan nog niet. Daar zit een gat in de markt." Bob Meijer, Ellen Rijklijkhuizen en Frans Ransijn proberen onder mede-leerlingen van het Leiderdorpse Holt lant College een milieu-vriendelijke beker aan de man te brengen. foto hielcokuipers SDB-secretaris De Milliano aan de kant gezet ROZA VAN DER VEER „Als iemand een miljoen steelt, weet hij waarom hij aan de kant wordt ge zet. Ik weet nog steeds niet waarom ik weg moest bij het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek. Dat is dus uiterst onbevredigend." L. de Mil liano was tot voor kort secretaris van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Deze week werd bekend dat aan het dienstverband van De Milliano een einde is gemaakt. 'Wegens verschil van inzicht inzake de inhoud en de invulling van de functie van secretaris van het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollen- streek is het dienstverband eervol be ëindigd', luidt de officiële verklaring van het bestuur van het SDB. Een verklaring waar de Milliano een beetje spottend om lacht. „Ik weet nog steeds niet waarom ik weg moest. Het bestuur heeft mij dat nooit ge- 3 zegd. Ze hebben ook niet het fatsoen gehad om mij de kans te geven goed verweer te bieden of hoor en weder hoor toe te passen. Integendeel, ze hebben mij laten vallen als een bak steen," aldus de Katwijker. Ziek De Milliano werkte vanaf 1984 bij het SBD, een samenwerkingsverband tus sen tien Bollenstreekgemeenten, waaronder Warmond. In de loop der jaren groeide het samenwerkingsor gaan uit tot een organisatie met steeds meer taken en ook steeds meer budget. Werd per inwoner van de Duin- en Bollenstreek in 1984 jaarlijks slechts twee gulden betaald aan het SDB, nu gaat er per inwoner al een paar tientjes naar het in Lisse geves tigde orgaan. Vooral het laatste jaar groeide de organisaties stormachtig door de op richting van een 'eigen' GGD. Het SDB heeft daardoor nu 50 in plaats van de vijf werknemers in 1984 on der zijn hoede. „Een boeiende baan", noemt De Milliano zijn voormalige werkkring. „Het was mijn leven. Als ik vakantie wilde opnemen maar er moest nog iets worden afgemaakt, dan ging mijn werk voor. Het is een hard gelag dat het nu zo loopt. Zoiets wens ik niemand toe." Vorig jaar werd De Milliano ziek. Het woord overspannen viel. Een paar dagen voor Kerstmis werd de Katwijker opgebeld door de voorzitter Jonkman met de mededeling dat er problemen binnen het SDB waren. „Meer werd niet gezegd." In januari ging De Milliano weer aan het werk. Er volgde een gesprek met de twee mensen die over hem haddenge klaagd. „De aanpak van deze proble men was met Jonkman doorgespro ken", vertelt De Milliano. Al snel bleek dat het functioneren van De Milliano, die onder meer autoritair optreden en onvoldoende delegeren werd verweten, stroef verliep. „Je po sitie is weg als het bestuur je geen dekking meer geeft." In april werd door het hele dagelijks bestuur nog het vertrouwen in De Milliano uitgesproken maar een maand later werd een organisatiebu reau ingeschakeld. De Milliano voer de één gesprek met dit bureau. In een tweede gesprek kreeg hij te horen dat hij beter weg kon gaan. De Katwijker nam vervolgens in juni verlof op en kreeg later schriftelijk te horen dat hij beter ook buitengewoon verlof kon nemen. Vanaf dat tijdstip werd het stil rond De Milliano. Noch van zijn voor malige collega's, noch van zijn baas in casu de leden van het algemeen en dagelijks bestuur van het SDB vernam de Katwijker nog iets. Er werd alleen nog gepraat over de manier waarop de loopbaan van De Milliano zou moeten worden beëindigd. De Katwijker met wie een afvloei ingsregeling is afgesproken, zit nu thuis. Ontevreden en met het gevoel dat hij is opgeofferd aan onbekende belangen. „Natuurlijk waren er pro blemen binnen het SDB. Denk maar aan wat voor tent dat is: tien gemeen ten die proberen samen te werken. Vorig jaar een complete GGD erbij en altijd te veel werk en te weinig men sen. Ik ben echt geen heilige, maar ik heb het idee dat al die ongenoegens over mijn hoofd zijn uitgestort." Kleefkracht Het zit De Milliano dwars dat het be stuur van het SDB hem niet door dik en dun heeft gesteund. „Ik heb het SDB-beleid altijd uitgestippeld samen met voorzitter Jonkman. Eén keer per week werden alle problemen met hem doorgesproken. Je mag er dan vanuit gaan dat wat je doet, de dek king heeft van je bestuur. Als het dan misgaat, moet je niet alleen een amb tenaar opofferen en vervolgens als politicus geen consequenties trekken. De kleefkracht van het pluche is blijk baar sterker dan de bestuurlijke daad VRUETIJD kracht. Ze gaan hun eigen verant woordelijkheid uit de weg en Barber tje mag hangen." Buiten een onbevredigend gevoel over zijn vertrek, knaagt bij De Millia no ook de twijfel. Zijn leven lang heeft hij de wens gehad in dienst van een gemeente te werken. Daar heeft hij zijn studie op afgestemd en vervol gens zijn carrière. „Ik moet nu eerst alles op een rijtje zetten. De grote vraag is of ik weer als ambtenaar kan werken als je vertrouwen op zo'n on beschofte wijze is aangetast. Dit vreet aan je." SDB-voorzitter Jonkman wenst geen commentaar te geven. „We heb ben besloten gezamenlijk een com muniqué uit te geven en het daarbij te laten. Voor mij geld nog altijd: een man ëen man, een woord een woord. Daar houd ik mij dus aan, ook al jeu ken mijn vingers", aldus Jonkman. Over de opvolging van De Milliano staat nog niets vast. Sjelter exposeert Het Leiderdorpse sociaal- cultureel cent mm de Sjelter is van 10 december tot 5 ja nuari onderwerp van een tentoonstelling in de biblio theek. Op woensdag 18 de cember is er bovendien een demonstratie 'Origami', waarbij kinderen.^elf een kerstkaart kunnen maken. Verder worden de resultaten van de cursus 'kerstversierin gen' getoond en is er infor matie over andere Sjelter-ac- tiviteiten. Schoolbezoek De Wassenaarse basisscho len Bloemcampschool en de Wethouder Huibregtseschool worden op dinsdag 10 de cember bezocht door burge meester en wethouders. 1 let college bezoekt de scholen naar aanleiding van de ont wikkelingen in net onderwijs. Meao-scholieren enquêteren in centrum Leerlingen van de MEAO-afdeling van het Leiderdorpse Holtlandcolle- ge gaan onderzoeken hoe het winkel centrum van Zoeterwoude-dorp aan trekkelijker kan worden gemaakt. Gewapend met enquêteformulieren zullen 25 scholieren dinsdagmiddag het dorp intrekken. ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINGS De leerlingen zullen in totaal bij 170 Zoeterwoudenaren aanbellen. Uit een vragenlijst moet blijken wat zij verwachten van het koop centrum in hun dorp. Uit een half jaar geleden verschenen rapport van het KNOV, het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond, blijkt dat veel meer Zoeterwoude naren hun inkopen in winkels bui ten hun woonplaats doen dan in vergelijk bare kleine gemeenten. Dit nieuwe rapport moet duidelijk maken welke extra's Zoeterwoudenaren verwach ten. „Waarom koopt u elders? Hoe moet het dorpsplein er na herinrichting uitzien? Dat zijn de vragen die we de mensen voorleg gen", vertelt docent Goossens, de begelei der van het project. „We gaan ook de hete hangijzers niet uit de weg. Moet het cen trum van het dorp autovrij worden? Zijn er extra parkeerplaatsen nodig?". Platform De leerlingen trekken maar één middag het dorp in. Daarna worden de resultaten van de enquête op school verwerkt tot een handzaam rapport. Dat wordt in januari aan het Zoetervoudse gemeentebestuur gepresenteerd. „We zijn benaderd door wethouder Rin- gersma", vertelt Goossens. „Zowel de ge meente Zoeterwoude als wij hebben voor deel van dit project. De gemeente krijgt straks een gedegen rapport in handen en onze leerlingen kunnen leuk praktijkerva ring opdoen." Ook op andere manieren wordt de laatste tijd druk gewerkt aan het Zoeterwoudse dorpscentrum. Kort geleden werd op initia tief van de gemeente een platform opge richt dat advies aan B en W moet uitbren gen over een andere inrichting van de Dorpsstraat en het Dorpsplein. Dit platform bestaat uit vertegenwoordigers van de plaatselijke winkeliers, de consumenten en de politiek. De resultaten van de enquête zullen mede in de beraadslagingen van de groep worden betrokken. Naast alle onderzoekers zijn ook bouwers actief. Sinds kort wordt gewerkt in het gat dat aan de Dorpsstraat is ontstaan door het slopen van een woning en enkele bijgebouwen. Aan de Dorpsstraat en aan de Dr. Bouwdijkstraat zul len in de nabije toekomst in totaal vier winkelpanden met bovenwo ningen verrijzen. Twee winkels hebben al een bestemming: kapper Ever- steijn en slager Van der Geest zullen deze panden betrekken. Dinsdag aan het begin van de middag zal wethouder R. Hogenelst officieel de eerste paal slaan van het project. Daarna gaan de leerlingen van de Holtland-meao het dorp in. We gaan de hete hangijzers zeker niet uit de weg VOORSCHOTEN De historische buitenplaats Berbice in Voorschoten is door de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur officieel aangewezen als beschermd monument. Het landhuis, de oranjerie, de tuinmuren en de toegangshekken zijn afzonderlijk al eerder op de monu mentenlijst gezet. Nu worden zowel de bebouwing als het vijf hectare grote park beschermd. Het besluit is nog niet definitief. Voorschotenaren en andere belanghebbenden kunnen formeel nog bezwaar aantekenen tegen de beslissing. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27