Leiden 'De stad gaat failliet' Stemming Conflict ouderenwerk Zuid-Oost bijgelegd T Zaterdag 7 december 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 25 Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil vanaf het jaar 2005 geen cent subsidie meer uitgeven aan stadsvernieuwing. Tot die tijd moeten de gemeenten het doen met een bijdrage die elk jaar kleiner wordt Het ziet er naar uit dat de vier grote steden voorlopig worden ontzien in deze bezuinigingsronde. De kans bestaat echter dat dit ten koste gaat van middelgrote steden als Leiden, die extra moeten inleveren. Het onderzoek dat heeft geleid tot de gedachte dat Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam een gelijkblijvende of hogere bijdrage moeten krijgen is uitgevoerd door het Onderzoeksinstituut voor Technische Bestuurskunde (OTB) van de Technische Universiteit Delft Wetenschappelijk directeur van dit bureau is Leidenaar prof.dr.ir. H. Priemus. Hij zou het betreuren als de studie van 'zijn' OTB leidt tot nog minder subsidie voor 'zijn' stad. „Wij doen vaak onderzoek waarop heel wijze beslissingen worden genomen. Maar er vallen ook heel domme besluiten. Ik kan me kwalijk gaan generen voor een domme beslissing". En: „Ik denk dat er in Leiden meer te vernieuwen valt dan in Utrecht, bijvoorbeeld". Het Herengracht-Zijlsingelgebied: Het in de jaren zeventig gerealiseerde paradepaardje v vang kunnen nu door geldgebrek niet meer worden uitgevoerd. Prof. Priemus vindt bezuinigingen op stadsvernieuwing stompzinnig LEIDEN» JANET VAN PUK Het is volstrekt duidelijk. Prie mus heeft geen goed woord over voor de voorstellen van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. De subsidie voor Leiden zakt van 14 miljoen gulden dit jaar naar 12,5 mil joen in 1992. Als deze dalende lijn zich voortzet, gaat de stad 'volstrekt failliet'. Dan komt het gemeentebestuur weer onder curatele van het Rijk, worden huizen van mensen met lage in komens niet meer opgeknapt en verdwijnen culturele voor zieningen, zijn de sombere voorspellingen van Priemus. De plannen van Heerma zijn gebaseerd op tientallen onder zoeken van een projectgroep, die in het leven .werd geroepen om de stadsvernieuwing te ^evalueren'. Conclusie van deze 'club van ambtenaren' was dat het heel goed gaat met het weg werken van achterstanden. In 1981 was een 'behoefteraming' gemaakt, een lijst met klussen die nog moest worden gedaan. Anno 1991 zijn we op de helft, concludeerde de projectgroep. Het 'logische' vervolg was dat er een 'einddatum' voor de stadsvernieuwing werd vastge steld. „Stompzinnig", vindt Priemus dat. „In 1981 was toch nauwelijks te voorzien dat zich zoveel milieuproblemen zou den aandienen. Er is toch ook niemand die het in zijn hoofd haalt om de woningnood van Einddatum De hoogleraar gebruikt ook wel eens een ander voorbeeld. Stel dat het om het onderwijs zou gaan: we kijken hoeveel kinde ren van 0 tot 12 jaar er op dit moment zijn ên op basis daar van stellen we de behoefte aan scholen vast. Dan kunnen we dus zeggen: in het jaar 2005 zijn er geen basisscholen meer no dig. Nu is er niemand die dat zal zeggen, want de waarschijn lijkheid dat er in de tussenlig gende periode weer kinderen worden geboren, is vrij groot. „De vergelijking zal wel niet he lemaal kloppen, maar ik acht de kans erg groot dat zich nieuwe stadsvernieuwingsprojecten aandienen. Als je op de manier te werk gaat, zoals Heerma nu doet, dan kun je alle wetten wel van een einddatum voorzien". Priemus plaatst ook grote kanttekeningen bij andere con clusies van de projectgroep van Heerma. Hij heeft enig recht van spreken want het OTB voer de op verzoek van de vier grote steden een tegenonderzoek uit. De opdracht was te bekijken of het rooskleurige beeld dat de projectgroep had geschetst wel overeen kwam met de situatie in de grote steden. Dat is niet zo, concludeert het OTB in het rapport 'Evaluatie van de grote-stadsvemieuwing'. De projectgroep heeft een 'ge flatteerd beeld' geschetst, zegt Priemus. „Er is bijvoorbeeld ge teld hoeveel woningen zijn ver beterd. Maar de meest kleine ingrepen werden ook meege teld. Reuze nuttige zaken, maar geen échte verbeteringen". Vol gens het OTB klopt ook de bere kening niet van het geld dat de gemeenten zelf de afgelopen ja ren in de verbeteringsprojecten hebben gestopt. Dorpen Het onderzoek van het OTB is door de vier grote steden 'met enthousiasme in de publiciteit gebracht om aan te tonen dat flink wat verkeerde inschattin gen zijn gemaakt'. Leiden kan zich best bij dat rijtje van vier aansluiten, vindt Priemus. „Lei den hoort wat betreft de stads vernieuwing meer thuis bij de grote stéden dan bij de middel grote steden. Dat geldt ook voor andere middelgrote plaatsen als Delft, Gouda en Haarlem. Die steden zijn nog lang niet klaar met de stadsvernieuwing, naar mijn idee". Als er ergens minder geld naar toe moet dan is het naar de kleine dorpen. „Er zijn in de loop der jaren in de kleine plaatsen al veel achterstanden weggewerkt. Bovendien zijn het meestal niet de armste gemeen ten. Ik heb er dan ook geen moeite mee als de stadsvernieu wing weer stadsvernieuwing wordt, daar zijn we tenslotte ook mee begonnen". Steeds weer komt Priemus met argumenten om aan te to nen dat het plan van Heerma onzinnig is. Het OTB is - toeval lig in opdracht van het ministe rie van de staatssecretaris - be zig met een 'vergelijkend wa renonderzoek'. Daaruit blijkt Prof. H. Priemus. dat in landen als Frankrijk en Duitsland juist steeds meer wordt uitgegeven aan het op knappen van oude wijken. „En er is geen land waar ze zeggen: nu houden we op". Kwaliteit Als de subsidie echt naar nul gaat, komen de Nederlandse gemeenten met de rug tegen de muur te staan, denkt Priemus. En dat geldt volgens hem zeker voor Leiden. „Er zijn nu al pro blemen om het financiële hoofd boven water te houden. Als deze plannen doorgaan krijgt de wethouder van financiën het heel moeilijk". De gemeente zal constant moeten bedelen bij particulie ren, want Heerma gaat ervan uit dat die veel geld zullen steken in oudere wijken. Priemus ver wacht daar weinig van. O zeker, in een paar mooie plekjes zullen projectontwikkelaars heus wel een flinke hoeveelheid geld wil len steken. Maar er zal toch geen belegger zijn die de verbe tering van walkanten en kade muren gaat sponsoren? Over de toestand van de hui zen in Leiden maakt Priemus zich nog niet eens zo heel erg bezorgd. Leiden is een aantrek kelijke stad 'met kwaliteit'. „Er blijven toch wel bewonersgroe- pen die zelf de handen uit de mouwen steken of anderen in schakelen om hun huis op te knappen". Priemus verwacht ook wel dat de woningbouwver enigingen in staat zullen blijven om hun eigen voorraad 'bij te houden'. Potsierlijk Somberder is hij gestemd over de toestand van de woningen dje in het bezit zijn van mensen met weinig geld. Bovendien vreest hij dat steeds minder geld overblijft voor 'culturele func ties'. „Ik weet niet hoe Leiden het stadsvemieuwingsgeld pre cies heeft besteed. Ik neem aan dat het niet alleen naar verbete ring van riolering en kademu ren is gegaan, maar dat ook wat geld is gestopt in 'zachte fiinc- POLITIEKE RUBRIEK O, er zijn prachtige redenen en wonderschone motieven te verzinnen om in de gemeenteraad te gaan zitten. Er kunnen principiële, financiële of ideeële overtuigingen aan ten grondslag liggen. Er zijn hobbyisten, vergadertijgers en strijders tegen onrecht lid van de gemeenteraad. Voor WD'ers Is er echter maar een reden om raadslid te worden: het is een prima opstapje naar de landelijke politiek. Dat blijkt overduide lijk uit het laatste nummer van het Leids Liberaal Bulletin. „Politie ke carrière; Leiden sleutel tot succes?" luidt de vraag die scheidend 'hoofdredacteur' Ma- nita Overweg opwerpt. En ja hoor, in Leiden stap je op de politieke trein naar grote suc cessen en belangrijke banen, concludeert ze. Kijk maar eens naar kameiieden en andere WD-aanverwanten', betoogt Overweg. „Het valt op dat zove- len van hen kunnen bogen op een zekere Leidse betrokken heid." Tja, dat schrijft ze nu wel zo ge makkelijk op, maar wij moeten toch wel erg ver terug in de ge schiedenis om ons camèrema- De liberale 'carrièremakers' in de winning mood na de verkiezingen in 1982. We herkennen (vlnr) Nico Langerak, Piet Hein Schoute, Laila Driessen, Fred Kuijers, Theo van der Nat, Gijs de Vries, Cor Elzinga en Michael Zonnevydle (zittend). archieffoto jan holvast kende Leidse WD'ers te herin neren. In vroeger tijden was daar de Leidse minister Korthals van verkeer en waterstaat. Er was het kamerlid en de staats secretaris Annelien Kappeyne van den Capello, daar was Mol ly Geertsema van raadslid tot commissaris van de koningii We herinneren ons eveneens Michel Zonnevylle en Piet-Hein Schoute, inmiddels burgemees ters van Ameland en Wasse naar. En er is de Europarlemen tariër Gijs de Vries, ook uit Lei den. Maar dan houdt het wel zo'n beetje op. De garde van de laatste jaren heeft het toch aan merkelijk minder ver geschopt. We denken even terug aan Jos Fase, de wethouder die naar een waterschap in Gelderland verhuisde. En Fred Kuijers na tuurlijk, na het plotselinge einde van zijn wethoudersschap eerst interim-manager van de SAVA die de bouw van een nieuwe vuilverbranding op Ypenburg regelt en thans werkzaam bij de vuilverbranding in Den Haag. Maar voor de rest wordt er toch weinig carrière meer gemaakt. Er zijn de laatste jaren wel W- D'ers weggegaan, maar niet naar posten waar ze trots op kunnen zijn. Nico Langerak ver huisde maar naar Almere toen hij ontdekte dat hij het niet zou gaan maken. Marijke Wijnber gen heeft zich vermoedelijk he lemaal gestort op de klassieke muziek toen bleek dat voor haar weinig carrièremogelijk waren bij De Partij. En oud-raadslid Van Cruijssen is dag en nacht bezig met de wijkvereniging in de Pieters- en Academiewijk. En zij die overbleven (Laila Driessen, Gerard Bakker, Theo van der Nat en Alexander Geert - sema zoon vari) maar zitten wachten tot partijleider Bolke- stein b£lt. Tjonge* jonge hoe kan dat nou toch? Het antwoord op deze prangende vraag wordt in het zelfde artikeltje gegeven. „Af sluitend wil ik opmerken dat of je nu zogezegd talent/kwaliteit hebt of niet (ik denk dat we ons daar vooral niet druk over moe ten maken!) alle actieve inbreng op prijs wordt gesteld." Tja, zo wordt het natuurlijk nooit wat met die Leidse carriè remakers. Maar de WD heeft met meer proble men te kampen, stelt het Leids Liberaal Bulletin vast. De partij bestaat nog steeds uit echte ballen, zo bleek onlangs tijdens een uitzending van het populaire AVRO-pro- gramma Glamourland. Presen tator Gert-Jan Dröge (Droger, schrijft de WD) was aanwezig „Als wij onze zelfstandigheid kunnen behouden, dan is er wat ons betreft geen probleem meer." Voorzitter A. Bergers van de Ouderen Activiteiten Com missie Zuid-Oost verzet zich niet langer tegen het inkwartie ren van zijn groep in het Come- lis loppensz buurthuis aan de Oppenheimerstraat. Daarmee komt voor het ouderenwerk van de Rijndijkbuurt en de Burge meesters- en Professorenwijk vermoedelijk een einde aan een jarenlange strijd om een zelf standige accomodatie. Ruim twee-en-half jaar gele den ging het onderkomen van de ouderen aan de Lorenzkade in vlammen op. De gemeente zou de Activiteiten Commissie toen hebben beloofd dat er naar een nieuwe ruimte voor de ou deren zou worden gezocht. In afwachting van een geschikte accommodatie week de oude- rengroep vervolgens naar de Vredes- en de Petruskerk uit. Totdat Bergers te horen kreeg dat per 1 januari gebruik kan worden gemaakt van een lokaal in buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimerstraat. „Natuurlijk hebben we liever dat we alsnog een eigen acco modatie krijgen toegewe zen",aldus Bergers. „Maar als we onze zelfstandigheid kunnen behouden, is er wat mij betreft geen vuiltje meer aan de lucht." Bergers wil met name dat de Activiteiten Commissie de mo gelijkheid krijgt om 'zélf voor een kop koffie te zorgen in plaats van daarvoor steeds bij het buurthuis aan te moeten kloppen'. „We hebben altijd al les zelfstandig kunnen regelen. Laatst hadden we nog een kla- verjasdag waar we 95 mensen van eten en drinken hebben Kees Schouten, directeur van de Stichting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL), heeft be grip voor de wens van de oude ren om binnen Comelis Jop pensz zo zelfstandig mogelijk te blijven. „Maar toch zullen er goede afspraken moeten wor den gemaakt. Want het moet natuurlijk niet zo zijn dat in het ene lokaaltje van het buurthuis de koffie twee kwartjes kost en in het andere drie. Een aantal regels zal er toch moeten wor den opgesteld, maar wat ons betreft zijn dat er zo weinig mo gelijk. Deze mensen hebben meer dan eens bewezen prima voor zichzelf te kunnen zor gen." Als ook deze laatste hinder nissen uit de weg zijn geruimd, gaat de Activiteiten Commissie in het Comelis Joppensz een aantal kleine cursussen organi seren. „Verder blijven we voor het volksdansen en de wat gro tere activiteiten van de Vredes- kerk gebruik maken", aldus Bergers. foto hielco kuipers ties', zoals culturele voorzienin gen". Het is raar als uit het stads vernieuwingsfonds een kapotte viool van een muziekschool wordt betaald, legt Priemus uit. Maar het is zeker niet ongebrui kelijk om het budget te gebrui ken voor zaken die net een steuntje in de rug nodig heb ben, bijvoorbeeld voor een ten toonstellingsruimte. De hoogleraar kan zich nau welijks voorstellen dat het plan van Heerma doorgaat. „Dat is eigenlijk te potsierlijk". Mis schien wordt het stadsvernieu wingsfonds wel afgeschaft maar wordt later weer een nieuwe re geling uitgevonden waar dezelf de zaken van worden betaald. „Net zoals bij de sociale ver nieuwing. Dan zeggen we: Tjon ge, je zou toch zweren dat het stadsvemieuwingssubsidies zijn". Priemus wordt niet moede loos van zulke gedachten. Inte gendeel. „Dat zou nog een heel aardige afloop van de zaak zijn". AGENDA ZATERDAG 7 DECEMBER Leiden Optreden zes popbands in het Leidse Vrijetijds Centrum. Aanvang 22.00 uur Molentocht georganiseerd door de Wandelkring Leiden. Start: VW, Stationsplein 210, vanaf 9.00 uur. Afstand 10 en 15 km. Leiderdorp Kindervoorstelling Stichting Rinoceros: 'Opgestaan, plaats vergaan'. Vanaf 6 jaar. Muzen- hof, aanvang 14.30 uur. Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Coun try Dancers in Tapperij De Ge woonste Zaak, Schoolstraat 11. Aanvang 21.00 uur. ZONDAG 8 DECEMBER Leiden Concert door de clavecinist en organist Gustav Leonhardt in de Waalse Kerk aan de Bree- straat. Aanvang 20.00 uur. Theatergroep Ifisi speelt een Afrikaans sprookje in Micro theater Imperium aan de Oude Vest 33e om 20.30 uur Noordwijkerhout 'Daniël Kwartet' in De Schelft. Kaartverkoop VW Noordwijker hout. MEDISCHE DIENSTEN in Veldhoven bij het verwisselen van de voorzittershamer van de partij. Waar de aankomende Hans Wiegels (uiterlijk althans) in spé trots de camera inkeken. „Zelf ben ik de mening toege daan dat we hier echt iets mee moeten, omdat dit écht niet kan: Hoe verbeteren we ons image?", schrijft Manita Over weg in het 'Hoofdredactioneel'. Eindelijk wordt het dan echt leuk bij de WD. De blauwe bla zers en de bruine gaatjesschoe nen gaan de kast in, de schei dingen opzij gaan d'r uit en de aardappels worden uit de kelen gehaald en weer in de zak ge daan. Theo van der Nat ver schijnt volgende week in zijn spijkerbroek, Laila Driessen komt in een superstrakke leg ging naar de raad en Alexander Geertsema doet de bpvenste knoopjes van zijn overhemd open. Misschien kunnen we daar dan de sleutel tot succes zien hangen. I rouwe lezers van deze I kolommen weten dat ~JL ik enige weken gele den het wethouderschap van de gemeente Leiden heb neerge legd. De journalisten van onze plaatselijke dagbladen hebben hun vingers blauw getypt aan alles wat daaraan vooraf is ge gaan, maar toch ging veertien dagen na mijn aftreden bij mij thuis nog 's nachts de telefoon met de vraag of de wethouder thuis was, in verband met een inbewaringstelling. „Is hij geen wethouder meer? Haha! nou, hij staat anders nog wel op de lijst, hoor". (Uit 'Het nut van wethouders', boekje met verzamelde colums van oud-wethouder Paul Borde- wijk) JANET VAN DIJK ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld. Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer, de Ruiter, Van Schie. Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: Groeneveld, Rosmolen 2. tel 218661. zo 8 uur tot 24 uur: C E. van der Meer en H.A.M.M. Meyer. Stokroos 1. tel. 215510. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent. Klaassen, De Lange, Van Luyk. Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus. Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th.J.M. Berg meijer, Oude Singel 76. tel.226201. zo 8 uur tot 24 uur: F. Middendorp en L. Pufkes, Bonairestraat 2, tel. 222822. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne. Fogelberg. Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels. Rijn kade 7, tel. 230441. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, Burggraven laan 102, tel. 125820. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoew- terwoudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Benit, Kennedylaan 24, tel. 720404. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooijman, Noordeindeplein 2a, tel. 06- 5208618. zo 8 uur tot 24 uur: A. de Lorm. Witte Singel 72. tel. 124961 Waarnemingsregeling Homeopati- scheartsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg41, tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za M. Lesuis, tel. 894343: zo S P. Ouwerkerk. tel. 891037; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) v Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D L P van Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994 Voorschoten za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 612356: zo: A. Tromp. Leidse weg 328, tel 762159 Warmond F Walenkamp. Dorpsstraat 45. tel. 10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr door: Havenapotheek. Haven 18, Leiden, tel. 226085. Apotheek Carlina, Boerhaaveplem 21. Oegstgeest.tel 176154 Apotheek Hofland. Thorbeckeweg3. Voorschotep. tel. 762877 (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermeiijnvlinder 36. Leiden, tel. 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23. Leiden, tel 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W Dui|n, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homanstraat 1. Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe. Bronkhorststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart- 1070-3455300. TANDARTSEN De weekendd'enst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R.S. van Mierlo. S Vestdijklaan 28. Oegstgeest. tel. 155375; spreekuur om 13.00 uur. Voorsc hote n/Wa ssen aar B. van Wi|k, Brouwelaan 1, Voorscho tentel071-613667 59. tel: 120144; na 17 00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buiten kantooruren, tel 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25