<STAR> 9 In Leiden is te weinig geïnvesteerd' 'Trieste' gevoelens na veroordeling Kemp Kemp ziet hoger beroep niet meer zitten Kamer Soldaat van Oranje 'parel' in oud studentenhuis Veel lagere straf voor ex-werknemers Kemp Hof laakt laksheid van Alphen en Zuid-Holand Zaterdag 7 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN i Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 23 Ondernemer trekt boetekleed aan De plannen van adviesbureau BRO voor het opkalefate ren van de binnenstad zijn een brevet van onvermogen van de Leidse ondernemers, vindt voorzitter C. Verplanc- ke van de marktverenigingen. „De Leidse bedrijven heb ben de afgelopen 10,15 jaar zitten slapen, terwijl er in die tijd 8 of 10 markten zijn bijgekomen en om ons heen winkelcentra van de grond kwamen. Wij hebben alleen zitten kibbelen en niets gedaan aan het imago van Lei den." wat de gemeente en onderne mers betreft. „Het is tijd om dat andere been, de ondernemers, er eens bij te trekken. De plan nen die er nu liggen zijn mis schien het laatste zetje om be drijven over de drempel te hel pen als zij op de tweesprong staan van wel of niet investeren. Een mooi voorbeeld is V D dat in 1966 voor het laatste iets verbouwde aan de vestiging in de Breestraat en nu eindelijk weer eens wat gaat doen", be toogt Walenkamp. Slechte samenwerking In het rapport van het advies bureau worden onder meer voorstellerr gedaan voor een winkelcentrum aan de Aalmarkt onder de naam Sleutelhof, boe- „Natuurlijk zijn er in Leiden parkeerproblemen, maar in Antwerpen of Brussel vinden mensen het ook niet erg om drie kilometer te lopen naar de winkels", pakt Verplancke uit. Wethouder J. Walenkamp (economische zaken) zegt in ge matigdere bewoordingen het zelfde: „De investeringen door overheid en bedrijfsleven zijn niet gelijk opgegaan. Terwijl de gemeente veel geld in de stad heeft gepompt, zijn de bedrij ven achtergebleven. Gedeelte lijk is dat ook wel te wijten aan het beleid van de gemeente zelf, natuurlijk". Maar die tijden zijn voorbij Lichtreklame Belettering Kunststoffen Flevoweg 10 2318 BZ Leiden Tel. 071-23 32 32 Fax 071-22 06 08 DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAIJ Het bericht dat Kemp niet voor de stort in de Coupépolder wordt gestraft, is met gemengde gevoelens bij Alphense milieu activisten ontvangen. „Het was toch ook krankzinnig geweest", stelt lid van de projectgroep Coupépolder Cécile van Laar, „wanneer hij daarvoor was ver oordeeld terwijl er nog zoveel anderen zijn die hun rotzooi hebben gestort en daarvoor vrij uit zouden gaan." Aan de ande re kant vervult het haar met 'triestheid' dat dit soort misdrij- tiekjes in de Koombrug, een glazen wintertuin op het Stad huisplein en een horecacen trum op de Beestenmarkt. Het onderzoek is betaald door de winkeliersvereniging Leiden Leeft, de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond, de Kamer van Koophandel en de gemeente. Vooral deze samenwerking moet uitgroeien tot een zogehe ten 'centrum-management', waarbij de overheid samen met bedrijven en projectontwikke laars de stad opnieuw moet gaan inrichten. „De grote winst van dit onderzoek is dat over heid en bedrijven nu eindelijk eens samen iets doen om Lei den de regiofunctie terug te ge ven en dat moeten wij vasthou den", zegt A. Berkhout van de Kamer van Koophandel hoop vol. Walenkamp voegt eraan toe: „Er zijn in het verleden veel onderzoeken geweest en veel plannen gemaakt, maar die zijn vaak mislukt door de slechte sa menwerking tussen gemeente en ondernemers." Begin 1992 komt Walenkamp met een con creet plan voor het opzetten van een dergelijk 'centrum management'. Duidelijk is dat ondernemend Leiden daarbij vooral de kaar ten wil zetten op de Sleutelhof, die kan voorzien in 'een stukje winkelkwaliteit dat nu ont breekt en waaraan zowel onder nemers als consumenten be hoefte hebben'. Zij hebben in de figuur van Walenkamp een warme medestander: „Er zijn verschillende redenen voor mensen om een stad te bezoe ken en zo'n winkelcentrum kan net dat extraatje zijn waardoor de klanten komen." Of daarvoor ook geld is, is pverigens de vraag. Dat zal moeten komen van projectont wikkelaars zoals beleggings maatschappijen, die eerst nog moeten warmlopen voor het bouwplan. De gemeente trekt er voorlopig geen geld voor uit, maar beperkt zich tot 'het bij eenbrengen van verschillende partijen', zoals Walenkamp het noemt. Onduidelijk is dus wan neer het winkelpaleisje uitein delijk zal verrijzen, zoals even eens nog niet duidelijk is wan neer de overige suggesties kun nen worden gerealiseerd. Vervolging milieudelicten in de toekomst makkelijker ven ogenschijnlijk ongestraft blijft. Gerard Harmes, lid van de onderzoekscommissie Engwir- da en raadslid voor de Socialis- tiese Partij in Alphen, is verbijs terd dat 'heden ten dage met al le aangscherpte normen het nog niet mogelijk is om Kemp te veroordelen'. Harmes vindt dat vooral de bedrijven die het afval produceren schuldig zijn. „Zij hebben het aan Kemp mee gegeven en wisten donders goed dat het ergens werd ge dumpt." LEIDEN» WILLEM SPIERDIJK Raadsvrouw mr. Y. van Boxel adviseert de ex-Hazerswoudenaar Kemp, om niet in hoger beroep te gaan bij de Hoge Raad. Haar cliënt werd gisteren door het Ge rechtshof in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Procureur- generaal mr. J. Couzijn beraadt zich nog of zij de hoogste rechter om een uitspraak zal vragen. Zij neemt hierover begin volgende week een beslissing. „Mijn cliënt kan er niet meer tegen. Hij heeft te veel over zich heen gekregen", al dus Van Boxel. Wanneer de advocate wel in beroep gaat, wil zij het punt dat het be drijf van Kemp als een verboden organisa tie wordt beschouwd, aanvechten. „Die wet is bedoeld voor organisaties als RaRa." De Leidse strafjurist Y. Buruma onder schrijft de mening van Van Boxel. Hij zegt dat het artikel in het strafwetboek waarin 'deelneming aan een rechtspersoon die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven' steeds vaker door het openbaar ministerie van stal wordt gehaald. „De officier van justitie hoeft namelijk haast niets te bewij zen om toch een hoge straf te kunnen ei- Buruma heeft bezwaar tegen brede toe passing van dit wetsartikel. „Je kunt je er als verdachte bijna niet tegen verdedigen. De kantinejuffrouw van Kemp kan nu ook worden veroordeeld." Opmerkelijk noemt de jurist die aan de Leidse universiteit is verbonden, het feit dat Kemp van oplichting is vrijgesproken. Hij zou andere bedrijven hebben overge haald om vuil aan hem af te staan. „Vol gens het gerechtshof hadden die bedrijven toch al de bedoeling de boel te dumpen. Het hof heeft Kemp dus niet willen laten opdraaien voor feiten waarvoor anderen ook een flinke dosis boter op hun hoofd hebben. Kemp was natuurlijk wel een boef, maar hij kreeg de rommel toege speeld van bedrijven en lagere overheden die het ook wel best vonden." Onbenullig Het gerechtshof heeft verder de stelling van het openbaar ministerie dat Kemp zich schuldig maakte aan verkoop van schadelijke waar niet onderschreven. Vol gens het hof kan afval niet als 'waar' wor den beschouwd. Buruma: „De procureur heeft dit artikel gebruikt om toch een hoge straf te kunnen eisen. Dat is dus niet ge lukt." In de Wet Chemische Afvalstoffen staat wel een artikel op grond waarvan het ille gaal storten kan worden bestraft. De delic ten van Kemp waren volgens die wet ech ter al verjaard. In de toekomst moet het voor de officier van justitie wat gemakkelij ker worden om figuren als Kemp te vervol gen. „De minister van justitie wil een be paling opnemen in de Wet Economische Delicten met een maximum-straf van zes jaar", zegt Buruma. De feiten waarvoor Kemp uiteindelijk wel straf kreeg valsheid in geschrifte, omkoping, het doen van onjuiste belas tingaangifte noemt Buruma vrij onbe nullig. „Het hof heeft daarin het begaan van milieudelicten laten doorklinken." ';~i Vier eeuwen geleden namen Jo annes Comeliszoon en Willem Willemszoon als eerste studen ten hun intrek in een kamer aan het Rapenburg 56. Nu wonen er tien jonge 'kerels' in het pand waar schrijver Hazelhoff Roelf- sema tijdens de tweede wereld oorlog zijn 'Soldaat van Oranje' beleefde. Huize 'Welgelegen' is het oudste studentenhuis van Lei den. Om het vierhonderd-jarige bestaan van het pand te vieren is er vanmiddag een grote reü nie van oud-bewoners, om oude verhalen nieuw leven in te blazen en te proosten op het goede leven. Een oude verveloze deur geeft toegang tot een smalle trap naar boven. Daar is het even bukken, voordat het zeer kleine keuken tje veilig kan worden betreden. „Ja, aan dat soort dingen is goed te zien dat dit een oud pand is", aldus Yoeri Albrecht, een van de huidige bewoners van het studentenhuis. „Het is hier ook net een doolhof. Het pand stikt van de kleine trap pen. Je kunt soms aardig ver dwalen." Ook aan de gebrekkige voor zieningen in het pand is te zien dat het gebouw niet van deze tijd is: alleen een toilet en een kleine badkamer. Absoluut niet Huize Welgelegen op de hoek van het Rapenburg en de Kloksteeg waar gedurende de oorlogsjaren de Sol daat van Oranje woonde. - foto jan holvast te veel voor tien op elkaar ge- goed met elkaar op kan schie- dotes kunnen opleveren. „Ze- pakte studenten. „Maar het gaat ten. Vandaar dat we vrij gericht ker", grinnikt Albrecht. „Zo gaat allemaal prima", meent Al- selecteren wie er in huis komt het verhaal dat er ooit eens ie- brecht. „Misschien is dat juist als er onverhoopt een kamer mand van tweehoog het raam ook wel de charme van dit vrij komt." uitstapte. In zijn slaap wel te pand. Hoewel het natuurlijk Wel Vier eeuwen studentenhuis: verstaan. Hij is er overigens Reel belangrijk is dat iedereen dat moet toch smakelijke anek- goed vanaf gekomen, maar schijnt wel meteen latten voor z'n raam te hebben gespijkerd". Zijn er nu nog tradities over gebleven uit lang vervlogen tij den? Albrecht: „Zeker wel. Zo is het de gewoonte dat als een oud huisgenoot trouwt, we met z'n allen naar de bruiloft gaan. Ook als we hem niet kennen." En dan is er nog de 'huismeester', al tijden verantwoordelijk voor orde in het pand. „Meestal is dat de oudste bewoner. Geeft hij nu zijn functie door aan een ander, dail grafeert hij eerst zijn naam in de zogenaamde ambtsketting. Hoe lang dat al zo gaat? Geen idee, maar toch al minstens een jaar of dertig." Maar de grote trots van het vier eeuwen oude studenten - pand is ongetwijfeld de 'hoek- kamer'. Dat is de kamer waar schrijver Hazelhoff Roelfsema de ervaringen Opdeed die hij la ter in zijn boek 'Soldaat van Oranje' vastlegde. „Het is een eer om in deze kamer te mogen wonen", vindt de 20-jarige Mel- le Hendrikse. „Het enige nadeel van de kamer is dat je er nau welijks privacy hebt, want het is tevens onze gemeenschappelij ke ruimte. Maar je moet er wat voor over hebben. Het is ten slotte ook de mooiste kamer." De kamer en het bijbehoren de balkon komen in de ver filming van Hazelhoff Roelfse- ma's boek 'Soldaat van Oranje' regelmatig in beeld. COMMENTAAR Teleurstellend Leiden heeft er behoefte aan de kwaliteit en het uiterlijk van de stad te verbeteren. Zo heeft wethouder Walenkamp het plan ge lanceerd om de binnenstad autovrij te maken en studeert zijn collega Van Rij op mogelijkheden om monumenten te bescher men tegen gevelreclame, paaltjes en auto's. De filosofie achter deze initiatieven is dat Leiden het historische karakter moet benadrukken. Klanten komen niet alleen naar Leiden om de winkels te bezoeken, zo is eebleken, maar ook om de schoonheid van de stad te bewonderen. Dat Leiden klan ten moet werven staat vast, te veel potentiële consumenten wij ken nu uit naar koopcentra in de regio. Mede in het licht van het oppeppen van de Leidse binnenstad werd het adviesbureau BRO een jaar geleden gevraagd de mo gelijkheden van het stadscentrum eens op een rijtje te zetten. Ook deze onderzoekers constateren dat Leiden te weinig profi teert van zijn unieke historische plekken en musea. Ook het ui terlijk van ae stad maakt een rommelige indruk, bijvoorbeeld door de slechte presentatie van winkels. De waarde van dit rapport zit 'm vooral in de lijst van kleine dingen die worden voorgesteld om de stad aantrekkelijker te maken, zoals de bestrijding van vuil op straat en graffity, het verfraaien van straatmeubilair en een strak rolluiKenbeleid. Ook de aanbevelingen van BRO om historische plaatsen als de Burcht in de stad te trekken door verbetering van de looproutes en om het water in het stadsbeeld op te nemen zijn waardevol. Veel van de voorstellen lijken echter tegenstrijdig en dat maakt het rapport als geheel nogal teleurstellend. Want op welke wijze past de bouw van een glazen koepel op het stadhuisplein in een oude sfeerrijke binnenstad? Hoe valt een parkeergarage aan de Aalmarkt te combineren met een autovrije binnenstad. Wat moeten bussen op de marktenroute als de grachten van Leiden zo bijzonder zijn? Winkeltjes in de Koombrug of een luxueus winkelpaleis aan de Aalmarkt zijn projecten waarbij projectontwikkelaars hun vin- ters aflikken, maar die alleen maar afbreuk kunnen doen aan ie unieke historische binnenstad die Leiden zou moeten koesteren. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAL) Twee voormalige medewerkers van Kemp kregen gisteren even eens aanzienlijk lagere straffen door het Haagse gerechtshof opgelegd. Een 41-jarige Rotter dammer die bedrijfsleider was. kreeg een straf van twaalf maanden waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank veroordeelde hem vorig jaar tot drie jaar cel waarvan zes maan den voorwaardelijk. Een 39-jarige Ridderkerker die voor Kemp contracten af sloot, kreeg een voorwaardelijke straf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar, twee honderd uur dienstverlening en een boete van 5.000 gulden. Procureur-generaal J. Couzijn had tegen hen respectievelijk twee jaar cel en achttien maan den waarvan vier voorwaarde lijk geëist. Door de rechtbank kreeg hij vorig jaar een gevange nisstraf van 2 jaar opgelegd. Volgens het hof speelde de Ridderkerker een ondergeschik te rol in de criminele activitei ten van het bedrijf van Kemp. Bovendien heeft het lang ge duurd voordat zijn zaak is be handeld. Ook nam het hof in overweging dat de Ridderkerker zijn baan zou verliezen wanneer hij een onvoorwaardelike ge vangenisstraf zou krijgen. De voormalige bedrijfsleider kreeg echter wel een vrijheidsstraf. Volgens het hof heeft hij zich ja ren lang schuldig gemaakt aan het plegen van strafbare feiten. MEINDERT VAN DER K Een pand met zo'n rijke his torie dat bovendien al vier eeu wen studenten huisvest, heeft natuurlijk een 'naam'. „Toen ik aan een vriend vertelde dat ik in 'Welgelegen' woonde, vroeg hij mij of het waar was dat er voor namelijk oudere studenten wo nen, die vrijwel niets anders doen dan port drinken en grote sigaren roken", vertelt Albrecht geamuseerd. „Jammer genoeg niet, heb ik hem toen geant woord. Natuurlijk wordt er best wel eens gedronken, maar er wordt ook hard gestudeerd. En raakt iemand in de problemen met zijn studie? Dan slepen we hem er samen doorheen." Maar is de studie uiteindelijk met succes afgerond, dan moet het pand verlaten worden. „Om plaats te maken voor een nieu we eerstejaars", legt Melle Hen drikse uit. Voor hem duurt dat nog wel even. Hij woont er pas. Maar lang genoeg om te weten dat het leven in 'Welgelegen' met al die 'kerels onder elkaar' bijzonder gezellig is. En blijkbaar is hij niet de eni ge die er zo over denkt. Want van de honderd oud-bewoners die nu nog in leven zijn, hebben er ruim zestig toegezegd de feestelijke herdenking van van daag niet te willen missen. Ook de soldaat van Oranje keert voor deze gelegenheid naar Lei den terug. Het Haagse hof heeft het lakse optreden van verschillende Ne derlandse overheden zoals de gemeente Alphen aan den Rijn en provincie Zuid-Holland, in de overwegingen meegenomen om Kemp voor milieudelicten vrij te spreken. Het 'aftroggelen' door Kemp van 1500 ton ver vuilde grond van het bedrijf Nieuwe Matex, met de leugen dat hij daarvoor verwerkings mogelijkheid had in het Belgi sche plaatsje Mellery, be schouwde het hof mede daar om niet als oplichting. De Belgische regering nam in 1983 het besluit om de grenzen voor afval uit Nederland te slui ten. Toch bleef Kemp evenals andere transporteurs grote hoe veelheden naar Belgische stort plaatsen vervoeren. Volgens het hof is de mededeling van de ex- Hazerswoudenaar dat de stort plaats Mellery vuil mocht en kon verwerken echter niet ge heel onjuist. De bewering van Kemp dat hij daar stortrechten had. vindt het hof dan ook eer der een 'commerciële overdrij ving' dan een 'leugen'. Het hof kijkt daarbij naar de omstandigheden van dat mo ment waarbij ook chemische af valstoffen lange tijd toch over de grens ging. Verschillende Ne derlandse overheden waren daarvan op de hoogte maar tra den daartegen niet op. Maar ook de Belgische overheid valt volgens het hof veel te verwij ten, omdat zij te weinig deed om haar wetten daadwerkelijk te handhaven. De Koombmg met het stadhuis op de achtergrond. Het toekomstbeeld biedt winkeltjes op de brug waarachter een glazen wintertuin onzichtbaar schuil gaat. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23