Leidsch Dagblad Honger dreigt voor grote Sovjet-steden Berglöiérir 4 HEORON VANROYC.S. Restaurateur weerspreekt overschilderenNewman' "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, is Van den Bergh een prima werkgever" 'Scholing werkloze belonen' Run op Queen-platen na dood Mercury HEES&HES ji n| I BINNENLAND BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN RELIGIE Schadeclaim te- 'Minderheden te Voedselrellen en Soldaat van Indonesische RK gen Japan is niet langdoodge- regeringscrisis in Oranje weer thuis Kerk: volwassen mogelijk knuffeld' Albanië aan Rapenburg met eigen gezicht Expositie over Rembrandt als molenaarszoon Maxwell al in 1971 ongeschikt bevonden Zaterdag 7 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39720 Losse nummers ƒ1,45 ADVOCATEN Rapenburg 55,2311CH Leiden. Tel. (071) 122362 Beverwijk denkt aan knal ver bod Boeren zouden voedsel achterhouden Het gemeentebestuur van Be verwijk vrar~"-J~ klem geen steken iij de Nieuwe Kerkbuurt, Volgens woordvoerder Hermus zijn veel buurtbewoners zo schokt door de gasexplosie dinsdag, dat het gemeentebe stuur ernstige psychische gevol gen vreest van knalvuurwerk ir het gebied. De gemeente verbiedt afste ken van vuurwerk nog niet. Vol gende week volgt overleg van de gemeente met alle buurtbewo ners over de vraag of ze een knalverbod Laboratorium ontdekt huisschildersverf AMSTERDAM GPD/ANP EEN VERTROUWDE NAAM IN HUIZEN 071140745i Sovjet-president Gorbatsjov heeft de presidenten van vier republieken gevraagd met spoed voedsel naar Mos kou te sturen. Volgens Gorbatsjov zijn de voorraden vlees, suiker en spijsolie in Moskou nog maar voor enkele dagen toereikend. De media meldden gisteren dat ook in andere grote steden voedsel zo schaars is dat het publiek steeds vaker probeert het met geweld te bemachtigen. In de republiek Rusland zouden boeren voedsel achter hou den in de hoop straks van omhoog schietende prijzen te profiteren. slissende stap naar de vrije markt. De tekorten kunnen massale protesten veroorzaken tegen de democratische hervor mingen", aldus Gorbatsjov. De president van de Russische Fe deratie, Jeltsin, bevestigde giste ren nog eens dat Rusland de prijzen loslaat op 16 december. MOSKOU» HANSCELEUNSE CORRESPONDENT De Oekraïne, Witrusland, Ka- zachstan en Moldavië zouden hulp moeten bieden; eerder te kenden zij een akkoord over voedselleveringen. „We staan aan de vooravond van een be- Dan worden enorme prijsver hogingen verwacht. In Moskou kwam het gisteren tot protesten tegen de nijpende voedselsituatie. Dat gebeurde onder meer toen Jeltsin bij de Kremlin-muur een krans legde bij het graf van de onbekende soldaat. Veteranen herdachten daar de overwinning op Hitler- Duitsland. Volgens persbureau Tass schreeuwden zij 'Weg met de junta van presidenten' (Gor batsjov en Jeltsin). Gorbatsjov zelf en anderen hebben gewaarschuwd voor een staatsgreep, gedragen door straatprotesten. Het tv-joumaal toonde gisteravond beelden van ontevreden mijnwerkers in Si berië. Die zouden nog maar 300 gram brood per dag krijgen. Een krant in Litouwen waarschuwde voor een staatsgreep in deze Baltische republiek. Gorbatsjov heeft Litouwen verantwoorde lijk gesteld voor de tekorten in Moskou en beschuldigd van discriminatie van de Russische minderheid. Tegen deze onrustige achter grond zal Jeltsin dit weekeinde in de Witrussische hoofdstad Minsk gesprekken voeren over samenweridng met de Oekraïne en Witrusland. De Oekraïnse president Kravtsjoek wil samen werking tussen de voormalige Sovjet-republieken naar EG- voorbeeld. Als opstap wil hij eerst een mini-verband van de ze drie Slavische republieken van de grond krijgen. De Newyorkse restaurateur Da niel Goldreyer ontkende gister avond ten stelligste („Het is een leugen") dat hij het schilderij Who's afraid of Red, Yellow and Blue van Bamett Newman heeft overgeschilderd. Bij onderzoek heeft het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk echter vastge steld dat Goldreyer grote delen van het in 1986 ernstig verniel de doek heeft bedekt met een laag 'huisschildersverf. Het onderzoeksrapport geeft voedsel aan de al maanden in wetenschappelijke kring geuite kritiek op Goldreyers restaura tie. Zo wijkt de bovenste verf laag van het schilderij in sa menstelling sterk af van de verf op lijnoliebasis die Newman ge bruikte. Goldreyer heeft altijd gesteld dat hij alleen twee mil joen puntjes verf heeft aange bracht in de messneden op het zwaar beschadigde doek, maar blijkt met zijn aanpak nu toch de internationale restauratie- Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111^, Zwarteweg 20, 2201 AC Noordwijk zorgingsstaat. Wolfson wil on- -der meer dat organisaties in de sociale zekerheid die uitkerin gen verstrekken, worden losge koppeld van organisaties die bezig zijn mensen met een uit kering weer aan de slag te krij- Opbrengst 'Bohemian Rhapsody' naar aidsbestrijding HEEMSTEDE JOHN OOMKES Na het plotselinge overlijden van zanger Freddie Mercury, vorige week maandag, zijn de verkopen van Queen-albums volgens het in Heemstede ge vestigde platenconcern EMI Bo- vema 'gigantisch' gestegen. Vol gens productmanager Connie Kemp doet de reactie van het publiek sterk denken aan de respons op het overlijden van John Lennon (1980) en Elvis Presley (1977). Exacte aantallen verstrekt de platenfirma niet, maar volgens EMI loopt de verkoop in de vele tienduizenden. Productmana ger Kemp: „We zijn verrast door de omvang van de reactie. In Nederland wijzen de aantallen op heftiger emoties dan in Bel gië, waar de verkoop van Queen-platen achter blijft. Uit de detailhandel hoor ik verha len over mensen die met 700 gulden in de hand de platen zaak binnenkomen en zich alle achttien CD's van Queen willen aanschaffen." t Greatest Hits, dl. 2, de compi latie van latere hits uit de loop baan van de Engelse band werd op 28 oktober uitgebracht De plaat verkocht goed, maar na het heengaan van Mercury lie pen de verkopen zo op, dat de CD inmiddels de platina status (verkoop van meer dan 100.000 exemplaren) heeft bereikt. Ook uit Italië, Frankrijk, Spanje en Duitsland komen berichten over een hausse in Queen. De actuele Queen-single The Show must go on zakte op het mo ment van Mercury's dood, maar stijgt momenteel weer in de hit lijsten. Op 9 december brengt de band als eerbetoon aan zijn «verleden zanger Queen's grootste hitsingle Bohemian Rhapsody (1975) opnieuw uit. Op de b-kant van het plaatje prijkt dit keer These are the Days of Our Life, een track van Queen's meest recente studioal bum Innuendo. Enkele maan den voor zijn overlijden ver scheen een zwaar gegrimeerde Mercury nog eenmaal voor de camera's en speelde hij een be langrijke rol bij de vervaardiging van een videoclip voor These are the Days of Our Life. De gehele opbrengst van het plaatje zal ten goede komen aan de Terrence Higgins Trust, een Britse organisatie die ter nage dachtenis aan een andere aids- patiënt fondsen werft ter be strijding van de gevreesde im- muunziekte. Die donatie is in overeenstemming met de laatste wens van Mercury, die zijn fans een dag voor zijn over lijden vroeg te helpen bij de strijd tegen aids. De voorbestellingen die de detailhandel in Engeland heeft geplaatst voor de single, over schrijden de half miljoen exem plaren, zodat het zeker lijkt dat het plaatje met Kerst de hitlijs- ten zal aanvoeren. In Neder land, waar de singleverkopen over de gehele linie zijn inge zakt tot beneden de vijf procent van de totale platenomzet, wordt niettemin gedacht aan een omzet van 100.000 exem plaren. Het Spaans Olympisch Comi té, dat verantwoordelijk de organisatie van de Spelen in 1992 te Barcelona, heeft inmid dels ook op het overlijden van Mercury gereageerd. Tijdens dé openingsplechtigheid zal de vi deoclip van Barcelona worden uitgezonden. Dit eerbetoon aan de Catalaanse hoofdstad voerde de Queen-zanger in duet uit met de Spaanse opéradiva Montserrat Cabbalé. Nadat Mercury vorige week donderdag in stilte was gecre meerd, maakten zijn Queen- collegae bekend dat zij nog een maal de studio in gaan. De band is voornemens een musi cal op te dragen aan Mercury's nagedachtenis. Het zal niet het laatste zijn dat van Que'en wordt vernomen: er liggen nog veel ongebruikte opnamen van Mercury en consorten op de plank bij EMI. ISRAËLISCH RESTAURANT Haarlemmerstraat 315 (hoek Havenplein) Leiden. Tel. 071-121368 NIEUW GEOPEND! - Lunch en diner - Genieten van Israëlische en Turkse specialiteiten in een perfecte ambiance - Div. wijnsoorten uit o.a. Israël en Turkije I Dagelijks geopend van 11.00 00.00 uui codes te hebben geschonden. Directeur Wim Beeren van het Stedelijk Museum in Am sterdam eist meer duidelijkheid over Goldreyers restauratieme thode. Volgens hem moet des noods een contra-expertise, op kosten van de restaurateur, uit komst bieden. Wel blijft Beeren bij zijn standpunt dat het eind resultaat goed en tot tevreden heid stemmend is: „Restauratie is beoogd en op vele onderde len geslaagd; het werk is er weer als volwaardig schilderij. De Amsterdamse gemeente raadsleden E. Bakker (D66) en A. Grewel (PvdA) hebben in een eerste reactie zware kritiek geuit op Goldreyer en de houding van het Stedelijk. „Het museum heeft zich niet aan internationa le codes gehouden", aldus Bak ker. die meent dat het schilderij onherstelbaar is beschadigd. Hij noemde het een schande dat de restauratie inmiddels bijna een miljoen heeft gevergd. Het Am sterdamse college van "B W geeft pas dinsdag i dvocaten Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. HET WOORD IS AAN Abraham Ibn Esra VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten J Feiten en meningen Financiën Info Religie - Sport- Zaterdags Bijvoegsel 35 t/m 43 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 15 HET WEER Weersverwachting varf het KNMI Minder zon Wolkenvelden en droog. In de ochtend plaatselijk mist Middag- temperatuur ongeveer 4 graden. Zwakke tot matige noordwestelij ke wind, rond kracht 3. "Chemisch afval vernietigen met kernbom' MOSKOU GPD Mensen met een uitkering die meedoen aan scholings- en werkervaringsprojecten, of an dere activiteiten die hen helpen snel weer aan de slag te komen, moeten als beloning een toeslag gen. op hun uitkering krijgen. Beide soorten organisaties Dit idee heeft de commissie- moeten betaald worden op ba- Wolfson gelanceerd. Deze sis van hun prestaties. Dat kan Zeker 18 mensen kwamen gisteren om bij een kettingbotsing in de buurt van de stad Bilbao in Spaans Baskenland. Tientallen mensen raakten ge- PvdA-commissie maakt een no- door sociale premies per be- wond bij de botsing op de autoweg van Bilbao naar San Sebastian. Rook, mogelijk van een nabij gelegen fabriek, is waarschijnlijk de oorzaak ge- ta over de toekomst van de ver- drijfstak te laten verschillen. weest van het ongeluk. Bij het ongeluk waren 24 auto's betrokken, waarvan er 18 volledig uitbrandden. foto epa BIJVOEGSEL Vijftig jaar na Pearl harbor: is de zaak met de Amerikaanse atoombommen op Hiroshima en Nagasaki niet aardig quitte? Nijenröde maakt zich op voor de laatste ronde: 'Een manier van leven bij de vuilnisbak gezet'. Exodus van psychiatrische patiënten uit bossen en duinen in Noordwijkerhout Denkwijzer: behoeftegerichte mannen en contactgerichte vrouwen. Zanger Barry white trekt ten strijde tegen de verloedering. „Het beest is onder ons." Orkestviolist Wilhelm paul meentzen koestert de chaos ir zijn bestaan. Fotobijschrift over Vukovar Veel lezers hebben zich ge stoord aan het onderschrift bij de foto uit het Kroatische Vuko var op de voorpagina van zater dag 30 november. Dit werd als ongepast en smakeloos ervaren. Het onderschrift was evenwel J 'Nummer niet als zodanig bedoeld. De be trokken redacteur heeft met een I Handteker wat cynische tekst de absurdi- I teit van de zo veel ellende brem I gende burgeroorlog in joegosla- I D"e bon vië willen benadrukken. In die I opzet is hij kennelijk niet ge slaagd. Er is een verkeerde in schatting gemaakt. De bood schap die overgebracht moest worden is niet overgekomen en heeft tot ergernis en misver stand geleid. Daarvoor wil ik u mijn excuses aanbieden, met de verzekering dat in het vervolg nog zorgvuldiger naar de onder schriften zal worden gekeken. De hoofdredacteur De Sovjet-firma Tsjetek wil met kernbommen chemisch afval vernietigen. De warmte die bij de (ondergrdtidse) explosie vrij komt, moet het afval verbran den. Volgens Valeri Siderov, topman van Tsjetek, wordt in juni volgend jaar een proef ge daan op Nova Zembla. Het gaat daarbij om de verbranding van duizend ton chemisch afval uit het buitenland. Tsjetek heeft contact met chemische bedrij ven uit Scandinavië, Duitsland en de VS. Door de akkoorden voor ver mindering van het aantal kern wapens vallen er ontslagen in de wapenindustrie. Weten schappers die werkten aan het Sovjet-kernwapenprogramma hebben met de oprichting van Tsjetek werkloosheid weten te voorkomen. Mijn abonnement botael ik daarna Per maand (126,45) via automa- I tische betaling' Per kwartaal (f 76.75) via accept- I giro. Per kwartaal (f 76.75) via auto- matische betaling' Naam en voorletters. I Telefoon (i v m. controle bezorging) I r I bank/girorekening: Leid «eb Dagblad woordnommer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1