Vrije tijd Je hebt er nog iets aan Beregoed Een vleugje 'Art Noveau' irx r Schaakspel Bottleneck Spel voor handige en supersnelle 'kids' Zaterdag 7 december 1991 Redactie* 023-150263 HENRIETJE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving; JAKELIEN PAULUS DINGEN Zelfs de verpakking hoef je niet meer weg te gooien. De heren - lingerieserie Traveller van Lova ble zit verpakt in tasjes die han dig zijn op reis. Zo haal je de pyjama uit een shirtcase (voor overhemden) en de verpakking van de boxer kan later dienen om je stropdassen in mee te ne men 59,95) en die van de slip 39,95) kan dienst doen als toilettas. De tasjes zijn zijn uit gevoerd in zwart met een rood biesje. Meer informatie Lovable, tel. 020 - 6159965. Beren zijn de laatste tijd razend populair. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Mepal een eetset gedecoreerd met beren uitbrengt. Bij dit kindersetje Rinaldo (plat en diep bord, kop en schotel) geeft Mepal in deze cadeautjestijd de beer Rinaldo in pluche cadeau. De prijzen 9,95 tot 39,95. Meer informatie: tel. 05730 - 52332. Voor liefhebbers van Art Nouveau ontwik kelde Stovax de tegelcollectie 'Original Sty le'. Er zijn drie thema's: Engels Delft: Victo rian en schilderingen van Alphonse Mucha. Met deze tegels kun je de hele badkamer of keuken bekleden maar je kunt ook één ge decoreerde tegel of een tegeltableau (laten) aanbrengen. Een losse tegel kost 28,-, een tableau van drie tegels kost 86,-. Meer in formatie Stovax BV, tel. 01793 - 1491. NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Sdirama Ken Vos Paul Korenhof Michael Jackson 'Dangerous' (Sony) De titel doet anders vermoeden, maar Jackson speelt gewoon op safe met de dertien nummers op deze cd met een speelduur van dik vijf kwartier Net als vorige keren komt hij in twee gedaanten tot ons. Eerst als het wulpse knaapje dat zijn hitsig heid omzet in computerge stuurde, extreem strak gespeel de dansnummers. En naarmate het album vordert verandert hij steeds meer in de naïeve we reldverbeteraar die zijn maat schappelijke betrokkenheid uit in pompeuze gospel-ballads van het type 'We are the world'. Toch is 'Dangerous' een sterke plaat. De teleurstelling over het uitblijven van vernieuwingen wordt voor een groot deel weg genomen door het sterke mate riaal. (WK) Stevie Ray Vaughan -*• 'The sky Is crying' (Sony) Broer Jimmie (van de voormali ge Fabulous Thunderbirds) re gelde deze postume compilatie van de Amerikaanse gitarist- zanger Stevie Ray Vaughan, die vorig jaar augustus omkwam bij een helikopter-ongeval. De tien nummers op deze cd, die krap veertig minuutjes duurt, zijn overschotjes van vorige albums. Zoals wel vaker bij dit soort ver zamelingen blijft de luisteraar verbijsterd achter: waarom in hemelsnaam hebben deze nummers de plaat toen niet ge haald? Het is moeilijk om de ogen droog te houden bij SRV's tedere versie van Hendrix' 'Little Wing'. Ook met 'Life by the drop', de enige opname van SRV op de akoestische gitaar, wordt de gevoelige snaar ge raakt. SRV's ontluikende be langstelling voor jazz klinkt door in het zeer subtiele 'Chit- lins Con Carne'. In 'Wham' ho ren we hem op topsnelheid, en 'Boot Hill' is lekker vette blues- rock met SRV op slidegitaar. Wat een variatie en wat een klasse. Jimmy moet op zoek naar nog meer bewijsmateriaal dat zijn broer een van de besten Was. (WK) Mariah Carey - 'Emotions' (Co lumbia) Sinds haar spectaculaire cd-de- buut in 1990 is Mariah Carey overladen met tal van awards en andere onderscheidingen, en niet geheel ten onrechte. Deze Newyorkse dochter van een operazangeres kon onder tame lijk ideale omstandigheden uit groeien tot wat ze thans is: een zangeres met een ongekend stembereik (haar hoogste falset gaat desnoods nóg een octaaf hoger moeiteloos in een piep toon oveT), een losse hand van songs schrijven en een zeer emotionele frasering die beslist iets toevoegt aan de beste tradi- tities van de gepopulariseerde rhythm blues in de VS. Ook haar produktie-aandeel en de vocale arrangementen op het tweede album 'Emotions' getui gen van een buitenissig muzi kaal talent, al bestookt ze met al dat fraais tot nu toe voorname lijk nog het emotionele land schap van 18- tot 25-jarigen. Wie het zoetgevooisde materi aal van Whitney Houston een beetje beu is, moet maar eens op Carey overstappen. (WS) Frank Boeijen - "Wilde Bloemen' (Ariola) Zolang de mens van tijd tot tijd eenvoudige instincten koestert, is er gelukldg Frank Boeijen om die te beroeren. Na negen stu dio-albums met zijn inmiddels opgeheven vaste begeleidings groep is er nu de cd 'Wilde Bloemen', die voor hem het be gin van een nieuwe fase mar keert. Met muzikanten als Ro- bert-Jan Stips, Henk Hofstede, Henny Vrienten en Harry Sack- sioni klinkt Boeijen weer een stuk frisser, puntiger ook. Voor al Sacksioni is mooi aanwezig in 'De Koorddanser'. En een hit single als 'Koud in mijn hart' is natuurlijk van een vertederende onschuld. Boeijen moet blijven. (WS) JAZZ Pain Killer - 'Guts Of A Virgin (Ea rache) De labeln&am, de titel, het drukwerk en de naam van de groep wijzen in één richting: noise-muziek van een extreem karakter. Pain Killer bestaat uit John Zom (altsax, stem), Bill Laswell (basgitaar) en Mick Harris (drums, stem). De maxi- cd (speelduur ca. 25 minuten) is een experiment van drie heren die nagaan in hoeverre het mo gelijk is publiek aan een hels ka baal te onderwerpen zonder het gevoel voor klankstructuren te verliezen. Vooral hard afspelen als de buren u lastigvallen dus, en toch nog zelf genieten. Kwa- liteitslawaai dat gelukkig niet te lang duurt, maar wel aanbevo len wordt aan wie hard-core punk en metal wat tam vindt. (KV) Stanley Jordan - 'Stolen Moments' (Blue Note) Deze cd kwam een half jaar eer der uit in Japan onder de titel 'Stairway to the Rainbow', een samentrekking van twee van de bekende stukken die op deze li ve-opname te vinden zijn: 'Stairway to heaven' van Led Zeppelin en 'Over the rainbow'. Stanley Jordan oogstte zes jaar geleden vooral bekendheid door zijn hamertechniek op de hals, zodat hij de mogelijkheid cre- eerde met twee melodielijnen tegelijk te spelen. Een nadeel van deze techniek is dat het moeilijker wordt om met de dy namiek te spelen, zodat zijn spel, ondanks de virtuositeit, vaak nogal vlak klinkt. In die zin gebeurt er weinig onverwachts op deze cd, ook al omdat bege leiders Chamett Moffett en Kenwood Dennard het Jordan niet moeilijk maken, maar de yuppen van de Tokiose club 'Blue Note' (entree 120 tot 150 gulden) vonden het prachtig. Een goede middenmoter, deze uitgave, die vooral voor gitaris ten interessant zal zijn.(JCV) KLASSIEK Mozart - Vioolconcert nr. 1, Ada gio in E, Sinfonia Concertante - Anne-Sophie Mutter (viool), Bru no Giuranna (altviool), Academy of St. Martin in the Fields o.l.v. Sir Een schaakspel voor schakers met een technische knobbel want de stukken van schroeven moet je zelf inelkaar zetten. Dat is geen probleem want er is een duidelijke handleiding bij. De prijs van het schaakspel is 39,95. Meer informatie Ecopart: tel. 02510 - 44812. Neville Marriner (EMI) De nu 28-jarige Anne-Sophie Mutter, ooit als 14-jarig won derkind door Karajan ontdekt, heeft zich ontwikkeld tot een van de waarlijk grote violisten van deze tijd. Zij is tevens een bevlogen en bijzonder sympa thiek musicus voor wie meer dan één modern componist een compositie heeft geschreven (of schrijft). Mozart markeerde in- derijd haar doorbraak, en het is altijd een genot haar daarin te rug te horen, ook als de begelei dingen van Marriner en zijn Academy op deze 'cd van de maand' soms wat al te degelijk- routineus overkomen. Het spel van Mutter blijft onder alle om standigheden warm en stralend van toon, en behoudt ook hier een zelfbewuste spontaniteit. In de Sinfonia Concertante voor viool, altviool en orkest wordt zij op hetzelfde niveau bijge staan door Bruno Giuranna. (PK) Mozart - Aria's uit Le nozze di Figaro, Cosi fan tutte, Don Gio vanni, La clemenza di Tito; con certaria's - Cecilia Bartoli (mezzo sopraan), Andras Schiff (piano) e.a., Wiener Kammerorchester o.l.v. György Fischer (Decca) De jonge Italiaanse Cecilia Bartoli heeft vooral naam ge maakt als Rossini-alt, maar haar prestaties in het Mozart-vak mogen evenmin onderschat worden. Dat blijkt ook uit dit re cital met o.a. een virtuoos ver tolkt 'Ch'io mi scordi di te?", waarin Andrés Schiff op fraaie wijze de pianosolo voor zijn re kening neemt. Het interessant ste zijn echter de operafrag menten met daarbij enkele ari a's die meestal door sopranen gezongen worden. Sommige voorgangsters ontplooiden mis schien iets meer charme, maar Bartoli blijft een markanter per soonlijkheid en is onweerstaan baar in (o.a.) Susanna's 'rozena- ria' uit 'Le nozze di Figaro'.(PK) Twee Rotterdamse studenten verbeterden het van oorsprong Amerikaanse ontwerp voor deze wijnfles-houder. Een hèbbe-ding eigenlijk alleen een volle wijnsfles blijft echt goed staan. De bottleneck is er in verschil lende uitvoeringen en de prijs loopt van 10 tot 20 gulden. Nog net een prijs voor een grapje. Meer informatie: tel. 010 - 4653644. NIEUWE VIDEO'S The Bonfire of the Vanides van Brian de Palma was èéft kort bioscoopleven bescKören/ Tom Hanks speelt er eer^yup in die betrokken raakt bij een aan rijding. Veel stelt het niet voor, maar veel mensen hebben er belang bij om de zaak.op te bla zen en zij brengen Hanks vrij wel tot de bedelstaf>De film is te pretentieus om goed te zijn, maar het is aardig om te zien hoe werkelijk iedereen zich al leen maar laat leiden door ei genbelang. (Warner Home Vi deo) George Armitage maakte Mi ami Blues en dat is een film met een mooi bedacht verhaal. Alec Baldwin is een doorgewinterde misdadiger die zich een beetje boven alle andere wezens ver heven voelt. Hij rooft, bedriegt en zwendelt er lustig op los. Als hij de revolver van een agent heeft veroverd begint hij zich ook als agent te gedragen. Dat schept verwarring bij recher cheur Fred Ward die zich bij herhaling voor schut laat zetten. (RCA) Nikita is de heel verrassende film van Luc Besson. Anne Pa- rillaud is een junkie met het ka rakter van een beest. Na een moordpartij kan ze kiezen tus sen de gevangenis en een klus voor een geheime dienst. Tus sen de bedrijven door verslin gert ze zich aan Jean-Hugues Anglade en dan wordt het ver haal, zoals zo vaak in Franse films, nodeloos ingewikkeld. Het spel is mooi en hef gastrol- letje van Jeanne Moreau is op vallend. (RCA) Karate, actie, spanning en een beetje humor, het is alle maal te vinden in Teenage mu tant Ninja turtles II, the Scret of the Ooze. De eerste film over de schildpadden viel tegen, maar deel twee is een stuk be ter. Regisseur Michael Pres- smann heeft pit in de film ge bracht en zeker flink wat span ning. (Fox Video) J In King of the Kingboxers (Karate Tigers deel 4) is Loren Avedon een zeer in karate be dreven politieman. Hij schopt sneller dan zijn tegenstanders kunnen schieten. In Bangkok echter woont Billy Banks en die is nog fantastischer. Erger dan erg, als het ware. U voelt het al. Loren en Billy slaan aan het matten. Eerst een beetje en ver volgens, als Billy het kersverse vriendinnetje van Loren heeft ontvoerd, heel erg. Actie is er te over en het is heel behoorlijk gefilmd ook. (First release) J Als de keiharde jongens naar King of the Kickboxers kijken moeten ze hun kleine broertjes achter het scherm zetten voor Breathing fire van Lou Kenne dy en Brandon de Wilde. De film is gemaakt met kinderen voor kinderen. Twee halfbroer tjes krijgen te maken met heel slechte bankovervallers. De po litie doet niets, dus de broers gaan aan de slag. Ze krijgen op hun donder tot de anderhalf uur bijna om zijn en dan win.- leens. Toch knap van SPELLETJES Jolanda Oukes Flits de Muis-op zoek naar lekkere hapjes De kwaliteit van een spel is niet altijd zo goed als de prijs doet vermoeden. Iedereen die met enige regelmaat in de speelgoed zaak een nieuw spel uitzoekt, vervolgens met gemengde gevoelens afrekent bij de kassa, heeft deze enorme teleurstelling wel eens meegemaakt. De veelbelovende om schrijving achterop de doos blijkt soms di rect na thuiskomst een grove leugen. Het grootste deel van het spelassortiment ech ter beantwoordt aan de verwachtingen. En dat een goed en leuk spel niet altijd een for se aanslag betekent op het gezinsbudget bewijzen de pocketspellen van Ravensbur- ger. Flits de Muis is een spel waarbij behendig heid en snelheid een grote rol spelen. Neu- rootjes met twee linkerhanden kunnen er beter niet aan beginnen. Het spel is ge schikt voor 3 tot 5 spelers in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. In het doosje de volgende attributen: 1 dub belzijdig speelbord, 1 houten muis (Flits), 1 behendigheidsspelletje, 18 buitkaarten, 1 dobbelsteen en een duidelijke spelbeschrij- ving. Doel van het spel: Flits de muis moet zoveel mogelijk lekkernijen verzamelen. Degene die Flits de grootste buit bezorgt, wint het spel. Voordat het spel begint, worden de buit- kaarten geschud en omgekeerd op tafel ge legd. De jongste van het gezelschap krijgt de dobbelsteen en Flits de muis. Hij zet Flits op het vakje voor het muizenhol en pakt twee buitkaarten van de stapel en legt ze op elkaar in de op het speelbord afge beelde provisiekamer. In eerste instantie wordt gespeeld op het bord met de rode FLITS de muis, een man tegen man strijd. velden. De linkerbuurman van de speler met de muis krijgt het behendigheidsspel en legt dat omgekeerd op tafql. Altijd treden twee spelers tegen elkaar in het strijdperk. De een gooit de dobbelsteen en verplaatst Flits richting provisiekast, de ander probeert zo snel mogelijk de twee muizen van het behendigheidsspel in de val te krijgen. De speler met de muis moet met dezelfde hand gooien als waarmee hij de muis ver zet. De andere hand blijft onder de tafel. Als Flits de provisiekast heeft bereikt, moet hij weer terug naar zijn holletje. Het hol hoeft niet met het precieze aantal punten te wor den bereikt. Terwijl Flits over het speelbord rent, doet de tegenstander verwoede pogingen het bè- hendigheidsspelletje te voltooien. Als dat lukt roept hij keihard 'stop'. De speler met de muis mag niet meer gooien en de muis verzetten. De speler met het behendig heidsspelletje krijgt twee buitkaarten. De ander helemaal niets. Als de speler met de muis er in slaagt de provisiekast te bereiken en pas op de terug weg wordt gestopt, krijgen beide spelers een buitkaart. Als Flits de provisiekast heeft geplunderd en veilig zijn holletje heeft be reikt, krijgt hij twee buitkaarten. Het spel gaat verder in de richting van de wijzers van de klok. De speler met het be hendigheidsspel krijgt Flits de muis, zijn linkerbuurman het spelletje. Het spel is af gelopen als alle buitkaarten zijn verdeeld. Degene met de meeste is de winnaar. Voor gevorderde en supersnelle muizen kan op de achterkant van het speelbord worden gespeeld. De weg naar de provisiekast is korter, dus de speler met het behendig heidsspel moet nog handiger zijn. Flits de Muis is een eenvoudig uitgevoerd spel maar zonder de vaak onnodige toeters en bellen leuk om te spelen. Het traint de behendingheid van de jonge spelers en juist omdat je echt man tegen man strijdt, is het een heel spannend spel. De uitvoering van het spel is simpel doch degelijk. Het leukste attribuut is ongetwij feld Flits zelf, een ferme muis uitgevoerd in brand weerrood Flits de Muis van Ravensburger. Speelduur on geveer drie kwartier tot een uur. Richtprijs tus sen de 10 en 20 gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15