Leidsch Dagblad Glazen wintertuin op Stadhuisplein 39r Delors somber over Eurotop Maastricht BaalhSIOeO BESTOL HOE HOG ZONDER? ■-Ü ïfexez Vrijspraak Kemp van dump in Coupépolder Nieuw woonwagenplan Heerma Vrijdag 6 december 1991 "1 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39719 Losse nummers 1,45 Geen krant ontvangen? HET WOORD IS AAN Want wat is de liefde anders dan dat de minnaar de ziel van zijn ge liefde tot zijn domein maakt en zij in de geest één zijn. José Ortega y Gasset VANDAAG Familieberichten - RTVShow Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Vannacht plaatselijk mist en mini mumtemperaturen van plus 4 gra den aan de kust tot min 4 graden in het zuidoosten van het land. Overdag wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Zwakke tot matige noord westelijke wind, rond kracht 3. Alléén vandaag BRISTOL in LEIDEN I Langegracht 5 (naast DIGROS) I I tel. 071-226154 Donderdag koopavond I I 'Ja. ik naam Mtretfncti*- abonnemant an ontvang da krant ds «erste twee weken gratis. M^bonnement betaal ik daarna: Per maand (f 26.45) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f 76,75) via accept- Naam en voorletters: Telefoon (i.v.m. controle bezorging). Nummer bank/girorekening: Leidsch Oagblad t woordnummer 10050 2300 VB 712141 400053 PERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE 8ronsteeweg Telefoon. 023-21 MAASTRICHT **o** EUROTOP '91 Premier Lubbers ontkent ten stelligste dat hij stiekem on derhandelt met de Franse pre sident Mitterrand om de Eu ropese centrale bank in Am sterdam te krijgen. Berichten dat hij in ruil daarvoor de Franse wens zou steunen om het Europarlement definitief in Straatsburg te zetelen, noemde Lubbers gisteren in de Tweede Kamer een 'canard' (blunder). De gevechten rond de zetels van Europarlement en Euro bank waarvoor Amsterdam trouwens in het Duitse Frank furt een geduchte rivaal heeft zijn maar twee van de vele twisten en misverstanden tus sen de twaalf EG-landen. De weg naar een Verenigd Europa lijkt dan ook nog erg lang. Toch moeten maandag en dinsdag in Maastricht knopen worden doorgehakt over de vorming van een politieke én een economische en monetaire unie. Vandaag vindt u in uw krant vier extra pagina's, waarin de onderwerpen van gesprek tus sen de twaalf regeringsleiders voor u op een rijtje zijn gezet. FEITEN EN MENINGEN Steeds meer Amerikanen 'lo zen' hun oma BINNENLAND buiiënlaimu Bart Tromp houdt Maxwells imperi- tirade tegen Jos um wordt snel van Kemenade verkocht Stevenshof klaagt over uitblijven kindercrèche Galeries uit regio Meeste dronken op Zuidneder- automobilisten in landse beurs Zuid-Holland Forse ingrepen moeten Leidse centrum aantrekkelijker maken Op het Stadhuisplein in Leiden moet een wintertuinach tige uitspanning komen met veel glas en planten, zo hoog dat alleen de toren van het stadhuis zichtbaar blijft. Onder dit Leidse 'Chrystal Palace' in de binnenstad kan een parkeergelegenheid voor auto's worden aangelegd. Als de wintertuin er niet komt, kan de begane grond van het stadhuis worden gebruikt voor kantoren en winkels. leidenkarel berkhout Aalmarkt. De bouw van deze Sleutelhof, die gelijk moet op- Dat zijn enkele aanbevelingen gaan met de verbouwing van de uit een vanochtend verschenen Stadsgehoorzaal tot een mu- rapport van het adviesbureau ziekcentrum, is het speerpunt BRO om de kwaliteit en de aan- in het plan om de binnenstad trekkingskracht van de Leidse op te schroeven, binnenstad te vergroten. Deze Volgens BRO, dat het onder krant meldde onlangs al het ad- zoek uitvoerde in opdracht van vies uit hetzelfde rapport om de gemeente en de midden een nieuw luxueus winkelcen- stand, ontbreekt het in het Leid- trum te bouwen in het 'gat' aan se winkelcentrum aan kwaliteit en samenhang. Sterke punten zoals het water, de musea en de talloze monumenten worden te weinig benut. In het rapport worden dan ook verscheidene projecten voorgesteld om de binnenstad aantrekkelijk te ma ken voor de bezoeker die voor het plezier komt winkelen. Om het gebied bij het stad huis op te knappen worden be halve de glazen wintertuin nog andere voorstellen gedaan. In de zijbeuken van de overdekte Koornbrug moeten winkels of# kantoren worden gevestigd, die recht doen aan de typische stijl van de onlangs gerestaureerde brug. Langs de Koornbrugsteeg moet tussen het stadhuis en de Nieuwe Rijn een glazen wand komen, die van het 'trouw- straatje' weer een echte steeg maakt. Het gebied bij de Burcht en de Hooglandsekerkgracht moet bij het winkel- en wandelgebied worden getrokken, door er kunsthandels, galeries en an tiekwinkels te vestigen. Een we kelijkse kunstmarkt moet be zoekers lokken naar deze toeris tisch aantrekkelijke plaats. In de gebouwen van het Museum voor Geologie en Mineralogie kan een stadshotel worden ge vestigd. Pagina Leiden: Geen auto's en betere horeca op Beesten markt De voormalige vuiltransporteur Simon Kemp is vanmorgen door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk. Het hof sprak Kemp, tegen wie zes jaar was geëist, vrij van alle milieudelic ten. Ook van het storten in de Alphense Coup! vrijgesproken, woudenaar is alleen veroor deeld voor omkoping van amb tenaren, valsheid in geschrifte en deelneming aan een verbo den rechtspersoon. De raadsvrouw van Kemp was opgetogen over het arrest van het Haagse hof. „Het bete kent dat 90 procent van mijn verweer is gehonoreerd", zo re ageerde mr. Y. van Boxel van morgen direct na de uitspraak. Doordat Kemp is vrijgesproken voor het storten van zeer grote hoeveelheden chemisch afval in ier, is het volger iwaarschijnlijk dat de Nederlandse staat nog een schadevergoeding van haar Een 34-jarige Leidenaar heeft gisteren de 49-jarige eigenaar van café Het Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt en zijn echtgenote (48) neergeschoten. Het slachtoffer werd geraakt in de buurt van de schouder, zijn. vrouw bij de borst. Toch bleken de verwondingen mee te vallen. Het duo werd na een korte be handeling tegen middernacht uit het Academisch'Ziekenhuis ontslagen. De dader kwam gisteravond omstreeks tien uur het café bin nen. Daar ontstond een ruzie, waarop hij een pistool trok en de uitbaters neerschoot. Op het moment van de schietpartij was slechts een handjevol bezoekers in het café. Toen de gealar meerde politie arriveerde, zat de schutter rustig aan een tafel tje, met het wapen in de hand. Hij kon zonder problemen wor den gearresteerd. De verdachte heeft de bezoekers van het café niet bedreigd. Volgens getuigen was de da der eerder op de avond in een ander café aan de Nieuwe Bees tenmarkt geweest. Hij kwam daar binnen met een groot ver band om zijn arm. In de kroeg had hij het verband afgewik keld, waarna bleek dat hij er een vuurwapen onder verborg. Met het wapen in de hand is hij naar 't Centrum gegaan, waar de schietpartij volgde. Lubbers: Democratische paragraaf 'zwakkeplek' NIEUWSLIJN Ambtenaar bijt vrouw in oor Een ambtenaar in de Haarlemmermeer is een week geschorst omdat hij een vrouwelijke collega in haar oor heeft gebeten. On der het roepen van: „Wat heb jij een lekkere oren, om in te bij ten gewoon", voegde hij de daad bij het woord. De man staat bekend als iemand die vrouwen regelmatig een klap op het ach terwerk geeft en seksistische opmerkingen maakt. Nu hij een collega heeft gebeten, is hij gestraft met de schorsing. Oud-international Mansveld overleden Aad Mansveld is gisteren op 47-jarige leeftijd overleden. De oud- international leed al enige tijd aan een ongeneeslijke ziekte. Mansveld bepaalde als ADO-speler in de jaren zeventig het ge zicht van het Haagse voetbal. Na ADO speelde hij ook voor Feyenoord en FC Utrecht. Hij kwam zes keer voor het Neder lands elftal uit. Mansveld was de laatste jaren trainer van de Haagse amateurvereniging Laakkwartier. Robson gaat weg bij PSV Bobby Robson heeft zijn vertrek uit Eindhoven aangekondigd. De Engelsman zal PSV na de winterstop officieel meedelen dat hij de club komende zomer verlaat. De coach vertelde dat giste ren na de ochtendtraining. Robson reageerde op de hem voor gelegde stelling dat PSV hem begin volgend jaar onmogelijk een nieuw contract kan aanbieden. „Ik realiseer me dat. PSV wil in ternationaal meedoen en dat is weer niet gelukt. Dat is niet mijn schuld, maar ik ken de wetten in de voetballerij." Zie ook pagina 17 cliënt zal eisen. De staat wilde Kemp laten opdraaien voor de schade in Alphen en eist 10 mil joen gulden. Het Haagse hof volgde op dat punt het verweer van Kemps raadsvrouw. Kemp werd vorig jaar door de rechtbank, waar hij 4,5 jaar en 100.00 gulden boete kreeg, mede veroordeeld op een wet die is bestemd voor waren die nog een waarde bezitten. Af val heeft volgens Van Boxel geen restwaarde meer. Zij vond de wet, die bij voorbeeld wordt gebruikt bij vergiftiging van goederen, niet van toepassing op illegaal storten van afval. Procureur generaal mr. A. Couzijn wilde na afloop geen commentaar geven op het ar rest. Wel stelde zij tijdens de zit ting van enkele weken geleden dat zij beslist in cassatie bij de Hoge Raad zou gaan wanneer het hof Kemp zou vrijspreken van de milieudelicten. Kroegbaas en vrouw in Leiden neergeschoten LEIDEN Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) zal zijn plan aan passen om de huren voor woonwagenbewoners te verho gen. Hij zal daarbij rekening houden met een advies van de Raad voor de Volkshuisvesting (Ravo) om bij het berekenen van die huren een puntenwaar deringsstelsel te hanteren, zoals dat ook gebeurt bij huurwonin gen. Heerma heeft dat gisteren ge zegd in een overleg met de Tweede Kamer. Hij kwam tot zijn toezegging, nadat alle frac ties zijn huidige plan hadden af gewezen. Zij vonden de lasten verhogingen voor woonwagen bewoners te fors. Heerma wil de huren van standplaatsen op dezelfde ma nier gaan berekenen als dat ge beurt bij die van sociale huur woningen. Dat heeft tot gevolg dat die'huren in 1993 drastisch omhoog gaan. Om de gevolgen voor de woonwagenbewoners te verzachten, ontvangen zij tot het jaar 2003 een toeslag. Netto komt de huurverhoging dan uit op 13 procent per jaar. De Ka mer vreest dat het gevolg ervan is dat „woonwagenbewoners in een huis worden gejaagd", zoals CDA'er Koetje het uitdrukte. De Kamer verzocht Heerma daarom een nieuw plan te ma ken, waarbij rekening wordt ge houden met het enkele dagen geleden verschenen Ravo-ad- vies. De staatssecretaris zegde toe daar in februari mee te ko men. Hij waarschuwde wel dat het voorstel van de Ravo aan zienlijk duurder is. De woonwagenbewoners hebben de afgelopen dagen fel geprotesteerd tegen de lasten verhoging. Vierduizend van hen zegden hun huurcontract met de gemeente op. De uitkomst van het kamerdebat is voor hen geen aanleiding de acties te sta ken. Volgens een woordvoerder is het nog volstrekt onduidelijk hoe het nieuwe voorstel er uit gaat zien. brussel/pen haag hans de bruun margreet vermeulen Drie dagen voor de EG-top in Maastricht groeien de twijfels over de afloop. De voorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Jacques Delors, was gisteren somber. Ook EG-diplo- maten benadrukken dat er nog enkele zeer moeilijk oplosbare problemen liggen. Premier Lub bers waarschuwde de,Tweede Kamer gisteren dat 'Maastricht', misschien niet oplevert wat Ne derland wenst. Delors verwacht dat de twaalf regeringsleiders het wel eens zullen worden over de nieuwe verdragen over een economi sche, monetaire en politieke unie. Maar hij vreest dat zij zo veel compromissen zullen slui ten dat een sterk verwaterd eindresultaat overblijft. Hij waarschuwde tegen het sluiten van een verdrag 'tegen elke prijs'. „De wereld staat geen slecht akkoord toe." Alle landen in Europa richten hun ogen op ons, zo waarschuwde hij. Zij willen een evenwichtig Europa dat de dreigende insta biliteit in Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie het hoofd kan bieden. Delors dreigde verkapt met aftreden als het resultaat van Maastricht te min is. Delors, ho ge Britse en Nederlandse EG-di- plomaten die niet willen wor den genoemd, noemen drie hoofdproblemen waarop de Maastrichtse top kan misluk ken. Hoofdpunt is het sociale be leid. Op Groot-Brittannië na willen alle lidstaten de EG meer bevoegdheden geven en daar over bij gekwalificeerde meer derheid besluiten. Londen vindt dat de EG zich niet met het so ciale beleid moet bemoeien en eist daarom dat alleen unaniem kan worden beslist. Tweede breekpunt is de economische steun aan de ar me Zuideuropese landen, zodat die sneller kunnen voldoen aan de eisen voor deelname aan de economische en monetaire unie. Spanje heeft al gedreigd met een veto. Derde probleem is de vraag of Groot-Brittannië en Dene marken de mogelijkheid moe- Met het oog op de komende Europese top op 9 en 10 december worden in Maastricht de nodige veiligheidsmaatregelen getroffen. Gisteren legden genietroepen prikkeldraad rond het provinciehuis. foto anp ten krijgen om pas in 1996 te beslissen over deelname aan de laatste fase van de monetaire unie, compleet met één Eu- ropesemunt. Premier Lubbers noemde gis teren het democratische gehalte van de ontwerp-tekst voor de politieke unie een „zwakke plek". De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen dat de besluit vorming in Europa steeds onde- mocratischer wordt. De natio nale parlementen van de lidsta ten moeten het verdrag van Maastricht achteraf goedkeuren of verwerpen. Nederland is wel licht niet tevreden, „maar dat is nog geen reden het verdrag af te wijzen", vindt Lubbers. Haarlemmerstraat 179 Leiden. Tel. 071-142940 ■5 MEUBELPROMENADE KATWIJK Wie topmerken draagt, lét meer op kwaliteit en stijl dan op prijs. Op dat niveau zijn kortingen zelfs een beetje ongepast. Maar wat doe je als de rekken snel r leeg moeten met het oog op de verbouwing?! JB» Dan maar een keer geheel tegen de etiquette afdalen naar koopjesniveau. Met kortingen tot 50 Zolang de voorraad strekt! aaIaj style-S mHHaPl „Tenseel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1