Buitenland Bonn hoopt op akkoord gijzelaars Duitsland boycot Servië Pan Am definitief aan de grond Keuze stafchef kan lot Bush bepalen Caribinieri op de bres voor president Cossiga Arts gelooft verhaal van slachtoffer Smith Warm welkom Anderson Een Sovjet-militair inspecteert een treinlading militaire voertuigen, die op een goederenstation in Duitsland gereed staat voor transport naar de Sovjetunie. De terugtrekking van Sovjet-troepen uit oostelijk Duitsland is in volle gang foto epa Vredesberaad is verdaagd De vredesbesprekingen over het Midden-Oosten in Washington zijn gisteren na nog geen uur verdaagd nadat Israël, zoals ver wacht, niet was komen opdagen voor de tweede ronde. Als een „gebaar van goede wil" liet de Israëlische premier Shamir zijn eis vallen dat bilaterale onder handelingen met de drie Arabi sche delegaties op aparte tijd stippen dienen te worden ge houden. Tevens opperden Israëlische functionarissen de mogelijkheid om deel te nemen aan bepaalde besprekingen vóór de hoofdde legatie dit weekeinde in Was hington arriveert. BONN-ZAGREB-BELGRADO Rtr-AP Duitsland heeft Joegoslavië gis teren verder onder druk gezet door met onmiddellijke ingang het lucht-, scheepvaart- en weg verkeer met de republieken Ser vië en Montenegro op te schor ten. „Deze maatregel is gericht tegen de republieken Servië en Montenegro, in het bijzonder tegen Servië", zei regerings woordvoerder Vogel. Wat betreft het luchttransport betekent dit dat de Joegoslavi sche luchtvaartmaatschappij JAT niet meer op Duitsland mag vliegen. „Ze beschikken niet langer over landingsrechten in Duitsland", zei Vogel. Kroatië meent inmiddels aan alle Duitse voorwaarden voor erkenning te hebben voldaan, nu het parlement in Zagreb gis teren een wet heeft aangeno men waarin de rechten van de Servische minderheid worden beschermd. De wet legt de rechten vast van de 600.0000 Serviërs in Kroatië, een eis die Duitsland als voorwaarde stelde bij erken ning van de republiek. De wet is gebaseerd op een overeenkomst die de Joegoslavische partijen in Den Haag met de Europese Ge meenschap hebben gesloten. In het voorstel krijgen gebie den waar Serviërs in de meer derheid zijn een ruime mate van autonomie, zoals eigen po litie, eigen rechtbanken en een eigen regering. De omstreden gebieden meer dan een der de van het Kroatisch grondge bied staan nu onder controle van het federale leger en van Servische milities die fel gekant zijn tegen Kroatische onafhan kelijkheid. VN-afgezant Cyrus Vance heeft gisteren in Belgrado nog maals bij de legerleiding aange drongen op het respecteren van het staakt-het-vuren. Volgens Vance is het met name het leger dat nog steeds aanvallen uit voert op Kroatische dorpen en steden. Zonder wapenstilstand willen de VN geen vredesmacht naar Joegoslavië sturen. De binnenlandse ellende van president Ge orge Bush blijft groeien. Hij staat voor de lastige beslissing een nieuwe stafchef voor het Witte Huis te moeten benoemen, sinds John Sununu gisteren ontslag heeft geno men. David Duke, de ex-nazi uit Louisiana, heeft zich gisteren gênant genoeg voor Bush voor de Repunlikeinse partij kandi daat gesteld voor het presidentschap. En de statistieken over de Amerikaanse economie gaan er steeds somberder uitzien. Bush's keuze voor zijn nieuwe stafchef zal de eerste aanwijzing zijn voor de strategie van het Witte Huis in de elf maanden die het nog scheiden van de presidentsverkie zingen. Die keuze kan ook beslissend zijn voor de vraag of Bush na januari 1993 nog president zal zijn. De functie van stafchef verandert met iedere president van vorm en van belang. Bush en zijn nieuwe chef staan voor een di lemma. Zij moeten besluiten of ze tegemoet zullen komen aan een uitdaging van de Re publikeinse rechtervleugel, door te buigen voor het dogma van belastingverlaging uit het tijdperk-Reagan. Of dat ze een spaak in het Democratische wiel zullen steken door de voorkeur te geven aan een meer actief, interveniërend binnenlands beleid. In beide gevallen wordt de bewegingsvrij heid van het Witte Huis ingeperkt door de nalatenschap van de jaren Reagan. Daartoe behoort onder andere een begrotingstekort, dat volgend jaar waarschijnlijk 600 miljard gulden zal bedragen. De onvrede van de rechtervleugel met Bush werd gisteren onderstreept door de aan kondiging van David Duke, de verliezer van de onlangs gehouden gouverneursverkie zingen in Louisiana, dat hij volgend jaar aan een tiental Republikeinse voorverkie zingen zou meedoen. Duke beschuldigt de president van het 'uitverkopen' van de Re publikeinse partij. Zijn doel is een aanzien lijke groep gedelegeerden achter zich te krijgen die volgend jaar augustus naar de conventie in Houston gaan. Duke bracht een aantal populistische onderwerpen naar voren, zoals belastingverlaging, hervorming van het sociale stelsel en handelsbarrières voor Japan. De taak van de nieuwe stafchef zal zijn om een weg uit te stippelen die anders is dan de huidige paniekerige en grillige koers van het Witte Huis, die afwisselend botst met links en rechts over zaken als de belastin gen en burgerrechten. olgens aanhoudende berichten overweegt Bush de benoeming van Samuel Skinner, zijn minister van verkeer, als zijn nieuwe stafchef. Dit is nogal vreemd omdat Skin ner, net als Sununu, geen ingewijde is in Washington en stafchef traditioneel een functie is voor ingewijden. Maar hij staat dicht bij de vice-president, Dan Quayle, een van de belangrijkste overgebleven conser vatieve talismannen binnen de regering- Bush. Andere kanshebbers zijn onder andere Dick Cheney, de minister van defensie, die het werk ook voor Gerald Ford heeft gedaan en gezegd heeft dat hij niet nog een keer wil, en Carla Hills, de belangrijkste onderhande laar van de president op het gebied van de handel, die de eerste vrouw zou zijn in deze functie. CORRESPONDENT De Italiaanse militaire politie, de carabinieri, is gisteren in de bres gesprongen voor president Cossiga. In een document schrijft de Cocer, een militaire vakbond, dat zij niet langer to lereren dat de president' wordt aangevallen door politici. De militairen zeggen geen middel te zullen schuwen om de presi dent, maar ook de carabinieri zelf, 'zo geliefd bij de Italianen', te beschermen. In Rome is met ontsteltenis gereageerd op het document. Alle politieke partijen, met uit zondering van de neofascis- tische MSI, hebben de carabi nieri scherp veroordeeld. Minis ter Rognoni (defensie) sprak van 'ontoelaatbaar gedrag' en heeft de opstellers van het do cument disciplinaire straffen in het vooruitzicht gesteld. Overigens hebben de militai ren met hun stellingname gere ageerd op een verzoek van de zelfde Cossiga, die uit hoofde van zijn functie opperbevelheb ber is van de strijdkrachten. Tij dens de beëdiging van 550 offi cieren van de carabinieri, afge lopen zaterdag, hekelde de pre sident de oppositie, die hem wil afzetten wegens handelen in strijd met de Grondwet. „Ik handel in strijd met de Grond wet", zo riep Cossiga retorisch, „Beoordelen jullie of dat zo is". De carabinieri lieten er geen gras over groeien. Ze schrijven dat de 'gezagvolle uitvallen' van Cossiga tot doel hebben de mo raal in de Italiaanse instellingen terug te brengen. „Het is niet langer acceptabel dat de politici onverschillig staan ten opzichte van het verval in het land". Dreigend wordt eraan toege voegd: „De carabinieri hebben onvoorwaardelijke trouw ge zworen aan de instellingen en aan de president en zijn bereid zijn zichzelf op te offeren ons geduld moet niet worden mis bruikt". Een huilende vrouw vertelde gisteren de jury dat William Kennedy Smith haar geweld dadig had verkracht op een grasveld voor het landhuis van de Kennedy's. Zij zei: „Ik dacht dat hij me zou vermoor den." De vrouw, wier beschuldi gingen werden vervat in kran tekoppen over de gehele we reld, snikte dermate luid dat de openbare aanklaagster haar vroeg of zij een pauze wilde, maar zij zei dat zij wil de doorgaan. Op de vraag: „Beschouwde u het als een daad van liefde?" schrok zij, haalde diep adem en verklaar de: „Mijn God, nee." Het was de eerste maal dat Smith werd geconfronteerd met de vrouw sinds het ramp zalige weekeinde van 30 maart. Smit stond op toen de donkerharige vrouw hem identificeerde als de man die zij in een discotheek had ont moet. Eerder zei een arts niet te geloven dat de 30-jarige vrouw het verhaal van de ver krachting had verzonnen. Vol gens de arts bleek uit tal van aanwijzingen dat de klaagster inderdaad was verkracht en zou „veel routine met medi sche technieken" zijn vereist om al die bewijzen te verval sen. Een vriendin van het slacht offer. die tijdens een politie verhoor had verklaard dat zij begrepen had dat senator Edward Kennedy bij de ver krachtingsscène had toegege- keken, trok die verklaring gis teren in. De senator, die zelf meerdere malen in proble men is gekomen door buiten echtelijke uitspattingen, ver klaarde dat hij lag te slapen en niets heeft gehoord. VS verwelkomen spijtbetuiging Japan De Amerikaanse regering heeft gisteren de spijtbetuiging van de Japanse minister Watanabe (buitenlandse zaken) over de aanval op Pearl Harbor in de Tweede Wereldoorlog met instemming begroet. Watanabe zei in interview met The Washington Post dat Japan van plan is om officieel zijn spijt te betuigen tegenover het Amerikaanse volk en andere landen waartegen het land in de Tweede Wereldoorlog vocht. Zaterdag is het 50 jaar geleden dat Pearl Harbor, in Hawaii, werd aangevallen. Veel veteranen (foto) zijn al naar Honolulu gereisd voor de herdenkingsbijeenkomst, die zaterdag wordt gehouden. Gorbatsjov kan buitenhuis verliezen Als de Oekraïnse president Kravtsjoek de daad bij het woord voegt en zijn regering zich over alle Sovjet-eigendommen in de republiek ontfermt, raakt Unie-president Gorbatsjov mogelijk zijn buitenhuis op de Krim kwijt. Gisteren schreef de Konisomol- skaja Pravda dat voor de datsja in Foros, waar Gorbatsjov tij dens de mislukte staatsgreep enkele dagen werd vastgehouden, geen uitzondering kan geiden. Als Gorbatsjov ondanks het tu mult in augustus erg aan zijn buitenhuis gehecht is kan hij het altijd nog kopen, maar dan zal hij volgens de krant diep in de buidel moeten tasten. Guiné-Bissau naar stembus Het parlement van Guiné-Bissau heeft gisteren besloten volgend jaar voor het eerst sinds het Westafrikaanse land in 1974 onaf hankelijk werd vrije verkiezingen te houden. Vorige maand kwam met de legalisering van een oppositiepartij, het Democra tisch Front, al een eind aan het eenpartijstelsel. Moskou: Geen roebels voor treinkaartjes Het Sovjet-ministerie voor de spoorwegen heeft gisteren be kendgemaakt dat het geen treinkaartjes meer voor roebels ver koopt aan passagiers die naar het buitenland willen reizen. Re den hiervoor is het aanzienlijke tekort aan harde valuta. De spoorwegen hebben die valuta nodig in het betalingsverkeer met de buitenlandse zustermaatschappijen. De Britse politie wil zich een nieuw imago aanmeten. Dit uit Amerika overgenomen lichtge wicht 'maatpak' kan daar zeker bij helpen. Bovendien biedt het de politie optimale bescher ming bij rellen en demonstra ties. De ontwerper lijkt geïn spireerd te zijn door Robocop. foto ep a george phillips Donderdag 5 december 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HANS BOEZELUN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr). Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN VN-gezant Picco onderhandelt verder Pan Am is gisteren definitief ge stopt met vliegen. Amerika's oudste en meeste bekende vliegmaatschappij zag zich tot die stap genoodzaakt nadat Delta Air lines, de toegezegde financiële hulp voor Pan Am in trok. In januari vroeg het al jaren in grote financiële moeilijkheden verkerende Pan Am surséance van betaling aan. Daarmee was de maatschappij onder finan cieel toezicht van een rechter komen te staan en dat zorgde ervoor dat Pan Am geen kant meer uitkon nadat Delta Air Li nes op z'n belofte was terugge komen. Want de rechter zei dinsdag dat hij, ter bescherming van de schuldeisers van Pan Am, de maatschappij slechts tot woens dagavond 6 uur Amerikaanse tijd (zes uur vroeger dan in Ne- derlnad) de tijd kon geven om een nieuwe financier te vinden. Koortsachtige pogingen om de vliegmaatschappij TWA in een financiële bijdrage te interesse ren, strandden dinsdagavond laat. Gisterochtend werd gezegd dat de maatschappij zal ophou den te bestaan. Daarmee is dan een eind ge komen aan een van de grote pioniers van het commerciële luchtverkeer. Pan Am begon in In Duitsland groeit de hoop dat ook de twee in Libanon gegijzelde ontwikkelingswerkers Strübing en Kemptner, snel worden vrijgelaten. Het tv-station ZDF maakte ge wag van een 'elegante oplossing' waarbij eerst de Duit sers en later de Libanese broers Hamadi worden vrijgela ten. De broers zitten in Duitsland in de cel wegens terro ristische activiteiten. BONN-BAVRUT Af MHr-AMND De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl kwam gisteren met enkele ministers in spoedbe raad bijeen om de kwestie van de twee Duitse gijzelaars in Li banon te bespreken. Vandaag heeft Kohl in Bonn een ontmoe ting met Giandomenici Picco, die namens de Verenigde Naties in Libanon onderhandelt over de vrijlating van westerse gijze laars. Na de vrijlating van Terry Anderson zijn de Duitsers de enige overgebleven Westerse gijzelaars in Libanon. Volgens de Libanese krant Al- Dyar is één van de twee zo ziek dat hij zo snel mogelijk in een ziekenhuis moet worden opge nomen. Het blad noemde geen namen maar zei dat de gegijzel de aan een nierkwaal lijdt en dat zijn gezondheidstoestand snel verslechtert. De Duitsers worden vastge houden door verwanten en sympathisanten van de Hama- di-broers. Volgens inlichtingen in Bayrut zouden ze worden vrijgelaten in ruil voor de vrijla ting van de twee broers. VN-on- derhandelaar Picco werkt aan een ingewikkeld akkoord met de ontvoerders, waarbij de Wes terse gijzelaars in Bayrut, Liba- nezen die vastzitten in Israël en Israëlische vermisten in Liba non worden vrijgelaten. Na de vrijlating van Anderson hebben Israël en Iran de han den vrij verder te onderhande len over een eventuele gevange- nenruil. Iran en zijn Libanese bondgenoten eisen de vrijlating van de in 1989 door Israëlische commando's ontvoerde sjeik Abdul Karim Obeid en de vrijla ting van zo'n 300 Arabische ge vangenen die in Zuid-Libanon vastzitten. Israël wil kapitein Ron Arad terughebben, die in 1982 boven Libanon werd neer gehaald en vervolgens spoor loos verdween. Ook worden nog steeds drie Israëlische soldaten vermist. Arad is volgens ingewij den de enige die nog in leven is. Hij wordt naar alle waarschijn lijkheid vastgehouden door le den van de Iraanse Revolutio naire Garde of leden van de moslimorganisatie Shia. WIESBADEN AFP Ondanks het slechte weer heb ben vanmorgen honderden mensen Terry Anderson in Wiesbaden verwelkomd. Hij werd meteen na aankomst naar het Amerikaanse militaire zie kenhuis gebracht. Anderson, die 2454 dagen gevangen zat, werd vergezeld door zijn vrouw Ma deleine en zijn dochter Sulome. Het was de eerste ontmoeting met zijn zesjarige dochtertje. Bij het afdalen van de vlieg tuigtrap wierp de 44-jarige jour nalist zich in de armen van zijn zuster Peggy. Zij heeft tijdens de gehele periode dat Anderson in gevangenschap zat campagne gevoerd voor zijn vrijlating en ervoor gezorgd dat hij niet ver geten werd. Voor de ogen van tientallen fotografen en camera mensen omhelsden ze elkaar langdurig. „Iedereen was gewel dig", zei de Amerikaanse jour nalist geëmotioneerd. „Wat zal ik zeggen? Het was zo lang." Amerikaanse vlaggen, span doeken met teksten die aan dui delijkheid niets te wensen over lieten en een kerstboom schie pen een speciale sfeer. Anders on, het levend symbool van het Libanese gijzelingsdrama, kreeg een bijzondere ontvangst. „Het langst vastgezeten, maar het minst vergeten", stond op een spandoek. 1927 met postbezorging per vliegtuig tussen Florida en Cu ba, maar groeide al snel uit tot een grote personenvervoerder. In de jaren '30 was Pan Am de eerste maatschappij die regel matige diensten tussen Amerika en bestemmingen in Europa en Azië onderhield. Nog in de jaren '60 had Pan Am zoveel zelfvertrouwen, dat het reserveringen accepteerde voor toekomstige reizen naar de maan. In de jaren '60 was het ook Pan Am dat ervoor zorgde dat vliegtuigbouwer Boeing be gon met de nu wereldwijd ge bruikte Jumbojets, de Boeing 747. Maar vanaf de jaren '80 ging het bergafwaarts met Pan Am. Een van de redenen daarvoor was de overname van National Airlines voor een bedrag dat volgens specialisten veel te hoog was. Maar een belangrij ker reden voor de tuimeling van Pan Am was dat de maatschap pij niet beschikte over een om vangrijk netwerk aan binnen- DePan Am be manning poseert in Buenos Aires voor hun toe stel. vlak voor hun laatste vlucht Pan Am staakte gisteren al zijn activi teiten. fotoepa landse vluchten, waarmee het z'n internationale vluchten kon 'voeden'. In 1982 moest Pan Am al mensen ontslaan en drie jaar later werden de routes naar Azië verkocht aan United. Maar de verliezen bleven zich opstape len en toen in 1988 boven het Schotse Lockerbie een Boeing van Pan Am werd opgeblazen, ging het passagiersaanbod al leen maar nog verder omlaag. De Golfoorlog, die het interna tionale luchtverkeer sterk deed inkrimpen, en de recessie in Amerika deden de rest.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5