Binnenland CDA staat alleen met paraplu-wet Explosieven in Nederland schaars goedje 'Harder straffen goed middel tegen corruptie' Havenwerkgevers bereid ziekengeld aan te vullen Voor drieduizend piek bij Stormin' Norman Donderdag 5 december 1991 M ERDOGAN RONALD FRISART (chef) K VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: AART KOK Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN FNV eist 3,75 procent in streekvervoer De lonen van de 15.000 werknemers in het streekvervoer moe ten volgend jaar met 3,75 procent omhoog. Dat stelt de Ver- voersbond FNV in zijn cao-voorstellen, die gisteren zijn aange boden aan de werkgeversorganisatie Streekvervoer Nederland. De Vervoersbond CNV eist een loonsverhoging van 4 procent. Naast de loonsverhogingen eisen de bonden maatregelen die het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid moeten vermin deren. In hun voorstellen is echter geen sprake van inleveren van loon en vrije tijd bij ziekte. Kamer wil wet genetische manipulatie De Tweede Kamer wil dat nu al wordt begonnen met eenduidige wetgeving over genetische manipulatie bij dier, plant en mens. Nu bemoeien zich maar liefst 9 van de 13 ministeries met gene tische manipulatie. Dat vindt het parlement teveel. Eerder nad het kabinet toegezegd alles wat met genetische manipulatie te maken heeft te zullen regelen in één wet. Vorige maand kwam het kabinet daarop terug. Het stelde in een notitie voor eerst nog vier jaar de ontwikkelingen op het zo moeilijke terrein van de genetische manipulatie te bekijken, en dan pas te besluiten tot wetgeving. Doorbraak oormerken vee blijft uit De doorbraak in de discussie rond het verplicht oormerken van runderen is toch uitgebleven. De Rundveeverbetering Organisa tie Noord-Holland (RON) had een noodoplossing voorgesteld voor haar leden die bezwaar maken tegen het gebruik van de la bels. De Stichting Gezondheidszorg voor Dieren (SGD) en het Koninklijk Nederlandse Rundvee Syndicaat (NRS) bleken het daarmee echter niet eens. Ongeveer 30 Noordhollandse veehou ders zijn fel gekant tegen de oormerken. Volgens het RON-plan zouden zij de plastic labels mogen laten voor wat ze zijn, tot de SGD met een definitieve procedure komt. Volgens de RON wil den SGD en NRS niet alle punten van het plan accepteren. Het is niet duidelijk of de tegenstanders hun dieren nu toch moeten merken. Pakweg vijftig anti-militairisten betoogden gisteren bij het Evoluon in Eindhoven tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse generaal Norman Schwarzkopf. De bevelhebber van de anti-lraakse coalitie was daar een van de redenaars op een congres over management Tot de demonstratie was opgeroepen door het Eindhovens Vredesburo en de plaatselijke afdeling van Groen Links. foto anp paul stolk Ter Veld noemt plan 'niet zo mooi' Het CDA staat alleen in zijn streven de aanvulling op het ziekengeld vanaf 1 januari te schrappen. Voor coalitie partner PvdA is een de; gelijke maatregel onaanvaard baar, omdat ze alleen de werknemer treft. Dat bleek gis teren in de Tweede Kamer tijdens de hervatting van het debat over het wetsvoorstel dat maatregelen bevat om het aantal zieken en arbeidsongeschikten terug te drin gen. DEN HAAG «GPD-ANP Het CDA-voorstel werd afgelopen maandag als amendement in gediend door het kamerlid Bies heuvel. Behalve het schrappen van de aanvulling wil hij dat de werknemer ook vanaf 1 januari ROTTERDAM «GPD De Rotterdamse havenwerkge vers, verenigd in de SVZ, zijn bereid om de ziektewet-uitke ringen tot het einde van de be staande cao's (1 april 1993) aan te vullen tot 100 procent van het nettoloon. Dat heeft de SVZ gis teren gezegd tegen de vakbon den bij de hervatting van de on derhandelingen voor een 'raam-cao' voor de hele haven. De werkgevers hielden zich gisteren op de vlakte over hun plannen om het ziekteverzuim te bestrijden. Enkele weken ge leden maakte de SVZ nog plan nen bekend om werknemers zowel vakantiedagen als wacht- dagen in te laten leveren bij ziekte. Dat laatste zou betekenen dat een zieke werknemer een aantal dagen geen loon krijgt uitbe taald. De Vervoersbond FNV ontstak daarop in woede en dreigde opnieuw de haven plat te leggen als de plannen niet voor januari, wanneer de laatste onderhandelingsronde over de raam-cao plaatsvindt, van tafel zijn. Nu stellen de werkgevers dat ze pas concrete afspraken wil len maken als de maatregelen ter bestrijding van het ziekte verzuim definitief in een wet zijn neergelegd. De bonden wil len echter nu al toezeggingen dat eventuele overheidsmaatre gelen worden gecompenseerd. De Vervoersbond FNV is be reid de raam-cao voor een pe riode van vijf jaar af te sluiten. In ruil daarvoor moeten werk nemers in de haven wel per 1 januari 1992 op 60-jarige leeftijd of na veertig dienstjaren met de vut kunnen gaan. Ook de Ver voersbond CNV steunt dit stre ven. EINDHOVEN ONNO HAVERMANS VERVOLG VAN VOORPAGINA Zo'n 300 heren in donkerblauw of zwart. En een enkele dame, meestal in het koren- blauw van de Haagse opleiding voor hos tesses. Zij vormden gisteren het publiek van Norman Schwartzkopf. De Amerikaanse held van de Golfoorlog 'deed' gisteren Ne derland, zoals een Amerikaan dat doet: een vluggertje. Hij was de slotspreker op een congres over management in het Evoluon in Eindhoven. Het voormalige attractiepark vol weten schappelijke snufjes is door Philips omge bouwd tot een serieus conferentie-oord, dat gisteren plaats bood aan het eerste World Forum Symposium over management. Philips-topman Jan Timmer, World Soft ware-president Arie van der Zwan en de Duitse ambassadeur in Israël, Otto von der Gablenz, wezen op het belang van de hu- man factor in zakelijk bedrijf en wereld omspannende politiek. De vormelijke woensdagmiddag was daarna wel aan een opkikkeïtje toe. Daarvoor was Schwarzkopf ingehuurd. De pakweg vijftig vredesactivisten, die buiten met rammelende kettingen en sner pende fluitjes twee blikken ME'ers bezig hielden, kregen de vier-sterren generaal niet eens te zien. Journalisten mochten in beperkt aantal naar binnen en kregen de achterste rij van de conferentie-zaal toege wezen. Tevoren was de persmuskieten echter te verstaan gegeven dat ze onder geen beding mochten aanschuiven aan het exclusieve diner. Dat was slechts voorbehouden aan de elite uit het bedrijfsleven, die bereid was een slordige drieduizend gulden neer te tel len. Net als de drie andere sprekers hield Schwarzkopf zijn toehoorders voor dat een bedrijf veel nut heeft van de voortschrijden de technologie, maar dat het niet werkt zonder mensen. „In het opleidingscentrum zei ik tegen jonge officieren: 'Ga maar eens voor een tanks staan en geef hem bevel te schieten. Of zeg tegen een helicopter dat ie moet vliegen'. Er gebeurt niks. Zonder mensen werkt het niet." De generaal stak verder de loftrompet over zijn grootste prestatie: de Golfoorlog. Niets over bescherming van de Kurden, over almachtige Al-Sabahs, de weinig frisse familie die Kuwayt ondemocratisch be stuurt, niets over de vredes-activisten die Schwarzkopf persoonlijk verantwoordelijk stellen voor de huidige ellende van de Iraakse bevolking, niets over de miljoenen doodarme Arabieren die Saddam nog steeds zien als hun held, die het voor hen opnam. Sinds enkele maanden geniet Schwarz kopf van zijn pensioen. „Een jaar geleden kon ik met één bevel duizenden mensen in beweging brengen. Nu krijg ik niet eens de loodgieter bij me thuis." Echt druk kan de goedlachse generaal zich om dat ongemak niet maken. De Golfoorlog heeft van Schwarzkopf immers een goedlopend be drijf gemaakt, dat eventjes Nederland aan doet. Eén spreekbeurt van drie kwartier is goed voor tienduizenden gulden, als voor schot op minimaal het miljoen dat zijn me moires straks zullen gaan opbrengen. Toch heeft de generaal één schrijnend probleem: hij mist zijn jongens. gaat inleveren bij ziekte. De maat regelen die het kabinet ter be strijding van het ziekteverzuim wil nemen, gaan pas op 1 juli volgend jaar in. Volgens staats secretaris Ter Veld (PvdA) van sociale zaken is het „oneven wichtig" om op 1 januari alvast de werknemer te pakken en de werkgever pas op 1 juli te confronteren met straf maatregelen. „Ik vind dit niet zo mooi", aldus Ter Veld, die er bovendien op wees dat invoe ring op 1 januari betekent dat de wetsvoorstellen niet door ad viesorganen kunnen worden getoetst. Ook de WD loopt niet erg warm voor het CDA-plan. Vol gens WD-woordvoerder kin schoten springt het CDA raar om met de sociale partners in de adviesorganen: de ene keer wordt een advies onontbeerlijk geacht, de andere keer worden de organen gepasseerd. Het CDA-voorstel betekent in feite het terughalen van de 'pa raplu-wet' waar minister De Vries van sociale zaken enkele maanden lang mee dreigde. Daardoor zouden ook alle zie kengeld-aanvullingen zijn ge schrapt, zodat alle cao-partijen opnieuw daarover hadden moe ten onderhandelen. Toen de vakbeweging en de werkgevers echter met een centrale aanbe veling kwamen voor terugdrin ging van het ziekteverzuim, ver dween de wet van tafel. TACO SLAGTER EN DOLF ROGMANS Aan buiskruit is in Nederland nog wel te komen. Verkrijgbaar in een wapenwinkel. Zolang het de twee kilo niet overschrijdt, mag de wapenhandelaar het aan iedereen verkopen. Geen wet die dat verbiedt. Daarentegen zijn de handel in, het bezit van en het gebruik van andere springstoffen wel aan wettelijke bepalingen en stringente regels gebonden. Wie over half pondje wil beschikken, moet heel wat paperassen in vullen en staat meteen onder curatele van allerlei overheids instanties. Toch zag de terreurgroep Ra- Ra kans krachtige explosieven te bemachtigen, waarmee drie weken geleden aanslagen wer den gepleegd op het huis van staatssecretaris Aad Kosto en het ministerie van Binnenland se Zaken. Hoe kwamen ze er aan, was het moeilijk er beslag op te leggen en om welke soort ging het? Op de laatste vraag meent het Gerechtelijk Laboratorium sinds kort het antwoord te weten, maar dat wordt gekoesterd als een staatsgeheim. Directeur Klep wilde er dinsdag alleen maar over kwijt dat het geen 'kneedbare explosieven' betrof. Daarmee sloot hij het beruchte Semtex uit, de zeer krachtige, reukloze en kneedbare spring stof van Tsjechische makelij waarmee terroristen bij voor keur bommen maken. Iremite Volgens Frank Venus, gediplo meerd springmeester en werk zaam in het gelijknamige slo persbedrijf in Utrecht, is het he *1 wel mogelijk dat RaRa de springstof iremite in die bom men heeft gestopt. Tenslotte is de keus in ons land beperkt. Ire mite, TNT en seismogelite zijn het meest gangbaar. Venus ba seert zich op de ravage in en rond het huis van Kosto. „Ire mite heeft een lage explosie snelheid, maar een hoge gas druk. De schade aan de woning van Kosto en die aan huizen in de directe omgeving wijst zon der meer uit dat het een spring stof is geweest die grote druk golven opwekt", zegt Venus. Explosieven als TNT, seismo gelite en mengels waarin in nitro-glycerine is verwerkt, vindt Venus minder voor de hand liggen. „Die hebben een krachtiger werking en bouwen een lagere druk op. Buiskruit of eigen fabrikaten zijn al hele maal uitgesloten. Kruit veroor zaakt brand en knutselbommen zijn veel te riskant voor de ma ker. Bovendien ben je er nooit zeker van dat ze ontploffen. Ra- Ra lijkt me in dat opzicht geen amateurclubje." Alhoewel het langs legale weg zeer moeilijk is om aan explo sieven te komen, sluit Venus niet uit dat RaRa het toch uit de sloperswereld heeft wegge haald. De regels zijn mooi, maar de uitvoering is wat anders. „Voor het gebruik van explosie ven moet een slopersbedrijf een springplan aan de Arbeidsin spectie voorleggen. Stel nu dat je enkele honderden kilo's ire mite nodig hebt. Dan kan een werknemer die fout wil het ver trouwen misbruiken, en met wat kilootjes aan de haal gaan." Tegelijkertijd zegt de Utrecht se sloper dat de 'drempel wel heel hoog is' om met springstof fen te sjoemelen. „Hoewel er geen effectieve controle is van de overheid op het sloopobject, houdt de verantwoordelijke springmeester de boel heel streng in de gaten. Op grond van het springplan kun je ook geen iremite overhouden of buiten je administratie wegmof felen." Rotzooien Dat hedendaagse slopers niet rotzooien met springstof is ook de mening van A Stolwerk, slo per en importeur van spring stoffen in Breda. Bovendien wordt naar zijn oordeel in het sloopbedrijf te weinig springstof gebruik gemaakt om 'er aan over te kunnen houden'. Per jaar gaat het maar om enkele tientallen objecten, zegt Stol werk. Maar eveneens als voor Ve nus is het voor Stolwerk heel goed denkbaar dat de RaRa- bommen uit iremite bestonden. Alleen verschilt hij met de Utrechter van mening over de gebruikte hoeveelheid. Venus houdt het op een kwart kilo, ter wijl de expert uit Breda meent dat in de bom aan de achter deur van Kosto's huis zeker vijf tot acht kilo iremite heeft geze ten. Stolwerk sluit ook niet uit dat het TNT is geweest. Hij vindt het daarom nog al een boude bewering dat het Gerechtelijk Laboratorium kneedbare springstofffen uitsluit. „TNT be staat in twee vormen. Gegoten en geperst. Dat samengeknepen spul is zo stijf als een plank. Is het gegoten dan kun je het alle richtingen uitbuigen. Hoe kun je na een explosie met TNT nog vaststellen welke versie het was? Volgens Stolwerk is de kans groter dat RaRa de explosieven in het buitenalnd heeft gehaald. „Iremite wordt in België ge maakt en wordt op grote schaal toegepast in de dagbouw. Bij onze zuiderburen stikt het van de groeven waar mergel wordt gewonnen. Voor zover ik weet gaan ze er gemakkelijker mee om dan wij hier. In Nederland Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt: AMSTERDAM THEA VAN BEEK Iremite: In Nederland uitermate streng gecontroleerd, r België wat makkelijker verkrijgbaar. het hier i heeft.' Beveiligd Stolwerk Is de enige importeur van iremite en andere minder gangbare springstoffen. Heeft hij voorraden en hoe zijn die beveiligd?. De spraakzame slo per uit Breda zwijgt plotseling. Hij wil er 'uit veiligheidsoverwe gingen' niets over zeggen. Maar we moeten van hem dat het wel snor zit. Hoeveel springstof, en in het bijzonder iremite, is er dan bij voorbeeld het afgelopen jaar aan slopers verkocht? Stolwerk wil alleen kwijt dat het 'heel weinig' is geweest. En per keer is niet meer dan 750 gram de deur uit gegaan. Met anderen woorden: RaRa heeft volgens de cijfers van Stolwerk vrijwel ze ker dit jaar geen kans gezien twintig kilo iremite via sloopbe drijven bijeen te sprokkelen. „Corruptie is van alle tijden. Het doet zich voor in alle takken van de overheid. Het echt uitbannen is een fictie. De verbazing over dit fenomeen is dan ook onterecht In een stad als Amsterdam, met een grote criminaliteit, is de kans op afglijden groter. We moeten dan ook een stricter sanctiebe leid voeren." De 'strenge Groningse moraalridder' wordt hij in Amsterdam wel genoemd, hoofdcommissaris van politie Nordholt. In zijn werkkamer klinkt zachte achtergrondmuziek. Mozart. „Draai ik al tijd. Elke ochtend selecteer ik vier cd's." Onderwerp van gesprek: corruptie. Onlangs werd bij de Vreemdelingenpolitie een man ge schorst wegens het aannemen van steekpennin gen. Twee hoofdagenten ondergingen hetzelfde lot wegens het onderhouden van 'criminele con tacten'. Ook bleek een rechercheur steekpennin gen aan te nemen van een uitvaartcentrum. Zijn collega Jan van Daalen tenslotte schreef 'Sans rancune', waarin hij een boekje open doet over de corruptie. Nordholt maakt een duidelijk onderscheid tussen laakbaar gedrag en corruptie. „Bij laakbaar gedrag heb ik het over strafbare feiten als diefstal. Cor ruptie is misdadig gedrag. Dat is ernstiger en ge vaarlijker voor een organisatie. Bij het aanbieden van diensten tegen een beloning staat de naam van het korps op het spel. De integriteit wordt aangetast." „Ik heb geprobeerd een heldere lijn te volgen over wat wel en niet kan. Wil je een integer korps, dan zul je normen moeten stellen. Er moeten consequenties zijn als men zo'n norm schendt. De ernstigste consequentie? Ontslag. Bij veel korpsen is het echter niet gebruikelijk politiemen sen met criminele contacten te verwijderen. Vaak krijgen ze een andere functie." Strenger straffen en het stellen van normen. Ook preventieve maatregelen en een nieuwe in houd van het leiderschap, hebben volgens Nord holt effect. „Preventie is effectief. Het kan schor ten aan goede procedures, controles, of werkver houdingen. Dan moet je kijken hoe je het op de werkplek anders kunt regelen." „De leiding speelt een belangrijke rol. Zaken kunnen betrekkelijk lang spelen. Vaak zie je dat de leiding pas laat iets merkt. Terwijl de collega's al lang weten wat er aan de hand is. Stel dat een collega persoonlijke contacten onderhoudt met een crimineel. Dan moetje niet alleen die collega daarop aanspreken, maar ook de leiding." Praten kan altijd, vindt de hoofdcommissaris. Praten houdt voor hem op bij dingen die écht niet kunnen. „Een misdrijf bijvoorbeeld, dat staat bui ten kijf. Dan is de grens overschreden. Gaat het om gedrag met bepaalde risico's, dan ben ik be reid erover te praten. Als iemand dan toch vol hardt in zijn gedrag en zichzelf nog verder in de problemen heeft gewerkt, komt er een disciplinair onderzoek." Er is nogal wat kritiek op het Bureau Interne On derzoeken (BIO). Dat zou allerlei zaken onder ta fel vegen. Bij deze opmerking schiet Nordholt overeind. „Die kritiek is volstrekt onterecht. Wij willen eigenlijk helemaal niet dat het BIO onder zoek verricht naar corrupte politiemensen. Maar als wij ons tot de hoofdofficier van justitie wen den, krijgen we vaak het verzoek dit zelf te onder zoeken, wegens een gebrek aan mankracht bij de rijksrecherche. Terwijl ik juist elke schijn van par tijdigheid wil vermijden." Nordholt heeft daarom inmiddels twee geprekken met Justitie gevoerd en aangedrongen op verhoging van de capaciteit bij de rijksrecherche. Een ander punt van kritiek: Ontslagen politie mensen zouden na verloop van tijd weer in het korps terugkeren. Nordholt: „In de tijd dat ik hier werk is dat niet meer gebeurd. Wel is het mogelijk dat iemand die buiten functie was gesteld weer terugkeerde, omdat het onderzoek geen reden tot ontslag opleverde." Politiemensen weten toch precies hoe je onderzoeken kunt laten vastlopen. „Dat is waar. Een van de vormen van corruptie is dat collega's elkaar indekken. Dat fenomeen is in ternationaal." Nordholt geeft toe dat dat de laatste corruptie zaken het imago van de Amsterdamse politie geen goed doen. „Maar ik geloof dat als wij ons beleid goed duidelijk maken, het publiek er in de toekomst anders naar zal gaan kijken. Het is jam mer dat die berichten onze organisatie treffen. Je moet echter niet je kop daarvoor in het zand ste ken."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4