Binnenland 'Sociale vernieuwing als nachtkaars uit' 'Tijdig ingrijpen kan wao beperken' Kerstman aan winnende hand in titanenstrijd 'Haat of wraak? Dat klinkt zo beladen' Sociale vernieuwing: 'Een boegbeeld zit niet van achteren' Donderdag 5 december 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: AART KOK Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Politie Amsterdam rolt bende op De Amsterdamse politie heeft 22 jongeren in de leeftijd van 15 tot 22 jaar gearresteerd in verband met 55 misdrijven die het af gelopen jaar in de hoofdstad zijn gepleegd. Het ging vooral om inbraken bij speelgoed- en kledingzaken. De waarde van de buit wordt geschat op vele tonnen. Een aantal van de inbrekers heeft zich tevens deze zomer schuldig gemaakt aan het bestelen van deelnemers aan het tumevenement 'Gymnastrada.' Directeur van Kredietbank geschorst De directeur van de Gemeentelijke Kredietbank in Groningen is met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. De directeur zou een bedrijfskrediet van 16,8 miljoen gulden hebben ver strekt aan een bedrijf dat er een zuivelfabriek mee wil aankopen. Volgens het Groningse gemeentebestuur is de Gemeentelijke Kredietbank er in de eerste plaats voor sociale kredietverstrek king. Het gemeentebestuur gaat onderzoeken of de directeur ten onrechte de commerciële markt heeft betreden. Man (21) bekent moord Vietnamezen Een 21-jarige man uit Hoorn heeft bekend een Vietnamees echt paar uit Zwaag om het leven te hebben gebracht. Een 14-jarige Hoornaar die in verband met deze zaak werd vastgehouden, blijkt niets met de dubbele moord te maken te hebben. Hij heeft wel op de bewuste avond ingebroken in de woning, maar was al weer verdwenen toen de moorden werden gepleegd. De 21-jari ge verdachte die gisteren zijn bekentenis aflegde, werd afgelo pen maandagavond aangehouden. In het belang van het onder zoek wil de politie nog niets kwijt over zijn motief. Hem wordt doodslag ten laste gelegd. De moord op de man (31) en de vrouw (30) werd vorige week woensdagochtend door buren ont dekt. Ze waren met messteken om het leven gebracht DEN HAAG GPD Onderzoek Sociale Zaken onder wao 'ers lassers, laders, inpakkers, me taalbewerkers en chauffeurs schrijven hun arbeidsonge schiktheid toe aan hun werk. Artsen, verpleegkundigen, win kelbedienden, elektromonteurs, boekhouders, wetenschappelijk specialisten en secretaresses menen minder vaak dat ze ziek zijn geworden door hun werk. Miniser De Vries van sociale zaken concludeerde gisteren tij dens de presentatie van het on derzoek dat aan de arbeidsom standigheden nog het nodige kan worden verbeterd. Werkge vers en werknemers moeten daar voor zorgen, vindt hij. De bewindsman wil bedrijven per 1 januari 1993 verplichten om de risico's voor de gezondheid in kaart te brengen en aan te ge ven wat ze daaraan willen doen. Een op de drie wao'ers gelooft dat hij niet arbeidsongeschikt was geworden als zijn werk tij dig was aangepast of wanneer hij een andere baan had gekre gen. Meer dan de helft gelooft dat zijn werk direct tot de ar beidsongeschiktheid heeft ge leid. Dat blijkt uit een enquête on der wao'ers van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid. Van de 9000 onder vraagden zegt 17 procent dat de arbeidsongeschiktheid slechts in beperkte mate het gevolg is van het werk. Bijna 28 procent ziet helemaal geen verband tus sen tussen beide zaken. Vooral bouwvakkers, kleer makers, naaisters, loodgieters, Koningin Beatrix kreeg gisteren het eerst exemplaar van 'haar' bomenboek. Bij hun zilveren huwelijksfeest vroegen de koningin en prins Claus bij wijze van huwelijksgeschenk overal in het land bomen te planten. Een aantal daarvan werd gefotografeerd. Gebundeld in een boek boden de Oranjeverenigingen die foto's gisteren aan de koningin aan. •foto anp koen suyk Projectgroep Schaefer kraakt kabinet DEN HAAG ANP Ruim de helft van de Nederlan ders viert vanavond of in het komende weekeinde pakjes avond. Gemiddeld wordt er per gezin voor 180 gulden aan ca deaus uitgedeeld. Vooral voor gezinnen met kinderen tot twaalf jaar is het Sinterklaas feest een speciale dag: negentig procent viert op 5 december pakjesavond. De cijfers onderstrepen overi gens dat de kerstman oprukt. In 1980 vierden nog zeven van de tien Nederlanders Sinterklaas, vorig jaar waren dat er nog zes van de tien en nu nog maar 5 van de tien. Dit jaar grijpt een op de drie Nederlanders de kerst aan om familie en vrien den met cadeaus te verwennen. De Nederlanders die Sinter klaas vieren, doen dat in de meeste gevallen nog op de ou derwetse manier met surprises (58 procent) en gedichten (62 procent). Bij een op de twaalf Sinterklaasvierende gezinnen komt de Sint zelf even langs. Omdat de dure cadeaus vaak met kerstmis worden gekocht, zal de omzet van de 5-decem- berinkopen dit jaar waarschijn lijk opnieuw dalen. De winke liers hebben daar zelf een aan deel in omdat het typische Sin terklaassfeertje steeds minder in de etalages is terug te vinden. Dat werkt negatief op de omzet. Veel winkels en warenhuizen etaleren nu al kerstspullen. Ook de late intocht van de Sint heeft een nadelige invloed. Voor Sin terklaas en Kerstmis samen wordt ongeveer één miljard gul den uitgegeven. De politie heeft gistermorgen in Dordrecht opnieuw een ver dachte aangehouden in de ontvoeringszaak van de Prinsenbeek- se zakenman Pierre de Jonge jr. Het gaat om een 21-jarige man, die samen met een groot aantal anderen de zakenman uit Prin senbeek zou hebben ontvoerd. De 26-jarige hoofdverdachte uit Etten-Leur heeft bekend afgelopen zomer al de plannen voor de ontvoering te hebben gesmeed. Hij heeft zijn slachtoffer onder druk van de enorme publiciteit vrijgelaten zonder het gevraagde losgeld van ongeveer drie miljoen gulden te innen. Inmiddels verhoort de politie in totaal elf verdachten. Premier Lubbers zegt 'absoluut optimistisch' te zijn over de voortgang van sociale vernieuwing. In de stijl van wer ken tussen rijk en lokale overheden is al veel ten goede veranderd. Lubbers reageerde daarmee op de forse kri tiek van de projectgroep sociale vernieuwing dat het ka binet de aandacht voor het 'boegbeeld' van het coalitie- beleid verloren heeft en dat de sociale vernieuwing als een nachtkaars dreigt uit te gaan. fakkel kiezen. De premier zei dat er plaats moet zijn voor een 'kritisch tussenoordeel' over de stand van zaken van de kant van de per 1 januari vertrekken de projectgroep. „Dat zet het kabinet onder druk". De groep-Schaefer beticht het kabinet ervan dat het met de sociale vernieuwing meer ver wachtingen heeft gewekt dan DEN HAAG GPD De premier zei gisteren bij de aanbieding van het eindrapport van de commissie-Schaefer dat de kem van sociale vernieuwing is „dat iedere burger tot zijn recht kan komen". Als reactie op het rapport 'Sociale vernieu wing: nachtkaars of fakkel?' wil de premier uitdrukkelijk voor de waargemaakt. Ondanks het be lang dat het kabinet er volgens eigen zeggen aan hecht, trekt het kabinet zich in de praktijk terug. Er is bovendien bezui nigd op de budgetten, er zijn te weinig belemmerende regels af geschaft en afspraken tussen rijk en gemeenten worden re gelmatig geschonden. De pro jectgroep schrijft zelfs dat het kabinet deze 'aanjaaggroep' als 'alibi' gebruikt om zelf minder actie te ondernemen. Minister Dales loofde de pro jectgroep. Op het voorstel om op 1 januari 1992 een 'onafhan kelijk driemanschap met autori teit' in te stellen om het project te blijven stimuleren, wilde de minister nog niet ingaan. Wel blijft er op haar ministerie een afdeling 'uitvoering sociale ver nieuwing' bestaan. Overigens ontkende de mi nister dat er op sociale vernieu wing veel is bezuinigd. Zij sprak over 'een schilfer van slechts 16 miljoen gulden'. Dat er van de beloofde 1,7 miljard gulden voor het fonds slecht 700 mil joen gulden is gekomen en daarvan slechts 40 miljoen vrij besteedbaar is, bestreed de mi nister ook. Via andere kanalen (bijvoorbeeld rechtstreeks van een ministerie naar de gemeen ten) komt de rest van het geld ook daar waar het nodig is. Het effect is hetzelfde en alleen het doel telt, aldus Dales. Pierre De Jonge dag na ontvoering vrij: BREDA «JOOP HOEK DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Het is tekenend voor de manier waarop het kabi net zich in allerlei bochten moet wringen. „Socia le vernieuwing is nooit de beleidsprioriteit num mer één geweest", roept de verantwoordelijke minister quasi-verbaasd uit. „Dat is nog nooit ge zegd en ik begrijp niet wie dat verzonnen heeft". Minister Dales van binnenlandse zaken kijkt de journalisten met opgeheven wenkbrauwen aan. Ze begrijpt de kritiek van de projectgroep sociale vernieuwing onder leiding van Schaefer niet. Ge ruststellend: „Het is nog wel de ruggegraat van het kabinetsbeleid. Nog steeds". Naast haar zit Jan Schaefer, de grote aanjager van de sociale vernieuwing, voor zich uit te sta ren. Dan: „Nou, in Rotterdam zeggen ze anders dat het boegbeeld van voren zit en niet van ach teren". Schaefer en de overige 14 leden van de project groep geven er per 1 januari de brui aan, zoals bij de start van het project al was afgesproken. De club is er niet rouwig om. De afgelopen anderhalf jaar heeft de groep hard gewerkt om de het ab stracte begrip inhoud te geven. En in de 350 ge meenten die meedoen begint er iets te groeien, ook al is er slechts sprake van een 'broos en schoorvoetend begin', aldus het eindrapport. Maar het is dan ook alleen aan de inspannin gen van die gemeenten en hier en daar een plaat selijke organisatie te danken dat de sociale ver nieuwing nog 'flikkert en flakkert'. Als het aan het kabinet en de Tweede Kamer had gelegen, was het 'met veel bombarie' uitgeroepen boegbeeld als een 'nachtkaars' uitgegaan, aldus het eindrap port. Helder en duidelijk wordt gezegd wat er mis is. Reden voor Lubbers om geen noemenswaardige reactie te geven en nog maar eens te onderstre pen dat 'de burger tot zijn recht moet komen'. Want wat had de minister-president moet ant woorden op constateringen waar geen speld tus sen te krijgen valt? Het kabinet heeft bij de start - twee jaar gele den - meer verwachtingen gewekt dan inmiddels zijn waargemaakt. Er kwamen minder regelingen en er kwam minder geld en het geld was minder vrij besteedbaar. Van de 1,7 miljard beloofde gul dens kregen de gemeenten, die de sociale ver nieuwing moesten uitvoeren, er welgeteld 400 miljoen. Slechts 10 procent daarvan mochten ze naar eigen keuze besteden. Nog enkele conclusies: de besluitvorming ver zandde in papperassen. De ministeriële commis sie sociale vernieuwing werd opgeheven. Afspra ken werden niet nagekomen. Er werd bezuinigd op tal van posten. Op werkvoorstellen van de pro jectgroep werd niet gereageerd, enzovoort, enzo voort. Kortom: het kabinet heeft zich teruggetrokken „Diverse keren hebben de ont voerders gedreigd me dood te schieten als ik ze geen juiste in formatie gaf. Ik wist dat ze ge wapend waren. Op die momen ten ben ik dan ook doodsbang geweest". De nachtmerrie was voor gokautomatenhandelaar Pierre de Jonge (36) uit Prinsenbeek echter snel over. Zevenentwin tig uur nadat twee gewapende mannen hem uit zijn woning sleurden, werd hij in de vroege nacht van 21 november Ietter- lijk op straat gegooid op het in dustrieterrein Vosdonk in Etten- Leur. Al zijn 'voorgangers' (Toos van der Valk, Freddy Heineken en diens chauffeur Doderer, Caransa en het meisje Valerie Albada Jelgersma) werden we ken gevangen gehouden. Maar zijn ervaring is er niet minder gruwelijk om. „Niet alleen ik ben een slacht offer, maar ook mijn gezin, fa milie, collega's en vrienden zijn bij deze zaak betrokken. Alle- imj maal lijden ze eronder. Mijn kinderen hebben van de ont voering zelf niets gemerkt, maar toch merken ze dat hun vader anders doet. En mijn vrouw heeft die gebeurtenis sen nog steeds niet verwerkt. Haar emo ties kan ik nauwelijks beschrijven". De wijze waarop de ontvoering in zijn werk ging, duidt op gestuntel. De bij de ontvoering gebruikte auto bij voorbeeld stond bij de aanhou ding van de verdachten aan hield gewoon voor de deur. De Jonge: „Dat kan wel zo zijn, maar voor mij doet dat hele maal niet zo loieuterig aan. Ik ben in mijn eigen huis, waar je je toch geborgen in voelt, over vallen. Weliswaar ben ik niet ge slagen, maar ik ben wel met de dood bedreigd". De nachtmerrie voor het ge zin De Jonge begint op de avond van de 19e november. achterbak gegooid. Nu staat vast dat de oplossing van dit misdrijf wel eens veel langer had kunnen gaan duren als Lilian zich niet tijdig van haar boeien had kunnen bevrij den en door een raam haar man af ziet voeren. Niet wetend dat de twee daders een briefje in de woning hebben achtergelaten met daarop onder meer de tekst: 'Geen politie', belt zij de meldkamer van de rijkpoli lie Breda. Bedreigend De ontvoerders melden zich, willen die miljoen losgeld. Het komt niet tot onderhandelin gen. De criminelen zien tot hun schrik dat het NOS-joumaal melding maakt van de ontvoe ring. Een van hen gaat de kamer in waar De Jonge geboeid op een matras ligt en zegt dat dat niet de afspraak was. „Dat mo ment heb ik als bijzonder drei gend en gevaarlijk ervaren", zegt de zakenman. De Jonge wordt gevangen ge houden in een slaapkamer op de eerste etage van een woning, in het oude Leur. Een van de verdachten woont daar met haar zoontje en haar vriend. „Ik moest een trap op en werd toen op een matras gelegd. On derweg ving ik ge luiden op. Ik hoor de enkele uren na mijn ontvoering het geluid van een zoemer en kinderstemmen. Ook hoorde ik het geluid van een veegwagen, je weet wel, zo'n wagentje van de gemeente dat de straat schoonveegt. Later heeft de politie daar veel aan gehad. Ik vermoedde dat mijn cel in de omgeving van een school was. En aan de hand van een rooster kon worden herleid in welke gemeente en wijk op woensdagmorgen zo'n veegwa gen rondgaat. Vorige week heb ik in een geblindeerde auto van de recherche de rit opnieuw ge- 'Er zijn momenten dat ik werkelijk doodsbang ben geweest' Als er tegen de klok van half elf maakt. Richting Etten-Leur Minister Dales wandelt tijdens een werkbezoek in het kader van de sociale vernieuwing door een donker voetgangerstunneltje in Amsterdam-oost. en gebruikt de projectgroep slechts als 'alibi'. Wat ooit begon als poging om mensen meer bij de sa menleving te betrekken, werd niets meer dan een soort decentralisatieproject en een beetje be stuurlijke vernieuwing. Ook de Tweede Kamer moet het ontgelden. Het ontbreekt de parlementariërs aan 'visie' en 'be trokkenheid'. In plaats van een fundamenteel de bat viert het 'detaillisme' weer hoogtij. De deelbe langen worden ook hier door de vakspecialisten ouderwets beschermd. Nee, laat de projectgroep met zoveel woorden weten, laat die kamerleden eerst maar eens het land in trekken ('op toernee' gaan, schrijft de projectgroep spottend). Dan kunnen ze zien wat er in de praktijk werkelijk ge beurt. Daarna spreken we wel weer eens verder. Er waaide gisteren dus een fisse wind op het Binnenhof. Maar het is de vraag of deze de Haag- •FOTO BERT VERHOEFF se windstilte enigszins heeft kunnen verstoren. Het élan om zelfs maar even kwaad te worden over alle aantijgingen lijkt te ontbreken. Schaefer gaat weg. En wat dan? Wie jaagt de nachtkaars op tot een fakkel? Of in Dales' beeld spraak: wie zorgt ervoor dat het kabinet de slappe rug recht? Het wordt weer ijzig stil in Den Haag. van de woning in Prinsenbeek wordt aangebeld en Pierre de Jonge nietsvermoe dend opendoet, ziet hij twee mannen die beweren dat ze een bestelling shoarmabroodjes ko men afleveren. „Maar ik heb helemaal niets besteld", zegt hij. Op dat moment krijgt De Jonge een pistool tegen het hoofd gedrukt en wordt hij zijn woning ingeduwd. Een van de daders brengt zijn vrouw Lilian naar de slaapka mer en bindt haar op bed vast. De drie kinderen van het echt paar slapen zorgeloos door. Pierre wordt mee naar buiten genomen. De auto van het tweetal, een groene Opel Asco- na van een oud model, staat in de buurt. De Jonge wordt in de Hij kent inmiddels enkele v zijn ontvoerders. Een van hen is de eigenaar van een shoarma zaak in Etten-Leur, een klant van zijn automatenhandel. „Het is onwezenlijk, maar ik heb in het verleden een fijn gesprek met die man gevoerd. Gek hè. Op een gegeven moment ging het niet meer zo goed met die shoarmazaak, die was meer dicht dan open". „Wraakgevoelens of haat koester ik niet jegens die men sen, dat zijn ook van die bela den woorden. Wat zal er na het uitzitten van hun straf met die mensen gebeuren? Worden ze als ongewenst vreemdeling het land uitgezet? Op dit moment voel ik jegens hen eigenlijk niks".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3