Weg en wiklK* y (ÈBZfi autolie*keb- kunt uparkeren Honda Civic blijft apart en technisch doordacht I Vento opvolger I Volkswagen Jetta Overheid neemt ENFB serieus om een 100% rake groep bers te berei- advertentie- afdeling. HONDA VAN HAASTEREN B.V. Donderdag 5 december 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: COR HOOGETERP 23 BOEKEN De oolossine van het Modeljaar 1992 is inmiddels aangebroken en zoals elk najaar wordt de boekenmarkt bestookt door een vijftal jaaroverzichten die ieder op hun eigen manier een beeld geven van wat er te koop is op de vaderlandse automarkt. Het kleinste boek kost 15 gulden, het middelste 20 en de drie dikkerds liggen voor drie tientjes in de winkel. Zoals gebruikelijk is het goed koopste en meest handzame boekje Alle Auto's '92. De 20ste editie van deze kleine opzoek- pocket (formaat 13x18 cm) is iets uitgebreid tot 326 pagina's, waarvan het catalogusgedeelte er 300 beslaat. Een overzichts- rooster voorin laat in een oogopslag zien welk merk wat voor carrosse rieuitvoeringen le- In het catalogusge deelte worden per pagina een of twee zwart/witfoto's met de bijbeho rende belangrijkste gegevens verstrekt. Verder nog een lijst van impor teurs, belastingta rieven en een uitgebreide prijs lijst. Alle Auto's '92, herkenbaar aan de Mondriaan-achtige voorkant, wordt uitgegeven door De Alk in Alkmaar en kost met helder fotowerk. Hierbij zit ook al het nieuws van de eerder dit jaar gehouden IAA van Frankfurt. Verder in deze 14de editie weer een aantal aardige leesverhalen, een uitgebreide prijslijst, tabellen van belasting tarieven en kentekens. De uit gever van het Autovi sie Jaarboek '92 isAn- noventura in Amster- |92 dam. Een gelijkwaardig jaaroverzicht is Auto test '92 van uitgeverij Kluwer. Dit is de 23e editie alweer en ook hier ligt de prijs prak tisch op drie tientjes. De vaste lezers zullen wel even moeten we vormgeving, die het geheel wat rustiger en een tikkeltje chiquer maakt. Het ziet er allemaal zeer verzorgd uit en het is overzichtelijk gebleven. Alle in Nederland verkrijgbare ook dit keer weer 14,90. automerken komen slagwerk uitgebreid aan bod Tweede in de rij is het jaarover- waarbij zowel de technische ge zicht Auto '92 van Fred (Wereld gevens, algemene informatie als op Wielen) van der Vlugt. De de rijtests zoals k. netjes bij elkaar staan. r aandacht be- i diverse minder be kende en/of gelegen- heidsmerken. Wmmm KST 32 omvang van dit prettige blader boek (17x24 cm) is teruggelo pen met ruim dertig pagina's maar daarentegen is de nogal stevige prijsstijging van vorig jaar onge daan gemaakt. Au to'92 kost nu weer 19,95. De 14de editie is onveranderd van opzet en wordt dus traditiege trouw geopend met vier pagina's 'Altijd Nieuws', waarin de (nabije) toekomstplannen van diverse autofabrikanten ter derdelen sprake komen. Voorts is er weer heeft, een full-color katern, dat dit keer is gewijd aan mislukkingen Wederom de dikste is Autoboek in de auto-industrie. Geflopte '92 van Ted Sluymer, dat net als wagens als de NSU Ro80, Ci- vorig jaar 610 pagina's telt. Ook troën Axel en Volvo 480 cabrio- deze uitgave is weer terug op hoeveelheid actuele gegevens, aangevuld met een aantal feature-verha len, een zeer uitge breide prijslijst als mede belasting- en kentekentabellen. Slim is de uitklapper gedetailleerd laat z welke belangrijke or een auto wel of niet let worden hierin ra het voetlicht gehaali Het catalogusgedeelte bevat alle ging van vijf gulden vorig jaar land gangbare merken, van de baan i: zijn oude prijsniveau van drie tientjes, waarmee de prijsverla- met bij ieder merk een pagina historie. Meest opvallende nieuwkomers in dit gedeelte zijn Nissans nieuw* gen' Serena en de Volkswagen Vento (zie bericht eldèrs op deze pagina). De terugloop in omvang heeft de meeste gevolgen gehad voor het "hoofdstuk rij-im pressies. Er staan nu slechts 9 mini- tests van populaire personenauto's in, vorig jaar waren dat er nog 25. Auto '92 wordt besloten met een uitgebreide prijslijst. En dan de drie, op A4-formaat (21x29,7 mm) verschijnende dikzakken, waar men uren, zo niet dagen zoet mee kan zijn. Uitgeverij M&P zoekt nog steeds naar een lekkere vorm voor het Autoboek en vorig jaar 'ruimtewa- resulteerde dat in een volkomen verkeerde tekstletter, die het geheel zeer onrustig maakte. Daarom heeft men nu de oude letter stal gehaald, liet de sterkste, ieder geval hele verbetering ten opzichte van de vorige editie. Met na me de tabellen met technische gegevens en beschikbare ex tra's zijn nu heel strak en duidelijk. Ook de 13de editie van Auto boek biedt weer een heleboel actuele gegevens, achtergrond informatie, rij-impressies en ruim bemeten illustratiemateri aal. Wel verdween het redactio- De eerste is het Autovisie Jaar- nele gedeelte voorin maar werd boek, dat al jaren een degelijke het trefwoordenregister ach- i overzichtelijke brok informa- terin uitgebreid. tie verschaft c land verkrijgbare personenau to's alsmede minder bekende merken. Naast de algemene in drukken en technische gege- staan er 50 tests in die al eerder in het e Autoboek heeft als enige van de vijf jaaroverzichten geen prijs lijst achterin staan. De nieuw prijzen zijn ondergebracht in de eerder genoemde tabellen met gegevens. Maar merken die niet worden ondersteund door zo'n id 'te lezen waren, tabel moeten het dus ook zon- In de winkel kost het boek 29,95 en daarvoor wordt op goede kwaliteit papier een kolossale hoeveelheid actuele gegevens geleverd, aangevuld der prijzen doen. Daarnaast i het vergelijken van de prijzen van verschillende merken een stuk moeilijker. De oplossing van het fileprobleem is tot en met zondag te zien in het Duitse Essen, waar de jaarlijkse 'Motor-show' wordt gehouden. Deze 'sky- car' is het levenswerk van de Amerikaan Paul Davis, die er 25 jaar aan bouwde en er een slordige 50 miljoen gulden in stak. Maar het resul taat mag er dan ook zijn. De 'lucht-auto' is een straalvliegtuigje met de afmetingen van een auto, dat ver tikaal kan opstijgen en landen. Het ding kan dus gewoon in de achtertuin en met een topsnelheid van 640 km/uur moet het mogelijk zijn om over file's, rode stoplich ten en open bruggen heen, lekker op tijd op het werk te ver schijnen. «FOTO AP •r*. 3 "«r i «mbciooiit.pl Begin maart volgend jaar staat B de nieuwe Volkswagen Jetta in de Nederlandse showrooms. Belangstellenden zullen dan SBB echter niet naar de Jetta moeten vragen maar naar de Vento, Bij de 4-deurs bak' kan men uit zes motoren kiezen. Vier benzine-versies van 1.8 liter tot de 2.8 zescilinder uit l de Golf en twee 1.9 liter diesel- j motoren, met en zonder turbo- 1 compressor. De Vento krijgt standaard een 5-versnellingsbak en stuurbe krachtiging. Wat uitrusting be treft kan men kiezen uit CL, GL en GT. Vanaf modeljaar 1993 zal de Vento ook geleverd kunnen worden met een airbag (lucht kussen dat bij een botsing de inzittenden beschermt) voor de bestuurder en de bijrijder. 'Heeft u de nieuwe Civic al gezien?'. Met deze 'teaser' probeert Honda momen teel gegadigden voor de vijfde generatie van dit model naar de dealers te lokken. RIDDERKERK PL/GPD Het jeugdige deel van die groep potentiële kopers (tot pakweg 55 jaar) zal aangetrokken wor den door de vrolijke sportieve 2- deurs hatchback. Oudere geïn teresseerden moeten volgens het verkoopprofiel meer vallen op het uiterlijk en de extra ruimte van de sedan, de Civic met vier deuren en een aparte kofferbak. Bijna 20 jaar na het uitbrengen van de eerste Civic, toen trend setter in zijn klasse, is het Hon da opnieuw gelukt het wezenlij ke aparte karakter van het ont werp te bewaren. Na de pro gressieve lange daklijn van het 1984-model evolueerde de Civic in '88 verder tot een standaard technisch weldoordachte auto. Nieuwste vinding is het zogehe ten VTEC-systeem, dat na de in- troduktie in deze Civics ook in andere modellen zal worden toegepast. Zo zal de medio '92 te introduceren totaal verander de Honda CRX, die dan in niets meer lijkt op een Civic-afgelei- de, ook een uiterst potente mo tor krijgen die gebaseerd is op 'dit verbluffende staaltje varia bele kleppentechniek. Een eerste indruk van Honda's nieuwe kleintje komt dicht in de buurt van imponerend. Met de VTi rijden is een regelrechte De snelheid waarmee het toerental gedurig in het ge bied van 6000 tot 8000 toeren per minuut zit zorgt voor een heerlijk gevoel. Men waant zichzelf op een Formule 1 -cir cuit waar Honda met zijn moto ren zulke talrijke successen heeft behaald. Er weerklinkt een mooi be schaafd snerpje vanonder de spitse en brede neus en aan de trekkracht lijkt bijkans geen ein de te komen. Ruim 220 km/u stond er ineens op de teller en dat uit zo'n compact 4-cilinder- tje. De 160 paardekrachten in dit model zijn meer dan eens vol doende om er flink de sokken in te zetten. Voor een prijs van 48.490 gulden kun je verwach ten dat deze Civic-topper al het denkbare aan comfort en veilig heid aan boord heeft. Een nieuw type ABS is bij voorbeeld standaard bij dit model. Overstappen in de simpelste DX die 75 pk haalt uit de 1.3 liter carburatie-motor was niet mo gelijk bij de introduktie. Met dat type verwacht Honda niettemin een kwart van de verkoop te ha len. De prijs van deze 'instap per' bedraagt 27.290. Het gros moet volgens de prog nose in het type DXi plaatsne men en dan praten we over een aanschafprijs van 29.890. Voor dat bedrag worden zoals de heer Kawamoto, president va i bij c ktie: 'technologische grenzen door broken'. Wat ruimte-aanbod betreft moeten de Civics het afleggen tegen de vele concurrenten, aangevoerd door de Volkswa gen Golf en de Opel Astra. Ook de zeer fraaie sedan kan daar ondanks zijn prijs vanaf 31.790 niet tegenop. Het twee- deurs coupé-model is in deze vergelijking helemaal geen par tij, dat is meer een tweezitter met wat zit/laadruimte op het achterbankje. Opvallend is de derde deur (achterklep) die in twee gedeeltes open gaat. Het bovenste deel met de achterruit gaat naar boven open en het onderste deel naar onderen. Het rijdt allemaal voortreffelijk en van veelvuldige mankemen ten is bij Honda geen sprake. Dus de steeds sterker groeiende groep in deze klasse kan bij de keus voor een betrouwbare, technisch zeer vooruitstrevende en jeugdig uitziende auto best op een Civic vallen. In ons land brengt Honda de Civic in drie fasen op de markt. De tweedeurs modellen staan sinds enkele dagen bij de dealer en de sedan komt eind deze maand. Begin februari wordt de serie uitgebreid met de drie- deurs Civic VEi 36.490), waar in Honda een nieuwe variant op het VTEC-systeem presenteert. Met die 1.5 liter motor wil Hon da laten zien dat het zeer hoge motorrendement dat dank zij het VTEC-systeem wordt be reikt, ook op een andere manier is te gebruiken. De VTEC-E-motor is ontworpen met het oog op een zo gering mogelijk brandstofverbruik, zonder dat dit ten koste gaat van een behoorlijk prestatiever mogen. Een normale motor vraagt om een mengverhouding van één deel brandstof op veer tien delen lucht, maar de VTEC- E 'arm-mengsel'-motor draait op een verhouding van 24 delen lucht op een deel brandstof. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij rWimfekenBelonze De fietsers bond EN FB wordt door de overheid seri eus genomen. „De tijd dat fietsers geen voet tussen de deur van beleidsmakers kregen, lijkt voorlopig voorbij." concludeert de ENFB tevreden te rugblikkend over het afgelopen jaar. Toch zet de bond, met een ledental van ruim 25.000, zich ko mend jaar extra in voor de fietser, omdat regering, provincie en gemeenten het maar al te vaak laten bij mooie plannen om het leven van de fiet ser te veraangenamen en afzien van concre te maatregelen daar- Allerlei organisaties die voorheen niet zo veel met fietsers op hadden, roeren zich thans als waren zij de ENFB zelve," zegt de bond, .Allemaal heel plezierig en be langrijk als eerste stap, maar dagelijkse fietser schiet daar nog niet veel mee op." Onder concrete maatregelen verstaat de ENFB bij voorbeeld meer fietspaden, meer stallin- Dev ide de op woensdag en donderdag van 10 tot 16 uur wordt heel veel ge bruikt. De bond geeft informa tie over fietsen, accessoires en vakantie. Strakke bidon De Nederlandse firma Tacx gen, bestrijding diefstaUtimu- mtkbde^ leren van fietsen door bedrijven h ft uj fietsers 6"8 niet 31166,1 voor dc sdl'Mnh6id De Fietsbelüjn (034H0-16250) vrnr^e hyJëra "et Z° meeste bidons laat niet toe dat ze goed schoonge maakt kunnen worden. Als er an dere drankjes dan water in gaan, blij ven er altijd restjes achter de randen en op de bodem hangen. Sommige dorstlessers ver oorzaken zelfs een schimmel, waar door de fietser ge makkelijk een voedselvergiftiging oploopt. De Hopper is van kunststof en is voorzien van een dop met inklap baar tuitje en een brede ring voor ex tra houvast. Door de grote vulope ning is deze bidon grondig te reini gen. Hij past in elke normale bidonhouder, maar Tacx levert onder de naam Clip ook een speciale houder. De Hopper is op de vorige maand in Milaan gehouden tweewielerbeurs gepresenteerd. Er zijn vijf kleurencombinaties en een kleine (600 cc) en een grote (800 cc) uitvoering. De prijs is nog niet bekendge maakt. De nieuwe bidon is van af maart volgend jaar verkrijg- Nu of nooit Koop nu een '92-model Fiat zonder prijsverhoging als gevolg van de vermindering van de overheidssubsidie op schone motoren, die op 1 januari aan staande ingaat. Dat is het motto van een speciale actie die de laatste drie weken van dit jaar bij alle Fiat-dealers wordt ge houden. Doordat de overheid minder subsidie gaat geven op auto's met een geregelde drieweg-ka talysator, zal de BVB (Bijzonde re Verbruiks Belasting) op die auto's met enkele honderden guldens stijgen. Wie in december zijn auto al koopt krijgt dus nog de volle subsidie. AUTOBEDRIJF Voor garantie als nieuw en betere service Touwbaan en Weversbaan Tel. 071-895000 en 414199 LEIDERDORP BLIK IN HET VERLEDEN i te maken. Het was een heel ver schil, toen Ford Duits land in 1952 de 12M introduceerde als op volger van de voor oorlogse Taunus. De carrosserie was veel moderner van vorm, de wielen kleiner en aan de binnenkant bood de 12M meer ruimte. Onderhuids was er niet zoveel veranderd want er zat nog de oude Taunus- motor in. De 12M vertoonde duidelijke Amerikaanse invloeden en dat is 'bullet-nose' (kogelneus) en de niet zo vreemd want de auto werd tweedelige grille. Het publiek geheel in de VS ontworpen. Zeer (niet alleen in Europa maar ook in herkenbaar is de voorkant met de de VS) bleek evenwel niet zo ge charmeerd te zijn van die eigenaardige bal op de neus. Bij latere modelaanpassingen verdween die dan ook. Ondanks de ko gelneus werd de 12M als eerste nieuwe na oorlogse Ford goed ontvangen. Autobou wer Carl Borgward was zelfs zó enthou siast dat hij de wagen graag wilde produce ren in zijn Borgward- fabriek, maar dat is er nooit van gekomen. De 12M op de foto kwamen we tegen op het Griekse eiland Kos, waar dergelijke oldtimers nog steeds actief zijn. «foto pi

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23