Economie Economie Japan raakt in het slop EMU wordt een succes De opkomst en afgang van de gebroeders Maxwell Deleye redde Volvo Car van ondergang NIEUWSLIJN Groei economie VS valt tegen De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal van dit jaar veel minder gegroeid dan werd voorspeld. Het bruto binnen lands produkt (bbp) groeide slechts met 2,5 procent, aldus het ministerie van handel gisteren. Meestal wordt naar het bruto na tionaal produkt (bnp) gekeken maar Washington heeft nu beslo ten voortaan het bbp als maatstaf te nemen omdat de Ameri kaanse economische activiteiten in het buitenland daarin niet zijn verwerkt. Het ministerie wil door deze accentverschuiving een beter beeld geven van de bedrijvigheid binnen de VS. Ande re landen gebruiken het bbp al langer als belangrijkste maatstaf. Virgin in het geweer tegen BA De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic van miljonair Richard Branson gaat verdere stappen ondernemen tegen Bri tish Airways (BA), waarmee de KLM onderhandelt over vergaan de samenwerking. BA zou de kleinere branchegenoot stelselma tig dwars zitten door Virgin-passagiers telefonisch te benaderen om ze over te halen met BA te vliegen. Bovendien zou BA de toe stellen van Virgin moeilijk toegang verschaffen tot verscheidene onderhoudsfaciliteiten. Dat heeft het Britse dagblad The Gu ardian gisteren gemeld. Branson vroeg de Europese Commissie al in januari om een onderzoek naar de handelwijze van BA. Vol gens The Guardian zal Branson nu op korte termijn Brussel vra gen de vermeende ongeoorloofde praktijken te onderzoeken. PGGM wil met Rodamco beleggen PGGM, het pensioenfonds voor de gezondheidszorg, onderzoekt de mogelijkheden om samen met de beleggingsmaatschappij Rodamco te beleggen in (buitenlands) onroerend goed. Rodam co belegt uitsluitend in onroerend goed en is onderdeel van de Robeco groep. De beslissing over de samenwerking zou nog de ze maand moeten vallen. Het ambtenarenpensioenfonds ABP heeft al eerder aangekondigd de krachten met Rodamco te wil len bundelen op de buitenlandse markt. Shell doet zaken met Rusland De Koninklijke/Shell Groep gaat deelnemen in de olie- en gas winning in de Russische Federatie en in Kazachstan. Vooralsnog blijven de investeringen beperkt tot zo'n 100 miljoen dollar (een kleine 200 miljoen gulden), maar op den duur zullen ze mogelijk uitgroeien tot miljarden. Shell onderhandelt met de Russische Gasprom over deelneming in een groot aardgasproject in Uren- goy in het westen van Siberië. Voorts wil Shell meedoen in de exploitatie van een gasveld bij het eiland Sachalin. NORO geeft beleggers geld terug De Rabobank heeft het beleggingsfonds NORO zo onder druk gezet dat het 1.700 (meest kleine) beleggers geld teruggeeft. Het gaat om de deelnemers van Rabo-NORO Venture BV, die in 1987 via de Rabobank voor 20 gulden per stuk aandelen kochten. De beleggingen van het fonds vallen echter zo tegen, dat de waarde van de aandelen op het ogenblik nog maar 13,36 gulden be draagt. NORO heeft nu beloofd om aandeelhouders die uit het fonds willen stappen 16,50 gulden per aandeel te geven. Hoge rente belemmert investeringen Na vijf jaar expansie lijkt de fut uit de Japanse economie. De produktiegroei is over haar hoogtepunt heen, de in vesteringen van het bedrijfsleven nemen af en de consu ment houdt hoe langer hoe meer de hand op de knip. Dat vindt een groeiende groep Japanse economen. Hun visie staat haaks op die van de regering en de centrale bank, die nog steeds geloven in de onuitputtelijke kracht van de Japanse economie. TOKYO ELBR1CH FENNEMA CORRESPONDENT Voor het eerst in vier jaar tijd daalde de industriële produktie in oktober met 2 procent in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar. Volgens de econoom Yoshii- chi Taguchi van Tokyo Marine Asset Management zal de eco nomie van Japan stagneren als de hoge rente het bedrijfsleven ervan blijft weerhouden geld te lenen. Afgelopen maandag liet de president van de Japanse centrale bank, Yasushi Mieno, weten dat er beslist geen plan nen zijn voor een verdere rente verlaging. Vergeleken met Euro pa is de Japanse rente (5 pro cent) laag. hl Nederland ligt het belangrijkste rentetarief al rond de 9 procent. De koersschommelingen die de beurs van Tokyo al langere tijd kenmerken, zijn een indica tie dat de Japanse 'zeven vette jaren' aan hun einde zijn. Afge lopen maandag kelderde de Nikkei-index van de belangrijk ste fondsen met 3 procent. Hoe wel de beurs zich dinsdag enigszins herstelde, bleef de stemming somber. „De ople ving is niet meer dan een reac tie op maandag," waarschuwde een handelaar. „Het zijn de koopjesjagers die na zo'n val de markt afgrazen. Het dieptepunt hebben we nog niet achter ons", zei hij. Euforie Jarenlang had het er alles van weg dat het met de beurs van Tokyo maar één kant op kon: omhoog. Daaraan kwam vorig jaar echter abrupt een eind. Sloot de Nikkei-index eind 1989 nog af met een record van 39.000 punten, binnen een jaar viel het puntentotaal met de helft terug. De euforie van de afgelopen jaren werd veroorzaakt door een enorm laag rente-percenta ge van 2,5 procent, om zuinige consumenten het sparen te ont moedigen en ze aan te zetten tot het uitgeven van geld. Helaas had dit beleid een on gunstige bijwerking. Speculan ten benutten het goedkope geld om te investeren in grond, aan delen en later ook schilderijen. Binnen drie jaar was grond in Tokyo zó astronomisch in prijs gestegen, dat iemand met een gemiddeld salaris zich niet lan ger een huis of zelfs maar een flatje in de stad kan veroorlo ven. Deze prijsopdrijvende spi raal heeft de Japanse samenle ving geleidelijk aan verdeeld in 'have's* en 'have-nots'. Netelig Ingrijpen kon niet uitblijven. Met een viertal renteverhogin gen binnen anderhalf jaar tijd maakte de centrale bank een eind aan de pret. De prijs voor grond is nog niet merkbaar ge zakt, maar wel is de prijsstijging zó grondig een halt toegeroe pen, dat het alle aantrekkelijk heid als speculatie-object heeft Op weg naar de Verenigde Staten van Europa (4) Maastricht is op 9 en 10 december heel even het centrum van Europa. De hoofdstad van Limburg is dan twee dagen lang de ontmoetingsplaats waar de twaalf EG-leiders over de economische en politieke unie (EMU en EPU) praten. Er moeten harde no ten worden gekraakt, want het toekomstideaal - de EG als een soort Verenigde Sta ten van Europa - is voor lang niet alle lidstaten aanvaardbaar. Zo slaat Groot-Brit- tannië al groen en geel uit bij de gedachte aan een gezamenlijke munt, de ecu. In vier artikelen aandacht voor de voor- en nadelen van de Europese Monetaire Unie. In aflevering 4: de noodzaak van centralisatie. Afleveringen 1, 2 en 3 werden gepu bliceerd op 26,28 november en 3 december. André Deleye is geslaagd waarvoor hij in 1980 door de toenmalige minis ter van economi sche zaken, Van Aardenne, werd ingehuurd: het vrijwel failliete Vol vo Car BV van de ondergang redden en levensvatbaar maken. Lang niet De gaande i iedere toponder nemer zal bij zijn vertrek een dergelijk vleiend 'grafschrift' ten deel vallen. Een grafschrift dat bovendien afkomstig is van vakbonden en Centrale Ondernemingsraad (cor), die twee jaar geleden nog stevig overhoop lagen met de nu naar onbekende oorden ver trekkende Deleye. Bonden en COR reageren teleurgesteld, maar vol begrip op het afscheid van de Vlaming Deleye op een moment dat voor de onderne ming een geheel nieuw tijdperk ingaat. Volvo Car wordt Ned- Car, een Nederlands-Zweeds- Japanse onderneming die vanaf was, werd verwaarloosd. De 1995 jaarlijks 180.000 200.000 topman koos voor een verblijf voor een deel de reden zijn vertrek ligt" Zowel bonden als cor oordelen dat de overeen komst met Ja panners Zweden zonder de inbreng van Deleye niet tot stand zou zijn gekomen. Dat zou naar alle an: ir. A. Deleye. waarschijnlijk- foto anp heid tot de on dergang van Volvo Car hebben geleid. Het was Deleye persoonlijk die, toen eind vorig jaar de gesprekken volledig vastliepen, de Japan ners weer aan de onderhande lingstafel kreeg en hen er zelfs toe wist te bewegen een groot belang in Volvo Car te nemen, merkt Van Os op. Kritiek Naast alle positieve geluiden ook kritiek. Het sociaal beleid binnen Volvo Car, waarvoor De leye direct verantwoordelijk auto's (Volvo's en Mitsubishi's) moet gaan produceren. Daar voor wordt een geheel nieuwe in een 'ivoren toren', voor een nogal autoritair 'eenhoofdig' beleid waardoor hij het zicht op fabriek gebouwd in Born. Een al datgene wat zich in het bedrijf lopende reorganisatie (1.460 beidsplaatsen vallen weg) moet nog worden afgerond. Minister Andriessen van eco nomische zaken liet eind au gustus weten dat in zijn ogen alleen Deleye in aanmerking kwam voor het leiden van Ned- Car. Toch komt het vertrek van Deleye voor Henk van Rees van de Industriebond FNV en Ger van Os van de Unie BLHP en cor-voorzitter Gerard Kortenoe- ven niet als een verrassing. Van Rees: „Deleye was eerste man en wilde dat weten ook. Hij heeft de afgelopen elf jaar in grote zelfstandigheid kunnen werken en voelde zich daarbij als een vis in het water. In de nieuwe situatie moet hij reke ning houden met de belangen van drie aandeelhouders en werd. zijn speelruimte om zelf standig te opereren een stuk kleiner. Ik denk dat daarin ook afspeelde wat uit het oog ver loor. Dit mondde uit in een groot sociaal conflict twee jaar geleden. Aan Deleyes opvolger Seven- stem de taak de twee jaar gele den uitgezette beleidslijnen voor een sociaal beleid uit te voeren, zegt cor-voorzitter Kor- tenoeven. Bonden en cor zijn voorzichtig positief over de be noeming van de nieuwe top man, die, zo wordt uit de com mentaren duidelijk, een heel ander 'type' ondernemer is dan zijn voorganger. Kortenoeven: „Geen halleluja, geen gouden greep, maar we weten wat i aan hem hebben. Hij kent de onderneming door en door en dat is zeer belangrijk, bijvoor beeld om te voorkomen dat de Zweed en Japanner die in de Raad van Bestuur komen on realistische eisen stellen." Donderdag 5 december 1991 Redactie: 023-150224 janine bosma vonngeving: mitzie meuerhof VAN DER VALK stapt naar de Duitse rechter om alsnog de bouw van zes motels in de ex-DDR af te dwingen. Vlak voor de eenwording sloot het concern een contract voorde bouw af. Het Duitse ministerie van verkeer bestempelde dat later als ongeldig KONINKLUK NEDERLANDS Ver voer, een organisatie die de belangen van grote transportondernemers be hartigt, gaat samenwerken met de Duitse Vereinigung Deutscher Kraft- wagenspediteure. De stap heeft te maken met Europa 1992 verloren. Dat heeft tot grote aantallen faillissementen geleid, die nog steeds elk kwartaal re cords breken. De disconto-verhogingen dreigen de vaart uit Japans voortdenderende economie te halen. Dat plaatst de centrale bank van Japan weer voor een dilemma. Vasthouden aan de hoge rente betekent een duide lijke rem op de economische groei, terwijl een renteverlaging onvermijdelijk weer zal leiden tot een herhaling van de prijs opdrijvingen. De taak om hier tussendoor te schipperen komt vrijwel ge heel terecht op de schouders van de centrale bank. De Japan- Een handelaar geeft een koop order tijdens de ochtendhandel op de beurs van Tokyo. foto afp yoshikazu tsuno se politiek is te verlamd om te kunnen bijsturen. Het invoeren van bijvoorbeeld een belasting- regime dat grondspeculatie ont moedigt, is een veel te netelig onderwerp voor Japanse politi ci, voor wie de lokale belangen van hun kiezers nu eenmaal zwaarder wegen dan nationale kwesties. Een Belgisch voorbeeld van de ecu uit 1987. zijn wanneer aan een aantal voorwaarden wordt voldaan: •Eén Europese centrale bank (Eurofed), met als hoofdtaak het stabiel houden van de ecu. •De afzonderlijke lidstaten moeten bereid zijn toe te staan dat hun rentebeleid door de Eu rofed wordt bepaald. •De tekorten van de nationale overheden mogen niet te groot zijn. •De Eurofed moet weigeren tekorten monetair te financie- Dit laatste betekent dat de Eurofed ecu's in omloop zou brengen, die door niemand zijn verdiend, waardoor de prijzen omhoog schieten. Is aan al deze voorwaarden voldaan, dan ontstaat er een economisch blok in de wereld groter dan de VS, waarin de Eu rofed onafhankelijk van de na tionale overheden haar mone taire beleid voert. In het ont werpverdrag dat maandag en dinsdag in Maastricht op tafel ligt, zijn al deze punten ver werkt. Realistisch Door de oprichting van de EMU moeten de nationale overheden veel bevoegdheden afstaan aan 'Brussel'. Er zijn natuurlijk ook voorbeelden te bedenken waar bij het niet wenselijk is om cen tralistisch vanuit Brussel te werk te gaan. Neem het arbeidsvoor waardenbeleid. waarover de mi nisters van sociale zaken dezer dagen vergaderen. Zo is het niet realistisch om een akkoord te sluiten over de duur van de werkweek of het aantal vakan tiedagen voor alle werknemers in de héle EG. Groot-Brittannië verzet zich terecht hiertegen. Naarmate meer groepen in een samenleving de gevolgen van een besluit ondervinden moet het betreffende besluit op een hoger, centraler, niveau worden genomen. Des te beter kunnen de belangen van de bè- trokkenen in de besluitvorming worden gewogen en verwerkt. Frankrijk kan bijvoorbeeld niet op eigen houtje besluiten zout te lozen in de Rijn, zonder reke ning te houden met Nederland en Duitsland. Door onderhan delingen tussen de drie betrok ken landen kan de zoutlozirig tot een aanvaardbaar niveau worden teruggebracht. Derge lijk overleg moet op centraal ni veau worden gevoerd. Stimulans De EMU wordt een succes, zij het dat Groot-Brittannië ver traagd meedoet. Het succes is verzekerd omdat alle EG-landen er voordeel bij zullen hebben. Het monetair beleid van veel landen zal er door verbeteren. Het onafhankelijk optreden van de Eurofed zal een goed tegen wicht vormen tegen nationale overheden met een gat in hun hand. Voor landen met een zwakke economie die zich nu nog niet kunnen aansluiten, is de EMU bovendien een stimu lans om hun economie te ver sterken. Robert Maxwell zei altijd dat hij zijn kinderen na zijn dood geen cent zou nalaten. In het geval van lan (links) en Kevin klopt dat Zij zitten met de omvangrijke schulden van de 'tycoon' opgescheept. foto epa sean dempsey londen cees van zweeden correspondent Het is moeilijk geen medelijden te voelen voor lan en Kevin Maxwell, de beide zoons van de overleden Britse uitgever Robert Maxwell. Vele jaren werden zij door hun vader behandeld zoals hij andere personeelsleden be handelde: als oud vuil. Uitein delijk nestelden beiden zich weer onder de vleugels van hun vader om vorige maand na zijn dood de Maxwell-troon te be stijgen. Pas toen kwam de verschrik kelijke waarheid aan het licht. Het imperium van hun vader is een zeepbel. Dat vader zich, ge dreven door machtswellust, veel te diep in de schulden had ge stoken, was al langer bekend. Dat hij daarbij naar hartelust had geknoeid, kwam echter als een harde klap. Een die de on fortuinlijke broers niet overleef den. Deze week legden zij hun topfuncties dan ook neer bij de Maxwell Communication Cor poration (MCQ en de Mirror Group Newspapers (MGN). De twee gingen binnen een maand ten onder in de Max well-beerput, waarvan het dek sel vele jaren op zijn plaats werd gehouden door de dikbuikige uitgever zelf. Nadat Maxwell er op 5 november vanaf tuimelde, stond binnen luttele weken de Serious Fraud Office (de Britse Economische Opsporings dienst) voor de deur. De fraude waarvan Maxwell wordt verdacht, is klein maar bizar. Alles draait om 75,5 mil joen pond (een kwart miljard gulden) dat Maxwell vorige zo mer leende van de Swiss Bank Corporation. Hij wilde met het geld een bedrijfje kopen dat aandelen in Japan bezat. On derpand voor de lening waren de aandelen zelf. „Een volko men normale zaak", verklaarde een woordvoerder van de bank eind vorige maand. „Het was zoiets als geld lenen om een huis te kopen; het huis is onder pand." Echter, bijna een jaar nadat de bank Maxwell geld had ge leend, had ze nog niets van de uitgever vernomen. Verzoeken om opheldering bleven onbe antwoord. Waar waren de Ja panse aandelen die als onder pand voor de lening fungeer den? Toen Maxwell overleed, beval de Swiss Bank Corporation de Maxwell-broers om ofwel het geld terug te betalen, ofwel de aandelen terug te geven. Na en kele dagen kwam er een onthut send antwoord uit Londen. Ro bert Maxwell, zo liet een be dremmelde Kevin weten, had de aandelen weer verkocht. Deze week kwam een nog veel groter schandaal aan het licht: Robert Maxwell heeft zo'n 300 miljoen pond (bijna een miljard gulden) gestolen uit het pensioenfonds van de Mirror Group Newspapers, waarin hij een meerderheidsaandeel (51 procent) had. Opnieuw is de Economische Opsporingsdienst ingeschakeld, dit keer niet in opdracht van een bank, maar op verzoek van Maxwells eigen MGN. Hoewel vele ingewijden over vallen zijn door de omvang van de fraude, tonen weinigen zich verbaasd over de zwendel zelf. Maxwell behoorde tot het soort zakenlui dat zich bijna boven de wet waande. „Je wist dat Bob (Robert Maxwell) altijd iets aan het uitbroeden was, maar het was altijd onmogelijk om de waarheid boven tafel te krij gen", aldus ex-hoofdredacteur Greenslade van The Daily Mir ror. „Eenieder die zijn neus in zijn zaken stak, sleepte hij on middellijk voor de rechter." De Europese Monetaire Unie moet, als alles volgens schema verloopt, het Europa van de Twaalf voor de eeuwwisseling omvormen tot het grootste eco nomische machtsblok ter we reld. Daartoe moet zoals be kend een aantal zaken centraal worden geregeld. Zo moet er één munt (ecu) komen en een centrale bank (Eurofed) om over de stabiliteit van de ecu te waken. Voor het zover is moe ten de lidstaten een aantal na tionale bevoegdheden aan 'Brussel' afstaan. De Britten zijn daar zoals bekend mordicus te gen en dat is deels te begrijpen. Te veel centralisme leidt im mers tot bureaucratie en ver starring. De gevolgen van een te ver doorgevoerd centralisme zijn bekend. Het droeg voor een groot gedeelte bij aan het uit eenvallen van Oost-Europa en de Sovjetunie. Moskou had en heeft geen inzicht in het reilen en zeilen van de staatsonderne mingen in de afeonderlijke re publieken. Desondanks werden tot voor kort de belangrijkste ondernemers-beslissingen in het Kremlin genomen. De be langen van de individuele bur gers telden daarbij niet mee. Stabiele prijzen Voor de EMU is het centralise ren van bevoegdheden echter noodzakelijk. Zouden de landen afzonderlijk de waardevastheid van de ecu moeten regelen, dan zouden er zeker tegenstrijdige belangen ontstaan, waardoor de voordelen van het plan teniet zouden worden gedaan. Alle burgers hebben belang bij een waardevaste ecu zonder prijsinflatie. Eén munt bevor dert het internationale handels verkeer en daarmee de werkge legenheid omdat door het weg vallen van omwisselingskosten het betalingsverkeer wordt ver gemakkelijkt. Stabiele prijzen (nul procent inflatie) geven ons zekerheid over de koopkracht van onze inkomens en onze

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22