Leidsch Dagblad Rem op groei van economie Een wervelwind door het Evoluon Boomkwekers voor miljoenen opgelicht RaRa gebruikte zeker tien kilo explosieven bij aanslagen üoncerdag b decemoer 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39718 Losse nummers 1,45 AZL gaat gevaar lijk asbest in fasen verwijderen Alternatieve tracé's HSL onvoldoende onderzocht Alternatieve tracé's voor de ho- gesnelheidsspoorlijn (HSL) tus sen Brussel en Amsterdam zijn onvoldoende onderzocht. Dat geldt vooral voor het benutten van het bestaande tracé en de mogelijkheid om Den Haag als stopplaats te gebruiken. De fi nanciële offers en de schade aan het milieu door de kabi netsplannen zijn zo groot, dat de aanleg van een HSL niet kan worden gerechtvaardigd. Tot die conclusie komen onderzoe kers van de Technische Univer siteit Delft. Ze hekelen het feit dat de besluitvorming over het HSL-tracé slechts geschiedt op basis van één nota: de HSL-nota van minister Maij-Weggen (Ver keer). De discussie over de wen selijkheid van een HSL en het debat over de tracékeuze lopen te veel door elkaar, stellen ze. In de HSL-nota wordt voor de ver binding tussen Antwerpen en Rotterdam de voorkeur uitge sproken voor een nieuw tracé ten westen van Roosendaal. Voor het deel tussen Rotterdam en Amsterdam moet nog wor den gekozen tussen een verbin ding ten westen of ten oosten van Zoetermeer. Volgens de on derzoekers toont de HSL-nota onvoldoende aan dat de voor gestelde aanpak beter zou zijn dan een hogesnelheidstrein over bestaand, verbeterd spoor. Ze bevelen aan het HSL-con- cept beter te integreren in de uitbreidingsplannen van de Ne derlandse Spoorwegen. NIEUWSLIJN Voedselhulp voor St. Petersburg De Zweedse premier Carl Bildt heeft gisteren gezegd dat zijn land 500 ton brood naar de Russische stad St. Petersburg zal stu ren om de bevolking door de komende winter te helpen. „Wij helpen een buurland dat om hulp heeft gevraagd", aldus Bildt. De premier sprak de hoop uit „dat het transport nog vóór Kerst mis kan beginnen". De broodleveranties maken deel uit van een pakket hulpmiddelen ter waarde van 15 miljoen kronen (onge veer vier miljoen gulden) dat ook geconserveerd vlees en medi cijnen omvat. Ambtenaren fitnessen in atoomkelder De atoomkelder van het provinciehuis van Zuid-Holland in Den Haag wordt verbouwd tot fitnesscentrum voor de 1.500 provin cie-ambtenaren. Met de aanleg is een half miljoen gulden ge moeid. De kelder was bedoeld als schuilplaats voor de provinci ale bestuurstop, indien een atoomramp zou plaatsvinden. Het is de bedoeling dat de ambtenaren buiten arbeidstijd gebruik ma ken van de sportfaciliteiten. Celstraf voor uitpakken van cocaïne De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren achttien maanden ge vangenisstraf opgelegd aan vier mannen, die in mei van dit jaar een partij van ruim 350 kilo cocaïne hebben uitgepakt. De cocaï ne uit Paramaribo kwam via Rotterdam in Breda terecht. Daar laadde het viertal de spullen uit. Volgens de rechtbank wisten de verdachten niet dat de cocaïne in het hout zat. Hiermee hield de rechtbank rekening in haar vonnis. BOSKOOP/SPRUNDEL Tientallen boomkwekers zijn het slachtoffer geworden van twee flessentrekkers uit het Bra bantse Sprundel. Bij de Neder landse Bond van Boomkwekers in Zeist hebben zich tot nu toe zo'n 20 benadeelden gemeld, die schadeclaims hebben inge diend tot circa 4,5 ton. Maar volgens secretaris P. Verhoeven is dit slechts het topje van de ijsberg: „We vermoeden dat het zeker gaat om één tot twee mil joen gulden". De politie heeft nog geen aan houdingen verricht. Ze is nog bezig met het onderzoek en doet er in dit stadium liever het zwijgen toe uit angst dat de twee verdachten naar het bui tenland gaan. Vermoed wordt dat het tweetal naar Portugal of Frankrijk wil om een boomkwe ker^ op te zetten. Een van de Brabanders nam in september en oktober, zon der te betalen, bij een groot aantal kwekers partijen bomen Werklozen voor Minister geeft Oranje loopt klusjes in par- geld voor de j geen polonaise keergarages j 'Leidse' musea na kwalificatie Nederland moet de buikriem aantrekken. De economi sche groei bedraagt volgend jaar slechts 1,25 procent, een vol procent minder dan de gemiddelde groei voor de gehele Europese Gemeenschap. Dat betekent dat Neder land geen graantje zal meepikken van de economische opleving in Europa. Dat blijkt uit het jaarlijkse economi sche rapport van de EG dat gisteren in Brussel is gepubli ceerd. BRUSSEL CPD-ANP Volgens het rapport heeft Ne derland (maar ook een aantal andere EG-lidstaten) meevallers uit de economisch 'vette jaren' 1989 en 1990 niet voldoende aangewend om de overheids schuld te verkleinen en de werkloosheid te bestrijden. De verwachte groei voor Ne derland staat gelijk aan die van Griekenland. In 1993 zal de eco nomische groei in Nederland op 2 procent uitkomen, een half procent onder het EG-gemid- delde. Dit jaar bedraagt de groei 2,3 procent. De gemiddelde economische groei in de EG komt volgend jaar uit op 2,25 procent in ver gelijking met 1,3 procent dit jaar. Ook Duitsland en Portugal gaan een moeilijk jaar tege moet, de Britse recessie lijkt daarentegen over haar diepte punt heen, aldus het rapport. De werkloosheid in de EG loopt volgend jaar op van 8,6 naar 9 procent en zal ook in Nederland voor het eerst sinds lange tijd weer licht stijgen van 7,2 naar 7,75 procent. Het rapport speelt duidelijk in op de topconferentie van de re geringsleiders van de EG, maandag en dinsdag in Maas tricht. De regeringsleiders wordt voorgehouden dat verdere eco nomische integratie de sleutel is tot hogere economische groei. Justitie stopt reageerbuisbevruchting Leiden LEIDEN - Prins Willem Alexander plaatste gistermiddag zijn handtekening op een affiche van de tentoonstel ling 'Rembrandt en Lievens in Leiden'. De kroonprins verrichtte daarmee de officiële opening van de expositie van een vijftigtal werken van dit 'jonge en edele schilderduo' in het Stedelijk Museum De Lakenhal. Dat ge beurde onder het toeziend oog van cultuurwethouder Koek (rechts) en directeur Bolten-Rempt van De Laken hal. ,FOTO HIELCO KUIPERS Het Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg in Leiden mag niet langer reageer buisbevruchting toepassen. De officier van justitie in Den Haag heeft dit verbod met onmiddellijke ingang afgekondigd. De kliniek, die kunstmatige bevruchting al zeven jaar zonder vergunning doet, heeft tegen deze maatregel een bezwaar schrift ingediend. Maandag heeft behandeling daarvan achter gesloten deuren plaats. Volgens persofficier Vos gaat het om een voor lopige maatregel. Op grond van het feit dat de kli niek geen erkenning heeft voor kunstmatige rea geerbuisbevruchting, heeft justitie besloten het verbod uit te vaardigen. Er is volgens Vos sprake van een economisch delict. De kliniek is een bedrijf dat zonder vergun ning draait. En dat mag niet. „Dus moeten de werkzaamheden worden gestaakt. Ik verwacht dat dit gebeurt", aldus Vos, „want we hebben met een nette kliniek te maken." Opmerkelijk is dat pas na zeven jaar een verbod tot reageerbuisbevruchting wordt uitgevaardigd. De officier wijst er op dat justitie wel wist dat de kliniek en het ministerie van wvc naar een oplos sing zochten. Een oplossing die er niet kwam. Daarom besloot de officier tot een verbod op rea geerbuisbevruchting over te gaan. Beslag is niet gelegd. Vos zegt niet te weten of justitie is getipt in deze zaak. Mr. H.P. Utermark, advocaat van de kliniek, noemt het verbod reageerbuisbevruchting toe te passen een 'dubieuze beslissing' van de officier. „Ik vraag me af of je hier van een strafbaar feit kunt spreken. De kliniek doet dit werk al zeven jaar. Kun je dan verlangen dat dit van het ene op het andere moment wordt stilgelegd?" Utermark stelt dat reageerbuisbevruchting overigens niet op grote schaal plaatsheeft. Pagina 16: Directeur: 'Verbod veel te zwaar mid- HET WOORD IS AAN Sint-Niklaas aan de deuren luiste rend en Zwarte Piet met zijn zak vol stoute kinderen: zinnebeelden van ons opvoedkundig arsenaal. Julien de Valckenaere VANDAAG PAGINA'S - Familieberichten Feiten en meningen Programma's - Regio RTVShow- Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Lichte vorst Heldere nacht en een minimum temperatuur omstreeks -2 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Libië ondervraagt verdachte agenten ter waarde van 20.000 tot 50.000 gulden af. De bomen werden zo snel mogelijk, soms voor een fractie van de inkoopsprijs, weer verkocht door de andere Brabander. Omdat in de boom kwekerij een betalingstermijn van één tot twee maanden ge bruikelijk is, kon het tweetal enige tijd ongestoord zijn gang gaan. Verscheidene kwekers heb ben inmiddels een advocaat in geschakeld, die al eerder met de Brabanders te maken had: mr. Grooss uit Den Haag. Tussen de 35 en 40 benadeelden hebben zich tot nu toe bij hem gemeld en er komen er dagelijks bij. „In het begin dachten we dat de zaak beperkt bleef tot de Bos- koopse kwekerijen. Maar het blijkt zich uit te strekken over heel Nederland met vertakkin gen naar het buitenland. Het gaat ook niet alleen om bomen, maar ook om appels, aardap pels en kaas." Pagina 16: Oplichter was stro man van pure misdadigers DEN HAAG GPD De terreurbeweging RaRa heeft tussen de tien en de twintig kilo explosieven gebruikt bij de bomaanslagen op de woning van staatssecretaris Aad Kosto in Groot Schermer en het mi nisterie van binnenlandse za ken in Den Haag. Volgens des kundigen komen gezien de schade slechts drie middelen in aanmerking: iremite, TNT of seismogelit. Alle drie de materi alen zijn goedkoop, maar in Ne derland zeer moeilijk te verkrij gen. Volgens de deskundigen is in elk geval een professioneel mid del gebruikt, dat met de nodige kennis van zaken is toegepast. Voor het onderzoek is het van groot belang te weten welke springstof is gebruikt. Het ge rechtelijk laboratorium heeft dat inmiddels vastgesteld, maar wil daarover niets zeggen. Van RaRa is bekend dat de groep over iremite of seismoge lit kan beschikken. Eén van bei de stoffen is in 1984 gebruikt bij het opblazen van het Van Heutzmonument in Amster dam. Iremite wordt in Neder land alleen toegepast door slo pers. Het goedje van Belgische makelij kost tien gulden per ki lo. Volgens A StoTwerk uit Bre da, explosievendeskundige en importeur, zou vijf tot acht kilo iremite nodig zijn geweest om de schade aan het huis van Kosto aan te richten. Seismogelit komt uit Duits land en wordt in ons land op grote schaal gebruikt bij mologisch onderzoek. Van dit middel is volgens deskundigen zeker tien kilo nodig om schade aan te richten zoals bij het huis van Kosto. Voor TNT geldt dat alleen defensie het mag gebrui ken. Het leger ziet ook nauw toe op de produktie in een fabriek in Hoogerheide. Deskundigen menen dat een van de drie explosieven is ge bruikt, omdat de schade vooral is toegebracht door luchtver plaatsing. De woning is niet in gestort en er is geen brand uit gebroken, gevolgen die andere vooral zelfgemaakte springstoffen wel teweeg kun nen brengen. Pagina 4: Explosieven ln Ne derland zeldzaam Een Libische rechtbank is be gonnen met het verhoor van de twee Libische veiligheidsagen ten die door het westen worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslag op Pan Am-vlucht 103 in december 1988. Het vliegtuig stortte neer boven het Schotse Lockerbie. Dat heeft een Libische kolonel gezegd in een interview met een Saudi- sche krant. De kolonel benadrukte dat Li bië met de verhoren zijn goede wil toont, maar er van uitgaat dat de echte daders nog vrij rondlopen. Zij hebben Libië tot zondebok weten te maken en beramen intussen mogelijk nieuwe terreuracties, aldus de kolonel. Volgens Washington en Londen zijn de Libiërs schuldig. Ja.»-— wlrtnfcRlt- Lubbers wil Euro-bank binnenslepen CORRESPONDENT Premier Lubbers stelt alles in het werk om de nieuwe Europe se Centrale Bank naar Amster dam te krijgen. Hij heeft zich echter de woede van België op de hals gehaald door de Franse president Mit terrand een brief te sturen waarin in ruil voor de vestiging van de bank in Amsterdam wordt voorgesteld de hoofdzetel van het Europees Parlement de finitief in Straatsburg te vesti gen. Lubbers zoekt in de brief aan Mitterrand duidelijk steun. Lub bers biedt aan behulpzaam te zijn bij het doorbreken van de patstelling rond het Euro-parle ment. Dat heeft nog steeds geen definitieve vestigingsplaats en reist op en neer tussen1 Straats burg, Brussel en Luxemburg. Mijn abonnement betaal ik daarna: Per maand (f 26.45) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f 76,75) via accept- EINDHOVEN ONNO HAVER/WANS De Amerikaanse generaal Norman Schwarzkopf was gisteren een van de SDrekers op het First World Forum Symposium voor topmanagers in Eindhoven. De generaal onderhoudt zich met mevrouw Geerling, de echtgenote van de organisator van het symposium, foto anp paul stolk Eerst plooit de bolle toet zich tot een grijns van oor tot oor. Dan verheft zich de rechterhand, duim omhoog. Pas daarna gaan beide armen in de lucht en onder gaat de held zijn staande ovatie. Norman Schwarzkopf triomfeert opnieuw. Rule Thirteen: When put in command, take charge. Zoals het een Amerikaan be taamt, bedient de generaal zich bij voorkeur van de one-liner. Je moet beslissingen dur ven nemen, zo houdt hij een select gezel schap van Nederlandse captains of industry en een handjevol hoge militairen voor. Wij hebben in goed Nederlands niet eens een puike vertaling voor zo'n vuistregel. Misschien komt 'je eigen verantwoordelijk heid nemen' nog het dichtst in de buurt, maar die wollige term is vooral bij mens- vriendelijken in zwang geraakt. En softies zaten er gisteren niet tussen Schwarzkopfs toehoorders op het symposium over mana gement ip het Eindhovense Evoluon. Stormin' Norman blijkt een prima enter tainer. Alsof hij voor zijn troepen staat, zo blaast hij zijn boodschap de zaal in. „Ik heb geen verstand van management, maar wel van leiderschap. Daar wil ik het met u over hebben." De generaal gaat recht door zee; hij ver koopt de waarheid als een koe. Stel uzelf en uw bedrijf een doel, zegt hij, en streef dat na. „Stel hoge eisen, maar zorg dat ze kun nen worden ingewilligd. Uw personeel komt naar het werk om te slagen. De leider moet daarvoor de voorwaarden scheppen. Fouten toestaan is verkeerd, maar u moet accepteren dat ze worden gemaakt, want je kunt ervan leren." „Als u liw organisatie wilt veranderen, moet u eerst durven vaststellen wat mis is. Zo simpel is dat. Schiet niet de boodschap per dood, maar laat hem zeggen wat er aan schort en los het op. Maar reorganiseer niet om de reorganisatie. In California zeggen ze, 'if it ain't broken, don't fix it' (als er niks stuk is, repareer het dan niet). Ja u lacht, maar u hebt het allemaal wel eens zien ge beuren." 'Wat ik heb geleerd van de Golfoorlog', heet zijn rede, maar Schwarzkopf wekt geen moment de indruk dat hij in de strijd om Kuwayt tot wezenlijk andere inzichten is ge komen. Operation Desert Shield en zijn cli max Desert Storm zetten juist een kloek uit roepteken achter alles wat The Bear (de beer) zich in zijn actieve carrière heeft eigen gemaakt. Vuistregel 13, onmiddellijk gevolgd door regel 14: Do what's right (doe wat goed is), lijken slechts bedoeld om achteraf de recht vaardigheid van de Golfoorlog te onderstre pen. „Wat was er gebeurd als de wereld didn't take charge, niet was opgetreden? Dan zat Saddam Hussein nu in Saudi-Ara- bië, was geen sprake van een vredesproces in het Midden-Oosten en hoe zou het dan nu zitten met de olieprijs? De wereld heeft zijn verantwoordelijkheid genomen en Sad dam met de staart tussen de benen naar huis gestuurd." De generaal glundert, de zaal zwelgt. Waarom, wil een meneer in deftig zwart weten, waarom zijn we niet opgetrokken naar Baghdad? Op die vraag heeft Schwarz kopf gewacht. „Geloof me, daarover heb ik de afgelopen maanden voortdurend lopen piekeren. In mijn hart wilde ik naar Bagh dad, maar in mijn hoofd niet. De Verenigde Naties vroegen om de bevrijding van Ku wayt en niks meer dan dat. We hadden hem, definitief kunnen verslaan, maar dan had Saddam kunnen zeggen: 'Zie je wel, dat is het Westen weer, de enige staat die Israël de baas kan, wordt aangepakt'. Door alles te veroveren, maar het daarna weer aan Sad dam terug te geven, hebben we niet alleen de oorlog, maar ook de vrede gewonnen." En dat allemaal dankzij rule 13. Pagina 4: Voor 3000 piek bij Stormin' Nor- ir bank/girorekening: Handtekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 IJ 2300 VB V 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1