Sport Nederlandse profs mijden polonaise Nederland geen groepshoofd in voorronden WK Michels boos, Gullit teleurgesteld Donderdag 5 december 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 19 GULLIT OVER MICHELS' uitbar sting vlak voor de aftrap: ,,lk was er kapot van, zo'n reactie had ik nooit verwacht Oranje kwalificeert zich zonder franje Aiacied Dennis Bergkamp scoort vlak voor rust 0-1 voor Nederland. Net zo schraal en ingetogen als het voetbal van Oranje gisteravond in Thessaloniki, zo nuchter en laconiek ge droegen de spelers zich na afloop. Van enig feestgedruis was geen sprake. Alom overheerste de zakelijkheid na de gedegen winst op Griekenland (0-2). Die overwinning verschaft het Nederlands elftal het recht als winnaar van groep zes volgend jaar juni in Zweden de Europese titel te verdedigen. Van blijdschap was nochtans geen sprake. Zo gewoon is succes kennelijk voor deze op leeftijd ge raakte voetbalprofs. THESSALONIKI ALBERT GEESING CPD—VERSLAGGEVER „Het is altijd leuk om te winnen en je te kwalificeren voor een eindtoernooi", deed Frank Rijk aard alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „We heb ben met resultaatvoetbal en zonder franje het EK bereikt. Het is allemaal wat minder leuk geworden, het resultaat is heilig. Dat is een algemene tendens", sprak Ronald Koeman op doffe toon. Maar was er gisteravond in Thessaloniki dan niet één, die echt blij was dat de missie was voltooid? „Goed, ik ben heel verheugd. Moet ik dat dan zeg gen", vroeg Marco van Basten met een stoïcijnse blik in de ogen. De haartjes keurig ge kamd en in de linkerhand z'n tas met spullen werd hij door de manager van AC Milan in de richting van de taxi gedirigeerd. Samen met Ruud Gullit en Frank Rijkaard. Zondag wacht er tenslotte weer een wedstrijd. Het is de topvoetballer anno '91 ten voeten uit. Verzakelijkt tot op het bot, vooral door in vloeden van buitenaf. Voor spontaniteit en emotie is nau welijks ruimte meer, niet in het veld en niet daarbuiten. Zo ge reserveerd en bijna als vanzelf sprekend de vedetten van Oran je de kwalificatie beleefden, zo analytisch ging Rinus Michels te werk. De bondscoach had een zwakke eerste helft gezien en een betere tweede. „We moch ten halverwege niet mopperen dat we met een 1-0 voorsprong de kleedkamer ingingen." Dat doelpunt van Dennis Bergkamp, z'n vijfde in negen interlands, viel acht minuten voor de rust en na een serie slordigheden in de Nederlandse defensie. „Het was toen vooral de keeper", refereerde Michels aan de domme terugspeelballen van Ronald Koeman en Witsch- ge en de knappe reddingen van Van Breukelen, „die ons over eind heeft gehouden." De Grieken, alleen gebaat bij winst, namen meteen na de rust wat meer risico's en gaven Oranje wat meer ruimte. „Toen kregen wij ook de kansen om het karwei af te maken", dacht de bondscoach aan de moge lijkheden voor met name Win ter, die als vervanger van Rijk aard prima inviel. Nu duurde het tot kort voor afloop voor Danny Blind het vonnis defini tief voltrok. De Ajacied stond aan het eind van de aanvoerlijn Bosz-Van Basten en deponeer de de bal met een snoekduik achter de 37-jarige doelman Sarganis. Het was het mooiste moment van een weinig specta culair duel. Voor Oranje was er vanaf dat moment alle reden zich in het feesttenue te heisen. Maar één voor één kwamen ze uit de kleedkamer alsof de bonds coach zojuist een boetepreek had gehouden. Hij sprak zelf al eveneens in mineur. Omgeven door een horde verslaggevers maakte hij de balans op van acht kwalificatieduels. Zonder tierelantijnen, maar wel met ge voel voor realiteit. „Defensief zijn we goed overeind gebleven, maar aanvallend hebben we te weinig laten zien om in de top mee te kunnen doen. We heb ben drie goede eerste helften gespeeld, thuis tegen Grieken land, Finland en Portugal." Over de monsterscore op Malta (0-8) wilde Michels niet eens praten. Ronald Koeman wel. „Een overwinning met die cijfers komt de eerste dertig jaar niet meer voor. Dit elftal heeft niet meer de kracht en het élan van vier jaar geleden. Er zit nog altijd een hoop kwaliteit in de ploeg, maar het komt er ge woon niet meer uit." Leeftijd Michels denkt er het zijne van. „Aan het teamwork heeft het niet ontbroken. Ze hebben hard gewerkt", doelt hij onder meer op Van Basten en Gullit, „maar de individuele kwaliteit is nog wel eens onder het niveau ge bleven. In potentie is er indivi dueel nog wel het een een an der aanwezig, maar ze hebben te weinig laten zien. Dat heeft ook met leeftijd te maken. Deze generatie is nog wel steeds be zig, maar ze zijn wel vier jaar ouder geworden. Op een eind toernooi liggen de papieren echter heel anders." De scheidende bondscoach en diens assistent Dick Advo caat willen de komende maan den gebruiken om eens goed om zich heen te kijken. „De zes tien spelers die hier zijn, vor men de basis, maar het kan geen kwaad ons in binnen- en buitenland te oriënteren over alternatieven. Dat zullen we ook zeker doen. Misschien is dat nog niet eens zozeer van belang voor het EK in Zweden, maar voor de periode die ema komt." Gebreken Ruud Gullit wil er bij Michels op aandringen om 'heel snel na af loop van het seizoen' de inter nationals te verzamelen. De aanvoerder van Oranje heeft in de voorbije maanden een aantal gebreken geconstateerd, dat Nederland in Zweden wel eens zou kunnen opbreken. „We zul len veel oefenwedstrijden moe ten spelen en zorgen voor auto matismen, zoals de corners. Daar moeten we rustig op kun nen oefenen, zonder een heel bataljon mensen achter de goal." Dat lijkt geen overbodige luxe, zowel aanvallend als ver dedigend. Het is dat Grieken land gisteravond te weinig spe lers had van het kaliber Sarava- kos en voor het doel volstrekt onmachtig was, anders had het er voor Oranje wel eens somber uit kunnen zien. Nu kijkt het Nederlands elftal verlangend vooruit naar de loting in Go thenburg. Daar wordt op 17 ja nuari bepaald aan welke drie landen de Europees kampioen wordt gekoppeld in de jacht op prolongatie van de titel. Blind mist geen minuut THESSALONIKI GPD Van de 26 spelers die bonds coach Rinus Michels tijdens de acht kwalificatieduels heeft in gezet, was Danny Blind als eni ge van begin tot eind van de partij. Marco van Basten stond eveneens acht keer in de basis, maar hij miste de laatste twaalf minuten van de thuiswedstrijd tegen Finland. De minste speeltijd kreeg Feyenoorder Peter Bosz, die gis teravond tegen Griekenland acht minuten voor tijd inviel voor Kieft, op de voet gevolgd door Hans Gillhaus (een kwar tiertje in Portugal) en John van den Brom. De speler van Vitesse speelde de laatste 23 minuten op Malta als vervanger van Gul lit. De aanvoerder van Oranje miste de thuis- en uitwedstrijd tegen Griekenland en de ont moeting in Helsinki tegen de Finnen. Ronald Koeman speel de alleen de laatste drie wed strijden, die tegen Finland, Por tugal en gisteravond tegen de Grieken. Van de zeventien doelpunten in de kwalificatiereeks nam Van Basten er acht voor zijn reke ning, waarvan vijf op Malta. Dennis Bergkamp scoorde vier keer. De andere treffers kwa men op naam van Winter, Gul lit, Frank de Boer, Richard Wit- schge, die Oranje anderhalve maand geleden de belangrijke winst op Portugal bezorgde, en Danny Blind. Omdat Van Breu kelen en Hiele ieder een keer werden gepasseerd, sloot Oran je de EK-reeks af met het com fortabele doelsaldo van plus vijftien. Opening 'Barcelona' lange zit LAUSANNE - De organisatoren van de Olympische Spelen in Barcelona willen de traditionele parade tijdens de openingscere monie inkorten. Ze zijn bang dat de festiviteiten anders tot diep in de nacht duren. Dat hebben IOC-leden gisteren in Lausanne te horen gekregen. Volgens de huidige planning duurt de ope ning meer dan drie uur. Het IOC heeft voor de zomerspelen een record-aantal van 170 landen uitgenodigd, waarvan reeds 165 hebben toegezegd te komen. Volgens Pedro Palacios van het or ganisatiecomité is een te lang uitgesponnen opening de prijs van het succes die de hoge opkomst is. Weer dopinggeval in drafsport DEN HAAG - Er heeft zich opnieuw een dopinggeval voorgedaan in de Nederlandse drafsport. Ditmaal moet trainer-pikeur Hans Ruijgok uit 't Zand zfch bij het Tuchtcollege van de Stichting Ne derlandse Draf- en Rensport verantwoorden voor het gebruik van een ongeoorloofd middel. Het bij hem in training zijnde paard Dutch Hanover werd 22 september na afloop van de negende koers van Duindigt aange wezen voor het dopingonderzoek. Zowel de eerste test, als de contra-expertise waren positief. De aanwezigheid van het verbo den salicylzuur werd aangetoond in een hoeveelheid boven de drempelwaarde, die het bestuur van de NDR begin september vaststelde. Helmick neemt ontslag uit IOC IAUSANNE - De voormalige president van het Amerikaanse Olympische Comité, Robert Helmick, heeft gisteren ontslag ge nomen uit het Internationale Olympische Comité (IOC). Hel mick wordt achtervolgd door beschuldigingen als zou hij zijn Olympische contacten gebruikt hebben voor zakelijke belangen. In een brief aan IOC-president Juan Antonio Samaranch maakte Helmick zijn besluit bekend, slechts enkele uren voordat het uit voerend orgaan van het IOC zich over de kwestie Helmick zou buigen. Helmick zei tot zijn besluit gekomen te zijn omdat hij van me ning is dat het in het belang van het IOC en het Amerikaanse Olympische Comité is dat „de aandacht weer gericht wordt op het programma van de atleten." Protest B-side tegen prestaties NAC BREDA - De supporters van NAC's B-side, normaal de fanatiek ste aanhangers van de club, volgen het thuisduel van zaterdag tegen RBC als „passieve" toeschouwers. Ze protesteren daarmee tegen de slechte prestaties van de eerste divisieclub en gaan op de onoverdekte staantribune staan. Een aantal B-siders deelt pamfletten uit en waagt een poging de vaste tribune van de groep leeg te houden. De bedoeling is dat er een spandoek komt te hangen, met een tekst in de trant van: „Eerst beter voetballen, dan komen we terug." De nadruk ligt op het ludieke element. Titelpretendent NAC behaalde in achttien duels slechts twintig punten. Leurs nieuwe bondscoach honkbal HAARLEM - Jan Dick Leurs wordt naar alle waarschijnlijkheid bondscoach van het Nederlands honkbalteam. De gewezen voorman van Nicols praat vandaag verder met Frans van Aaien, binnen de KNBSB belast met het pakket 'technische zaken', over een eenjarig contract. Leurs liet aan het einde van het vorige sei zoen weten, dat het coachen van een clubteam niet langer te combineren was met zijn werk. De Haarlemmer verwacht dat de beslommeringen rondom Oranje aanzienlijk minder tijd vergen. Heracles mag Eric Godlieb inlijven ALMELO - SC Heracles heeft van de Raad van State toestem ming gekregen de Surinaamse voetballer Eric Godlieb in te lij ven. Godlieb bleef eerder dit jaar na een trip met zijn club Transvaal met een aantal teamgenoten in Nederland achter. Het ministerie van sociale zaken verleende Godlieb eerder geen werkvergunning. Het Nederlands elftal is voor de loting van de Europese voorron den van de wereldtitelstrijd in 1994 terecht gekomen in waar deschaal twee. Groep een be staat uit Italië. Engeland, Span je, België, de Sovjetunie en Frankrijk. De wereldvoetbalbond FIFA heeft de indeling gemaakt op grond van de resultaten tijdens de laatste drie WK's, waarbij het laatste toernooi in Italië zwaar der meetelde dan de evene menten in Spanje en Mexico. Voor de landen die niet aan eindtoemooien meededen, werden de resultaten tijdens de voorronden in rekening ge bracht. Naast Nederland zitten Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Schotland, Oostenrijk en Ier land in „hoed" twee. Nederland kan die landen dus niet treffen in de kwalificatiereeks. De lo ting is op 8 december in Ma dison Square Garden, New York. De FIFA bepaalde gisteren dat de Baltische staten Estland, Let land en Litouwen, waarvan de onafhankelijkheid is erkend door de Verenigde Naties, mo gen meedoen aan de kwalifica tie-reeks. Andere gegadigden als de Oekraïne, Kroatië en Georgië nemen niet deel, vertelde secre taris Blatter. Hun positie komt ter sprake tijdens het komende FIFA-congres in juni. De Balti sche staten zijn ingedeeld in de laagste waardeschaal, zes. Het aantal deelnemers aan de Eu ropese kwalificatie is 38, verge leken met de 32 in de aanloop naar Italië. Nieuw zijn: de Faeröer en San Marino, die al een EK-voorronde afwerkten, Liechtenstein, Israël en de drie Baltische staten. Duitsland is ten opzichte van de vorige WK- voorronde geworden tot één land. De FIFA maakt vier groe pen van zes en twee van zeven landen of laat een voorronde spelen om tot 36 te komen. De indeling: 'Hoed' 1: Italië, Engeland, Spanje, België, Sovjetunie en Frankrijk. 2: Joegoslavië, Tsjechoslowa kije, Nederland, Schotland, Oostenrijk en Ierland. 3: Roemenië, Denemarken, Polen, Hongarije, Portugal en Zweden. 4: Noord-Ierland, Bulgarije, Zwitserland. Noorwegen. Grie kenland en Wales. 5: Turkije, IJsland, Finland, Albanië, Malta en Cyprus. 6: Luxemburg, Liechtenstein, San Marino, De Faeröer. Est land, Letland, Litouwen en Is raël. Duitsland is als wereldkam pioen automatisch geplaatst voor de eindronde in de Ver enigde Staten. Nieuwjaarswedstrijd onzeker De traditionele Nieuwjaarswed strijd tussen KHFC en een team van oud-internationals staat op de tocht. Een groot aantal oud internationals onder wie Krol. Suurbier, Rep, Swart, Schrijvers en Hovenkamp heeft voor de komende editie voorlopig be dankt, omdat zij boos zijn op de KNVB. Wat is het geval? Enige maanden geleden heeft de bond in een brief laten weten, dat vanaf 1 januari 1992, op 'be vel' van de FIFA, alle wedstrij den onder de vlag van de KNVB moeten worden gepeeld. loop van Stoffelen, zelf in de jaren vijftig Oranje-klant, en sinds ja ren leider van de oude glorie, zou dan in zijn funtie overbodig worden. En juist dat vertrek wordt niet gepruimd. „Dan kap pen we ermee", zo riepen ze in koor zegt Van Stoffelen. Bij de KNVB maakt men zich vooralsnog niet druk. „Er is geen sprake van dat de KNVB vooraan wil gaan staan, zoals wordt gesuggereerd. Deze be moeienis is ons opgedrongen. De FIFA wil dat, uit angst voor wildgroei", zei een woordvoer der. „Op korte termijn zal die zaak wel zijn opgelost. Die wed strijd in Haarlem moet natuur lijk doorgaan. Deze jaarlijkse nieuwjaarshappening mag vooral niet verbroken worden." NIEUWSLIJN Als laatste kwam hij uit de kleedkamer, gis teravond twee uur lang het toevluchtsoord van Ruud Gullit. De aanvoerder van Oranje was boos, teleurgesteld en kapot van het onrecht dat bondscoach Michels hem vlak voor de aftrap van de ontmoeting tegen Griekenland had aangedaan. Hij voelde zich aangetast in z'n eer en goede naam en zocht halverwege de wedstrijd zijn heil on der de douche. Het binnenbrandje werd net geen rel, maar veel scheelde het niet of Gullit zou nooit meer voor het Nederlands elftal heb ben gespeeld. „Ik was heel teleurgesteld dat ik niet kon spelen. Daar kwam die teleur stelling nog eens overheen dat Michels zo boos reageerde. Die reactie kwam op mij heel hard over. Hij is naar mij toe gekomen, dat vond ik een goed gebaar. We hebben het net even uitgesproken en daarmee is de lucht weer geklaard." Het even pijnlijke als belachelijke inci dent speelde zich af vlak voor de aftrap van Griekenland-Nederland. Tijdens de war- ming-up voelde Gullit weer een scherpe pijn in de linkerzij, een blessure die hij zon dag opliep in de Milanese derby tegen Inter. „Gullit had met mij afgesproken dat hij de warming-up voluit zou doen", bekende bondsarts Frits Kessel, „en dat hij aan de hand daarvan zou bepalen of hij 90 minu ten kon spelen. Dat bleek niet te kunnen." Messcherpe pijn „Ik voelde een messcherpe pijn en heb meteen besloten niet te spelen", legde Gul lit naderhand uit. „De dokter heeft mij nog wel aangeboden de pijn te verdoven, maar hij zei er meteen bij dat die blessure nog dagen kan duren. Als het gewone pijn was geweest, had ik wel willen spelen, maar als het om een gewricht of een spieraanhech- ting gaat, voel ik er niets voor te forceren. Daar heb ik eerder in Finland leergeld voor betaald. Dat heeft me een jaar van m'n car rière gekost. Met deze pijn was gewoon niet te voetballen." „Als hij niet wil forceren en tegen een verdoving nee zegt, is dat zijn goed recht", toonde dokter Kessel begrip voor het stand punt van Gullit. Michels daarentegen was in alle staten. „Als een speler dat op zo'n mo ment en voor zo'n belangrijke wedstrijd zegt, word je gewoon boos. Of dat nou te recht is of niet. Iedereen wist precies waar en hoe hij zou spelen. En dan word je op het laatste moment geconfronteerd met een speler die niet meedoet. Elke trainer wordt op zo'n moment boos." Kapot Ruud Gullit was gedesillusioneerd. „Ik was er kapot van. zo'n reactie had ik nooit ver wacht." Met Kieft als zijn vervanger verliet Oranje de kleedkamer en bleef Gullit een zaam achter. „Ik heb alleen maar een beetje voor me uit zitten staren en zitten naden ken. Ik moest afgaan op het gejuich in het stadion of er een doelpunt was gevallen. Van Gerrit, onze materiaalman, hoorde ik kort voor de rust dat het Nederlands elftal had gescoord." Acht minuten later vluchtte Gullit onder de douche. Hij voelde zich buitengesloten. „Ik vond het onredelijk en kon het niet ver kroppen wat Michels had gezegd. Ik kon het ook niet opbrengen te gaan kijken". Pas ver na afloop keken Michels en Gullit elkaar weer in de ogen. „Ik vond het een goed ge baar dat hij naar mij toekwam. Michels weet het aan de wedstrijdspanning dat hij zo hard tegen mij is uitgevallen." Voor Ruud Gullit is daarmee de kous af. Niet echter voor AC Milan. „Berlusconi zal niet erg blij zijn", weet Gullit nu al, „dat er vanavond drie geblesseerde Nederlan ders terugkomen". Want behalve Gullit kwamen ook Van Basten (enkelkwetsuur) en Rijkaard (spierblessure in het boven been) niet ongeschonden tevoorschijn uit de strijd met de Grieken. „Ik vind het heel knap van Van Basten", meende Rijkaard, „dat hij is doorgegaan als je zoveel aansla gen te verduren krijgt. Daar heb ik enorm veel respect voor."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19