Regio Opknapbeurt Schildersbuurt Onruststokers oudjaar in Voorschoten fors beboet Ideaal Wonen wil haast maken met bouwplan Bokssport slaat aan bij randgroepjeugd Jenaplanschool De Kring wint milieuprijs Oegstgeest Donderdag 5 december 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT C15L17 NIEUWSLIJN Enquête over buurtbus Zoeterwoude ZOETERWOUDE Busmaatschappij West-Nederland houdt in Zoeterwoude een enquête over het gebruik van de buurtbus. Hoewel nog niet verontrustend, loopt het aantal passagiers te rug. Voor de vrijwillige chauffeurs is dit niet altijd even motive rend. West-Nederland wil onderzoeken of er wensen leven voor andere routes. Voorschoten verwerpt protesten VOORSCHOTEN De acht bezwaarschriften die tegen het wel- zijnsplan 1992 van de gemeente Voorschoten zijn ingediend worden waarschijnlijk verworpen. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijn. Alle commissie leden vinden dat van de nieuwe richtlijnen om voor subsidie in aanmerking te komen niet mag worden afgeweken. Voornaam ste voorwaarde is dat ten minste 75 procent van de leden uit Voorschotenaren moet bestaan. Commissielid P.J. den Hartog (PvdA) sprong in de bres voor de christelijke oratoriumvereni ging Exultate Deo. Hij pleitte ervoor de vereniging twee jaar de tijd te geven om aan de 75 procentnorm te voldoen. Excuses voor wethouder Hogenelst ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst (CDA) heeft de gemeenteraad toch niet verkeerd voorgelicht. Het Zoeterwoudse raadslid H. van der Kooi (WD) trok gister avond in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening zijn eerder geuite verwijt in. Hogenelst kon de raad niets vertellen over afspraken binnen het bestuurlijk platform, waarin een aantal gemeenten tegen de komst van de TGV samenwer ken, omdat geheimhouding was afgesproken. Een Leiderdorpse wethouder schond deze afspraak. MEDEWERKER De vereniging Ideaal Wonen vindt dat het wel erg lang duurt voordat ze haar bouwplan voor twintig huizen in de Zoeter woudse nieuwbouwijk Bloe menweide kan realiseren. Tij dens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening bleek gisteravond dat veel variaties mogelijk zijn bin nen het plan, van eengezinswo ning tot seniorenwoning. De vereniging bestaat ruim een jaar en telt 16 leden. Zij wil toekomstige bewoners grote in spraak geven over hun te bou wen huis. De gemeente stelde in september een stuk grond beschikbaar in Bloemenweide. Wethouder R. Hogenelst vond dat de gemeente in een vroeg stadium medewerking had ge geven door bouwvlek 17 aan te wijzen. „Ik lever u een bouwka- creatief kunt van Ideaal Wonen was er eigen lijk niet zo blij mee. Bijna een jaar wachten op een bouwkavel vond hij niet kort. Hij liep al di rect tegen moeilijkheden op toen hij ging praten met pro jectontwikkelaar Noorlander, de bezitter van de bouwrechten. Noorlander wilde twintigdui zend gulden per woning ont vangen om van dat bouwrecht af te zien. B en W hebben nu een brief gestuurd waarin ze ontkennen van Noorlander geld te hebben ontvangen voor het recht te bouwen. Het geld, ruim acht ton, was een gift. Ook oppervlakte en vorm van vlek 17 zijn een probleem. Op het terrein zou alleen de bouw van 'zeven woningen voor mil jonairs' mogelijk zijn. Het is hoe dan ook onmogelijk op korte termijn twintig woningen te bouwen. Om de kosten te druk ken worden in de komende tijd alle door de provincie toegewe zen woningen voor twee jaar in een grote bouwstroom neerge zet. Over twee maanden buigt de raadscommissie ruimtelijke or dening zich weer over de bouw plannen. LEIDEN LEIDERDORP Waar jarenlang het Leider- dorpse 'Palendorp' heeft gestaan, verrijzen langzaam maar zeker 92 seniorenwoningen. Leiderdorp en talrijke projektontwikkelaars hebben tien jaar vergeefs naar beleggers voor het bouwprojekt gezocht. Begin dit jaar werd eindelijk de Goudse woningstichting Midden- Holland bereid gevonden het Palendorp te bebouwen. De woningen moeten medio vol gend jaar klaar zijn. De huur van de 38 appartementen komt op 895 gulden, de 54 aanleunwoningen gaan gemiddeld 750 gulden per maand kosten. In het complex komt bovendien een depen dance van apotheek Boehmer. Ook de biblio theek zou worden uitgebreid, maar door de fi nanciële situatie van de gemeente is dat nu onzeker. Over de toekomst van de biblio theek wordt beslist aan de hand van een on derzoek naar de hele Muzenhof, waarin ook een theaterzaal en de streekmuziekschool on derdak vinden. foto wim dijkman 'Huurkosten en woongenot moeten weer in evenwicht' Goed nieuws voor de huur ders in de Oegstgeester Schildersbuurt: hun huis baas, het pensioenfonds voor de vervoer- en haven bedrijven in Rotterdam, heeft besloten achterstallig onderhoud in te halen en hun woningen te verbete ren. De bewoners hebben deze zwart op wit gedane toezegging volgens voorzit ter D. de Jong van de huur dersbelangenvereniging Schildersbuurt voor een groot deel te danken aan de wijze van overleg: be hoedzaam maar volhar dend. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Ook de komst van de nieuwe beheerder, Rijnland^ bv., wordt als een verbetering ervaren. Met de vorige, Kok Beheer, verliep het overleg moeizaam, stelt De Jong vast. Rijnland daarentegen heeft de onvrede onder de huurders wél kenbaar gemaakt bij de huisbaas. Dat is afgelopen zomer gebeurd tijdens het over leg tussen beheerder en eige- In en bij de woningen in de Frans Halslaan, Pieter Moulijn- laan, Van Ruysdaellaan, Hof- brouckerlaan, Vincent van Gog- hlaan en Hazenboslaan rotten de kozijnen weg, verzakken de tuinpaden, is de ventilatie ge brekkig en tocht het bij het le De Schildersbuurt in Oegstgeest. De woningen krijgen binnenkort een opknapbeurt. ven. Verder zijn de dakcon structies slecht, zitten er gaten in plafonds en vloeren en komt er een miezerig straaltje water uit de douchekop vanwege de 'aftandse' verwarmingsketels. Stok De huren bedragen tussen de 850 en 1200 gulden per maand. Daar staat volgens de bewoners een minimum aan luxe tegen over. De woningen stammen uit de jaren zestig. De stichtings- kosten bedroegen zo'n zestig mille. De huurders wijzen erop dat hun huisbaas, met huren van gemiddeld duizend gulden, dikke winsten maakt. De laatste keer dat de huizen zijn opge knapt is acht jaar geleden. Het pensioenfonds heeft ook al eens gedreigd de woningen te verko pen. Omdat er eerder dit jaar be paald geen aanwijzingen waren dat het pensioenfonds bereid was op korte termijn geld in het woongenot te steken, heeft de huurdersvereniging overwogen te protesteren tegen de (lande lijke) huurverhoging met vijf procent. De Jong en de zijnen hebben tot het laatst gewacht met het aansporen van de leden om in de pen te klimmen. De vereniging hield een dergelijke actie als stok achter de deur. Een beleid dat zijn vruchten heeft afgeworpen, want het pensioenfonds heeft via de nieuwe beheerder een opknap beurt voor al zijn Oegstgeester huizen aangekondigd. Dezer dagen worden de noodzakelijk geachte werkzaamheden in kaart gebracht. Alle bewoners krijgen bezoek. Komend voor jaar begint de operatie die vol gens makelaarskantoor Rijnland niet tot een extra huurverho ging zal leiden. De bewoners kunnen in elk geval rekenen op dubbel glas, gerepareerde kozijnen en nieu we tuindeuren. De Jong is hier- nog niet helemaal tevre den. Met deze verbeteringen zijn de huurkosten en het woongenot nog altijd niet in evenwicht, stelt hij. Voor de op stelling van het definitieve on derhoudsplan, meent De Jong, bestaan er echter nog volop mogelijkheden voor overleg. De betrokkenen kruipen weer rond de tafel als de inventarisatie klaar is. De Jong heeft goede hoop dat uit die gesprekken meer is te halen dan nieuwe kozijnen en dubbel glas. „Maar nog steeds geldt: eerst zien dan geloven. Dat klinkt wat wantrouwend, maar die houding is duidelijk een gevolg van de opstelling van onze huisbaas." 'Dit jaar allemaal binnen blijven DEN HAAG/VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS Die spullen zijn gewoon voor de lol in de fik gestoken en een heleboel mensen hebben er plezier van gehad. Er gebeurt overal wel wat met oud en nieuw, dus is het wel erg flauw om nou nèt ons weer te pak ken omdat de politie ons kent van eerdere akkefietjes. Daar kwam in grote lijnen de verdediging van een groep van zes Voorschotenaren en een inwoner van Leiden op neer die gisteren terecht stonden voor de Haagse politierechter. Op oudejaarsnacht vorig jaar hadden zij twee door hen zelf gekochte en betaalde sloopau to's, een caravan en oude autobanden in brand gesto ken. Dit vreugdevuur op de krui sing van de Voorschotense Raadhuislaan en de Professor Einsteinlaan heeft voor 8000 gulden schade aan het wegdek aangericht. Daarnaast zouden de verdachten, allen tussen de 19 en 24 jaar oud, de brand weer hebben gehinderd bij het blussen van de wrakken. Een persoon uit de groep zou zelfs vrolijk in het rond gespoten hebben met een brandslang. De verdachten ontkenden de meeste ten laste gelegde feiten niet, maar vonden wel dat hun aandeel schromelijk werd overtrokken. ,,Er waren zeker 65 mensen aanwezig en op een gegeven moment stond ie dereen aan de slangen te trek ken, zowel de brandweer als anderen", luidde het verweer. Zelfs de politie zou de lol van de situatie hebben ingezien. „Op een gegeven moment stond de politie er lachend bij." Toen er ruimte moest wor den gemaakt voor de brand weer zou dat ook zijn gebeurd. „Ook al zeiden we nog dat het zonde van de moeite was, om dat het vuur al bijna uit was." Dreigend Na twaalf uur stond iedereen elkaar gelukkig nieuwjaar te wensen, ook de brandweer en de politie. „Want iedereen kent elkaar in Voorschoten." Later in de nacht zou ook iedereen 'gewoon' naar huis zijn ge gaan. Pas toen enkele weken later bleek dat er forse schade was ontstaan aan het wegdek, zijn verdachten naar het bu reau geroepen. Twee Voor schotenaren werden zelfs van hun bed gelicht. „En dat was een hele nare ervaring." Volgens de officier van justi tie was door het optreden van de groep een 'dreigende sfeer' ontstaan, waardoor leden van de vrijwillige brandweer zich bedreigd voelden. In een vlam mend betoog constateerde zij dat, ieder jaar met oud en nieuw dit soort ongein wordt aangericht. „Op die dag kan er veel, maar deze groep heeft al le grenzen overschreden." Zij eiste dan ook onvoorwaardelij ke gevangenisstraffen van twee en drie maanden en een maand voorwaardelijk. Boven dien zouden alle verdachten zich op oudejaarsnacht tussen acht uur 's avonds en negen uur de volgende ochtend niet op straat mogen begeven in Voorschoten. De Voorschotenaren en de Leidenaar noemden de straf fen 'veel te zwaar'. Alles zou vreselijk worden overtrokken en bovendien zouden ze al ge noeg zijn gestraft omdat ze de schade aan het wegdek moe ten betalen, terwijl ze allemaal een bescheiden inkomen heb ben. Een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf vond de politie rechter te ver gaan. Wel legde zij een geldboete op van 750 gulden, te voldoen in vijf maandelijkse termijnen. Ook mag de groep zich in de ko mende oudejaarsnacht niet op straat begeven in Voorschoten. ,Als er dan weer wat gebeurt zijn het niet weer dezelfden die opgepakt worden", besloot de rechter. ,Dus we kunnen wel gewoon om acht uur 's avonds een bar- - retje binnenstappen?", wilde" een Voorschotenaar weten. „Ja", zei de rechter, „als u dan maar binnen blijft tot de vol- gende opchtend." Dat was voor de heren geen enkel pro bleem. „Dat waren we toch al van plan." WASSENAAR De trainingen van de boks school de Wassenaarse Slag blij ken kleine wonderen te verrich ten voor de deelnemende pro bleemjongeren. Na drie experi mentele jaren van het bokspro- ject van het sociaal-culturele jongerencentrum Nieuw Nijvelt blij ken de deelnemers 'minder agressief, meer gericht op sportieve ontwik keling en de maat schappelijke waar den en normen'. Het Wassenaarse college van B en W stelt voor het expe riment om te zet ten in een project voor onbe paalde tijd. „In plaats van het botvieren van kracht en agressie op elkaar of anderen, wordt dit nu in de bokskring gedaan", zo blijkt uit de evaluatie van bet experi ment. De jongeren drinken door de trainingen minder alco hol, ze worden zelverjzekerder en krijgen een groter gevoel van eigenwaarde. „De deelnemers gaan meer verbaal communice ren en krijgen een positievere levenshouding, die ook in het gezin haar uitstraling heeft." De deelnemers leren ook 'hun stiekeme gedoe' af. „Als er ruzie ontstaat praten ze nu eerder een meningsverschil uit, in plaats van het uit te vechten. In het verle den behoorden ze tot verschillende groepen die elkaar uitdaagden. Nu komen ze elkaar in de ring tegen en hebben aan vechten met elkaar geen be hoefte meer", aldus het verslag. Bloedneuzen en kneuzingen komen nog wel eens voor, maar nooit zo ernstig dat er een arts aan te pas moet komen. Niemand is ooit knock out geslagen. Ge middeld boksen wekelijks ruim veertien jongeren, onder wie ook meisjes, bij de Wassenaarse Slag. Daarvoor blijft de gemeen te in het voorstel jaarlijks een subsidie van 12.800 gulden ge- Project voor onbepaalde tijd voortgezet Tot ernstige blessures is het de afgelopen jaren bij het boksproject nog nooit gekomen. archieffoto henk bouwman OEGSTGEEST WIM KOEVOET De rooms-katholieke Jenaplan school De Kring in Oegstgeest heeft de plaatselijke milieu-prijs gewonnen. De werkgroep mile- uzorg komt de prijs 18 decem ber brengen. De onderscheiding bestaat uit een door de Oegst geester beeldhouwer C. Hulst vervaardigde vogelfontein met een kikker op de rand. Het vinden van kandidaten was dit jaar geen sinecure. Par ticulieren, verenigingen en an dere instellingen konden zich zelf kandidaat stellen. De werk groep wilde uit de aanmeldin gen een keuze maken maar er kwam niet één aanmelding bin nen. Ook het verlengen van de inschrijftermijn bood geen soe laas. Volgens een woordvoerster van de milieuwerkgroep is het uitblijven van kandidaten een gevolg van grootschalige be scheidenheid in het dorp. De werkgroep is uiteindelijk zelf op onderzoek uitgegaan. Zij heeft gekozen voor De Kring van di recteur Ernst Weijzen omdat deze Jenaplanschool al sinds 1989 alle leerlingen, van de laagste tot en met de hoogste klas, consequent milieubewust gedrag bijbrengt. Reinigingsrecht fors omhoog OEGSTGEEST WIM KOEVOET Oegstgeestenaren die in eengezinswoningen wonen, betalen vol gend jaar 576 gulden voor het afhalen en verwerken van hun afval. Dat was 408 gulden. Bewoners van flats zijn in 1992 528 gulden kwijt. Ze betaalden 372 gulden. De forse stijgingen zijn het gevolg van de sluiting van de vuilver brandingsinstallatie in Leiden en het debacle met de stortplaats De Does in Leiderdorp, die niet in gebruik kon worden genomen. Burgemeester en wethouders melden de gemeenteraad dat ze niets voelen voor een verdere differentiatie van de tarieven, zoals in Leiderdorp en Warmond. In deze gemeenten betalen huishoudens die uit één persoon bestaan minder.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17