Regio 'Oplichter was stroman misdadigers' 'Verbod veel te zwaar middel' 'Asbest bij AZL in etappes opruimen' Heineken wil Spaanse brouwerijen afstoten *4 V «H Personeel Sijthoff eist uitbreiding directie Donderdag 5 december 1991 Redactie: 071-161400 e WILLEM SPIERDUK e MEINDERT VAN DER KAAL) e CAROUNE VAN OVERBEEKE e jan WESTERLAKEN e MONICA WESSEUNG e Eindredactie: NIER FAAS e Vormgeving: PIET KOOREMAN 16 NIEUWSLIJN Twee Hagenaars verdacht van drugsbezit DEN HAAG Twee mannen uit Den Haag, 28 en 31 jaar, zijn aangehouden door de Haarlemmermeerse politie op verdenking van drugsbezit. Zij zijn ingesloten op het hoofdbureau van poli tie in Hoofddorp. Tijdens een routinecontrole werden de beide mannen aangehouden op de A4. Op het moment dat zij de vluchtstrook opreden, gooide de passagier iets uit het raam. Het bleek om een biljet van vijftig gulden te gaan. De bestuurder van de auto had duizend gulden bij zich waarop poeder werd aange troffen dat op drugs lijkt. De politie stelt een onderzoek in naar het poeder. Ook wordt onderzocht of de Hagenaars, die uit het buitenland komen, legaal in Nederland zijn. Air Holland heeft vliegtuig SCHIPHOLAir Holland Regional heeft na wekenlang onder handelen overeenstemming bereikt met de ABN Amro bank en curator Pannevis over de overname van een Boeing 757. Er is een niet nader genoemde bank bereid gevonden de overname te financieren. Het vliegtuig moet enige modificaties ondergaan. In de tussentijd zal Air Holland Regional gebruikmaken van een ander toestel, eveneens een Boeing 757, dat eigendom is van de ABN Amro. Het is de bedoeling dat Air Holland Regional medio december gaat vliegen. Vraagtekens bij rol van kredietinstellingen (vervolg van pagina 1) „Hij kwam heel betrouwbaar over. Hij bevestigde alle af spraken. Je kunt wel zeggen dat hij alles overdreven cor rect afhandelde. We zijn ook bij hem op bezoek geweest op zijn bedrijf. Dat ging ook allemaal heel gemoedelijk en correct", aldus de Haagse advocaat Grooss. BOSKOOP/SPRUNDEL. Centrum voor Geboorteregeling: De flessentrekker uit het Bra bantse Sprundel die in de afge lopen maanden tientallen boomkwekers één tot twee mil joen lichter heeft gemaakt, wek te bij niemand argwaan. Hij dong serieus af en keek scherp naar de kwaliteit. Toch informeerden veel Bos- koopse boomkwekers naar de kredietwaardigheid van de hen onbekende handelaar. En de kredietinstellingen stelden de kwekers gerust: de man had vol doende geld op de bank staan om de geplaatste order te kun nen betalen. Zo kon hij in Bos koop in september en oktober bij tientallen kwekers op krediet bomen kopen. De Brabantse handelaar heeft zich in opdracht van een plaats genoot in augustus voor het eerst in Boskoop te hebben ver toond. Hij bezocht de boom kwekerijvakbeurs Plantarium en bekeek daar de handel van de kwekers. Vervolgens ging hij bij de kwekers op bezoek. „Je kunt de deelnemerslijst er naast leg gen. Hij heeft bijna alle stand houders benaderd", aldus één van de benadeelden. De bomen werden zo snel mogelijk weer verkocht, vaak voor een fractie van de inkoops prijs. En de leveranciers konden naar hun centen fluiten. De kre dietwaardigheid van de hande laar blijkt achteraf weinig voor te stellen. De man kocht steeds voor bedragen tussen de 20.000 en 50.000 grolden. Voor één zo'n order had de Brabander wel geld op de bank. Maar niet voor vele tientallen transacties. De Haagse advocaat mr. Grooss behartigt de belangen van tussen de 35 en 40 bena deelden. Hij heeft beslag laten leggen op de weinige bezittin gen van de Brabantse handelaar en zijn opdrachtgever. De advo caat onderzoekt ook in hoeverre hij de kredietinstellingen ver antwoordelijk kan stellen voor de geleden schade. Het verbaast hem dat de bankinstellingen steeds groen licht gaven voor transacties die in totaliteit het vermogen van de man ver te boven gingen: „Ze zullen moe ten aantonen dat ze behoorlijk onderzoek gedaan hebben naar de kredietwaardigheid van de man", meent Grooss. Stroman „Dat die man niet bekend stond als een oplichter, is geen ex cuus. In mijn optiek was hij de stroman. Iemand van onbe sproken gedrag die in korte tijd veel geld binnenhaalt en vervol gens afbrandt. Dat was het hele opzetje", analyseert de advo caat de situatie. P. Verhoeven van de Nederlandse Bond van Boomkwekers gaat nog een stapte verder. Hij is zo onder de indruk van 's mans eerlijke voorkomen, dat hij ervan uit gaat dat hij niet besefte waar hij mee bezig was. „En misschien is hij wel onder druk gezet." De advocaat sluit niet uit dat hij te maken heeft met een goed georganiseerde criminele orga nisatie. Hij drukt zich behoed zaam uit. Verhoeven weet waar om: „Het zijn beruchte figuren. In een eerdere zaak hebben ze de advocaat en een schuldeiser met de dood bedreigd. Het zijn niet alleen oplichters, maar ook pure misdadigers. Waarschijn lijk maken zij deel uit van een grote organisatie." De politie wil nog niet veel kwijt over de flessentrekkerij. Het zou een grote zaak kunnen worden en vermoedelijk komt er wel een onderzoek, weet de politie in Sint Willibrord, waar onder Sprundel valt, te melden. Het oplichtersduo loopt nog vrij rond en de politie hoopt maar dat ze niet met de buit naar het buitenland vertrekken. Enkele jaren geleden vertrok een inwoner van Hazerswoude naar Portugal nadat hij zich op een zelfde wijze had verrijkt. Hij kon pas ingerekend worden toen hij na enkele maanden met heimwee terugkeerde naar zijn geboortedorp. Op de vraag hoe kwekers zichzelf kunnen beschermen te gen dit soort praktijken, ant woordt Verhoeven: „Er zijn twee mogelijkheden. Ofwel je eist contante betaling, maar dat zie ik in de boomkwekerij nog niet gebeuren. Een tweede mo- 1 is een bankgarantie te Want van de informatie die een bank of kredietmmaat- schappij geeft, kun je niet meer op aan. Het vervelende is dat het de banken geen zier kan schelen." (vervolg van pagina 1) LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Onbegrijpelijk en een veel te zwaar middel. Zo reageert di recteur W. Beekhuizen van het Centrum voor Geboortt op het verbod van de ol van justitie om nog langer rea geerbuisbevruchting (ivf) toe te passen. „Gezien de lange perio de dat we nu al de ivf-methode toepassen zonder één enkele klacht en met goede resultaten, zijn we verbijsterd over de voor lopige maatregel van het open baar ministerie", aldus Beek huizen. Het betekent volgens Beek huizen dat vanaf vandaag geen embryo's buiten het lichaam tot leven worden gebracht. Wel worden lopende behandelingen normaal afgemaakt. Andere pa tiënten moeten wachten tot maandag, wanneer de zaak voor de rechter komt. Het cen trum heeft overigens connecties met bij het AZL, wi kunnen worden overgenomen. De maatregel van de officier van justitie betekent nog niet het einde van afwijkende be vruchtingen die niet precies on der de definitie vallen van de ivf-methode. Oorzaak van het verbod is een conflict dat het Centrum voor Geboorteregeling al vanaf de introductie van de methode, inmiddels zo'n zeven jaar gele den, heeft met het ministerie van wvc. Het ministerie schrok volgens Beekhuizen in de be ginperiode van privéklinieken die bevruchtingsmethoden toe pasten. Er is toen niet gekozen voor een aparte regelgeving, zoals dat bij voorbeeld wel in Engeland is gebeurd, maar voor aanpassing van de bestaande wetgeving. „Die aanpassing gold echter alleen voor zieken huizen, terwijl wij dat niet zijn. Bij ons komen geen zieke men sen. Het is dus niet zo dat wij tegen een vergunningsstelsel zijn, integendeel. Maar dan moet het wel gebaseerd zijn op een correcte wetgeving", aldus Beekhuizen. De directeur van-het centrum, dat in het verleden vaak in het nieuws kwam omdat in het pand aan het Kort Rapenburg ook abortus wordt gepleegd, denkt in de kwestie heel sterk te staan. „De officier mag alleen tot sluiting overgaan wanneer er ernstige bezwaren zijn. Er moe ten belangen worden geschaad door de handelingen van het centnim. Daar is absoluut geen sprake van en dus mag niet zo maar van de ene dag op de dere alles worden s Heineken. „We hebben in Spanje een verbeterde produk- tie gerealiseerd. De afname van het biergebruik zal leiden tot overcapaciteit. Bovendien wordt de concurrentie van an dere merken groter bij een krapper wordende markt." El Aguila brengt in Spanje vier biermerken op de markt: Hei neken, Buckler, Aguila en Adler Brau. Het aantal brouwerijen van El Aguila is sinds 1984 al te ruggebracht van zeven naar vier. De Heineken-dochter in vesteert op dit moment in de verbetering van de produktieca- paciteit van de brouwerij in Va lencia. Heineken heeft in Euro pa een marktaandeel van 10 procent. De Europese markt is goed voor een concemomzet van 76 procent van Heineken. 'Volgens Heineken geeft de si tuatie in Spanje geen aanleiding voor een nader onderzoek naar de overige 17 brouwerijen in Europa, in Nederland, Italië, Frankrijk en Griekenland. „Het gaat heel goed in Europa. We kijken regelmatig naar de be drijfsvoering van onze brouwe rijen, maar dat is een normale gang van zaken." In de niimten onder het terrein van AZL lop Be.t ld met asbest Op sommige plekken is dat asbest beschadigd. FOTO FRANS ROMBOUTS Bierbrouwer Heineken wil twee van zijn vier brouwerijen in Spanje verkopen. Het gaat om de brouwerijen in Zaragoza en Cordoba. In Valencia en Madrid wü Heineken wel bier blijven produceren. De teruglopende biermarkt in Spanje is volgens Heineken de reden van de af slanking. De brouwerijen zijn onder deel van El Aguila waarin Hei neken sinds 1984 een meerder heidsbelang heeft van 52 pro cent. Per jaar produceert El Aguila 5 miljoen hectoliter bier, het marktaandeel van de onder neming bedraagt 18 procent. De Heineken-dochter, met on geveer 2500 arbeidsplaatsen, is marküeider in Spanje maar niet winstgevend. Beursanalisten voorspellen dat El Aguila dit jaar een verlies zal lijden van onge- 15 miljoen gulden bij omzet van 700 S 800 milj miljoen gulden. Ijoen Door de daling van het bier gebruik in Spanje komen de minst rendabele brouwerijen van El Aguila in de problemen, aldus een woordvoerster van TE HOREN .EN TE ZIEN BIJ: NIC DE TOMBE Stationsweg 11-17, tel. 071 -122184 LEIDEN MONICA WESSEUNG De asbestvervuiling in een deel van de gangen onder het oude gedeelte Academisch Zieken huis Leiden wordt wellicht niet opgeruimd. Het is mogelijk de gangen tijdelijk gesloten gehou den. In elk geval wordt niet di rect alle asbest onder het zie kenhuis verwijderd, maar ge beurt dit in etappes. Het AZL laat op dit moment een advies bureau onderzoek doen naar de ernst van de vervuiling en laat een offerte maken. Onder het AZL-terrein ligt twee kilometer stoomleiding, geïso leerd met asbest. De isolatie is op enkele plaatsen beschadigd. Her en der liggen brokken as best of hangt de isolatie los om de buizen. In een aantal onder aardse gangen is de concentra tie asbestvezels in de lucht daardoor ver boven de toege stane norm. Uitgebreide metin gen hebben uitgewezen dat er boven de grond geen verhoogde concentratie asbestvezels is. Direct na het constateren van de asbestverontreiniging zijn de gangen gesloten. Onderhouds monteurs mogen alleen onder strenge voorschriften en met beschermende kleding de gan gen betreden. De mensen die de afgelopen jaren in de gangen hebben gewerkt, worden alle maal gekeurd door de bedrijfs gezondheidsdienst. Asbest is kankerverwekkend en tast de longen aan. Asbest is gevaarlijk als het als losse vezels in de lucht zweeft. Die vezels moeten een bepaalde afmeting hebben willen ze on derin de longen kunnen komen en schade aanrichten. Het ziekenhuis moet een plan maken voor de sanering van de verontreiniging en heeft daartoe onderzoeksbureau Griffith uit genodigd. Dit bedrijf is door de arbeidsinspectie erkend als 'as- bestspecialist'. Stelt het bedrijf vast dat het ergens veilig is (wat asbest betreft), dan neemt de arbeidsinspectie dit over. Het bedrijf onderzoekt op dit moment de gebouwen 20, 25 en 26 van respectievelijk neurolo gie, keel-, neus- en oorheelkun de en huidziekten. Ook worden de asbestisolatie van de stoom- leidingen onder de gebouwen gecontroleerd. Bovendien wordt geïnventariseerd of er boven gronds ook asbest is gebruikt. Het bedrijf doet boven- en on dergronds op grote schaal luchtmetingen. Na de inventari satie van de verontreiniging en van de hoeveelheid asbest die bovengronds is gebruikt, wordt een plan gemaakt voor het op ruimen. Voordat het slopen van een gebouw begint, moet de as best zijn verwijderd. Heet Veel van de gangen zullen ech ter nog niet worden gesloopt. Het is het vrij eenvoudig om in die gangen alleen om de be schadigde asbest een be schermlaag aan te brengen (fixatie). De verontreinigingen kunnen ook worden afge schermd door er een wandje voor te zetten. Het is in principe ook moge lijk te wachten met opruimen totdat een gebouw toch ge sloopt moet worden. De gangen zouden dan gesloten moeten blijven en alleen goed beveilig de mensen zouden de gewelven mogen betreden. Voorlichter Ketting van het AZL verwacht absoluut niet dat voor deze op lossing wordt gekozen. Er zal worden opgeruimd, gefixeerd of Jit het onderzoek van de drie gebouwen moet blijken of het mogelijk is deze dure operatie over langere tijd uit te smeren. In een aantal gangen wordt er niets aan de beschadigde plek ken gedaan, dat deel van het gangenstelsel blijft afgesloten. Iedereen die aan de buizen moet werken dient veilgheids- maatregelen te nemen. Gebouw 25 en 26 gaan volgend voorjaar al tegen de vlakte, dus daar wordt in elk geval binnenkort gesaneerd. Hoewel uiteindelijk de Raad van Bestuur een besluit moet nemen over de snelheid van sanering, kan Van Seggelen wel een vingerwijzing geven. "Alle veiligheidsmaatregelen kosten veel geld. De wetgeving wordt echter steeds strenger en dat werkt door in de prijs. Kost een verontreiniging opruimen nu bijvoorbeeld 1000 gulden, dan kan dat over drie jaar wel 10.000 gulden zijn. den (rechts) en Hoogerbrugge tonen de onderaardse gewei- et AZL. Voor ze naar binnen gingen, zijn extra metingen ver richt, zodat ze geen veiligheidskleding hoefden te dragen. FOTO HIELCO KUIPERS RUSWU K/LEIDEN De directie van Sijthoff Pers moet dringend worden uit gebreid. Honderden perso neelsleden hebben zich daar woensdagmiddag tijdens een massaal bezochte perso neelsbijeenkomst voor uitge sproken. Ook meent het per soneel dat een onderne mingsplan noodzakelijk is om allerlei veranderingen in een juist licht te plaatsen. Directie en ondernemings raad hebben diepgaande ver schillen van opvatting over gevoerd en te voeren beleid. De komst van een onderne mingsplan vormt daarbij al enige maanden het grote strijdpunt. Dit voorjaar liet de directie weten dat gezien de matige financiële resulta ten bij Sijthoff Pers 150 tot 200 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De onderne mingsraad werd vervolgens met tal van deelplannen ge confronteerd. Herhaalde vraagen om een totaalplan werden door de directie niet gehonoreerd. Voorafgaand aan de perso neelsvergadering kwam de directie op dit punt alsnog over de brug. Half december komt de directie met een be leidsplan. De ondernemings raad heeft vervolgens tot half januari de tijd dit plan te be studeren en te bespreken. Verder wordt een externe deskundige aangetrokken die helpt bij het op gang brengen van de gesprekken tussen di rectie en ondernemingsraad. Ondernemingsraad en de gezamenlijke vakorganisaties NVJ en grafische bonden FNV en CNV zijn zeer be zorgd over het ontbreken van een eenduidig beleid. Het ontbreken van een dagblad uitgever in de directie wordt door een woordvoerster van de ondernemingsraad als een van de oorzaken van de problemen gezien. De direk- tie werd de afgelopen maan den in feite gehalveerd. Di- rektielid B. Bartels trad afge lopen zomer na conflicten met zijn mede-bestuurders terug en directie-voorzitter J. Nouwen kondigde in ver band met het naderen van de vut-gerechtigde leeftijd aan zijn werkzaamheden af te bouwen. Volgens de woordvoerster is de aanwe zigheid van een dagbladuit gever essentieel. De directie moet dan ook op dit punt worden versterkt. Sijthoff Pers boekte vorig jaar een bedrijfsresultaat van zes miljoen gulden op een omzet van zo'n 240 miljoen gulden. Voor dit jaar wordt rekening gehouden met een verlies van enige miljoenen. Het uiteindelijke resultaat is onder meer afhankelijk van steun van het Bedrijfsfonds voor de Pers. In 1989 kreeg Sijthoff van het bedrijfsfonds 3,9 miljoen gulden steun. Of voor 1990 en de jaren daarna steun wordt gegeven is af hankelijk van de toekomstige vorm van het fonds.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16