Leiden Leidenaars gooien steeds meer weg Vochto verlast in Merenwijk Mijn oppas vindt het helemaal niet erg 'Compostbedrijf levert nauwelijks hinder op' Donderdag 5 december 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEF MANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 LEZERS SCHRUVEN LEIDEN ROY KLOPPER Woningbouwvereniging De Sleutels en de bewonerscom missie van de Merenwijkse Oor den, Hoeken, Zijden en Plaat sen liggen in de clinch over vochtproblemen in de wonin gen. De huurders menen dat De Sleutels te weinig doet om de klachten te verhelpen. De ver huurder zegt dat maatregelen die nu en volgend jaar worden getroffen afdoende zijn om de vochtigheid uit te bannen. De bouwvereniging beheert 181 eengezinswoningen in de wijk. Volgens de bewonerscommissie is al sinds de oplevering zestien jaar geleden sprake van vocht- overlast. Die werd alleen nog maar groter na een groot-on derhoudsbeurt vijf jaar terug. Toen werden veel stootvoegen (uitsparingen in het voegwerk tussen bakstenen in de gevel) dichtgemetseld. De ventilatie in de woningen nam hierdoor af. Verder zitten de luchtroosters tussen de buitenlucht en de kruipruimtes te laag. Op som mige plaatsen sluiten stoepte gels het rooster gedeeltelijk af, waardoor onvoldoende wordt ontlucht. Bij een aantal wonin gen staan de kruipruimtes dan ook gedeeltelijk onder water. Gevolg is dat verscheidene huurders te kampen hebben met vochtige wanden en bijbe horende lelijke plekken binnen en buiten de woning. Volgens de commissieleden zijn sommi ge roosters ook nog eens ver stopt door specie. Woordvoerder P. de Blok van De Sleutels erkent het vochtpro- bleem. „We doen er alles aan om de problemen te verhel pen". Momenteel worden de daken van de woningen gerepa reerd, zodat daarvan in elk geval geen wateroverlast meer te duchten valt. Zand Verder is in de begroting van '92 een post opgenomen om zestig woningen weer te voorzien van stootvoegen. Volgens De Blok moet hiermee het probleem een heel eind zijn opgelost. „En als de overlast daarna aanhoudt, moeten de mensen contact op nemen met ons. Dan komen we langs". De Blok stelt dat de proble men met de kruipruimtes vaak te wijten zijn aan onvoldoende onderhoud door de bewoners zelf. „Er komt natuurlijk wel eens zand in. Dat moeten de huurders er dan zelf uithalen". Indien er werkelijk specie in de roosters zit, wordt die door De Sleutels verwijderd. De bewonerscommissie heeft wenig fiducie in deze toezeggin gen. „We hebben al zo vaak ge beld, en diverse malen gesprek ken aangevraagd met de techni sche dienst. Maar er gebeurt niets of te weinig". Volgens De Blok is dit niet waar. „Proble men proberen we op te lossen". Snelle rijders betrapt in regio LEIMUIDEN/HOOGMADE/RUPWETERING VALKENBURG Tijdens het 75-jarig bestaan van de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) in Valkenburg wordt vol gend jaar op 17 augustus een grote reünie gehouden. Deelna me is mogelijk door 20 gulden over te maken op giro 1044998 of bankrekening 413870928 te De verkeersdienst van de rijkspolitie heeft dinsdag en gisteren snel heidscontroles in de regio gehouden. Dinsdag werd gecontroleerd op de provinciale weg tussen Leiden en Roelofarendsveen. Er pas seerden 396 voertuigen, waarvan er 20 te snel reden. Op het con trolepunt op de weg Leiderdorp/Woubrugge vielen 34 processen- verbaal. Er passeerden 340 voertuigen. Tussen Alphen en Leimui- den werden 64 weggebruikers betrapt. Er werden 1720 voertuigen gecontroleerd. Gisteren werden op de provinciale weg 7 (Alphen/Leimuiden) 40 te snelle rijders betrapt. Er passeerden 1000 voertuigen. Tussen Lei den en Roelofarendsveen vielen 11 bekeuringen op 410 passanten. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 121 kilometer per uur. Op de betreffende wegen mag 80 kilometer worden gereden. Reünie MLD in Valkenburg Katwijk met vermelding van 'Reünie 75 jaar MLD'. De reü nist ontvangt dan onder meer het jubileumboek '75 jaar vlie gende marine'. Gevraagd wordt naam, adres, functie en periode waarin men heeft gediend te vermelden. Voor meer informa tie: 01718 - 52250. De hoeveelheid te verwer ken huisvuil stijgt nog steeds in Leiden. Ondanks een aantal maatregelen, zoals de plaatsing van glas- en papierbakken, is het af val per hoofd van de bevol king vorig jaar toegenomen van 353 naar 360 kilogram. De totale hoeveelheid huis houdelijk afval steeg daar mee van 36.274 naar 37.524 ton. LEIDEN ERNA STRAATSMA De reinigingsdienst heeft geen idee waar de stijging aan te wij ten is, zo blijkt uit het jaarver slag over 1990. De hoeveelheid huisvuil wordt berekend door de inhoud van alle wagens bij elkaar op te tellen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tus sen het gewicht van minicontai- ners en huisvuilzakken, zodat niet gecontroleerd kan worden waar de stijging aan te wijten is. De Hoeveelheid apart ingeza meld glas en papier is vorig jaar flink gestegen. In totaal werd 1.945.902 kilogram oud glas op gehaald, vergeleken met 1989 (1.632.484 kg) is dat een stijging van bijna 20 procent. Dit is ge deeltelijk toe te schrijven aan de plaatsing van 81 grotere glas bakken (van een naar drie ku bieke meter). In 42 papierbak ken is in totaal 909.060 kg oud papier ingezameld; dat is een verhoging van bijna 38 procent Tevreden over gft-inzameling De eerste resultaten met het gescheiden ophalen van groente- fruiot en tuinafval zijn gunstig. De reinigings dienst heeft meer ingeza meld dan aanvankelijk werd verwacht. De hoeveelheid gft-afval bedraagt nu zo'n 30 tot 40 procent van het totaal aan op te halen huisvuil per wijk. Afgelopen week zijn in de Stevenshof de laatste schil- lenbakken voor gft-afval en milieuboxen (voor klein che misch afval) uitgedeeld. In totaal zijn nu zo'n 17.000 huishoudens voorzien. Al leen de binnenstadbewoners zamelen hun huisvuil nog niet apart in. De reinings- dienst overweegt aan deze groep emmertjes uit te delen voor gft-afval. (249.620 kg). Het aantal glas- en papierbakken wordt het ko mende jaar nog uitgebreid. De reiginingsdienst streeft er naar één bak per 1000 inwoners te plaatsen, in 1992 wordt het aan tal papierbakken uitgebreid tot 120 stuks. Gezien de gunstige resultaten van de proef in de Merenwijk is de reinigings dienst eind 1990 begonnen met de uitreiking van compostvaten tegen statiegeldbedrag van 25 gulden. In totaal zijn 3000 nieu we vaten uitgereikt. In het verslagjaar is in totaal ruim 120.000 kg klein chemisch afval ingezameld. Dit komt overeen met een stijging van 28 procent ten opzichte van 1989. Via de chemocar werd 63.000 kg kca binnengehaald, en bij de depots 58.828 kg. Met de che mocar werd 51 procent ingeza meld en bij de depots ruim tien procent. Het werk van de reinings- dienst werd in 1990 verricht door 147 medewerkers, van wie 89 procent mannen en elf pro cent vrouwen. Er zijn vorig jaar twee vrouwelijke reinigers in dienst gekomen. De afdeling reiniging betreurt het dat de wervingsactie 'Meiden reinig Leiden' nauwelijks reacties heeft opgeleverd. Regionale bands op popfestival ALPHEN AAN DEN RUN Er wordt hard gewerkt aan een popfestival aan de Zeger- plas in Alphen in juni 1992. Zes regionale bands zullen in de open lucht een concert geven op het dagkampeer terrein. Hoogtepunt en pu bliekstrekker wordt De Dijk. „Met zo'n band kun je en kele duizenden bezoekers verwachten. Aan de Zeger- plas is er genoeg ruimte. Het zou goed zijn voor de naam van Alphen", zegt directeur L. Peys van de streekmuziek- school. De school heeft sa men met de jongerencentra Het Kasteel en Madonna, Stichting Alphen Muziek (STAM) en Het Alphens Pop collectief (HAP) de organisa tie van het festival in handen. Momenteel wordt een fol der onder het Alphense be drijfsleven verspreid. „Het festival staat of valt met sponsoring. Er is toch gauw zo'n 50 tot 60 mille nodig voor het opzetten van een dergelijk evenement." Peys doelt onder meer op de kos ten voor bands, podium, ag gregaat en ordedienst. „Eind januari moet duidelijk zijn of er genoeg sponsors zijn. Zonder hen kunnen we het vergeten". Het festival moet de finale vormen van een aantal voor ronden waaruit de beste bands worden geselecteerd. Peys denkt dat er tientallen bands zullen ingaan op de uitnodiging. 't Is niet mogelijk! De Leidse tovenaar van stadspromotie Cees Hugens heeft weer iets bedacht. Het Leidse Rembrandtje, 'n gebakkie dus. Waar en wanneer houdt deze gekte ooit op? Als er sleutelshoarma is, van echte Leidse geiten of Leidse vis, in eigen gracht gevangen? 0 Als het door de maag kan, dan heeft de Leidse VW-directeur Hugens er een liefde voor. Ditmaal introduceerde hij, ter gelegenheid van de presentatie van De Nachtwacht van Jan van der Horst in het Museum van Oudheden, het Leidse Rembrandtje. Een petit-four dat werd 'ontworpen' door de bekende Belgische (Antwerpse) patissier Peter Balcaen. Een nieuw Leids hapje waarvan Hugens hoopt dat er een, of zelfs verschillende, Leidse bakkers het idee zullen overnemen en de lekkernij aan de man (m/v) zullen brengen. Hugens liefde voor deze lekkernij ging zelfs zover dat hij de Rembrandt-gebakjes persoonlijk uit Vlaanderen ging halen om ze in Leiden te introduceren. Sleutelstad Het is bepaald niet de eerste keer dat de naam van Leiden of haar bijnaam van 'Sleutelstad' aan een gerecht, hapje, snack of maaltijd wordt gekoppeld. Zo kunnen 'oude' gemeenteraads leden zich misschien nog herin neren hoe de zegeheten 'Waal- palen' die hinderlijke Leide- naartjes dus ooit van choco lade werden nagemaakt en in het stadhuis werden geserveerd. De chocopalen kwamen uit Lei den maar de fabrikant van de originele palen is geen Leide- naar. Iedereen die wel eens in Amsterdam is geweest, weet dat Leiden niet de enige stad is waar automobilisten voortdu rend door die krengen worden geteisterd. Overigens is van het Waalpaaltje na die ene gerucht makende vergadering in het stadhuis weinig meer verno men. Sleutelbier Dan was daar nog het plan van een zekere Van der Reijden. Een Leidenaar en voormalig kroeg baas die in 'zijn' stad een nieu we brouwerij wilden beginnen en daar 'Goeie Mie bier' wilde gaan maken. Goede Mie, een succesvolle Leidse gifmengster De eerste keer dat een heuse Leidse sleutellekkemij opdook, was in de tijd dat wethouder Cees Waal nog de scepter zwaaide over de stad. Hij introduceerde Leidse verkeerspalen in de stad en uit protest tegen dit plan werden tijdens een raadsvergadering chocolade Waalpalen rondgedeeld. ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST uit de vorige eeuw, kreeg een biersoort naar zich vernoemd maar Van der Reijden vond dat Leids bier ook werkelijk in Lei den gebrouwen moest worden. De man had er een pand aan de Nieuwstraat voor op het oog. Van zijn plannen kwam echter om onduidelijke redenen niet veel terecht en ook van het bier horen en proeven we nooit meer iets. Ook mislukt dus. Sleutelburger Maar nog meer soorten 'sleutel- voer' deden in de loop der jaren hun intrede in Leiden. Zo was daar de 'sleutelburger'. Een vet te, Amerikaanse vleesschijf, met Hollandse broodkorst waar een plaatselijke snackbar er toch naar schatting enkele duizen den van heeft verkocht. Of deze 'burger' nog bestaat, is onbe kend. Waarschijnlijk is het Leid- s/Amerikaanse broodje ver drongen d(?or de Big-Mac, de shoarma of wederom ingehaald door de onvervalste kroket. Ander sleutelvoer was de zoge heten Sleuteltaart. Deze zoetig heid figureerde al eens in deze rubriek. De taart is kennelijk in gezakt want je hoort ook daar niets meer van. Misschien is die gewoon opgegeten. Leids rood 'Leids rood' was ook zo'n vin ding. Was niet om te eten maar past wel in hetzelfde genre. In Delft kennen ze Delfts Blauw dus moest Leiden ook een kleurtje en dat werd dus 'Leids rood'. Tegeltjes in die kleur werden tij dens de lakenfeesten uitgege ven en ook hier komen we de naam van VW-directeur Cees Hugens weer tegen. Op een en kel exemplaar in de etalage van de VW na is er nog geen Leids huis te vinden waar de douche cel betegeld is met het Leidse namaakmateriaal. Leidse kaas Wat natuurlijk wel echt Leids is, dat zijn haring met wittebrood, hutspot en Leidse kaas. Maar ook hier zijn de grondstoffen zelfs niet uit de buurt van Lei den afkomstig. Haring komt uit zee (of uit Katwijk, zo u wilt) en klapstuk is van het vee dat hoogstens in Leiden geslacht kan zijn. Het ergste van alles is dat Leidse kaas, onmiskenbaar door haar pitjes, onmiskenbaar in smaak door de komijnen en onmisken baar Leids door haar naam, juist niet in Leiden gemaakt wordt. En misschien is dat maar beter ook. Alle produkten hier ge maakt die de toevoeging sleutel of Leids kregen, wisten de eet lust slechts voor korte tijd op te wekken en zijn inmiddels uit de handel. Die Rembrandtjes staan ongetwijfeld hetzelfde lot te wachten. Medelijden (In de rubriek De Stemming stond vrijdag een artikeltje over wethouder Hans de la Mar, die problemen heeft met het vroege aanvangstijd van de sommige raadsvergaderingen. Het valt niet mee een oppas te vinden die mijn zoon naar bed brengt, een Sinterklaasliedje met hem zingt en ook nog tot twaalf uur blijft wachten tot ik terugkom, klaag de hij.) Natuurlijk speelde H. de la Mar toneel. Zeven uur is inderdaad vroeg in de avond. Maar als je kind in groep 6 (juist:... zes) zit, mag je toch hopten dat die de liedjes al zelf kan zingen, of ge looft een kind van die leeftijd nog in de goede heilige man? Het is een kwestie van goed organiseren en regelen, maar dan lukt het wel. Mijn oppas vindt het helemaal niet erg als het wat uitloopt, want alle be taalde uren zijn mooi meegeno men. Medelijden heb ik niet, dat klopt. Wïlma Trommelen Werkende moeder met twee kleine kinderen en diverse vroe ge avondvergaderingen Nieuwe Mare 7 Leiden Reinigingsrecht In het Leidsch Dagblad van 29 november wordt uitgebreid verslag gedaan van de steun die de gemeenteraad gegeven heeft aan een voorstel van de drie collegepartijen om de onroe rend-goedbelasting minder te laten stijgen dan het college van b en w aanvankelijk wilde. Onder de kop 'Raad wil geen brave ja-knikker meer zijn' wordt gesteld dat voor het eerst in de geschiedenis een voorstel van B en W over de hoogte van de gemeentelijke lasten werd gewijzigd. Onder wethouder Tesselaar zou dit ondenkbaar geweest zijn. Gelukkig is dit niet juist. In 1985 slaagde de toenmalige op positiepartij Links Leiden (de voorloper van Groen Links) erin om het lastenvoorstel van B en W te wijzigen ten gunste van de laagste inkomens. Opmerkelijk daarbij was dat dat de college partijen PvdA en WD verdeel de. Belangrijker dan dit feit op zichzelf is dat het wijzigings voorstel van Links Leiden in 1985 de basis legde voor een fundamentele koers die jaren lang gevolgd werd bij de verde ling van de gemeentelijke las ten: het overhevelen van reini gingsrecht naar ogb, waarbij de laagste inkomens ontzien wor den (het reinigingsrecht is im mers een voor iedereen gelijk bedrag, terwijl de ogb afhanke lijk is van de waarde van de wo ning). Deze koers is pas verlaten met de enorme stijgingen van de kosten van de vuilverwerking in de laatste jaren. Van de col legepartijen dringen PvdA en CDA erop aan om de kosten van de vuilverwerking door te bere kenen in het reinigingsrecht. Hierdoor zouden mensen maxi- maal geconfronteerd worden met de 'milieukosten'. Dit moge weliswaar zo zijn, het leidt alleen tot niets. Men sen hebben immers niet de mo gelijkheid om hun eigen kosten te verlagen door weinig afval te produceren. Dit zou wel zeer wenselijk zijn. Dan ontstaat er echt een financiële prikkel om milieubewust te handelen. Het onderzoek naar de mogelijkhe den hiertoe moet snel worden uitgevoerd. Zolang dat nog niet gebeurd is werkt net doorbere kenen van de kosten van de vuilverwerking in het reini gingsrecht alleen maar denivel lerend! Rob van Lint oud-gemeenteraadslid Groen links Scarlattistraat 3 Leiden Beenbreuk bij bedrijfsongeval Een 42-jarige Zoetermeerder heeft gistermiddag zijn been gebro ken bij een bedrijfsongeval. De man was in een carrosseriebedrijf aan de Lammenschansweg bezig met het schuren van een opleg ger. Hij verloor zijn evenwicht en viel van een trap. De man is voor behandeling naar het Diaconessenhuis overgebracht. ROELOFARENDSVEEN REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER De vestiging van een composte- ringsinrichting op het industrie terrein De Lasso in Roelof arendsveen behoeft nauwelijks hinder op te leveren voor de omgeving. Dat zei ir. J. Kuin van het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf Zuid-Holland (Proav) gisteravond tijdens een voorlichtingsbijeenkomst voor bedrijven op het Veense indu strieterrein. De Proav wil in samenwerking met vier particuliere bedrijven, onder wie Groen Recycling uit Rijpwetering, een leegstaande loods gaan gebruiken als com- posteringsinrichting voor groente-, fruit- en tuinafval uit de Zuidhollandse regio. Burge meester en wethouders willen hier aan meewerken. De vestiging van de inrichting is voor een periode van tien jaar. De hoeveelheid aan te voe ren afvalstoffen mag niet meer dan 24.500 ton per jaar bedra gen. Het composteringsproces en de opslag van het eindpro- dukt moet in een afgesloten mimte gebeuren. De mogelijke komst van het bedrijf heeft veel bezwaren opgeroepen bij het Veense bedrijfsleven. Er wordt overlast gevreesd en een derge lijke inrichting doet afbreuk aan de representativiteit van het in dustriegebied. Gisteravond deden de initia tiefnemers een poging om dui delijkheid te verschaffen. Knel punt daarbij was het gegeven dat nergens in het land vergelij kende gegevens voor deze nieu we vorm van afvalverwerking te vinden zijn. Slechts uit twee proeven zou zijn gebleken dat geen nadelige gevolgen voor het milieu zijn te vrezen. Volgens ir. Kuin blijft de pro vincie achter bij het verwerken van het gft-afval. In de periode dat in Roelofarendsveen wordt gewerkt moeten elders in fle provincie plekken voor andére inrichtingen worden gevonden. De stank van het verwerkings proces blijft binnen de gestelde normen. Slechts 48 uur per jaar zal men op geringe afstand iets kunnen ruiken. De mogelijke komst van een composterings inrichting heeft inmiddels ook voor bezwaren vanuit de burgerij gezorgd. De naast het industrieterrein gele gen woonwijk heeft namelijk re gelmatig hinder van stank van een conservenfabriek. De nor men waaraan dit bedrijf zich dient te houden worden volgens de bewoners met voeten getre den. De Proav-woordvoerder liet duidelijk weten dat een ver gelijking tussen beide bedrijven volkomen ten onrechte is. „Ons is er alles aangelegen om mini male hinder te veroorzaken. Ge heel uitsluiten kunnen we het nooit". De gemeente Alkemade laat deze maand uitzoeken of de uitgestoten lucht besmetting kan opleveren voor een bloe mengroothandel. Door de land bouwuniversiteit Wageningen en de Plantenziektekunaige Dienst is reeds mondeling mee gedeeld dat dit niet het geval kan zijn. Als alle gegevens op tafel lig gen buigt de raadscommissie voor ruimtelijke ordening zich volgende maand weer over deze zaak. Uiteindelijk beslist de Alkemadese gemeenteraad. Be langrijk element daarbij zal zijn of het inderdaad voor een pe riode van een tien jaar is. De ze kerheid daarover werd gister avond door Proav niet gegeven. Er is geen twijfel meer over mogelijk: Zwarte Piet loopt echt over de daken. Op het Leidse Rapenburg, althans. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15