Leiden Ongenoegen over regels parkeren 'Slachthuis naar Groenoordhal' Politiek wil postkantoor Breestraat zaterdag open Radio Weststar uit de lucht 'Studenten moeten toch parkeerplaats krijgen' Politiecellen toch in beeld voor langer verblijf Verbroken liefde leidt tot grove mishandeling Middagmarkt Stevenshof moet meer mensen trekken Werklozen moeten parkeergarages opfleuren wesselman Donderdag 5 december 1991 Redactie: 071-161418 karel berkhout janet van duk emiel fangmann roy klopper loman leefmans erna straatsma gert visser (dief) wim wegman Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Rembrandt-shirts te koop Leyden Rembrandt City staat er op t-shirts en sweatshirts die vanaf vandaag te koop zijn bij de VW en museum De Lakenhal. Kroonprins Willem Alexander kreeg gisteren bij de opening van de Rembrandt- en Lievenstentóonstelling een eerste exemplaar - in de kleur pranie - aangeboden. De shirts zijn in diverse kleuren verkrijgbaar en kosten respectievelijk 25 en ,35 gulden. Uitgang station AZL-zijde gesloten De uitgang van het NS-station aan de zijde van het Academisch Ziekenhuis is in verband met heiwerkzaamheden op 11.12 en 13 december gesloten. Op circa een meter van de noodtrap aan de achterzijde van hét station moeten elf funderingspalen de grond in. Aangezien dit zo dicht bij de trap en dus bij de voet gangers gebeurt, is de trap om veiligheidsredenenen tijdelijk af- De PvdA wil dat het postkantoor in de Breestraat op zaterdag zijn deuren opent, nu het post agentschap uit het warenhuis V en D verdwijnt. „Misschien dat de gemeente daarover kan over leggen met de PTT, in elk geval voor de ochtenduren", stelde PvdA-raadslid A. Boot gisteren Volgens haar hebben veel Lei- denaars vooral werkenden daaraan behoefte. Niet om geld zaken zoals het afhalen van cheques. „Vroeger was de Bree straat ook op zaterdag open, maar dat hield op toen het PTT- kantoor aan de Schipholweg op zaterdag openging. Daar in de buurt woont echter niemand", zei Boot. Wethouder J. Walenkamp (economische zaken) beloofde het te zullen aankaarten bij de PTT. WD-raadslid G. Bakker had een andere suggestie: „Je kunt ook het postagentschap in de V en D alleen op zaterdag openhouden". De radiocontroledienst heeft gistermiddag de illegale radio zender Weststar uit de lucht gehaald. In een woning aan de Paramaribostraat werd een zender met toebehoren door de politie in beslag genomen. De twee bewoners van het pand, een 47-jarige vrouw en een 19-jarige man, zijn voor verhoor naar het bureau mee genomen. De radiocontrole dienst kwam in actie na een aantal klachten van omwo nenden. Fracties fluiten wethouder terug karel berkhout De kans is groot dat studenten in de Leidse binnenstad vol gend jaar toch een parkeerver- gunning krijgen. De Leidse poli tiek heeft grote twijfels over het plan van het college van b en w om mensen met een 'gratis' OV-jaarkaart een parkeerver- gunning te weigeren. Alleen de collegepartij PvdA is voorstan der van het voornemen van wethouder J. Walenkamp (ver keer), terwijl coalitiegenoot CDA nog verdeeld is. B en W willen studenten een parkeerplaats voor de auto ont houden om het aantal auto's in de binnenstad te beperken. Eer der is erover gedacht om een parkeervergunning per woning te geven, maar dat is volgens Walenkamp veel te ingewikkeld. „Op het Rapenburg heb je in één woning soms wel 50 stu denten zitten op verschillende etages en dan biedt één par keerplaats ook geen uitkomst. Studenten vormen juist een duidelijke, aparte groep", ver dedigde Walenkamp zich giste ren tegen de bezwaren van de commissie verkeer. De commissie hield zich gis teren bij het advies over het voorgestelde parkeerrestrictie- beleid op de vlakte over de OV- kaart. De raadsleden vinden het raar dat mensen met een OV- kaart daarvoor in feite gestraft worden omdat zij hun parkeer vergunning kwijtraken. Daarbij zal het ook moeilijk worden om uit te maken wie een 'gratis' OV-kaart heeft en wie niet. De WD is de meest verklaar de tegenstander van de maatre- In de gemeenteraad heersen grote twijfels over de plan nen om het parkeren in de binnenstad aan banden te leggen. Kortingen op parkeerkaarten, beperking van ver gunningen, grenzen van het zogeheten 'parkeerrestrictie- gebied', tijdstip van de invoering en moeilijk voorspelba re gevolgen voor de bewoners maken het beleid volgens de raadsfracties er niet duidelijker op. leiden karel gel. „Eerst zijn studenten ge dwongen een gedeelte van hun beurs in te leveren voor die OV- kaart en nu zij die kaart hebben worden zij daarvoor weer ge straft", zei WD-raadslid G. Bak ker. Hij werd daarin bijgevallen door Groen Links-raadslid J. Laurier die het 'studentencrite rium' ook ziet als een sanctie. Binnen het CDA wordt nog een 'stevige discussie gevoerd', kon digde raadslid L. van Velzen aan. Twijfel is er ook over de con trole. „Hoe weet de gemeente wie een gratis OV-kaart heeft, als je bedenkt dat ook een werk nemer van zijn baas zo'n kaart kan krijgen", zei Laurier. D66- raadslid S. Blok vreest dat de privacy van mensen wel eens kan worden geschonden als de gemeente gaat uitzoeken wie een gratis kaart heeft. De WD vindt dat de gemeente dat hele maal niet mag controleren: „Zo'n kaart is een overeen komst tussen mij en de spoor wegen en dat is een privé- zaak", zei Bakker verontwaar- Alleen PvdA-raadslid A. Boot sprong voor de studenten maatregel in de bres. „Het gaat erom het aantal auto's terug te dringen en dan vind ik het goed om die groep te kiezen die dui delijk beschikt over een alterna tief in de vorm van openbaar vervoer", zei Boot. Volgens haar hebben studenten door hun OV-kaart al minder auto's dan voorheen, wat Laurier de op merking ontlokte dat de studen tenmaatregel dan ook het aan tal auto's niet erg zal beperken. „Als de uitbreiding van het ge bied met beperkt parkeren op deze voet doorgaat, kunnen we straks met de bus naar Leider dorp om onze geparkeerde auto op te halen". De schertsende opmerking van VDD-raadslid G. Bakker was de meest rake type ring van de schoorvoetendheid waarmee de Leidse politiek gis teren toch maar akkoord ging met het parkeerbeleid voor het centrum. De WD, die toch al niet erg warm loopt voor plannen om het autoverkeer aan te pakken, bespeurt bij het gemeentelijke 'parkeerrestrictibeleid' een hei melijke uitbreiding. „Eerst wordt een water als grens geno men en dan blijken aan de ene kant wel en aan de andere kant geen auto's te staan. Dan wordt de overkant er ook bij getrokken en zo wordt het gebied sluipen derwijs jaar in jaar uit groter", zei G. Bakker. Opmerkelijk was dat het altijd zeer terughoudende CDA- raadslid L. van Velzen gisteren bij de discussie over de parkeer- nota het vuur opende op de ei gen wethouder J. Walenkamp. „Bij mij was er deze zomer een juichstemming omdat er voor winkeliers nauwelijks voorwaar den waren om aan een parkeer vergunning te komen. Nu zie ik dat er toch weer beperkingen zijn en zijn wij in feite weer te rug zijn bij af', mopperde Van Velzen. Overbodig Groen Links vond het nogal raar om parkeermeters neer te zet ten langs allerlei wateren zoals de Middelstegracht en Vesteg- racht. „Die kort-parkeerders moeten toch aan de rand van een gebied staan of aan de kop van een straat. Nu krijg je voort durend in- en uitparkerende auto's langs de straten en in buurten", zei Groen Links raadslid J. Laurier. Met het oog op de plannen voor een autovrije binnenstad vinden sommigen het tijdstip ook niet goed gekozen. „Stel dat wij op termijn parkeerplaatsen opheffen, dan is het toch geen goed plan om nu extra parkeer wachters aan te trekken die straks misschien overbodig zijn", zei D66-raadslid S. Blok. PvdA-raadslid A. Boot wil bo vendien nog tijd voor overleg met Pancras-Oost, dat ook volop met de wijkgroepen in discussie is over het parkeren. Net als Laurier is D66 niet erg te spreken over de kortingen die winkeliers krijgen op een jaar- parkeerkaart: „Juist bedrijven zijn in staat die fiscaal af te trek ken". Overlast De kritiek van de raadsleden werd gevoed door verschillende insprekers uit buurten rond de binnenstad. De Pieters- en Aca- demiewijk wil dat ook in het laatste stukje Academiewijk het parkeren wordt beperkt, omdat anders alle auto's zich daar gaan terugtrekken. Vreewijk is bang voor de overlast van auto's die nu staan op de Boisotkade en in de Kaiserstraat. Volgens Walenkamp is overlast echter onlosmakelijk verbonden aan beperking van parkeermogelijk- heden. Het slachthuis aan de Maresingel. „Een ideale combinatie met de veemarkt" erna straatsma De directie van de Groenoord- hallen wil onderzoeken of het slachthuis kan worden ver plaatst naar haar terrein aan de Willem de Zwijgerlaan. De komst van dit bedrijf zou de economische positie van de Groenoordhallen sterk verbete ren. De directeur van de Slacht- combinatie, eigenaar van het abattoir, is enthousiast over het plan. De verhuizing van het slacht huis zou de bouw van een ver pleeghuis op het terrein aan de Maresingel, een wens van het gemeentebestuur, mogelijk ma ken. Daarnaast wordt gedacht aan de bouw van woningen en de aanleg van een parkje op het terrein. Het voorstel tot verhuizing wordt gedaan in de nota 'Groenoordhallen op weg naar 2000'. De eerste versie hiervan verscheen in februari van dit jaar. In het stuk worden een aantal maatregelen opgesomd die de veehal aantrekkelijker moeten maken. Al eerder is echter gesproken over de bouw van een ondergrondse parkeer garage. De bouw van een slachthuis zou overigens niet ten koste mogen gaan van het aantal par keerplaatsten op het terrein. B en W van Leiden hebben het voorstel van de Groenoordhal len nog niet goedgekeurd, maar intern is al wel gesproken over een verplaatsing van het slacht huis naar de Willem de Zwijger laan. De directeur van het slacht huis, G. van de Berg, noemt het terrein een uiterst geschikte lo catie voor vestiging van zijn be drijf. „Er is voldoende ruimte en in de buurt is gelijkgestemde bedrijvigheid in de vorm van de veemarkt. Als het slachthuis daar naartoe verhuist, wordt dat een ideale combinatie". Probleem bij een verhuizing naar de Groenoordhallen is de aanwezigheid van de afvalwa terzuiveringsinstallatie achter de evenementenhal. De milieu inspectie bepaalt dat dergelijke installaties op zo'n 300 500 meter afstand van elkaar moe ten liggen. Bij open waterbas sins van zuiveringsinstallaties zouden vochtdruppeltjes met ziektekiemen in de lucht kun nen komen. Om die reden is de milieu-inspectie tegen de vesti ging van voedingsindustrie in de nabije omgeving. G. in 't Veld van de gemeente lijke milieu-afdeling weet te ver tellen dat de milieu-inspectie niet meer zo strict aan deze richtlijnen vasthoudt. „In het begin van de jaren '80 waren ze daar heel streng in. Maar tegen woordig zijn steeds meer zuive ringsinstallaties aangepast, niet meer zo open. De zuiveringsin stallatie in Leiden-Noord wordt binnenkort ook vernieuwd. Dan kun je er met de bebouwing dichter opzitten". roy klopper Binnenkort wordt overleg gevoerd over de vraag onder welke omstandigheden de Leidse politiecellen dienst kunnen doen als alternatief huis van bewaring. Dit is het re- slutaat van het verzoek dat hoofdofficier van justitie hierover heeft gedaan bij de mi nister van justitie. Gisteren meldde deze krant dat de hoofd officier graag wil dat verdachten die in be waring zijn gesteld, in het politiebureau aan de Langegracht kunnen worden onderge bracht. De cellencapaciteit in het Haagse tievoorlichter D. Graveland besproken of aanpassingen noodzakelijk zijn. Hierbij wordt gedacht aan het inrichten van be- zoekruimtes, meer luchtmogelijkheden en het vaststellen van een maximale periode van opsluiting in een politiecel. Bij dit over leg zijn naar verwachting onder anderen de voorzitters betrokken van de strafcecties in Den Haag. Verder denkt Graveland aan de rechter-commissaris, vertegenwoordigers uit het gevangeniswezen en mogelijk de re classering. Dat staat evenwel niet vast. „Daarvoor zijn we nog in een te pril stadi um, we weten ook nog niet wanneer de ge sprekken worden gevoerd". huis van bewaring De Sprang is ontoerei kend. Hierdoor worden verdachten in af wachting van de rechtszaak vaak vrijgela ten. De Leidse cellen hebben al eens gefun geerd als alternatieve opvang. Dat is vorig jaar stopgezet op last van de voorzitters van de strafsecties in het arrondissement Den Haag. Zij achtten de voorzieningen in poli tiecellen onvoldoende om er mensen langer dan enkele dagen in op te sluiten. Door het nijpende cellentekort is het Leidse cellencomplex echter weer in beeld gekomen. Binnenkort wordt volgens poli- Graafmachines zijn aan de Bosrode in de Merenwijk druk doende buizen te leggen voor de stadsverwarming voor de Slaaghwijk. De eerste wo ningen in deze wijk moeten eind 1992 van stadsverwaiming zijn voorzien. Een jaar later moeten de werkzaamheden zijn afgerond. FOTO HIELCO KUIPERS leioen werd ter plekke uit zijn nood- voertuig geschopt terwijl een te hulp schietende verpleger ook nog een draai om z'n oren kreeg. De broer van van het meisje om wie het allemaal draaide, een oude bekende van justitie op geweldgebied, werd in maart al veroordeeld tot 1300 gulden boete en vier maanden voor waardelijke celstraf voor de afranseling bij de snackbar en het 'ziekenhuis. Een van de vrienden van zijn opponent zal zich nog voor de kinderrechter moeten verantwoorden. Politierechter Fockema von niste gisteren in bijna alle geval len conform de eis van de offi cier van justitie. De kramen van de dit voorjaar geopende markt in de Stevenshof blijven met ingang van 12 december langer staan. De openingstij den worden uitgebreid tot 16.00 uur. Nu is de markt er alleen 's ochtends. „Hiermee hopen wij de dip in het bezoekersaantal op te vangen", zei wethouder J. Walenkamp gisteren. De markt was aanvankelijk een groot succes, maar inmiddels is het aantal bezoekers ingezakt. „Wij denken dat dit komt omdat veel inwoners van de Stevenshof een deeltijdbaan hebben. Door het middaguur te overbruggen kunnen wij die mensen misschien meer trekken", zei Walenkamp. 'Laat het personeel de auto voortaan wegzetten leiden karel berkhout Werklozen kunnen in de Leidse parkeerga rages hand- en spandiensten verlenen aan de nu nog massaal wegblijvende bezoe kers. „Wij moeten dit jaar nog mensen uit de banenpool plaatsen en krijgen er vol gend jaar weer plaatsen bij. Misschien dat deze mensen nu die extra service kunnen gaan verlenen, waarmee automobilisten nu eindelijk eens wel naar de parkeergara ges komen", zei PvdA-raadslid A. Boot gis teren bij een commissievergadering. De drie parkeergarages in de binnen stad, waarvan er twee bijna altijd leeg staan, blijven het grote zorgenkind van het Leidse parkeerbeleid. WD-raadslid G. Bakker constateerde dan ook:Wij praten hier al acht jaar over en blijven oude be kenden tegenkomen". De suggestie van Boot was inderdaad de zoveelste van hel PvdA-raadslid dat in het verleden al pleitte voor extra's zoals papiercontainers en een boodschappendienst in de stallingen. „Ik ga die niet allemaal nog eens herha len, maar ik stel voor dat wij eens gaan kij ken in Rotterdam. Daar wordt met een ex tra service veel succes geboekt, dus laten wij dat niet allemaal zelf opnieuw beden ken", zei Boot. Desondanks deed wethouder J. Walen kamp er nog een schepje met ideetjes bo venop. „Vooral vrouwen zijn nogal eens bang in zo'n garage en het spreekt mij dan ook wel aan om bezoekers hun autosleu tels te laten afgeven bij de ingang. Dan kan het personeel de auto wegzetten", opperde hij. „Het eerste uur gratis is ook heel aan trekkelijk voor automobilisten". Dergelijke experimenten zijn volgens hem in het verleden wel gedaan in de Marca- garage, maar allemaal mislukt. „Ik denk toch dat het te maken heeft met het feit dat de tariefverschillen met de parkeer plaatsen buiten te klein waren", gaf Walenkamp aan. Nu het parkeren in de binnenstad 2,50 gulden per uur wordt, zou de parkeergara ge wel aantrekkelijker moeten worden. Op de opmerking van Boot dat aan de experi menten indertijd wel erg weinig bekend heid is gegeven, gaf hij toe 'dat die met meer reclame hadden kunnen worden op getuigd'. Op dit moment voert Walenkamp over leg met de stallingen en hij verwacht daar van binnenkort resultaten. Intussen blijft de leegstand 'pijnlijk' aldus J. Laurier (Groen Links). Over een vierde parkeerga rage bijvoorbeeld bij de Aalmarkt, zoals in spreker/slager Van Zon gisteren voorstel de. wordt voodopig niet gepraat. persbureau cerberus LEIDEN/DEN HAAG- Van de vijf jeugdige Leidenaars die gis teren voor de Haagse politie rechter terechtstonden, waren sommigen dader en slachtoffer gelijk. Allen maakten zij deel uit van twee vriendengroepen die elkaar meermalen te lijf gingen omdat een verkering met een meisje op de klippen was gelo pen. Politierechter, mr. E. Foc- kema-Andrea maakte dan ook weinig onderscheid in de straf fen die zij uitdeelde. Bijna alle verdachten kregen een boete van 750 gulden naast een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken. De hetze tussen een 25-jarige Leidenaar en de broer van het meisje dat hem aan de deur zet te, leidde vorig jaar tot een ge- weldspiraal tussen hen en hun wederzijdse vrienden. Nadat de afgewezen minnaar zijn ex di verse malen had geslagen en bedreigd, stond hem voor de deur van een snackbar in de Lusthofstraat een waar pak slaag te wachten. De broer (30) van de ex-vrien- din gaf bij de politie toe dat hij de 25-jarige daar met twee vrienden fiks te grazen had ge nomen. Op zijn beurt nam het slachtoffer wraak op de vriend van die broer, die de laatste de weg naar de snackbar gewezen had. Een buurvrouw zag in het portiek van een flat aan de Van Riebeeckhof, hoe deze door vier man met 'ijzeren staven in el kaar werd geslagen'. Onmiddelijk na deze gebeur tenis, dezelfde dag nog, volgde weer een vechtpartij voor de deur van het Diaconessen zie kenhuis waar beide partijen el kaar ontmoetten omdat zij hun verwondingen er zouden laten behandelen. De artsen moesten nog even wachten, want de in een rolstoel gezeten 25-jarige WANT 00K IN KUNSTSTOF ZIJN [KWALITEITEN Kerkstraat 110a - Oude Wetering Telefoon 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13