Sport Michels ziet niets in KNVB-feestje Kater van Forget niet als excuus geaccepteerd BOLLEN Griekse coach praat zichzelf moed in Woensdag 4 december 1991 E KONING ROB ONDERWATER Het sectiebestuur-nieuwe-stijl weet alles van geld en hoe die bron aangeboord moet worden, maar snapt heel wei nig van topsport. Anders haal je het toch niet in je hoofd een kwalificatiefeestje te organiseren nog voor Oranje op berejacht is geweest. De party was voor vanavond in Thessaloniki gepland. dan niet besmette monsterscore spookt nog altijd in de herinne ring en kostte Oranje het WK in Mexico. Bij een gelijkspel kun nen de champagneflessen van avond worden ontkurkt, bij een nederlaag daarentegen is Ne derland afhankelijk van derden. Als de Grieken met 1-0 zouden winnen, moeten ze er 22 de cember op Malta acht inschop- pen om de Europese titelhouder van de eerste plaats in groep zes te verdringen. „We mogen het niet op die laatste wedstrijd laten aanko men", herinnert Michels' assis tent Dick Advocaat aan de doel- puntenhonger van Marco van Basten, twaalf maanden gele den op Malta. Hij scoorde op het eiland vijf van de acht tref fers. Het was in feite de enige interland sinds het zo drama tisch verlopen WK '90 in Italië waarin Oranje kon bekoren. De acht andere ontmoetingen die onder het bewind van Michels werden gespeeld, waren saai en veelal van een armetierig ni veau. Alleen de eerste helft te gen Griekenland (2-0 winst) was een schaarse uitzondering. Sinds Oranje in juni '88 alom lof werd toegezwaaid voor de positieve spelopvatting en toen ook terecht werd gekroond tot Europees kampioen oogstte GPD-VERSLAGGEVER Om die reden werd de terug vlucht een half etmaal verscho ven en keren de internationals pas morgen terug op Schiphol. 'Het is de goden verzoeken', bromde Rinus Michels, die prompt zijn veto uitsprak over het vermaledijde plan van Mar tin van Rooijen c.s. Het geeft maar weer eens aan hoe weinig professioneel er in de top van de KNVB wordt ge dacht en gehandeld. Op papier mag het laatste kwalificatieduel tegen Griekenland dan een fluitje van een cent zijn, er moet nog wel eerst worden gevoet bald, redeneert Michels. De bondscoach wilde terecht niets weten van alle poespas, die het sectiebestuur voor de in Thes saloniki samengestroomde sponsors in scene had gezet. De troika uit Milaan al evenmin. Van Basten, Gullit en Rijkaard vliegen meteen na afloop met de privé-jet van Berlusconi naar Italië. Het zal niet de eerste keer zijn dat een succesrijke missie toch nog op de valreep mislukt. Kees Rijvers weet daar sinds de 12-1 zege van Spanje op Malta (de cember '83) alles van. Die al vrijwel dezelfde ploeg in de ja ren daarna meer hoon dan bij val. Eerst onder Libregts en Beenhakker, nu onder Michels. Daarbij doet zich echter het merkwaardige verschijnsel voor dat de internationals Libregts publiekelijk aan de schandpaal nagelden, maar diezelfde spe lers geen vinger durven uitste ken naar de generaal van wel eer. Behalve dan één keer. Ro nald Koeman mocht gelijk de volgende wedstrijd toekijken. Zijn de internationals nu ou der en wijzer geworden, zoals Michels beweert, en hebben zij eieren voor hun geld gekozen, of is het de kracht van de bondscoach dat hij meer res pect en overwicht uitstraalt dan Libregts? Beide lijkt het geval. Gevoed door de EK-triomf van '88 reageerden de spelers vanuit een zeker superioriteitsgevoel en dachten ze de hele wereld aan te kunnen. Inclusief de Duitsers, de KNVB en Libregts, die zij nimmer voor vol hebben aangezien. Pas na het volstrekt mislukte WK keerden de spelers terug op aarde. In het topvoetbal verwijt de pot de ketel dat hij zwart ziet, maar zijn ook de spelers niet wars van opportunisme. Dat bewezen zij zes weken geleden toen de Oranje-kern er bij Mi chels op aandrong tegen Por tugal wat minder frivool en wat meer ingetogen aan te vallen. Het waren dezelfde spelers, die nog geen jaar eerder luidkeels riepen om het Ajax-concept en Kieft als een baksteen lieten val len. Tegen de Portugezen was het de beurt aan Huistra. Hij op Ronald Koeman, Gullit en Witschge moeten spelen. Beschouwde Giorgiakis het twee weken geleden nog als een nadeel dat de wedstrijd niet in Athene werd gespeeld, nu be weert hij precies het omgekeer de. „Alle spelers", liegt hij ver volgens in commissie, „wilden hier graag spelen. De laatste keer dat het Griekse nationale elftal in Thessaloniki heeft ge speeld, is alweer tien jaar gele den." De werkelijkheid is echter dat driekwart van de ploeg bij een gelijk spel of winst in Por tugal alleen in Athene wilde spelen en in dat geval had ge weigerd af te reizen naar Thes saloniki. Naar verwachting van de bondscoach zullen er ook niet meer dan 25 a 30.000 toeschou wers op de tribunes zitten in het geheel onoverdekte, gemeente lijke stadion dat een capaciteit heeft van 45.000. Dat verhindert de Griekse tv niet de wedstrijd rechtstreeks op het scherm te brengen. Net als in Nederland, waar de NOS over de uitzend rechten beschikt. Antonidis Giorgiakis zou wel een hele slechte coach zijn als hij de handdoek al in de ring had gegooid. Dat deed de bondscoach van Griekeland twee weken geleden nd het ver lies (1-0) tegen Portugal wel, maar een etmaal voor de ont moeting tegen Nederland heeft hij zichzelf herwonnen, zegt-ie. En met hem de ploeg. „Toen waren de spelers heel gedepri meerd, maar wij hebben er hard aan gewerkt om de moraal te rug te vinden. Dat is gelukt." Of het veel zal helpen weet Giorgiakis, 57 jaar en inwoner van Thessaloniki, niet. „Vorig jaar was het Nederlands elftal niet in vorm, nu wel. Hët zal daarom heel moeilijk worden om een overwinning uit het vuur te slepen", haalt hij het ene cliché na het andere uit de kast. Om aan te geven hoe seri eus hij de interland benadert, geeft de Griekse bondscoach maar acht van de elf namen prijs en gaat hij kort van tevoren met de spelers in discussie wie Ook Siemerink voelt zich niet lekker Ruud Gullit mag dan wel wat sip kijken. Hij is in elk geval fit genoeg o zijn maatje Rijkaard. gooide de kont niet tegen de krib en nam braaf plaats op de reservebank. Net als vanavond tegen de Grieken. Daar wer- wacht hij wel iets voor terug: een beloning in de vorm van een EK-selectie. Uitgaande van de veronder stelling dat Oranje er volgend jaar juni in Zweden bij is, zou dat EK wel eens het laatste hoogstandje kunnen zijn van deze lichting voetballers. De helft van de ploeg is rond de dertig of is die leeftijd al gepas seerd en zal er dus bij het WK '94 in de Vrenigde Staten niet meer bij zijn. Inclusief Ruud Gullit, die nog twee jaar op top niveau wil blijven spelen en er dan hard over denkt een stapje terug te doen. Het voetbal in de top, zegt de captain van Oranje, is hem niet in de kouwe kleren gaan zitten. Als geen ander ver dient Gullit vanavond het suc ces van een tweede EK. Een kater kan niet als excuus gelden. Ook niet bij het Antwerpse ECC-ten- nistoemooi, waar het wegspoelen van de Bourgondische maaltijden in het Vip-dorp menig goed glas wijn vergt. Guy Forget had na de polonaise en het volksfeest, waarmee de Daviscup-over- winning op de Verenigde Staten in Lyon werd gevierd, graag een paar da gen uitgeslapen. Maar de gedachte al leen al bracht de organisatie van het Antwerpse Sportpaleis bijkans buiten Daar was zojuist na de afmelding van titelhouder Goran Ivanisevic en van oud-winnaar John McEnroe een simpel communique verspreid met een nieuwe onheilstijding. Stefan Ed- berg liet het afweten. De Zweed hervat te na zijn blessure de training te snel en moest dat bekopen met pijn in knie en schouders. Jakob Hlasek meldde zich af. De Zwitser keerde ziek uit Johan nesburg terug. Negenendertig graden koorts en drie dagen bedrust voorge schreven door de dokter. Ook Jan Sie merink liet zich verontschuldigen. Na de winst op Volkov voelde hij zich niet lekker. Zijn trainingsuur bleef onge bruikt. Boris Becker, tegenstander in de volgende ronde, meldde zich nog niet in Antwerpen, zodat de enige Ne derlander in het gezelschap de tijd kreeg tot morgen om uit te zieken. Ongerief Bij al dat ongerief kon Forgets kater echt niet meer bij. Men zag het Sergio Paimieri denken. „Straks blijft er nie mand over aan wie ik wat van mijn or ganisatie-budget van tien miljoen dol lar kwijt kan." De Italiaan, die vroeger de belangen van John McEnroe behar tigde, bestiert sinds een jaar de tennis- geneugten aan de Schelde-oever, waar de spelersvakbond ATP nog steeds niet in is geïnteresseerd. Ivan Lendl ver werft waarschijnlijk eerder de Ameri kaanse nationaliteit dan het ECC de ATP-status. Maar dat neemt niet weg dat Pai mieri een aardige driehoek spelers-te- levisie-sponsoring heeft opgebouwd. Daarom wilde hij niet toelaten, dat daar één poot onderuit werd geslagen. Gevolg: eindeloze telefoongesprekken met Frankrijk, die niet bijdroegen tot Forgets recuperatie, maar hem er wel van doordrongen, dat de spijker in het hoofd vertaald zou worden als werk- weigering. Zelfs Henri Leconte mengde zich in de strijd. Frankrijks nationale held nummer één kon na zijn scheiding, die het één en ander kostte, de ECC-ecu's niet laten lopen. Zondagnacht had hij op zijn hotelkamer nog ontroerd zijn zoontje de Davis-beker in de handjes gedrukt, gistermiddag arriveerde hij al weer in Antwerpen. „Doe het voor de zaak van het team", riep hij in de tele foon zijn Daviscup-maat toe. En For get, even zijn hoofdpijn vergetend, stemde toe. Morgenmiddag maakt hij zijn entree. Overgang Intussen onderging Leconte zelf een koude douche. Zo moet de overgang van het zinderende spektakel van Lyon naar het lauwe gedoe in het Sportpa leis op hem zijn overgekomen. Zondag nog de Mexicaanse wave en een kol kende ambiance. Nu halflege tribunes en een publiek, dat hooguit tot een be leefd applausje te bewegen was. Henri de Grote of naar welke bij naam hij ook moge luisteren, gooide in één van de eerste slagenwisselingen zijn racket naar het hoofd van zijn te genstander Rosset. Toen ook dat de mensen niet op de banken bracht, be paalde hij zich tot tennis, uiterst vak kundig tennis. Daarbij niet al te zeer lastig gevallen door zijn tegenstander Mare Rosset: 6-1 6-4. De lange slungelachtige Zwitser pro duceerde nogal wat missers, maar voordat het idee post vat dat de Davis- cupmatch Nederland - Zwitserland eind januari in Den Haag een makkie wordt, dient te worden vastgesteld, dat veel van die fouten werden uitgelokt door het mateloos hoge tempo dat Le conte onderhield. Met oogjes klein van de slaap was hij beter op dreef dan vo rig jaar, toen hij in hetzelfde Antwer pen de finale haalde. Tennisleventje Met „afspraak is afspraak" gaf hij aan dat wat hem betreft het gewone ten nisleventje zijn gang herneemt. Eerst naar Australië, waar hij in Sydney geen gebruik wil maken van een wild card, maar gewoon in de kwalificatie uit komt, dan Melbourne en even later Brussel en Rotterdam. Maar eerst legt Antwerpen nog even beslag op hem. In de volgende ronde wacht Gustafsson hem op. De Zweed staat twaalfde op de wereldranglijst. Emilio Sanchez en Michael Chang twee en drie plaatsen onder hem, hiel den het na één optreden voor gezien. Sanchez liet zich 's middags na een voorsprong van 4-1 in de derde set uit schakelen door Svensson en Chang ging in drie sets tenonder tegen kwali ficatie-speler Yzaga. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Fred Filippo, trainer van de landelijke UVS-jeugd, heeft met een interview in het blad 'Voetbal' niet iedereen bij zijn club behaagd. De ex-prof van AZ die met zijn pupillen in de hoofdklasse uitkomt, hekelt in het vraaggesprek het aankoop beleid in de Kikkerpolder. En dat is bij de Leidse trots niet helemaal goed gevallen. Volgens Filippo heeft het aan- treldcen van spelers van bui tenaf voor UVS 1 een rem mende werking op de ontwik keling van de jeugd. „Ik kan niet genoeg benadruk ken dat je ontzettend op moet passen met dit soort toestan den. Er wordt heel veel tijd en geld gestoken in de jeugd. Dan moet je daar toch iets van te rugzien in het eerste elftal. Er mag best versterking komen, maar het moet geen doel op zichzelf worden. aldus Filippo in Voetbal'. Fred Filippo. loek zuyderduin Het eerste degradeerde vorig jaar. Dat was een ideale gele genheid geweest om jeugd in te passen en te gaan bouwen aan een nieuw team, waarmee je over een paar jaar weer tiaar de hoofdklasse kan promove ren. En dan ga je er waar schijnlijk ook nooit meer uit. Maar het bestuur wil graag ge lijk naar het hoogste en dus worden er weer wat spelers ge haald. Voorzitter Bart van Leeuwen is niet gelukkig met het stukje. Om te beginnen staat de kop boven het artikel - Betaalde jeugd - hem al niet aan. „Maar dat terzijde. Het gaat om de strekking van het ver haal en daar ben ik het niet helemaal mee eens. Daarbij had Fred beter naar het be stuur kunnen komen met een dergelijk standpunt. Een tijdje terug stond in het officiële me dedelingenblad van de KNVB een keurig artikel over zijn jeugdteam. Dat was prima pr. Dat kan ik van dit artikel moeilijk zeggen. Volgens de praeses van UVS is de hele discussie over het in passen van de jeugd en het halen van spelers makkelijk te rug te brengen tot zijn ware proporties. „Want waar gaat het nou ei genlijk allemaal om? Luister eens naar de mensen binnen de club en de mensen die komen kijken op zondag. Als UVS de gradeert, willen ze maar één ding zo snel mogelijk terug naar die hoofdklasse. Want we zijn toch een beetje de trots van Leiden en moeten zo hoog mo gelijk spelen. En als je direct te rug wil naar de top, kan dat niet een-twee-drie met jeugd spelers. Die zijn daar nog niet rijp voor. Mensen vinden eigen jeugd in het eerste prachtig, maar tegelijkertijd moet UVS wel hoofdklasse blijven spelen, een beetje hypocriet. Over hypcociet gesproken: waar komen de meeste spelers van het landelijke jeugdteam vandaan? Juist: van elders. Filippo is overigens zo eerlijk om dat in het inverview toe te geven: We spelen in de hoogste lan delijke klasse met de jeugd, dan mag je ons best een beetje gelijkstellen met een betaalde club. En als FC Den Haag hier het talent uit de regio weg haalt. waarom mogen wij dat dan niet? Ik denk dat het ook logisch is dat talenten uit Kou dekerk of andere kleine dup pies uit de buurt naar ons toe komen." De 3 Octoberhal raakte vorige week woensdag leger en leger. De uitsluitingen tijdens de zaalvoetbalwedstrijd Mc- Donald's-COAL (landelijke tweede divisie) vlogen als war me broodjes over de toon bank. En scheidsrechter Lugt- hart uit Gouda kreeg er maar niet genoeg van. De Rotter damse tegenstander ergerde zich groen en geel aan de arbi trage, maar zag kennelijk niet in dat het vechten tegen de bierkaai was. Erger, ruim een minuut voor tijd bivakkeerde nog maar één speler van Coal op het veld. De reglementenkenners op de tribune verwachtten daarop een staking van de wedstrijd. Maar leidsman Lugthart wilde daar niets van weten. Hij floot gewoon af na 50 minuten spel en een 5-4 zege voor McDo nald's. Een week later weten we ook waarom: Waarom ik de wedstrijd niet heb gestaakt? Omdat dat vol gens de reglementen niet hoeft. Volgens de regels mag een team met een speler uitkomen. Maar dat moet dan wel de keeper zijn. Nee hoor, dat geval in Lei den vorige week was helemaal geen rare situatie. Rapporteur Wijnand Rijsdam, aanwezig op de plek des on- heils, vindt anders van wel. Zegt die scheidsrechter dat hij volgens de reglementen floot? Tsja, dan moet ik 'm maar eens even bellen. Een team moet op z'n minst twee spelers hebben, anders kan er toch niet worden gevoetbald. Hij zat er dus ver schrikkelijk naast. Wisten de voetballers van COAL veel. De amokmakers uit Rotterdam hadden het vo rige week te druk met scheids rechter Lugthart. Na afloop in de kantine van de sporthal werd de spelleider nog gecon fronteerd met een spervuur van verbale kanonnades. Dat kwam de coach van COAL nog op een officiële waarschuwing te staan. Lugthart heeft inmid dels een lijvig rapport opge maakt van de gebeurtenissen en hij verwacht dat er schor singen zullen volgen. Maar het feit dat de scheids rechter, al 10 jaar actief in de zaal, zelf onreglementair han delde. is niet vermeld. Hoe wel.. Voor de zekerheid sloeg Wijn- and Rijsdam er gisteren het spelregelboekje maar even op na. En wat vermelden de re glementen? Scheidsrechter Lugthart had het grootste ge lijk van de wereld! Rijsdam heeft 'Zeist' maar even snel een briefje gestuurd. Of het rapportcijfer van een vijf ande derd kan worden i ger het Martinus-blok bestaande uit Claire Paterson (rechts) en Ingrid Piersma. foto ani AMSTELVEEN - De volleybalsters van Olympus Sneek zijn als eni gen in de eredivisie nog zonder puntverlies. De Friese ploeg bracht gisteren de uitwedstrijd tegen eeuwige rivaal Martinus tot een goed einde: 3-2 (15-515- 8 8-15 4-1517-15). Op de foto slaat Aafke Hamert de bal langs

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21