Leidsch Dagblad Anderson na 2454 dagen vrij 1 1 PEARLE Klacht mishandelingen op school in Alphen AZL maakt zich op voor gentherapie bij mensen Meevaller van 850 miljoen voor Ritzen Holiday Inn sluit casino Verkopen rond Geluidswal bij Sinterklaas zijn vuiloverslag na flink gedaald rapport onzeker Terry Anderson, de laatste Amerikaanse gijzelaar in Liba non, is vanmiddag in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen. De journalist werd vanochtend vroeg door zijn gijzelhouders vrijgelaten. Anderson (44) heeft het langst van alle gijzelaars gevangen gezeten: 2454 dagen. In Libanon worden nu nog twee Duitsers en ten minste één Israëli vastgehouden. NICOSIA-DAMASCUS Anderson is in Damascus over gedragen aan de Amerikaanse ambassadeur Christopher Ross in Damascus. Anderson zal waarschijnlijk vandaag nog worden overgebracht naar het Amerikaanse militaire zieken huis in het Duitse Wiesbaden Daar bevinden zich ook de twee andere, eerder deze week vrijge laten Amerikanen Joseph Cicip pio en Alann Steen. Familiele den van de gijzelaars zijn middels in Duitsland aangt men om zich bij de vrijgelaten Amerikanen te voegen. Het Iraanse persbureau Irria meldde vanmorgen als eerste vanuit Bayrut dat Anderson om negen uur Nederlandse tijd was vrijgelaten. Ima baseerde het bericht op informatie van een bron bij de Libanese veilig heidsdienst. Het nieuws werd daarna bevestigd door Libanon en Syrië. Met de vrijlating van Anders on is een einde gekomen aan het Amerikaanse gijzelaarsdra ma dat bijna zeven jaar heeft geduurd, diep medeleven heeft losgemaakt bij de Amerikaanse bevolking en de regeringen van Reagan en Bush onder druk heeft gezet. Volgens de -meeste waarne mers zijn de vrijlatingen moge lijk geworden door de politieke verschuivingen die de Golfoor log en de beëindiging van de Koude Oorlog in het Midden- Oosten teweeg hebben ge bracht. Ook het Iraanse verlan gen om de banden met Was hington te verstevigen en de kundige wijze waarop de Vere nigde Naties op de veranderde situatie hebben ingespeeld zou den hebben bijgedragen tot de omwenteling ten goede. - Naast Anderson zijn sinds 1984 in Libanon nog 56 andere buitenlanders gegijzeld ge weest. Van hen zijn er 11 waar schijnlijk of zeker in gevangen schap omgekomen, 38 werden vrijgelaten of wisten te ontsnap pen. Behalve deze gijzelaars zijn in 1982 ook vier Iraniërs in Liba non verdwenen. Iran heeft op heldering over hun lot geëist. Is raël eist de vrijlating van lucht machtnavigator Ron Arad (36). Verder wil Jeruzalem informatie over vier Israëlische militairen die in Libanon vermist zijn ge raakt. VN-gezant Giandomenico Picco stelt intussen pogingen in het werk ook de vrijlating van de twee Duitsers, Thomas Kemptner en Heinrich Strübig, voor elkaar te krijgen. Pagina 2: Voor Anderson ging werk voor veiligheid NIEUWSLIJN Twee vazen brengen bijna miljoen op Twee Delfts blauwe tulpvazen uit de tweede helft van de zeven tiende eeuw hebben op een veiling bij Christie's in Amsterdam samen 977.500 gulden opgebracht. Volgens een woordvoerder van het veilinghuis is dat het hoogste bedrag dat ooit voor Euro pees porselein bij Christie's in Nederland is betaald. De op brengst was geschat op tussen de 300.000 en 500.000 gulden. Rode Khmers terug naar Phnom Penh De leiders van de Rode Khmers zullen binnenkort terugkeren naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Dat heeft hun leider Khieu Sampan gisteren gezegd in de Thaise badplaats Pattaya op een bijeenkomst van de twaalf leden van de Opperste Nationale Raad (SNC), die fungeert als een overgangsregering. „We zijn erin geslaagd het probleem op te lossen", zei Khieu in een verwijzing naar de aanval van boze inwoners van Phnom Penh op de residentie van de Rode Khmerleiders vorige week woensdag. Tijdens hun schrikbewind van 1975 tot 1979 hebben de Rode Khmers naar schatting een miljoen mensen vermoord. VERLOREN WANT BI) PEARLE IS JE TWEEDE BRIL GRATIS. Koop nu een bril bij Pearle en je krijgt er een complete tweede bril gratis bij. I Handig bij verlies of breuk. Wel even deze advertentie meenemen, hoor! Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) Woensdag 4 december 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39717 Losse nummers 1.45 Nog geen abonnee? nri 071 161400 DEL 071 161353 ABONNEE- SERVICE HET WOORD IS AAN kan men ook vriendelijk lachen. Georges van Acker VANDAAG Door een hevige gasexplosie in een flatgebouw in Bever wijk zijn gisteren vijftig woningen licht tot ernstig bescha digd. Eén man raakte zwaar gewond. Twaalf gezinnen moesten elders worden ondergebracht. De explosie deed zich voor in een flat die was volgestroomd met gas. De be woner raakte zwaar gewond. Buren vonden de r dend in een stoel. Zij hebben hem uit zijn huis gehaald en onder de douche gezet. Daarna is hij met tweede en derde graads brandwonden naar het Brandwondencentrum ii verwijk vervoerd. Op straat ontstond eei Overal lag glas, steen en huisraad. Een deel van de straat blijft voorlopig afgezet. De schade wordt geraamd op een half miljoen gulden. Zie verder pagina 3: 'We vlogen wel een halve meter de lucht in', united photos de boer ron pi- chel Drie ouders hebben bij de inspectie voor het speciaal onderwijs een klacht ingediend wegens mishandeling van hun kinderen. Zij zouden zijn geschopt en geslagen door een leerkracht van de Sint Willibrordusschool in Alphen aan den Rijn, een school voor moeilijk lerende kinderen. De leraar vertoont volgens de ouders al enige tijd tekenen van overspannenheid. Een 13-jarige jongen vertelde zijn ouders herhaalde lijk dat hij werd geslagen en getrapt door die leraar, maar dat werd niet geloofd. Totdat hij thuis kwam met een blauwe plek op zijn been. De ouders informeerden bij anderen over hun ervaringen met de leerkracht. Dat leidde tot de klacht die de inspectie nu onderzoekt. Volgens schoolhoofd H.W.N. Verhoeven is er niets aan de hand. „Het zijn pubers. Het komt voor dat een leerkracht in het gezicht wordt gespuugd of uitgeschol den. Als die leerlaacht zegt dat de leerling de gang op Koningin Beatrix kijkt aandachtig naar De Vaandeldrager, vorstin woonde gisteravond de feestelijke opening bij v n schilderij dat Rembrandt in 1636 maakte. De i de grote tentoonstelling die het Rijksmuseum aan Nederlands belangrijkste schilder uit de Gouden Eeuw wijdt. In gezelschap van museumdirecteur prof. dr. H.E. van Os en directeur afdeling schilderijen dr. PJ J. van Thiel (rechts) maakte de vorstin als eerste van de ver wachte 670.000 bezoekers een rondgang door het net op tijd gerestaureerde museum. Om de grote stroom bezoekers zonder problemen op te vangen, heeft het museum de linker hoofdingang aanzienlijk vergroot en een nieuwe vestiaire, videoruimte en museumwinkel ingericht. Architect Wim Quist heeft bij deze aanpassing de bijzondere 19de eeuwse sfeer van de schepping van bouwmeester Cuypers vrijwel onaangetast gelaten. De Rembrandt-tentoonstelling loopt tot 1 maart «foro anp ruud hoff Nieuwe hoogleraar gaat omstreden behandelwijze toepassen ZOETERMEER Minister Ritzen van onderwijs heeft een zuinig jaar achter de rug. Door het voeren van een aangepast begrotingsbeleid houdt Ritzen dit jaar ongeveer 850 miljoen gulden over. De mi nister schrijft dat in een brief die hij gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Behalve aan een andere nier van begroten, is de meeval Ier te danken aan een reorgani satie van de financiële admini stratie van het departement Een deel van de meevaller, zo'r 530 miljoen gulden, had de be windsman overigens al eerder gemeld. Ritzen schrijft verder dat momenteel nog wordt on derzocht welk deel van de mee valler structureel is. De meevaller betekent overi gens niet dat Ritzen volgend jaar meer kan uitgeven. Het geld is namelijk alweer opge- LEIDEN ROV KLOPPER LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Het Academisch Ziekenhuis Leiden kan binnen afzienbare tijd patiënten met gentherapie behandelen. Dat vloeit voort uit het vestigen van een bijzondere leerstoel die is bestemd voor TNO-toponderzoeker dr. Vale- rio bij de Leidse universiteit. Hij heeft enorme vorderingen ge maakt met gentherapie bij chimpansees. De volgende stap is het toepassen van deze om streden behandelwijze, waarbij erfelijk materiaal wordt veran derd en teruggeplaatst in het menselijk lichaam. Valerio werkt nu bij het Insti tuut voor toegepaste radiologie en immunologie in Rijswijk. Bij dit TNO-instituut heeft Valerio zeer goede resultaten bereikt met het behandelen van apen met de gentherapie. Volgens mr. J.H. Bergsma van het TNO zijn de resultaten weliswaar 'prematuur', maar tevens 'zeer veel belovend'. Kinderen met een aangebo ren genetische afwijking aan de bloedcellen kunnen met de the rapie van een vrijwel ongenees lijke ziekte worden afgeholpen. Tot nu toe kunnen zij alleen overleven door continu in een isolatietent te blijven. Het zijn patiëntjes die bij voorbeeld lij den aan het zogeheten scid- syndroom, waarbij het lichaam te weinig aftveercellen produ ceert en zij aan de lichtste infec tie kunnen overlijden. Volgens Bergsma kan binnen afzienbare tijd met de genthera pie worden begonnen. Het voorstel om de leerstoel voor TNO bij het AZL te vestigen moet overigens op 16 december nog door de Leidse universi teitsraad worden goedgekeurd. De ministers van wvc en vrom hebben het AZL vorige maand toestemming gegeven voor dit soort onderzoek. De ministeries noemen de techniek 'veelbelo vend'. Zij hopen dat deze wijze van behandelen een 'ingrijpen de doorbraak zal betekenen op het terrein van de geneeskun de'. Pagina 16: Gentherapie enige kans op overleven. Het Golden Ten-casino in het Leidse Holiday Inn-hotel gaat dicht. De bedrijfsleiding heeft besloten het gokken met on middellijke ingang stop te zet ten. De sluiting heeft te maken met het verbod op het spel dat per 1 februari 1992 van kracht wordt. De bedrijfsleiding van het ca sino heeft de politie inmiddels geïnformeerd over de sluiting. Volgens politievoorlichter A. Kuyt is daaraan geen enkele vorm van dwang te pas geko men. „Er is een brief gestuurd door justitie waarin werd mee gedeeld dat het begin volgend jaar moet zijn afgelopen met het gokken. Maar de vroegtijdi ge sluiting is een eigen initia tief'. De officier van justitie heeft aangekondigd dat ook wordt opgetreden tegen het casino aan de Prinsessekade. De actie van justitie is mogelijk door een uitspraak van de Hoge Raad. Pagina Leiden: casino wordt congreszaal duizend en één schitterende kerstartikelen (w.o. metalen kandelaars en luchters) en minstens zoveel kamerplanten, die slepen ons wél door de donkere decembermaand heen. garden-centre bloemendaal bv. Familieberichten - VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting tot morgenavond Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Later op de dag van het noordoosten uit opklaringen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Maximumtemperatuur ongeveer 5 graden. Wind uit noordelijke richtingen, rond kracht moet en die leerling gaat niet, dan begrijp ik best dat hij dat kind beetpakt en eruit zet. Dat is de andere kant van het verhaal." De jongen is inmiddels van school verwijderd. Niet zozeer wegens zijn eigen gedrag, maar vanwege dat van de ouders, laat de directeur doorschemeren. „Als de verhouding tussen ouders en school zo is heeft het geen enkele zin om samen verder te gaan", vindt Verhoeven. Morgen, 5 december zijn onze kantoren na 16.00 uur gesloten. Wij wensen u een prettige Sint Nicolaasavond. Directie Leidsch/Alphens Dagblad maakt. Zo heeft Onderwijs 470 miljoen gulden afgestaan aan de schatkist in het kader van de bezuinigingsoperatie die na de tussenbalans werd ingezet. Dank zij de meevaller ontkwam Ritzen aan aanslagen op zijn ei gen budget. Het restant van de 850 mil joen gulden gebruikte Ritzen voor het opvangen van een aan tal tegenvallers binnen zijn ei gen begroting. Ook gebruikte de bewindsman een deel van het geld voor het ongedaan maken van bezuinigingen die hij eerder had voorgesteld. Ritzens voorganger Deetman had zijn gehele periode als min ster te maken met tegenvallers. Ook Ritzen, onder meer aange trokken om de onderwijsbegro ting op orde te brengen, werd in 1990 nog geconfronteerd met een tekort. In totaal belopen de uitgaven van de bewindsman jaarlijks ruim dertig miljard. ORIGINELE WOONWENSEN worden speciaal voor jencikova gemaakt -C Motsteeg 1 AmstwöanvC V 11. GekJertandptwn o Kort» Hoogstraat 41 C kwartier 173 (Hoog Catbanpn») 030-328669 NOG ZON! Je. ik neem introductie- ■bORMMMt «n ontvang kram tartte twee wskan gratia. Wijn abonnement betaal ik daarna: Per maand (f 26,45) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f 76,75) via accept Naam en voorletters: Telefoon (i.v.m. controle bezorging Nummer bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 1005 2300 VB l 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1