Zaken 'Niet iedereen heeft behoefte aan verhalen over ellende' 'Springplank naar bedrijfsleven' Kondor Wessels richt vizier op Duitsland Werknemers gebakken aan regio' Woensdag 4 december 1991 19 STAND VAN Wereldwinkel concentreert zich op verkoop „We hoeven niet zo nodig met Albert Heijn te concurre ren. Het gaat erom wat je verkoopt en waarom je het ver koopt." Geen uitspraak van een middenstander in hart en nieren. Harry Provoost is dan ook medewerker van de Leidse Wereldwinkel, een winkel die vooral ideeën wil verkopen. En toch komt de nadruk de laatste tijd meer en meer op de verkoop van produkten te liggen. De harde guldens rinkelen in het laatje en de voorlichting over de Derde Wereld verschuift naar de achtergrond. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De periode vóór de feestda gen is voor de Leidse Wereld winkel gunstig: er wordt veel meer omgezet. Mensen kopen in de Wereldwinkel aan de Steenstraat cadeautjes voor Sin terklaas en Kerstmis: aardewerk, sieraden, kalenders, wenskaar ten, kaarsen en dergelijke. Pro voost: „We zetten in deze druk ke weken ongeveer 2000 gulden per week om, normaal gespro ken ligt dat bedrag rond de 1400 gulden per week." Volgens Provoost heeft die ex tra drukte te maken met de sfeer rond Kerstmis. „Mensen willen in die periode graag 'iets goeds' doen, dus kopen ze iets bij de Wereldwinkel. Maar het is toch eigenlijk vreemd dat ze dat maar één keer per jaar doen." De Wereldwinkel heeft twee doelstellingen: het verkopen van 'mens- en milieuvriendelij ke' produkten en het geven van voorlichting over misstanden in de Derde Wereld. De Wereld winkel is vooral bekend van zijn 'zuivere' koffie en thee. Pro voost: „We verkopen alleen pro dukten die voor een eerlijke prijs en onder goede arbeids omstandigheden zijn gemaakt door mensen in de Derde We reld. Op die manier werken we mee aan een betere verhouding tussen de rijke en de arme lan den." Duurder De Wereldwinkel in Leiden oogt meer en meer als een echte winkel waar het draait om de verkoop. In de volle schappen staat een keur aan spullen uit gestald: levensmiddelen, koffie, thee, kaas, honing, snoep, wijn, posters, wenskaarten, kring looppapier, sieraden, gebruiks voorwerpen, beeldjes, theedoe ken, truien, het is maar een greep uit het assortiment. De produkten zijn over het alge meen zo'n 20 procent duurder. Provoost: „De meer-opbrengst komt ten goede aan arbeiders in arme landen." Volgens Provoost komt meer en meer het accent te liggen op de verkoopfunctie en minder op wat hij noemt de 'bewustwor dingsfunctie'. „In de jaren '70- '80 was er minder aandacht voor de verkoop, maar de Lan delijke Vereniging van Wereld winkels vond dat toch te vrijblij vend. Daarom is er de laatste tijd veel meer aandacht voor de zakelijke en financiële kant. De Werelwinkels in Amsterdam en Nijmegen zijn nu al kleine 'Xe- nossen' aan het worden. Ze werken daar zelfs met betaalde krachten." Voor de Leidse Wereldwinkel zit een dergelijke uitbreiding er voorlopig niet in. Provoost: „Daar hebben we simpelweg de mogelijkheden niet toe. We werken hier met twaalf vrijwilli gers en hebben niet voldoende professionaliteit in huis om hier een echte winkel van te maken. Bovendien leent het gebouwtje zich daar niet voor: het is meer een kiosk. Het pandje mist ge woon de uitstraling van een winkel. Bovendien is de Steen straat geen winkelstraat." Als de Wereldwinkel een om zet blijft draaien van zo'n 60.000 gulden per jaar, is uitbreiding volgens Provoost uitgesloten. „Het is een vicieuze cirkel: we hebben geen geld om een beter pand te huren en zullen dat ook nooit kunnen verdienen onder de huidige omstandigheden. Wat we nodig hebben is een winkelruimte met veel licht, glas en ruimte. Een onderko men in de Vrouwensteeg, dat lijkt me wel wat: daar zouden we wel een grotere omzet kun nen realiseren." Provoost vindt dat de 'verza kelijking' van de Werelwinkel toch ook weer niet te ver moet worden doorgevoerd. „Op die manier verdwijnt de bood schap, het doel achter die mooie spulletjes. Je loopt het gevaar dat mensen spullen ko- De bouwonderneming Kondor Wessels in Leiden zal zich meer gaan richten op de Duitse markt. Het afgelopen boekjaar heeft de groep daar ruim 68 miljoen gulden om gezet. Dat zal de komende jaren flink toe nemen. De Duitse markt zal zowel vanuit de bestaande Duitse vestigingen worden bewerkt als vanuit de bedrijven in het oos ten en noorden van ons land. Kondor Wes sels wil meer nadruk op de Duitse bouw markt leggen in verband met het stabilise ren van de produktie in eigen land. Dat blijkt uit het deze week verschenen jaarver slag van de Kondor Wessels Groep over het boekjaar 1990-1991. Het verslagjaar was voor de groep, in juli 1990 ontstaan door een fusie van IBB Kon- dor in Leiden en de Wessels Groep in Rijs- sen, 'niet ongunstig'. De economische groei heeft zich in ons land op een relatief hoog niveau voortgezet, aldus het jaarverslag. Kondor Wessels heeft echter vooral geprofi teerd van de versnelde groei in Duitsland door de hereniging. Het aantal bouwprojec ten daar is flink toegenomen. De nadruk in Duitsland lag op woningbouw, waar de groep in totaal 350 woningen en apparte menten in aanbouw heeft genomen. De utiliteitsbouw (fabrieken en kantoren) r de helft van de omzet van Kon- Volgens de bouwonderneming biedt de vraag naar vrije-sectorwoningen nieuwe kansen. De woningbouw draagt voor 27 procent bij aan de omzet. Renovatie en on derhoud is goed voor 11 procent van de omzet. Deze markt zal groeien, zo verwacht Kondor Wessels, die in het verlengde boek jaar van januari 1990 tot en met 30 juni 1991 een totale omzet haalde van ruim 607 miljoen gulden. De orderportefeuille be draagt op dit moment 800 miljoen gulden. Bij de overige bedrijven van de Kondor dor Wessels. De winstmarges in deze sector Wessels Groep werd in het verslagjaar 17 zijn beter. Ook in Duitsland zal de groep zich meer op utiliteitsbouw gaan richten. De woningbouw in Nederland is volgens Kondor Wessels wat teruggelopen, vooral in de gesubsidieerde sector. Als oorzaken noemt Kondor Wessels: de hoge reële rente, teruggang van de economische groei, be zuinigingen in de publieke sector en een te ruglopende bevolkingsgroei. Stichting Integrand Leiden helpt studenten aan werkervaring LEIDEN CAROLINE V „Niet via een oom, maar via de Stichting Integrand", aldus een student op een poster van de Stichting Integrand. De bood schap is duidelijk: als je als stu dent de zo broodnodige werker varing wilt op doen, moet je niet bij je familie aankloppen maar de Stichting Integrand in Leiden inschakelen. Deze lan delijke non-profit organisatie helpt studenten en afgestudeer den aan een tijdelijke werkop dracht. De student doet erva ring op, bedrijven en instellin gen profiteren van een goedko pe, goed opgeleide arbeids kracht. De Leidenaar Peter van Bo ven (26) kan het weten: de pas afgestudeerde en keurig in het pak gestoken bedrijfsjurist is sinds twee maanden aan het werk bij het Leidse offshore-be drijf Heerema. En het ziet er naar uit dat hij mag blijven. De Stichting Integrand, gevestigd aan de Kloksteeg, heeft voor Van Boven bemiddeld. Van Boven: „Ik hoorde via kennissen van het bestaan van deze Stichting en heb me in ja nuari laten inschrijven. Want ik wilde tijdens mijn studie Neder lands Recht werkervaring op doen. Ik ben daarna nog ver schillende keren bij Integrand langs geweest om duidelijk te maken wat ik wilde. In septem ber kon ik met Heerema gaan praten en werd ik vervolgens voor een halfjaar aangenomen. Ik was inmiddels al afgestu deerd. Maar aangezien ik nog geen baan had, kwam deze werkopdracht me goed uit. En het gaat erg goed: ik krijg de in druk dat ze me voor vast willen aannemen. Niet gek, vind ik." Van Boven vindt de Stichting Integrand een goede manier om 'ergens binnen te komen'. „Ik krijg weliswaar het loon en dat is niet zo veel: onge veer 2100 gulden bruto per maand. Maar dat heb ik er wel voor over. Zeker als je het voor uitzicht hebt op een vaste baan." Integrand is een bemidde lingsbureau tussen bedrijfsle ven/overheid en studenten. Be stuurslid Menno Bruning: „Wij verzorgen het contact. Het uit eindelijke contract regelen be drijf en student zelf. We zijn als het ware een springplank naar het bedrijfsleven." Bemiddeling De Stichting Integrand is in 1980 opgericht door twee Haag se studenten. De eerste vesti ging opende in Leiden haar deuren, inmiddels zijn er vesti gingen in tien universiteitsste den. De Integrand-vestigingen worden draaiende gehouden door vrijwillige studenten die maximaal één jaar deel uitma ken van het bestuur. De in schrijving en bemiddeling is voor studenten gratis, bedrijven betalen bij een geslaagde be middeling 500 gulden als on kostenvergoeding. Voor bemiddeling komen al leen vergevorderde doctoraal studenten in aanmerking. De Leidse stichting beschikt over een landelijk bestand van in to taal 3500 studenten uit alle mo gelijke studierichtingen, onder wie ongeveer 350 studenten uit Leiden. Bruning: „De meeste vraag is er naar studenten be stuurskunde, arbeids- en orga nisatiepsychologen, pen zonder er verder over na te denken. We moeten toch ook blijven informeren over mis standen in de Derde Wereld. Maar ik realiseer me ook wel dat je niet bij iedereen een 'el- lendeverhaal' kan afsteken, want dat kan ook in je nadeel werken. Als mensen staan te popelen om af te rekenen, heb ben ze geen behoefte aan een uitgebreide discussie." De Wereldwinkel bevindt zich nog altijd in het schemergebied van bekendheid bij de vaste klanten en onbekendheid bij het grote publiek. Volgens Pro voost is daar niet veel aan te veranderen. „We hebben geen geld om een flinke advertentie campagne te voeren en kunnen veel mensen daarom niet berei ken. De laatste jaren krijgen we hier wel een ander publiek: niet meer alleen radicaal linkse jon geren maar steeds meer men sen met een christelijke achter grond." Volgens Provoost is het geite- haren-sokkénimago van de We reldwinkel achterhaald. „Men sen die dat zeggen, kijken alleen naar de buitenkant. Bovendien: die verkoop is echt niet zalig makend. Je kunt ook besluiten om helemaal niets meer te ko-, pen/te verkopen uit de Derde Wereld. Wij willen niet concur reren ten koste van onze mede- Veel verloop bij onderwijscentrum Innovam door verhuizing miljoen gulden geïnvesteerd. Zoals al eer der bekend werd gemaakt, haalde Kondor Wessels over het verlengde boekjaar een nettowinst van 26,5 miljoen gulden. De raad van bestuur verwacht dat het resultaat in het lopende boekjaar iets hoger zal zijn. Voorgesteld wordt ruim 16,5 miljoen toe te voegen aan de reserves en het dividend per aandeel vast te stellen op 1,80 gulden. informatica-studenten en be drijfsjuristen. Voor talenstuden ten, een grote groep in Leiden, krijgen we weinig opdrachten. We kunnen niet iedereen aan een plaats helpen: we plaatsen ongeveer 75 studenten per jaar." Integrand beschikt over een bestand van 600 bedrijven en instellingen in dé Leidse regio. Het gaat volgens Bruning na drukkelijk niet om een stage maar om echt werk. „Studenten leveren echt een produktieve prestatië: ze moeten zelfstandig kunnen werken. Ze doen bo vendien ervaring op met sollici teren en krijgen een salaris. Ze kunnen die ervaring eventueel wel als stage opvoeren voor hun studie." Harry Provoost van de Leidse Wereldwinkel: „De Werelwinkels in Amsterdam en Nijmegen zijn nu al kleine 'Xenossen' aan het worden. foto jan holvast Innovam-directeur J J. Kleyheeg bij een tekening van de nieuwbouw in Nieuwegein. foto hielco kuiplrs „De oude VAM speelde te weinig op die veranderingen in. Je kunt stellen dat de wal het schip heeft gekeerd. Werkge vers- en werknemersorganisa ties in de branche besloten op dat moment de koppen bij el kaar te steken. Men kwam tot de conclusie dat een organisatie nodig was die de opleidingen goed zou regelen én dat vanaf een centrale plaats zou doen". Die plaats werd Nieuwegein alle historische banden met Voorschoten ten spijt. „Ja, de gemeente vindt het wel jammer dat we hier weg gaan, maar het kan niet an ders. U moet niet vergeten dat we hier dagelijks gemid deld 30Ó man over de vloer krijgen: examenkandidaten, cursisten, examinatoren. Die mensen moeten uit het hele land komen. En ik geef het je te doen om als pakweg 17-jarige knul uit Groningen hier examen te komen doen. Dan mag je on derhand wel een dag van tevo ren van huis gaan. De bereik baarheid van de Leidse regio is van alle kanten slecht. Je loopt overal in de fuik. Nieuwegein is vanuit het hele land goed be reikbaar en qua openbaar ver voer ook goed." Het grote voordeel van de nieuwbouw laat onverlet dat de verhuizing en alles dat daarmee samenhangt, voor Kleyheeg en zijn mensen een extra compli cerende factor is in het hele fu sieproces. „Want je verwacht van mensen dat ze alles hier op geven om zich elders te vesti gen. Wat krijg je dan: een enorm verloop van werknemers die gebakken zitten aan deze regio en dus niet mee verhui zen. En die uitstroom is nog Automonteur moet na een jaar weer worden bijgeschoold lang niet afgelopen. Ik schat dat het om zo'n 35 procent van het aantal personeelsleden gaat." „Nee, dat is niet leuk. Niet voor de organisatie en niet voor de mensen. Daar staat tegen over dat we nu een ploeg heb ben waar de motivatie ontzet tend hoog is. Iedereen wil het ontstane kennislek zo gauw mogelijk opvullen." Overigens gaat de naam In novam niet helemaal voor de Leidse regio verloren. Vnnr, schoten fungeert straks naast Best, Heerlen, Zwolle en Nieu wegein als één van de plaatsen waar een regionaal praktijkcen trum komt te staan. Kleyheeg blikt tot nu toe te vreden terug op de strategiewij ziging. „Omdat", zegt hij, „int een imago-onderzoek is geble ken dat 78 procent van de doet groep ons kent. Zo'n grote naamsbekendheid na pas e^p jaar! Daarnaast zijn veel auto-importeurs de afgelo pen tien jaar het onderdeel opleidingen zelf ter hand gaan nemen. Inmiddels zijn we druk bezig dat terrein te rug te winnen." „We zijn er natuurlijk nog lang niet, het creëren van een nieuwe organisatie kost veel meer tijd. Een fusieprtt4 ces houdt in dat twee organisa ties aan elkaar moeten wennen, een hele andere manier van werken moeten vinden. We zijn nu veel meer klantgericht bezig, zonder echt commercieel te zijn: het gaat ons niet om het maken van zoveel mogelijk winst. We zijn geen verkopers. We leveren onze diensten aan. Het gaat er om dat wat de klant verlangt, nu maatgevend is voca tief voor gezien. Voor Innovam-directeur J.J. Kleyheeg is die verhuizing slechts een zij het niet te onderschatten onderdeel van een ingrijpend veranderingsproces. Kleyheeg schetst de ontwikkeling van het opleidingsinstituut, dat pas vo rig jaar ontstond na een fusie van twee zusterinstellingen: de VAM en BeVAM. Een fusie die noodzakelijk bleek omdat in het bedrijfsleven al jaren de nodige kritiek leefde op.het functioneren van de bei de stichtingen. De branche liet een paar jaar geleden weten een instituut 'van en voor' zichzelf te willen, een instituut derhalve waar de klant(gerichtheid) cen traal zou staan. Doelstelling zou zijn en blijven: de vakbekwaam heid onder werkers in die auto branche zo hoog mogelijk hou den. Het onderwijs kwam ech ter steeds meer onder druk te staan omdat de technologische veranderingen en de milieu- voorwaarden steeds groter wer den. Kleyheeg over die veranderin gen: „Vroeger werd je opgeleid voor een vak tot, pakweg, de vut. Maar zo snel als het nu alle maal gaat: dat realiseert een buitenstaander zich niet. Een automonteur die net z'n papie ren heeft, moet na een jaar weer worden bijgeschoold." Met de verhuizing van Innovam naar Nieuwe gein verliest Voorscho ten zijn grootste werk gever: ruim 250 men sen werken er bij dit innovatie- en onder wijscentrum van de auto- en tweewieler- branche. huidige onderkomen aan de Rouboslaan, van waaruit zo'n 13.000 leerlingen den opgeleid, jaarlijks een dikke 35.000 exa mens af en worden er nog eens 40.000 bij scholingscursussen verzorgd. Vorige week woens dag werd de eerste paal geslagen voor de 10.000 vierkante meter grote centrale hoofd vestiging, terwijl er ook druk wordt gebouwd aan regionale praktijk centra in Best, Zwolle en Heerlen. Hiermee is in totaal een dikke 40 miljoen gulden ge moeid. Vanaf mei 1993 houdt het instituut na

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19