Regio Voortbestaan Rijnakkoord bedreigd 'Je hoeft niet oud of gehandicapt te zijn' Prioriteit oplossing ruimtenood Utopia Scepsis over gebruik vleermuizenverblijf Woensdag 4 derember1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Snelheidsduivels in Wassenaar WASSENAAR Bij een snelheidscontrole op de Rijksstraatweg in Wassenaar tussen de Rozenweg en De Deijl zijn vanochtend tussen half zes en half zeven 34 automoblisten gefotografeerd die zich niet hielden aan de maximumsnelheid van vijftig kilo meter per uur. De hoogst geregistreerde snelheid van een perso nenvoertuig was 124 kilometer. De snelste vrachtwagen die is gefotografeerd, reed 86 kilometer per uur. Bromfietsers botsen in Leiderdorp LEIDERDORP Op de parallelweg van de provinciale weg 6 in Leiderdorp zijn gisteren twee bromfietsers op elkaar gebotst. Daarbij liep een 17-jarige Woubruggenaar hersenletsel op en een 21-jarige Leiderdorper een hersenschudding. Beiden zijn naar het AZL overgebracht. De botsing was waarschijnlijk de schuld van de Woubruggenaar. Die zou op het smalle, bochtige weggetje richting het sportcom plex van MMO de zogenoemde 'ideale lijn' hebben gevolgd. Het vermoeden bestaat dat beide bromfietsers hun voertuig hebben opgevoerd. De politie roept getuigen van het ongeval op zich bij haar te melden: 071-411421. Politie pakt winkeldief ZOETERWOUDE De politie in Zoeterwoude heeft gisteravond een winkeldief in de kraag gevat. De 38-jarige Hagenaar had een portemonnee uit de tas gestolen van een der medewerkers van een meubelzaak aan de Hoge Rijndijk. Klanten zagen het gebeu ren en lichtten het personeel in. Desalniettemin wist de man op een fiets te ontkomen. De politie, toevallig net met een patrouillewagen van de partij op de Hoge Rijndijk, werd snel een minutieus signalement ver schaft. De Hagenaar kon daardoor worden aangehouden bij een telefooncel, waar hij quasi-nonchalant het voorbijkomende ver keer observeerde. De portemonnee is niet temggevonden. De inhoud, zestig gulden, had hij los in zijn zak zitten. Hij heeft (nog) niet bekend. ZOETERWOUDE «JAN DE VRIES Het zoeken naar een oplossing voor het huisvestingsprobleem van het jongerencentrum Uto pia, heeft voor de Zoeterwoudse raadscommissie voor welzijn een hoge prioriteit. Dat bleek gisteravond tijdens de presenta tie van de plannen van Utopia voor een onderkomen in het in middels gesloten binnenbad van het dorp. Voor dit binnen bad is nog een andere gegadig de, de familie Van Veen die er een sauna in wil onderbrengen. Hoeveel sympathie er ook voor dit voorstel bestaat, als het moet komen tot een keuze staat Utopia op de eerste plaats. Geen van de commissieleden, inclusief wethouder R. Hoge- nelst, wil de vereniging laten vallen. Utopia moet het huidige onderkomen in de Klaverhal verlaten vanwege de geluids overlast die hier wordt veroor zaakt. „Het open jongerenwerk moet worden gesteund", aldus het CDA-raadslid J. van der Salm. „Het wordt óf het zwem bad óf een nieuw gebouw, daar over moeten we gaan bakkelei en." Wethouder Hogenelst zag de financiën als het grootste struikelblok. „Als u vier ton kon ophoesten, stond het gebouw er al", hield hij de vertegenwoor digers van het jongerenwerk voor. „U kunt dit bedrag niet le nen, dus zal de gemeente moe ten participeren." De opvang van de jeugd door Utopia noemde de wethouder perfect. Hogenelst meende ech ter dat het ingediende plan voor een vervangend onderkomen te hoog gegrepen was. „De ge meente wil best wat doen, maar wij kunnen niet ten koste van elke prijs alle activiteiten van Utopia onder één dak bren gen", stelde hij vast. De CDA'er Van der Salm noemde het uniek dat een open jongerencentrum al 27 jaar draait zonder subsidie. „Daar om kan de gemeenteraad best wel wat doen, maar we gaan niet zomaar geld storten." Hij had overigens een wat goedko per bouwplan voor een nieuw onderkomen op de parkeer plaats van sportpark Haasbroek op het oog. Ook wethouder Ho genelst raadde Utopia aan zich breder te oriënteren. De wet houder wil zo snel mogelijk alle plannen op het gemeentehuis laten doorrekenen, om daarna met een goed onderbouwd voorstel te komen. Kees Mostert is 'sceptisch' over het nut van het vleermuizenver blijf in het meest noordelijke deel van het geluidsscherm langs de rijksweg A44 ter hoogte van het villapark Boschgeest in Oegstgeest. Hij betwijfelt of het onderkomen bij de vleermuizen aanslaat. De Delftenaar is een vleer- muisdeskundige die in deze re gio naam heeft gemaakt met zijn onderzoek naar kraamkolo- niën in oude holle bomen in het bos van Krantz in Warmond en op de landgoederen Oud-Poel geest en Endegeest in Oegst geest. „In geluidsschermen kun je op vrij eenvoudige en goedkope wijze ruimtes uitsparen waar vleermuizen 's winters vorstvrij kunnen verblijven", zegt hij. „Het idee is op zichzelf prima. Ie kunt het vergelijken met de tunnels onder rijkswegen voor dassen: ook dat zijn kunstmati ge aanpassingen in de natuur, die overigens noodzakelijk zijn omdat wij de natuur elders heb ben aangetast. Bij mijn weten zijn er in Nederland nog tien vergelijkbare vleermuizenver- blijven. Mijn scepsis komt voort uit de onduidelijkheid over de mate waarin vleermuizen ge bruik maken van dergelijke ver blijven. Er moet een keer een diertje ontdekt zijn in een scherm ergens in Overijssel. Maar daarmee hebben we het dan zo'n beetje wel gehad." Winterverblijven in geluids schermen komen volgens Mos tert vaak tot stand op plekken waar er goodwill en geld voor is. „Pas in tweede instantie vragen initiatiefnemers zich af of in het omringende gebied eigenlijk nog wel vleermuizen voorko men. Zo beschouwd is het ge luidsscherm langs de A44 nabij Endegeest niet eens zo'n heel gekke keuze, al is uit mijn on derzoek gebleken dat deze die ren zich meer ophouden in het Bos van Krantz." Uit dat onderzoek, ruim drie jaar geleden, bleek de aanwe zigheid van tweehonderd 'handvleugeligen' in dit War- mondse bos. Mostert verrichtte dat onderzoek als onbezoldigd inventarisatie-medewerker van milieu-, natuur- en fauna-aan gelegenheden van de provincie. Hij gebruikte daarbij een batde tector, een Engels apparaat waarop een heel gevoelige mi crofoon zit die op een afstand van maximaal twintig meter ul trasone geluiden kan opvangen en omzet in geluiden met een zodanige frequentie dat de mens ze ook kan horen. Dank zij dit vernuftige kastje kan er ook in andere jaargetijden dan de winter onderzoek naar de vleermuis worden verricht. In het Bos van Krantz staan veel oude bomen, vol met ga ten. Een ideale plek voor de 'bo- menwonende soorten', zegt Mostert. Als de diertjes 's win ters in het geluidsscherm wor den aangetroffen is de kans groot dat hun eigenlijke woon plaats het Bos van Krantz is. Het meest noordelijke deel van het scherm loopt met een boog het landschap in. Om het einde van het gemetselde stuk te marke ren is een torentje met puntdak gemaakt. Eind dit jaar is het scherm, dat in totaal 825.000 gulden heeft gekost, gereed. Het meest noordelijke deel van het geluidsscherm loopt met een boog het landschap in. Aan het eind staat een torentje met een puntdak. foto wim dijkman Jacobswoude en Rijneveld vinden huidige muziekschool te duur Het voortbestaan van streekmuziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp staat op de tocht Rijneveld en Jacobswoude willen uit het samenwerkingsverband stappen met Lei derdorp en Alkemade. Deze vier gemeenten zijn de fi nanciële peilers van Rijnakkoord. Rijneveld en Ja cobswoude vinden de streekmuziekschool te duur. Burgemeester en wethouders van laatstgenoemde gemeente besloten gisteren uit te treden en dat nog deze maand voor te leggen aan de raad. Rijneveld onderzoekt nog of er een goed koper, en liefst ook beter bereik baarder, alternatief is voor Rijn akkoord. Directeur E. Vogel van Rijnak koord maakt zich nog geen zor gen. „Ik kan er niets zinnigs over zeggen. Er zijn geen con crete beslissingen. In Ja cobswoude en Rijneveld zijn ze bezig met een vorm van herbe zinning: wat wil je met muziek- vorming. Aanleiding daartoe is de herindeling van deze ge meenten. Het is een legitieme zaak er dan nog eens naar te kij ken. Zeker is dat beide gemeen ten erover nadenken. Voor de rest is alles volstrekt ongewis." In Jacobswoude maken alleen de burgers uit de kernen Hoog- made en Woubrugge gebruik van diensten van de muziek school. Dat zijn er 58. Jaarlijks kost dat de gemeente 70.000 gulden. Als ook Rijnsaterwoude en Leimuiden muzieklessen gaan volgen, kost dat op jaarba sis 150.000 gulden. De afstand vanuit die plaatsen is echter een probleem. In Woubrugge is, net zoals in Roelofarendsveen, Koudekerk en Hazerswoude een 'depen dance' van Rijnakkoord. Of Rijnsaterwoude en Leimuiden beschikken over een goede lo catie, is nog de vraag. Leerlin gen die een minder gangbaar instrument kiezen, zouden dan toch moeten afreizen naar de Muzenhof in Leiderdorp, de hoofdvestiging van Rijnak koord. Als de raad van Jacobswoude besluit uit die gemeenschappe lijke regeling te stappen, moet de gemeente een afkoopsom betalen van grofweg 210.000 Rilden, oftewel drie keer de laarliikse bijdrage. Daarnaast is net aoip verplicht nog drie jaar mee te draaien in de gemeen schappelijke regeling en dus ook drie Keer 70.000 gulden per jaar te betalen. Geld Rijneveld heeft ook laten weten dat het uit het samenwerkings verband wil. Rijnakkoord kost de gemeente jaarlijks 183.000 gulden (circa 150 leerlingen). In de raadsvergadering vorige bijvoorbeeld naar Zoetermeer. Bovendien is Rijnakkoord sinds de verhuizing van de Leider- dorpse Hoofdstraat naar de Mu zenhof per openbaar vervoer minder goed bereikbaar voor de leerlingen uit Koudekerk en Ha zerswoude. En, ook niet onbe langrijk, dat nieuwe onderko men kost de vier gemeenten meer aan huur. „We zitten met die geografi sche ligging", vertelt CDA-wet houder G. Hoogendoom-Os- kam van Rijneveld. „We over wegen meer naar het IGOR-ge- bied te trekken waar de streek muziekschool Alphen zit. De vraag is op dit moment: hoe kun je muziekonderwijs zo voordelig mogelijk brengen ter wijl het ook nog bereikbaar is. De huisvestingslasten zijn ge concentreerd op de Muzenhof. Dat contract loopt in 1996 af. Ik denk niet dat het vanzelfspre kend is dat het wordt verlengd." Alkemade ziet geen aanlei ding de gemeenschappelijke re geling te beëindigen. „Het voor ziet duidelijk in een behoefte", aldus een woordvoerder. „Dus wij zeggen: doorgaan. Als twee van de vier gemeenten er echter uit willen, ligt alles op z'n gat." Ook Leiderdorp is op de hoogte van de plannen van Ja cobswoude en Rijneveld. On danks de signalen is ook hier de lucht onbewolkt. „Jacobswoude en Rijneveld zijn aan zet. Daar lopen we niet op vooruit", zo laat de gemeente weten. Directeur E. Vogel van Rijnakkoord: „Ik kan er niets zinnigs over zeggen." week kwam naar voren dat Rij- miljoen gulden en dan nog eens neveld niet zonder meer het sa- zo'n 557.000 gulden in de eerste menwerkingsverband wil op- driejaar, zeggen. Dat kost domweg te Naast de hoge kosten speelt veel geld: in één keer een half ook voor de herindelingsge meente Rijneveld mee dat niet alle burgers uit de samenge voegde dorpen gebruik maken van de streekmuziekschool. Mensen uit Benthuizen gaan Leiderdorpse telefooncirkel voorziet in behoefte LEIDERDORP UESBETH BUITINK „Je hoeft niet beslist gehandi capt of oud te zijn om elke och tend even door ons gebeld te worden", zegt P. van Oostrum van de Leiderdorpse telefoon cirkel. Meestal zijn het vrouwen van boven de zestig die via een 'cirkel' of 'ster' elke morgen een teken van leven geven. „Maar er zijn ongetwijfeld meer mensen in een situatie waarin ze graag willen worden gebeld." In een cirkel zitten maximaal tien mensen. De eerste wordt elke ochtend om half negen ge beld door een medewerkster van de telefooncirkel, daarna bellen de deelnemers elkaar. De laatste belt weer terug naar de medewerkster. „Dat gaat bin nen een half uur. We hebben maar eventjes contact, een mi nuut of twee, drie. In die tijd kun je wel wat over en weer zeggen, maar niet te veel, an ders duurt het te lang", legt Van Oostrum uit. De vrijwilligers hebben elke zes weken met twee personen dienst. Eén doet de telefoonron de en de zogenoemde sterren. „Die ster is vooral bedoeld voor mensen die gehandicapt zijn en niet zelf een nummer kunnen draaien. Die mensen worden 's ochtends rechtstreeks door de vrijwilliger gebeld. Soms doet iemand tijdelijk mee en dan ge bruiken we ook de ster. Als een dochter bijvoorbeeld elke mor gen even naar haar moeder belt en drie weken op vakantie gaat, nemen wii het in die tijd over." De anaere vrijwilliger is de bezoekster. „Als mevrouw X niet antwoordt, wordt er eerst naar de vrijwilliger gebeld die de cirkel is begonnen. Die pro beert dan nog een keer te bel len, want misschien zat me vrouw X wel net op het toilet. Als ze nog steeds niet opneemt, wordt de bezoekster gebeld." Noodsituatie „Die bezoekster heeft adressen voor noodsituaties, buren, vrienden of familie die de sleu tel hebben", vervolgt Van Oostrum. „Zelf hebben wij geen sleutels. Als we niemand kun nen bereiken, gaan we zelf kij ken. In uiterste nood bellen we de politie, maar dat hebben we gelukkig nog nooit hoeven doen." Vóór iemand kan deelnemen aan de telefooncirkel, is er een gesprek. Van Oostrum: „Daarin vragen we waarom iemand bij de telefoonciikel wil, hoe de fa milie-omstandigheden zijn. Maar ook de huisarts en het ge bruik van medicijnen schrijven we op. We moeten weten hoe we in noodgevallen moeten handelen." De telefooncirkel lijkt wel op de alarmtelefoon, waarbij men sen in geval van nood hulp kun nen inroepen. „Het verschil is dat wij elke ochtend even met elkaar praten. Het is persoonlij ker. Bovendien is de telefoon cirkel niet aan leeftijd gebonden en voor iedereen die op de één of andere manier hulpbehoe vend is." De telefooncirkel is zes jaar geleden voortgekomen uit de Deel raadhuis expositieruimte De hallen van de nieuwbouw en het oude gedeelte van het raad huis van Zoeterwoude, zullen voortaan ook dienst doen als tentoonstellingsruimte. De ruimten worden gebruikt voor wisselende exposities, die steeds ongeveer twee maanden te bekijken zijn. De plaatselijke schildersvereniging Kameleon zal drie van die tweemaande lijkse perioden voor haar reke ning nemen. Ook wordt gedacht aan het exposeren van werken van Zoe terwoudse kunstenaars en voor werpen van Oud-Zoeterwoude. Verder kunnen er meer algeme ne onderwerpen zoals bijvoor beeld ontwikkelingssamenwer king of verkeersveiligheid aan de hand van een tentoonstelling worden belicht. De raadscommissie voor wel zijn toonde zich gisteravond verheugd over dit initiatief. Wethouder R. Hogenelst sprak de hoop uit dat zien veel kandi daat-exposanten bij het ge meentebestuur zullen melden. „Dan kunnen we tenminste kie- J. van Dalen, O. Gosling en P. van Oostrom van de telefooncirkel: „In uiterste nood bellen we de politie, maar dat hebben we gelukkig nog nooit De kosten die de gemeente hoeven doen." foto ellen martens moet maken voor onder meer het verzekeren van de werken Unie van Vrijwilligers (UW) en fooncirkels en een aantal ster- dat meer mensen behoefte heb- aan een cirkel of ster kunnen en het maken van folders, zou de Vrijwilligersgroep Individue- ren. Dat is al een hele tijd sta- ben aan dagelijks contact", ver- contact opnemen met Van den kunnen worden gedekt met le Contacten (VIC) in Leider- biel. Maar we zoeken nu meer klaart Van Oostrum. Oostrum. Telefoonnummer een klein percentage van de dorp. „We hebben nu twee tele- bekendheid, omdat we denken Mensen die willen deelnemen 071-894268. verkoop.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17